Vervolgens ging de tocht naar de Heerengracht, naar de galjoot «Willemijntje". Die galjoot is een vaartuig uit de 17e eeuw, ter lengte V3n 28 Meter, met twee masten, galerijen, balustrades en wat niet al, de door den heer Gosschalk ontworpen schoone metomor- phose van een gewone zolderschnit. Aan boord van dit keurig gedrapeerde vaartuig, waar Marker visschers in hun eigenaardige kleederdracht het pittige nog te mi er deden uitkomen, werd H. M. door eenige hoog geplaatst* dames opgewacht. Na eenig verwijl zette de Koningin haar rijtoer voort, maar niet zonder moeite, want de zich daar opeen gepakt hebbende menigte was zóo compact, dat onderscheidene vrouwen bewusteloos moesten worden weggedragen. De kinderfeesten in den speeltuin op de Weteringeschans werden nog vereerd met een bezoek der Koningin, die daarop naar 't paleis terugkeerde. Aau boord van de zoo even genoemde galjoot had H. M. ook gelegenheid gehad, om een blik te werpen op den gecostumeerden watertocht, vanwege de roei en zeilvereeniging «de Amstel". Zooals mijne lez'rs reeds weten stelde de tocht voorhet bezoek van Prins Willem I aan de Geuzenvloot in de Zeeuwscbe wateren. Of de hoog gespannen verwachting van dit gedeelte van het feest bevredigd is 1 Ik meen van neen. Mijns inziens is 't er meê gegaan als met de meeste gecostu- meerde studenten-optochtenprachtige (en in casu streng historische) costumes, flinke vertegenwoordigers der voorvaderen, die zich op die wijze hebben getooid, beter gezegd zich zóo in gewoon of huiseostuum ge voelden. Maar de copiïst moet noodwendig beneden de waardij van zijn tijd blijven. Er was, behoudens allen lof voor het schoone en goede, te weinig aan eensluiting. Grootendeels misschien ook de schuld van moeder natuur, want die blies sterk uit twee neus gaten 1 Aan haar, en aan haar alléén, ook de schuld van het ongunstig slagen der alom, op gracht, in straat en steeg ontstoken illuminatie, Ja, er bleef voor de duizenden zich verdringende wandelaars veel, zeer veel schoons te zien, maar 't was slechts een klein deel van wat was voorbereid. Jammer, maar de feestelijke en in waarheid goedgezinde stemming heeft er blijkbaar niet door geleden. Integendeelzij uitte zich op de meest sprekende wijze, die denken deed aan de mogelijkheid, om niet te zeggen waar schijnlijkheid, dat als «het volk" stem in het kapittel had de oude weggejaagde kermis weer in eere zou hersteld worden Zeer eigenaardig trouwens dat het «wafelen of een bordje poffertjes, dames en heeren ook nu op verschillende pleinen vernomen werd, want het is voorjaarsmarktOch, die poffertjeskramen en die draaimolensvooral die draaimolens 1 De Koningin en de Prinses hebben (na afloop van het diner ten hove) nogmaals een rijtoer gemaakt, om de illuminatie in oogenschouw te nemen. Onge twijfeld is de indruk groot geweest, want al speelde de wind velen ballons en Jampions leelijke parten, toch bleef er nog veel over wat in ruime mate beziens waard mocht heeten. Donderdagmorgen verleende Z. M. audiëntie aan particulieren, terwijl zijne gemalin een druk bezochte receptie hield. In den namiddag reed zij, den scherpen wind trotseerende, in open rijtuig uit en bezocht het Panorama in de Plantage. Ook den roeiwedstrijd op den Amstel vereerde zij met hare tegenwoordigheid. In het gebouw van de roei- en zeilvereeniging «de Hoop" door heeren en dames ontvangen en met ka nonschoten (niet door die dames en heeren begroet, nam 11. M. een deel van den wedstrijd in oigenschouw. Met haar was een onafzienbare menschenmassa, jui chende en jubelende, aan de oevers getuige van den strijd. De speeltuinen Wi érgalmden weêr, evenals den vorigen dag, van 't g-jubel der kinderen, die zich met verschillende spelen mochten vermaken, feestelijk ont haald werden, en die opnieuw waar maakten het woord van Hildebranddat het zoo zalig is als de jongens- kiel nog langs de schouders glijdt. Hedennamiddag hadden wij op verschillende pleinen muziekuitvoeringen met zeer vee] bezoekers, maar de meesten bibberden van de kon. En wat zal het straks zijn als de vuurwerken op Amstel en IJ worden afgestoken En morgenochtend vroeg bij de au bade 7 We willen het beste maar hopen, en ter eere van ons prinsesje vraag ik voor heden nog plaatsruimte voor twintig dichtregelen, Haar door ds. E Laurillard gewijd en door mij aan Hel Vliegend blad van heden ontleend Welkom, Dochterken des Konings Ook voor U de vlag in top, Kostb're parel in het Kroongoud, In het feestgroen, frissche knop Vlechten beide Uw Vorst'lijke Ouders Aan Uw toekomst wensch en beê, 't Volk, aan Hen en U verbonden, Heel het Neêrlandsch volk bidt meè. Moge God die beê verhooren, God, die de eenheid heeft gegrond, Tusschen Neerland en Oranje, Heil steeds knoopend in dien bond. Koningskind blijf 's Konings vreugde, En der Moeder blijde trots, Voorwerp van des landzaats liefde, Boven allesliev'ling Gods. Zoek het groot-zijn, meest in 'tgoed-zijn, En strik zoo met zachte hand Vaster steeds d' Oranje-wimpel Aan de driekleur-vlag van 't land. Amsterdam, 14 April 1887. Boekaankondiging. He Indische Mail 2de jaargang, no. 8 van 15 April 1887, uitgave van Blom Sc Olivierse, zal bevatten P. C. Huijser, Een stem van over de grenzen. Melati van Java, Van slaaf tot vorst, VIII.S., Ver sterking van bet leger. Gevangenis-indrukken van een redacteur. E., De erfpachtcontracten in verband met de muntquaestie. Miles, Militaire brieven. X X X, Kioniek. Berichten van gemengden aard. E. Rittner Bos, Financiën, enz. Landbouw en Veeteelt. He aaltjes der suikerbieten. Als middel tegen de zoo gevreesde aaltjes-ziekte der bieten, die (zooals wij onlangs meldden) door microscopisch kleine wormpjes nit de groep der Anguilluliden veroorzaakt wordt, heeft Kühn voorgesteld, vangplanten te gebrui ken. Dit zijn gewassen, in wier wortels deze aaltjes zich bij voorkeur vestigen en die op den aaltjeszieken grond dicht opeengezaaid worden. Zoodra zij ontkiemd zijn en duidelijke teekenen der ziekte vertoonen, roeit men ze voorzichtig uit en trekt daarbij de aaljes uit den grond, die men nu met de vangplanten kan dooden. Herhaalt men dit zaaien èèa- of tweemaal, zoo kan men dikwijls den akker geheel van aaltjes zuiveren. Zieke akkers, die per hectare slechts 12 000 kilogram bieten opbrachten, droegen na deze bewerking in vele gevallen 40 000 kilogram en meer. Waar de ziekte nog slechts enkele plekken van den akker in geringe mate aangetast heeft, acht Girard deze methode te duur om haar algemeen toe te pas sen. Hij heeft daarom proeven genomen om de aaltjes met zwavelkoolstof te dooden. 300 gram van deze vloeistof per vierkanten meter bleken hem daarbij vol doende te zijn om het doel te bereiken. Zelfs op een stuk grond, dat tijdens de ziekte slechts 3700 KG. bieten gedragen had, kon hij, na deze bewerking, de productie tot 48000 KG. doen stijgen, terwijl tevens het suikergehalte der bieten, dat vroeger gering was, weer tot de normale hoogte terugkeerde. Ofschoon deze methode gruote kosten vereischt, werd zij toch in het vorig jaar in verschillende streken van Frankrijk met goed gevolg toegepast. Album der Natuur.) Sommigen bestrijken ooftboompjes in het voor jaar met leem, anderen met kalkbrij, of wel men om windt den stam met stroo, alles met het doel om de jonge hoornen tegen hazen en konijnen te vrijwaren, doch deze middelen blijken weinig te baten. Iemand die 900 vruchtboomen bezit, is ten slotte tot het volgende recept gekomen. "Vermeng 1 deel leem. 1 deel verschen koedrek, en 1 deel gebluschte kalk, aan welk mengsel in een emmer of tobbe wat ier wordt toegevoegd, benevens twee blazen ossegal, waarna het met een kalkborstel over de stammen gestreken wordt. Men zal bij het gebruik nimmer hinder van wild hebben, en tevens blijven de boomen zuiver van mos en insectenbrosd welk laatste door het sterke mengsel gedood wordt. Gemengde Berichten. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Amsterdam omstreeks half vier een hevige brand uit gebarsten in de slaapstede «de witte engel" in de St. Pie- tersteeg, in welk huis een vijftigtal personen een onder komen hadden gevonden. Hoewel tegelijkertijd een uit slaande brand in de Gerard Doustraat woedde was de brandweer toch onmiddellijk met voldoend mate rieel op de plaats des onheils, doch zij kon het bran dende perceel niet behouden. De bewoners vluchtten langs de daken der omliggende woningen, doch een viertal personen zijn in de vlammen omgekomen, terwijl éen, die uit een bovenraam sprong, op de straat dood bleef. Een paar anderen zijn met hevige brand wonden naar het gasthuis vervoerd. Aan boord van een vaartuig te Rotterdam is een 71jarige man bij den maaltijd gestikt, door het inslikken van een te groot stuk vleesch. Op een der plattelandsgemeenten van onze pro vincis werd bij gelegenheid eener vergadering van in gelanden van den polder een diner gehouden. De soep werd rondgediend en gebruikt, en nu duurde het eenigen tijd eer het volgende gerecht kwam. Een boer, die voor het eerst aan een dergelijken maaltijd zat, liet de oogen eens over de tafel gaan, en bepaalde zijne aandacht tot een gerecht dat in een glazen schotel voor hem stond. Hij trok het naar zich toe, nam een gedeelte tot zich en 't scheen hem goed te smaken al was het wat sterk, naar hij zeide. Toen nu aard appelen met vleesch en groente werden voorgediend, bedankte hij»die heb ik thuis ook". Hij zou maar voortgaan met zijn lievelingskostje, doch hij vroeg er een stuk droog brood bij, omdat het anders te vet was. En zoo verorberde ons hoertje tot groote pret zijner medeaanzittenden het grootste deel van een schotel met gember. (Historisch). (Z. Nbode.) Op den ln Paaschdag vertrokken 3 personen met een roeibootje, voorzien van zeiltuigage, uit de Leuvehaven te Rotterdam en zetten koers naar den Hoek van Holland, alwaar het bootje door de bran ding op het Zuiderhoofd werd geslagen. Nadat het vlot was gekomen, hebben twee personen de reis voortgezet, ondanks de waarschuwing van hun reis genoot, die aan wal was gebleven. Het vaartuigje dreef zeewaarts en was spoedig uit het gezicht ver dwenen. Daar tot heden niets van deze personen bekend is, zijn beiden waarschijnlijk in de golven omgekomen. Dinsdag had te Ommen nabij de Ommerschans een groote heidebrand plaats, die met behulp van eenige arbeiders en een 1 otal verpleegden van 's rijks gesticht Ommerschans na veel moeite gebluscht is. Ongeveer een 30tal bunders is in asch gelegd. Een boertje uit Gennep, dat dezer dagen een veearts ging raadplegen omtrent de behandeling van een zieke koe, kreeg ten antwoord»Ik zal u een ilesch medicijn medegeven, waarvan gij het beest dagelijks liter moet ingeven". «Och mijnheer" antwoordde onze snuggere landbouwer heel lakoniek, «spaor die moete mèr, as 't venr mien waor om uut te drinken, dan zou 't nogal gaon, maer mien erreme koe waog ik er nie aon". Dinsdagavond, toen drie jongelieden op de Waal nabij Zaltbommel de roeiboot, waarin zij gezeten waren, wilden vasthechten aan een stoomboot, om zich door deze te laten sleepen, sloeg het bootje om, waardoor allen te water geraakten en één hunner verdronk. In het dorp Obodny (Podolië) hebben drie op lichters zich bij een rijken boer aangemeld als Chris tus, Petrus en Paulus, die hem kwamen berispen over zijo tekortkoming in het uitoefenen van barm hartigheid en met hem kwamen afrekenen. De domme boer was doodsbang en gaf terstond 500 roebels die hij in huis had. Maar de valsche apostelen waren daarmee niet voldaan ze eischten meer en de boer zond werkelijk zijn knecht naar een buurman om meer geld te halen. De buren kwamen toen kijken zij wilden de «heiligen" ook zien, doch deze trachtten zich uit de voeten te maken. Men kreeg nu pas arg waan, wilde hen terughouden van de vluchteen der apostelen trok daarop een mes en verwondde een boer. De politie werd hierop geroepen en het drietal in gerekend. Telegramma» uit Hayti melden dat er eene minnelijke oplossing van het geschil met Engeland te verwachten is. Het schijnt dat de neger-republiek te genover Engeland's eisehen het hoofd wil buigen. De pakketboot «Victoria", komende van New- haven, is op de rotsen bij Kaap Scilly gestrand. Men verzekert, dat vele passagiers met reddinggordels in zee zijn gesprongen en door den vloed zijn voortge dreven.. Bij het kenteren der boot moeien 20 personen zijn verdronken. Tusschen twee huwelijks-agentessen te Berlijn was ongenoegen ontstaan, omdat de een de andere een «vetten" candidaat had weggekaapt, die nu op het punt stond met de laatst aanbevolene te huwen. Om zich te wreken schreef de verontwaardigde huwe- lijksbezorgster een brief aan de bruid, dat haar aan staande echtgenoot haar door middel van een huwe lijks-agentschap had leeren kennen dit kwam de eerste agentesse te hooren en het gevolg was, dat zij haar ambtgenoote een Hink pak slaag gaf. De geheele zaak zal nu voor de rechtbank komen. Er is een complot ontdekt van spoorwegpersoneel tusschen Pittsburg, Columbus en Cincinnatie, hetwelk ten doel had het stelselmatig plegen van roof op goede rentreinen. Er zijn 60 beambten gearresteerd, nadat er reeds voor eene waarde van 200,000 dollars was gestolen. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur I Niets onaangenamere, dunkt mij, bestaat er voor een mensch dan om, als hij een misslag begaan heeft, dit voor het publiek te bekennen, of, zooals men het veelal noemt, in het openbaar schuld te belijden. Toch behoort het zoo en daarom heb ik besloten door middel van uwe courant dit te doen. Ongeveer vier jaren geleden heb ik in uw blad den toestand van onze evangelisatie alhier geschetst. Alstoea heb ik haar voorgesteld als een teringltjderes, die door de komst van een nieuwen dokter geheel en al van hare kwaal was genezen. En werkelijk, voor ieders oog scheen dit ook zoo. Maar helaas, die schijnbare ge zondheid heeft niet lang geduurd. Spoedig bleek het, dat het, zooals het bij vele ernstige ziektegevallen gaat, een oplappen is geweest maar geen genezing. Niet lang was onze evangelist hier of hij had zich in plaats van vrienden vijanden verworveD, en deze zijn van lieverlede zoo toegenomen dat er strijd is ontstaan, een strijd die onlangs is geëindigd met het ontslag van den evangelist. Dit ontslag is hem gegeven door de eerzame ver- eeniging der Nederlandsche Evangelische Protestant- sche Vereeniging te 's-Gravenhage, waartoe hij be hoorde. Ware hiermede deze zaak nu afgeloopen geweest, men zou haar betreuren als den dood van iemand, wiens afsterven door het algemeen als een weidaad wordt beschouwd. Maar uiet alzoo. Evenals Breda vroeger door verrassing is genomen, is er op een onvoorbereide vergadering door zijne aan hangers besloten, om hem zoo goed of zoo kwaad als het ging te handhaven, zoodat hij op dit oogenblik nog voortgaat met het leiden der godsdienstoefening. Daar wij volgens onze statuten een ondirdeel uit maken van de Nederlandsche Protestantsche Kerk en alzoo gehoorzaamheid verschuldigd zijn aan den do minee en aan den kerkeraad te KruiniDgen, zoo ziet men hier met belangstelling uit, welke middelen dit lichaam zal aanwenden om het optreden tegen te gaan van iemand, die daartoe niet meer gerechtigd is. J. B. DIERIJCK. Hansweerd, 9 April 1887. Verftoopmgen an Verpachtingen, Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatie 18 Apr. Kloetinge, woonhuis enz., Mulock Houwer. 18 IV emeldiuge, woonh. en huisr., Gallis Merens. 20 Goes, vendutie, De Vos. 20 H Goes, meubelen, Pilaar. 20 «f Bllewondsdijk, diversen, V. d. Kloes. 21 Heinkenszand, inspan, De Ronde Bresser. 21 n Baarland. hofsteedie enz V. d. Kloes. 21 H Borsele, hout, meubilair enz., De Vos. 21 Baarland, vruchten te velde, V. d. Kloes. 22 Biezelinge, wocn- en winkelhuis, Gallis Merens. 22 Wemeldinge, loods enz., Prins. 22 u Ierseke, oesterpaunen enz., Prins. 22 Ierseke, oesterpannen enz., Pelle. 22 Ierseke, oesterpannen, Mulock Houwer. 23 Krabbendijke, huis en erf, Prins. 27 H Goes, meubilair, Pelle. 28 Middelburg, polders, schorren enz Verhulst en Tak. 29 U Ierseke, oesterpannen enz., Pelle 29 Kloetinge, afbraak enz., Mulock Houwer. 2 Mei, Biezelinge, bouwhoeve enzGallis Merens. 2 Ovezand, inspan, P. Overman. 4 Ierseke, woonhuizen en bouwl., Pelle en Lansen Croia. 4 Goes, huiah. goederen, Pilaar. 5 Oudelande, hofstede, P. Overman 5 Biezelinge, inspan, Gallis Merens. 6 Oudelande, inspan, P. Overman, Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 20 Apr. Nisse, onderwijzersw. en gemeenteh., De Burgemeester en A. De Muijnck. Druk. F. Kleeuweus Zoon Goes.

Goessche Courant | 1887 | | pagina bijlage 2