1887. N°. 50. Donderdag 28 April. 74sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woausdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cents Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht, tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 27 April 1887. De Staats-Courant van gisteren bevat het offi cieels verslag, door den waarnemenden geneeskundigen inspecteur in Zeeland aan den Minister van Binn. Zaken uitgebracht omtrent de te Goes waargenomen epide mie van trichinenziekte. Na te hebben medegedeeld welke verschijnselen zich bij de lijders hebben voorgedaan en te hebben vermeld, hoe het dr. A. Isebree Moens en dr. A. W. Van Ren- terghem gelukte trichinen te vinden in een stukje spiervleesch uit den bovenarm eener lijderes (waardoor dus het aanwezen van trichinen was aangetoond) en verder alle genomen maatregelen tegen het verbreiden der ziekte te hebben vermeld, geeft de inspecteur voor het ontstaan van trichinen op Zuid-Beveland bij inland- sche vai kens de volgende vermoedelijke oorzaken op Het is bekend, dat ratten bij voorkeur dragers zijn van trichinen en dat varkens levende en doode ratten verslinden. Vóór eenigen tijd nu werden op de be wuste hofstede buitengewoon veel ratten aangetrolfen. Het is daarom niet onwaarschijnlijk, dat ratten in dezen de verspreiders van trichinen zijn geweest. Op welke wijze zijn deze echter trichineus geworden Zie daar een vraag, die niet zoo dadelijk is te beantwoor den, te minder omdat de infectie der varkens, zooals later zal blijken, reeds vóór maanden moet hebben plaats gegrepen, en de. bronnen van die besmetting allicht niet meer kunnen worden opgespoord. Eene eigenaardigheid van het rattengeslacht is ge legen in eene groote emigratiezucht, vooral kenbaar bij het soort in Duitschland: «Wanderratten" genoemd. Het zoude daarom kunnen zijn, dat een trichineuse rat uit het buitenland langs den spoorweg of per schip Zuid-Beveland had bereikt. Een tweede bron van be smetting kan gelegen zijn in hét Amerikaansch var- kensvleeseh, dat in groote massa's op het platteland van Zuid-Beveland wordt gebruikt. Het is bekend, dat dit vleesch soms trichinen bevat. Maar meer grond bastaat nog voor het aannemen van de volgende in fectiebron In de maand September van het jaar 1883 werden namelijk te Ierseke een 40tal personen plotseling onge steld, lijdende aan dezelfde verschijnselen welke onlangs te Goes zijn waargenomen. Volgens den arts Van Selms en dr. Isebree Moens, die destijds deze personen behan delden, lijdt het geen twijfel, of deze ziekte moest als trichinosis worden beschouwd. Het is toen echter niet gelukt de trichine bij den mensch, noch bij het dier, aantetoonen. In verband met de waarnemingen te Goes is het echter niet te gewaagd als een feit aantenemen, dat zich reeds in 1883 te Ierseke trichinen hebben vertoond, die allicht, op ratten voortgeplant, oorzaak kunnen zijn van de ziekte bij het varken, onlangs op bovengenoemde hofstede («Welgelegen" onder de ge meente Kloetinge) waargenomen. De trichinosis heeft zich echter' niet tot éen varken bepaald. Bij een voortgezet onderzoek toch is gebleken, dat, behalve dit, nog 3 varkens in 1886 op de bewuste hofstede zijn gemest. Van deze zijn twee op 30 Sep tember te Krabbendijke geslacht en in consumtie ge bracht. Dientengevolge hebben aldaar, zooals latere onderzoekingen hebben geleerd, in October van het vorige jaar een tiental vrouwen, die van dat varkens- vleesch hadden gegeten, aan trichinosis geleden. Hier uit blijkt, dat reeds in September 1886 trichinen op de hofstede «Welgelegen" moeten geweest zijn. Waar schijnlijk zijn toen de 3 varkens tegelijk geïnf. ctetrd en is het 4de vrijgebleven." Van het den 17den Januari geslachte trichineuse varken, zijn nog 10 jongen (biggen) in leven, 5 op de hofstede 5 Welgelegen" en 5 te Krabbendijke. Bij alle zijn op mijn verzoek door den districts-veearts Swart, en den plaatsvervangend districts-veearts Mer- vennée, eenige stukjes vleesch uit de spieren gesneden, welke daarna door het bureel voor scheikundige en microscopische onderzoekingen te Middelburg op tri chinen zijn onderzocht, evenwel met negatieve uit komsten. Niettemin blijft de aandacht op deze varkens gevestigd. Inmiddels worden pogingen in het werk gesteld, om op de hofstede ratten te vangen, ten einde deze op trichinen te onderzoeken. Twee dezer zijn reeds aan de rijksveeartsenijschool onderzocht, doch trichinen-vrij bevonden. Deze proef nemingen worden voortgezet «De trichinosis op Zuid-Beveland bepaalde zich derhalve tot dusverre tot bovengenoemde 3 varkens, welke grootendeels in consumtie zijn gebracht. Een nauwkeurig onderzoek heeft geen grond opgeleverd voor het vermoeden, dat de ziekte zich nog elders, behalve te Ierseke in 1883, onder de varkens heeft vertoond, zoodat wij mogen aannemen, dat de trichi nosis in den laatsten tijd tot den stal van «Welgelegen" bleef beperkt. Er zal evenwel nog eenige tijd moeten verloopen, vóór dat het gevaar voor die infectie op Zuid-Beveland geheel zal zijn geweken. Zoolang tri chinen op of in den bodem aanwezig zijn, kunnen staeds ratten, muizen, mollen enz soms ook varkens (hetzij direct of indirect) worden geïnfecteerd, en zon der het vereischte toezicht wederom aanleiding geven tot epidemieën van trichinosis, zooals die te Goes is waargenomen. Daarom verdient het ernstige ovarweging, de ratten, muizen en mollen op Zuid-Beveland zooveel mogelijk te doen vangen, op trichinen te onderzoeken en daarna te verbranden. Ter voorkoming van de verspreiding der trichinen is ook aan te bevelen het zooveel mo gelijk rein houden der stallen en loopplaatsen van de varkens en het voortdurend toezicht op de voeding dezer, waarbij het azen op allerlei afval en lijken van dieren moet worden vermeden. Het veeartsenijkundig staatstoezicht vindt hierin op Zuid-Beveland een ruim veld ter bearbeiding. Ten einde de ziekte bij den mensch te voorkomen, is een streDg toezicht op het vleesch van daar gemeste varkens noodzakelijk. Daarbij mag het microscopisch onderzoek van het varkensvleesch niet worden nage laten. Aan het gemeentebestuur te Goes gaf ik in over weging het aldaar geslachte vleesch van varkens, af komstig van Zuid-Beveland, op trichinen te doen on derzoeken. Daardoor toch kan, zoolang dit onderzoek in de plattelandsgemeenten, wegens gebrek aan des kundig personeel, niet kan plaatshebben, tevens eene conti 61e over die streek worden gehouden. Bovendien is het noodzakelijk, dat ten minste in de grootere gemeenten eene gelegenheid besta, waar spekslagers en consumenten in staat worden gesteld het varkens vleesch vóór het gebruik te doen onderzoeken. Te Goes en te Middelburg bestaat thans eene uitstekende ge legenheid waarvan reeds een ruim gebruik werd gemaakt. De meest afdoende maatregel voor den mensch bestaat echter in de onthouding van het gebruik van varkens vleesch, ham en worst, die niet dóór en door gaar gekookt of gebraden zijn. Bij eene strenge toepassing van deze maatregelen bestaat het gegronde vooruitzicht, dat binnen een niet te lang tijdsverloop het gevaar van infectie door trichi nen op Zuid-Beveland zal zijn geweken. Het is zoowel in het belang van den Staat, de gemeenten als van het individu, daarvoor een offer te brengen, en de toepassing dezer maatregelen zooveel mogelijk te bevor deren. Afgescheiden toch van de schade, welke de han del in binnenlandsche varkens al spoedig zoude onder vinden, indien de trichinosis zich in ons vaderland opnieuw mocht vertoonen, zoo moeten toch ziekten, welke de volksgezondheid in zoo groote mate bedreigen, met alle ten dienste staande middelen worden bestreden. De epidemie te Goes heeft geleerd, welk eene uitbrei ding trichinosis tengevolge van het gebruik van het vleesch en worst van slechts een half varken kan ver krijgen. Het aantal aangetasten mag gerust op 70 gesteld worden, dat is meer dan 1 op 100 inwoners. Gelukkig is slechts éene lijderes overleden. «Moge de treurige ervaring te Goes opgedaan", aldus eindigt bet verslag, »tot leering strekken, dat het nim mer zonder bedenking is, varkensvleesch, worst en ham, welke niet trichinenvrij zijn verklaard, rauw of niet gaar te nuttigen. De trichinosis bij den mensch op Zuid-Beveland is, zoover bekend, de eerste in Neder land waargenomen. Tot dusver waren hier ook nog geen trichinen bij inlandsche varkens aangetoond Het gewicht van deze feiten legt aan allen, die voor de gezondheid van mensch en dier hebben te waken, de verplichting op, om met alle hun ten dienste staande middelen eene ziekte te weren, welke bij eenige ver spreiding alras een ramp voor Nederland zou worden. De loop dezer zi-kte en de ervaring elders verkregen, leiden daarbij tot de overtuiging, dat de genoemde maatregelen, met volharding toegepast, in staat zijn die ramp te voorkomen." De aanbeveling voor kantonrechter te Goes bestaat uit de heeren mrs. P. J. F. Van Vooist Vader, kantonrechter te Harderwijk, N. C. H. Van Daalen Wetters en D. Wesseling, griffiers bij de kan tongerechten, resp. te Goes en Wijk bij Duurstede. Ierseke. In de gisteren gehouden vergadering van het Departement Ierseke der Maat- schappij tot Nut van 't Algemeen werd het bestuur, dat aftreden moest, met groote meerder heid van stemmen herkozen. Alle 5 leden namen hunne herbenoeming aan. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering der Maatschappij op 1 Juni werd gekozen de heer M. De Korte en als zijn plaatsvervanger de heer J. L. Moerdijk. Als nieuwe leden werden voor gesteld de heeren C. A. E. Sauer, S. Was en J. Ver- schuure. De heer J. F. M. Bergman nam tijdelijk de functie van bibliothecaris aan en de plaatsing der bibliotheek te zijnen huize. Maandag a. s. zal eene nieuwe vergadering plaats hebben ter bepreking van de punten van beschrijving voor de algemeene verga dering. Bij kon. besluit is benoemd tot adjunct-controleur der directe belastingen en van het kadaster, de surnu merair bij dat dienstvakJ. B. Craandijk, te Middelburg. Mej. E. Hoogerhey te Zieriksee is benoemd tot gem.-vroedvrouw te Delden. In den nacht van Zaterdag op Zondag overleed, na eene zeer plotselinge ongesteldheid, een geacht in gezetene van Middelburg, n.l. de heer L. L. Wou- terse, notaris aldaar, een man die eene zeldzame werkkracht paarde aan groote welwillendheid en in verschillende betrekkingen steeds toonde ook gaarne voor de publieke belangen werkzaam te zijn. (M. Ct.) De St.-Ct. (no. 97) bevat de statuten der nml. venn. »üe Vlissingsche Duinwaterlei ding-Maatschappij" te Vlissingen, welke ten doel heeft de exploitatie van eene waterleiding uit duinen tusschen Vlissingen en Zoutelande tot en in de gemeente Vlissingen. Voor de eerste maal zijn aange- gesteldtot directeur de heer J. L. Giüber, en tot commissarissen de heeren J. Van Raalte, C. L. Van Woeltleren, J. A. E. Musquetier, M. C. Wurfbain en J. G. W. Sieger. Door den heer Van Kerkwijk is op art. 139 van de Grondwet een amendement voorgesteld, strek kende om te bepalen dat de benoeming van den voor zitter van den gemeenteraad, uit of buiten de leden van den Raad, door de wet wordt geregeld. Het regeeringsartikel eischt eene benoeming door den Koning. De heer Greeve heeft voorgesteld art. 15 7 der Grondwet te lezen als volgt »Er bestaat een opperste gerechtshof onder den naam van Hooge Raad der Nederlanden, waarvan de leden, en uit dezen de president en vice-president, door den Koning worden benoemd"; en vooits te bepalen Wanneer eene plaats van raadsheer in den Hoogen Raad openvalt, doet de Hooge Raad, ter vervulling daarvan, aan den Koning eene voordracht van drie personen, ten einde daaruit eene keuze te doen". De voordracht van de Tweede Kamer aan den Ko ning zou dus vervallen. De aandacht van Nederlandsche ge neeskundigen wordt gevestigd op de gelegen heid die er voor hen bestaat om onder genot eener toelage van 200 of 250 's maands, vrij van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, belast te worden met de uitoefening van den burger lijken geneeskundigen dienst in een of ander door den Gouverneur-Generaal aan te wijzen gedeelte van Ned.-Indië, terwijl zij daar tevens particuliere prak tijk kunnen waarnemen. De bevolking des rijks bedroeg op 1 Jan' 1887 2,174,001 mannen, 2,216,856 vrouwen, totaal 4,390.857. Zij is toegenomen in den loop van 1886 met 26,868 m., 27,977 vr., totaal 54,845. De algemeene vergadering der Vereeniging t. b. der Homoeopathie in Nederland werd Zaterdag te 's-H»ge gehouden. De Vereeniging, in October 11. opgericht, telt thans 174 donateurs, leden en begunstigers. De voorzitter deelde mede, dat zich reeds eenige artsen hebben aan gemeld om in de gelegenheid te worden gesteld, de homoeopatliische geneeswijze in het buitenland te be- studeeren, om haar later in ons land in practijk te brengen. Van wege het hoofdbestuur zijn uitgegeven twee brochures, te weten«Is de homoeopathie kwakzal verij 1" door dr. N. A. J. Voorhoeve te 's-Hage, en «Hahnemann en de homoeopathie", door J. Merckens te Vlissingen. Beide werkjes werden aan de leden ten geschenke gegeven en zullen in den handel worden gebracht. Menige belangrijke mededeeling werd gedaan door vele, leden, die uit verschillende plaatsen waren te zamen gekomen, en waaruit ble. k, dat de homoeopathie steeds meer aanhangers krijgt in alle rangen en standen en hoe hoog deze geneeswijze wordt gewaardeerd door allen, die er eenmaal de uitwerking van hebben onder vonden. Tal van genezingen, door leeken, werden aan gehaald van zieken, die door de gewone doctoren als onhetstelbaar waren verklaard of die niet herstelden. Het doel der Vereeniging is en blijft, dengenen in ons land, die de homoeopathie bij eigen ervaring hebben leeren waardeeren, de gelegenheid te openen om volgens deze geneeswijze te worden behandeld. (D.) Onder leiding van den heer Stoeller uit Rotter dam werd Zondag te Amsterdam de jaarvergadering der Deurwaardersvereeniging gehouden, voornamelijk ter behandeling van de bekende circulaire des minis ters van justitie, waarbij bepaald is, dat exploten ter zake van drankwet-overtredingen voortaan aan de rijksveldwachters worden opgedragen, waardoor de deurwaarders financiëel belangrijk worden benadeeld. Na een langdurig debat werd besloten zich opnieuw tot den minister te wenden met het verzoek zijne be doeling te willen verduidelijken, ten einde allen twijfel bij de ambtenaren omtrent de toepassing dezer bepa ling weg te nemen. Volgens de ontvangen rapporten van kapitein Harten is er brand aan boord van het stoomschip «Prinses Amalia" ontdekt op den lOen April, te 12 uur 5 min. namiddag, terwijl het schip stoomende was in het Suez-kanaal. Bij on derzoek bleek, dat de brand was aangekomen midden in het achteronderruim en ondanks dat met alle scheeps pompen werd gespoten en een centrifugaalpomp door de Kanaalmaatschappij ter adsistentie was gezonden, kon men den brand niet meester worden, dan na het achteronderruim en achterondertusschendeks vol water te hebben doen loopen, waartoe van de machinekamer uit gelegenheid bestaat. Hiermede had men den 11 April te 3 uur voormiddags den brand bedwongen. Het schip, dat in het Groot Bittermeer ten anker was gekomen, zette de reis Suez voort op den 12en April en kwam daar des avonds aan. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met de lossing uit het achterruimde lading aldaar en in het achtertusschen- deks, de proviand enz., zijn zwaar beschadigd. De be schadigd geloste lading zou op order van experts te Suez verkocht worden. Kapitein Harten roemt zeer de houding van passa giers en equipage tijdens het ongeval. De passagiers hebben de reis voortgezet per «Gel derland" en per «Burg. denTex." De pakketdienst is insgelijks met laatstgenoemd stoomschip opgezonden. De mail is, per stoomschip «Auadyr" van de Messa- geries Maritimes verscheept. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren is behandeld het amendement-Godin de Beaufort, om de additioneels artikelen van het kiesrecht op tc nemen in hoofdstuk 3. Hij en de heeren Schaepman, Van den Biesen en Lohman be toogden, dat bovenal de zekerheid noodig was dat de kiesrechtherziening tot stand kwam. De heer Borgesius bestreed het amendement evenals minister Heemskerk, die voor mistrouwen geen reden zag; hij ontried de aanneming, maar zou bij aanneming zich niet aan discussie over de additioneele artikelen onttrekken. Het amendement-Godin werd daarop verworpen met 45 tegen 32 stemmen. Hoofdstuk 3 is daarna aan genomen met 49 tegen 28 stemmen. De discussie is daarop aangevangen over hoofdstuk 4. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de Herv. gemeente te Kortgene zal, zooals wij reeds meldden, ds. J. Van den Bergen, die het beroep naar Gelselaar heeft aangenomen, Zondag a. s. afscheid prediken. Van de 4 gemeenten in Noord-Be veland zijn er alsdan 3 vacant. Bedankt voor het beroep naar Dreischor door ds. H. Worst, te Epe. De Herv. gemeente te Wissekerke leed dezer dagen een gevoelig verlies in het afsterven van den heer E De Smit, die meer dan 25 jaar als Evangelist te Kamperland, tot die gemeente behoorende, is werk zaam geweest. (D.) De commissie voor het eind-examen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland is door den Commissaris des Konings samengesteld als volgtvoorzitter de heer G. Kok, directeur der H. B. school te Zierikseeleden: de heeren J. Vermeulen, dr. H. Japikse, dr. J. J. Couvée en J. Broekema, directeur en leeraren te Middelburg dr. A. W. Van Campen, D. Stigter, G. J. Van der Poll en A. S. Mink, directeur en leeraren te Goes en F. F. Leupen, dr. L. W. T. Wigman, B. W. Mondt en R. D. Nauta, allen leeraren te Zieriksee. Het examen wordt te Middelburg afgenomen. Door den heer J. G. Frederiks is eervol ontslag gevraagd als leeraar in de Nederl. taal- en letterkunde aan het gymnasium te Amsterdam, met het einde van den loopenden cursus. Z. M. heeft behalve de vergoeding van 30 pet., bedoeld bij art. 45 der Schoolwet, de volgende subsidie verleend aan de gemeenten Nisse f 550 Serooskerke (Schouwen) 350 en St.-Jansteen 1200. Rechtszaken. Door de arrond. rechtbank te Middelburg is gisteren veroordeeld, wegens verduistering C. P., 18 j., te Kolijnsplaat tot 14 d. gev.straf. De rechtbank te 's-Hage veroordeelde Maandag den president der afdeeling 's-Hage van den Sociaal- democratischen bond H. F. Baije, ter zake van laster aangedaan aan ambtenaren in de rechtmatige uit oefening hunner bediening, tot 4 maanden gevange nisstraf.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1