Door te Bruinisse gevestigde firma's en particu lieren zullen minstens acht millioen Fransche en driemaal honderdduizend Portugeesche (jonge) oesters worden uitgezaaid. Eervol ontslag is, op hun verzoek, verleend bij de rust. schutterij in Zeeland, 1ste bat., aan jhr. J. P. B o d d a e r tals 2de luit.2de bat., aan jhr. mr. J. W. D. Schuurbecque Boe ij e, als lste luit. Thans krijgen de nieuw aangeworven Javaansche 1 recruten twee keer daags een drank te slikken, waarin arsenic als voorbehoedmiddel voorkomt, maar die he laas echter niet belet, dat zich onder de nieuwelingen gevallen van berri-berri blijven voordoen. BH.) Volgens het Batav. Handelsblad zou de gepen sioneerde generaal-majoor Luijmes door den Gouver neur-Generaal zijn aanbevolen als legerkommandant, zoodra generaal Pfeiffer aftreedt. De heer Cremers, Voorzitter der Tweede Kamer, die wegens ongesteldheid de zittingen na de hervatting der werkzaamheden niet heeft kunnen lei den, is aan de beterhand en zal het presidium weder spoedig kunnen waarnemen. Westelijk Zeeuwscli-Vlannderen. De laatste hand is gelegd aan het werk waarmee vóór 8 maanden een aanvang werd gemaakt, nl. met het leggen van den tramweg Breskens Maldeghem. Op 7 Mei a. s. is de inwijding bepaald. Met trots mogen allen, die de hand in de tramzaak hebben gehad, te rugzien op den voltooiden arbeid. Alle bezwaren, die zich hebben voorgedaan, ziju uit den weg geruimd en, dank zij het beleidvol overleg van hh. commissa rissen, zijn de vele moeielijkheden, waarmee men te kampen heeft gehad, overwonnen. Ook aannemer en werkvolk hebben eer van hun werk. Men zal, zooals we reeds vroeger melddende opening van den tram niet onopgemerkt laten voorbij gaan. Hier en elders zal feest worden gevierd en vooral te Aardenburg en te Maldeghem heeft men grootsche plannen. Alleen te Oostburg vonden de pogin gen om feestelijkheden in het leven te roepen geen bijval. Naar wij Ternemen, zal de stoombootdienst op de Wester-Schelde, in aansluiting met den tram, een aanmerkelijke uitbreiding ondergaan, zoodat voortaan zesmaal daags gelegenheid tot overvaren van Breskens naar Vlissingen zal bestaan, terwijl het tarief van 0,50 op 0,40 wordt gebracht. Met verlangen wordt de tijd tegemoet gezien, wanneer de tram ter beschikking van het publiek zal zijn. H. M. de Koningin heeft ruime giften ge schonken aan verschillende liefdadige inrichtingen, alsmede aan de politie- en brandweerfondsen te Am sterdam. De Tijd verneemt, dat de onlangs door Z. M. den Koning tot ridder van den Nederlandschen Leeuw benoemde president der «St.-Josephs-Gezellen-Vereeni- giug", de heer H. C. J. M. ïan Nispen tot Sevenaer, van H. M. de Koningin een schrijven ontving, waarin H. M. met lof gewaagt van het chris telijk liefdewerk door hem bestuurd. De Vorstin deed dit blijk van waardeering vergezeld gaan van een aan zienlijke som gelds, ten bate der »St.-Josephs-Gezellen- Vereeniging". Ook de burgemeester der hoofdstad, mr. G. Van Tienhoven, heeft wel een blijk willen geven van zijn ingenomenheid met de Vereeniging, door toezending van een milde gift en een vleiend schrijven gericht aan haar president. De jaarvergadering van bet ïNed. Jonge lingsverbond" zal op Hemelvaartsdag a. s. te Botterdam worden gehouden. Het was Vrijdag juist vier jaar geleden, dat het tegenwoordig ministerie benoemd werd, ten einde den daarop volgenden dag zijne functiën te aanvaarden. De helft der mannen, die toen optraden, de heeren Heemskerk, Du Tour, Weitzel en Van den Bergh, zijn thans nog aan het roerde overigen, de heeren Van Bloemen Waanders, Geerling, Grobbée en Van der Does, hebben achtereenvolgens hunne plaats aan anderen ingeruimdde heer Geerling heeft zelfs reeds zijn derden opvolger. Sedert 1848 is het nog slechts éénmaal gebeurd, dat een ministerie den leef tijd van vier jaren heeft overschreden. Aangaande een N e d. -1 n d. Tuinbouw- maatschappij" verneemt de Ind. Mere., dat pogingen in 't werk worden gesteld, om, onder di rectie van den heer E. J. Voute te Zeist, een onder neming tot stand te brengen, die zich ten doel stelt de landbouwbelangen zoowel van Indië als van Neder land te dienen, door wederzijdsche overbrenging en door verzorging van cultuurgewassen enz. Daartoe zal (waarschijnlijk in het Buitenzorgsche) een proefstation worden opgericht in verband met de inrichting des heeren Voute te Zeist. Deze eerste poging om een kweekerij in Indië op te richten, verdient toejuiching en ondersteuning. In de Indische inrichting zullen o. a. proeven genomen woiden met kunstmest, en zullen de resultaten daarvan worden bekend gemaakt. Naar men aan het Dagbl. mededeelt, is thans door het Belgisch Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Brussel een internationaal bureau opgericht, dat alle douane- en spoorweg-tarieven der wereld uitwisselt en ook laat vertalen. Vijf-en-twiritig Staten, met Duitschland aan het hoofd, zullen daaraan deelnemen en te zamen de kosten der inrichting dragen. Naar de Stand, verneemt, zal het «Leger des heils" weldra Nederland met een bezoek vereeren. Koloniën. Volgens de laatste officiëele berichten uit Atjeh bedroeg het gemiddelde cijfer der in het groot militair hospitaal dagelijks ingekomen lijders 19, waarvan de helft beri-beri-lijders. Toekoe Baid lijdt zwaar aan koortsen. Nadat de berri-berri-lijders zich gedurende vijf maanden uit den treuren hebben ingewreven met een door den geneeskundigen dienst aanbevolen, uit Indische kruiden samengesteld smeerseltje, is deze proeve ge ëindigd. Het resultaat was in elk opzicht met voldoende nauwkeurigheid na te gaan, doch men gelooft te mogen aannemen, dat het middel niet voor het ontstaan der gevreesde ziekte behoedt, doch wel, dat zij deze belet, bij een daaraan lijdenden patient, in erge mate voort te woekeren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Heinkenszand. Gisteren had in de R. C. Kerk alhier de plechtige wijding plaats van een zeer fraai gepoli- chromeerd beeld van het Heilige Hart des Heeren. De wijding geschiedde door den Weleerw. Zeergel. Heer A. Rijk Pz., proffessor aan het seminarie Huge- veld. Daarna werd een Heilige Mis opgedragen, waarbij eene toepasselijke rede werd uitgesproken door den Weleerw. Zeergel. Heer P. Aenstoots, pastoor dezer parochie. Kortgene. Onze predikant ds. Van den Bergen is voornemens op a. s. Zondag des namiddags zijn af scheid te prediken. Bedankt voor de toezegging van beroep naar Kortgene door ds. J. M. Conradi te Nissevoor het beroep naar Willemsoord door dr. G. J. Brutel de la Rivière te Houtrijk en Polanen. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Brielle ds. D. Fregeres te Groede. Beroepen te Scherpenisse ds. Ph. Peter te Seroos- kerke (Walcheren). Ook te Oostburg heeft zich eene doleerende partij opgeworpen, welke hare bijeenkomsten houdt in het gebouw der Christelijke bewaarschool aldaar. Het hoofd dier partij, wier leden allen lid der Hervormde kerk zijn, woonde hel kerkelijk congres te Amsterdam bij. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland zijn de heeren A. B. Crucq, C. H. De Wagemaker, G. P. Wattez en L. J. De Kok, ouderlingen en C. Verhage, P. G. De Wolff, J. A. Van Nederveen en G. Jonk, diakenen der Ned. herv. gemeente te Middelburg, uit hunne bediening ontzet en van het lidmaatschap der Ned. herv. kerk vervallen verklaard. (M. Ct.) Bij gelegenheid van zijn 25jarig jubilaeum als predikant, ongeveer samenvallende met zijn zilveren huwelijksfeest, is aan dr. G. J. Vos te Amsterdam door een groot aantal zijner gemeenteleden aange boden een prachtig album, kostbaar van vorm en in houd. Van onderscheidene zijden vielen hem boven dien nog andere hartelijke blijken ten deel van be langstelling, vriendschap en vooral van waardeerirg van hetgeen hij in den laatsten tijd in het belang der Ned. Herv. Gemeente heeft gedaan. (R. N.) De «Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag" zal den 1 Tuien Juni haar jaarvergadering te Middelburg houden. Baarland. Op de lijst door Burg. en Weth. opge maakt volgens art. 81 der wet op lager onderwijs komen achttien kinderen tusschen de zes en twaalf jaar voor, welke op 1 Jan. 1887 geen onderwijs ont vingen. Wel een bedroevend feit, te treuriger, wanneer men weet, dat enkele ouders hunne kinderen uit on verschilligheid van onderwijs verstoken houdenWat zouden zulke ouders zeggen, wanneer de kinderen hun later een verwijt maken van hunne nalatigheid. Ware men er toch algemeen van doordrongen, dat kinderen niet alleen plichten te vervullen hebben tegenover hunne ouders, maar ook ouders tegenover hunne kinderen 1 Landbouw en Veeteelt. Door den overvloed van haring op de Noor- weegsche kusten is men er toe gekomen de haring met olie en meel tot «vischkoeken" samen te persen, die het rundvee als nieuwigheid zeer goed schijnen te smaken. Op de boerderij der Rijks-landbouwschool te Wa- geningen is een karnproef genomen met 40 liters avond- en morgenmelk van de onlangs aangevoerde Holsteinsche koeien. Het bleek dat die hoeveelheid 3 Hectogram boter meer leverde dan 40 Liters avond en morgenmelk van twee Hollandsche koeien, welke voortdurend zwaar waren gevoederd. Op de proefvelden der Rijkslandbouwschool werden in 1886 geteeld 60 variëteiten aardappelen, benevens eenige soorten uit zaad gewonnen, waaronder er zijn, die een buitengewoon ruime opbrengst geven. Onder de variëteiten, welke aanbeveling verdienen, behooren vooral genoemd Trophine, Fürstenwalder, Biscuit, Richters imperator, Magnum Bonum, Roode Frühe, Frühe blauwe, Nassengründer en Alphadeze laatste is bijzonder vroeg voor het gebruik geschikt en zeer smakelijk. Dit jaar worden weer een aantal proeven genomen, waaronder veel met nieuwe soortenook wordt weer van een bekend best soort zaad gezaaid. Buitenlandsch Overzicht. De gevangenneming van den Franschen commissaris Schnabele door Duitsche politiebeambten heeft heel wat sensatie gemaakt, doch zij zal vermoedelijk geen aanleiding tot ernstige verwikkelingen geven, zooals aanvankelijk gevreesd werd. Het schijnt reeds geruimen tijd vermoed te zijn, dat Schnabele in verbinding stond tot den thans uit Duitschland verbannen heer Antoine en dat hij o. a. gelden inzamelde voor de patriotten-liga, de vereeni ging, die steeds de leer van wraakneming op Duitsch land predikt. De groote vraag bij dete geheele geschiedenis is dan ook minder of Duitschland reden had tot de arrestatie, dan wel of de gevangenneming heeft plaats gehad op Fransch dan wel op Duitsch grondgebied. Aanvankelijk werd het eerste beweerd, doch langza merhand moet men tot de overtuiging zijn gekomen, dat de daad, hoewel in de onmiddellijke nabijheid der grens, nog op Duitschen bodem is geschied. Schu&bele was nl. bij den vader van den heer Antoine, die te Noveants in Duitschland woont, geweest en begaf zich in de richting der grens, toen de Duitsche politiebeambten de hand op hem legden. Er ontstond toen eene worsteling, waarbij misschien wel even de grens is overschreden, maar de eigenlijke arrestatie moet toch op Duitsch grondgebied hebben plaatsgehad, wat dan ook door Schnabele niet wordt ontkend. Wanneer de feiten aldus zijn geschied, dan kan er dus van ernstige verwikkelingen geen sprake zijn en zelfs wanneer de Duitsche politiebeambten in hun ijver zoover waren gegaan, dat zij de arrestatie over de grenzen had gepleegd, dan mag toch verwacht worden dat Duitschland daarover zijn leedwezen zal betuigen en dat niet om zoo nietige reden een oorlog zal begonnen worden. Wanneer Bismarck een oorlog wil, dan zoekt hij daartoe krachtiger argumenten. De Fransche, zoowel als de Duitsche bladen be spreken de geheele zaak dan ook met de meest mo gelijke kalmte en bezadigdheid. De Italiaansche regeering heeft bereids hare voor stellen tot het heffen van graanrechten bij de Kamer ingediend zij verdedigt den maatregel alleen op grond van hetgeen te dien opzichte in andere lauden geschiedt. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden is nog steeds met de kerkelijke wetten bezig. Veel nieuws leveren de debatten niet op en het belangrijkste is wellicht, dat Bismarck ook bij dit onderwerp gelegen heid heeft gevonden aan het onbestendige van den vrede met Frankrijk te herinneren. Hij vergeleek den tegenwoordigen vrede met de kerk bij dien, in 1871 tusschen Fr ankrijk en Duitschland geslotennoch de eene, noch de andere vrede is, zeide hij, voor de eeuwig heid gemaakthadden wij met den vrede van Frank rijk aan de wereld de zekerheid willen geven, dat hij de eeuwige zou zijn, dan zouden wij hem stellig niet hebben kunnen sluiten, en zouden wij nog heden te Versailles moeten staan, daar het niet mogelijk is met een oorlogzuchtige natie als de Fransche, die ons in deze eeuw reeds driemaal overvallen heeft, op den duur in vrede te leven. Gemenyde Berichten. In de stoommeelfabriek had Zaterdag de werk man V. het meel tusschen de steenen weggenomen en gelastte daarop een ander naar beneden te gaan en het riem weder vast te slaan. Eerder echter dan V. dacht kwamen de steenen weder in beweging, zoo dat hij zijne handen nog daar tusschen had, waardoor hem de toppen van drie vingers werden geschonden. Bij de geweldige rukwinden, die jl. Zaterdag gewoed hebben, is in het dak van eene woning in de Korte Vorststraat alhier een gat geslagen, terwijl van enkele andere huizen pannen werden afgeworpen. Hedenmiddag ontstond er een oploopje in den omtrek van het politie-bureau, doordien zich aldaar eene dienstbode kwam beklagen van met een pook geslagen te zijn door hare meesteres. De zwanen in onze vesten leverden altijd het bewijs dat zij niet erg schuw zijn. Dit blijkt ook jaarlijks uit het bouwen barer nesten. Evenals vroeger heeft ook thans weer een paar zijn nest gebouwd op het drukste punt, iri onze gemeente, nl. in de onmid dellijke nabijheid van het station, waar de beesten voor ieder zichtbaar verblijf houden. Zaterdag begaf zich een smidsknecht uit Wil- helminadorp naar Iarseke, toen tusschen Kapelle en Kloetinge het paard schrikte en viel. De berijder geraakte met het rechterbeen onder het paard, zoo dat dit lichaamsdeel brak. De landbouwer De V. bracht den ongelukkige per as huiswaarts. Acht jaar geleden is denzelfden persoon een dergelijk ongeluk overkomen. Ierseke. Gisteravond was een 3 a 4jarig knaapje met een zusje, dat wat ouder was, op een wei aan het spelen. Door bloempjes te willen plukken, die aan den kant der sloot stonden, viel het jongetje in de sloot en het zusje was niet in staat hem ta belpen. Gelukkig kwam nog juist intijds een man voorbij, die het kind van een anders wissen dood kon redden. Heinkenszand. Wanneer hier des Zondagsmorgens om 8 uur de klok wordt geluid is dit een teeken, dat de godsdienstoefening om half tien begint. Aangezien gisteren de klok* ook om 8 uur luidde, begaven velen zich om half tien naar het kerkgebouw (hoewel toen de klok niet luidde), doch zij moesten onverrichterzake weder terugkeeren, want er was geen predikant en er werd ook geene bijbellezing gehouden. Des namiddags trad ds Conradi van Nisse alhier op. 's-Heerenhoek. Door de handboog-sociëteit «Con cordia" alhier is besloten op den 25 Juni e. k. bij gelegenheid der kermis een groot concours te geven naar den vasten vogel en op Zaterdag 9 Juli een concours naar den doel. Kortgene. De mazelen, welke hier in enkele gezin nen zich sporadisch vertoond hebben, kunnen als ge weken worden beschouwd. St. Annaland. De mazelen breiden zich hier snel uit. Van 2023 April zijn aangegeven 70 lijders voorkomende in 56 huisgezinnen. De aangetasten zijn allen kinderen van 5 tot 11 jaar. Tot heden is de ziekte gelukkig goedaardig en zijn nog geen sterfge vallen te betreuren. Middelburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag is inbraak gepleegd in het graanpakhuis van den heer J. op den Kinderdijk alhier, in welk pakhuis zich tevens het kantoor bevindt. De dieven hebben daarna met geweld de brandkast opengebroken en daaruit al het aanwezige geld ontvreemd, bedragende ongeveer 450 aan bankbiljetten en specie. De politie doet ijverig onderzoek, doch is de daders nog niet op het spoor. De opening van de stoomtram Bergen-op-Zoom Ossendrecht is thans voor goed vastgesteld op 1 Mei a. si De groep landverhuizers, die zich vóór eenige weken van Wissekerke (N.-B) naar Amerika begaf, zal dezer dagen door een nieuwe gevolgd worden. Een zestal gezinnen maken zich weer reisvaardig. De be richten van familiebetrekkingen luiden over het alge meen gunstig. Een jonge boerenknecht, die zes weken geleden vertrok, drukte in zijn eersten brief reeds zijne verbazing uit over de groote hoeveelheid spek en vleesch, die dagelijks te zijner beschikking staat. Iemand, die twee jaar geleden als werkman vertrok, schreef onlangs aan zijn broerKom maar overik haal u met de blauwtjes (schimmels) van het station. (N. R, Ct) In een Zuid-Hollandsche gemeente was in den gemeenteraad het voorstel behandeld, de gemeente door middel van een telefoon met een andere gemeente te verbinden. Een der ingezetenen, na afloop der zitting een der raadsleden vragende wat er in den raad be handeld was, kreeg ten antwoord»Ja, we krijgen hier een telefoon, maar waarheen hij rijden zal, weet ik nog niet." Historisch De paperassomanie, die in Nederland misschien sterker dan in eenig ander land heerscht, was onlangs weder aanleiding dat een jong mensch, die voor het leger in Indië wilde teekenen, niet werd aangenomen. Hij werd in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven met de bijvoeging «vader onbekend". Zijn moeder had hem ook aan zijn lot overgelaten hij werd in een weeshuis en na zijn elfde jaar in een huisgezin verpleegd. Maar om aangenomen te worden moest hij het bewijs van toestemming overleggen van zijn moeder, die niet te vinden was, en een bewijs van goed gedrag vóór zijn elfde jaar! En dit geschiedt in een tijd, waarin men erkent, dat soldaten voor Indië hoog noodig zijn. ArnhCt.) Vindt men anders in de tweede helft van April honderden kievitseieren per dag op Tessel, thans keeren zoekers van professie, die gewoon zijn 30 a 40 stuks per dag te vinden, gewoonlijk met 4 a 6 stuks huis waarts. Men gelooft dat het koude weer de oorzaak van dit alles is en de eieren blijven dan ook zeer duur. De Wiener Allgemeine Zeitung vertelt het vol gende van ons vorstelijk gezin >Het was de morgen van dep 70en verjaardag des Konings van Holland. Koningin Emma, met een gelaat stralend van vreugde, vroeg baar gemaal haar toe te staan, dat 't verjaringsbouquet door haar hofdames in de kamer zou worden gedragenhij was voor haar te zwaar. Lachend gaf de Koning zijn toestemming en kort daarna brachten twee dames een reusachtige uit witte en roode roz n gemaakte bouquet binnen, waartusschen het kopje van Prinses Wilhelmina te voorschijn kwam. De rozen waren zoo dicht tegen elkaar gelegd, dat zij het Prinsesje geheel omhulden. De vorige week zijn door den heer J. C. Elink Sterk, te Halsteren, de eerste asperges van den kouden grond gestoken en aan HH. MM. den Koning en de Koningin ten geschenke aangeboden. Te Assen heeft men bij een vrouw, die van liefdegaven leelt, reeds lang ziek was en door hulp vaardige en medelijdende buren verpleegd en door anderen onderhouden werd, meer dan 1000, benevens nog eenige vrij kostbare sieradiën, gevonden. Een koopman in aardappelen uit Zuid-Holland had dezer dagen een vreemde ontmoeting op de Gel- derschekade te Amsterdam. Hij werd daar door een onbekend jongmensch staande gehouden, die hem vroeg, hoe laat het was. De koopman haalde zijn goudth horloge uit den zak. Pats, daar kreeg hij een klap van het jonge mensch, dat het hem duizelde en werd zijn horloge gegrepen, waarmee de aanrander op de vlucht wilde gaan. De koopman was echter bij de hand genoeg zijn eigendom vast te houden en den dief na tr zetten, dien hij echter niet te pakken kon krijgen. In de Port van Cleve te Amsterdam zijn in de feestweek o. a. verorberd 4000 kilo biefstuk en 15,000 eieren. De politie te 's-Gravenhage heeft Zaterdag aan gehouden eene dienstbode, verdacht van diefstal van een bankbiljet van 100, ten nadeele van eene dame, die bij haren meester logeerde. Het delven van keisteenen gaat op den Honds rug, de heuvelreeks die ook door het oosten van Drente loopt, zeer druk. Te Buinen werden voor eenigen tijd de keien uit een perceeltje heideveld, dat voor weinige jaren bijna waardeloos was, verkocht voor 1100, Om eene quaestie van een paar gulden maakte eene juffrouw te Alkmaar zich zóo kwaad, dat ze eene beroerte kreeg en stierf. Te Grave kwam Zaterdag jl. een jonkman, zich voordoende als iemand, die om huiselijke twisten de ouderlijke woning verlaten, maar bij zijne meerder jarigheid een aanzienlijk vermogen te wachten had. Door zijne geslepenheid wist hij velen voor zich in te nemen, en toen hij verklaarde een meester op de viool te zijn, en daarmede verschillende eeremedailles be haald te hebben, bood men hem eene viool te leen. En waarlijk, door zijn betooverend snarenspel misleidde hij de lieden, en men stelde hem eenig geld ter hand, dat hij eerst weigerde, maar later aannam. Telken avond verscheen nu de violist in een of ander koffiehuis, teneinde zich te doen hooren, totdat hij op een morgen verdwenen was, de geleende viool met zich nemende, waarschijnlijk naar Duitschland. Na ingewonnen informatiëu is gebleken, dat bedoelde oplichter was Jean Baptist Cuvilier, een persoon, die reeds te Gent ter zake van vagebondage en oplich terij kenais met de gevangenis heeft gemaakt. Een Fransch vakblad meldt, dat onderhande lingen geopend zijn tusschen de Belgische en Neder- landsche Gouvernementen, tot vorming van een tele fonische verbinding tusschen Brussel en Amsterdam. Deze lijn zou verbonden worden met die tusschen Brussel en Parijs, zoodat men van de beurs te Parijs direct met ons land zou kunnen spreken. Intusschen blijft de dienst tusschen Parijs en Brussel goede re sultaten opleveren. De administratie zou zelfs besloten hebben, een tweede keten van siliciumbronsdraad aan te leggen, die, gelijk aan dien waarvan men zich thans bedient, in de plaats zou komen van twee der ijzerdraden, die nu voor het telegrafeeren worden gebruikt. Men zegt, dat Edison er in geslaagd is een onderzeesche telefoon te maken, zoodat het geluid tusschen 2 schepen op 4 mijl afstands van elkaar kan worden overgebracht. Edison hoopt door korte

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2