1887. N°. 36. Donderdag 24 Maart. 74ste jaargang. GOESCHE Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,7S. Afzonderlijke noinmers 5 et., met bijblad 10 et. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleehts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 23 Maart 1887. Daartoe gedrongen door gezondheidsredenen heeft de heer J. A. A. Fransen Van de Putte al hier met ingang van 1 April a. s. zijn ontslag ge nomen als lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Moet dit besluit om de redenen, die daartoe leiden, ten volle geëerbiedigd worden, wij houden ons overtuigd, dat zoowel door de Zeeuwsche bevolking als door de leden der Prov. en van Gedep. Staten met leed wezen zal worden vernomen, dat de heer Van de Putte zich genoodzaakt ziet eene betrekking neder te leggen, welke hij sinds 3 Januari 1879 op zoo uitstekende wijze vervulde en waarin zijne groote werkzaamheid en praktische blik bij groote kennis van de provinciale toestanden en aangelegenheden zoo zeer gewaardeerd werden. Het is te hopen, dat de Prov. Staten, die binnenkort zullen moeten vergaderen, ook voor de benoeming van een lid der Eerste Kamer, in plaats van wijlen mr. P.cké, voor beide betrekkingen waar dige opvolgers mogen kiezen. Daar de bomoeopathie in Zuid-Beveland, en vooral in Goes al meer en meer aanhangers vindt, hebben de heeren B. Quist en W. S. Duvekot Cz. aan vele belangstellenden een uitnoodiging gezonden tot bijwoning eener vergadering op Vrijdagavond a. s. in de «Bijzondere school" alhier te houden, ten einde mededeelingen te doen op dit gebied en ter bespreking van het denkbeeld om hier een homoeopathisch arts te verkrijgen. Twee dergelijke artsen zijn of zullen bin nenkort zijn gepromoveerd Men verwacht dat het denk beeld veel bijval zal vinden. Bij kon. besluit zijn o. m. benoemd tot landmeter van de 4a kl. dhrn. J. K. C r u c q en M. W. H i 1- dernisse. De Min. van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrecht-n en accijnzen, dat wegens het ontbreken van sollicitanten voor het opengevallen kantoor 's-Gravenpol- d e r, ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling vau ontvang kantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens tot mededinging bevoegd zijn, zich daar voor nog tot 5 April e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. Blijkens de ter visie liggende begrooting van het calamiteuze waterschap Ellewoudsdijk Bor- sele zijn de ontvangsten en uitgaven voor 1887/8 geraamd op een gelijk bedrag van 65907,23%. Het dijkgeschot van Ellewoudsdijk is uitgetrokken met 26574,03%en dat van Borsele met 32049,59. De bijdragen van aangrenzende polders zijn begroot op ƒ6157,61. Voor gewone werken aan de zeewering is bestemd /6416,13; voor buitengewone 45251,93; voor pei lingen 825 en voor renten ruim 5000. lerseke. In de Maandagavond gehouden verga dering van den Gemeenteraad, die door alle leden werd bijgewoond, las de Voorzitter eene missive van Ged. Staten voor betreffende het Raads besluit omtrent de schoolgeldheffing. Ged. Staten von den de heffing van een matig schoolgeld billijk, maar met het oog op de meerendeels arbeidende bevolking vonden zij het aangenomene te drukkend, terwijl zij het ook iD overeenstemming wilden gebracht zien met dat van omliggende gemeenten bijv. Wemeldinge, waar het aanmerkelijk lager was. Zij raadden dus aan op het genomen besluit terug te komen. De heer Sauer stelde de intrekking van dat besluit voor en in de plaats daarvan een schoolgeld van 50 cent per maand voor ieder kind, van 80 cent, voor 2 en 90 cent voor 3 kinderen uit éen gezin, ieder kind meer bovendien nog 10 cent. Het le voorstel (vernietiging) werd met 6 tegen 1 st. aangenomen; het 2e kwam niet in stemming, doordat het opnieuw aangeboden voorstel van B. en W., hetwelk de priori teit had, met 4 tegen 3 st. werd aangenomen. Dus zal te beginnen met 1 Juni a. s. voor ieder kind 60 cent per maand betaald worden, voor 2 kinderen uit hetzelfde gezin 50 cent, voor 3 of meer kinderen 40 cent ieder. Minvermogenden betalen de helft. Dit was het eenige punt dat de agenda ter behan deling gaf, doch de heer Sauer gaf nog in overweging den put van de wed. C. Van Hoorn aan te koopen voor brandput. Hij verheugde zich over den aankoop van de nieuwe brandspuit, maar wilde nu ook dat op voldoende wijze voor water gezorgd werd. De Voorzitter bracht in herinnering, dat vroeger reeds besloten werd een brandput op de Paardenmarkt te graven, doch de voorsteller meende, dat d# door hem bedoelde put beter gelegen was, waarop de Voor zitter aanhouding verzocht van het voorstel. Hetzelfde lid wilde verder het Reglement van orde voor den Raad, dat van 1851 dagteekent, herzien en de instructie van den gemeente-secretaris, die van 9 tot 3 uren onafgebroken zitting heeft, wijzigen. Wat hel laatste punt betreft, antwoordde de Voorzitter dat er zoo ver hij wist in de instructie niet staat, dat de secretaris van 9 tot 3 uren zitting heeft, maar wel wat niet hetzelfde is dat de secretarie gedurende die uren open is, doch dat hij tot de wijziging zoo noodig riet ongenegen was. In de vierde plaats wenschte dezelfde spreker, dat door de politie paal en perk gesteld werd aan het straatrumoer en de straatschandalen op Zondagavond, die zeer hinderlijk zijn en zooal niet slecht voor de openbare zedelijkheid, dan toch voor de openbare orde. Als de politie zich nu en dan eens vertoonde, zou dat gedrang en elkaar naloopen wel wat ophouden. De Voorzitter meende, dat de politie zonder eene bepaaldelijk hiertegen bestaande strafverordening wei nig doen kon, en toen daarna gezegd werd, dat de gemeenteveldwachter beter op zijn zaken moest passen, antwoordde de Voorzitter, dat het oordeel daarover aan hem als hoofd der politie stond en niet aan de Raadsleden. Dezen mogen natuurlijk bepaalde aanklach ten indienen, maar dan bij het hoofd der politie en niet in den Raad. Hierna werd de vergadering gesloten. Het publiek, dat in den laatsten tijd door zijne tegenwoordigheid meer belangstelling in de Raads zittingen toont, was Maandagavond in meer dan ge wone mate vertegenwoordigd. Aan den provincialen veearts der 3de klasse J. Z. R i s c h thans gevestigd te Kortgene, maar die naar Scherpenisse gaat, zijn als dienstkring aange wezen de gemeenten in het eiland Tolen en de ge meente St. Filipsland. De dienst in het eiland Noord-Beveland is tijdelijk opgedragen aan den provincialen veearts E. L. Van Mervennée te Goes. (M. Cf Er is concessie aangevraagd voor den aanleg van eenen locaalspoorweg van Vlissingen over Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle naar Dom burg. De aanvragers spreken daarbij van het bouwen van eene pier, met een hotel met beweegbare kamers er op. De aanvrage is gesteld in handen van het domein-bestuur. Door het Depart, van Koloniën is aan de Kon. Maatsch. «De Schelde" te Vlissingen de vervaar diging van eene torpedo-boot (groot model) opgedra gen, die in Oost-Indië moet worden geleverd. Thans hebben de heeren Schaepman en Van den Biesen vijf amendementen voor - gesteld, strekkende om de door de regeering bij wijze van Nota aangegeven veranderingen, die noodig zijn om de hoofdkiesdistricten Groningen, Utrecht, Amster dam, 's-Gravenhage en Rotterdam in enkele districten te splitsen, in de kiestabel aan te brengen. Zij doen het in den vorm van amendementen op het aanhangige Hoofdstuk III, met het oog op even tueels aanneming van het amendement-Godin de Beau fort om de additioneels artikelen omtrent het kiesrecht in Hoofdstuk III zelf op te nemen. In het vervolg is voor brieven of andere stukken, die aan den afzender om beter adres zijn teruggezonden en door dezen met een aangevuld, verbeterd of geheel nieuw adres opnieuw ter post worden bezorgd, opnieuw port en eventueel recht verschuldigd. Ter waarschuwing. Zaterdag stond voor de rechtbank te Arnhem zekere B., tabaksplanter te Huis- sen, terecht, die kunstboter in plaats van natuurboter had verkocht. Een kluit boter had hij te Bemmel aan een tapper als natuurboter te koop aangeboden, en voor 48 cents het kilogram werd 5 kilo daarvan ver kocht. Toen de tapper aanvankelijk twijfelde aan de goede qualiteit van hetgeen te koop werd aangeboden, had B. zelf den naam van een boterboer te Huissen opgegeven, van wie de boter heette afkomstig te zijn. De koop werd daarop gesloten, maar de verkooper bleek den kooper bedrogen te hebben, zoowel wat den aard als de afkomst van de boter aangaat. De boter, later in beslag genomen, werd scheikun dig door dr. Meijeringh onderzocht en bleek niets anders dan kunstboter te bevatteD. Op grond van deze feiten werd door het openbaar ministerie, mr. baron Van Lijnden, tegen den beklaagde twee maanden gevangenisstraf gerequireerd. De Ie luitenant G. Feenstra, van het 8e regiment infanterie, heeft verzocht wegens ziekte op non-activiteit gesteld te worden. In de prachtig gedecoreerde Doelezaal te Rotterdam had gisteravond eene feestviering plaats ter gelegen heid van den 90sten verjaardag van den Keizer van Duitschtand. Driehonderd Duitschcrs, waarbij zich ver scheidene Hollanders hadden aangesloten, namen er aan een banket deel, waarbij ongemeen veel geestdrift heerschte. Den Keizer is namens alle aanwezigen een telegram van gelukwensching toegezonden. De eerste ofliciëele dronk werd ingesteld op den Koning der Nederlanden, de tweede opden Keizer, de derde op üuitschland, de vierde op Bismarck. O-Indië. Overgeplaatst: de luit. t/z. 2e kl. C. A Dominicus van «Merapi" op «Gedeh", en van «Gedeh" op Prins Hendrik der Nederl." de le luit. der mariniers J. C. V a n H o e k. VEsmsaseassuscesma» Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij het gisteren voortgezet debat bracht de heer Lieftinck hulde aan den lluitschen keizer bij gelegen heid van diens 90en jaardag. Hij verklaarde zich voor de vrijheid voor den toe- komstigen wetgever op het gebied van het kiesrecht. De heer Lohman stelde een nieuw amendement voor om in de kieswet te laten aanwijzen de kenteekenen van maatschappelijken welstand en dat uit een gerin slechts éen persoon kiezen kan. De heer Sanders verdedigde het regeeringsartikel. De heer Heldt bestreed het, omdat het de flinke werk lieden van het kiesrecht uitsluit en stelde een amen dement voor, waardoor ook vrouwen stemrecht kunnen verkrijgen. Alle meerderjarige Nederlanders kunnen kiezen, die in het onderhoud van zich en hun gezin, zonder hulp van anderen, kunnen voorzien. Voorts wil hij voorschrijven, dat de stemmingen geheim zijn. De minister Heemskerk verklaarde het regeerings artikel onveranderd te handhaven de bedoeling ervan is algemeen stemrecht uit te sluiten, maar «geschikt heid en maatschappelijke welstand" kunnen als afzon derlijk of gemeenschappelijke criteria gelden. Het amen dementVan Houten c. s. werd door den minister als vijandig aan het regeerings artikel beschouwd het amendementVan der Kaay werd door hem niet sterk bestreden. De minister van oorlog verklaarde zich tegen het amendement-Roosuboom. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de Nsd. Herv. Kerk zija thans nog slechts twee candidaten beroepbaar, en wel de heeren J. C. Ruijs te Amsterdam en P. Van Binnendijk te Anjum, terwijl er reeds meer dan 320 vacante gemeenten zijn. Op 1 April a. s. worden tot de Ambachts school te Goes toegelaten voor het timmeren: M. Verburg en J J. F. Snoep; voor het smeden: J. A. Hoogesteger en J. J. Sloover, die allen geslaagd zijn bij het admissie-examen voor de Burger-Avondschool. Op Zaterdag 2 April zal aan 4 leerlingen der school het diploma wegens wel volbrachten leertijd worden uitgereikt. Voor de vacante betrekking van hoofd der school te Veere zijn niet 2 maar 6 sollicitanten. Voor de akte-examens lager onderwijs, die te Middelburg worden afgenomen, hebben zich aange meld 50 mannelijke en 25 vrouwelijke candidaten. Benoemd tot leeraar in de wiskunde, aan het instituut «De Vries" te Baarn, C. R. Koning te Mid delburg. Benoemd tot onderwijzer aan de school te Ned. Mettray C. Klap te Enschede. Rechtszaken. Gisteren deed de Arrondissements-rechtbank te Middelburg uitspraak in de zaak tegen den heer P. J. Rienstra te Veere, beklaagd van smaad. De rechtbank verklaarde den beklaagde schuldig aan eenvoudige be- leediging en veroordeelde hem tot 50 boete, subs. 10 dagen hechtenis, benevens in de kosten. (Af. Cf.) J. Van 't H„ koopman en commissionair te St. Annaland, thans in verzekerde bewaring in het huis van arrest te Zieriksee, heeft hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis der rechtbank waarbij hij wegens valschheid in geschrifte is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 jaar. ZN.) De Hooge Raad vernietigde Maandag het arrest van het llaagsche hof, waarbij was bevestigd het ver- oordeelend vonnis der Middelburgsche rechtbank tegen M. v. D., wegens het slaan van een bedienend beambte veroordeeld. De zaak is thans verwezen naar het hof te 's Bosch. De kantonrechter te Assen, mr. B. v. O., die zijn kinderen naar school zond terwijl het roodvonk te zijnen huize heerschte, is door den kantonrechter te Groningen veroordeeld tot 5 boete. Buitenlandsch Overzicht. De Duitsclie Keizer heeft gisteren zijn 90sten ge boortedag gevit rd. Reeds den vorigen avond was gansc.h Berlijn op de been om den grooten optocht der studenten bijtewonen. Alle studentenvereenigingen uit het geheele Duitsch" rijk hadden dcputatiën mrt ba nieren gezonden en de stoet trok bij het licht van omstreeks 4000 fakkels naar het paleis van den Keizer. Deze stond voor het raam met zijne jongste kleinkin deren bij zich, terwijl Keizerin Augusta, die tegen woordig lijdende is, in een rolstoel naast hem zat. Toen da studenten zich in een breeden kring voor het paleis hadden geschaard, aldus meldt de A. R. Ct., trad de hooge jubilaris, in weerwil van alle waarschuwingen zijner omgeving om zich niet aan de avondlucht bloot te stellen, uit de kamer, ging in het hooge voorpor taal staan en begroette aldaar de studenten. Van deze gelegenheid maakte de hoofdaanvoerder van den stu dentenoptocht gebruik om den Keizer toe te spreken. Hij begroette den jubilaris niet slechts als overwinnaar op de slagvelden, maar ook als beschermer van weten schap en kunst. Daarop volgde een treffend tooneel. Met ontblooten hoofde en terwijl de dames met doeken en voiles wuifden, zong de geheele menigte het volks lied. De Keizer schreide van aandoening en stapte langzaan» naar de kamer terug, alwaar nu de aan voerders der studenten werden ontboden, die ten ge volge van den rook der fakkels zoo zwart als schoor steenvegers voor Zijne Majesteit verschenen. Nadat de Keizer zijne blijdschap en dank wegens de ovatie had uitgesproken, voegde hij nog eenige woorden over de binnenlandsche gebeurtenissen er bij en zeide ongeveer het volgende«Slechts met een bedrukt gemoed had hij kunnen besluiten tot ontbinding van zulk eene veelbeteekenende vergadering als de Rijksdagmaar hij verheugde zich, dat het volk hem onmiddellijk had begrepen en dit op eene voor hem verrassende wijze had getoond. Inzonderheid verheugde hij zich over de gezindheid der Zuid-Duitschers, van welke hij véor de verkiezingen zeer vele adressen had ontvangen en die ook in dienzelfden zin hunne overtuiging bij de stem bus hadden uitgesproken. Wanneer hij aan de toe komst dacht, dan was hij ook gerust wegens den trou wen nationalen zin der studeerende jongelingschap, en daarom had hij ten hunne opzichte eene uitzondering gemaakt, met de huldebetuiging van een optocht aan te nemen. Dat ik mij in dit opzicht niet heb ver gist, daarvan hebt gij mij, en bij die woorden wees de Keizer glimlachend naar buiten een leuchtend bewijs gegeven". Gisteren was het Keizerlijk paleis als in een bloe menhof herschapen door het groote aantal bouquetten, dat uit alle oorden van het rijk was torg-zonden. Te 9 ureH zijn de leerlingen van alle scholen onder geleide van muziek naar de kerken gebracht, alwaar feestelijke godsdienstoefeningen werden gehouden, waar bij die gebouwen door eene dichte menigte waren bezet. Te 10 uren begon het rijden der studenten, die in honderden rijtuigen het keizerlijk paleis voorbijgingen, onder de tonen van een muziekkorps in middeneeuwsch costuum te paard, terwijl van de studenten ook de commissarissen van orde, aan het hoofd en achteraan den stoet, te paard zaten. Hst voorbijrijden duurde meer dan een uur. Toen het eeiste rijtuig naderde, verscheen de Keizer aan het raam, en toen volgden weer dezelfde tooneelen van geestdrift als die van den vorigen avond. Daarop volgde de plechtstatige aankomst van de leden der keizerlijke familie en de vorstelijke gasten, voorop de Kroonprins. Hoewel er niet minder dan 85 familieleden hem kwamen gelukwenschen heeft de grijze vorst zich den ganschen dag onvermoeid ge toond en zelfs Bismarck en Moltke nog in een lang durig particulier onderhoud ontvangen. Aan beiden schonk hij eene onderscheiding. Zijn lijfarts, die bij gelegenheid van 's Keizers 80sten jaardag een geschenk van 150,000 Mark ontving, kreeg gisteren een kei zerlijke gift ten bedrage van het dubbele dier som, echter met het verzoek om hem (den jubilaris) geen 100 jaar te doen worden, daar de keizerlijke kas dan geen geëvenredigde gift zou kunnen dragen. In Frankrijk hebben tal van personen, waaronder generaal Boulanger den Duitschen gezant persoonlijk gelukgewenscht met het groote Keizersfeest. Men beschouwt dit als een teeken gunstig voor den vrede. In het Engelsche parlement is de Iersche beteuge- lingswet aangekondigd, tot groote verontwaardiging van de aanhangers van Parnell en Gladstone. Aange zien echter het nieuwe reglement van orde bepaalt dat de voorzitter op voorstel van éen lid het recht heeft onmiddellijk tot sluiting van het debat overte- gaan, zal aan de oppositie niet veel gelegenheid tot ob structionisms worden gelaten. Beursoverzicht Ook omtrent de resultaten van de nu jongstverloo- pene dagen mag men tevreden zijn vooral als men in aanmerking neemt dat er zoovele sensatieberichten waren, alleszins geschikt om den gang van zaken ter beurze opnieuw te verstoren. De meest van beteekenis zijnde was wel die welke den mislukten aanslag op het leven van den Russischen Czaar meldde en te verwonderen is het, bij de prikkelbaarheid waaraan de Européesche b-u-ren nog «teeds lijden, dat de ach-

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1