kleurenpracht, het bespreken van het ontkiemen, het bloeien, de vrucbtvorming, het veredelen door enten en griffelen. Ernstig beval hij den hoofden van scholen aan bloemen in de school aan te kweeken, zooal s hij dat in de school te Stavenisse gezien had. Laat men gerust een half uur per week minder doen aan aard rijkskunde en geschiedenis ter wille van de botanie, daarmede zal z. i. het onderwijs in zijn geheel veel meer gebaat dan geschaad worden. Eene uitvoerige discussie over dit onderwerp kon niet uitblijven. De een wees op het vele schoolverzuim en den aanzienlijken tijd, noodig voor de hoofdvakken; een ander op het gewicht van het aardrijkskundig en geschiedkundig onderwijseen derde op hetgeen de ouders, vooral ten plattenlande, in deze zaak kunnen doen; een vierde op het bezwaarlijke der aanschouwing in groote klassen. Over 't algemeen achtte men in theorie dit onderwijs uitstekend, maar in streken als hier, waar vele leerlingen soms tot 9 van de 12 maan den verzuimen, minder met de dringende eischen der practijk in overeenstemming. Nadat de voorzitter den inleider zijn dank en dien der vergadering had gebracht, en na bespreking van de voorloopige regeling der arrondissements-vergade- ring, dezen zomer te Kolijnsplaat te houden, werd de vergadering op de gewone wijze gesloten. Gedep. Staten van Zeeland hadden aan den ge meenteraad van Hontenisse medegedeeld, dat, inge volge de bekende circulaire van den Minister van Binnen], Zaken, aan twee scholen in die gemeente nog een onderwijzer moest worden benoemd, en ver zocht, de begrooting over 1887 met het bedrag der jaarwedden voor die onderwijzers te verhoogen. De Raad, de zienswijze van Minister en Gedep. Staten niet deelende, ook omdat deze in de eene provincie wel en in de andere niet wordt toegepast, heeft ge weigerd aan dat verzoek te voldoen. Benoemd tot hoofd der o. 1. school te Klevers- kerke de heer M. Vader, onderwijzer te Zwijndrecht. Met hem stonden op de voordracht de heeren J. De Meijer te Aardenburg, A. Van Houte te Nieuw en St. Joosland en A. Minderhoud te Westkapelle. (M. Cl.) Voor de nuttige handwerken is te 's-Ilage toe gelaten mej. Fr. Van der Marinckt, van Middelburg. Benoemd tot onderwijzer bij de leerschool, ver bonden aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, de beer C. Hack te Zieriksee. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Februari 1887. Op de School A waren gedurende deze maand 148 kinderen. Onder dezen waren: 132 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 16 t> s van 110 verzuimen, en 0 i j meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 0.6 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 1 percent over dezelfde maand in 1886. Op de School B waren 288 kinderen, waaronder 265 zonder eenig verzuim, 21 die van 110 verzuimen hadden, en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0.8 percent, tegen 1 percent over dezelfde maand in 1886. Op de School C waren 198 kinderen, waaronder 155 zonder verzuim, 28 met 110 verzuimen, 15 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 4.7 percent, tegen 6.7 percent over dezelfde maand in 1886. Op de School IJ waren 49 kinderen, waaronder 45 zonder eenig verzuim, 4 met 110 verzuimen, 0 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0.3 percent, tegen 1.2 percent over dezelfde maand in 1886. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Febr. 1887 bedroeg 2.1 percent, tegen 2.5 percent over 't zelfde tijdvak in 1886. Kunst, Wetenschap en Letteren. Te Riva in Italië is een Hebreeuwsch opschrift gevonden, gedateerd van het jaar 4380 der wereld, of 620 vóór Christus. Het is bet oudste gedenkteeken der Hebreeuwsche taal, hetwelk wij bezitten, en wed ijvert in ouderdom met da vroegste Grieksche inscrip ties, die tot ons zijn gekomen. Het stuk is thans in handen van professor H. Muller te Weenen. Landbouw en Veeteelt. Als een bewijs dat goede landerijen nog we] gewild zijn, deelt de Meppeler Ct. mede, dat die van de erven Hoogte te Hesselingen, groot ongeveer 42 Hectare, bij inzet gebracht zijn op ruim 60,000. Gedep. Staten van Noord-Brabant hebben, met het oog op den gunstigen gezondheidstoestand van het vee in dat gewest, in het algemeen vergund, gedurende het jaar 1887, of eerdere opzegging, 100 runderen gezamenlijk in dezelfde weide te houden. Rechtszaken. Vrijdag 1 April zal voor de rechtbank te Mid delburg worden behandeld de zaak tegen J. M. te Krabbendijke, vroeger havenmeester, wegens verduis tering van gelden in zijne betrekking. Bultenlandsch Overzicht. De houding van den Duitschen zaakgelastigde in Bulgarije tijdens den laatsten opstand is nog altijd een onderwerp, dat door de Russische pers wordt behandeld. De regeering in Rusland heeft daarom een communiqué gezonden aan de bladen, waarin alle geruchten omtrent eene niet voldoende behartiging van de belangen der Russische onderdanen te Rutschuk door den Duitschen zaakgelastigde worden tegengesproken. Hoewel de Rus sische bladen verplicht zijn dergelijke communiqués optenemen heeft Katkoff, de leider der Panslavisten, geweigerd het in zijn blad ta plaatsen. Eene eerste waarschuwing van de zijde der regeering was daarvan het gevolg, doch vermoedelijk zal Katkoff zich daar door geen schrik laten aanjagen en dan zou er wel eens eene ernstige botsing tusschen de regeering en het machtige panslavistenhoofd kunnen ontstaan. Het is buitendien in Rusland niet zoo heel rustig. Het blijkt meer en meer, dat de jongste aanslag op het leven van den Czaar het uitvloeisel is van een breed vertakte samenzwering, die in alle kringen hare aanhangers vindt. Vooral onder de studenten zouden er vele samen zweerders zijn. De meeste berichten omtrent Rusland's binnenlandsche toestanden zijn echter van Engelschen oorsprong en Engeland is op dat punt geen onverdachte bron, omdat het een ingewortelden haat tegen het Czarenrijk koestert. Met welk een innerlijk genoegen men in Brittannië echter de woelingen in Rusland moge gadeslaan, men vergete niet, dat in geval van oorlog alle binnenlandsche verdeeldheden worden op zijde gezet. Het eenige gevolg van deze verdeeldheid zou alleen kunnen zijn, dat de regeering een oorlog zocht om ze een weinig te doen kalmeeren. Maar daarvoor is de toestand voorloopig nog niet gespannen genoeg. Een ander punt, waarover men het in Europa nog niet eens is, is de quaestie van de Duitsch-Oostenrijksch- Italiaansche alliantie. Is dit eene voortzetting van den bestaand™ toestand of is het een verbond, dat den voorrang dreigt te zullen krijgen boven den drie-keizers- bond? Deze vraag, inde Hongaarsche Kamer aan de regeering gedaan, is door den minister-president Tisza niet beantwoordalleen verklaarde hij, dat de buiten- landsche staatkunde uitsluitend den vrede beoogde. Het Engelsche Lagerhuis heeft de urgentverklaring van de Iersche beteugelingswet aangenomen. Parneli verklaarde zich er tegen te zullen verzetten door bij de eerste lezing een amendement voor te stellen, inhou dende dat het Huis zou overgaan in comité om den toestand van Ierland te onderzoeken. In het Hoogerhuis is ingediend en reeds bij eerste lezing aangenomen een wetsontwerp waarbij de last der tienden van de pachters op de grondeigenaars wordt overgebracht. De Fransche Kamer heeft het ontwerp tot verhoo ging der veerechten aangenomen. Het recht op ossen bedraagt nu 38 fres., op koeien 20 fres., kalveren 8 fres., rammen, geiten en schapen 5 fres. en 12 fres. op versch vleesch. De commissie tot onderzoek van het ontwerp der inkomstenbelasting van den minister Dauphin benoemde Jules Roche, een heftig tegenstander van het ontwerp, tot rapporteur, zoodat aan dat ontwerp wel geen gun stige ontvangst zal ten deel vallen. Gemengde Berichten. Vrijdag ontstond in de voormalige garancine- fabriek alhier twist tusschen twee boonenlezers, ten gevolge waarvan een hunner een toeval kreeg. Eene vrouw, die dit zag, kreeg van schrik eveneens eene flauwte, waaruit zij eerst vijf uren later weder bij kwam. Zij was inmiddels naar hare woning getrans porteerd. Door het breken van een riem liep te Hein- kenszand de wagen van L. M. Zaterdag met den dissel door het raam van de woning van J. M. R. De dissel kwam in aanraking met een tafelstoel, waarin een kind zat, doch dit bekwam gelukkig geen letsel. Zoo is men zelfs binnenshuis niet tegen aanrijding gevrijwaard. Te Nieuwdorp werd Zaterdagmorgen bij een ingezetene zijn zesjarig dochtertje dood in haar bed gevonden. Den avond te voren had het meisje zich nog buiten, als naar gewoonte, met spelen vermaakt. Aan de bij de Maatschappij »De Schelde" te Vlissingen in aanbouw zijnde torpedoboot ten behoeve van den Indischen dienst is de naam gegeven van «Cerberus"; het stoomschip voor de «Rotterdamsche Lloyd" zal «Bromo" heeten. In den nacht van 24 op 25 dezer hebben te Tilburg in het woonhuis van den heer B. dieven zich toegang weten te verschaffen door het inslaan eener spiegelruit. Uit een vertrek is voor eene aanzienlijke waarde aan zilverwerk, benevens eene som gelds ont vreemd naar men zegt, zou het geheele verlies om streeks 1700 gulden bedragen. Men is de daders nog niet op het spoor. Dezer dagen gaven te Den Helder de heer P. en zijn echtgenoote per advertentie kennis van het overlijden van hun kanarievogel, die gedurende zes-en- twintig jaren hun huiskamer door zijn gezang had opgevroolijkt. Op de spoorbaan onder Duiven is een spoorweg arbeider uit Groesen van eene achter den trein beves tigde lorrie geworpen. De ongelukkige was terstond een lijk. Een schipper te Katwijk, die hetzeil wilde strijken, sloeg door een rukwind van zijne schuit en verdween terstond in de diepte. De verdronkene laat eene weduwe en vijf kinderen na. Een koopman aan den Hoornschendijk had voor eenige dagen te Vries een paar vurige paarden gekocht. Toen hij jl. Woensdagavond naar den stal ging, ont ving hij van een der paarden zulk een hevigen trap tegen den buik, dat hij bijna onmiddellijk een lijk was. Om vuil geworden gipsbeeldjes weder schoon te maken wordt aanbevolen4 deelen fijngewreven lood wit en 1 deel fijne arabische gom met brandewijn te vermengen en deze brij met een zacht penseel op het beeldje te smeren. Dan wachte men tot het droog ge worden is en behandele het daarna nog twee malen op dezelfde wijze. In de Veenendaalsche Stoomspinnerij werd een arbeider door een drijfriem gegrepen en eenige malen om de as geslingerd. De ongelukkige bekwam zware wonden en kneuzingen, maar er bestaat toch alle hoop op levensbehoud. De steenfabrikanten in Groningen hebben den prijs van hun fabrikaat met 1 de 1000 veihoogd, en zenden vele ladingen naar Pruisen, waar de vraag naar bonte soorten belangrijk is en bovendien nog aanzienlijke koopen gesloten zijn. Alle ambtenaren en beambten der Staatsspoor wegen hebben last gekregen, van 1 April af in dienst de uniformpet te dragen. Het boven Walsoorden gezonken tjalkschip «Anna Maria", van Waspik, zit aan de zuidzijde der zand plaat, tegenover het gehucht Baalhoek, voor de scheep vaart gevaarlijk. De mast en een groot gedeelte van het scheepswant zijn bij laag water zichtbaar. De rechter-commissaris te 's-Hertogenbosch deelt mede, dat de daders van den in den nacht van 26 op 27 Febr. jl. in het postkantoor te St. Oedenrode gepleegden diefstal zijntwee Vlaamschsprekende Bel gen, 25 a 30 jaar oud. Zij zijn in den avond van Zaterdag 26 Februari jl. van Helmond over Lieshout St. Oedenrode binnengekomen, en zijn na den diefstal over Olland naar Bokstel gegaan, en in den namiddag van Zondag 27 Februari jl. over Tilburg en Turnhout naar Antwerpen gespoord. Donderdagavond is door middel van insluiping, ten nadeele van een goudsmid in de Gortstraat te 's-Gravenhage ontvreemd1 standaard, bekleed met fluweel en met zwart houten ovaalvormigen voet, hou dende ongeveer 30 gouden zegelringen met ovaalvor mige en vierkante staalsteenen, en in enkele een hoofd met een helm gegraveerd1 vierkante étui, zwart van buiten en van binnen met zwart fluweel bekleed, inhoudende een paar gouden oorknoppen met een ju- weelen steentje in het midden en 8 of 10 kleinere steentjes daaromheen. De commissaris van politie der 2e afdeeling te 's-Gravenhage verzoek opsporing, aanhouding en bericht. In een groote gemeente kocht iemand bij een winkelier een pond witte suiker. Thuisgekomen bleek hem, dat er meer dan de helft meel en kalk onder was. Hij begaf zich daarop naar het bureau van een dagblad en liet de volgende advertentie plaatsen«Wan neer de winkelier, bij wien gisteren een pond suiker is gekocht, vóór morgen, niet een pond zuivere suiker onder letter S. aan het bureau van dit blad laat bezorgen, zal ik zijn naam alsmede wat voor suiker hij verkoopt in dit blad laten bekend maken." Den volgenden dag waren er niet minder dan 53 ponden suiker aan het bureau bezorgd, allen van winkeliers, die dachten dat zij de bedoelde waren. (R. IV.) Men schrijft uit Roermond aan de N. R. Ct. H den waren wij in de gelegenheid een zeer zeldzaam natuurverschijnsel te zien, nl. een rattenkoning van het soort Mus Rattus. Vijf dezer dieren zijn met de staarten, die door elkander gevlochten en vergroeid zijn, te zamen verbonden in lief en leed. Dit exemplaar is bijna volwassen. De rattenkoning kan uit den aard der zaak niet loopen en zelf voor zijn voeding zorgen, zoodat hij stil op zijn nest blijft en door de andere dieren wordt gevoed. Er zijn gevallen bekend, waarbij tot 30 stuks toe vergroeid waren. Onze rattenkoning is opgezonden naar het Museum van natuurt, historie te Leiden. Nader wordt omtrent deze minder respectabele familie geschreven, dat zij werden gevonden in een bergplaats van wijnmanden enz. Een 8tal dagen geleden werden daar 'door de kat twee groote ratten gevangen. De volgende dagen hoorde men een voortdurend gepiep in eenige op elkaar gestapelde manden. Een paar dagen geleden werd dit gepiep minder Nu kreeg eergisteren een knecht in last, de manden op te ruimen, en deze man vond den rattenkoning in de onderste mand, die met stroo en andere dingen gevuld was. Eén vrije rat vluchtte; van den rattenkoning was slechts één dier in levenwaarschijnlijk waren de overige vier gestorven door gebrek aan voedsel, nadat de verzorgende oude ratten door de kat waren gevangen. In de mand waren vlak naast elkaar twee gaten ge beten uit elk der beide gaten hing een der 5 ratten halverwege naar buiten. Het feit is niet onverklaarbaar. In een kleine ruimte wordt een groot aantal ratten geborenzij warren en krielen dooreen, en zoo kan het licht gebeuren, dat de staarten der dieren, die zeer teer zijn, stuk geraken. Als nu in zoo'n verwarde hoop de wondeplekjes in de staarten met elkaar in aanraking komen en eenigen tijd blijven, gioeien zij zeer gemakkelijk samen. Het is bekend dat de Japanmrs op rattenstaarten andere staarten enten, zoodat een rat met meerdere staarten loupt. Zeer zeldzaam worden dergelijke ratten koningen ontdekt, hetgeen in den aard ligt, omdat de dieren verborgen blijven in de kleinste hoekjes, waar zij geboren worden, die zij begrijpelijkerwijs niet verlaten kunnen en waar zij leven zoolang ouders en vrienden hun voedsel komen aandragen. Naar aanleiding van den geboortedag van den Duitschen Keizer is eene statistiek opgemaakt van de personen in het Duitsche rijk, die hun negentigste levensjaar hebben overschreden, waaruit blijkt dat er tegenwoordig nog meer dan 5600 zulke personen zijn, waarvan er meer dan 200 nog tien jaren ouder zijn dan de Keizer. De oudste man heeft den leeftijd van 120 jaren bereikt! In alle provinciën wonen nog, in een betrekkelijk groot aantal, personen van 90 tot 95 jaren. De regeering van den staat New-York heeft een onderzoek naar da beste uitvoering der doodstraf com missoriaal gemaakt. Deze commissie heeft thans haar rapport uitgebracht en adviseert den dood door ophanging te vervangen door dien door den electrischen schok, als de zekerste en snelste wijze van dooden. De kooktentoonstelling te Leipzig heeft ongeveer f 18,000 winst opgeleverd, op een ontvangst van ƒ45,000; daarvan wordt 12,000 bestemd vooreen kookschool. Te Trawnik (Bosnië) zijn Dinsdagmorgen een paar aardschokken, vergezeld van onderaardsch ge- druisch, waargenomen. Opmerking verdient daarbij, dat Rudolf Falb verleden week te Berlijn een voor dracht hield, waarin hij voorspelde dat tegen den 24n dezer maand, of daaromtrent, nieuwe aardschokken in Europa waren te verwachten. Ook te Sanct Beit bij Krems, en te Baden, bij Weenen, zijn in den avond van 21 en 22 dezer hevige aardschuddingen waargenomen. Het bericht van de Norddeutsche dat Keizer Wilhelm zijn lijfarts 300,000 Mark schonk, was on juist. Hij kreeg alleen de orde van den Rooden Adelaar le klasse. In een dorpje in Beieren is gestorven een 98jarige Russische boer, die indertijd de slede van Napoleon I van Moskou naar de Duitsche grens geleidde. Hij had tot zijn dood de goudstukken bewaard, waarmede Napoleon hem had beloond. Bij een orkaan te Poti is de «Nuova Verita", daar ter reede geankerd, op strand gedreven en totaal verongelukt. Twaalf man der equipage zijn daarbij verdronken. Het stoomschip »Karo" werd doormidden gebroken. Het gevaarlijke en lastige schieten met vuur wapenen op het tooneel kan ophouden, nu een Pa- rijzenaar een pistool of geweer uitgevonden heeft waarmede men hetzelfde effect maakt als met een echt vuurwapen, en dat volkomen onschadelijk is, wat brandgevaar betreft. In den loop van dit «wapen" is een veer, die met groote kracht een naald vooruit drijft. De naald wordt dan geboord in een knalpatroon waarvan de bestanddeelen zoo gekozen zijn, dat zij bij het ontbranden een vlam en een lichten rook doen ontstaan, waarvan de reuk niet onaangenaam is. Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Bij het voort gezet debat over art. 78 (Eerste Kamer) der Grond wet is, na bestrijding door de Regeering aangenomen met 41 tegen 34 stemmen het amendementDe Beaufort om de lijsten der hoogstaangeslagen opte- heffende overige amendementen zijn verworpen. Het gewijzigde regeeringsartikel werd aangenomen met 49 tegen 26 stemmen. Hierop verzocht de Minister SCHORSING der verdere beraadslagingen over dit hoofdstuk. Morgen kleine wetten. Ingezonden Stukken. Ierseke, 28 Maart 1887. Mijnheer de Redacteur Het verslag van de laatste Raadszitting in onze gemeente, voorkomende in de Ierseksche en Ihoolsche courant, is eenigsiins uitvoeriger dan dat in uwe courant. Volgens het verslag in de laatstgenoemde heeft het geachte lid van den Raad, de heer Sauer, na gesproken te hebben over plichtsbetrachting der politie, zoo wat zijn woorden ingetrokken. Is dat zoo, en was dat noodig Wilde de heer Satr-r in het algemeen zeggen dat een veldwachter overal moet zijn behalve thuis, dan ben ik het volkomen met hem eens. Hij moet zijn veld- en niet Auiswachter. Overigens gun ik een veldwachter ook gaarne d-n tijd om te eten, te drinken, te slapen, zijn pijpje te rooken bij moeder de vrouw, en zijn tuintje in orde te houden, als hoofd zaak maar hoofdzaak blijft. Dw dienstwillige J. Keurmeesters van Levens- en gebruikmiddelen Het ligt niet in mijn plan den uitgestrekten werk kring van keurmeesters voor levens- en gebruikmid delen aftebakenen, of hunne noodzakelijke kundigheden optegevendie taak laat ik aan de gemeentebesturen over, die wel doordrongen zullen zijn van de hooge noodzakelijkheid dat dusdanige ambtenaren in het alge meen belang in hun midden zich bevinden. Liever wil ik mij er toe bepalen tot het aangeven van feiten die er op wijzen, dat wetenschappelijke, kundige mannen in geen enkele plaats, en vooral niet in steden als keur meesters mogen ontbreken. Ik houd mij ervan over tuigd, dat dan niet zoo vele menschen het slachtoffer zouden geworden zijn van het eten van varkensvleesch, dat met trichinen besmet was, en waaruit zulke ver schrikkelijke ongesteldheden zijn gevolgd. Gelukkig, dat te Goes die vreeselijke ziekte nog tijdig herkend is, want de gevolgen zouden onberekenbaar geweest zijn, als de menschen voortgegaan waren van dit besmette vleesch te blijven eten. De inwoners van Goes mogen wel met innige dankbaarheid den geneesheer begroeten, die deze ongesteldheid zoo dadelijk heeft ontdekt te meer nog daar die ziekte hier tot nogtoe onbekend was. Was 't dus hoog noodig geweest, dat het trichinen- varken vóór het gebruik aan eene nauwkeurige analyse ware onderworpen, alle vee, dat dood of levend wordt in gevoerd, moest noodzakelijk aan de stiptste keuring worden onderworpen. Hoe vaak geschiedt het niet dat vee, aan eene ziekte gestorven of ziek zijnde, des nachts in het geheim wordt weggevoerd? En waarheen?! en welke nadeelige gevolgen kan dit opleveren? Nog onlangs stierf op een naburig dorp een vet varken, dat begraven is, maar dat des nachts uit den kuil is genomen en weggevoerdwaarheen Op een ander dorp was dezen zomer een varken ziek en bijna dood, toen men het slachttena het schoongemaakt te hebben is het in zakken gepakt, en naar men ver haald, zijn de Middelburgers er op vergast. Vele land bouwers kunnen het getuigen, dat begraven zieke koeien, schapen, kalveren en paarden dikwijls worden opge dolven en weggevoerd. Men kan gissen waarheen Eenige jaren is het geleden, dat ik ook in het klein den landbouw beoefende. Ik bezat daardoor twee var kens, waarvan het eene moeder was van 6 jongen en het andere in blijde verwachting leefde. Waar var kens huizen, wonen ook ratten, en ook op mijn erf waren die in ruime mate aanwezig; om ze te dooden, maakte ik wat phosphor vloeibaar en mengde dit onder meelpap. Die pap smeerde ik op brood, verdeelde dat in kleine stukjes en plaatste dit onder het varkenshok. Des morgens was die voorraad opgepeuzeld en weg gevoerd, en vond ik hier en daar doode ratten. In den voormiddag kwam men mij vertellen dat de var kens ziek waren, waarvan ik mij overtuigde en var kensziekte werd geconstateerd, 's Middags was de moeder dood en des avonds het andere varken. Daar ik geen ander vermoeden had dan besmettelijke ziekte, liet ik het hok schuren, kalken en ontsmetten, nadat de beide varkens begraven waren. Gedurende die bezig heid vond men hier en daar stukjes vergiftigd brood,

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2