SGHOUWirSG Advsrtontien. Wegen, Dammen, Heulen en Wegslooten op Woensdag 20 April 1^7. Heden zijn een aantal andere wetsontwerpen aan de orde. Op de interpellatie van den heer Fransen Van de Putte verklaarde de Min. van koloniën geen nadere berichten uit Atjeh ontTangen te hebben, maar gaf geruststellende toelichtingen omtrent de particuliere sensatieberichten over de beri-beri en Celebes. Dat de pas aangekomen troepen door een epidemie aangetast zouden worden is niets ongewoons. Dat ziekte in Atjeh algemeen zou zijn, blijkt niet. Eer blijkt het tegendeel, daar anders de gouverneur nieuwe hulptroepen zou hebben aangevraagd. Het geneeskundig onderzoek van prof. Pekelharing in zake de beri-beri is nog niet afgeloopen. Van ernstige onlusten op Celebes is niets gebleken. Het talmen van Loewoe om het contract te vernieuwen is niets ongewoons. Voorts zal de Minist.-r schriftelijk antwoorden op een aantal vragen van den heer Van de Putte, om trent den toestand van leger en vloot in Indië, naar aanleiding van het bekende adres der honderd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Willemsbord ds. G. J. Brutel de la Kivière te Houtrijk en Polanente Zoetermeer en Zegwaard (cl. 's-Hage), ds. D. J. Karres te Brui- nissebij de Evang. Luth. gemeente te Vlissingen in de vacatnre-Pont ds. H. R. Snijder te Medemblik. Naar men verneemt heeft de te Hardenberg be roepen predikant Schot te Tolen zijn aangegane ver bintenis met de doleerende kerkpartij ingetrokken, en zal hij de volgende maand in functie treden. (N. A. Ct Te Oude-Wetering is de doleerende predikant Van Schelven gesommeerd de pastorie te verlaten. De samenkomst van rechtzinnige predikanten en kerkeraadsleden, aanvankelijk op 14 April be paald, (zie ons vorig no.) is uitgesteld tot 21 dezer. Op de voordracht vsri een leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium te Amsterdam staat no. 2 dr. J. S L. Gleuns, leeraar aan de Rijks H. B. school te Gouda. Acte-examens L. O. te Middelburg. Op Donder dag 14 April 1887 zijn geëxamineerd acht mannelijke candidateD, toegehten acht, de heeieo C, Van de Linde te Biezelinge, P. C. Los en P. C. Moor te Axel, A. Van de Linde, H. Miaten, J. Van der Meer, W. Moelker en C. W. Va» Nieuwenhuijzen te Middel burg. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden Vrijdag 15 April 1887 zijn de navolgende personen veroordeeld L. L. L., te Goes, wegens openbare dronkenschap, tot 0.50 boete subs. 1 dag h.J. G. en P. H te Goes, wegens het verwekken van rumoer waardoor de nachtrust kan worden verstoord, ieder tot 3 boete subs. 1 dag h.F. R. te Wissekerke, we gens het in een voor het publiek toegaukelijk lokaal, waarvoor geen vergunning is verkend, in het klein toedienen van sterkedrank, tot 10 boete subs. 3 dagen h.P. R., te Ovezand. wegens het zonder de vereischte vergunning in het klein verkoopen van sterkedrank, tot 10 boete subs. 3 dagen h. A. A te Rilland-Baih, wegens het op den openbaren weg laten staan van trekdieren, zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het verrichten van schade te hebben genomen, tot 1 boete suhs. 1 dag h. M. M., J. H. en M. O., te Oudelande, wegens het, zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen over eens anders bezaaiden grond, ieder tot 1 boete subs. 1 dag h. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werden G. B., te Kapelle, beklaagd van het zich met een wildstrik in 't veld bevinden hniten openbare wegen of voetpaden, en A. S., te Vlake, beklaagd van het verkoopen van sterke drank in het klein zonder vergunning terwijl van rechtsver volging werd ontslagen P. D., te Kamperland, beklaagd van het binnen vopren var) vee uit de gemeente Grijps- kerke, zonder verklaring van den burgemeester te Grijpekerke. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden 15 April 1887 werden ver oordeeld W. K„ te Kruiniogen, wegens mishandeling tot 3 boete of 3 dagen; J. K, 18 jaar, te Wisse kerke, wegens diefstal, tot 8 boete of 8 dagen M. De R24 jaar, te Kruiningen, wegens alsvoren, tot 2 maanden. Vrijgesproken werd J. M., 53 jaar, te Krabbendijke, beschuldigd van verduistering. Het Gerechtshof te 's-Hage bevestigde gisteren het vonnis, door de Rechtbank te Zieriksee tegen den arbeider te St. Maartensdijk, die veroordeeld werd tot 6 maanden gevangenisstraf, ter zake van mishandeling van twee jongelieden. Buitenlardsch Overzicfit. Over de beteekenis van de Maandag te Londen ge houden meeting wordt verschillend geoordeeld, naar gelaDg van het standpunt, dat de beoordeelaars in nemen. De Times zegt, dat zij niets beteekentde Daily News, het orgaan van Gladstone, daarentegen acht haar ecn frit van groot gewicht. Uit de door Iersche leiders drzer dagen in Ierland gehouden redevoeringen maakt de Times op, dat zij kennelijk voor de dwangwet zeer bevreesd zijn, om dat, als eens het intimidatievermogen der Liga gp- broken is, de Iersche pachters wel degelijk gebruik zullen maken van de voordeelen, die de thans aan hangige en de tweede reeds in aantocht zijnde Iersche landwet hun bieden zullende Iersche leiders, zpgt de limes, vreezen niets meer dan dat, omdat dan de agrarische grieven verdwijnen en daarmede hun grootste kracht verlamd wordt. Intusschen gaat het Lagerhuis voort met de be raadslaging over de tweede lezing der dwangwet. Er werd voor en tegen haar gesproken. De minister Mat- t thews verdedigde haar punt voor punt en wraakte de gedragslijn der oppositie als ten hoogste verderfelijk. De regeering doet geen beroep op Hydepark-demon- straties, maar op het gezond oordeel van het Huis der Gemeenten, om haar te ondersteunen in haar po gingen om in Ierland den eerbied voor de wet te herstellen. Het debat is nu weder verdaagd. Rusland, door Turkije aangespoord om twee candi- daten voor den Bulgaarsellen troon te noemen, be halve den Mingreliër, zou, zoo heet het althans in een telegram uit Konstantinopel, het oog hebben ge slagen op den prins van Oldenburg en den prins van Leuchtenberg. Het is, na de verklaring van prins Alexander van Battenbêrg, dat hij in het belang van het land ten sterkste onraadt voor zijne herkiezing te werken, wel waarschijnlijk, dat de Bulgaarscha Sobranje zich met een der beide eerstgenoemde candidaten zal vereeni- gen, ofschoon uit de stemming der bevolking blijkt, dat zij nog niet veel er van wil weten, een ander dan den Battenberger te kiezen. Van eene candidatuur van prins Oscar voor den Bulgaarschen troon is te Stockholm nog altoos niets bekend. Het eenige wat men er van verneemt, is dat de koninklijke familie zich toch niet er mede zou vereenigen. Bisuiarck blijft slechts enkele dagen te Friederichsruh en wordt de volgende week weer te Berlijn verwacht. Den 19 n komt, zooals men zich herinnert, d« Rijksdag weer bijeen. Ook moet de, Pruisische Landdag de nieuwe kerkwet nog afdoen, waarbij de Rijkskanselier moeielijk zal kunnen worden gemist. Van de Fransclie grenzen wordt aan de Kreuzzeitung gemeld, dat de groote aanvoeren van materieel op den Franschen oostelijken spoorweg, die onlangs in Duitsch- laDd ongerustheid verwekten en in het bekende oorlogs alarm zulk eene groote rol hebben gespeeld, zijn ge staakt. Over het algemeen komen er meer en meer kenteekenen dat de beweging bij het krijgswezen in Frankrijk begint te verminderen. Wel worden er nog eenige van die grensbarakken, waarover indertijd zooveel is te doen geweest, bij wijze van proefneming met troepen bezet, doch dit heelt niets bedenkelijks. Naar het Berliner Tageblatt verneemt heeft de Pans aan de geestelijkheid in Elzas-Lotharirigen alle jegens Duitschland vijandige demonstratiën streng verboden. Naar men beweert zal Keizer Wilhelm den Paus ter gelegenheid van zijn vijftigjarig priesterjubilé eene met diamanten bezette taria aanbieden. Gemengde Berichten. De schippersgezellen te Goes, die deel uitmaakten van den optocht ter gelegenheid van de feestelijkheden op 19 Febr. jl., hebben zich tot eene vereeniging ge constitueerd. Het aantal leden bedraagt 39. Een be stuur is nog niet gekozen maar een lid is belast met het innen der contributie, die op 25 'ce'nt per maand werd vastgesteld en besteed zal worden voor nuttige doeleinden. Uit Krabbendijke meldt men ons de herleving der handboogschutterij »St.-Sebastiaan", welke op Paasch-Maandag met 16 leden is geopend en bijgoed weder hoewel feilen wind, hare eerste oefenitig hield. De schrijver hoopt, dat aan deze schutterij een lang duriger bestaan ten deel valle dan aan hare voorgang sters, en dat door haar de broederschap en de eensge zindheid in de gemeente «een begin hebbe, waarvan 'het einde niat is te vinden". Nu, met dien wensch stemmen wij gaarne in. Heinkenszand. In deze gemeente komt een geval van diphteritus voor bij een 13jarigen jongen. In een huisgezin alhier is voor de vierde maal een jongen geboren op een Zondag. 's*Gravenpolder. Donderdag had in deze gemeente een ongeval plaats dat ernstige gevolgen had na zich kunnen slepen. Toen J. v. B. van Ellewoudsdijb op de hoogte van de buitenplaats sla Favorite" een daar stilstaanden vrachtwagen van D. R. uit deze gemeente voorbijreed ging het paard van laatstgenoemde op hol, rnet, het noodlottig gevolg dat de tilbury, waarin J. v. B. en zijn zoon waren gezeten, met het paard in een sloot, terecht kwamen. Spoedig was er hulp bij de hand en werden v. B. en zijn zoon uit hunne netelige positie verlost en werd het paard met vereende krachten op het droge gehaald. Midden op het dorp werd het paard van D R. staande gehouden zonder dat dit verdere onheilen had ver oorzaakt. Heinkeiiszand. Hoewel het nog slechts half April en daarbij het weder koud en guur is, heeft een land bouwer onder deze gemeente eenig rundvee naar de weide gebracht. Het laat zioh begrijpen dat de beesten met hooge ruggen staan en meer te bijten dan te zwelgen hebben. Vlissingen. Zr Ms. schroefstoomschip le klasse »Van Speijk", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee Jhr. Roëll, is hedenochtend van hier vertrokken ter opvolging van zijne bestemming naar Oost-Indië, via Rio de Janeiro en de Kaap de Goede Hoop. Reeds Donderdagmiddag was het schip tot vertrek gereed, maar bleef toen wegens ongunstige gelegenheid liggen Alvorens naai' zee te stoomen, maakte de «Van Speijk" eene proefvaart op de reede. De brik «Elizabeth" van Vlissingen, die Zaterdag avond op de reede te Hellevoetsluis in brand geraakte, is Maandagmorgen ongeveer te elf uren gezonken. De romp van het vaartuig was tot aan de oppervlakte van het water afgebrand. Veertig uren heeft de brand geduurd. Tegen de uitgevers van de Alkmaarsche Courant is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet aangeven van door stoom gedreven molenwerk, ter beweging van drukpersen enz. In 1880 en 1881 werd hun van den ambtshalven aanslag als molenaar door Ged. Staten van Noord-Holland ontheffing verleend thans beproeft de fiscus het op deze wijze, om de zaak door de recht bank te zien uitgemaakt. Namens het Engelsche gouvernement is aan P. Boer, diens vrouw en dochter, en aan Capteyn en zijn zoon, allen te Hoek van Holland, ƒ120 uitgekeerd voor de hulp, door hen verleend aan de bemanning van het Engelsche stoomschip ligret", dat daar 25 Dec. jl. strandde. Een boerenknecht in Groningen heeft in de beide Paaschdagen 51 hoendereieren van de grootste soort genuttigd. Van Dinsdagavond 7 uur tot Woensdaagvond is te Amsterdam de brandweer niet minder dan 46 maal gealarmeerd, waarvan 7 looze alarmen, 2 kleine binnenbranden en 2 schoorsteenbranden, de overige 35 betroffen eerepoorten of andere versieringen. Steeds was de brandweer in staat voldoende hulp te bieden. Iemand te Terheiden, die bij een feest te veel gedronken liad, is dei,zelfden avond aan de gevolgen overleden. In de Belgische gemeente Sichen-Sussen en Bolré, nabij Maastricht, vonden de erfgenamen bij de deeling van den inboedel, nagelaten door den gewezen bur gemeester dier gemeente, op den zolder eene oude schilderij iu olieverf, voorstellende de geeseling. Een der zonen gaf voor dat hij deze schilderij van zijn vader voor fr. 20 bad gekocht, en liet ze door kun stenaars te Antwerpen schoonmaken en inramen, Toen echter kreeg men de zekerheid, dat het een Van Dijck was, waarvan de waarde op minstens fr. 25000 geschat wordt. De erfgenamen hebben nu beslag op de schilderij gelegd, en oen proces ingesteld. Voor de internationale conferentie te Nizza te houden voor de invoering van bet tiendeelig stelsel van tijdrekening (met 't doel om een wereldklok in 't leven te roepen) heeft de heer J. Mo (er le VVirs- haden een plan uitgewerkt, stivkkende om 't j isr iu 10 maanden (van 37 en 36 dagen) te verdeelen en den dag in 10 uren van 10 dekaden, alk van 10 seconden, die ieder in 10 stralen worden verdeeld, zoodat de dag tot 100,000 onderdeelen wordt her leid. Er is een klok vervaardigd die dit stelsel in toepassing brengt. In de Belgische gemeente Deyfeld heeft een man, die door het lossen van revolverschoten zijn bijen wilde beletten uit de korven te vliegen, een 4-jarig kind, dat in de nabijheid speelde, in het oog getroffen, zoodat het bijna dadelijk dood was. Laatste en teiegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht: Zaaioesters 0,50, 1,10, 1,20, 1,50 en 5. Middelburg. Uitslag akten-examens lager onderwijs, 15 April. Geëxamineerd 9 mannelijke candidaten. toe gelaten 7, de heerenA. Van jNieuwefkerk, C. Paauwe en C. J. Snouck van Middelburg, Ch. Oostdam en W. Van Rietschoten van Aksel, C. Ringelberg van Zieriksee en A. De Smidt van Ni-uw lood, 's-Graveuhage. De Eerste ICamor heeft heden aan genomen de grensverandering BussumHilversum LierMaasland de wettelijke bepalingen omtrent de bevolkingsregistersde wijziging in de bepaling om trent teloorgegane schuldbrieven en de vrijstelling van patentrecht van alleen of met vrouw en kinderen werkende handwerks- of ambachtslieden. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Niet afgedaan bleef de onteigening voor de sluiswerken te IJmuiden. Amsterdam. 11. M. de Koningin heeft gisteravond het vuurwerk op het IJ bijgewoond. De aubade der kin leren is uitstekend geslaagd. De Vorstelijke familie is wegens den wind niet op het balkon verschenen, maar bleef achter de ramen van het paleis. De Konin gin en de Prinses zijn afzonderlijk uitgereden. Burgerlijke Stand Goes van 13 tot 15 April 1887. Ondertrouwd den 13, Marinus Johannes Bakker, 21 j., jm., en Neeltje Romijn, 20 j., jd. Geboren: den 14, JaDnetje, d. v. Jan Groenendijk en HeUdrika Schmidt. Overleden den 14, Davida Anna Van Breda, 46 j., gehuwd met Jean Baptiste Laboyrie. Afloop Aanbestedingen en Werkoopingen. Heden werd door het bestuur van het water schap Waarde, bij enkel' inschrijving, aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1888 van de aarde-, kram-, rijs-en steenglooiing- werken aan de waterkeering van dat waterschap, begrootiog 7645. Ingeschreven werd door de heeren S. Blok te Kortgene, voor 7230; B. v, d. Brink te Harsweerd, voor 7340; M. v. d. Hoek te Ter-Neuzen, voor 7450; O. Fraaienhove ti T r-Nenzen, voor 7500; J. Lmdenberg te Wemeldinge, voor ƒ7595; G. Maartens te Zaamslag, voor 7598; H. Klaassens te Zaamslag, voor 7600; P. L. Bolier te Scherpe- nisse, voor 7600; D. Bolier te Rilland, voor 7746 P. J. Visser te Hansweerd, voor 7751;C. Bolier Cz. te Bruinisse, voor 7900; A. Van Poperinge te Bruinisse, voor 8196. Door het gemeentebestuur van Woensdrecht is aanbesteedhet opbreken van de grintbaan en bestra ting met keien enz. van den weg WoensdrechtHooger- heide. Daarvoor is het minst ingeschreven door den heer A. Foudraine te Goes, met grèskeien voor 11,595 en Feluijkeien voor/11,995. Het werk is hem gegund. Middelburg. Heden heeft aan het lokaal van het provinciaal gouvernement van Zeeland, bij enkele in schrijving, de aanbesteding plaatsgehad van het drie jarig onderhoud van eenige werken bij de Oude hoeve, aan de Noordzijde van het eiland Schouwen. (Raming 4048 per jaar.) Minste inschrijver de heer P. Vink te Noordgouwe, voor 3374 per jaar. Marktberichten. KRUININGEN, den 13 April 1887. Tarwe f7,f6,50. Rogge f6,25, f5,Wintergerst f 4 80, f 4,50. Zomergerst f 4,50, f 4,2b Haver f3,15, f 2,15. Erwten f 7,50, f 6,25, alles per hectoliter. MIDDELBURG, den 14 April 1887. De aanvoer uit Walcheren was middelmatig. Tarwe en Witte Boonen werden het meest, overige artikelen weinig of niet aangeboden. Taiwe ia voor kleine ver zending en verbruik gekocht voor f7 a f7,10. Rogge f 5,50 Wintergerst f 5 a f5,10. Zomergerst f4,40 a f 4,60. Puike Witte Boonen meer gewild en slechts f 0,20 lager tot f7,90 a f8 afgegeven. Bruine Boonen weinig meer voorhanden en prijshoudend fll a f 11,25 genoteerd. Paardenboonen I 6,1". Groene Kookerwtcn f8,50 a f9 nominaal. Koolzaad f7,50 a (7,60 nominaal. Oliön en Koeken eender genoteerd. Boter f 0,90 a f 0,94 per K.G. Eieren f3,10 per 100 stuks. m (f A. s. Zondag 17 April hopen onze I geliefde ouders i WILLEM STAAL L en f JANNA LOKERSE f hunne f 25jarige Fchtvereeniging 1 te herdenken. 4 Hunne dankbare kinderen en behuwdkind. Kloetinge, April 1887. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER H. GROENENDIJK—Schmidt. Goes, 14 April 1887. Nog treurende over het verlies van onzen zoon WILLEM, trof ons heden op nieuw een smartelijk verlies door het over lijden van onze geliefde dochter NEELTJE, in den ouderdom van ruim 20 jaar. Baarland, 13 April 1887. G. MOERDIJK. C. MOERDIJK—Louiesse. Algemeene kennisgeving. Heden overbed, na een kortstondig lijden van slechts acht dagen, tot mijne diepe droefheid, mijne innig geliefde echt- genoote Mejuffrouw DAVIDA ANNA VAN BREDA, in den ouderdom van ruim 46 jaren, na voorzien te zijn van de H. Sacra menten der stervenden. Mede namens de familie, J. B LABOYRIE. Goes, 14 April 1887. Heden (14 April) behaagde het den Heer van leven en dood tot zich te nemen mijn geliefden echtgenoot MARINUS PAAR- DEKOOPER, in den ouderdom van 58 ja ren en tien dagen. Die hem gekend hebben, zullen de droefheid en 't verlies kunnen beseffen en in welk verdriet ik ben gedom peld, mij achterlatende roet 9 kinderen. God trooste mij in mijn lot. Oostdijk, Krabbendijke. den 15 April 1887. De Wed. M. PAARDEKOOPER, geb. Boogaard, en Kinderen. De heer en mevrouw JONQUIÈRE Meinsma en hunne kinderen betuigen bij deze den welgemeenden dank voor de tal rijke bewijzen van belangstelling, ontvangen op hun zilveren feest. Goes, 15 April 1887. Voor de hartelijke bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden onzer lieve MARGREET, betuigen wij onzen op rechten dank. Uit aller naam, Wed. J. RISSEEUW. Het BESTUUR van den polder „de Breede Watering bewesten Ierseke" maakt békend, dat de op 13 April 1887.door ingelanden vastgestelde BEGROOTING voor het dienst jaar 1887/8, van af 16 April 1887 toten met den 25 daaraanvolgende ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage ligt, en hiervan afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Goes, den 15 April 1887. Het Bestuur voornoemd B. V. VAN DER BILT, Dijkgraaf. G. H. VAN DER MEER MOHR, Ontvanger-Griffier. PRO DEO. Bij, behoorlijk geregistreerd, vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van twee Maart 1800 zeven en tachtig, is ten verzoeke van ARIJ NIJSSEN, arbeider, vroeger te Kapelle, thans wonende te Ier seke, van tafel en bed gescheiden echtge noot van ELENA VLASMAN, arbeidster, wonende te Kapelle. de ontbinding Tan liet alsnog tnsschen lien bestaande huwelijk uitgesproken, met al de gevolgen rechtens. Voor Extract conform, Mr. J. G. DE WITT HAMER, Procureur. OP in de gemeente BOKSELE,

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2