1887. N'. 45. Zaterdag 16 April. 74sle jaargang. Trichinen-Ziekte. In het politiepersoneel der gemeente CS<SfOtK^CS^~ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de lieeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cont, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht? tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij dit no. behoort een bijvoegsel, dat morgen verzonden wordt en o. m. be vatten zal het vervolg verslag van het Koningsfeest. Van den waarnemenden inspeeteur van het genees kundig Staatstoezicht in Zeeland is bericht ontvan gen, dat hem dezer dagen gebleken is dat in October van het vorige .jaar gevallen van trichinosis zijn voor gekomen bij ingezetenen van Krabbendijke, na het ge bruik van vleesch van varkens, «tkomstig van de hofstede H Welgelegen'' te Ivloetinge, en dat het tevens meer en meer waarschijnlijk wordt dat ook te lerseke in 18S3 ver scheidene gevallen van trichinosis zijn voorgekomen. Met het oog op deze verspreiding van trichinen in den omtrek van en de treurige ervaring, door de jongste epidemie binnen de gemeente Goes opgedaan, verzoekt gemelde heer inspecteur, om zoowel de slach ters als het publiek er ernstig op te wijzen, hoezeer, vóór het gebruiken van varkensvleesch, een deskundig onderzoek op trichinen aanbeveling verdient. Hierbij wordt herinnerd aan de bereidverklaring van de leden der gezondheidscommissie, om zich voor be doeld onderzoek beschikbaar te stellen. Goes, 13 April 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT H AMER. De Secretaris, HARTMAN hebben de volgende mutatiën Met ingang van 1 April 1887 is de agent van politie der tweede klasse MATTHEU3 van WaARDE bevor derd tot agent van politie der eerste klasse, terwijl met iDgang van 45 April is benoemd tot agent der tweede klasse DÉSIRÉ EVERAARD, gepasporteerd marechaussee, wonende te Hulst. Goes, den 44 April 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER GOES, 15 April 1887. De gisteravond door dhr. Salberg ia het »S!ot Ostende" belegde meeting in zake de aanstaande spoordienstregeling werd door een 70tal personen, ditmaal bijna uitsluitend Goesenar m, bezocht. Door onderscheidene sprekers werden verschillende be zwaren tegen het dreigend verlies van de twee bekende treinen aangevoerd. Behalve de belemmering van post dienst, goederenvervoer en locaal personenverkeer, welke daardoor zou veroorzaakt worden, woog zeer zwaar de grief, dat de belangen van de i Nederlandschen Staat in het algemeen en die van Zeeland in het bijzonder werden opgeofferd aan de belangen van het buitenland. Aangezien al de aangevoerde bezwaren in een adres zullen worden saamgevat, achten wij het overbodig ze op dit oogenblik op te sommen. Dat adres zal worden opgemaakt door eene commissie, bestaande uit de heeien Salberg, Van Gorkom, Lambrer.htsen, Quist en De Vos, en namens de aanwezigen worden gezonden aan den Minister, dm Directeur-g-meraal der staatsspoorwegen, den Hoofddirecteur der posterijen, de vertegenwoordigers van Z'eland in de Eerste en Tweede Kamer en aan meerdere autoriteiten, wanneer de commissie dit noodig mocht oordeelen. Aan het einde der bijeenkomst bracht de heer Ocht- man een woord van dank en hulde aan dhr. Salberg voor zijn initiatief en volharding in dezen. In verband met bovenstaande wordt allen reizigers te Goes, op Zuid- en Noord- Beveland, die geabonneerd zijn bij de Staatsspoorwegen, door de commissie beleefd doch zeer dringend verzocht hunne namen op te geven aan bet bureau der Goesche Courant. De vergadering van belangstellenden in de Ho moeopathic op 25 Maart jl. alhier gehouden had ten doel hier eene afdeeling van den Hom. bond te stichten, welks hoofdzetel in Den Haag gevestigd is. Daar de contributie, om eventueele bevoorrechten te zijn, d. w. z. een onderdeel van den bond te vormen, om recht en aanspraak te hebben op het doel van den hond, 5 gulden in 'tjaar per lid bedraagt en eene afdeeling minstens 20 leden moet tellen, waren toen slechts eenigen daartoe genegen. Men besloot daarom een Goesche op zich zelf staande vereeniging op te richten, doch men ziet nu in, dat zulk eene vereeniging wei nig of niets beteekent en nu is men zoover gevorderd dat er een genoegzaam aantal zich aangemeld hebben om een afdeeling te vormen. In het verkrijgen van een arts is men nog niet geslaagd, doch een dokter zou men reeds kunnen verkrijgen. Eerstgenoemde heeft men echter liever. Te Middelburg is men ook voor hetzelfde doel aan 't werk, doch er schijnt weinig samenwerking te be staat) omdat het doleeren cr tusschen gekomen is. Erniniugen. De eergisteren gehouden veemarkt, voor het eerst op den tweeden Woensdag van April, kan gezegd worden aan de verwachting te hebber) voldaan er waren aangevoerd 53 stuks hoornvee, waar onder 3 stieren en 3 kalveren, benevens 3 schapen. Vele vreemde kooplieden bevonden zich op de markt, waardoor veel handel plaats had het grootste gedeelte van het vee is dan ook verkocht, het vette voor 125 tot 208, zijnde tegen 50 a 56 cent per KG. voor het magere vee werden mede redelijke prijzén besteed. De door de afdeeling Kiuiningm der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt uitgeloofde twee premiën konden niet dadelijk worden uitgekeerd omdat verschil bestond wie verkooper en kooper van het meeste vee waren; nadat dit verschil zal zijn opgehelderd, zullen de premiën aan de rechthebbenden worden toegekend en uitgekeerd. Vanwege de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is thans bepaald dat de stopplaats tusschen Arnemuiden en 's-Heer Arendskerke ten be hoeve der ingezetenen van Nieuwdorp en omstreken, bij wijze van proef, zal gevestigd worden bij wacht post 53 (Kilometerpaal 59 l8°). Wachtpost 53 bevindt zich tusschen Sloe en den voormaligen Tol. lerseke. De verkiezing voor een lid van den Ge meenteraad alhier is bepaald op Woensdag 27 April a. s. 's-Gra ven polder. De gemeenteraad nam heden een voor deze gemeente zeer gewichtig besluit. Er werd namlijk besloten om een contract aantegaan. met Baarland en Hoedekenskerke voor 42 jaren om geza- mentlijk een geneesheer te benoemen, welke in laatstgenoemde gemeente zal moeten wonen. Onze gemeente zal clus nog 12 jaren met zoovele andere het lot moeten deelen van geen eigen geneesheer in haar midden te zien. Niet aanlokkelijk om alhier te komen of te moeten wonen. Bij Kon. besluit zijn s u b s i d i n verleend, boven en behalve de vergoeding bedoeld bij art. 45 der wet 1. o., aan de navolgende gemeenten: Ellewouds- dijk 750, Heinkenszand 600, Westkapelle 4850. Middelburg. De liberale kiesvereenigirg «Eendracht maakt Macht" alhier zal a. s. Dinsdagavond bijeen komen, tot het stellen van een kandidaat voor een lid van den gemeenteraad, waarvoor de ver kiezing op den 26en dezer zal plaats hebben. De Kamer van Koophandel te Middelburg heeft een adres vastgesteld aan den r aad van toezicht op de spoorwegdiensten en aan den Minister van Waterstaat, om hare grieven bloot te leggen tegen de aanstaande zomerdienstregeling op de lijn Vlissingen Rozendaal, zooals zij door de directie van de staats spoorwegen ontworpen is De Kamer maakt er der directie zeer terecht een grief van, dat zij bij de door haar ontworpen regsling, ten bate van het internatio nale verkeer, dat door de opening van den dagdienst VlissingenLonden der maatschappij Zeeland belang rijk wordt uitgebreid, de nationale en de Zeeuwsche belangen heeft miskend. Gisteravond werd in den schouwburg op het Molenwater te Middelburg door de Rotterdamsche Too- neelisten, directeuren de heeren Le Gras en Haspels, eene voorstelling gegeven, ter eere van het 25-jarig jabilé van mevr. C a t h. B e e r s m a n s. Zij trad op in het drama «Martelares". De schouwburg was eivol. Zoodra zij hrt tooneel betrad werd zij reeds toegejuicht, hetgeen zich aan het eind van ieder bedrijf herhaalde. Behalve bloemen ontving zij van de afd. Middelburg van het Tooneelverbond, ook namens vele vereerders, een keurig geschenk, waarvoor de zoo gevierde actrice hartelijk bedankte. De voor den vervoer van schapen naar Engeland bestemde boot «Minerva", der Kon. Stoombootmaat schappij te Amsterdam, bracht eergisteren van Londen te Vlissingen aan een 70 last oester - en mos selzaad, in kisten verpakt, bestemd om naar Bruinisse te worden vervoerd en op de Schelde te worden uitgezaaid. De Regeering heeft (zie ons vorig no.) thans een nieuw artikel voorgesteld betreffende de ver kiesbaarheid tot lid der Eerste Kamer. De R-"geering blijft bij hare overtuiging, dat da Eerste Kamer moet zijn een vergadering van aanzien lijken, zóo echter dat het finane'ëele vermogen niet als éenige maatstaf gelde. Naar dezen stelregel zullen voor de verkiezing tot leden van die Kamer in aan merking komen zij die, de algemeene vereischten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gevorderd bezit tende, behooren tot de hoogst aangeslagenen in de Rijks-directebelastingen, en daarnevens andere per sonen, die geschikt kunnen geacht worden het lidmaat schap der Eerste Kamer te bekleeden. Na rijpe overweging heeft de Regeering g-meend, in deze laatste categorie te moeten brengen hen, die hooge en gewichtige openbare betrekkingen bij de wet aangewezeu, bekleeden of bekleed hebben. Daardoor kan de toegang tot de Eerste Kamer opengesteld worden eensdeels voor personen, wien de behartiging van groote landsbelangen is toevertrouwd geworden en die daardoor ook veel ervaring opdeden, zooalsMinisters, hoog- waardigheidsbekleeders in de koloniën, leden van den Raad van State en van de Algemeene Rekenkamer, hooge rechterlijke ambtenaren, vertegenwoordigers van Nederland aan buitenlandsche hoven, vlag- en hoofd officieren, commissarissen des KoniDgs in een provincie, burgemeesters van enkele groote gemeenten, en anderen, anderdeels voor personen, die wegens verdiensten jegens het vaderland of do wetenschap in aanmerking kunnen komen, zooals professoren aan de Universiteiten, leden van de Academie van wetenschappen enz. Sommige dezer personen zullen volgens art. 91 der Grondwet, ook indien het volgens het aanhangig voorstel gewijzigd wordt, niet in aanmerding komen, zoolang zij hun betrekking bekleeden, maar alleen dan, wanneer zij opgehouden hebben die betrekking te vervuilen. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden om te bepalen, met het oog op de wenschelijkheid eener meer geregelde versterking van het Euro- peesch element bij het Indisch leger, den miliciens en plaatsvervangers der lichting van dit jaar, bij hunne opkomst al dadelijk met de gunstige bepa lingen aan dien overgang verbonden in kennis te st dien, terwijl zij, die voor een overgang in aanmerking wen- schen te worden gebracht, na geneeskundig voor den dieast geschikt te zijn bevonden, en na overlegging van de vereiscbte toestemming, onverwijld op Harder wijk kunnen worden gedirigeerd in afwachting van nadere beschikking van het Departement van Oorlog. Wanneer het gerucht zich bevestigt, hangt het vaste korps opzichters van den Waterstaat een donderbui boven het hoofd, die velen in hun be vordering zeer zal achteruitzetten. Genoemd korps, waarvan allen bij vergelijkend examen worden aange steld, is verdeeld in 4 klassen, welke thans een be zoldiging genieten van 1000, 1200, 1500 en ƒ1800. Zij zijn belast met de uitvoering van Rijks waterstaatswerken en staan de heeren ingenieurs ter zijde in het opmaken van bestekken, begrootidgen en rapporten. Nu de aanleg van de Staatssporen nage noeg geëindigd is, komen er vele opzichters, die allen een tijdelijke aanstelling hebben, buiten betrekking en thans doet het gerucht de rondte dat velen van deze in het korps opgenomen zullen worden; dit zou even wel niet plaats hebben onderaan de ranglijst, maar tusschen anderen in, zoodat de bevordering van velen daardoor geschaad zal worden. Aldus deelt men aan het Vad. mede, en het is geen wonder dat de vaste opzichters klagen over de onbil lijkheid van zulk een bejegening. «Het is intusschen voor den Minister moeilijk het allen naar den zin te maken, zegt het blad. Aan den eenen kant wordt hij bewerkt om iets te doen voor het personeel der Staatsspoorwegen, aan den anderen kant wo<'dt hij aangemaand om tegenover het personeel van den Waterstaat niet onbillijk te zijn. Ons dunkt,, er is veel voor te zeggeD, dat hij bekwame en ver dienstelijke opzichters bij de Staatsspoorwegen plaatst bij den Waterstaat, maar het moet dan zoo geschieden, dat billijke aanspraken op bevordering niet worden gekrenkt". Te 's-Hage is Woensdag, den sterfdag van me vrouw Bosboom-Toussaint, een eenvoudige gedenksteen geplaatst in dan gevel van het huis op de Toussaintkade, hetwelk zij bewoonde. Bij de ont hulling hield de burgemeester de toespraak. Te Utrecht vergaderde gisteren de Bond tegen vaccinedwang. Voorzitter was de heer Keuche- nius, die in zijne openingsrede het adres uit Voort huizen besprak en aanmoedigde tot steun daarvan door adhaesie-adressen, huewel hij van deze regeering niet veel steun verwachtte. Het aantal leden bedraagt 538, nadat de Bond in 1881 begonnen was met 304. Het tijdschrift, waarvan de oprichting reeds lang was uitgesteld, zal nu komen als een driemaandsch, onder de redactie van de doc toren Monnik en Fnri.ée. Verkozen zijn tot bestuursleden de heeren Keuchenins en Voorhoeve. De Bond zal bijdragen in de proces kosten van de bewaarschooljuffrouw IJskes te Ziandam tot een bedrag van ƒ27,51. De afdeeling Rotterdam deed hi rtoe het voorstel. De vergadering in April 1888 zal te Rotterdam gehouden worden. Dezer dagen moet door Gedeputeerde Staten eene beslissing zijn genomen in zake het door den school opziener in liet district Tiel gedaan voorstel, om den onderwijzer aan de openbare lagere school te Beesd, G. J. Udo, wegens herhaald plichtverzuim en voort durend verzet tegen het hoofd dier school, M. Mieras, uit zijne betrekking te ontslaan. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft het door Gedepu teerde Staten ingesteld zelfstandig onderzo-k niet vol doende aan het licht gebracht, dat de onderwijzer Udo hoe afkeurenswaardig zijrie handelingen bevonden zijn zich heeft schuldig gemaakt aan zoodanig op zettelijk en herhaald plichtverzuim en voortdurend vel zet, dat hij onwaardig of ten eenemale ongeschikt zou zijn te achten de betrekking van onderwijzer te be kleeden, zoodat Gedeputeerden vooralsnog geen vol doende gronden hebben gevonden om het niet eervol ontslag van genoemden onderwijzer uit te spreken. (A. C) Bij het dezer dagen gehouden examen voor de betrekking van commies der posterijen zijn o. a. ge slaagd de surnumerairs: A. P. De V«ij Mestdagh, G. Rottier, H. Van der Baan en A. L. F. Hofmann. De raad van toezicht op de spoorwegdiensten heeft verschillende spoorwegondernemingen uitgenoo- digd op 23 dezer ten haren bureele bijeen te komen tot het bespreken der aanstaande zomerdienst regeling. De opbrengst van 's Rijks middelen bedroeg in de vorige maand 10,306,600,78 tegen 10,043,572,57% in Maart 1886. Gedurende de eerste drie maanden van dit jaar leverden de Rijksinkomsten op 23,427,974 97, tegen 23,807,441,92% in gelijk tijdvak van 't vorig jaar. Woensdag is te Amsterdam ter audiëntie aan Z. M. den Koning een adres aangebeden, waarin er op aangedrongen wordt aan F. Domela Nieuwenhuis gratie te verleenen, daar diens gezondheidstoestand in de gevangenis te Utrecht veel te wenschen zou overlaten. Door de scherpschuttersvereeniging «Helmond" te Helmond zal op 7, 8 en 9 Augustus een schiet wedstrijd worden gegeven, waaraan kunnen deelnemen de weerbaarheids- of scherpschuttersvereenigingen en de dienstdoende en rustende schutterijen van Noord- Brabant, Gelderland, Zeeland en Limburg. De vereeniging «Helmond" zal voor haren wedstrijd 8 nieuwe banen aanleggen. Op eene dezer zal eene vrije snelvuurbaan worden opengesteld, iets wat in Nederland tot nu toe nog nimmer plaats had. Voorts zal, bij genoegzame deelneming, een nationale kamp strijd worden aangeboden aan alle schutters van ons land, waaraan, tegen een inleggeld van 15 gulden op 150 en 225 meter, in 25 schoten op eiken afstam', zal worden gedongen naar eene gouden medaille en een zilveren beker als hoofdprijs. In 1859 waren er 136 Levensverzeke ring-maatschappijen, in 1883 281 in ons land is het getal gestegen van 5 tot 17. De omvang der verzekeringen is toegenomen van 588 millioeu francs tot 4318 millioen. De risico's stegen van 5% milliard tot bijna 32 milliard francs, waarvan alleen 40 pCt. in Groot-Britannië en Ierland, alwaar niet minder dan 7 millioen contracten liepen en dus een vijfde der bevolking verzekerd was. De Ver. Staten hadden 706.000, Duitschland 672.000, Oostenrijk-Hon- garije 306 000 en Frankrijk 257.000 verzekerden. Ia alle landen te zamen golden op 31 Dec. 1883, voor zooveel bekend was, niet minder dan ruim 9 millioen overeenkomsten van levensverzekering. In 1859 was het getal slechts 464.000. De gemiddelde cijfers van elke verzekering loopen in de verschillende landen zeer uiteen en geven tot zekere hoogte, volgens den heer M. Henriquez Pimentel, aan wiens overzicht van een statistiek, door Marco Besso over levensverzekering samengesteld, deze opgaven uit de «Economist" ontleend zijn tot zekere hoogte den rijkdom van die landen aan. In Rusland was het 15.000 frs, in de Vereenigde Staten 13.600, in En geland 11.600, in Frankrijk 11 300, in Zweden 9300, in Italië 8300, in Oostenrijk-Hongarije 6300, in Zwit serland 6000, in Du itself and 4600 fis. Rusland met twintig maal de bevolking van Neder land heeft slechts het dubbel van het cijfer der ver zekerde sommen, 282 tegen 144 millioen francs. Gemiddeld per hoofd der bevolking werd verzekerd in 1883 voor Nederland 35 francs. In de Parijsche Academie van Wetenschappen heeft dr. Vulpian mededeeling gedaan van de geluk kige uitkomsten der te Rio Janeiro bewerkstelligde inentingen tegen de gele koorts. Van omstreeks 7000 personen, op wie de inenting is toegepast, werden slechts 8 door de ziekte aangetast. Staten-Gcneraal. EERSTE KAMER. Gisteren zijn aangenomen tal van ontwerpen, ook j de onteigeningswet van den spoorweg MaassluisHoek- van-Holland en die ter verbetering vin de Vaarigi- meenscliap Rijn— Scltie.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1