1887. N°. 39. Donderdag 31 Maart. 74sle jaargang. GOESCHE De uitgave de.er Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke noram»rs 5 ct., met bijblad 10 ct. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adveitentien voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR to Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentie!) is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 oent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 30 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 80 Maart 1887. De arbeid der Grondwetsherziening isalthans voorloopig, gestaakt. Zoo.ils wij in ons vorig nommer mededeelden liepen jl. Vrijdag de debatten in de Kamer over de samen stelling der Eerste Kamer zoowel wat betreft het aantal leden als wat aangaat de wijze waarop deze zullen worden gekozen. De eerste quaestie liet den Minister vrij koud de andere scheen Vrijdag en bleek Maandag voor hem eene vraag van het hoogste belang. Waar de regeering met hand en tand vasthield aan de thans voorgeschreven wijze van verkiezing (door de Prov. Staten uit de hoogstaangeslagenen), daar verzette zij zich sterk tegen de beide amendementen van dhrn. Mackay en De Beaufort, het eerste voor stellende de keuze te doen plaatshebben deor dezelfde kiezers als voor de Tweede Kamer zijn aangewezen. het tweede om den eisch van hoogstaangeslagene voor de verkiesbaarheid als lid der Eerste Kamer te doen vervallen. Dat de Minister zich tegen het amendement-Mackay verzette is te begrijpen. Daargelaten of de tegen woordige wijze van verkiezing van de leden der Eerste Kamer door de Prov. Staten goed of niet goed is, door daarin wijziging te brengen wordt er inderdaad eene ingrijpende verandering gebracht in de inrichting van ons staatsbestuur. Maar het amend.-De Beaufort had eene zoo wijde strekking niet. Door dit amendement werden de leden der Eerste Kamer, die thans zitting hebben, geenszins uitgeslotenalleen werd de kiing der verkiesbaren uitgebreid, werd ruimte gelaten om beo, die minder met aardscbe goederen zijn bedeeld, maar minstens evenzeer met intellectueele gaven, naar de Eerste Kamer aftevaardigen en hoe moeielijk het in de practijk ook moge zijn met de capaciteiten voldoende rekening te honden bij verkiezingen, daar waar het zonder bezwaar kan, daar dient toch kunde, zooal niet bij de kiezers, dan toch zeker bij de geko zenen, een eerste vereischte te zijn. Er werd bij het debat over deze zaak o. a. aange voerd, dat de Eerste Kamer een bolwerk zou zijn voor de verdediging van de rechten der kroon, omdat zij zou kunnen verhoeden, dat te vaak van het recht van weigering van het contreseign zou moeten worden ge bruik gemaakt. Ook dit argument houdt geen steek. In de eerste plaats toch veronderstelt het van de toe komstige Tweede Kamer het aannemen van amende menten of het voorstellen van wetten, waarvan de strekking niet door de regeering zou kunnen worden goedgekeurd; maar inde tweede plaats zou, wanneer men tegen een dergelijken stroom van ontwerpen een dam wilde opwerpen, het eenige gevolg kunnen zijn een herhaalde botsing tusschen de Tweede Kamer aan de eene zijde en de Eerste Kamer en de regeering aan de andere zijde. Welke resultaten zulk een toestand baart, daarvan zien wij in Noorwegen en Denemarken de treurige voorbeelden. Bovendien, nu eindelijk de census als eisch bij de Tweede Kamerverkiezingen is vervallen, is het in hooge mate irrationeel haar voor de Eerste Kamer te doen voortbestaan. Niemand minder dan de minister Heems kerk zelf heeft dan ook op verschillende gronden in zijn werk Practijk der Grondwet de thans bestaande wijze van verkiezing van de leden der Eerste Kamer veroordeeld. Waarom dezelfde minister Heemskerk dan nu aan het behoud der tegenwoordige bepaling de gansche grondwetsherziening schijnt te verbinden Waarom dit punt van verschil met de meerderheid der Kamer van zulk eene beteekenis geacht, dat daarvoor het reeds verworvene dreigt prijsgegeven te worden Wie zal op deze vragen antwoord geven? Intusschen het is een feit, dat andermaal het groote werk is afgebroken, en eene ministeriëele crisis niet tot de onmogelijkheden behoort. Mocht het ministerie na rijpe overweging kunnen besluiten om aan dit inderdaad niet zoo iDgrijpend besluit der Kamer niet al het andere ten offer te brengen, gewis zou de natie daarvoor de regeering dankbaar zijn. Gelukkig althans dat bij deze staking van de Grond wetsherziening nu eens de partijen niet elkander de schuld kunnen geven. Rechts en links vond men voor- en tegenstanders van het amendement, dat tot de crisis aanleiding gaf en het heeft voor de kiezers in het hoofdkiesdistrict Goes zelfs eenigszins zijne vermake lijke zijde te ervaren, dat zij door hunne stem op de heeren Lohman en Schimmelpenninck uit te brengen, het ministerie zoowel gesteund als omvergeworpen hebben, met andere woorden: eigenlijk wederom bij een gewichtig punt van staatsbelang totaal niets zijn geweest. Want bij da stemming op jl. Maandag ston den onze beide Goesche afgevaardigden andermaal tegenover elkander. Andermaal stemde de beer Loh man vóór, de heer Schimmelpenninck tegen ander maal legden bij deze vraag de kiezers in het district Goes volstrekt geen gewicht in de schaal. Is nu daarvoor de groote anti-revolutionnaire trom zoo geroerd moeten worden om de argelooze kiezers er zoo te laten inloopen? Ons dunkt de leiders der verkiezing aan dien kant mochten wel schaamrood worden over hun werk, dat veel van misleiding blijkt te hebben. Door het gehoor geven aan de schoone aanbevelingen ten gunste van de anti-revolutionaire candidaten Lohman en Schimmelpenninck blijken onze kiezers nu eigenlijk niet vertegenwoordigd. En toch heetten beiden te zijnmannen van streng anti-revo lutionaire beginselen. Welke zijn dan eigenlijk die be ginselen, wanneer zij ten opzichte van zulke belangrijke punten als het kiesrecht tot twee juist tegenoverge stelde meeningen leiden? Zal men dit als er weder gekozen moet worden indachtig zijn Maandagavond vergaderde de Goesche feest commissie van 19 Februari jl. voor de laatste maal, teneinde het hoofdcomité in de gelegen heid te stellen rekening en verantwoording te doen van het beheer der gelden. Daarbij bleek, dat de rekening in ontvang en uitgaaf bedroeg ƒ1175,98, zoodat er geen voor- of nadeelig saldo overbleef. Alvorens de commissie te ontbinden bracht de voor zitter, dhr. Z. D. Van der Bilt La Motthe, zijn har- telijken dank aan de leden dier commissie en aan de vereenigirgen, die hun krachtigen stenn hadden ver leend tot het welslagen van het feest. Na een heil- wensch voor het geëerbiedigd hoofd van den Staat, verklaarde hij ten slotte de commissie voor ontbonden. Dat daarmede echter niet alle banden, die de leden der commissie verbonden hielden, waren verbroken bleek niet alleen uit de woorden van erkentelijkheid, die jhr. Flugi Van Aspermont ook namens zijne mede leden richtte tot den heer Van der Bilt La Motthe voor zijne uitstekende leiding zoowel van de voorbe reidende maatregelen als van het feest zelve, maar zij bleek ook uit de aangename en gezellige wijze waarop men daarna nog gedurende eenigen tijd samenbleef. Gisteren hield de afdeeling Heinkenszand der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in het koffiehuis »De Prins van Oranje" eene vergadering, waarin na voorlezing en goedkeuring d r notulen zonder hoofdelijke stemming de president en de secretaris der afdeeling benoemd werden tot afge vaardigden naar de voorjaars- en zomervergaderingen van het hoofdbestuur. Vervolgens werd de rekening van den penningmeester over 1886 goedgekeurd in ontvang op ƒ803,69, in uitgaaf op ƒ429,38, en aldus met een voordeelig saldo van 374,31. Tot leden der commissie tot het nazien der rekening waren door den voorzitter, dhr. E. Van den Bosch, aangewezen dhrn. H. Van Weel, Woutersen en Van Iwaarden. De penningmeester deed daarop voorlezing van de begrooting voor 1887, waaruit bleek, dat daarbij de ontvangsten zijn geraamd op 962,31, de uitgaven op 448, zoodat er een vermoedelijk goed slot zal zijn van ƒ514,31. Alsnu kwam aan de orde het rapport der commissie waaraan was opgedragen het nemen van proeven met kunstmeststoffen. Dhr. J. Oele Hz., aanvankelijk tot lid dier commissie benoemd, had voor die benoemiDg bedankt uithoofde van zijne vele drukke bezigheden en in zijne plaats had de commissie den heer M. De Jager van Kapelle uitgenoodigd deel daarvan uittemaken, zoodat zij bestond uit dhrn. Labrijn, Woutersen, beiden te 's-Gravenpolder, Padmos te Kloetinge, Van Iwaar den te 's-Heer Abtskerke, V. d. Voorde te Wolfertsdijk en M. De Jager te Kapelle. Bij monde van den heer Labrijn deed de commissie thans de mededeeling, dat besloten was 26 verschil lende proeven te nemen met 26 soorten van mest stoffen voor verschillende gewassen op verschillende gronden. De proeven zullen worden genomen op lande rijen, behoorende aan de leden der commissie en gelegen in de gemeenten, waar deze wonen. De lande rijen zijn alle gelegen aan den openbaren weg en met bordjes zal worden aangegeven welke proef er genomen wordt, zoodat ieder belangstellende zich zelf van het resultaat van een en ander kan overtuigen. Op de landerijen van den heer M. De Jager zullen worden verbouwd: vlas en suikerbieten, op die van den heer Labrijnvlas, zomergerst, oude wei en ajuin, op die van den heer Van Iwaarden: tarwe, op die van den heer Woutersen: tarwe, zomergerst, oude wei en erwten, op die van den heer V. d. Voorde: tarwe, wintergerst, erwten en aardappelen en op die van den heer Padmos: wintergerst, erwten, mangels, suikerbieten en aardappelen. Van de kunstmeststoffen zullen worden toegepast guano bij vlas en aardappelen (van beide 2 proeven), thomansphosphaatmeel voor suikerbieten en aardappelen (van beide 2 proeven), voor de overige gewassen superphosphaat en Chili- salpeter in verschillende verhoudingen. Nog werd op voorstel van den voorzitter besloten op de aanstaande algemeene vergadering namens de afdeeling de vraag te doen behandelenWelke zijn de bevindingen in Walcheren omtrent de daar ingevoerde Poland-China varkens en de afstammelingen daarvan. Bij de daarover gevoerde discussie bleek nog, wat trouwens vroeger reeds door de bladen is gemeld, dat dhr. A. Padmos te Kloetinge in het bezit is van een beer van gekruist Deensch ras, die vermoedelijk op de aanstaande hier te houden veemarkt zal worden aan gevoerd. Daarna werd de vergadering gesloten, Gisteren zijn de officier van justitie c. s. uit Middelburg naar Ellewoudsdijk geweest, teneinde een onderzoek in te stellen in zake het door den heer P. afgehaalde kind, dat uitbesteed was bij Leijs te Drie wegen. {Zie laatste berichten Maandag werd te Borsele door den Dijkraad van het calamiteuze waterschap Ellewouts- dijk Borsele eene vergadering gehouden tot behandeling van de begrooting over 1887/8, vaststelling van dijkgeschot en bijdragen voor hetzelfde dienstjaar, aanwijzing van fondsen voor stormschade en verhooging van kosten voor uitgaven ten behoeve der inlaagkade te Ellewoudsdijk. De begrooting van de ontvangsten en uitgaven voor het aanstaande dienstjaar werd vastgesteld op 65907,23%, het dijkgeschot op 58623,62% en de bijdragen op ƒ6157,61, De onvoorziene uitgaven wer den voor zooveel noodig aangewezen voor kosten van stormschade en van vrijgebleven gelden voor buiten gewone werken bestemde de vergadering een zeker bedrag voor uitgaven, >n 't belang der inlaagkade voorme d. Bij K. B. zijn benoemd tot kantonr.-plaatsver vanger te Middelburg mr. W. A. Van HoekOost burg W. C. De SmidtTer-Neuzen mr. J. P. Dron- kers; Zieriksee jhr. mr. J. W. D. Schnurbéque Boeije; Tolen C. J. De Vulder van Noorden. Middelburg. Aan het in druk uitgegeven verslag be treffende de gemeente-gasfabriek alhier over 1886 ont'eenen we het volgendein de fabriek is een oven vernieuwd en van zes ovale retorten voorzien de retorten en het vuurvast materiaal werden even als vroeger geleverd door de firma Sugg Co. te Gentde oude stoomketel werd door een nieuwen vervangen. Volgens aanwijzing van den fabrieksmeter werden 586 006 M3. gas geproduceerd tegen 588 875 M3. in 1885. De lichtkracht werd bij voortduring gemeten met den verificateur van Giroud en bedroeg gemiddeld 16.28 kaarsen. Het aantal gasverbruikers beliep 627 met 661 meters; in 1885 was dit getal 617 met 651 meters. Het gas verbruik bedroeg 405.824 M3. tegen 405.781 M3. in 1885. Ofschoon het aantal gasverbruikers met 10 vermeerderde, bleef het gasverbruik derhalve in 1886 vrijwel stationnair; de prijs van het gas bedroeg 9 cent per M\ Het saldo der exploitatie-rekening bedraagt 21157,63% tegen 21614,97 in 1885. Een Reuter-telegram uit Londen meldt, dat lord John Manners in het Lagerhuis eene mededee ling heeft gedaan betreffende de toelating van Hollandsch vee in Engeland. De Britscbe regeering had bericht ontvangen, dat onder het vee in Nederland geenerlei besmettelijke ziekte heerscht. Aangezien echter de Nederlandsche bepalingen betref fende den doorvoer van schapen uit Duitschland niet als voldoende beschouwd werden, kon het verbod van invoer van vee uit Nederland niet ingetrokken wordm. De Slct. no. 74 bevat de statuten der vereeni- gingen, erkend volgens de wet van 22 April 1855 {Stbl. no. 32): Meubelmakers vereeniging vEensgezind heid" en nUit het Volk voor het Volk", beiden te Middelburg. Men schrijft aan de N. R. Ct. Zeer dikwijls wordt in de dagbladen de aandacht gevestigd op levensmiddelen, die schade lijk voor de gezondheid zijn, doch men schijnt tot dusver geen acht geslagen te hebben op den invoer van versch vet voor dage'ijksch gebruik, dat dagelijks bij eene groote hoeveelheid uit het bui tenland, vooral uit Pruisen, wordt ingevoerd. Het is overbekend, dat in ons land vee, hetwelk na de slachting door den keurmeester bevonden wordt lijdende te zijn aan eene inwendige ziekte, zooais parelzucht, pokken, borstwater, waterzucht, enz. als schadelijk voor de gezondheid wordt afgekeuid, en geheel, met al den afval, tot de kleinste onderdeelen toi vernietigd wordt. In Pruisen en vooral in Crefeld heeft echter het tegendeel plaatswel het vleesch, doch niet het vet en vetstukken worden vernietigd. Dit laatste wordt in den handel gebracht, zoodat het ook ongemerkt naar ons land wordt ingevoerd. Het daarbij gevoegde gezondheidsbewijs is alzoo wel een waarborg tegen besmettelijke ziekte, doch volstrekt niet voor den mensch, die zulk vet kan verorberen dat hem in zijn eigen land niet kan aangeboden worden. De algemeene aandacht dient daarop wel ge vestigd te worden. De gep. luit.-generaal jhr. Verspyck, die de ge- lukwenschen van Z M. onzen Koning aan den Duit- schen Keizer overbracht, is Zaterdag van zijne zen ding teruggekeerd. De heer Verspyck ontving van den Duilschen Keizer eene zeer kostbare gonden doos, waarin 's Keizers portret met diamanten omzet. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren zijn aangenomen de ont werpen op de grensverandering van Delfzijl en Sloch- teren, de wettelijke bepalingen, betreffende het houden van bevolkingsregisters en den verkoop van grond onder Zondert. Heden worden andere kleinere wetten behandeld. Er werd door de regeering geen mededeeling gedaan betrekkelijk het Maandag gevallen besluit tot schorsing der werkzaamheden tot Grondwetsherziening. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Scherpenisse (cl. Zieriksee) door ds. P. Kerper, te Goedereede (cl. Brielle) voor dat naar 't Woud door dr. G. J. Brutel de la Rivière, te Houtrijk en Polanenvoor dat naar Zutfen door ds. P. J. Romijn, te Zieriksee. -Bij het heden gehouden eind-examen van de bur geravondschool alhier is het diploma uitgereikt aan de leerlingen H. Loggers, P. L. Buitendijk, S. J. De Jonge, S. Le Clercq en S. Duvekot. Landbouw en Veeteelt. Door den heer John Lawes is in de Schotsche Landbouwcourant Scottish Agricultural Gazette eene vraag over de voeding behandeld. Hij had zich tot taak gesteld te onderzoeken, wat voor den land bouwer het voordeeligst isde opbrengst van een gemet haver te verkoopen of daarmede vee te vetten. Door proeven op zijne boerderij genomen is bewezen, dat 1530 KG. haver (30 HL. van 51 KG.), 2290 KG. stroo (aangenomen als de opbrengst van een gemet land) met nog 900 KG. gepelde katoenkoeken, het gewicht van osst n. levend gewogen, met 436 KG. kunnen ver zwaren. Aangenomen nu, dat zij dan twee derden van dat gewicht schoon aan den haak wegen, dan krijgen wij ongeveer 290 KG. en reken nu de KG a 0,66 dan krijgen wij eene som van 191,40. Rekenen wij nu voor de koeken 63, dan blijft er over als on - brengst van de gevoederde haver ƒ128,40. Veronder stellen wij voorts, dat de haver 51 KG. per HL. weegt en dat een HL. de waaide van 4,20 bezit, dan is de opbrengst van éen gemet 126. Wij hebben der halve door het vervoederen een voordeel van 2,40, terwijl hierbij de mest in waarde gelijk gesteld is met die van het stroo, ingeval dit zoowel als het graan verkocht is. Aldus redeneert de heer John Lawes. Evenwel zijn de getallen, welke hij vaststelt, voor ons land en onze prijzen niet juist. Zoo is het twee derden van het levend gewicht niet altijd gelijk aan het slachtgewicht. Dit slachtgewicht mogen ossen, die drie a vier zomers geweid en daarna gemest zijn, behalen, of ossen van 8 a 900 KG. bruto gewicht, gemiddeld zal ons vee drie vijfden en minder aanhouden. De opbrengst van het vleesch zouden wij dus minder moeten schatten, maar daar de prijs der haver geen 4,20 maar hoogstens 3,50 zal bedragen, zoo is het voordeel, dat J. Lawes in het licht wil stellen, voor ons grooter. Neem evenwel aan, dat het voordeel volgens zoo'n berekening nihil is, dan nog is het hoogst verkiese lijk het graan te vervoeren, want al vloeit da winst niet dadelijk in den zak, later krijgen wij eene dub bele terug. De winst zit in den mestput en die geeft haar niet terug vóór dat de mest op het land gebracht en het graan geoogst is. Zoo het voeder is, zoo is ook de mest. De mest van ossen, die te vetten staan en goed voeder krijgen, zal heel wat beter zijn, dan mest van dieren, die al leen den winter moeten overgehouden worden Wil men groote oogsten dan moet er goed gemest worden. Dat ziet niet alleen op de hoeveelheid mest maar ook op de qualiteit. Wie dus een goeden mest put heeft, zal niet over slechte oogsten behoeven te klagen. Al zijn de prijzen der granen sterk achteruit gegaan, door grootere opbrengsten moet men de ver schillen zien te effenen. Beursoverzicht. Er valt in algemeenen zin over de afgeloopen beurs- week weinig bijzonders te constateerenzaken van groote beteekenis kwamen niet voor en van een be paalde strooming kan moeilijk gewag worden gemaakt. De slotcijfers zijn meerendeels ongunstiger dan de vorige week, niet omdat deze of gene ingrijpende ge beurtenis daling veroorzaakte, maar alleen omdat bij verkoopen geene ernstige tegenpartij viel waar te nemen, terwijl aankoopen voor geldbelegging nagenoeg

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1