In de Woensdag gehouden openbare vergadering yan den Raad van State, afdeeling voor de geschillen *®n bestuur, is o. a. ingekomen het Kon. besluit in z&ke het beroep van den gemeenteraad van Meliskerke tegen een resolutie van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan de beg ooting voor 1887. Met handhaving van het besluit wordt hi t beroep ongegrond verklaard en de vereischte go> dkeuring alsnog verleend. Naar een gerucht wil zou de Belgische regeering zich met de onze in betrekking hebben gesteld ter overweging van het plan om Amsterdam en Brussel met elkaar in telefonische gemeenschap te brengen, op dezelfde manier als tusschen Parijs en Brussel is geschied. Te Antwerpen is tusschen het gemeentebestuur en de financiersgroep, die de conversie der Brusselsche premie-leeningen heeft ten uitvoer gebracht, de voor- loopige overeenkomst gesloten, waarbij op dezelfde voorwaarden gelijk te Brussel de conversie der Antwerpsche premie-leeningen wordt aangenomen, behoudens goedkeuring van den gemeente raad, het provinciaal bestuur en den Koning. O.-Indië. Overgeplaatst van de op. lag. school te Blitar (Kediri), als hulponderw., naar de op. Ie lag. school A te Batavia, de onderw. 3e kl. C. A. Van der Reest. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Art. 81 der Grondwetsontwerpen, bepalende dat de Tweede Kamer bestaan zal uit een vast aantal van 100 leden, gekozen in kiesdistricten, is in de zitting van gisteren aangenomen met 61 tegen 7 stemmen, na verwerping van een amendement van den he r A. Van Dedem, bepalende dat die 100 leden in even zoo vele kiesdistricten zouden gekozen worden, en van een amendement van den heer Hartogh, om den wetgever vrij te laten de Kamer ook uit meer dan 100 leden te doen bestaan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door het classicaal bestuur der Ned. hervormde kerk te Middelburg, daartoe in buitengewone verga dering gisteren bijeengekomen, zijn de heeren A. B. Crucq ouderling, en C. Verhage, J. A. Van Nederveen en P. G De Wolff, diakenen der Ned. herv. gemeente te Middelburg, provisioneel in hunne bediening ge schorst terzake dat zij openlijk getoond hebben zich te onttrekken aan de reglementaire bepalingen der kerk en zich te stellen onder de Dordsche keruenorde van 1618/19 en dus zich feitelijk van de Nederland- sche hervormde kerk hebben afgescheiden. Voor de doleerende gemeente aldaar is een perceel in de Bogardstraat aangekocht. (M Ct Ds. E. J. Homoet, die nog steeds rustig en veilig in Veenendaal zit, zal Oldeboorn verlaten. Hij heeft het beroep naar Opheusden aangenomen. De Minister van justitie heeft toegezegd dat ds. Homoet te Oldeboorn op afdoende bescherming kan rekenen. Thans zal hij zich de volgende week wederom naar zijne standplaats begeven. Rechtszaken. Is eerste Kerstdag een Zondag? Bij arrest van den Hoogen Raad is thans uitge maakt, dat de eerste Kerstdag niet als een Zondag is te beschouwen, 't Geldt hier het aanteekenen van cassatie. De drie vrije dagen, welke de wet aan eiken veroordeelde toestaat om in cassatie te komen, waren voor zekeren M. te Groningen geëindigd op Zaterdag 25 December jl. maar daar die dag eerste Kerstdag was, had de requirant eerst cassatie aangeteekend op Maandag 27 Dec. jl. De Hooge Raad overwoog dat de termijn van drie dagen wel wordt verlengd met een dag, wanneer die dag valt op een Zondag, doch dat eerste Kerstdag niet is een Zondag en de griffiën van de verschillende rechtscolleges op zulk een dag geopend behooren te zijn, zoodat in deze de cassatie te laat is aangeteekend. Buitenlandse!) Overzicht. De grijze Duitsche Keizer heeft zich bij het luisterrijk feest van Dinsdag uitstekend gehouden en was den volgenden morgen weder op het gewone uur aan deii arbeid, zoodat al de drukte der vorige dagen hem niet zeer heeft vermoeid. Het Pruisische Heerenhuis heeft de nieuwe kerkelijke- politieke wetten aangenomen, zooals de commissie van rapporteurs die had ingediend en met een amendement van dr. Kopp, volgens hetwelk de bevoegdheid der regeering om de benoeming van geestelijken al of niet goed te keuren, slechts gelden zal bij vaste aanvulling van pastoorsvacatures, en de toelating van kerkelijke orden niet zal afhangen van een besluit van den mi nister van eeredienst. Het Italiaansche ministerie heeft andermaal zijn ontslag genumen, teneinde Depretis alsnog de gelegen heid te bieden een kabinet te formeeren, dat meer het vertrouwen der vertegenwoordiging zal bezitten. Eene combinatie met Crispi is mislukt. Volgens bericht uit Weenen is de nuncius aldaar, kardinaal Vanutelli, tot pauselijk staatssecretaris be noemd in plaats van kardinaal Jacobini. In de benoeming van de Fransehe begrootingscom- missie zal waarschijnlijk ver andering komen tot heden werd die commissie benoemd in de afdeelingen en werd de rechterzijde stelselmatig uitgesloten. Nu heeft de uiterste linkerzijde met 22 tegen 9 stemmen besloten voor te stellen de nieuwe begrootingscommissie niet gelijk tot dusver in de afdeelingen, maar in de gewone zitting te kiezen en leden der rechterzijde op te nemen. De rechterzijde besloot hiervan in geen geval gebruik te maken, tenzij haar een evenredige vertegenwoordiging in de commissie werd gegund en zij zelf de personen mag aanwijzen. Gemengde Berichten. Vlissingen. Nauwelijks zijn de prijzen van het vee aan de Londensche markt iets gestegen, of de aanvoer alhier van naar Engeland bestemde Duitsche schapen is ook weer veel grooter dan kort geleden, toen de handel slapper ging. Reeds verleden Vrijdag vertrok de stoomboot «Mi nerva" van hier uaar Londen (Deptford) weder met eene volle lading circa 3000 stuks schapen. Maandag d. a. v. vervoerde dezelfde boot er reeds 3371 en heden (Vrijdag) is het aantal zoo groot nagenoeg 4000 dat de beide, voor het vervoer over zee gebezigd wordende booten, de «Mercurius" en de «Minerva", zullen moeten dienstdoen. Vlissingen. Hier ter stede is, ten behoeve der weduwe en kinderen van den onlangs zoo noodlottig om het leven gekomen hoofd-conducteur B. De Groot, eene som van 277,93 aan liefdegaven ingezameld en wel door de heeren W. Schuijlenburg, oud-rijks ontvanger, Ms. Pot Sen., wethouder en H. Loois, winkelier, welk drietal, bewogen met het lot van het ongelukkige gezin, een beroep deed op de milddadig heid van Vlissingen's ingezetenen. De heer Schuijlenburg voornoemd heeft op zich ge nomen de ingezamelde gelden ten voordeele van de weduwe De Groot en hare kinderen te bebeeren. Vlissingen. Gisteren werd in bet garnizoenshospi taal alhier ter verpleging opgenomen een soldaat die onlangs door een zijner mede-militairen zoodanig werd geschopt, dat herhaalde en steeds toenemende bloeduitstortingen daarvan de gevolgen zijn. Aanvankelijk schijnt de man aan de zaak geen ge volg te hebben gegeven, maar toen zijne kwaal ver ergerde en ook de aandacht van anderen begon te trekken, zag hij zich wel genoodzaakt zich onder ge neeskundige behandeling te stellen en het voorge vallene te melden. De dader moet voorloopig zijn in arrest gesteld en zal eerlang voor den krijgsraad moeten terechtstaan wegens zijne onbezonnenheid en de gevolgen van deze. De jongste storm heeft weder belangrijke schade toegebracht aan den dijk van den Zimmei manpolder onder Rilland-Bath. Een twintigtal personen zijn bezig de schade zoo spoedig mogelijk te herstellen. Woens dagmiddag teekende de peilschaal, bij sterken Westen wind, 3.22 boven A. P., dat is 2 cM. boven stormvloed. (N. R. Ct) Bij den hevigen wind van 11. Woensdag woei op de spoorboot van Middelburg naar Zieriksee een luik, dat op het machinedek lag, naar beneden en viel op het hoofd van een der passagiers. Deze bekwam daardoor een sterk bloedende wonde, die door de hulp van medereizigeis zoo goed mogelijk verbonden werd. Te Zonnemaire en ook te Duivendijke heeft zich een geval van febris typhoïdea voorgedaan, beide, helaas, met doodelijken afloop. Te Kats is een 4jarig meisje met het vuur in aanraking gekomen. Hoewel er spoedig hulp kwam, werd de kleine deerlijk verwond. De firma Ravenswaay, Fercken, Jager Cie. te Rozendaai heeft het grootste deel harer suiker contracten voor de campagne 1887/88 reeds gesloten. De agenten dezer fabriek sluiten contracten (volgens bepaling van den bond) tegen 10 per 1000 kilo bieten, met 70 voorschot per H.A. Dinsdagavond is boven Walsoorden gezonken het tjalksehip «Anna Maria", schipper Pluijm, van Waspik, komende van Boom, geladen met pannen en bestemd naar Waalwijk, doordien het schip op een onzichtbaar voorwerp is gevaren, waardoor hst zoo danig lek is geworden, dat men het niet boven water konde houden, en de schipper met vrouw en kind en de knecht zich met de roeiboot gered hebben. Tegen Van der Stadt, Barner, Oosterhout en Roos, te Amsterdam, is proces-verbaal opgemaakt, wegens handtastelijk verzet tegen de politie, toen deze in den avond van 22 Februari het café van Penning binnen drong. Ook is Zaterdag jl. in de instructie gehoord een zekere Van der Bokken, wonende op het Waterlooplein. Deze is door juffr. Penning, hare dochter en nog een persoon herkend als behoord te hebben tot de personen, die het koffiehuis binnendrongen. Zij beschuldigden hem de bierpomp te hebben vernield. V. d. B. heeft bekend het koffiehuis te zijn binnen gedrongen omdat de agenten van politie riepen «Burgers, helpt een handje." Maandag zijn in de instructie door twee getuigen personen aangewezen, die in het bezit zijn van een queue en van een boek, indertijd door Van Ommeren aan de bibliotheek der afdeeling, die in het Café Penning was geborgen, ten geschenke gegeven. Amst J. S. Dresden, die den 4den Maart jl. de echte lijke woning te Amsterdam had verlaten, en in een brief medegedeeld had, dat hij niet terugkwam voor hij rijk was, is volgens de Heerenveensche Ct. thans als bedelaar opgesloten in de gevangenis te Heerenveen. Een ergerlijk feit moet dezer dagen, volgens het Dagblad, hebben plaatsgehad Op grond van art. 22 der armenwet werd een meisje in hoogst bedenkelijken toestand per spoor van Den Haag naar Tilburg vervoerd. Te Rotterdam werd zij uit den trein genomen, en, niettegenstaande haar bid den en smeeken, toch genoodzaakt de reis naar Tilburg te vervolgen. Onderweg vermeerderde het gezelschap in de coupé, zooals verwacht werd met een kind, dat levenloos ter wereld kwam. Van het feit waren een politie-beambte en een jongen, die naar Eindhoven getransporteerd werd, getuigen. Wordt het niet hoog tijd, dat eens een eind kome aan de wederkeerige toekaatsing van arme zieken en hulpbehoevenden tusschen de gemeenten De spoorwegbeambte N., van den Grand Central Beige, die in de vorige week door een goederentrein tusschen Leuven en Maastricht werd overreden, is aan de gevolgen overleden. Te Elsloo (Fr.) is een boom geveld van ongewone dikte en waarvan men het hout niet kent, bijzonder hard en zwaar. Gisteren is te Vlissingen met goed gevolg van de werf der Koninklijke Maatschappij «De Schelde" te water gelaten de stoomraderkorboot «Voorwaarts", gebouwd ten dienste van de naamlooze vennootschap «De Zeeuwsche oesterput", te Bergen-op-Zoom. De Commissaris des Konings in een onzer zui delijke provinciën richtte dezer dagen, namens het Ministerie van Koloniën, tot de burgemeesters onder zijn ressort het verzoek om inlichtingen en advies in zake de werving van vrijwilligers voor het O.-I. leger Te recht meende Z. Exc., dat de burgemeesters, als kennende van nabij «de sociale en locale toestanden" in hun gemeenten, tot het verstrekken van advies de aangewezen personen waren. Op die circulaire werd door een gemeente-secretaris een antwoord geredigeerd, waarin o. a. de treffende verklaring voorkomt, «dat (de burgemeester) zich ge lukkig acht, Z Exc. te kunnen mededeelen, dat in de gemeente O. geen sociale toestanden bestaan". Inderdaad, een gelukkige burgervader 1 Intusschen verzuimt onze zegsman te vermelden, of ook het bestaan van locale toestanden in bedoelde gemeente wordt ontkend. In dat geval driewerf ge lukkige burgervader! (T.) Een koekbakker te Leeuwarden heeft een nieuw soort banket in den handel gebracht, «doleerkoekjes" genaamd. De Duitsche Edison-Mij. heeft een toestel ver vaardigd, waarmede water langs electrischen weg kan worden verwarmd. Dit toestel wordt eenvoudig in het water geplaatst en brengt dit in 5 minuten op een temperatuur van 100° F. Deze waterverwarming zou zeer goedkoop en een geheele omkeer in de badtoestellen hiervan het gevolg zijn. In de voorstad St.-Walburg te Luik heeft men in een huis, bij een verandeiing, die de eigenares liet verrichten, een belangrijke verzameling gerechtelijke akten, dagteekenende van 1615, alsook een menigte gouden en zilveren muntstukken gevonden. Ook op het Brouckartplein werd een schat gevonden, ter plaatse waar vroeger het Huis der Guillemins stond, nl. een beurs met zilveren muntstukken, welke van de XVe eeuw dagteekenen. De stukken hebben de grootte van rijksdaalders. Onder de modellen van de Berlijnsche schilders is ook een neger. Hij is afkomstig uit Noord-Amerika, maar hij woont al zoo lang in Berlijn, dat hij het Duitsch volkomen machtig is. In den vacantietijd heeft hij niet zelden zijn inkomen vermeerderd, door op de kermis als een «echte Indiaan" op te treden. De beste Berlijnsche meesters schatten den neger als model hoog. De hoogste «eer" viel hem dezer dagen ten deel, toen prof. Karl Becker den typischen negerkop als model voor zijne schilderij Othello gebruikte. Het Engelsche Lagerhuis heeft van Maandag des namiddags tot Dinsdag 1 ure des namiddags ruim 21 uren achtereen zitting gehouden. En te 4 uur kwam het Huis weer bijeen Een officier van politie te Pttersburg, verdacht van deelneming aan den jongsten aanslag, heeft ge tracht zich zelf te dooden. Hij verwondde zich levens gevaarlijk, maar kon toch nog belangrijke onthullingen doen, zegt men. Terwijl Parijs en Berlijn zich verheugen in het bezit van de grootste kunstenaars op het gebied van hongerlijden, heeft te Passau een veehandelaar zich de algemeene bewondering verzekerd door zijn onge looflijken eetlust. Bij zijn eerste «optreden" at hij 20 lever- en 4 vleeschworsten, bij zijn tweede optreden 7 pond varkensvleesch en bij de derde protf een bigge van 23 pond gewicht. Een volgend maal zal hij een geheel kalf verorberen 1 Te Keulen bevindt zich daarentegen een vrijwillige «vaster". Het is een ge vaarlijk sujet, tot 14 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, die zichzelf liever aan den hongerdood overgeeft. Hij vast nu reeds 15 dagen en gebruikt alleen wat water. Hij is zóo zwak, dat reeds op 16 dezer een door hem te ondergaan verhoor moest worden uitgesteld. Te Parijs is een club opgericht, waarin alleen bijzienden worden opgenomen. Evenals voor den mili tairen dienst, moeten zij, die lid willen worden, ge keurd worden, maar met omgekeerde resultaten. Uit Cannes wordt gemeld, dat een voor 1800 jaren opgedroogde warme bron weder te voorschijn is gekomen. Te Teheran heeft het 50 uren achtereen gestort regend. De schade door de overstroomingen is ontzet tend. 470 huizen stortten door verzakking in. Men telt vele dooden. Verleden zomer werd de Montblanc 37 malen bestegen; 85 personen bereikten den top. Onder degenen die den berg beklommen, waren 6 dames. Getatoueerde Europeanen. Een kunstenaar te Londen heeft onlangs een nieuwe mode uitgevonden. Deze bestaat hierin, dames en heeren met dieren, bloemen en portretten in de schrilste kleuren te tatou- eeren. Op zijn uithangbord heeft de man het volgende laten plaatsen«Welke liefhebbende moeder zal niet opspringen van vreugde, als haar de gelegenheid ge geven wordt, de portretten van hare kinderen op armen en hals geteekend te hebben". Het zal niemand verwonderen als eerstdaags de dames in opera en op bals verschijnen, met de armen «in renais-sance" getatoueerd. De Parijsche gas-maatschappij keert over 1886 fr. 76 dividend of 30% percent dividend uit, tegen fr. 75 of 30 pet. over 1885. Da netto winst der maatschappij bedroeg fr. 37.400.000, en het aandeel dat de stad Parijs daarvan toekomt, fr. 12.500.000. Bij de jongste openbare audiëntie van den Paus kregen een Amerikaansche en een Duitsche dame twist over den vooriang. De twist liep zoo hoog, dat de dames ten slotte met elkander handgemeen werden. De ceremoniemeester slaagde er niet in de vechtenden te scheiden en moest haar door wachten de zaal doen uitzetten, op het oogenblik dat de Paus binnentrad. Het gevolg van het gevecht was twee zenuwtoevallen in een der zalen van het Vatikaan. De Chineezen vervaardigen uit oude hoefijzers klingen en messen. Het is nl. gebleken, dat het smeed ijzer onder den invloed van de dierlijke warmte, en blootgesteld aan voortdurend en gelijkmatig hameren onder de hoeven der paarden, langzamerhand een bij zondere staalhardheid en taaiheid verkrijgt. Van 15 Juni tot 15 Juli zal te Koningsberg in Pruisen een internationale biertentoonstelling plaats hebben, verbonden met alles wat op het koffie: uis- en hotelwezen betrekking heeft. Aangifte van inzen dingen aan den heer Ed. Schneyder aldaar, vóór of uiterlijk op 15 April. Door den hevigen wind v'el een muur van de afgebrande fabriek van Kerchove te Gent om8 werklieden werden zwaar gewond, 1 doodelijk. Men vond een jongeling van 17 jaren dood onder het puin. In 't Noorden van Engeland woedde Dinsdag een hevige sneeuwstorm, die reeds in 't vroege morgenuur begon en het verkeer belangrijk stremde. In de om streken van Glasgow en Leeds zoo wordt van daar gemeld begon het onmiddellijk na den sneeuwval sterk te dooien. Ook uit Londen verneemt men, dat daar sedert Dinsdag het weer geheel is omgekeerd. Het heeft opgehouden te vriezen en in plaats van een Noordoosten, waait thans een Zuidwesten wind, gepaard met sterken regen. Laatste en tefegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. VerkochtZaaioesters ad 2,50 en 6,50. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van heden, zijn ver oordeeld wegens huisvredebreuk J. W., 16 j., E. De S., 20 j., N. M., 18 j„ C. De V., I. V., 23 j., D. De P., 16 jJ. K., 20 j., K. De L., 17 j., A. G., 22 j. en P. H. M., 15 j., allen te Wissekerke, ieder tot 5 of 5 dagen. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Het debat is voortgezet over hoofdstuk III der Grondwet. Bij art. 78 (de Eerste Kamer bestaat uit 50 leden, uit de hoogstaangeslagenen te kiezen door de Provinciale Staten) werd lang beraadslaagd over het amend.-De Beaufort, om niet meer te eischen dat de Eerste- Kamerleden hoogstaangeslagenen zijn. Dit amendement werd sterk bestreden door vele leden en den Minister. De heer Sanders stelde voor een 51e lid aan Utrecht te geven. Maandag voortzetting. 's-Gravenhage. Benoemd tot substituut-officier van justitie te Leeuwarden mr. Van Outeren, thans te Zieriksee. Burgerlijke Stand Goes van 23 tot 25 Maart 1887. Ondertrouwd 24, Machiel Johannes Cornelis Moens, 22 j., jm. en Franeina De Jonge, 20 j., jd. Getrouwd 24, Jacob Luijks, 24 j., jm. en Adriana Murks, 23 j., jd. Geboren 24, Leendert Hendrik, z. v. Bertus Cor nelis Gesquierre en Elena Jacoba De Lange25, Elisabeth Pieternella, d. v. Marinus Bollnit en Klara De Jonge. Overleden: 6 Nov. 1886, te Brussel: Jean Bap- tiste Antoine Meers, 67 j., weduwnaar van Marie Caroline Vranckx13 April 1886, te Antwerpen: Everwijn Proos, 60 j., weduwnaar van Krina Alleme- kinders, thans gehuwd met Joanna Maria Raeijmaekers. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 25 Maart. Verwachting Tamelijk krachtige Westelijke wind, nu en dan regen. VerKoopmgan en Verpachtingen. Datam. Plaats Voorwerpen. Infonnatiën. 26 Mrt. Hansweerd, afbraak schip, De Vos. 28 f Kwadendamme, diversen, Malock Houwer. 29 Goes, manufacturen, De Vos 30 's-Gravenpolder, beestenpeen enz., P. Overman. 30 Krniningen, herberginventaris, Prins. 30 Den Berg (Kloetinge), meubilair, De Vos. 1 Apr. 's Heer Arendsk., mangels enz., De Ronde Bresser. 2 Ellewoudsdijk, hofstede, P. Overman. 2 f Krabbendijke, huis met erf, Prins. 5 Goes, winkel buis en pakhuis, Mulock Houwer. 7 Wolfertsdijk, broodbakkerij enzPilaar. 14 's-Gravenpolder, hee9tenp en varkens, Pelle. 14/15 Goes, kleedingstukken, De Vos. Biezelinge, bouwhoeve enz., Gallis Merens. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën 31 Mrt. 's-H. Arendskerke, arbeiderswoning, A. Le Clercq, (Krniningen.) 2 Apr. Goes, uitbreiding gasfabriek, Gemeente-bouwmeester. Marktberichten. KRUISINGEN, den 23 Maart 1887. Tarwe f7,f6,50 Rogge f5,35, f5,Wintergerst f4,75, f4,50 Zomergerst f4,50, f4,25 Haver f3,f2, Erwten f7,50, f6,25, alles per hectoliter. MIDDELBURG, den 24 Maart 1887. Van Tarwe en Witte Boonen was er heden uit Wal cheren nog het meest aangevoerd, van het overige waren de aanbiedingen middelmatig ofgering Tarwe werd gekocht voor verzending en verbruik flauw prijs houdend. Rogge, Winter- en Zomergerst onveranderd. Witte Boonen niet druk gevraagd en flauw prijshoudend betaald. Bruine Boonen weinig getoond en gekocht zonder verandering. Paa'denboonen en Groene Kook- erwten eender in prijs Koolzaad zonder handel, notee ring nominaal. Zomerzaad niet getoond Nieuwe Tarwe f7 a f7,10 extra puike daarboven. Rogge f5,40 a f5,50. Wintergerst 14 90 a f5,10. Zomer gerst f4,40 a f4,50 Witte Boonen f8,30 a f8,40. Bruine Boonen f 11.25. Paardenboonen f6,10. Groene Kook- erwten f8,50 a f9 Koolzaad f7,60 a f7,60 nominaal Raapolie f23 Patentolie f25. Lij olie f26 per vat op 6 weken contant fl korting Lijnkoeken Zachte f13. Harde dito fll, per 104 stuks Boter f 0,80 a f 0,88 per K.G. Eieren f 3,20 per 100 stuks.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2