1887. N°. 37. Zaterdag 26 Maart. 74ste jaargang. De AANBESTEDING HET EINDEXAMEN De Overgangsexamens GOESCIl De uitgave dezer Courant geschiedt Haandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 centj elke regel meer 10 cent# Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. DKR SC KOON MAAKWERKEN van de openbare ge bouwen en scholen zal plaats hebben op Zaterdag den 36 Maart 1887, des namiddags te 1 ure, ten Raadhuize. Bestek en VOO' waarden liggen van heden af ter Se cretarie ter inzage voor belanghebbenden, op eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 aren. Goes, den 19 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. aan de BURGER-AVONDSCHOOL zal dit jaar gehou den worden, wat het mondeling gedeelte betreft, op Woensdag den 30 Maart, van des voormiddags 91/, tot ll1/j, welk examen door belangstellenden kan worden bijgewoond. Goes, den 25 Maart 1887- Bnrgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. der leerlingen van de BURGER-AVONDSCHOOL zuilen in het openbaar gehouden worden in het schoolgebouw, op Donderdag 31 Maart a. s., volgens onderstaand pro gramma Eerste klasse. 910 uur. Nederlandseh. 1010 Geschiedenis. 10 3411 Kennis der Natuur. Tweede klasse. 12 uur. Wiskunde. 22 Aardrijkskunde. 2%3 j> Kennis der Natuur. De ouders en betrekkingen der leerlingen en voorts alle belangstellenden worden tot bijwoning van deze examens uitgenoodigd Goes, den 25 Maart 1887. Burgemeester en WethouderB van Goes, i. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 25 Haart 1887. Het genre van de tooneelstukjes, die Woensdag avond in de schouwburgzaal der sociëteit V. 0. V., werden opgevoerd, behoort eenigermate tot een vroe- geren tijd. Tegenwoordig schept men in vaudevilles weinig behagen en dit maakt dat de enkele toonee- listen, die indertijd hun fort maakten van die stukjes, bij de meesten grootendeeis onbekend zijn. Van be groeten met eothousiasme, zooals men een ouden be kende hulde brengt, was dan ook geen sprake, al viel ons de opkomst van het publiek niet tegen. Trouwens alleen het bijzondere om een zeventigjarigen acteur, die zestig jaren lang voor de voetlichten is verschenen, te zien spelen en dan wel in rollen, zooals de heer Eduard Bamberg Woensdag vervulde, is wel een gang naar de comedie waardhoeveel te meer dan, wanneer men weet, dat het een afscheid zal zijn. En wie kwamen, hebben zich zeker met ons ver baasd over de kracht en het vuur, die dhr. Bamberg nog in spel weet te leggen. Inderdaad men zou niet wanen met een grijsaard te doen te hebben als men hem in zijn dronkemansrollen ziet optreden en als hij, zooals in >de jubilaris", met vluggen tred als zanger op het tooneel verschijnt en een paar coupletten zingt. Bamberg was altijd rijk aan chansonnetten en had een onuitputtelijken voorraad fragmenten uit opera's en coupletten. Zingen is zijn lust en leven geweest en het publiek hoorde hem gaarne" aldus getuigt dhr. Róssing in zijne levensschets van dezen acteur. Het was dan ook geea wonder, dat, bij de bekende liefde, die Bamberg vorst en vaderland toedraagt, hij bij zijne afscheidsvoorstellingen het laatste couplet van het Wien Neerland's bloed ten gehoore brengt en moge het ons ook wat vreemd in de ooren klinken als hij dat lied zingt »op de manier van den beroemden Vrugt", zooals de heer Róssing mededeelt, toch zal men kunnen begrijpen, dat hij in 1830 door zijne vader- iandsche liederen in het leger geestdrift wist te wekken. Dhr. Bamberg werd tamelijk goed ter zijde gestaan door meerendeeis jongere acteurs en actrices, zoodat de geheele opvoering goed en vlug van stapel liep. Wij gunnen den grijzen jubilaris nog lange jaren van onbekommerde rustl ,Hij kan praten als Brugman". Met deze woor den ving ds. J. C. Re esse gisteravond zijne lezing in het gebouw der Christelijke Jongelingsvereeniging alhier aan en bracht zijne hoorders tevens dadelijk op de hoogte bij weiken persoon hij hunne aandacht wenschte te bepalen. Van pater Johannes Brugman is thans weinig meer bij de groote menigte bekend en zelfs bovenbedoelde spreekwijze w, rdt gebruikt zonder dat men meer weet, dat Brugman werkelijk de naam is van den grootsten redenaar der 15e eouw. Ds. Reesse begon dan ook met voor zijn gehoor in enkele trekken de geschiedenis van ons vaderland in die dagen te schetsenhij herinnerde er aan hoe de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten in Holland, Zee land en Utrecht, de Schieringers en Vetkoopers in het Noorden ons volk in verschillende partijen verdeeld hadden; hij schetste handel en wandel van de monni ken in die dagen en toonde aan dat beide veel te wenscben overlieten en hij wees er op hoe dat slechte voorbeeld van hen, die voor het geestelijk heil van het menschdom hadden zorg te dragen, verkeerd moest werken op dat menschdom zelf. En te midden van zulk eene omgeving kwam Johaones Brugman, die in het begin der 15e eeuw te Kempen was geboren en zich reeds vroeg aan den geestelijken stand had ge wijd, in een klooster. Geen wonder, dat ook hij zich aanvankelijk aaD eene slechte levenswijze overgaf. Maar toen hij tot inkeer was gekomen, stelde hij zich ten doel om zijne medemenschen op het goede pad terug te voeren en deed dit o. a. als reizend prediker, evenals Geert Groote. Hij trok daarbij inzonderheid te velde tegen het (dobbel-)spel, de ontheiliging der kerkelijke feesten en de onderlinge twisten, die het volk verdeelden, en wist door zijne bijzondere gaven als redenaar zijn gehoor niet alleen te boeien en te overtuigen, maar ook op een beter spoor te brengen. Van zijne redevoeringen is slechts éene voor het na geslacht bewaard gebleven en hoewel deze vermoedelijk niet eens tot zijne beste behoort, geeft zij toch reeds een denkbeeld van de phantasie waarmede Brugman was bedeeld en van den gloed, waarmede hij zijne leerredenen uitsprak. Hoewel Brugman overtuigd was van de vele mis bruiken en verkeerdheden, die door de geestelijkheid werden gehuldigd, was hij toch geen hervormer omdat hij nog te veel aan de kerk en hare instellingen hechttemaar toch kan hij als een vooriooper beschouwd worden, die den weg bereidde, dien Luther en zijne tijdgenooten zouden bewandelen en als zoodanig heeft Brugman zeker groote beteekenis ook voor niet-Katho- lieken. Op zeer boeiende wijze deelde ds. Reesse tal van wetenswaardigh eden uit het leven van Brugman mede en inzonderheid de voordracht van sommige gedeelten uit de bovenbedoelde voor het nageslacht bewaarde preek was zeer schoon. Wij zijn dan ook overtuigd, dat de aanwezigen zijne belangrijke rede met de meeste aandacht hebben gevolgd. De poging om het M e i c o n c e r t der zang- vereeniging alhier dit jaar meer uitgebreidheid te geven heeft, dank zij de ruime inschrijvingen voor geldelijke bijdragen, veel kans van slagen, hoewel het geraamde bedrag nog niet is volteekend. Wanneer echter de benoodigde gelden bijeen zullen zijn, bestaat het voornemen te trachten de muziek uit Crefeld te eDgageeren, waarmede men ook te Middelburg onder handelingen heeft aangeknoopt ter opluistering van het aldaar op 24 Mei te geven concert. De uitvoering der Goesche zangvereeniging zou dan bepaald worden op Woensdag 25 Mei, en bestaan in das Lied von der Glocke van Romberg en Athene's worstelstrijd en verlossing. Alles hangt echter af van de nog te verwachten inschrijvingen. Wij hopen, dat ook de mu ziekliefhebbers buiten Goes tot het welslagen der po gingen van de zangvereeniging het hunne zullen willen bijbrengen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft goedge vonden met ingang van 24 Maart de artt. 1 en 2 van het koninkl. besluit van 7 November 1886 toe- tepassen op de gemeente K a p e 11 etengevolge waarvan het vervoer van schapen, huiden, onbe werkte wol, klauwen, vleesch, mest en afval van schapen uit en naar die gemeente is verbodeneven eens ig verboden het aldaar houden van schapen- markten en openbare verkoopingen van schapen. Door een viertal leden van den kerkeraad te Ellewondsdijk is tegen hun medelid A. Postmus proces-verbaal opgemaakt, omdat hij een door dit armbestuur, met goedvinden van den voogd, in de naburige gemeente Driewegen besteed minderjarig meisje uit de woning, waar dit kind besteed was, heeft weggehaald en met zich heeft meegevoerd naar zijne woning en hardnekkig blijft weigeren dit kind af te geven. (M. Ct.) Door den Minister van waterstaat is aan den heer A. HartogAzn. concessie verleend voor den aanleg van een stoomtramweg IersekendamHans- weerd, in aansluiting met een paardenspoorweg van den rijksweg op Zuid-Beveland naar de buitenhaven te Wemeldinge. (M. Ct.) De commies 4e kl. P. A. L o e ff is van Sas- van-Gent naar Hoedekenskerke verplaatst. In Westelijk Zuid-Beveland, waar in 't begin van Maartdus vóór de laatste vorst, de meeste aardappels, zoowel vroege als lat«, zijn gepoot, heeft men hier en daar een onderzoek ingesteld naar den toestand van het zetgoed. Terwijl de een gunstig kon rapporteeren bevond een ander dat de vorst vele knollen had bedorven. Waar de akker na het diep poten is geëgd, gereven of opgehakt en goed dicht gemaakt zal de schade niet groot zijn, maar ongelukkig hij die ondiepe putten maakte en den grond niet voldoende heeft gesloten. Menigeen is tot het besluit gekomen nog meer breedte voor aardappels te bestemmen en het ingenomen land met andere vrucht te bezaaien in afwachting van hetgeen het vroege poten zal opleveren. Zoodoende heeft men twee kansen. De jonge groenten, die reeds boven den grond staan, hebben weinig van de koude geweten, dank zij de beschutting van de sneeuw. De Lentezon als zij komt zal daarop ook gunstiger invloed uitoefenen De bevolking der provincie Zeeland bedroeg op i Januari 1886: 96.943 m., 99.430 v. of 196.373 personen en is alzoo toegenomen in den loop van 1886 met 1225 m., 969 v., totaal 2194. De loop der bevolking dezer provincie was geboren werden 3620 m., 3313 v., samen 6933, terwijl stierven 2157 m., 2092 v., samen 4249. Het aantal personen, die zich in de gemeenten ves tigden, bedroeg 5791 m., 5649 v., samen 11.440, terwijl vertrokken 6029 m., 5901 v., samen 11.930. Het staat thans vast dat H H. MM. de K o- ning en de Koningin met het Prinsesje den 12n April de hoofdstad zullen bezoeken. Z. M. betoonde groote ingenomenheid met de feesten die voor bereid worden. De eerewacht zal 45 leden tellen. 4000 kinderen zullen den 14n April 's morgens te 9 uur een aubade brengen voor het paleis. Het aantal buurt- comité's is thans 150. Het hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw in Limburg heeft besloten zich tot de Tweede Kamer te wenden met het verzoek, het kapitaal te be iasten op denzelfden voet als de gronden. Volgens Het Vad. is de bedoeling van het wets ontwerp tot verlenging van den diensttijd der militieplichtigen niet ben feitelijk in dienst te houden, maar alleen om aan de regeering de bevoegd heid te geven hen, zoo noodig, voor den dienst op te roepen. De Staats-commissie tot herziening van het Wet boek van Koophandel, benoemd bij Koninklijk Beslu.t van 22 November 1879, heeft thans aan Z. M. den Koning aangeboden een ontwerp van wet op het failissement en de surseance van be taling. Bood zij reeds vroeger een ontwerp op het handels papier aan, zij heeft gemeend vergunning te moeten vragen om het thans aangeboden ontwerp ook afzon derlijk te publiceeren, zoowel omdat de overtuiging begint veld te winnen dat partiëele herziening de voor keur verdient boven de vernieuwing van geheele wet boeken als omdat naar de bedoeling der Commissie dit onderwerp niet langer deel zal uitmaken van het wetboek van koophandel. Eenstemmig was de commissie van oordeel dat bij eene herziening van het faillietenrecht, het thans be staande onderscheid tusschen kooplieden en niet-koop- lieden niet behoorde te worden bestendigd. Haar ont werp heeft dan ook het karakter verkregen van een zelfstandig en afgerond geheel. Het ontwerp schept geen nieuw recht, is geen uit vloeisel van nieuwe theorieën, maar beoogt niet anders dan eene lontering van het geldend recht, door ver werking van de resultaten eener nagenoeg vijftigjarige ervaring. Alleen waar een critiseh onderzoek van de werking der bestaande wet, een gestrenge toetsing daarvan aan de behoeften van het verkeer, eene nauw keurige raadpleging der rechtspraak en van de litera tuur wijziging van het bestaande als w.nschelijk deden kennen, is daartoe in het ontwerp overgegaan. liet ontwerp beperkt het faillissement niet tot koop- Heden maar maakt het toepasselijk op iederen schulde naar. Aan de Tweede Kamer der Stateu-Generaal is het volgende adres gericht Geeft met verschuldigde gevoelens te kennen, P. P. De Crane, zoutzieder te Zieriksee. Dat hij met belangstelling heeft kennis genomen van het wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent den accijns op het zout, aan uwe vergadering inge diend bij koninklijke boodschap van 4 Januari jl.; dat hij zich met de algemeene strekking van het ontwerp zeer kan vereenigen, in het bijzonder met de vervanging van doorloopand crediet met dat van afloopend crediet dat toch niet kan ontkend worden, dat het thans vigeerende stelsel voor de schatkist geen voldoende contröle aanbiedt en velerlei ontduikingen toelaat, die uit fiscaal oogpunt wel is waar afkeuring verdienen, doch onder den drang van scherpe mededinging voor de zoutzieders een onmisbaar hulpmiddel zijn gewor den om hun bedrijf in stand te houden dat deze ontduikingen van zelve ophouden te be staan met het tijdstip, waarop bet afloopend crediet, gepaard met het daaraan verbonden stelsel van vrij verkeer, in werking zoude worden gebracht dat wel is waar ook andere middelen tot betere uitvoering der wet op den zoutaccijns zijn aan de hand gedaan, in bet bijzonder de bepaling om zekere uitgestrektheden rondom de zoutziederijen tot onvrij territoir te verklaren dat adressant daarin een ernstig bezwaar ziet voor zijne industrie; de last toch, die uit de administra tieve bepalingen voortvloeit, is hoogst bezwarend; daargelaten nog de belemmeringen in den aangewezen kring, zoowel voor de neringdoenden als voor het publiek dat hij vertrouwt, dat het ontwerp, eenmaal tot wet verheven, in milden geest zal worden uitgevoerd, doch dat bij toch in art. 5 eenigen meerderen waar borg dan een Koninklijk Besluit zoude wenschen voor de handhaving van die losplaatsen, die als het ware aanleiding hebben gegeven tot de vestiging en ont wikkeling der zout-industrie, waarbij adressant voor zich het oog heeft op de haven van Zieriksee, waar bijna uitsluitend al het zout, door hem verwerkt, uit zee wordt aangevoerd. In het jaar 1886 werden 15 brikken en schooners in zijne zoutkeet gelost; dat adressant, behoudens de reserve betreffende ar tikel 5, zich veroorlooft het gevoelen uit te drukken, dat de verheffiDg van het bedoelde ontwerp tot wet wenschelijk is in het belang van den betrokken tak van handel en nijverheid. Op het aanhangige ontwerp tot wijziging van Hoofdstuk III zijn voorgesteld door de heeren Van Houieo, Kerkwijk en Schaepman twee amendementen: lo. om de laatste zinsnede van artikel 85 der Grond wet te lezen als volgt: Deze schadeloosstelling wordt niet genoten door de leden, die het ambt van minister bekleeden, noch ook, voor den tijd der zitting, door ben, die gedurende de geheele zitting afwezig bleven". Bedof ld wordt de schadeloosstelling van 2000 als Kamerlid. 2o. Om aan 15 als nieuw lid toe te voegen »De bepaliDg van het vorige lid, volgens welke bij aanneming van een bezoldigd staatsambt het lidmaat schap wordt verloren, is niet van toepassing ingeval een lid van de Staten-Generaal bet ambt van minister aanneemt". Voorts twee amendementen Van den heer D e Beaufort om in het artikel 78, betreffende de Eerste Kamer, te doen vervallen de bepaling dat zij tot de hoogstaangeslagenen behooren, en enkel te be palen dat zij door de Provinciale Staten worden gekozen overeenkomstig de opgenomen tabel en om in art. 79 de vereischten voor lid der Tweede Kamer te doen gelden voor lid van een der beide Kamers. De heer Van Asch van Wijck heeft eene wij ziging voorgesteld in de verhouding, waarin afgevaar digden naar de Eerste Kamer zullen worden gezonden, hoofdzakelijk met het doel om geen wijziging te bren gen in het aantal afgevaardigden voor Utrecht, oor spronkelijk voorgedragen. Te dien einde stelt hij voor, in het regeeringsvoor- stel het aantal leden te brengenvoor Zuid-Hol land van 10 op 9; voor Noord-Holland van 9 op 8; voor Utrecht van 2 op 3voor Overijsel van 3 op 4. Als redenen, die voor het amendement pleiten, wordt, behalve verschillende berekeningen van het aantal zielen op 1 lid der Eerste Kamer, aangevoerd, dat het niet wenschelijk is aan de provinciën Noord- en Zuid-Hol land, die ieder reeds met uitzondering van de overigen, eene vermeerdering van 2 leden verkregen, in de Eerste Kamer nog meer invloed dan Vs te geven. Uit het feit, dat de Provinciale Staten slechts bij hooge uitzondering personen nit andere provinciën kie zen, trekt de voorsteller de conclusie, dat bij verkie zingen voor de Eerste Kamer, naast beginselen, vooral op provinciale belangen gelet wordt. De le luitenant der artillerie J. C. F a b i u s heeft wegens zijne bevordering tot kapitein zijn ont- elag genomen als lid der Tweede Kamer. Er zal dus te Delft eerlang eene verkiezing voor de Tweede Ka mer moeten plaatshebben, waarbij vermoedelijk zal gekozen worden dhr. J. C. Fabius. Tot dusver hebben reeds 58 van de 86 leden der Tweede Kamer bij de beraadslagingen over de Grondwetsherziening éen- of meermalen het woord gevoerd. De heer Lohman heeft reeds over de 50 keeren zich doen hooren. Het getal grootere en klei nere redevoeringen, die van de Ministers medegeteid, bedraagt reeds meer dan er dagen in een schrikkeljaar zijn. En wij zijn pas in de zesde week en er is eerst ongeveer de helft afgedaan. Eenige zelfbeperking ware niet overbodig. (JJM)

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1