1887. N°. 40. Zaterdag 2 April. 74stc jaargang. GOME De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR ta Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COI'IIWT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 1 April 1887. Ter verduidelijking van het Kamer-telegram in ons vorig nommer omtrent het debat in de Tweede Kamer over het al of niet voortzetten van de Grond wetsherziening, willen wij mededeelen, dat de heer De Beaufort jl. Woensdag eene nadere uiteenzetting gaf van het verschil, dat er bestond tusschen zijn amendement en het regeeringsvoorstel. Door de aan neming van dit amendement was feitelijk nog niets beslistalleen vloeit daaruit voort, dat de eisch van hoogstaangeslagene te zijn zal vervallen. Welke eisch daarvoor in de plaats zal treden kan eerst uitgemaakt worden bij de behandeling van de volgende paragraaf, waarop door den heer De Beaufort als amendement was voorgesteld om voor de leden der Eerste Kamer dezelfde eischen van verkiesbaarheid te stellen als voor die der Tweede. Dit amendement was dhr. De Beaufort echter bereid terug te nemen, wanneer dit aan den goeden gang van den gewichtigen arbeid der Grond wetsherziening bevorderlijk kon zijn. Hij meende even wel en terecht dat het voorstel om daarmede voort te gaan van de regeeringstafel moest komen, omdat ook van haar het voorstel tot schorsing van het debat was uitgegaan. Het bleek alras, dat alle partijen in de Kamer voorstanders van de hervatting der herziening onder hare leden telden, al ontbrak het natuurlijk niet aan scherpe en schampere opmerkingen over regeering en linkerzijde de heer Van Baar moest weder eens tot de orde worden geroepen en toen de Minister Heemskerk verklaard had door wijziging van para graaf 10 te willen trachten aan de bezwaren tegemoet te komen, deed dhr. De Beaufort het voorstel om de debatten te heropenen op nader te bepalen dag. Welke was nu in deze quaestie de houding der partijen De rechterzijde als staande buiten het ver schil bepaalde zich tot eenig vreugdebetoon over het feit, dat er een conflict was gekomen tusschen den minister Heemskerk en de liberale partij, welk vreugde betoon alleen werd afgebroken door een paar booze uitvallen van die leden, die reeds leefden in de hoop, dat er na het gebeurde van jl. Maandag niets meer van de herziening zou komen. De stemming over het amendement De Beaufort komt ons echter te gemengd voor, om uitsluitend de aanneming daarvan op rekening der liberalen te zettenintegendeel, wanneer niet een deel der antirevolutionairen voor het amendement hadden gestemd, zou het zijn verworpen. Beide partijen dienen daarvan alzoo een deel voor hare rekening te nemen. De linkerzijde mag om diezelfde reden dus ook niet als partij aansprakelijk gesteld worden voor de neder laag der regeering. Maar wil men dit, omdat het aan genomen amendement dan toch van een lid der lin kerzijde uitging, dan hangt, nu er een soort van vergelijk is getroffen, alles af van de verdere debatten, inzon derheid van die over paragraaf 10, nadat de regeering daarin wijziging zal hebben gebracht. Eerst dan zal kunnen worden beslist of harerzijds met beginselen is getransigeerd. De regeering eindelijk is wat voorbarig geweest. Zij kon toch in werkelijkheid niet uit overtuiging zoo blijven vasthouden aan den eisch van hoogstaange slagenen voor de leden der Eerste Kamer. Zoolang derhalve niet beslist was wat daarvoor in de plaats zou treden, was er voor schorsing der debatten geen goede grond. Een gelukkig verschijnsel is het evenwel, dat èa de linkerzijde èn de regeering eene poging hebben gedaan om een vergelijk te treffen. Daardoor treedt bovendien ten duidelijkste aan het licht hoe onjuist de bewering van den heer Haffmans was, toen hij jl. Woensdag zeide, dat thans de liberale partij evenzeer obstructionistisch was als de rechterzijde ten vorigen jare, maar dat de Minister op gene niet dezelfde maatregelen toepaste als op deze. Yan obstructionisme is ditmaal in het minst geen sprake. Hier werd niet alles geftischt zooals in 1886 door de rechterzijde, toen zij volstandig de toenade- rende voorstellen van de regeering en van de linker zijde omtrent art. 194 van de handwees Integendeel, nu er verschil van meening heerscht tusschen de lin kerzijde en de regeering, is de heer De Beaufort, de man die het verschil in het leven riep, dadelijk be reid om ter wille van de Grondwetsherziening alle pogingen in het werk te stellen om met de regeering tot een vergelijk te komen. Of dit vergelijk zal komen zal eerst later kunnen blijken, maar zoolang daar omtrent niets is beslist, kan van obstructionisme geen sprake zijn. Wij kunnen echter best begrijpen, dat de rechter zijde gaarne den schijn daarvan op de tegenpartij zou willen terugwerpen. Het is tevens een bewijs, dat zij zich op het punt van obstructionisme niet vrij van schuld gevoelt. jf Gisteren besloot het bestuur der Z a n g v e r - e e n i g i n g alhier het Mei-concert op de reeds vroeger medegedeelde wijze te doen plaats hebben. Een strijk orkest uit Crefeld wordt geëngegeeid en men hoopt dat eenige dillettanten uit Middelburg en Zieriksee, daartoe uitgenoodigd, hunne medewerking zullen ver- leenen, zoomede de zangvereeniging «Excelsior" alhier, die ook aangezocht is het zangkoor te versterken. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op de wijziging in het afvaartuur der spoor boot op Woensdag 6 April a. s. De boot vertrekt dien dag niet te 3 uur, zooals ook op onze maande- lijksche lijst, die bij dit nummer wordt verzonden vermeld staat, maar te 4 uur. (Zie advertentie) Met 1 Mei a. s. zal de zomerstoomboot- dienst op deWesterschelde eene gewenschte uitbreiding ondergaan. Behalve de gewone reizen zal des namiddags te 5 uren eene boot varen van Ter- Neuzen langs Borsele naar Vlissingen en des avonds te 7 uren in omgekeerde richting. Bij Kon. besluit van 13 Maart zijn benoemd: tot dijkgraaf van den Oost-Nieuwlandpolder J. J. Yan Weel; tot voorzitter van het bestuur der water- keering van het calamiteuse waterschap Tienhonderd en Zwarte J. De Keuninck. Wolfertsdijk. Gistermorgen hield de gemeente raad alhier eene openbare raadsvergadering, waarin al de leden tegenwoordig waren. Daarin werd o. a. mededeeling gedaan van een re clame van den heer C. P. Lenshoek, dat hij bezwaar heeft dat J. Van de Kreke Kz. voorkomt op de kie zerslijst, als zijnde eerst den 22 April 1886 in de ge meente met ter woon gekomen, en dus bij het opmaken der kiezerslijst nog geen jaar in de gemeente woon achtig, zooals art. 12 der kieswet voorschrijft. De voorzitter deelde mede dat J. Van de Kreke Kz. hiermede in kennis was gesteld, van wien een schrijven werd voorgelezen, waarin hij tracht genoemd bezwaar te weerleggen. Tevens zeide de voorzitter dat het be zwaar van den heer Lenshoek door geen enkel bewijs is gestaafd en alzoo niet in behandeling kan komen. De heer Verschuure vond dit vreemd en in strijd met hetgeen er verleden jaar is voorgevallen met den heer W. F. K. Lenshoek. De heer Philipse meende dat men niet naar het verhuisbiljet moet zien, maar wel moet letten op den datum, waarop iemand in de gemeente is komen wonen. Hij meende ook, dat Van de Kreke niet op de kiezerslijst behoort, en stelde voor het stuk van den heer Lenshoek in behandeling te brengen. Dit voorstel werd in omvraag gebracht en met 4 stemmen aangenomen. De voorzitter weigerde echter het in be handeling te nemen en maakte gebruik van de bevoegd heid hem bij art. 70 der gemeentewet verleend. Nu werd een brief van 4 leden van den raad, zijnde de heeren C. Van Damme, C. Jacob, C. Philipse en A. Verschuure, en gericht aan den heer burgemeester, voorgelezen, waarin verzocht werd om ten spoedigste een raadsvergadering te beleggen, om ten 1ste tot het benoemen van een secretaris, al was het ook des noods zonder aanbeveling, en ten 2de van een telepho nist te kunnen overgaan. De voorzitter antwoordde, dat er nog geen secre taris kan benoemd worden, omdat burg. en weth. nog geen aanbeveling hebben gedaan. De heer Jacob vroeg hoeveel tijd er dan wel noodig is voor dat onderzoek, waarop dhr. De Jager ant woordde dat er verscheidene sollicitanten zijn, en dat Burg. en Weth. steeds onderzoek doen om geschikte candidaten te vindenzoodra zij gereed zijn zullen zij de aanbeveling doen. Overigens is dit geheel aan Burg. en Weth. overgelaten, en het gaat niet aan, dat de raadsleden hiermede in de rechten van B. en W. treden. De heer Philipse zou wel wenschen dat de corres pondentie, hierover gevoerd, werd voorgelezen. De Voor zitter zeide dat die geheim was. Nog meende de heer Philipse dat als Burg. en Weth. niet klaar kunnen komen met de aanbeveling, zij die maar moesten over laten aan den Raad, want dat lange talmen beteekende weinig, dit is vóór twee jaar gebleken met het be noemen van een dokter. Toen kon men geen dokter krijgener is toen meer dan 200 aan advertentie- kosten vermorst, zonder gevolg, maar toen het volk er zich mede bemoeide was er gauw een. Hierop antwoordde dhr. De Jager, dat de schuld toen niet aan hem en zijn collega lag, want dat zij al het mogelijke hadden gedaan om er een benoemd te zien, maar door een onzichtbare hand werd er toen veel kwaad gestookt, hetgeen de sollicitanten afschrikte; was dit niet gebeurd, dan hadden wij den dokter, die nu hier zoo algemeen bemind wordt, al reeds twee jaar vroeger gehad. Op de vraag van den voorzitter of een der leden van den raad ook zonder aanbeveling tot het benoemen van een secretaris wenscht over te gaan, antwoordde de heer C. Philipse toestemmend. Dit denkbeeld in I omvraag gebracht zijnde werd 4 stemmen aangenomen. De voorzitter zeide ook aan dit raadsbesluit geene uit voering jte geven, als zijnde in strijd met de wet, en weder art. 70 der gemeentewet in toepassing te brengen. Ook deelde de voorzitter mede, dat hij na de be noeming van P. Van der Voorde tot telephoonhouder, van deze benoeming kennis heeft gegeven aan den Minister van W. H. en N. en ook aan den heer Leur te Breda, en dat deze hiertegen volstrekt geen bezwaar hadden. Bovendien gaan de zaken goed en wordt door niemand eenige klacht, aan- of opmerking gedaan. Hij begrijpt dus niet waarom er een ander benoemd moet worden. De heer Jacob vond het vreemd dat de voorzitter kennis had gegeven aan den Minister, vóór hij het aan den raad had gedaan, dat is z. i. geen samenwerking. Burg. en Weth. en de raad zijn ééa lichaam, en nu wordt de raad achteruitgezettevens vroeg hij of hieromtrent geene verordening bestaat. De voorzitter antwoordde ontkennend, doch zeide, dat overal de uitvoering van zoodanige zaken aan Burg. en Wet houders wordt overgelaten, maar dat hier de raad Burg. en Weth. steeds wantrouwt; waarom begrijpt hij niet. Op de vraag van den voorzitter, of ook iemand van de leden nog wenschte tot het benoemen van een telephoonhouder over te gaan, werd door niemand geantwoord, waarna de vergadering werd gesloten. Naar aanleiding van het ontslag van den heer Fransen Van de Putte als lid van het college van Gedeputeerde Staten, heeft het lid der provinciale Staten, de heer Stevens, zich gewend tot zijne medeleden, gekozen in het kiesdistrict Hulst, met het voorstel om gezamenlijk een schrijven te richten tot al de leden der Staten, teneinde de thans opengevallen vacature te doen vervullen door een lid der Provinciale Staten, wonende in Zeeuwseh-Vlaan- deren. ler-Neuzensche Ct) De commissie, die te Breskens opgetreden is om bij de openstelling van den stoomtramweg Breskens- Maldeghem het dorp een zoo feestelijk mogelijk aanzien te geven, heeft voldoening van haar werk. Ruim twee honderd gulden zijn door de ingezetenen bijeengebracht. Naar men verneemt, bestaat bij de commissie het plan om dat geld aan te wenden: lo. tot het oprichten van eerepoorten2o. tot het geven van een schoolfeest aan de kinderen der openbare scholen en 3o. tot het houden van eene buitengewone bedeeling aan de algemeens armen. De dag van open stelling van den stoomtramweg is nog niet officieel bekend gemaakt. Den 6, 7 en 8 Juni a. s. zal te Hulst van wege de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij worden gehou den een internationalen wedstrijd van Vlas-, Braak- en Zwingelwerktuigen met bijbehoorende Machines tot het aanbrengen der beweging, voor zoover zulks niet door handkracht geschiedt, en voorts op 8 Juni nog eene tentoonstelling van Paarden, Rundvee, Schapen, Varkens, Pluimgedierte enz. door de afdeeling Hulst van bovengenoemde Maatschappij. Voor den wedstrijd zijn de volgende prijzen uitgeloofd: 1. het beste Zwingelwerktuig voor de bewerking van ongebraakt Vlas, door stoom- of eene andere na tuurkracht in beweging gebracht: een prijs van ƒ450; 2. het beste, door stoom- of eene andere natuurkracht bewogen Zwingelwerktuig voor de bewerking van Vlas, op het terrein gebraakt met een daarbij in te zenden en daarmede al of niet gecombineerd braakwerktuig, mede door stoom- of eene andtre natuurkracht in beweging gebracht: een prijs van ƒ350; 3. het beste Zwingelwerktuig voor handkracht, voor de bewerking van Vlas, op het terrein gebraakt met een daarbij in te zenden braakwerktuig voor handbracht: een eerste prijs van ƒ100, een tweede prijs van ƒ50; 4. het beste Braakwerktuig, voor handkrachteen eerste prijs van 25, een tweede prijs van ƒ10. Voor de tentoonstelling zijn de volgende prijzen uit geloofd Landbouwpaarden, onverschillig van welk ras: 1. Voor Hengsten, minstens 3 jaar oud, 25, ƒ20, ƒ15 en ƒ10; 2. Merriepaarden, minstens 3 jaar oud, ƒ25, 20, 15 en 10; 3. tweejarige Merriepaarden 15, 10 en 54. Ruinpaarden, minst-ns 4 jaar oud, 15 en 10; 5. eenjarige paarden, onverschillig van welk geslacht, 15, 10 en 5; 6. een span Werkpaarden, onverschillig van welk geslacht, 25, 20 en 10. Rundvee. 7. Springstieren, van Durham ras, ƒ15 en 10 8. Springstieren, minstens 2 jaar oud, on verschillig van welk ras, ƒ25, 15 en 5; 9. min stens 3 stuks Melkkoeien, onverschillig van welk ras, van éenen eigenaar, ƒ25, ƒ15 en 10; 10. minstens 2 stuks Melkkoeien, onverschillig van welk ras, van éenen eigenaar, ƒ15, ƒ10 en ƒ5; 11. minstens 2 stuks Vaarzen, tweetands, onverschillig van welk ras, van éenen eigenaar, ƒ15 en ƒ10; 12. minstons 2 stuks melktands Vaarzen, van éenen eigenaar, 15 en ƒ10 Schapen, onverschillig van welk ras, (geschoren, be halve een flinke vlok wol, die aan een der voorbouten moet blijven). 13. Rammen ƒ10, ƒ5 en ƒ2,50; 14. Ooien, minstens 3 stuks, 10 en 5. Varkens, onverschillig van welk ras. 15. Beeren ƒ10 en ƒ5; 16. Zeugen ƒ10 en ƒ5. 17. Geiten ƒ3 en ƒ2. Konijnen. 18. Rijers 2 en 1 19. Moerkonijnen 2 en ƒ1. Pluimgedierte. 20. Voor de schoonste verzameling een bronzen medaille en 6 en 321. Kalkoenen, schoonste verzameling, minstens 3 stuks, waaronder 1 Haan, 3 en ƒ1,50; 22. Ganzen, schoonste verzame ling, minstens 3 stuks, waaronder 1 Gent, 3 en ƒ1,50; 23. Eenden, schoonste verzameling, minstens 3 stuks, waaronder 1 Woerd, 3 en ƒ1,50; 24. Kip pen, schoonste verzameling, minstens 6 stuks, waar onder 1 Haan, een bronzen medaille en ƒ3 en ƒ1,50. De commissie, die zich voor eenige weken te Middelburg had gevormd om bijdragen te verzrmelen tot het geven van een afscheidsgeschenk aan den burgemeester mr. C. J. P i c k en nu door diens onverwacht overlijden in dit plan is verijdeld, heeft besloten zijn portret te laten vervaardigen en dit in het raadhuis te plaatsen. Vlissingen. Bij de Woensdag op de Clyde gehou den officiëele proefvaart met de nieuwe mailboot «Engeland" der maatschappij «Zeeland", maakte het schip eene gemiddelde aanzienlijke vaart van 19 knots. Men schrijft uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen aan de N. R. Ct.De wintergranen, als tarwe, rogge en gerst, staan over het algemeen zeer gunstig. Het koolzaad, waarvan maar enkele partijtjes voorkomen, staat zeer voordeelig. De uitgifte van land voor de teelt van suikerpeeën zal die van het vorige jaar over treffen; men contracteert in deze streken 10 per 1000 K., benevens een voorschot van 105 per H. of 100 fr. per gemet. Met den zaai van het vlas, minder dan ten vorigen jare, is men druk bezigrYoor"""* aardappelen zijn wederom honderde gemeten lands nu reeds beplant, die zeker nog wel minstens door honderde gemeten zullen gevolgd worden, overtreffende wederom verre den vorigen aanplant. Men kan echter wel aan nemen, dat verscheidene gemeten bevroren zijn en dus overgeplant zullen moeten worden. De voorraad aard appelen van het vorige jaar is thans in deze streken zeer gering, loopende de prijzen van 2,20 tot 2,50 per H. naar deugd. De veestapel is gezondhoewel de prijzen van het puike slachtvee stationair blijven, zijn die van het mindere vee nog steeds dalende; ook vette varkens blijven vast in prijs. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 12 April, 's avonds te 8 uren. Bij het sectieonderzoek van het wetsontwerp tot uitstel der periodieke Juliverkiezin- g e n wenschten eenige leden der Tweede Kamer liever met de Grondwetsherziening voort te gaan tot het tijd stip der gewone periodieke verkiezing, desnoods met voorafgaande behandeling van eenig bijzonder urgent geacht hoofdstuk, het 8e bijvoorbeeld, en dan tot Kamer-ontbinding over te gaan. Zij zouden ook telkens de Grondwet partiëel willen herzien, met het oog op het voorstel in het nu aanhangige ontwerp om de geheeie Kamer om de 4 jaar te doen aftreden. Beide denkbeelden werden bestreden. Het eerstgenoemde ware terugkomen op da verworpen motie-De Geer, het tweede is in strijd met het karakter van stabiliteit der Grondwet. Zeer vele leden wilden niet den tweeden, maar den laatsten Dinsdag van Augustus zien aan gewezen. Het Haagsche Dagblad verspreidde gisteren het volgende bulletin De beri-beri heerscht hevig te Atjeh. Er zijn ernstige onlusten op Celebes uitgebroken. Het Bestuur der «Vereeniging tot bevordering der Homaeopathie in Nederland", tot de weten schap gekomen, dat op meerdere plaatsen in ons land naar de vestiging van een homaeopathisch geneesheer ten zeerste verlangd wordt, biedt aan, enkele jonge artsen in staat te stellen de homaeopathische genees wijze theoretisch en praktisch te bestudeeren. Daar voor heeft men zich te adresseeren te 's-Hage 93 Willemstraat. Naar het Hbl. verneemt, heeft Z. M. de Koning den wensch te kennen gegeven, bij zijne aanstaande komst in de hoofdstad niet door eene eerewacht te worden begeleid. Volgens De Amst. zou bij de Regeering het plan bestaan, het Koloniaal Werfdepot van Har derwijk te verplaatsen naar Utrecht. Uit Neerbosch meldt men aan de N. R. Ct Thans kan de directeur der weesinrichting melden, dat met alleen aanhoudend uit Amerika, maar nu ook weder uit ons land, van vele plaatsen aanvragen

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1