1887. N°. 46. Dinsdag 19 April. 74ste jaargang. Kleinhandel in Sterkedrank CS«£«S=>C»sGÏ^- Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adveitentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Du prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cont, elke regel meer 10 cents Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht, tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1, berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Door CORNELIS LUIJK is vergunning gevraagd tot uitoefening van den op dezelfde wijze en in dezelfde lokalen als Mej. I. .1. Werri (vorige eigenares) in het perceel wijk A no 27, staande Op de Beestenmarkt alhier. Bezwaren kunnen worden ingediend voor den 23 April a. s., dee namiddags te 1 nur. Goes, den 16 April 1887- Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 18 April 1887. Ook door het gemeentebestuur van Goes is een adres aan den Minister van W., H en N., gezonden inzake de voorgenomen opheffing van treinen op de lijn RozendaalVlissingen. In afwachting van het verleenen van het aan gevraagd eervol ontslag als officier bij de dd schutterij alhier, nam de heer H. J. R o s k e s jl. Zaterdag na afloop van de gewone oefening met eene toespraak afscheid van het corps. Hij deed daarbij uitkomen, dat hij, na vijfjarigen dienst als officier, zijne betrek king neerlegde, niet om eenige minder gunstige ver standhouding tussehen de officieren onderling, noch om de schutterij zelve, maar ter wille eener diep ge vestigde overtuiging, dat, bij den onmiskenbaren vooruit gang der schutterij, blijkbaar uit hare oefeningen eu die haar bij vele andere afdeelingen gunstig onderscheidt, zij nochtans niet aan haar doel volkomen kan beant woorden zonder schietbaan. Hij drukte den wensch uit, dat zijn opvolger iemand mocht zijn van genoeg- zamen invloed om deze alsnog te verkrijgen. Dan zou zijn heengaan (nl. van den heer R.) de door hem ge- weuschte vruchten dragen. Tot den majoor-commandant en den mede-luitenant Stigter richtte de heer Roskes een woord van dank voor hunne medewerking en vriendschappelijke ver houding. Tijdens de «rust" was den heer Roskes door den sergeant-majoor namens het corps onder-officieren leedwezen betuigd over het genomen besluit. Hun verzoek om daarop terug te komen had de heer R., ofschoon erkentelijk daarvoor, echter beslist moeten afwijzen. Waar hij naar de letter en den zin der wet niet aan zijne onder eede op zich genomen verplich ting kon voldoen om de schutters te oefenen in het schieten naar de schijf en zelfs een request aan den minister te dien opzichte onbeantwoord was gebleven, daar verklaarde hij niet anders te kunnen handelen dan hij gedaan heeft. Ook de majoor-commandant betuigde in korte woor denj zijn leedwezen over het verlies van den ijverigen luitenant. Naar men ons mededeelt telt het nieuwe har moniegezelschap alhier, dat thans geregeld zijne oefeningen houdt onder leiding van dhr. Kooiman, bereids 24 leden. Eigenlijk kon er van een gezelschap nog geen sprake zijn zoolang de vereeniging niet is geconstitueerd en een definitief bestuur is gekozen, doch in die beide zaken is betrekkelijk gemakkelijk te voorzien. Van grooter belang is echter, dat er ook over fondsen zal moeten kunnen worden beschikt in de eerste plaats tot aankoop van de boogstnoodige instrumenten. Vermoedelijk zal daarvoor eerlang wel een beroep gedaan worden op de ingezetenen en bet is te hopen, dat, nu aanvankelijk de pogingen om een gezelschap op te richten met gunstigen uitslag worden bekroond, het geheel niet door gebrek aan financiëelen steun zal moeten mislukken. Bij het Koningsfeest op 19 Februari jl. is weder ten zeerste het gemis van een eigen muziekkorps in Goes gevoeld en wij hopen en verwachten dan ook, dat nu de burgerij het hare zal willen doen om door flinke bijdragen tot oprichting van een barmoniege- zelscbap alhier mede te werken. Kapelle. Tengevolge van de alhier heerschende echaapspokken is, zooals reeds vroeger werd gemeld, de doorvoer van schapen door onze gemeente verboden. In de vorige week werd een persoon uit Goes bekeurd wegens het doorvoeren van een dood lam en jl. Zaterdag is eene geheele kudde schapen van P. Burggraaf uit Wemeldinge, welke op het ge bied ODzer gemeente grazende werd bevonden, aange houden, verdacht verklaard, en tot nadere uitspraak geïsoleerd. Het blijkt derhalve niet overbodig de schapenhou ders uit de naburige gemeenten nog eens te waar- echuwen met hunne kudden de gemeentegrens niet te overschrijden, teneinde voor onaangenaamheden ge vrijwaard te blijven. De ziekte blijft nog steeds voortwoekeren 1 da vo rige week zijn weder drie schapen onteigend, afge maakt en verbrand. Het ontsmettingsdetacbement, dat hier aangekomen is, is diuk bezig met de mestvaal ten enz. te desinfecteeren. Wolfertsdijk. Zaterdagmorgen te 9 uren hield da gemeente! aad alhier eene openbare vergadering, die door al de leden werd bijgewoond. Als ingekomen stukken werd een brief voorgelezen van den Minister van W., H. en N., dat bij hem geen bezwaar was tegen de benoeming van P. Van der Voorde tot telephonist en I. De Bakker als diens plaats vervanger. Ook werd een brief voorgelezen van den Minister van Binnenl. Zaken, waarin hij te kennen gaf dat hij zich vereenigde met het gevoelen der minderheid van Gedep. Staten (de meerderheid van Gedep. Staten was van meening dat de Raad wel bevoegd was), dat de Raad van Wolfertsdijk niet bevoegd was, na wijziging van het reglement van orde, een plaatsvervangend secretaris te benoemen, omdat daarin reeds door B. en W. was voorzien. De Raad heeft echter nog geen benoeming gedaan mocht die benoeming geschieden, dan zou de Voorzitter het besluit ter vernietiging aan den Koning voordragen. De Voorzitter stelde nu voor, om art. 15 van het reglement van orde aan te vullen met de woorden, dat de plaatsvervangende secretaris ook verplicht was den gewonen eed af te leggen. Dit voorstel, in om vraag gebracht, werd met 5 tegen 2 stemmen aan genomen. Tegen stemdtn de heeren Jacobs en Ver- schuuie. Op de vraag van den Voorzitter, of de Raad ook nog wenschte tot het benoemen van een ander plaats vervangend secretaris over te gaan, antwoordde de heer Jacobs, dat dit wel niet meer noodig zou zijn. Nog werd voorgelezen een brief van den Min. van Binn. Zaken, waarin hij te kennen geeft, dat hij om trent het bezwaar van dhr. Lenshoek, dat J. Van de Kreke voorkomt op de kiezerslijst, het met het ge voelen van Ged. Staten eens is, dat het raadsbesluit in plaats van aan den Koning tei vernietiging te worden voorgedragen, aan don rechter behoort gezonden te wor den. Bovendien is de raad verplicht het bezwaarschrift van dhr. Lensh ek te behandelen en deze (de Raad) moet beoordeelen of het met de noodige bewijzen is gestaafd, waartoe de Burgemeester onbevoegd is, De Voorzitter stelde nu voor, om op het stuk van dhr. Lenshoek afwijzend te beschikken, omdat de noodige bewijzen, zoo als art. 12 der kieswet duidelijk voorschrijft, ge heel ontbreken. Besluit de raad evenwel om J. Van de Kreke van de kiezerslijst te schrappen, dan moet zulks door den Deurwaarder beteekend worden, welke kosten voor rekening der gemeente zijn. Volgens art. 15 der kieswet is Van de Kreke dan gerechtigd zich tot de rechterlijke macht te wenden, welke wel ver moedelijk zal besluiten, dat Van de Kreke er wel op behoort zoodat dan alle onkosten te vergeefsch zijn. Nadat dit voorstel door den weth. De Kater nog nader toegelicht en ondersteund was, werd het in omvraag gebracht en met 4 tegen 3 stemmen verworpen. De heeren Philipse, Jacobs, Verschuure en Van Damme stemden tegen. Op voorstel van dhr. Philipse werd du met 4 stemmen (dezelfde heeren) tegen 3 stemmen aangenomen om J. Van de Kreke van de kiezerslijst te schrappen. Nu werd in geheime zitting de hoofdelijke om slag behandeld, welke, nadat de vergadering heropend was, werd vastgesteld op ƒ5300. Naar de M. Ct. verneemt zal het portret van wijlen den heer mr. C. J. P i c k bestemd voor het raadhuis te Middelburg, geschilderd worden door den heer El. Frankfort te Amsterdam. Den 15den April heeft zich te Bergen-op-Zoom geconstitueerd eene afdeel in g van de «Vereeni ging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij." Het lid van het hoofdbestuur jhr. J. L. C. P o m p e Van Meerdervoort leidde deze eerste vergade ring. 26 leden waren tot de afdeeling toegetreden. Na met een kort woord het doel e* de strekking dezer Vereeniging te hebben uiteengezet, ging men over tot de verkiezing van het afdeelingsbestuur, en werden verkozen tot voorzitter jhr. J. L. C. Pompe Van Meer dervoort, tot lid en secretaris-penningmeester G. Swaan, tot bestuursleden de heeren C. De Haas, J E. la Fontijn en P. H. De Rijke. Deze nieuwe Visscherij vereeniging stelt zich ten doel, de visscherijbelangen in den meest uitgestrekten zin in Nederland te bevorderen. De heer J. L. Van IJ s s e 1 s t e i n te Ter- Neuzen herdacht Woensdag, onder vele blijken van belangstelling, den dag, waarop hij vóór 50 jaar in 's Rijks dienst trad. De Ter-Neuz. Ct. deelt o. a. van zijn werkzaam leven mede, dat de heer Van IJsselstein in Juni 1842 werd aangesteld tot opzichter van 's Rijks Waterstaat en wel te Bath en later verplaatst naar Kruiningen. Bij de reoiganisatie van de opzichters van 's Rijks Waterstaat werd hij benoemd tot eluismeester te Sas van Gent, en in 1858 als zoodanig overgeplaatst naar Ter-Neuzen, waar hij gedurende 14 jaren tegelijkertijd belast is geweest met het opzicht over de kanaalwer- ken. Sedert Juli 1869 bekleedt hij tevens de betrek king van Commissaris der loodsen en ontvanger der loodsgelden. Den len April 1876 werd hij aangesteld tot Rijks havenmeester te Ter-Neuzen. De opening van de tram Breskens-Ma 1- d e g h e m is nader vastgesteld op Zaterdag 7 Mei e. k. Uit Beesd ontvingen wij in zake den onderwijzer U d o het volgend bericht, dat nagenoeg tegenoverge steld luidt van wat wij in ons vorig no. uit de Arnh. Courant overnamen »In de openbare raadsvergadering te Beesd is voor lezing gedaan van de beslissing van HH. Gedeputeerde Staten van Gelderland, in zake het aangevraagd ont slag van den onderwijzer Udo. Ged. Staten hebben goedgevonden aan den Raad der gemeente Beesd hunne bevreemding kenbaar te maken over zijn besluit van 17 November 1886, waarbij is goedgevonden voornoemden onderwijzer niet te ontslaan, en de overtuiging uit te spreken, dat de raad bij het nemen van dat besluit de belangen van het openbaar lager onderwijs ten eenenmale uit het oog heeft verloren. De examens der Polytechnische school, vermeld onder B en C in de artt. 6065 van de wet op het middelbaar onderwijs, zullen in de maand Juni a. s. te Delft worden afgenomen. Nadere bijz. bevat de St. Ct. Men schrijft aan de L. C.Het is ruim half April en nu begint de bloesem van den Cydonia Ja- ponica eindelijk te ontluiken; dat verschilt eene maand. Nog sterker bewijs van achterlijkheid in de natuur valt op te merken, dat hier en daar het sneeuwklokje nog niet heeft uitgebloeid. Met een feilen zonneschijn en scherpen Oostenwind klom gedurende de Paasch- dagen de thermometer boven de 60° F. Dezer dagen staat hij weder 20° lager met sneeuw, hagelbuien en nachtvorst. Kunt ge mij ook zeggen, vragen onderling de tuinlieden en landbouwers elkander af, wanneer de koude uit de lucht komt Als de weerkundigen zoo vriendelijk wilden zijn dit eens uit te maken. De directeur der weesinrichting te Neerbosch deelt de volgende belangrijke wenken voor landverhuizers mede, door hem ontleend aan een schrijven van den heer Warnhuis, pred. te Passaie, nabij New-York. «Wanneer gij te New-York in Castle Garden aan komt en een spoorwegkaartje hebt ontvangen, gaan de voordeuren open en een leger van loopers voor logementen en restauraties stormt binnen en roept: «Hollanders! komt met mij!" of «naar het spoor!" Wanneer een Nederlander bij aankomst in een vreemd land zijne eigene taal hoort, luistert hij er licht naar en gaat mee. Het is dien loopers nergens om te doen dan om geld. Zij gaan met de landver huizers naar buiten, doen hen in een wagentje stappen en rijden met hen weg. Zij hebben hen dan in hunne macht en laten hen niet gaan voor en aleer zij goed zijn afgezet. De heer Warnhuis waarschuwt vooral om Castle Garden niet te verlaten, totdat zij met den trein weg gaan in de wintermaanden geschiedt dat te 4 uren namiddags, in de zomermaanden iets vroeger. In deze inrichting kan men bovendien alles krijgen wat men noodig heeft. Moeten echter de landverhuizers te New-Yoik over nachten, wat somtijds noodzaak is, omdat zij met de tickets en goederen niet kunnen gereed komen voor het vertrekken van den trein, dan kunnen zij in Castle Garden blijven Willen zij li \er naar een logement gaan om eene goede nachtrust te hebben en een goed maal eten, dan beveelt de heer Warnhuis «het Dnitsche emigrantenhuis" teu zeerste aan. De agent van dat logement beeft voor aan zijn hoed een groen kaartje. Arme personen zonder geld worden voor niet gehouden". De Deutsche Med. Wochenschrift bevat de vol gende belangrijke mededeeling omtrent het gevaar van besmetting van den mensch door dieren bij diphtherie. De lOjarige dochter van een heerenboer werd plot seling ziek, nadat zij daar<óor reeds meermalen met tusschentijd van omstreeks 8 dagen aan keelontste king in lichten graad en ooglidontsteking had geleden. De verschijnselen duidden op diphtherische keelont steking. Toevallig bleek dat het meisje jonge hoenders, die ziek waren en geen voedsel meer konden nemen, ge tracht had voedsel te geven door den snavel in haren mond te steken, die met gekauwd brood gevuld was. Ook bleek later dat de hoenders, op deze wijze ge voed, aan diphtheritis stierven. Om zekerheid te ver krijgen omtrent deze diagnose, werd een der hoenderen naar prof. Rippert te Bonn gezonden, die de diagnose bevestigde. De ziekte was door jonge hoenderen op het erf ge bracht. De drie kinderen van den bewoner, die de hoenderen niet hadden aangeraakt, bleven van de ziekte vrij. Het onlangs door het Dagbl. medegedeelde ge rucht betreffende de verloving van den oudsten zoon van den Prins van Wallis, den 23jarigen Prins Albert Victor, met de nog niet 15jarige Prin ses Clémentine van België, derde dochter van Koning Leopold II, wordt bevestigd. Volgens een Brusselschen correspondent van het Berliner Tageblalt, die deze belangrijke tijding aan zijn blad telegrafeert, zou de officiëele verloving tij dens het Regeeringsjubiltum van Koningin Victoria, op 20 Juni a. s., plaats hebben. Dinsdagavond is te Parijs de 132ste verjaardag der geboorte van Hahnemann, den uitvinder van de homeopathische leer, gevierd door de homeopathische geneesheeren en apothekers der hoofd stad. Er zijn thans te Parijs omstreeks honderd dier ge neesheeren en drie homeopathische hospitalen. Er zijn voorts twee homeopathische genootschappen en drie aan de leer van Hahnemann gewijde tijdschriften, als Bulletin homéopathique, Bibliothèque homéopatique en VArt médical. In de departementen rekent men dat een 200 geneesheeren de homeopathie in practijk brengen, zonder de geneesheeren te rekenen, die de heide stelsels, èn de homeopathie èn de allopathie volgen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Het bericht uit Hardenberg dat de aldaar be roepen predikant dr. C. C. Schot te Tolen zijD ver bintenis met de doleerende kerkpartij heeft ingetrokken, wordt door dr. Schot zelf ten stelligste tegengesproken. De algem. Synodale Commissie komt voor de voorjaarszitting 9 Mei a. s. bijeen. Te Roermond is aanbesteed en voor 6510 aan genomen het maken van een monument, bestaande in eene bidkapel, op het graf van wijlen mgr. Paredis, bisschop aldaar. Benoemd tot onderwijzer te Papendrecht de heer M. Van de Linde te Kortgene. Te Amsterdam waren op le. Januari jl. 4412 kinderen, die geen onderwijs genoten, waarvan 2064 jongens en 2348 meisjes. Op 1 Januari 1886 waren aldaar in het bevolkings register ingeschreven 43,195 kinderen van zes tot twaj lf jaar, waarvan er 4606 in het geheel geen onderwijs ontvingen. Op 1 Sept. e. k. kunnen bij de Rijkskweek scholen voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch, Nij megen, Haarlem. Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht kweekelingen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten zij de voorkeurdie voor eigen rekening in huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten melding worden gemaakt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 15 Juni a. s. aanmelden bij den directeur der kweekschool die zij wenschen te bezoeken. Bij kon. besluit van 2 April jl. is eene wijzi ging gebracht in het kon. besluit van 27 Maart 1885, waarbij geregeld is de omvang van het examen voor de akte van hoofdonderwijzer en hoofd- onderwijzeres, de wijze van afneming en het geen verder tot dit examen betrekking heeft. De wijzi ging betreft art. 7 van dit besluit, dat voortaan ge lezen wordt als volgt «Het examen loopt voor iederen aspirant binnen vier dagen ten einde. Twee dagen zijn bestemd voor het verrichten van schriftelijk werk, en twee dagen worden aan het mondeling onderzoek en aan het hand- teekenen best»ed. Het examen duurt op één dag voor ieder der aspiranten niet langer dan zes uren. Bij het mondeling onderzoek, dat aanvangt ten minste 14 dagen na het schriftelijk examen, worden de aspi ranten afzonderlijk ondervraagd. Wanneer de commissie voor enkele vakken eene afwijking van dien regel wenschelijk acht, worden in die vakken ten hoogste drie aspiranten tegelijk onder vraagd". Tot dusver moest het examen voor iederen aspirant binnen drie dagen ten einde loopen. Dit is met één dag verlengd en die dag komt ten goede aan het schriftelijk werk. De verandering strekt ter tegemoet koming aan den vrij algemeen door de examen-rom- missiën velleden jaar uitgesproken wensch. Was dit echter wel het éénige wat gewenscht werd, vraagt het Dagbl,

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1