1887. N°. 43. Zaterdag 9 April. 74sle jaargang. Bij dit nominee behoort een bijvoegsel. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR to Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Commissaris des Konings in Zeeland, en den Burge meester dezer gemeente en andere genoodigden met hunne dames de plechtige opening plaats gehad der derde tentoonstelling van schil derijen, welwillend daartoe door een 132 tal in Nederland, België en elders gevestigde kunstschilders beschikbaar gesteld. Nadat de Voorzitter der vereeniging de heer mr. G. N. De Stoppelaar eene korte vooraf spraak had gehouden en de heer Doorenbos hem den algemeenen dank had toegebracht voor het kostbare geschenk (zooals men weet heeft de heer mr. De Stoppelaar dat tentoonstellingslokaal voor zijne kosten laten bouwen) en de Burgemeester ook nog eenige woorden had gesproken, begaf ieder zich naar de ten toonstelling, alwaar men in twee groote zalen 206 stuks schilderijen van de meest beroemde meesters aantrof. De tijd ontbreekt thans om daarvan eene nauwkeurige beschrijving te geven, doch wij komen later daarop terugdit kan echter voorloopig worden gezegd, dat de oppervlakkige beschouwing op ieder der aanwezigen eenen aangenamen indruk maakte. Heden word de tentoonstelling voor het publiek ge opend en is tot den 25en dezer dagelijks toegankelijk. Middelburg. Volgens de bij de circulaire van den Commissaris des Konings in Zeeland van den 4 April 11. (Prov. blad no. 36) gevoegde lijst, waren op den 1 Januari 11. in deze provincie gevestigd: 86 gen'es- kundige, 1 tandmeester, 31 apothekers, 1 drogist en 34 vroedvrouwen, verdeeld over 61 van de 109 ge meenten, zoodat er nog 48 gemeenten in deze provincie van geneeskundige hulp zijn verstoken. De Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij heeft de rekening over 1886 goedgekeurd en bet dividend bepaald op 33,50 per gehe l en 21 per half aan deel. Tot Commissaris werd herkozen de heer J. P. Fokker. De heer mr. J. P. Cau heeft voorgesteld om met twee stoombooten te gaan varen. Dit voorstel dat wijziging der Statuten noodzakelijk maakt, kon niet dadelijk behandeld worden doch werd gesteld in banden van Commissarissen, om daarop pias-advies uit brengen, en in eene volgende vergade ring te behandelen. Vllssingen. Het oorlogschip »Van Speijk" zal hier langer verblijven dan aanvankelijk het voornemen was en wel. tengevolge van de averij die op de reis van het schip van Nieuwediep herwaarts aan de stoom- stuurinrichting en de asspie ontstond. Het repareeren van die schade door de Maat schappij «de Schelde" alhier vereischt nog eenige dagen tijd, zoodat de «Van Spijek" vermoedelijk eerst Woensdag, maar in geen geval vóór a. s. Maandag, van hier zal kunnen vertrekken. Het schip is bestemd naar Oost-Indië en zal de reis maken rond de Kaap de Goede Hoop. Tenzij aldaar de gele koorts of eenige andere epidemie mocht heerschen, zal het op zijne reis Rio de Janeiro aandoen. Op den dag der opening van den telefoon dienst te Oosterland weigerde de met dien dienst belaste brievengaarder de diensturen op te volgen. De met de instructie belaste ambtenaar was reeds aldaar aangekomen. Eene andere geschikte gelegenheid te Oosterland is reeds gevonden. De Inspecteur is van een en ander in kennis gesteld. (Z. N.) Afrikaansche Handelsmaatschappij, dat de heilrijke ge volgen van deze kloeke daad had ondervonden, ver eerde deze week den heer Greve, sedert als schout-bij nacht gepensioneerd en thans te Breda gevestigd, met een sierlijk geschenk en begeleidend schrijven, waarbij het zijne innige erkentelijkheid uitdrukte voor dit krachtig optreden, dat aan onze handelsfactorijen de veiligheid heeft gewaarborgd, die waarlijk niet overal in Afiilta voor vreemdelingen te vinden is. BC.) Met betrekking tot de gewichtige zaak van »d e Kruisberg" en den heer Salomon komt de Arnh. Ct. tot de volgende conclusie: »Ook wij zijn van oordeel, dat de heer Salomon verdient op nieuw in betrekking geplaatst te wordenhij toch offerde zijn bestaan op, om redenen die de meerder heid der commissie van de Tweede Kamer alleszins begrijpelijk vindt, terwijl hij te voren zijn militaire loopbaan verbrak, in de hoop nuttig werkzaam te kunnen zijn en zijn positie te verbeteren. Het recht vaardigheidsgevoel van den Minister van Justitie Du Tonr van Bellinchave wettigt ons gevoelen, dat een beroep van adressant daarop niet vruchteloos zal zijn, terwijl hulde toekomt aan de commissie der Tweede Kamer, in wier handen de inlichtingen des Ministers zijn gesteld, voor haar nauwgeiet onderzoek en haar met zorg bewerkt uitgebracht rapport". Volgens eene op statistieke cijfers berustende berekening, vormt thans het bedrag der spaar penningen, door drie-en-twintig millioen arbeiders en andere nijvere burgers aan de verschillende spaar banken in Europa toevertrouwd, een kapitaal van zeven milliard gulden. Dit feit levert weder eene merkwaardige bijdrage tot de geschiedenis van het kapitaal. Zij die op zoo hoogen toon met hunne domme sophismen het kapitaal bestrijden, zien geheel voorbij dat het geenszins uitsluitend in het bezit is van enkele vermogenden en dat ook de «kleine man" kapitalist is, zooals uit het bovenstaande blijkt. Wat zouden zij, die sparen, met hun overgelegd geld doen, wanneer zij het niet konden beleggen De prikkel tot spaarzaamheid zou weggeno men zijn en hoe en waar zouden de kleine burgers hun geld bewaren, zoo er geen spaarbanken waien? De zeven milliard, die door de besturen der spaar banken worden uitgezet en nijverheid, handel en land bouw bevorderen, zouden in latafels, lessenaars of misschien in kousen eene zeer onveilige bewaarplaats vinden en grenerlei vrucht afwerpen noch voor de be zitters noch voor de maatschappij. Gestolen is te Brussel op 2 April II. zestig dui zend gulden kapitaal nomin. 4 pet. buitenl. Spanje, met coupon van 1 April 1887, verdeeld in 5 stukken, groot elk ƒ12,000, s.rie F. no. 15660, 3195, 3196, 13691 en 18265. Men wordt gewaarschuwd diZ' stukken niet te be- leenen of te koopen. Ieder, die eenige informatie aan gaande d'zs stukken kan verstrekken, wordt verzocht inlichtingen te geven aan het hoofdbureau van politie, Spinhuissteeg no. 1, te Amsterdam. Van den resident van de Westerafd. van Borneo is, via Singapore, een telegram ontvangen, luidende Pontianak, 27 Februari. Brand te Soengie-ajah. afd. Sintang, door kwaadwilligen gesticht. Controleur G. F. M. L i e b e r t bij arrestatie der Maleische brand stichters licht gewond. Feit zonder politieke beteekeuis". Uithoofde van het PAASCHFEEST zal Maandagavond geen no. van dit blad verschijnen. GOES, 8 April 1887. In de buitengew. zitting der Prov. Staten, waar van wij in ons vorig no. melding maakten, sprak de voorzitter volgens de M. Ct. de volgende waardeerende woorden over en tot den heer J. A. A. Fransen Van de Putte: «Tot ons groot leedwezen zag zich de heer Fransen Van de Putte door zijn gezondheidstoestand genoopt, de betrekking vaarwel te zeggen, die bij gedurende acht en een half jaar met ijver en toewijding heeft vervuld en waarin wij hadden gehoopt hem nog vele jaren werkzaam te zien. Mijnheer Van de Putte, indien het u trenrig stemt het lidmaatschap van Gedep. Staten te moeten neder- leggen, ik kan u de verzekering gaven, dat in die droefheid door ons allen van harte wordt gedeeld, niet het minst door uwe vroegere ambtgenooten en door hun voorzitter. Gelukkig neemt gij nog geen afscheid van deze ver gadering. Het zij mij vergund den wensch uit te spreken, dat uwe gezondheid u zat veroorloven nog lang deel van de Provinciale Staten uit te maken en dikwijls in ons midden te verschijnen". Jhr. mr. J. R e 11, oud-lid der Tweede Kamer, zal wederom deel uitmaken van de Volksvertegen woordiging. De Prov. Staten van Zeeland hebben hem den zetel toegekend, die nu wijlen de heer Pické in de Eerste Kamer vroeger innam. Hebben de gewestelijke Staten daarmee een bewijs gegeven van onbekrompenheid van inzicht, onge twijfeld hebben zij tevens hulde gebracht aan groote talenten, veelzijdige kennis en een bezadigdheid van oordeel, die wij gaarne appreciëeren in den heer Röell. Nu de keuze bepaald scheen op een tot de liberale partij behoorend man, of die althans daaronder gere kend wordt, kon alzoo geen bevredigender uitslag worden verlangd. Dit te meer, omdat de heer Röell, als oud-lid der Staatscommissie voor de Grondwets herziening en die nog onlangs zijn denkbeelden daar over in een belangrijk geschrift heeft toegelicht, bij de mogelijk aanstaande behandeling van de Grondwets ontwerpen in de Eerste Kamer te nuttiger zal kunnen optreden. Dagbl Tot leden van het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen zijn in de Woensdag gehouden verga dering o. a. benoemd dhrn. S. V a n H o e k. predikant bij de N. H. gemeente te Kapelle, C. L. M. L a m - brechtsen, ingenieur van den provincialen water staat en Alb. W. Van Renterghem, med doc tor, beiden te Goes. Tot opzichter bij den te maken inlaagdijk in het calamiteus waterschap Ellewoutsdijk is benoemd de heer H. Koole te Wemeldinge. (Af. Ct.) Tot Rijksschatters in het derde schat tingdistrict zijn benoemd de heerenL. Oranje te 's-Gravenpolder M. Glernm en M. Le Clercq te Krui- ningenM. Buitendijk te Goes; J. Van Vijven Gz. te Heinkenszand en D. Vermet Jz. te's-Heer Arendskerke. Ierseke. De storm uit den Oosten van Woensdag en gisteren heeft weer heel wat schade aan de Oestercul tuur teweeggebracht. Verscheidene ziften of hospitalen met broed en zaaigoed zijn door den sterken golfslag losgeslagen en weggedreven. Ook moet een oesterput eenige schade bekomen hebben. Verder is een muur van een in aanbouw zijnd huis omvergewaaid en zijn twee vaartuigen op de oesterbanken door den golfslag zoodanig vol water geslagen, dat zij slechts met de uiterste inspanning nog in veilige haven konden worden gebracht. Kapelle. De ziekte onder de schapen blijft alhier steeds voortwoekerenwederom zijn een drietal aan getast, en zouden hedenmorgen na onteigend te zijn, worden afgemaakt en verbrand. Ierseke. In de maand Maart 11. werden door het telegraafkantoor alhier behandeld 1186 en in Jan., Febr. en Maart samen 3318 telegrammen, waarvan 809 verzonden en 2509 ontvangen. In dezelfde maan den van het vorige jaar beliep het getal telegrammen 3418. Middelburg. Donderdagnamiddag te half twee uren heeft door de vereeniging >Uit het Volk Voor het Volk" in het nieuw gesticht gebouw in het Schutters hof «de Edele Handboog" in tegenwoordigheid van vele autoriteiten waarbij men o. a. opmerkte den Op uitnoodiging van de Fransche Academie heeft de Nederlandsche Regeering bepaald, dat dr. Van de Sande Bakhuijzen, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden, zal bijwonen het in Parijs te houden Congres, betreffende het opmaken van een kaart van den sterrenhemel, met toepassing van de jongste uitvinding van de kunst der photographie op dit gebied. No. I van de Nederlandsche brandweer-courant is verschenen. De uitgever, de heer W. P. M. Penders, te Grave, deelt in zijn inleidend wooid mede, dat hij wenscht door de oprichting van dit orgaan bij te dragen tot bevordering van kennis bij het brandweer personeel. Een tweetal jaren geleden ODtving de toenmalige kapitein ter zee, de heer J. A. G r e v ekommandant vaa de «Atjeh", van ons gouvernement de opdracht om aan de Congo de eer van onze vlag te handhaven en onze handelsinstellingen aldaar te beschermen. Een handelsagent was verraderlijk omgebracht en het stond te vreezen, dat dit feit niet alleen zou blijven staan. Nadat genoemde officier, alleen vergezeld van zijn adjudant, ongewapend in eene bijeenkomst van een dertigtal negerhoofden de uitlevering van de moorde naars had geëischt, maar de noodige voldoening niet had verkregen, werd den volgenden dag overgegaan tot eene landing van ongeveer 200 man, die enkele kampongs in de asch legden. Dit feit, slechts aan weinigen bekend, is echter niet jn het vergeetboek geraakt, want het bestuur der Amsterdamsche Brieven. XXVIII. Dat er menschen zijn en voor velen is dit mis schien maar gelukkig ook 1 die niet van oesters houden, zelfs ni t van de puike Zuid-Bevelandsche, kan ik mij nog eenigszins voorstellenmaar dat er lieden zijn, die onverschillig en ongevoelig blijken voor bloemenschoon en bloemenpracht, dat wil er bij mij niet in. En toch zijn er zulke exemplaren onder het menschdom 1 Mij dunkt, het kunnen alleen leden van de familie Nurks zijn. Gelukkig dat er tegenover die betrekkelijk weinigen millioenen anderen staan, voor wi# de heerlijke natuur niet alleen geen gesloten boek maar een prachtwerk is, dat op den hoogst mogelijken prijs wordt gesteld. Van lieverlede blijkt dit meer en en meer uit de steeds toenemende belangstelling in de Floralia-vereenigingen (bij «Floralia" hier ter stede zijn thans weder 3558 stekjes aangevraagd), en bovenal uit het druk bezoek, dat alom aan bloemententoon stellingen ten deel valt. Bij vernieuwing wéér hier op de sinds jl. Zaterdag geopende groote tentoonstelling van bloemen en planten, wtlke vanwege de «Neder landsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde" in de zalen van het gebouw voor de voediogs-tentoon- stelling gehouden wordt. Zondag alleen werd deze fraaie expositie door niet minder dan 8000 personen bezocht, die daar mochten genieten van den heerlijken aanblik van sier- en kasplanten, van camelia's en azalea's, van heliothropen en orchideeën, en wat niet al, dat oog en zinnen bekoort. Opmerking verdient, dat van dq uitgeloofde prijzrn tot het niet onaanzienlijk bedrag van 10 000, het leeuwendeel is behaald door inzenders uit de provincie en de stad Utrecht. Gebruik makende van zijn traditioneel recht, heeft Maart in de laatste dagen van zijn jongste bezoek wéér heel aardig zijn staart geroerd. Gelukkig waren we dien lastigen sinjeur kwijt en was April in zijne plaats getreden, toen genoemde tentoonstelling geopend werd. En nu heet het wel is waar «April doet wat hij wil" en is het overbekend, dat deze maand zich ook niet zelden door verregaande wispelturigheid onderscheidt maar tot haar lof en eere mag gezegd worden, dat haar aanvankelijke goede luim de bloemententoonstel ling uitstekend te stade is gekomen. We willen hopen, dat die goede luim zal voortduren vooral met het oog op het weldra alom te vieren huislijke Paaschfeest, en niet minder ter wille van de festiviteiten, die Amsterdam in de volgende week ver beidt bij het bezoek van bet Koninklijk gezin en die zeer luisterrijk beloven te zijn. Menigeen ziet onge twijfeld verlangend uit naar den geillustreerden offi- ciëelen feestwijzer, die in den loop dezer week bij de firma Gebrs. Binger alhier verschijnen zal, want een zoodanige betrouwbare gids is een even nood zakelijk vereischste als een menu bij een diner, daar men rekening moet houden met het vrle en velerlei wat aangeboden wordt. De medewerking der ingezetenen toch tot het bijeenbrengen van gelden tot dekking der kosten is zóó buitengewoon algemeen, dat er in heel Amsterdam vermoedelijk geen enkele buurt of wijk zal worden aangetroffen, waar niet eenige vei siering zal zijn aangebracht. En in uiting van goeden wil blijven vooral de bewoners van den welbekenden Jor- daan, die groote verzameling van straten en stegen, niet achter bij hunne mede-ingezetenen op voorname grachten, pleinen, kaden en straten. Overal reppen zich vlijtige handen met de voorbereidende werkzaamheden en ziet men geraamten verrijzen van eerepoorten en eerebogen, sommige van reusachtige en andere van meer bescheiden afmetiDg. Hedenavond heeft in het Paleis voor Volksvlijt de tweede algemeene repetitie plaats van de vier liederen, die door niet minder dan 4500 schoolkinderen onder begeleiding van verschillende muziekkorpsen zullen ge zongen worden bij de aubade, welke Z. M. den Ko ning in den vroegen morgen van WoeDsdag 13 dezer vóór het Paleis op den Dam zal worden gebracht. Vooral van de illuminatie koeslert men zeer groote verwachtingen. Op den avond dat deze ontstoken wordt zal de drukte hier verbazend zijn. Ter voor koming van ongelukken zijn niet minder dan 28 stal houders overeengekomen, om op dien avond na 6 uren niet te rijden en hebben zij mitsdien hunne clientèle verzocht hun voor dien avond geen rijtuigen te bestellen. Dit is ongetwijfeld een flink besluit, en 't is te hopen dat van de zijde van particulieren en van de politie evenzeer alle voorzorgsmaatregelen tot vermindering van gevaar zullen genomen worden. Ook het in den laatsten tijd zooveel besproken Damrak zal worden versierd, doch voor rekening der gemeentede verlichting zal vanwege het comité ge schieden. Deze schikking is te danken aan den pre sident der feestcommissie, den heer Bergsma, van wiens aangeboden bemiddeling is gebruik gemaakt, om burgemeester en wethouders terug te brengen van hunne weigering, gegrond op het advies van den wet houder van publieke werken, om toe te staan dat de bewoners van het Damrak voor eigen rekening aldaar een plantsoen aanleggen en verlichten zouden, waartoe de gelden reeds waren bijeengebracht. Nu, 't kan zijn dat het gevoel van eigenwaarde van den wethouder van P. W. wel een beetje geweld zou zijn aangedaan als de ingezetenen op het gedempte gedeelte van het Damrak verrichten gir.gen wat het gemeentebestuur, trots allen aandrang, tot dusver ongedaan heeft ge laten. Doch zand hierover I 't Zijn niet alleen de aanstaande feesten, waarover men dezer dagen hier alom hoort spreken. Neen, vele Amsterdammers zijn ook in hun knollentuin en niet minder vele Haarlemmers over de plannen van een zich gevormd hebbend comité om Zandvoort tot eene badplaats van den eersten rang te maken. Ten deele zal hieraan reeds dezen zomer gevolg worden gegeven. Maar bij welslagen van de pogingen van het comité zal na afloop van dit badseizoen te Zandvoort een nieuw hötel eersten rang verrijzen met minstens 130 kamers, casino, redoute, comedie-, concert- en balzalen. Het vereischte kapitaal is, naar men wil, reeds grooten- deels bijeengebracht. Nu, dit laatste is niet te ver wonderen. Als de gegoede Amsterdammers ergens meê ingenomen zijn, zoodat zij zich wat men noemt «er voorspannen", dan worden de koorden der goed voor ziene beurzen nogal gemakkelijk losgelaten! Doch in het tegenovergestelde geval, ho maar! 't Schijnt dat de zich noemende Christelijk gerefor- Zooals blijkt is deze brief vóór 6 April ge schreven. a

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1