1887. N°. 42. Donderdag 7 April. 74ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, "Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad - aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIRANT. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 ceut, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 6 April 1887. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegsa een ingezetene van VVilhelminadorp wegens het in de gemeente Goes vergezeld zijn van een hond zonder dien, ingevolge art. 4 der verordening, aan een touw of ketting te geleiden. Ten einde ook onze plattelandsbewoners in dezen voor onaangename ontmoetingen te vrijwaren, laten wij bieronder het betrokken vigeerend artikel volgen Honden, gehouden a. ter bewaking van gebouwen en erven b. tot bet drijven van karn- of andere molens; c. tot het hoeden van schapend. om eenig voertuig te trekkene. om een blinde te leidenzoomede de honden van schippers en elderswonenden, mogen zich niet op den openbaren weg bevinden, dan vastgehouden aan een stevig touw of eenen kettirg. De eigenaars der honden zijn voor de nakoming dezer bepaling aansprakelijk. Van dit gebod zijn uitgezonderd de honden sub c en <2 genoemd, gedurende den tijd, dat zij voor de daaromschreven doeleinden gebezigd worden. Naar men ons mededeelt zal a. s. Zaterdag alhier in het koffiehuis »De Prins van Oranje" door dr. Smidt uit Apeldoorn eene lezing over algemeen stem recht worden gehouden. Middelburg. In de heden gehouden buitengewone zitting der Prov. Staten van Zeeland is tot lid van Gedep. Staten (vacature Fransen Van de Putte) ge kozen mr. D. A. Berdenis Van Berle- kom, vice-president van de rechtbank te Middelburg, die de benoeming aannam. Tot lid der Eerste Kamer werd ge kozen jlir. mr. J. Roëil, oud-lid der 2e Kamer. (Zie uitvoerig verslag hierachter.) lerseke. In de gemeenteraadsvergadering van Maandagavond waren afwezig de heeren Van Oeveren en Hartog. Ingekomen was een brief van den heer Lacroix, waarin bij meldt, dat bij zijne benoeming tot onder wijzer aanneemt. Van Gedep. Staten was ingekomen de goedkeuring van het Raadsbesluit, waarbij de wijze van aflossing der geidleeningen is bepaaldook was ingekomen de goedkeuring der begrooting voor 1887. De heer A. A. Van Teilingen had een verzoek in gediend om van de 8e naar de 7e kl. van den hoof- delijken omslag te worden teruggebracht. Dit zal later worden behandeld. Nu kwam in behandeling het herziene reglement voor het Burgerlijk of Algem. Armbestuur, dat zonder veel discussie en na een paar aanmerkingen met alge- meene stemmen werd aangenomen. Deze aanmerkingen betroffen art. 11 en art. 18. Het eerstbedoelde maakt art. 2 en 3 ook toepasselijk op den secretaris-penning meester. De Voorz. deelde mede, dat bij de herzieningscom missie stemmen waren opgegaan om ook art. 4 (het welk den bestuursleden verbiedt om ten behoeve van het Armbestuur aannemingen of leveringen te doen) op hem toepasselijk te maken. Anderen waren er tegen omdat de secretaris-penningmeester toch geen stem heeft. De stemmen hadden gestaakt. De heer Sauer stelde nu voor ook art. 4 op hem toepasselijk te maken, doch dit werd met 3 tegen 2 stemmen verworpen. Art. 18 schrijft voor, dat ondersteuning wordt geweigerd aan ouders of voogden, die hunne kinderen geen school-onderwijs doen genieten, en aan lieden, die zich aan landlooperij of bedelarij, aan drankmis bruik of ergerlijk levensgedrag schuldig maken. De heer Sauer wil ook bedeeling weigeren aan lieden die de kerk niet bezoeken, omdat de godsdienst den mensch zedelijk ontwikkelt en opbouwt. De Voorz. meent dat dit met de armenwet in strijd is en het is ook niet algemeen toe te passen. Er zijn hier bijv. eenige katholieken en er kunnen ook belijders van andere gezindten komeD, die bij gemis van een kerk hunne godsdienstplichten niet kunnen waarnemen. Dwang is ook altijd onaangenaam en moeilijk. Dit punt ia ook bij de commissie ter sprake gebracht Men kan wel dwingen tot het bezoeken van eene school, maar niet van eene bepaalde school. De ouders moeten vrij blijven in de keuze. Zoo zou men nu wel kunnen dwingen tot kerkbezoek maar niet van een bepaalde kerk. Ais men de menschen wil vrijlaten waar zij ter kerk willen gaan, dan kan het denkbeeld van den heer Sauer toegepast wordeD. De heer Sauer wilde dit ook zooen als het voor schrift niet toepasselijk is op katholieken of andere gezindten, die in de toekomst hier nog vertegenwoor digd mochten worden, laat men dan nu vast maar beginnen met de 3 bestaande kerkgenootschappen. De heer Sinke wilde de aansporing tot het waar nemen der kerkelijke plichten aan de geestelijkheid overlaten, en hij achtte godsdienst, die uitgeoefend wordt om een kruimeltje brood te verdienen, ook niet de ware. De heer Schipper vroeg of er godsdienst of kerk dienst bedoeld wordt door den h-er Sauer. Deze antwoordde, dat de heer Schipper heel goed het verschil tusschen die twee kent, maar dat komt hier niet te pas. Spreker beweert niet dat de min dere klasse slechter is dan de rijker bedeelde, maar zij is toch minder ontwikkeld en godsdienstonderwijs strekt tot zedelijke ontwikkeling. Hij blijft dns bij zijn voorstel, om ondersteuning te weigeren aan personen die, tot de Ned. Hervormde, de Christ. Geref. of de Oud-Geref. gemeente behoorende, hunne kerkelijke plichten niet getrouw waarnemen of ook hunne kin deren geen godsdienstonderwijs, naar hunne godsdien stige gezindte, doen ontvangen. Dit voorstel werd met 3 tegen 2 st. aangenomen. Bij art. 19, dat onderzoek voorschrijft of de aan vrager om ondersteuning werkelijk behoeftig is, merkte de heer Van der Burght op, dat dit dikwijls zoo moeilijk is. De heer Schipper antwoordde, dat het door de armenwet al voorgeschreven wordt, waarbij de Voorz. nog voegde, dat men den aanvrager niet onbedeeld behoefde te laten totdat het onderzoek is ingesteld. Nu las de Voorz. een brief van den districtsschool opziener voor, waarin deze zijn leedwezen te kennen gaf, dat de Raad nog niet tot het vergrooten van school 1 heeft besloten. Hij kon nu reeds verzekeren, dat art. 5 der schoolwet zou worden toegepast en dus de school zou gesloten worden, indien niet aan de voorschriften der wet voldaan werd. De heer Sauer zon het laatste of het naar huis zenden ook maar van die kinderen, welke de school sief bevatten kan, betreuren. Hij stelde dus voor op de minst kostbare wijze 2 lokalen aan te bouwen. De Voorzitter herinnerde, dat dit nog altijd bet voorstel is van B. en W., en hij bracht het nu op nieuw aan de orde. Het werd met aigemeene stemmen aangenomen. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat bestek en teekening van het te verbouwen post- en telegraaf kantoor door den gemeente-architect, in overeenstem ming met de aanmerkingen van den Minister, is ge wijzigd. De begrooting is er niet door vermeerderd of verminderd. Er werd goedgevonden bestek en teekening op nieuw aan den Min. op te zenden, en wel met verzoek om spoedige behandeling, opdat de geschikte tijd tot bou wen niet nutteloos voorbij ga. Daarna werd in geheime zitting het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld. Door Z. E. den Minister van Justitie is tot on bezoldigd rijks-veldwachter benoemd J. Walraven te Rilland-Bath. Middelburg. Gisteravond te negen uren brachten de officieren der dienstdoende schutterij alhier eene serenade met fakkellicht aan den nieuwbenoemden burgemeester dezer gemeente jhr. mr. L. S c h o r e r, die des namiddags in eene plechtige zitting van den gemeenteraad welke door een talrijk publiek werd bijgewoond zijne betrekking had aanvaard. Reeds tijdig had eene groote menigte zich trachten meester te maken van eene plaats vóór het hotel «Nieuwe Doelen" nabij de Groote Markt, alwaar de nieuwe burgemeester tijdelijk zijn intrek heeft genomen doch toen de eerste tonen der muziek zich deden hooien, zag men bijna de gansche bevolking daar bijeen, om ook haren nieuwen burgervader eene ovatie te brengen, en oorvei doovend was het gejuich, toen jhr. mr. Schorer zich buiten begaf en daar eene korte toespraak hield. Met een «leve de burgemeester" eindigde ook deze plechtigheid. Morgennamiddag zal de burgemeester ieder, die hem wenscht te spreken, daartoe ten raadhuize in de gelegenheid stelleD. De liberale kiesvereeniging te Zieriksee verkoos tot candidaat voor het lidmaatschap van den Gemeente raad in plaats van den van daar vertrokken heer mr. Van Kinschot, mr. A. J. F. Fokker. De heer J. K. B o e ij e ontvanger der regi stratie, bewaarder der hypotheken en van het ka daster en arrondi8sements-betaalmeester te Zieriksee, heeft ontslag uit die betrekkingen gevraagd. De door de regeering benoemde landbouw- commissie hield Maandag in het gebouw der Eerste Kamer eene vergadering en zal morgen andermaal bijeenkomen. In de Stemmen voor Waarheid en Vrede schrijft dr. Bronsveld Het heeft mij leed gedaan, dat onze Tweede Kamer het voorstel heeft afgestemd, om het gebruik van de woorden »b ij de gratie Gods" verplichtend te maken. Wat mij echter nog meer leed gedaan heeft, is, dat helvlaartoe strekkende voorstel werd ingediend. Tot heden heeft nooit eene onzer grondwetten het bewuste voorschrift bevat, waarom zou het nu op eenmaal moeten opgenomen worden Om eene zegepraal te bezorgen aan een der maximen van het anti-revolutionaire staatsrecht? Doch men wist zeer wel, dat de liberalen niet op eenmaal tot dat staatsrecht zich zouden bekeeren. En was het, nu men dat wist, niet verstandiger geweest, geen stem ming over die woorden »bij de giatie Gods" uit te lokken? Wat heeft men er nu mee gewonnen? Nu moet ieder Minister en ieder Koning of regent, d'e een besluit of wet uitvaardigt, zich beraden, of hij de ge ïncrimineerde woorden zal laten staan of doorhalen, wat zeer onaangenaam moet heeten. Tot heden was daar niet aan getornddie woorden stonden er, en het sprak van zelf, dat zij bleven staan. Voortaan wordt hun leven elk oogenblik bedreigd. Misschien heeft men er mee beoogd, eene klinkende grieve te meer aan te kunnen voeren tegen de liberalen. Het verwonderde mij dan ook volstrekt niet, dat De Stand, over deze zaak een hoofdartikel ten beste gaf, waarin dit «droeve feit" den volke in de eigenaardige taal van het blad werd kenbaar gemaakt. Bij de aan staande verkiezing kan men er dan ook op rekenen, dat de liberalen zullen worden afgeschilderd als men schen, die «weigeren te erkennen, dat de Koning van Nederland regeert bij de gratie Gods". Doch tot zulk een doeleinde moest men Gods naam toch niet ge bruiken. Prof. De Geer, die, zooals De Stand, zegt, voor deze gelegenheid «opwaakte uit zijne wel ietwat te mild genomen en te kwistig genoten ruste", had zijn voorstel moeten intrekken, toen hij bemerkte, dat het geen kans van slagen had. Bovendien, wij, christenen, gehoorzamen onze over heid om des gewetens wil, en al blijven die woorden uit i» g. üüdvvet verwijderd, wij zien m den Koning iemand, die ons regeert bij de gratie Gods. Daarom herhaal ik, wat ik zooeven zeide; de verwerping van het voorstel van den heer De Geer spijt mij, maar de indiening ervan spijt mij nog meer. Uit de residentie schrijft men aan het Z. D. «Men heeft in den laatsten tijd weder allerlei onrust wekkende berichten verspreid nopens den gezond heidstoestand van Z. M. den Koning. «Tegenover de sensatie-tijdingen is het mij aange naam zoo pertinent mogelijk te kunnen verzekeren, dat de Koning zich zeer wel bevindt; de nierpijnen hebben opgehouden. De geneesheeren ontraden Z. M. echter nog uit te gaan omdat het ongunstige weder, hetwelk jeugdige en gezonde menschen aantast, zoo licht kwade gevolgen voor des Konings toestand zou kunnen opleveren. O /erigens kan worden geconstateerd, dat de Koning goed slaapt, met smaak eet en zijn werkzaamheden met lust verricht. Hij is des ochtends weder vroeg bij de hand en geeft van groote opge ruimdheid blijk. «Er worden altijd lieden gevonden, die liefst het ergste denken en verspreiden. Zoo heeft men nu woder uit het feit, dat de Koning te kennen gaf, dat Hij liever niet, bij zijn verblijf te Amsterdam, van de eerewacht, welke zich zon gevormd hebben, gebruik zou maken, afgeleid, dat de toestand van Z. M. minder gunstig was. Niets is echter minder waar dan dat. De waarheid is, dat Z. M. persoonlijk de eerewacht wel zou hebben willen aanvaarden, doch zijn genees heeren waren daar in zoover tegen, dat een eerewacht wellicht aanleiding zou geven, dat de Koning meer nog dan anders uit zou gaan. En dit oordeelde m»n onraadzaam. De artsen des Konings vonden er geen bezwaar in, dat Z. M. zijn gewoon bezoek aan de hoofdstad zou breDgendoch zij adviseerden, dat Z. M. uit voorzorg zich niet zou vermoeien. De Koning zal dus te Amsterdam wellicht niet bij al de feestelijk heden kunnen tegenwoordig wezen." Naar de Amst. van bevoegde zijde verneemt, zal niet het werfdepot van Harderwijk naar Utrecht ver plaatst worden, doch bestaat bij de regeering het plan, eene Indische brigade op te richten en die in garnizoen te Utrecht te leggen. Die brigade zou duizend man sterk zijn en onder commando staan van een Indisch hoofdofficier, vier Indische kapiteins en acht luitenants, en elk oogenblik gereed zijn om naar Indië te worden uitgezonden. Tevens is omtrent de keuring bepaald, dat deze gewijzigd is volgens eene aanschrijving van het mini sterie van oorlog dd. 10 Juni 1873, en dus niet zoo scherp meer is, en ten slotte dat militairen die met een paspoort zonder certificaat uit den dienst zijn ont slagen, weder zonder daarvoor te reqnesteeren kunnen aangenomen worden, alsook zij die niet gediend hebben, die wegens kleine diefstallen veroordeeld zijn. Naar het V. D. verneemt, rijpte bij den lieer Kenchenius reeds voor eenigen tijd het voornemen, als iid der Tweede Kamer ontslag te nemen en zich uit het openbare leven terug te trekken. Alleen dan, wanneer de Tjiotnas-zaak, waarvoor hij zich met hart en zie' interesseert, niet vóór de e'.gemeene verkiezin gen mocht worden afgedaan, zou hij daarom alléén nog eenigen tijd zitting willen blijven houden. We kunnen, na vertrouwbare inlichtingen ingewon nen te hebben, verzekeren, zegt De Standaard, dat dit bericht onder de Aprilgrappen tehuis behoort en dat het dus verzonnen ismr. Keuchenius heeft zulke plannen niet. Ter vervulling van de vacature als hoofdredac teur van 't Dagblad van Zuid-Holland en 's-Oraven- hage schijnt zeer in aanmerking te komen de heer B. De Vries, verslaggever voor dat blad van het verhandelde in de Staten-Generaal, oud-hoofdredacteur van de Noordstar te Groningen en translateur bij on derscheidene gezantschappen te 's-Hage. Er was eerst sprake van mr. D. Graaf Van Hogendorp (Damas), maar hoe gewenscht zulks ook is voorgekomen, tot overeenstemming is men niet geraakt. Volgens alle berichten, welke uit Transvaal tot ons komen, blijkt meer en meer, dat er voor dit land, dat nog luttel tijd geleden beschouwd werd als op het punt financieel bankroet te gaan, een onge dachte toekomst is weggelegd. De tijdingen omtrent het ontdekken van nieuwe goudvelden houden voort durend aan, en er heerscht dan ook een ware goud koorts. Men heeft witte quarts gevonden, rijk in zicht baar goud, en te Pretoria zijn zeer schoone monsters ontvangen uit Zoutspanberg. Naar men zegt heeft de heer Els, onlangs een bod van 100.000 p. st. geweigerd, dat hem door een Londensch syndicaat gedaan werd voor zijne hoeve te Witwatersrand. IndMere.) O.-Indië Overgeplaatst bij den g»w. en pi. gen. dienst in de le mil. afd. op Java (Serang), de off. van g«z. k'i. .W. F. V. Sterk, van dien van Palembang (Bandar). Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Axel en Zuiddorpe ds. C. Bouthoorn, te Sprangte Standdaarbuiten ds. J. Post, te Charlois en Katendrecht, vroeger te Goes. Bedankt voor het beroep naar Kats door ds. Loen, te Grijpskerkevoor Tolen, door T. J. Rin geling, te Krimpen aan de Lek voor Sirjansland, door P. Van Binnendijk, cand. te Anjum. Bij de Herv. gemeente te 's -Heeren hoek bedraagt het getal te bevestigen nieuwe lidmaten dit jaar nist minder dan 34. Het classicaal bestuur van Middelburg heeft Maandag de kerkeraadsleden van Vrouwepolder in hun ambt geschorst. Naar men aan de if. Ct. meldt, is het kerkelijk gebied van ons vaderland door de doleerenden provin- ciesgewijze verdeeld tusschen de eminentste leiders der bezwaarden met de inrichting van de Ned. Herv. kerk. Aan den heer Klaarhamer te Middelburg is de prov. Zeeland aangewezen om de belangen der gewichtige zaak te bevorderen. Men meldt uit Vrouwepolder, dat de consulent, de heer Peter, predikant te Serooskerke, Zondagna middag zijne predikbeurt ongehinderd heeft kunnen vervullen. Het getal toehoorders was op ongeveer een honderdtal te schatten. Ook de doleerenden hielden hunne godsdienstige bij eenkomsten en maakten daartoe gebruik van eene schuur. De voorganger was de slachter en rietdekker C. De Kam, aldaar. Uit Venendaal wordt aan het 27. D. gemeld Was ds. E. J. Homoet, die altijd nog ter dezer plaatse vertoeft, eerst voornemens te Oldeboorn zijn afscheid te prediken, en had de minister hem daartoe genoeg zame bescherming toegezegd, thans heeft hij, naar men verneemt, van dat voornemen afgezien. Reeds worden te Oldeboorn zijne meubelen gepakt, en za) hij zich dadelijk van hier naar zijne nieuwe standplaats Opheusden begeven. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft ds. W. F. A. Winckel van Oudewater uit zijne bediening ontzet verklaard. Tot onderwijzer aan eene school met den bijbel te Oud-Beierland is benoemd de heer C. Staal, te Aalten. Rechtszaken, Door het Kantongerecht te Middelburg zijn gisteren o. a. veroordeeld: wegens dronkenschap, J. O. K. en J. L., te Wilhelminadorp, en K. M. en J. V., te Goes. (M. Cf.) De Hooge Raad heeft Maandag verworpen het cassatieberoep van den logemeDt- en koffiehuishoudfr te Ter-Neuzen, die met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Midlelhurg, door het gerechtshof te

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1