1887. N*. 41. Dinsdag 5 April. 74sle jaargang. De Secretarie der gemeente De lijsten van de kiezers De voorjaarsschouw Slooten, Heulen en Duikers, Personeele belasting en Patentrecht, «OME De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, 'Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is vaw 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechtf tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct« Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. zal op MAANDAG DEN 11 APRIL, uithoofde van den 2den Paaschdag, gesloten zijn. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal gelegenheid gegeven worden des voor middags van 11 tot 12 uren. Goes, den 2 April 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN Toor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de Provineiale Staten en den Gemeenteraad zijn op heden gesloten, dadelijk ter gewoner plaatse in deze gemeente aangeplakt, en andermaal op de Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Goes, den 2 April 1887. üe Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. over de ingevolge art. 41 van het Provinciaal reglement op de wegen en voetpaden, zal op MAANDAG DEN 2en HEI 1887 en volgende dagen plaatshebben. Goes, den 2 April 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De aanvang van het beschrijvingswerk voor dienstjaar 1887/88, is bepaald op Donderdag den 5 De beschrijvingsbiljetten voor de personeele belasting zuilen worden opgehaald den achtsten dag na de uit- gitte, doch in geen geval voor den 16 Mei. Wegens elk opgehaald beschrijvingsbiljet zal een bewijs van ontvang worden afgegeven. Door niemand dergenen, die ae biljetten uitreiken en ophalen, mag voor de invulling der verklaring van de belastingschuldigen eenige belooning gevorderd worden. Bij art. 5 der wet van 9 April 1869 (St bl. no. 69) is van de personeele belasting vrijgesteldde eenige vrouwelijke bediende, overigens naar de eerste, derde of vierde klasse belastbaar, in dierst van een belasting plichtige, welke geen andere bedienden houdt en vier of meer eigen of aangehuwde kinderen, kindskinderen en pupillen bij zich heeft inwonen, die op den 1 Mei des jaars, waarover de belasting loopt, jonger dan een en twintig jaren zijn Bij art. 7 dier wet zijn de eerste twee paragrafen der wet van 29 Maart 1833 (St.bl. no. 4) zoodanig gewijzigd, dat hij, die na den 16 Mei een perceel in gebruik neemt, voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen verschuldigd is voor den tijd van het dienstjaar, die dan nog overblijft, teiwijl aan hem, die een perceel geheele verlaat, ontheffing wordt verleend. Om als tegenschatter van de zijde der belastingschul digen te dienen, ingeval van herziening van het aan gegeven bedrag van de huurwaarde of het aantal deuren en vensters of haardsteden, zijn door Bargemeester en Wethouders benoemd de volgende personen WILLEM DE BESTE, WILLEM FREDERIK VAN RIET, PIET ER BUITEN DIJK en MARINUS DIGNUS DEKKER. De aangiften of verklaringen tot verkrijging van pa tent zullen worden uitgegeven van den 6 tot en met den 14den Mei en behooren ingezameld te zijn den 31sten dier maand. Bij de inschrijving valt op te merken lo. Ten aanzien der patentplichtigen, in de eerste 16 tabellen der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad do. 34) omschreven dat, met uitzondering van de patentplich- tige slijters, tappers, kroeghouders en koffiehuishouders, die niet in de gewone beschrijving zullen worden begrepen, maar aan welker huizen, zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar, en zonder de gewone beschrijving af te wachten, een declaratoir zal bezorgd worden, hetwelk na verloop van drie dagen zal worden afgehaald, en welke verplicht zijn dadelijk de helft van hunnen aanslag te voldoen, waarna het patent op vertoon der qnitantie, alsmede van het bewijs, dat hun des wegens verschuldigde over het voorgaande jaar ten volle aangezuiverd is, ter secretarie onmiddellijk verkrijg baar zal zijn. 2o. Ten aanzien der eigenaars, vaste huurders, of andere vaste gebruikers van binnenvaartuigen, dat zal moeten worden gehandeld overeenkomstig de resolutie van den Minister van Financiën van 20 April 1852 no. 162 (Prov. blad no. 67 van dat jaar). 3o. Ten aanzien van de kramersdat zij zuilen gehouden zijn om bij het doen hunner aanvragen om patent op te geven de onderscheidene goederen, welke zij voornemens zijn te koop aan te bieden, zoomede de wijze, op welke zij hun beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidingen bij 1 der 7de tabel, gevoegd bij de wet van den 16 Juni 1832 (Staatsblad no. 30)alsmede de gezamenlijke inkoopswaarde der door hen te koop aangeboden wordende goederen, zullende dien onvermiuderd door de patentplichtigen die hnnne goederen in de herbergen of bergplaatsen, huizen en andere gebouwen van derden uitstallen,op gave moeten geschieden van den tijd der during van hun verblijf in de gemeeDte eD door hen, die hunne waren in openbare veilingen, buiten hunne winkels, bij koopen van doorgaans beneden de 1 25 ieder, doen verkoopen, van dieD der te honden verkooping, terwijl, zoo zij de wijze van dien verkoop veranderen, de waarde hunner waren vermeerderen of den duur des verblijfs of der te houdene verkooping verlengen, zij daarvan op den voet van art. 13 der wet van den 21 Mei 1819 en op de boete, bij art. 37 bepaald, aangifte zullen doen in de gemeente, alwaar zij zich bevinden, en zoodanig aanvullingsrecht voldoen, als van hen bij in werkelijkheid toegenomen belastbaarheid zoude kunnen worden gevorderd; 4o. En eindelijk, ten aanzien van de bedoelde kra mers, benevens de debitanfen van loterijbriefjes, dat zij, krachlens het Kon. besluit van den 17 October 1820 (Staatsblad no 22), op de boete van 1 en 2, van art. 32 der wet van den 21 Mei 1819 bepaald, verplicht zijn steeds hun patent met zich te voeren. De sluitiDg van de registers der patentplichtigen zal geschieden den 16 Jnni aanstaande. Het werk der zetters behoort te zijn afgeloopen voor den 25 Juni daaraanvolgende. De ingezetenen, die zich met hunnen aanslag in de personeele belasting of het patentrecht bezwaard achten, zijn verplicht bij hnnne bezwaarschriften over te leggen een duplicaat van hun aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents bij den rijksontvanger verkrijgbaar gesteld. Goes, den 2 April 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 4 April 1887. Naar aanleiding van het schrijven van den heer Stevens c. s. aan de leden van de Provinciale Staten van Zeeland gericht en waarin de wenschelijkheid wordt betoogd om een der afgevaardigden uit het 4e of 5e district in de plaats van den heer Fransen Van de Putte tot lid van Gedeputeerde Staten te benoemen, merkt de redactie van het weekblad van Zeeuwsch-Vlaanderen's Westelijk deelna zijne in stemming met het denkbeeld te hebben uitgedrukt, het volgende op «Art. 53 van de Provinciale wet raadplegende, zien wij, dat slechts een onzer afgevaardigden in de termen valt, om lid van Gedeputeerde Staten te worden. Da heer Hammacher is notaris, de heeren mr. Brevet en De Smidt zijn zulks ook; de heer mr. P. C. J. Hennequin is ontvanger-griffier van de Watering Kad- zand, en evenals de heer J. Otto Risseeuw lid van 't be stuur van het Waterschap de Sluis aan de Wielingen. De eenige, die lid van Gedeputeerden zou kunnen zijn, is de heer M, Mazure te Groede, thans buiten gewoon lid van dat collegeeen titel te meer voor zijne benoeming". Het examen voor surnumerair bij de p o s t e r ij e n zal in bet laatst van deze maand ge houden worden. Voor 10 plaatsen hebben zich 80 candidaten aangemeld. Om da goede werking van de zelfregistreerende peilschaal te Borsele voortdurend te kunnen nagaan, zijn in hare nabijheid eenige gewone peilschalen geplaatst. Middelburg. Door den nieuwbenoemden burgemees ter dezer gemeente, jhr. mr. L. Schorer, zal morgen- (D.nsdag)voormiddag, in handen van den Commissaris des Konings in Zeeland, den bij art. 65 der gemeente wet voorgeschreven eed worden afgelegd, terwijl ZEd. des namiddags te half vier uren in eene plechtige zit ting van den gemeenteraad zal worden geïnstalleerd. Uit de ter gemeente-secretarie alhier ter lezing lig gende kiezerslijsten die thans definitief zijn geslo ten blijkt, dat het aantal kiezers in deze gemeente voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bedraagt 530, voor de Provinciale Staten 526 en voor den gemeenteraad 851. Vlissingen. Onze gemeenteraad heeft, in zijne zit ting van 1 dezer, op voorstel van burgemeester en wethouders ingetrokken zijn onlangs genomen besluit tot heffing van eene nieuwe gemeentebelasting, onder den naam van straatgeld en wel, omdat bij de door Gedeputeerde Staten aangegeven wijze van heffing van het straatgeld, de kosten daarvan nagenoeg een vierde deel van de opbrengst zouden bedragen. Ten einde echter een equivalent te verkrijgen voor de'hierdoor veroorzaakte mindere ontvangsten, besloot de raad het aantal opcenten der personeele belasting voor de gemeente met 10 te vermeerderen. In dezelfde raadszitting werd bij acclamatie benoemd tot waarnemend secretaris der gemeente, de heer mr. F. N. Van der Bilt, tbans griffier. Groede. Bij een landbouwer onder deze gemeente zijn de schaapspokken geconstateerd 11. Zater dag zijn een 16-tal schapen afgemaakt en verbrand. Door deskundigen wordt thans een onderzoek inge steld bij nog andere veehouders, in wier stal men eveneens deze ziekteverschijnselen meent waar te nemen. Met ingang van heden wordt te Oosierland een r ij kstelegr aafkantoor met telephoon- dienst voor het algemeen verkeer geopend. Met het begin van Maart is uit Arnemuiden de garnalenvloot weder uitgezeild, om in den mond van de Wester-Schelde dit zeebanket machtig t- worden. De vangst gaat vrij voordeelig. Sommige scheepjes vangen soms per week 2 a 2% dozijn mandjes gar nalen, welke J 5 a 6 per mand opbrengen. Meestal worden de zorgvuldig verpakte mandjes per mailboot naar Engeland of per trein naar Brussel en Antwerpen vervoerd. (JV. R. Ct.) Men meldt dat de kommandanten der schutte rijen zijn aangeschreven, hun schutters, die vroeger in militairen dienst zijn geweest, in afzonderlijke kom- pagnieën of sectiën in te deelen, opdat bij e>entueele mobilisatie de schutterijen terstond naar de grenzen kunnen worden verzonden. De tijdelijke ambtenaren bij den aanleg van Staatsspoorwegen worden langzamerhand ontslagen. Dit ontslag geschiedt op voordracht van de betrokken ingenieurs, die door verschillende omstandigheden dik wijls van plaats verwisselen en dus de ambtenaren onmogelijk door en door kennen. Uit dezen toestand ziet men onregelmatigheden gebeuren, die betreurens waardig zijn. Ambtenaren bijv. die 10 a 12 jaren den Staat met succes gediend hebben, ziet men in eens broodeloos of op zwart zaad gezet, terwijl jongeren aanblijven, die eenige jaren later in het bezit eener aanstelling zijn gekomen. Waren de ontslagenen grijs aards, dan moest er gezwegen worden, maar het zijn mannen in de kracht van hun leven en met groote technische bekwaamheid. (II. N.) De uitvoer van versche en gedroogde groen ten uit ons land is in de laatste twintig jaren ont zaglijk vooruitgegaan. Van 1847 tot 1856 werd jaar- lijks gemiddeld slechts voor nog geen 2 ton gouds uitgevoerd. In het volgend tienjarig tijdperk steeg het bedrag tot 777.000, maar van 1867 tot 1876 was het gemiddeld 6 millioen 's jaars, en in het laatst- verloopen tienjarig tijdperk is het gestegen tot onge veer 12 millioen 's jaars. In 1884 werd voor 16% millioen uitgevoerd, en bovendien nog 6 ton aan in gemaakte groenten. Voor het grootste gedeelte worden de groenten naar Engeland verscheept, dat in 1884 9,3 millioen ont ving; 4% millioen nam den weg naar Pruisen, bijna 3 millioen naar België. Het RU dat deze cijfers mededeelt, ten bewijze hoe belangrijk de tuinbouw zich bier te lande heeft ont wikkeld, waarschuwt echter, dat België ons land op het gebied van de groententeelt met ernstige mede dinging bedreigt. Reeds lang heeft de koning der Belgen zich met het vraagstuk bezig gehouden, en nu is te Antwerpen eene naamlooze vennootschap opge richt, die in het groot de groenten in België zal op- koopen, om ze te Londen aan de markt te brengen. In het feit, dat dezer dagen ten hove een gala diner is gegeven ter eere van den Japanschen Prins, die in Nederland reist, ziet de schrijver van de brie ven uit de hofstad aan de Arnh. Ct. het bewijs, dat de Koning, wat men ook van tijd tot tijd, om den schijn van welingelichtheid te hebben, of om an lere redenen mag uilstrooien, eene voortreffelijke gezond heid geniet, waarvan elk rechtgeaard Nederlander Zijne Majesteit den voortduur nog voor vele jaren van harte toewenscht. Mgr. F. C. Swagemakers, geheim kamerheer van Z. H. Paus Leo XIII, vicaris generaal en deken van 's-Hertogenbosch. is in den ouderdom van bijna 70 jaren, den 30n Maart aldaar overleden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ter aanvulling en verbetering van het desbe treffend bericht in ons vorig no. diene, dat het op Zondag 10 April a. s. 45 jaren geleden zal zijn dat dr. Piccardt alhier pred. bij de Ned. Herv. gemeente is. Op Maandag d. a. v. (2en Paaschdag) dus 11 en niet 12 April, hoopt hij dit jubilé kerkelijk te herdenken. Het aantal doleerende broeders wordt te Goes suc cessievelijk minder. Daardoor ontstaat onder hen eene verslapping, waai door er veel kans bestaat dat spoedig allen tot een der hier bestaande kerkgenootschappen zullen zijn teruggekeerd of overgegaan. Toezegging van beroep naar Nieuwenhoorn aan ds. A. Wunder, te Noordgouwe. Vrijdag kwam te Vrouwepolder het classicaal kerkbestuur, om, naar aanleiding van het besluit van den kerkeraad om zich aan het synodaal verband te onttrekken, een onderzoek in te stellen en verder te doen wat des class caal-bestuurs is. Sleutels van kerk en pastorie enz. zijn thans in handen van de wettige autoriteiten. In het naburige kerkdorp Gapinge zijn velen ont sticht over den predikant Dommisse, omdat hij heelt helpen teekenen het bekende besluit over den heer Klaarhamer. Van een zestal personen, die zich hadden aangegeven om belijdenis af te leggen, hebben zich een viertal teruggetrokken, omdat zij van meening zijn, dat de thans bestaande Ned. Herv. kerk de plaats zal moeten ruimen voor de Ned. Ger. kerk (doleerende) en zij dan opnieuw belijdenis moeten doen. Het schrijven van den heer Klaarhamer, dat later ieder belijdenis moet doen, om tot zijnr kerkgenoot schap te worden toegelaten, is als de oorzaak van die meening te beschouwen. (N. R. Ct.) De stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. kerk te Tolen zullen op Zaterdag 9 April te beslissen hebben of aan kerkvoogden en notabelen machtiging zal worden verleend om de voor den pastoriebouw noodige gelden te trachten bijeen te brengen door de beschikbare gelden der kerk te gebruiken en voor zoover noodig eene leening onder verband aan te gaan. Hetzelfde vraagstuk is 13 Nov. '86 met 112 tegen 101 stemmen verworpen. De heeren P. J. W. Klaarhamer en A. B. Crucq hebben, naar men ons meldt, aan den Koning kennis gegeven dat de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg uit het synodaal verband is getreden, welk belicht zij hebben onderteekend als praeses en scriba van den kerkeraad. Als men nu weet dat van de 34 leden, waaruit de kerkeraad bestaat, slechts 9 leden zijn overgegaan tot de Nederd. gereformeerde of doleerende gemeente, dan is het geen wonder dat velen verbaasd staan over dergelijke handelingen. Bevo>gde bestuursleden hebben, als protest daar tegen, dan ook aan Z. M. van de ware toedracht der zaak mededeeling gedaan. (il. Ct.) De algem. vergad. der Vereeniging voor Christ. Nat. Schoolonderwijs zal dit jaar op Donderdag 2 Juni te Amersfoort gehouden worden. (Sf) Gerekend naar de schoolbevolkir g van 15 Jan. jl. moeten in Limburg vóór 1 Januari 1890 nog 272 openb. onderwijzers aangesteld worden. Slechts 9 scholen bezitten thans het bij art. 24 der schoolwet vereischte getal onderwijzers. Den 1 dezer werd door de afdeeling Tolen van het N. O. G. de eerste vergadering in dit jaar te Scherpenisse gehouden. Na afdoening der huishoude lijke werkzaamheden werd het 1ste punt der agenda »De verdeeling der wereldgeschiedenis in een rivier- tijdvak, een Middellandsche-zee-tijdvak en een Ocea nisch tijdvak", ingeleid door den heer Brouwer van St. Annaland. Spreker lichtte deze verdeeling toe, toonde aan, dat deze tijdvakken een afgesloten geheel vormen dat beschaving, godsdienst, staatkunde, handel en maatschappelijke toestanden er een eigenaardigen stempel op drukkendat zij alzoo niet zonder een innig verband met het wezen der geschiedenis zijn, en dat deze verdeeling, wat benaming en omvang be treft, beter karakteriseerde en scherper grenzen trekt dan de gewone verdeeling in oude, middeleeuwsche en nieuwe geschiedenis. Na eenige discussie kon de vergadering zich zeer wel met deze uitspraak ver eenigen. Het 2de punt der agenda«Het geven van goed en afkeuringsteekens", bij ontstentenis van den heer Crucq, van Stavenisse, door den heer Heiboer van Scherpenisse ingeleid, gaf aanleiding tot een levendig debat. De vergadering was vrij wel van oordeel, dat er, vooral ten plattelande, ernstige bezwaren bestaan om het geven van goed- en afkeuringsteekens als een afgerond stelsel op de school in te voeren. Daar geen der aanwezigen echter door eigen erva ring omtrent de werking van zuo'n stelsel een beslist oordeel uit kon spreken, werd er geen conclusie ge steld. Daarop werd de vergadering, na eenige dis cussie over de in Juli te houden algemeene vergade ring, op de gebruikelijke wijze gesloten. (N. R. Ct.) In het jaarverslag over 1886 van de commissie van toezicht op het M. O. te Bergen-op-Zoom, dringt deze commissie er andermaal op aan dat alle vrienden en voorstanders van het onderwijs zooveel mogelijk de pogingen steunen, die in het plan der commissie lig gen, teneinde van de regeering te verkrijgen, dat de R. H. B. S. aldaar tot een vijfjarigen cursus, waaraan daar ter stede steeds meer behoefte begint te bestaan, worde uitgebreid. Het onderwijs aan die inrichting gegeven noemt de commissie in alle opzichten goed en degelijk en zij laat op die verklaring deze woorden volgen «Nimmer toch vernam de commissie eene enkele klacht over krenking van godsdienstige gevoelens, over onverschilligheid ten opzichte van de belangen der leerlingen. Het is der commissie o. a. bijzonder aan genaam te kunnen constateeren, dat de geschiedenis die bekende steen des aanstoots met prijzenswaar- digen tact, met de meest lofwaardige onpartijdigheid wordt gedoceerd.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1