1887. N°. 48. Zaterdag 23 April. 74ste jaargang. Bij dit nommep behoort een bijvoegsel- COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, TVoensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adveitentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cents Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht, tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 22 April 1887. In cle Standaard lezen wij een uittreksel uit een artikel van de antirevolutionnaii e Zaanbode, waarin dit blad klaagt over de weinige geestdrift, die bij den strijd tegen den zoogenaamden vaccinedwang valt waar te nemen. «Het verschijnsel", zegt de Zaanbode, nis wel te verklaren. Ons volk heeft zich, na de verwerping van het volkspetitionnement in 1878, het juk van den vaccine dwang op de schouders laten leggen. Dit had het nooit moeten toelaten. Want nu ging het eigen consciëntie verkrachten, en dit geschiedt nooit zonder groote schade. De erva ring leert het. Ook in den strijd tegen den vaccine dwang. Want eenmaal dat juk dragende, giog ons volk er aan gewennen, en thans wordt er nauwelijks meer een conscientie-kreet tegen zoo ongerechten en onzinnigen dwang vernomen. Dit moet anders worden, willen wij niet door eigen schuld gevaar loopen, dat de overzij ten slotte met al onze «zoogenaamde" gemoedsbezwaren den spot gaat drijven. Er moet weer meer geestdrift komen in onze ge lederen I De vaccinedwang moet vallen Wij begrijpen niet dat het blad niet tot de erken tenis komt, dat het juk van den vaccinedwang" zoo licht te torsen is, dat het de groote menigte volstrekt niet zwaar valt. Juist het feit, dat men zoo eraan ging gewennen, dat thans nauwelijks meer een cons- cientie-kreet ertegen wordt vernomen, is een bewijs hoe weinig «dwang" er wordt gevoeld. En waar mr. Keuchenius in de jongste vergadering van den Bond tegen den vaccinedwang, die door nog geen 20 van de 438 ieden werd bijgewoond, als licht punten aanwees, dat in menig persartikel zoowel de vaccine als de vaccinedwang bestreden was, dat in 1885 bij de Tweede Kamer een adres was ingediend en voorts herinnerde aan het Zaandamsche vaccine proces, en aan de adresbeweging, die van Voorthuizen is uitgegaan, daar valt, dunkt ons, alleen te consta- teeren, dat dergelijke adressen en processen een zeer verkeerd beeld geven van den tegenzin, die er in Neder land tegen de vaccine bestaat. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de reeds vroeger door ons vermelde, doch toen om bijzondere redenen uitgestelde, lezing van dr. Smit uit Apeldoorn over algemeen kies- en stem recht thans plaats hebben op Zondag 24 April a. s. in het koffiehuis «Ie Prins van Oranje". In de Dinsdag gehouden vergadering van het Kon. instituut van ingenieurs werd o. a. in handen van een commissie om advies gesteld eene mededee- ling van onzen stadgenoot dhr. N. A. M. V a n de r T hoorn bevattende aanteekeningen en beschouwin gen betreffende het duin en strand aan de noordwest zijde van het eiland Schouwen, bij de zoogenaamde Oude Hoeve. In diezelfde vergadering hield dhr. V. d. Thoorn een voordracht over groenharthout en zijn weerstands vermogen tegen den aanval van den paalworm volgens waarnemingen in Zeeland. Het Vad. stipt hieruit aan, dat het groenharthout, door de firma Alberts te Middelburg uit Suriname en Demerarv aangevoerd, een buitengewoon harde en rechtdradige houtsoort is, zeer elastisch en duurzaam en met zeer weinig kwasten Hoewel moeilijk te bewerken is het als paalhout uitstekend. Nadat de aanslagen der sluisdeuren bij het Kanaal van Zuid- Beveland uit gecreosoteerd dennenhout gebleken waren geheel door den paalworm te zijn ve-teerd, zijn in Zeeland op verschillende plaatsen proeven met groen harthout genomen, die in 't algemeen zeer goed heb ben voldaan, zoodat thans voor een remmingswerk van 52 palm te Hansweerd het gebruik van deze houtsoort werd voorgeschreven. Ook in Engeland wordt het veel gebruikt. Geheel vrij van aantasting is het hout niet; maar zoowel de paalworm als de limnoria tasten alleen het spint aan en niet het kernhout. De oorzaak van het weerstandbiedend vermogen tegen deze zeedieren moet gezocht worden in eene in het hout aanwezige vergiftige stof «berberine" genaamd, die in grooter hoeveelheid in het kernhout voorkomt dan in het spint, terwijl ook de buitenste gedeelten door de werking van het zeewater meer aan uitlooging onderhevig zijn. Toch heeft men ook kernhout aange tast gevonden, en uit een chemisch onderzoek is geble ken, dat in dit stuk veel minder berberine aanwezig was. Volgens spr. was dan ook de tijd nog niet ge komen, om bepaalde voorschriften vast te stellen voor het gebruik van groenharthout. Verdere proefnemingen en vooral onderzoek van de aangetaste en niet aange taste stukken moesten plaats vinden. De oprichting van een proefstation voor 't onderzoek van bouwmate rialen ware ook in dit opzicht hoogst gewensrhf. De prijs van het groenharthout is thans 83 per M*. franco wal te Middelburg, maar zou bij meerder gebruik, zeer kunnen dalen. Ierseke. In de gisteren gehouden vergadering der Kiesvereeniging «Recht voor Allen" werd, nadat reke ning en verantwoording was gedaan over de 2 vorige jaren, de gelegenheid gegeven tot het voorstellen en bespreken van candidaten voor den Gemeenteraad. Allereerst kwam het afgetreden lid, de heer G. Schipper, ter sprake. Zijn heengaan werd algemeen betreurd, maar de reden daarvoor opgegeven, niet zoo algemeen gebillijkt. Men was het er vrij wel over eens dat hij moeielijk waardig vervangen kan worden, maar de vrres van een paar leden, dat hij nog andere onge noemde redenen voor zijn ontslag kon hebben, zoodat wij misschien na korten tijd toch weer voor hetzelfde feit zouden staan, maakte hen huiverig om zijne can- didatuur in de hand te werken. Da overweging even wel, dat het belang der gemeente boven alles moet gaan, bleek ten slotte de overhand te hebben, want bij herstemming werd toch de heer G. Schipper tegen over den heer Lemson als candidaat geproclameerd. Op een staande de vergadering schriftelijk tot hem gerichte vraag, of hij de candidatuur aannam, werd geantwoord, dat hij de uitspraak aan de kiezers liet, en zich geen candidaat stelde. Een antwoord waarin vrij duidelijk lag opgesloten, dat hij het lidmaatschap van den Raad weer zou aannemen, indien hij met eene sterk sprekende meerderheid werd herkozen. Kolijnsplaat. De heer J. Vink, sedert tal van jaren gemeente-ontvanger en secretaris, heeft wegens ziekelijkheid zijn ontslag uit genoemde betrekkingen aangevraagd. In de gemeenteraadszitting van heden 22 April zal deze aanvrage om ontslag behandeld en een nieuwe gemeente-ontvanger benoemd worden. Bij Kon. besluit is vastgesteld een nieuw regle ment op het baggeren, graven en visschen van voorwerpen enz. in rivieren en langs de zeekusten. Daarbij is o. a. bepaald dat voor het baggeren, gra ven enz. binnen 500 M. afstand vergunning van den Minister van waterstaat noodig is en niet van Gedep. Staten, zooals tot dusverre. Te Zieriksee is tot lid van den raad gekozen mr. A. J. F. F o k k e r met 98 stemmen. Op mr. J. P. Cau waren er 86 uitgebracht. Sinds geruimen tijd is de regeering met het be stuur der Nederlandsche Bank in onderhan deling geweest over het verlengen van het octrooi der Bank, hetwelk in 1889 eindigt. De voorwaarden der regèering ondervonden veel bezwaar van de zijde der Bank, zoodat de regeering reeds maatregelen over woog, waarbij het bankwezen in ons land op anderen voet geregeld zou worden. In da vergadering van de directie en de commis sarissen der Nederlandsche Bank, den 18en April jl. te Amsterdam gehouden, is thans besloten de voor waarden der regeermg aan te nemen. Ardjoco ontwikkelt in het Dagblad het denk beeld om voor het leger in Indië een korps van «tienjarigen" op te richten. Deze vrijwilligers zouden na tien jaren dienst een jaarlijksch pensioen van ƒ1000 genieten en zij. die den rang van onderofficier hadden behaald, van 1250; worden zij voor den afloop van het tienjarig tijdvak ongeschikt voor den dienst, dan ƒ100 per dienstjaar en ƒ50 'sjaars voor elk dienst jaar aan de nagelaten betrekkingen van gesneuvelden en overledenen. Over de «vaandelen" van honderd man, waarin het korps verdeeld zou worden, zouden officieren moeten gesteld worden, die zich door hunne humaniteit hebben doen kennen en geschikt zijn om met beschaafde jonge mannen om te gaan. De ont werper meent dat deze tienjarigors, behoudens uitzon deringen, betere soldaten zouden worden dan eenig leger ter wereld bezit. Ook vreemdelingen zouden mis schien daarin kunnen dienst nemen; dit durft Ardjoco echter niet dadelijk aanraden. In verschillende buitenlandsche bladen is het bericht geplaatst, dat Duitschland's Regeering, beducht voor de veiligheid der Duitschers in Nederlandsch Oost- Indië, aan de Nederlandsche regeering troepen en oor logsschepen heeft aangeboden, om de Europeanen in die kolonie te beschermen. Het D. v. N. doet naar aanleiding van bovenge noemd sensatiebericht opmerken «Heden is de Tweede Kamer weder bijeengekomen. Zou zij zich ook een wijle van grondwetsherziening kunnen onthouden om de Indische zaken ter sprake te brengen, gelijk de heer Fr. v. d. Putte dat in de Eerste Kamer heeft gedaan? Zou zij ook kunnen be sluiten om de grondwetsherziening te bespoedigen en tot het noodigste te beperken opdat wij voor het minst binnenkort tot een betere militaire wetgeving kunnen geraken, waardoor wij niet zoo machteloos meer tegen over de tosstanden in Indië zullen staan Over de vraag of het zegelrecht van be velschriften van betaling al of niet ten laste van de belanghebbenden komt, is in den laatsten tijd meermalen strijd gevoerd. Tot dusver werd de leer gehuldigd, dat het zegel recht in rekening moet worden gebracht aan de per sonen, te wier behoeve de bevelschriften worden afge geven, omdat zij in hun belang worden opgemaakt. Gedep. Staten van Noord-Brabant hebben het ge voelen van den Minister van binnenlandsche zaken ten deze gevraagd. Uit het daarop ontvangen antwoord van den Minis ter van binnenlandsche zaken en uit een schrijven van den Minister van financiën blijkt, dat naar de meening der regeering het zegelrecht komt ten laste van de gemeente. Wanneer we ons kwijten zegt de Amster- damsche Ct. van een plicht om eere te geven wien eere toekomst, dan past het ons in de eerste plaats driemaal den hoed te lichten voor onze geliefde Koningin, die op zoo schitterende wijze de Ko ninklijke waardigheid heeft opgehouden en schier geen plekje van Amsterdam ongezien heeft gelaten en den Koning heeft vertegenwoordigd in de geheele stad, overal waar men Hem zoo gaarne gezien had. De conversie der stedelijke lee ningen van Antwerpen zal plaats hebben van 5 tot 28 Mei a. s. De inschrijvingen op de nieuwe 2% pets. premie-obligaties zullen opengesteld worden op 23, 24 en 25 Mei. De koei^s van uitgifte zal zijn fr. 96.50. Bij de verwisseling zal aan de houders van loten 1859 worden vergoed per stuk fr. 1,25, van loten 1867 per stuk fr. 2, van loten 1874 per stuk fr. 0 50, en van loten 1882 per stuk fr. 0,75. Het te converteeren 3 pets kapitaal der verschil lende f remieleeningen bedraagt fr. 154 569,000. De nieuwe 2% pets. premieleening zal uit 1,834,400 obligaties bestaan van elk 100 fr., die met 110 fr. afgeiost worden in 90 annuïteiten van fr. 5,530,681. Door het gemeentebestuur van Antwerpen is bekend gemaakt, dat de trekkingen, die moesten plaats heb ben, 2 Mei (leening 1859) 1 Juni en 1 October (lee ning 1867) 15 Mei, 15 Augustus en 15 November (leening 1874) 10 Mei, 10 Juli, 10 Sept. en 10 Nov. (leening 1882) bij voorbaat zullen plaats hebben op Donderdag 28 April. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren heeft de commissie in de Tjiomaszaak rapport uitgemaakt. De meerderheid stelt voor het uitzettingsbesluit voor kennisgeving aan te nemen. De minderheid acht art. 48 van het regserings-regle- ment niet behoorlijk toegepast. Eén lid bovendien acht in geen geval de uitzetting gerechtvaardigd. Het debat is daarna voortgezet over hoofdstuk 3 der Grondwet en wel over het artikel, regelende de onvereenigbaarheid van betrekkingen met het kamer lidmaatschap en het amendement-Van Houten om de leden, die Minister worden, niet aan herkiezing te onderwerpen. De heeren Van Gennep, De Ranitz en Lohman ver klaarden zich ertegen, evenals de minister Heemskerk, die weder met schorsing der debatten dreigde, eene houding, die de heer Van Houten in scherpe bewoor dingen gispte. Op voorstel van den heer Verniers van der Loeff, die meende dat er misverstand heerschte, werd het debat tot heden verdaagd. •.azrrtuucKEaz-r-; saaoKaaiasmaunuKKK ÜV* wraszHiO!S37*QE2mEei*RznaHeiHr«ra»«!Z2g;'aEzfl» Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kolijnsplaat. Door het kiescollege der Ned, Herv. kerk is W ensdag II. beroepen ds. F. Pether te Seroos- kerke op Walcheren. Naar de M. Ct. verneemt is door de politie te Vrouwepolder proces-verbaal opgemaakt tegen de hoof den der doleerende partij aldaar, wegens het zonder verlof inrichten van een schuur tot uitoefening van den openbaren godsdienst, binnen den afstand van 200 meter der hervormde kerk. Dit is geschied ingevolge art. 7 der wet van 10 Sept. 1853 Stblno. 102). Voor de betrekking van 3e onderwijzeres voor de nuttige handwerken aan de 2e tusschenschool E, Oranjeboomstraat (hoofd de heer A. A. Nobel) te Rotterdam, hebben B. en W. dier gemeente voorge dragen mej. L. A. Steenkamp, te Goes. Op de voordracht van 2n onderwijzer aan eene school le kl. te Amsterdam staat no. 1 de heer M. Mieras te Wolfertsdijk. Gemengde Berichten. Door den gemeenteraad van Borsele is eene grati ficatie van ƒ30 verleend aan de politiebeambten M. Karelse en L, J. Troupée aldaar voor bewezen diensten in 1886. Donderdagmorgen leed de gemeente 's-Heeren- hoek een gevoeligen slag voor de financiën door het overlijden van de rijkste ingezetene. Zij alleen betaalde wegens hoofdelijken omslag een bedrag van plus minus ƒ500. Op de Oosterkade te Utrecht woont sedert ge- ruimen tijd eene weduwe met haren zoon, een bij de straatjeugd van buiten Tolsteeg welbekende figuur, de zoogenaamde «gekke Kobusdie vrouw nu zag men in den laatsten tijd zeer weinig, zij kwam hare woning niet meer uitde politie bracht aldaar een bezoek, en ontdekte, dat zij in een zeer deerniswaar- digen toestand verkeerde. Zij lag, gehuld in eenigg lompen, boven eene mestverzameling en was bijna onkenbaar. Hare haren waren geheel verward en een grijze stoppelbaard bedekte haar kin. Het is niet overdreven, als wij verklaren dat het vuil in die wo ning de hoogte van ongeveer een meter had bereikt, zoodat dan ook de deuren bijna niet te openen waren. Zij en haar zoon hadden de gewoonte alles op te rapen en in huis te bergen, wat onder hun bereik viel, zonder dat van schoonmaken of rang schikken in jaren sprake was. Doordat hare ligplaats, die zij schier niet verliet, zeer beperkt was, zijn hare beenen, in de enge verblijfplaats, eenigszins verkromd. Haar zoon, een idioot, hield verblijf in eene oude linnenkast en moest, om in of uit de woning te komen, door eene kleine opeDing kruipen. Zij is per brancard naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, terwijl de stadsreiniging daarna aan het werk is ge togen, ongeveer een vijftal (schuiten) vuilnis uit de woning heeft gehaald, welke werkzaamheden gisteren morgen nog werden voortgezet. De vrouw, eene schippersweduwe, woonde in haar eigen huis. (U. D.) Bij Palatine (Illinois) zijn Zondag twee goede rentreinen met elkaar in botsing gekomen. Het ongeluk had een menigte menschen op de been gebracht. Plot seling barstte een waterbassin in de nabijheid en groot zijn inhoud over de menigte uit. Er werden 6 personen gedood, 4 levensgevaarlijk, en vele anderen min of meer zwaar gekwetst. Te Florence zou dezer dagen een dievenbende in hechtenis worden genomen. Het huis, waar de mannen bijeen waren, werd omsingeld en twee agenten stegen de trap op en klopten aan de deur. Eerst na lang kloppen en roepen deed men open, de kamer was echter leegde dieven, wier stemmen men kort te voren nog gehoord had, waren verdwenen. Bij een nader onderzoek bleek het evenwel dat de geheele bende op het dak van een naburig huis was gevlucht en zich achter de schoorsteenen verborgen hield. Da delijk begon er nu een jacht over de dakende zes dieven die geen anderen uitweg zagen, sprongen allen te zamen en gelijktijdig op een lager gelegen dak, dat onder een hevig gekraak instortte. Alle zes vielen in het zolderkamertje van een arme familie, die juist het middagmaal zat te gebruiken. Het humoristische van dezen toevalligen samenloop van omstandigheden zal wel door geen van beide partijen zijn gevoeld, want bijna allen werden meer of minder zwaar gekwetstslechts aan drie minder zwaar gewonde dieven gelukte het om op een ander dak en van daar op straat te vluchten. Coquelin had zich verleden week een haarmiddel aangeschaft om zijn dun gezaaide blonde haren te ver meerderen. Ongelukkigerwijze is hij te kwistig met het goedje omgegaan, waardoor hij plotseling vuurrood haar gekregen heeft. De man, die een aanslag op het leven van den ex-maarschalk Bazaine gepleegd heeft, heet Louis Hil- lairand en is naar zijn zeggen handelsreiziger. Hij schijnt zeer overspannen te zijn en beweert zijn vaderland te hebben willen wreken. Ilillairand streed als vrij williger bij de belegering van Parijs de overgave van Metz had zulk een diepen indruk op hem gemaakt, dat hij sedert dien tijd met de gedachte omging Bazaine af te maken. Reeds in 1884 was hij met dat doel naar Madrid overgekomen en hij toont geen berouw. Volgens andere berichten, had Hillairand, zich uit gevende voor journalist. Zaterdag aan Baraine om een onderhoud verzocht, dat hem toegestaan was. In den loop van dit gesprek was de kerel plotseling opgevlogen en had den grijsaard verwond. Ofschoon hij terstond de vlucht nam, werd hij door een bediende van Bazaine en een voorbijganger achterhaald. Hij zegt een hemelsche missie te vervullen. De aanslagpleger schijnt aan krankzinnigheid te lijden. Volgens bericht van den Franschen gezant te Madrid is de toestand van Bazaine zeer ernstig. Een petitie, welke te Parijs met handteekeningen overdekt wordt, is van den volgenden inhoud: «De ondergeteekenden, het betreurende, dat de oudmaar schalk Bazaine niet de straf ondergaan heeft, waartoe de krijgsraad van Trianon hem veroordeeld had, hopen, dat de Spaansche rechters rekening zullen houden met de reden, welke den arm van Hillairand gewapend heeft."

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1