Vlissïngeu. De schoener die, zooals reeds in het vorige nummer van dit blad werd gemeld, Woensdag op de zandbank «de Paardenmarkt" in de Wielingen strandde en reeds als verloren werd beschouwd, heeft het er beter afgebracht dan men verwachtte. Zij is door de zware zeeën over de bank heenge slagen in eene geul tusschen deze en de kust en vond later gelegenheid om van die toch nog altijd gevaar lijke ligplaats weg te zeilen en op eene veilige plaats te ankeren. De opvarenden hadden gelukkig het schip niet ver laten en zijn allen behouden. Denzelfden dag is echter een ander schip, de Noor- sche bark Resolute", op de Belgische kust, tusschen Blankenberghe en Heijst gestrand en totaal wrak ge slagen. Van de 11 opvarenden redden zich 9. Omtrent het lot van de overige 2 is men nog in het onzekere. Zij zijn waarschijnlijk verdronken. Krniningen. Door da handboogschutterij »De drie Korenbloemkens" alhier wordt den 29 Juni een con cours gegeven naar den lossen vogel, waarbij tien prijzen uitgeloofd en waartoe onderscheidene gezel schappen uitgenoodigd worden. Enkele gave appels van het gewas 1885 zijn thans nog in het bezit van J. Ten Brummeler in de Bodegraafsche Meija. Zij zijn in een steenen schotel in een kelder bewaard geworden. Maandag is uit de strafgevangenis te Sneek, tijdens het zoogenaamde luchten", iemand ontvlucht, die zijn kost won met het verklaren van tableaux op verschillende markten. De man had nog slechts twee weken straftijd in het vooruitzicht. In de Natuur geeft de heer J. Van Loon een eenvoudig middel om schroeven, die verloopen zijn, weer bruikbaar te makenmen overdekt ze langs galvanoplastischen weg met een koper- of beter nog met een nikkellaagje. Trekpennen, passers enz., welke door het verloopen van de schroefjes onbruikbaar werden, kan men door de toepassing van dit middel weder volkomen in orde maken. Papieren advertentie-Paascheieren zijn iets nieuws, waarvan de eer der uitvinding aan de firma W. J. Van Hoogstraten, te 's-Hage, toekomt. De «eieren" zijn ge kleurd en dragen 'tadres der firma; als men de ge kleurde «schaal" er afneemt, haalt men er 't witte ei, met een advertentie (ontvangst van luxe- en ander postpapier) uit, en in 't wit is de helder gele dooier verborgen met een hartelijken Paaschwensch van de firma. (F.) De Tilb. Ct. meldt naar aanleiding der arres tatie van Carl Lobitz Het lijdt geen twijfel of de inbraken zijn hier door twee personen geschied, een van welke, een Hollander, jammer genoeg, wist te ontkomen. Verschillende dagen geleden brachten zij beiden herhaalde bezoeken in ver schillende goudwinkels en onderscheidden zij zich, vooral de Hollander, door onbeschoftheid. Men hoopt dat de aangehoudene, die bij zijne arres tatie erg zenuwachtig was en ook weldra bij het eerste verhoor door de mand viel met te bekennen wel te Tilburg te zijn geweest, ook niet bij zijn verder ont kennen zal blijven volharden. Verschillende personen zijn met Lobitz geconfron teerd en hebben hem herkend als te zijn dezelfde per soon die te Tilburg heeft rondgezworven. Er is thans bevel tot zijne gevangenhouding gegeven. Op de binnenplaats van het gebouw der Konink lijke stallen in Den Haag is een photografische afbeel ding gemaakt van H. K. H. Prinses Wilhelmina, zit tende in Haar open rijtuigje met de twee ponies be spannen. (/i. N.) Onlangs werden ten nadeele van mej. C. v. R. te Hoeven eenige gouden en zilveren voorwerpen ont vreemd men kon den dader niet op het spoor komen. Dezer dagen zijn al de voorwerpen, vernield, io een papieren zak, op het erf teruggevonden. Mej. C. v. R. heeft zich deze zaak zoodanig aangetrokken, dat men haar naar een krankzinnigengesticht moest overbren gen. Van den dader is echter nog geen spoor ontdekt. De bakkersgezel W. V. te N. had een oud konijn met eenige jongen. Op eens ontdekte hij dat al de jongen, op éen na, spoorloos verdwenen waren. Hij hield nu nauwkeurig de wacht en ziedaar ver scheen een oude rat en haalde door een opening in 't achterschot van het konijnenhok het laatste jong weg. Hij volgde de rat tot in haar schuilhoek en vond tot zijn groote verbazing de jonge konijntjes levend terug. De rat kreeg genade in de oogen van dan konij nen-eigenaar, haar leven werd gespaard, en de jonge konijntjes met de moeder werden op een veiliger plaats gebracht. De redactie van de Bommelsche Courant is, gelijk zij bericht, in andere handen overgegaan. Een der vaste medewerkers schrijft daarover aan dat blad »De redactie van de Bommelsche Courant gaat in andere handen over welnu, ik wensch den bezitters dier handen vooreerst een groote mate van handigheid want deze kostelijke eigenschap zal hun te pas komen bij het wasschen der vele varkentjes, die zij zullen ontmoeten op hun pad 1 «Ten tweede een paar goede handschoenen, want waarlijk er zullen katjes zijn, die gij niet zonder hand schoenen kunt aanpakken en tegenstanders van open baarheid, wien gij vol moed den handschoen moet kunnen toewerpen 1 «Ten derde niet te lange mouwen want het moet u niet lastig vallen de handen uit de mouw te steken! «Zit verder nooit met de handen in het haar, weest bij de hand en doet wat uw hand vindt te doen! «Houdt met hand en tand vast aan uw beginsel en licht daar nooit de hand mede. «Verleg nooit uw hand met bijbedoeling, laat u nimmer de handen binden of iets in de hand stoppen. «En eindelijkslaat roet ijver de hand aan den ploeg, zit niet met de banden over elkaar, dan zal uw arbeid ook vlug van de hand gaan 1 Na deze wenschen en wenken neom ik voor ditmaal afscheid ik heb gemeend u te moeten waarschu wen en wasch van nu af mijne handenjin onschuld 1" Den 26n Maart jl. is uit Maarsen, via Utrecht aan het adres van den heer H. P. Maronier te Rot terdam verzonden een aangeteekende brief met 2500 aangegeven geldswaarde, inhoudende2 bankbiljetten van ƒ1000, U 4014 en Y 9865; 1 bankbiljet groot 300, W 8283, en 1 bankbiljet, groot ƒ200, E E 200; welke brief, in een grijskleurige enveloppe met rood lak verzegeld, wordt vermist. De commissaris van politie der 2e afd. te Utrecht verzoekt opsporing, aanhouding, ook van den bezitter zoo daartoe termen bestaan, en bericht. Het bestuur van het Panopticum te Amsterdam zal, na de feest week, het geheele garnizoen der stad, zoomede de bemanningen der oorlogsschepen, in de gelegenheid stellen, kosteloos de inrichting te bezoeken. In Nov. van het vorige jaar schreef een Maastrich tenaar een brief aan zijn zoon, militair in Nederl.- Indië. Hoe groot was de verwondering van den man toen hij vóór eenige dagen zijn brief terug ontving, die verscheiden poststempels droeg, en onder anderen het bericht, dat zijn zoon op 21 Aug. 1886 te Palem- bang was overleden, ofschoon hij tot nu toe geen enkel bericht over het overlijden ontving van het Ministerie van Koloniën. «Behoeft dit nog eenigen commentaar vraagt de inzender van dit bericht van het Limb. Nbl. Onder Eibergen is een boerderij afgebrand. Twee kinderen van 2 en 7 jaren, benevens al het vee, kwamen in de vlammen om. In den nacht van 28 op 29 Feb. 1884 werd ten postkantore te Breda de welbekende diefstal gepleegd. Het gestolene bestond uit bankpapier en effecten, welke laatste, in een vijftal enveloppen gesloten, toebehoor den aan de kassiersfu ma Ingen-Housz Zn aldaar. De effecten waren Nederlandsche, Russische, Amerikaansche en Belgische waarden. Een der drie wegens den diefstal veroordeelden, nl. W. B., meesterknecht in eene sigaren fabriek, verklaarde de effecten in de fa briekskachel verbrand te hebben. Het gerechtshof te 's-Bosch nam dit als feit aaa, waardoor genoemde kassiersfirma op wettigen grond aan de verschillende gouvernementen de waarde van de verbrande stukken terugvroeg. Amerika liet niets van zich hooren, Rusland gaf binnen een paar maanden andere stukken, en thans heeft onze regeering Ruslands voorbeeld gevolgd. Dat dit eerst nu geschiedde, is een gevolg van de gevorderde for maliteiten. Er moest viermaal eene oproeping, telken male met eene tusschenruimte van zes maanden plaats hebben, en bovendien moet nu nog een borgtocht voor tien jaren gegeven worden. Ouder de Nederlandsche stukken bevond zich ook een stuk van 1000 Amster dam. Aan de stedelijke regeering werd reeds, doch te vergeefs, vergoeding verzocht" (C.) Eenige weken geleden werden te Zutfen ter goeder trouw voor quitantiën eenige plakzegels gebezigd, die geheel van de gewone soort afweken, zoo wat kleur, inhoud als vorm betreft. Bij onderzoek bleken zij afkomstig van een winkelier, bij wien zij door iemand van buiten de stad waren in betaling gegeven en die ze, in de veronderstelling dat het weder een nieuw soort was, evenzeer ter goeder trouw had aangenomen Door de ambtenaren der registratie werd al spoedig uitgemaakt, dat deze plakzegels wel op last van de regeering waren vervaardigd, doch om de eene of andere reden afgekeurd, althans niet in gebruik gesteld, maar voor den papiermolen bestemd waren. Hoe zij van daar toch in de wandeling zijn geraakt, zal waar schijnlijk wel aan den dag komen. (N. Z. Ct.) De ontdekker van het grootste wonder der we reld, Stella, de vrouw zonder onderlijf, ontmoette te Amsterdam tegenwerkingB. en W„ bekrompen als zij waren, wilden hem geen vergunning geven, dit wonderwezen als een openbare vermakelijkheid ten toon te stellen. De man wist er echter iets opStella stelde hij belangeloos te kijk, voor niets niemendal, maar om in de zaal te kunnen komen, waar Stella's bovenlijf zich ophield, moest men voor 25 ets. een catah gus koopen van hetgeen er binnen verkrijgbaar was. De kantonrechter heeft den man zijn illusie ont nomen, dat deze «accommodement avec la loi" ge oorloofd was, want de impresario van Stella is tot f20 boete verwezen. De Paus heeft een Paaschei ten geschenke ge kregen, maar een dat 25,000 gulden waard is. Het is een ivoren ei, van binnen bekleed met wit satijn en een étui bevattende, waarin een groote robijn met fonkelende diamanten omzet op een wit satijnen fond rust. Dit geschenk is, naar men zegt, afkomstig van een Engelsche dame, behoorende tot den hoogen adel. Het werkwoord beminnen luidt in het Indiaansch chemlendamoughkunagogager. Het moet aandoenlijk zijn, een Indiaansch minnaar zijn aangebedene te hooren verzekeren, hoe hij haar chemlendamough- kunagogagert 1 Naar de Standard uit New-York verneemt, rap porteert de heer Charles De Lesseps bij zijnen terug keer naar Frankrijk, dat bij den staat van zaken bij het Panama-kanaal zoo verre gevorderd heeft be vonden, dat de opening van het kanaal in 1889 te gemoet gezien mag worden. Da Engelsche Regeering heeft aan graaf De Lalaing, den Belgisch"n schilder en beeldhouwer, de vervaardiging opgedragen van het gedenkteeken voor de in 1815 in den veldslag van Waterloo gesneuvelde en te Evere begraven Engelsche soldaten. Men roemt zeer het ontwerp van het praalgraf, dat door vijf of zes leeuwen zal omgeven zijn. Uit Atjeh meldt men dat de barisans daar niet direct tegenvallen, doch nog heel wat leiding en oefe ning moeten hebben, om ze als geschikte veldtroepen te kunnen aanmerken. Ook de militaire discipline moet hun nog ingeprent worden. Ten einde hun bruikbaarheid te verhoogeh, denkt de kolonel Van Teijn er over, ze geheel van Europeesch kader te voorzien. De kapitein-instructeur, die het detachement naar Atjeh heeft gebracht, is weer naar Madura teruggekeerd. Bij een ontploffing in een mijn te Savannah zijn 18 personen, meest Indianen, gestikt. Het Zwitsersclie dorp Beughel is bijna geheel afgebrandslechts 6 huizen bleven staan. Men telt verscheidene slachtoffers, o. a. kinderenook is veel vee omgekomen. In een Fransche kazerne «Ge hebt het rapport gehoord, sergeant t Om 12 uur moeten alle manschappen van hemd hebben ver wisseld 1" «Maar, kapitein, zij hebben er maar één". «Doet er niets toe. Dan verwisselen zij maar onder elkaar". De tenoren-nood uit den weg geruimdEen bekwaam technicus, de heer Gruff te Washington, heeft een klein instrument uitgevonden, dat hij den naam van «bucking" heeft gegeven. Het is van een- voudigen vorm en kan gemakkelijk in den mond ge nomen worden. Laat men de stem er doorgaan, dan krijgt zij een zeer aangenamen, zachten klank, zelfs al is zij hard of ruw. De uitvinder streeft naar meer volmaking van het instrument om met behulp ervan een octaaf hooger te kunnen zingen en dus bijv. een barjton in een tenor te veranderen. Als de deugde lijkheid ervan onwederlegbaar bewezen kan worden, is het fortuin van den uitvinder gemaakt. De landverhuizing naar de Vereenigde Staten en Canada is in de laatste weken weder verbazend toege nomen. Straatmakers, stukadoors en metselaars vinden vooral zeer gemakkelijk en voordeelig werk. De toe vloed van werklieden is echter op eenmaal, vooral uit Schotland, Wales, de noorder-districten van Engeland, Duitschland en Zweden en Noorwegen, zóo toegenomen, dat de meeste stoomvaartmaatschappijen hun agenten hebben aangeschreven voorloopig de inschrijving van landverhuizers weer eenigen tijd te staken. De stad Brussel loopt sedert eenige dagen weer over van dieven en zakkenrollers. Een dame werd bij haar thuiskomst verrast door het gezicht van de open gebroken deur harer kamer, waaruit men alles had geroofd wat vervoerbaar was. Een vleeschhouwer, die aan den prijskamp voor vet vee had deelgenomen, werd van 900 fr. beroofd. Een heer, die op eenigszins lichtzinnige manier met een juffer kennis had gemaakt, betreurt het verlies van een portefeuille met 1070 fr. In Engeland, te Hotchampark, moest een be- geerenswaardig jong predikant reeds tot driemaal de hulp der politie inroepen tegenover de attenties eener jonge en deugdzame, doch ietwat al te voortvarende vereerster. Het ongelukkigste van de zaak is, dat de dokters geenen grond kunnen vinden om de bewuste juffer krankzinnig te verklaren, aangezien zij in een vrij algemeen en niet onbeminnelijk zwak van hare sekse slechts een weinig verder gaat dan hare zusteren. Van de stormen, die vóór eenige dagen aan de Schotsche kust woedden, zijn 70 a 80 Schotsche vis- schers de slachtoffers geworden. Men zal zich herinneren dat de heer Barrème, prefect van Eure, meer dan een jaar geleden, in een spoorwegrijtuig, dat hem van Parijs naar Evreux zou brengen, niet ver van Parijs vermoord is geworden, dat zijn lijk op den openbaren weg is gevonden, en dat alle nasporingen om den misdadiger te ontdekken vruchteloos zijn gebleven. Een boer is thans te Parijs gekomen, die aan de politie verklaard heeft dat hij den moordenaar kan aanwijzen. Het was zijn baas, een groot pachter in den omtrek van Evreux, met wien de prefect wegens het afbakenen van een weg in geschil was geraakt. De knecht van bedoelden pachter heeft zulke nauwkeurige aanwijzingen gedaan, dat de clief van den veiligheidsdienst hem twee politie dienaren ten geleide naar Versailles heeft gegeven om aldaar voor den rechter van instructie zijne verklarin gen te herhalen. Nu de rij der slapende wonderen is geopend volgen er natuurlijk meer. Zoo wordt gemeld dat te Origny Sainte Benoite, in 't Departement Aisne, eene vrouw sedert 45 maanden slaapt. Volgens dr. Keser ontwaakte Chauffat wanneer men hem zachtkens in opwa'artsche richting over het voorhoofd streek, doch hij sliep weer in bij nederwaartsche wrijvingzijn pols was bij de laatste opneming 100, temperatuur 99. Te Gainesville, Texas, trouwde onlangs, met toe stemming van de ouders, een paartje, waarvan de bruidegom veertien en de bruid dertien jaren oud was. Te Tracy sur Mer, bij kaap Saint Mouvien, is een 15 meter lange walvisch op het strand geworpen. Sedert twee jaren is dit numero twee. Ingezonden Stukken. Den heer W. Te Gempt te Hoedekenskerke. Mijnheer Vóór ik ons debat sluit, wil ik nog even op het geschrevene terugkomen. Zou ik het tegen kunnen spreken, dat phosphor in de maag omgezet wordtin phosphorzuur En toch beweer ik, op gezag, dat niet al het phosphor dat ingenomen wordt in phosphor zuur verandert. Dr. Lewin een bekend toxicoloog (schrijver van een werk over toxicologie 1885) én meer andere op dit gebied kundige mannen van den laatsten tijd, hebben het bewezen en aangetoond, dat de phosphor als zoodanig zich in het bloed, den lever, en in de uitgeademde lucht bevindt. Volgens deze is dus de toxische werking van dit gif niet anders te verklaren dan door opname in het bloed. Geheel anders is het gesteld met hetgeen de heer Vorsterman Van Oyen, op gezag van professor Gun ning, zegt: «spuwen de ratten het gif weder uit in dakgoten of andere plaatsen, dan ondergaat het gif geheele oxydatie; ook in regenwater is het dan on schadelijk." En zou ik dan te veel gezegd hebben, dat, op hetgeen dr. Lewin heeft aangetoond, als de inhoud der maag met gezonde deelen van het varken in aan raking kwam, de gevolgen onberekenbaar zoude ge weest zijn, en dan zeker als de vergiftigde varkens in den handel gebracht waren En op dien grond, waarde Heer! kunt gij mij het recht niet ontnemen, door van onberekenbare gevolgen te spreken. Ik wil u gaarne bekennen, dat als gij mij op een diner uitnoodigdet, waar varkensvleescli werd rondgediend, van dieren afkomstig, die aan phosphor- vergiftiging waren gestorven, ik den moed niet zou bezitten daarvan te nuttigen. Lekkere kalfskarbona den zouden mij beter bevallen. Dat vertinde pannen, welke met looddeelen soms bezwangerd zijn, intoxicatie-toevallen kunnen teweeg brengen, en dan zeker als zure middelen daarin be reid worden, is een axioma. En nu mijn waarde Heer 1 zal ik het hier bij laten. Ik wil de redactie dezer courant liever niet verder lastig vallen, om over een zaak uitteweiden daar het publiek zeer weinig van begr.jpt. t. t. Achtend, J. A. GEILL. Nisse, 7 April 1887. Laatste en telegraphische berichten. Den 7 April 1887 ontstond in den oever, Weste lijk het oeverwerk, aan den Anna Friso polder eene oeverafschuiving (in het strand) ter lengte van 150 M. met een inscharing, op het breedst, omtrent 50 M. Aan dien polder kwam geen stormschade voor op dien datum, wel aan den Vlietepolder, waarvan over eene oppervlakte van omstreeks 400 M1. het rijswerk Ierseke. Dhr. G. Schipper alhier heeft bedankt als Wethouder, Raadslid en lid van het Armbestuur. Ierseke. OESTERBEURS. Verkochtafsteeksel ƒ0 50 en ƒ1,25. Zaaioesters ƒ1,75, ƒ2,25, ƒ4, 6 en 6,50. Burgerlijke Stand Goes van 6 tot 8 April 1887. Ondertrouwd 7. Casper Anthonie Schuerveld, 30 j., jm. en Martina Cornelia Janse van Noordwijk, 26 j-> jd. Getrouwd 7, Machiel Johannes Cornelis Moens, 22 j. jm, en Francina De Jonge, 20 j. jd. Overleden 7, AdriaDus Albertus Van Agten, 27 j., gehuwd met Neeltje Cornelia Koens. 324e Staatsloterij, 2e kt. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 7 April, 4e lijst. Nos. 4381 en 18213 elk ƒ100. Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. Bij de gisteren te Wolfertsdijk door den Notaris Pilaar alhier gehouden verkooping van een woonhuis, (broodbakkerij) met schuur, erf en tuin, ten verzoeke van Iz. Allaart, is het geheel opgehouden op 3150. Ierseke. Bij de aanbesteding van het maken eener verdieping op een woonhuis alhier voor dhr. Van Heel te Goeswas ingeschreven door de dhrn. Martijn voor ƒ1600; De Regt voor 1480Goeman voor 1477 Laban voor 1371 en Ridderhof voor 1300. Alle inschrijvers wonen te Ierseke. VerKOopingen en Verpachtingen, Datum Plaat*. Voorwerpen. Informatiën. 9 Apr. Schore, houtwerken, De Vos. 11 - Nisse, meubelen enz., vruchten te velde P. Overman. 13 Ellewoudsdijk, V. d. Kloes. 13 Arnemuiden, roerende goederen, Kouion. 13 Krabbendijke, diversen, De Vos. 14 Kattendijke, inspan, Mulock Houwer. 14 VGravenpolder, bee9tenp en varkens, Pelle. 14 Hellevoet8lui8, vaartuigen, Ontv. belastingen. 14 Middelburg, stalhoudersinspan, D. Verhulst. 14/15 Goes, kleedingstukken, De Vos. 16 Krabbendijke, buis en erf, Prins. 18 Kloetinge, woonhuis enz Mulock Houwer. 18 Wemeldiuge, woonh. en buisr., Gallis Merens. 20 Goes, vendutie, De Vos. 20 Goes, meubelen, Pilaar. 21 Heinkenszand, inspan, bofsteedje enz De Ronde Bresser. 21 Baarland, V. d. KIobb. 22 Biezelinge, woon- en winkelhuis, Gallis Merens. 27 Goes, meubilair, Pelle 2 Mei, Biezelinge, bouwhoeve enz Gallis Merens. 2 Ovezand, inspan, P. Overman. 5 -e Oudelande, hofstede, P. Overman. 6 Oudelande, inspan, P. Overman. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaat». Voorwerpen. Informatiën. 15 n Waarde, onderhoudswerken, Dijksopzichter. 20 Apr. Nisse, onderwijzersw. en gemeenteh., De Burgemeester en A. De Muijnck. Marktberichten. KRUISINGEN, den 6 April 1887. Tarwe f7,f6,50. Rogge f5,25, f5,Wintergerst f 4.76, f 4,50. Zomergerst f 4,50, t 4,25. Haver f 3, f 2,—. Erwten f 7,50, f 6,25. Boonen f 6,—, f 4,50, alles per hectoliter. MIDDELBURG, den 7 April 1887. Tarwe en Witte Boonen waren het voornaamst ge deelte van den redelijken aanvoer uit Walcheren: van de overige soorten was weinig aangeboden. Tarwe is voor verbruik en eenige verzending gekocht van f 7 tot f7,10. Rogge i 5,40 a f5,50. Wintergerst f 0,10 hooger i 5 a 1 5,10. Zomergerst f 4,40 a f 4,60 Puike Witte Boonen met kleine vraag van f8, f8,10, tot f8,20 betaald Bruine Boonen niet begeerd en van fll tot i 11,25 aangeboden. Paardenboonen f 6,10. Groene Kook- et w'ten zeer slap, de noteering is f8,50 a 19. Koolzaad 1 7 50 a f7,60 nominaal. Raapolie f23. Patentolie f25. Lijnolie f26 per vat op 6 weken, contant f 1 korting. Lijnkoeken, zachte f 13. Harde dito f 11 per 104 stuks. Ter veemarkt van heden waren de prijzen als volgt: paarden f 100 a f 250; vette ossen f 0.50 a f 0,56 per KG vette vaarzen f 0.52 a f 0.56 per KG.; kalf koeien f 12(1 a f 140; varekoeien f 60 a 110; jong vee f 20 a f 60 per stukschapen f 8 en magere varkens f 8 a f 15. Boter f 0,90 a f 0,94 per K.G. Eieren f3,20 per 100 stuks. Druk F. Kleeuwem Zeen Gsm.

Goessche Courant | 1887 | | pagina bijlage 2