1887. N°. 44. Donderdag 14 April. 74ste jaargang. Bij dit nommer behoort eenj bijvoegsel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH Sc VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. C011IUNT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht? tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van i8 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 13 April 1S87. Het is wel eenigszins lastig, verslag te geven van eene meeting welke, om zoo te zeggen, eigenlijk niet heeft plaatsgehad. Toch meenen wij ons niet ont slagen te mogen achten van eenige mededeeling om trent eene tegen gisteren in bet «Slot Ostende" uit geschreven bijeenkomst in zake de nieuwe spoor- regeling Van welonderrichte zijde schijnt namelijk het bericht gekomen te zijn en de Midd. Cf. maakte er Zaterdagavond melding van dat er plannen bestaan om de treinen, die te 12 uren van Rozendaal en des avonds te 8 uren van Middelburg hier te Goes arriveeren, aan het lokaal verkeer tusschen Vlissingen en Bergen-op-Zoom te onttrekken. Zoodia er sprake is van dergelijke opheffingen, zijn er gelukkig altijd nog personen, die het initiatief nemen om het gevaar, dat handel, verkeer en correspondentie dreigt, te trachten af te wenden. Daaraan was het dan ook te danken, dat nog tijdig bij bulletin der Qoesche Ct. eene oproeping was geschied tot eene bijeenkomst op gistermiddag 1 uur in het «Slot Os tende" alhier. Een tamelijk aanzienlijk aantal platte landsbewoners had aan de oproeping gevolg gegeven, doch uit Goes zelf was de opkomst gering. Dit ont stemde den heer Salberg, van wien en van eenige anderen de oproeping was uitgegaan, en zulks te eerder omdat >die anderen" ook niet tegenwoordig waren. Niettemin zette de heer S. in 't kort uiteen, dat ander maal de belangen van Zeeland bij de voorgenomen opheffing in 't spel waren en vroeg hij of een der aaowezigen een middel kon aangeven om alsnog die opheffing te verhoeden. Op de vraag van een der op gekomen of het de bedoeling was de bedoelde treinen op te heffen, dan wel ze te doen loopen, zooals tot dusver, echter zonder de verschillende Zeeuwsche sta tions aan te doen, antwoordde de heer S. dat het laatste in het plan der maatschappij ligt en zulks uitsluitend ter wille van het internationaal verkeer, waaraan maar steeds Zeeland wordt opgeofferd. Nadat nog een ander belangstellende het denkbeeld had aangegeven om een glipwaggon voor Goes te vragen, welk denkbeeld echter geene ondersteuning vond en waardoor ook eigenlijk de stations buiten Goes weinig gebaat zouden zijn, verklaarde de heer S. niet verder voort te willen gaan met de leiding dezer meeting, omdat de weinige belangstelling door de Goesenaars zeiven in dezen betoond hem hinderde en hij zich nu ook niet meer aan de zaak wilde laten gelegen liggen. Ware de zaak minder ernstig geweest, dan zou het een prachtige gelegenheid geweest zijn voor den Utrecbt- schen verslaggever der JV. R. Ct. om zijn vernuft en geest bot te vieren. De heer S. vertrok en daar zaten wij nu met onze meeting. In meer dan eene beteeke- nis hadden wij het hoofd verloren. De een keek den ander aan. Zij, die warm liepen voor de zaak, waren uit hun humeur; de wat minder warmen verkilden heelemaal en blijkbaar was dit resultaat door de aan wezigen zoo weinig verwacht en zij waren daarop zoo onvoorbereid, dat de gelegenheid om nog wel van belangstelling blijk te geven, plotseling verloren en de vergadering onverrichterzake uiteenging. Met allen eerbied voor het initiatief door dhr. S. in dezen genomen en alle hulde brengende aan zijn ijver en zijne voortvarendheid, zij het ons toch vergund op te merken, dat wij de wending, door dhr. S. aan deze zaak gegeven, betreuren en haar niet van over ijling kunnen vrijpleiten. Wanneer men op het drukst van den marktdag een 60- a 70tal personen bijeen krijgt, dan achten wij dit wel een bewijs van belang stelling. Buitendien, al waren er nu juist niet veel Goesenaars onder de opgekomeDen, het was dan toch hier ook geen uitsluitend Goesch belang dat te be handelen was. En juist de vrij goede opkomst van het platteland leverde een bewijs, dat hier een Zeeuwsch belang op 't spel staat, wat zwaarder weegt dan dat eener enkele gemeente. Wij vertrouwen dan ook, dat deze zaak hiermee niet uit is. Is het particulier initiatief in dezen in gebreke gebleven, de gemeentebesturen en alle andere autoriteiten of belanghebbenden kunnen zich toch, liefst zoo spoedig mogelijk, tot den Minister wenden, die de regeling nog niet schijnt goedgekeurd te hebben. Niet moeielijk zal het vallen de bezwaren, welke uit de nieuwe dienstregeling zullen voortvloeien, voor iedere gemeente afzonderlijk te omschrijven. De som dier be zwaren kan wellicht zoo eerbiedwekkend worden, dat daardoor eene nieuwe belemmering aan het verkeer in deze streken wordt bezworen. Wij vernemen, dat invloedrijke personen reeds opmerkzaam gemaakt zijn op de omstandigheid, dat b. v. de leerlingen bij de nor maallessen alhier, die geregeld van den trein van 8 uur 's avonds gebruik moeten maken en die alleen daar voor jaarlijks 1068 aan de exploitatie-maatschappij opleveren, zeer bemoeielijkt zullen worden. Zoo zullen in iedere gemeente bezwaren kunnen opgesomd wor den, die zoowel algemeen als particulier belang raken, terwijl vooral Middelburg en andere gemeenten, die deerlijk in hunnen postdienst zouden gedupeerd zijn, hare stem moeten doen hooren. Toen het vurige jaar de laatste trein voor Zuid- Beveland werd opgeheven, is er veel gedaan om die opheffing te verhoeden. Het resultaat was toen ont moedigend, maar het geve geene aanleiding om thans maar stil te berusten. Wij durven nog vertrouwen, dat, wanneer men zich maar krachtig, waardig en overtuigend doet hooren, geen Nederlandsch minister het belang der Nederlanders, waaronder ook de Zeeuwen behooren, zal helpen opofferen aan een buitenlandsch belang enaan het voordeel der tegenwoordige aandeelhouders van de Exploitatie-maatschappij. Tot ons genoegen kunnen wij mede- deelen dat op morgen, (Donderdag)avond 8 uren andermaal door dhr. Salberg eene vergadering in het „Slot Ostende" is be legd (zie advertentie). Mogen nu ook de Goesenaren talrijk opkomen om den heer S. in zijn loffelijk pogen te steunen. Het is een niet te ontkennen daadzaak, dat menig maal van kerkelijke zijde aan de burgerlijke overheid er een verwijt van is gemaakt, wanneer op Zondag gepaste uitspanningen werden toegelaten. Wij hebben het altijd beschouwd als eene jammerlijke erkenning van onmacht, wanneer de kerk na eeuwen prediking nog zoo weinig invloed op het volk bezit, dat zij het niet kan terughouden van tot uitspatting over te slaan, wanneer feestelijke gelegenheden voorkomen, en den krachtigen arm der overheid wil gebruiken om de ge legenheid tot feestvieren herhaaldelijk geheel weg te nemen. In 't algemeen dweepen wij dan ook niet met die zedelijkheid op commando. Vandaar dat wij ook geene bewonderaars kunnen zijn van de drankwet. Liever zien wij de zedelijkheid bevorderd door ont wikkeling en beschaving, waardoor het individu zelf inziet dat gepast vermaak volkomen geoorloofd is maar uitspatting en dronkenschap den menseh verdierlijken. Maar van het standpunt der kerkelijke bestrijders van feesten op Zondag begrijpen wij het niet, hoe zij de zoogenaamde tweede Paasch-, Pinkster- en Kerst dagen nog steeds van een kerkelijk cachet blijven voorzien. Zoo iets, dan zijn dit juist gelegenheden bij uit nemendheid voor hen, die tot uitspatting overslaan en met voorbijzien van de groote herinneringen, aan die dagen voor de christenheid verbonden, door luidruch tigheid en vaak woestheid die jaarlijks terugkeerende christelijke feestdagen op verregaande wijze ontheiligen. Wij achten het overbodig te vermelden, dat ook thans weder daden zijn gepleegd en tooneelen zijn voor gekomen, die de bedrijvers met de justitie in aanraking zullen brengen. En zeker is het dat, wanneer men meent door het ontnemen van de gelegenheid tot uit spanning, uitspatting te kunnen voorkomen, de kerk daarin wel diende voortegaan en dan zou het gewenscht zijn die ongemotiveerde aanhangsels van christelijke herinneringsdagen althans niet meer van kerkelijke zijde te behouden. Heeren Gedeputeerde Staten hebben goedkeuring verleend aan het proces-verbaal van aanbesteding der inlaagkade in het calamiteuze waterschap Elle- woudsdijk. De inlaagkade moet eene lengte hebben van 1377 M. Over de daarbij te graven waterleiding zullen drie steenen heulen gemetseld worden. Onder de kade komt een duiker van cementbuizen. Het geheele werk moet 8 October a. s. gereed zijn en daarna gedurende zes maanden worden onderhouden. Zaterdag had te Middelburg de algemeene ver gadering plaats van de Export-Maat schapp ij voor Zeeland. De resultaten, door de maatschappij verkregen, zijn weder belangrijk verbeterd, haar werk kring breidt zich voortdurend uit, en men mag hare toekomst dus met goede verwachtingen tegemoet zien. De directeur bracht verslag uit over de in het vonge jaar gedane zaken, die bestonden in het exporteeren van versche groenten, groenten in het zout, vruchten, varkensvleesch, konijnen, pauwen, oesters enz. Tot commissaris werd herkozen de heer A. M. Tak. (M. Cf.) Het pas verschenen no. 2, 5de jaargans, van het Maandblad van het Genealogisch-heraldiek genoot schap vDe Nederlandsche Leeuw" wordt grooten- deels ingenomen door een uitvoerig bewerkt geslacht register der Zeeuwsche familie Snoep, van de hand van den heer J. Van der Baan te Wolfertsdijk. Vlissingen. Een van de velen, die Zondag een bezoek brachten op het thans in de tweede binnenhaven alhier liggende, naar Oost-Indie bestemde oorlogsschip Van Speljk", was de heer Jacob Hobein, de welbe kende held die, zooals men weet, tijdens den Belgischen opstand, toen hij als matroos op de Nederlandsche vloot diende, het koene stuk bestond, eene wegdrijvende sloep uatezwemmen en onder een hevigen kogelregen de daarop wapperende driekleur uit 's vijands handen té redden. Hobein, gekleed in volle uniform (hij werd in 1879 gepensioneerd als opper-stuurman bij de Marine) en met een zestal groot-model eerversierselen op de borst, begaf zich 's morgens aan boord van de «Van Speijk", waar hij met de hem verschuldigde eerbewijzen werd ontvangen en geruimen tijd vertoefde met den Com mandant en de verdere officieren van den »état-major" van het oorlogsschip. Na het einde van zijn bezoek liet de Commandant der «Van Speijk" den grijzen held in de door twaalf matrozen geroeide groote sloep stadwaarts brengen, terwijl de aan dek geschaarde bemanning, toen die sloep afstak, te zijner eere een driewerf hoera aanhief. De »Van Speijk" zal a. s. Donderdagnaraiddag of Vrijdagochtend van hier vertrekken. Bij de vermelding van het feit, dat ook te Groede de schaapspokken zijn uitgebroken, teekent de Red. van het Wbl. van Z.-Vl. hierbij een mededeeling van een oud, ervaren schaapherder over de pokken aan, volgens wien daartegen een eenvoudig en goed middel bestaat. Men brengt de schapen naar den zeekant, op een plaat, die bij laag water bloot staat, maar bij hoog water onderloopt. Daar laat men de schapen ferm door de opkomende zee bespoelen, herhaalt die be werking drie of vier maal en de dieren zijn gezond. Wat daarvan waar is, kunnen wij niet beoordeelen noch beslissenzooveel is intusschen zeker, dat men aan die operatie een pokziek schaap gerust kan wagen, zegt het blad. De telephoondienst te Oosterland is zoo meldt de Z. JV. niet gestaakt, maar wordt door den amb tenaar, met de instructie belast, zoolang waargenomen. Met goedkeuring van den Inspecteur is een andere beambte en een nieuwe localiteit gevonden, alwaar het kantoor zal worden overgebracht, hetgeen den ongestoorden voortgang van den dienst niet belet. Intusschen deelt de St. Ct. mede dat het rijkste legraafkantoor met telephoondienst te Oosterland tot nadere mededeeling is gesloten. De aan den heer C. A. Daverveldt te Wouw verleende concessie voor den aanleg en de exploi tatie van een stoomtramweg van Bergen-op- Zoom naar de Belgische grenzen is thans overgegaan ten name van de stoomtramweg-maatschappij Ant werpenBergen-op-ZoomTolen. Vlissingen. Onder de reizigers, die gisterenavond per mailtrein uit Duitschland hier aankwamen, bevond zich Z. D. H. Prins Christiaan Van Sleeswijk-Holstein met gevolg, die met de aansluitende mailboot «Prinses Elisabeth" der Maatschappij u Zeeland" de reis naar Londen via Queenboro' voortzette. -Uit Zaamslag wordt gemeldZondag ontstond aan den calamiteuzen Eendracht-polder eene oeveraf- schuiving, even ten Oosten van de in het voorjaar van 1886 gemaakte oeverwerken tusschen de peilraaien 19 en 21. De oever viel over eene lengte van ongeveer 60 M. bij eene breedte van ruim 15 M. weg. Deze afschuiving had plaats in de nabijheid van die van 30 December des vorigen jaars. Hoezeer de weggevallen oppervlakte niet zeer groot is en gelegen was op on geveer 100 M. uit den zeedijk, dus vooralsnog geen gevaar voor den polder bestaat, blijkt toch, dat men op verdere onderzepsche verdediging bedacht moet zijn. Aan den mond van het Sloe tegenover het fort Rammekens, op omstreeks 200 M. bezuiden den dijk aldaar, even beneden de laagwaterlijn, is gezonken een wrak, vermoedelijk afkomstig van de «Ven dó me", een Nova Scotian houten bark, geladen met ruim 10.000 vaten petroleum, van Amerika bestemd naar Amsterdam, welk vaartuig 26 Maart jl. nabij den Noord- Hinder in brand geraakt en volledig uitgebrand is. Krachtens aitt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 1885, zal op 11 dezer tot da opruiming van dat wrak van Rijkswege worden overgegaan. De Londensche correspondent der N. R. Ct- schrijft Naar ik verneem, heeft de eerste, niet-officiëele proef vaart met de voor den nieuwen Vlissingschen dagdienst bestemde stoomboot «Engeland" zeer bevredigende uit komsten opgeleverd. Tot Queenboro stoomde men niet door, maar keerde bij het lichtschip «West-Hinder" terug. Deze toch, in stormweder, heeft het bewijs geleverd, dat de vloot der «Zeeland" eene goede zee boot rijker geworden is. Voor personen, die verlangen zich in het vak van hoefsmid te bekwamen, bestaat voortaan gelegen heid gebruik te maken van de lessen, die in dat vak aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht worden gegeven. Wil1 JMIlJ_lJ.UL.IJLIllL-alU±U!iUJUWBI Belanghebbenden moeten te dien einde hun verlangen kenbaar maken aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 April, 's namiddags half drie uur. De Staatscommissie voor de L a n d- bou w-enquête is jl. Donderdag na een vier- daagscbe zitting, waarin ijverig in dag- en avondbij eenkomsten gewerkt is, tot nadere bijeenroeping (over 4 of 5 weken) gescheiden. Onderscheidene onderwerpen zijn door de afdeelingen behandeld en in belangrijke rapporten uiteengezet. De beslissingen gaan evenwel van de geheele Commissie uit en worden door het Centraal-eomité aan de Regee ring en aan Z, M. den Koning medegedeeld. Te zijner tijd zullen de rapporten der Commissie zeker worden gepubliceerd, doch voorloopig is omtrent de resultaten der werkzaamheid van de Commissie aan de leden het stilzwijgen opgelegd. Mej. M. W. C. De Koning, surnumeraire bij de posterijen, heeft dezer dagen met veel succes examen afgelegd voor de betrekking van commies bij ce poste rijen. Op de lijst der geslaagden werd mej. De Koning no. 2 geplaatst. Zij is de eerste dame in Nederland, die dit examen heeft afgelegd. De Vereeniging tot b e s t r ij d i n g van k n o e i e- r ij e n in den boterhandel looft uit duizend gulden, voor het opsporen en mededeelen van een nieuwe methode om bijmengselen te ontdekken in de natuurlijke, van koemelk bereide, boter. De methode moet tegenover andere reeds bekende, aan de volgende voorwaarden voldoen: a. Zij moet scherp zijn en in staat stellen om, zelfs geringe hoeveelheden bijgemengd vet, van dierlijken of plantaardigen oorsprong, eenigermate quantitatief aan te toonen; b. Zij moet zeker zijn, dat is zij mag niet, ook niet onder bijzondere omstandigheden, aanleiding geven tot dwaling; c. Zij moet eindelijk zijn eenvoudig en zonder de gecompliceerde hulpmid delen van een chemisch laboratorium, ook zonder groote kosten, zoo mogelijk door leeken, die er mede geoefend zijn, ten uitvoer gebracht kunnen worden. De prijs zal worden toegekend aan die methode, die volgens het oordeel der te benoemen jury het best beantwoordt aan de eischen van scherpheid, zekerheid en eenvoud. Het bekroonde antwoord wordt voor Nederland het eigendom der Vereeniging. De schrijver, wiens naam publiek wordt gemaakt, behoudt het recht om in het buitenland, door middel van octrooi of patent of op andere wijze, zijn methode tot eigen voordeel te exploi- teeren. Aan boord van het stoomschip «Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, ontstond den dOden April des avonds brand tusschen de lading in het achterruim toen het zich in het Suez kanaal bevond, op de hoogte van North Lighthouse (kilometer 100). Men slaagde er in den brand te blusschen, doch niet voor dat de lading in het achterruim beschadigd, het tusschendek gedeeltelijk verbrand en de bezaansmast er uit gevallen was. Het gaat door naar Suez om aldaar te repareeren. O.-Indië. Overgeplaatst de luit. t./z. 2e k). C. A. D o m i n i c tl s van Gedeh op Soerabaya, om later over ie gaan als oudste off. op de Oenarang. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ren jubilè. «Het is in strijd met de gewoonte, dat de Evan geliedienaar, wanneer hij voor de gemeente optreedt, begint, met van zich zelf te sprekenmaar ik gevoel mij daartoe gedrongen". Aldus ongeveer was de san- hef der redevoering van den oudsten leeraar der Ned. Herv. gem. alhier, dr. R. A. Soetbrood Piccardt(tevens de oudste dienstdoende predikant in deze provincie) toen hij aan den morgen van den tweeden Paascbdag de predikbeurt vervulde. En de reden daarvoor maakte de Spr. op de volgende wijze bekend: «Men heeft den volke verkondigd, dat ik gisteren vóór 45 jaar het werk der Evangeliebediening aanvaardde, en ofschoon het wèl zou geweest zijn, dat men mij de herdenking daarvan in de binnenkamer mijner woning had ge laten, zoo waren de bewijzen van toegenegenheid en van liefde, mij op gisteren geschonken, zoo talrijk, dat ik nu getuigenis geef in het midden der gemeente, met de woorden van den Godsman uit den ouden tijd (doch met bijzonderen nadruk op het eerste woord) «Hulpe van God verkregen hebbende, sta ik tot op dezen dag 1" Wat al nooden, wat al strijd, wat al verdrietelijkheden zijn er over mijn hoofd gegaan maar ook wat al redding, wat al overwinning, wat al vreugde was mij bereid". Da herinnering aan een en ander stemde hem tot dankbaarheidmaar juist, om der herinneringswil, en dewijl hij op het Paaschfeest ge-

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1