gulden, met bepaling dat dia verhooging gerekend wordt te zijn ingegaan den 1 Januari 1887. »Wij twijfelen niet of de motieven die ons tot dit voorstel geleid hebben, zullen door u worden gedeeld en door de aanneming daarvan eene richtige en on partijdige waarneming der betrekking te meer gewaar borgd zijn." Dit voorstel, waaraan de Qnanciëele commissie hare goedkeuring hecht, komt in behandeling. Na aanneming van het voorstel zegt de Voorzitter dat dientengevolge de post der begrooting voor de jaarwedde met 100 moet verhoogd worden, en dat dit kan gevonden worden uit den post voor Onvoor ziene uitgaven, waartoe hij namens B. en W. het voorstel doet. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. XI. De Voorzitter herinnert nu, dat in de raads vergadering van 30 April 1886, naar aanleiding der rekening van de Vereeniging van Werklieden over 1885 door de toenmalige financieels commissie een paar opmerkingen zijn gemaakt, en dat van een en ander bet gevolg waseene bereidverklaring van B. en W. om met den hoofdcommissaris in overleg te treden, ten einde na te gaan op welke punten het reglement der vereeniging wijziging behoeft. Hij deelt daarbij mede, dat dit overleg werkelijk heeft plaats gehad, van welk overleg een geheel gewijzigd ontwerp reglement, dat thans ter behandeling aan den raad wordt overgelegd, de vrucht is. Dit ontwerp komt in behandeling en wordt zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. XII. De rekening en verantwoording van den ge meente-ontvanger als administrateur der fondsen van de vernietigde gilden over 1886, wordt overeenkomstig het advies der fin. commissie, goedgekeurd en vastge steld in ontvang op 676,32 en in uitgaaf op hetzelfde bedrag, waarvan 668,01 is bestemd tot uitkeering aan het Gasthuis. XIII. Het kohier der belasting op de honden wordt, nadat daarop nog vier belastingschuldigen zijn gebracht, vastgesteld met 166 honden, tot een totaal bedrag van 664. XIV. Nog is aan de orde de benoeming van twee leden van het Armbestuur ter vervulling der vacutures, ontstaan door het overlijden van den heer F. S. A. Knitel en het eervol ontslag van dr. N. J. F. Verschoor. Door het Armbestuur zijn twee dubbeltallen inge diend, waarop voorkomen1. de heeren E. F. Van Kalmthout en H. J. Stieger; 2. A. Dekker U. en S. J. J. Da Jonge Mulock Houwer. Bij eerste stemming verkrijgen dhrn. Van Kalmthout en Stieger beiden 6 stemmen. Bij tweede vrije stem ming bekomt dhr. Van Kalmthout 7 stemmen tegen 5 op dhr. Stieger. Voor de tweede vacatuie verkreeg dhr. A. Dekker 9 stemmen, terwijl 2 stemmen waren uitgebracht op den heer Den Boer en 1 stem op den heer De Jonge Mulock Houwer, zoodat dhrn. E. F, Van Kalmthout en A. Dekker benoemd zijn. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. Gemengde Berichten. Onze marktdagen worden door verschillende koop lui uit den vreemde met allerlei snuisterijen druk bezocht, hetgeen oorzaak is dat die handel op den duur slecht wordt. Onlangs had een Israëliet verschillende zaken gepresenteerd, doch er was weinig aftrek. De portemon- naies kwamen aan de beurt. Voor 25 cent", zei de koopman. Een boer nam er een aan, bekeek ze van buiten en van binnen, doch was niet tot koopen te bewegen»'k mot ten niet èn", zei de boer met een nadrukkelijk accent. Hier", zei de marchand en gaf hem een bankbiljet van 25 over, «neem aan" dat wil je misschien wel èn; «doch het is valsch", liet hij er op volgen, Ons boertje nam het aan en bekeek het even. »Neê", zei hij, «dat mok ok nie èn". De marchand was wat verheugd dat hij zijn schat weêr in handen had, want het bankbiljet was echt. Heinkenszaud. Woensdagmiddag kwam door het dorp alhier een op hol zijnd paard met wagen van den landbouwer A. d. J. aanrennen, Den voerman die zich met kracht inspande, mocht het niet gelukken het paard in te houden. De heer Schilham, geneesheer te 's-Heer Arendskerke, had de kloekmoedigheid om door gebaren met de armen het paard tot staan te brengen en het bij den teugel te grijpen. De voerman, die in een bange positie had verkeerd, kwam dienten gevolge met den schrik vrij. Eenige schade aan den wagen was thans het eenige gevolg. Ierseke. Gisteren hebben zich twee nieuwe gevallen van roodvonk voorgedaan en wel in één huisgezin een moeder en haar kind. Het laatste heeft dezen winter ook aan mazelen geleden. Scherpenisse. De mazelen heerschen hier sterk. De openbare school is bijna ontvolkt. Ook komen hier gevallen voor van kroep en van keelziekte, Iemand te Nieuwenhagen (Limburg) is onder de vreeselijkste pijnen aan bloedvergiftiging gestorven. De ongelukkige had een kleine, onbeduidende wonde aan de hand gekregen, door welke wonde waarschijn lijk giftige bestanddeelen in het bloed zijn gekomen. Op de Oude Maas heeft bij dikken mist een botsing plaats gehad tussehen de stoomboot «Anna Aleida", die de zalm voor de visscherijen vervoert, en den kolenlichter «Duplex", waarbij de stoomboot een groot gat bekwam en zonk. Zoowel de bemanning als de aan boord zijnde zalm werden op de «Duplex" gered. Het ongeval ontstond, doordien de stoomboot bij het ten anker komen, verward raakte in een ketting van den lichter, die mede ten anker lag, en toen door den sterken stroom daartegen geslingerd werd, Het gehaspel met onze scboone moedertaal wordt tegenwoordig zorgwekkend. Vooral, wanneer de politiek in 't spel komt schijnt elke uitdrukking geoorloofd. Zoo lezen wij in de Delftsche Cf. van heden, dat de aanbevolen candidaat voor den ge meenteraad is «afstammeling van een geslacht, dat sedert jaren, verder reikende dan menschenheugenis, (te Delft) is gevestigd". Wij hadden nooit gehoord, dat Delft bestaan heeft vóór menschenheugenis. Een ware ontdekking voor oudheidkundigen Haagsche Ct.) Naar men aan de N. R. Ct. meldt, heeft te Woensdrecht het volgende plaats gehad Zekere W., iemand van een zeer laakbaar gedrag, was eenige malen door den achtenswaardigen pastoor v. M. onderhouden, en dit niet alleen over zijne eigene levenswijze, maar ook over die van eene bij hem in wonende dochter. W. hiermede minder ingenomen, liet onder voorwendsel van zwaar ziek te zijn den pastoor bij zich ontbieden Nauwelijks had deze den voet in huis gezet, of W. greep een pistool, het welk hem echter juist intijds door den pastoor werd uit de hand geslagen, die hierop ijlings het huis ver liet. De zaak is handen der justitie. Te Amsterdam gaf het Woensdag eenige viseh- vrouwen aanstoot dat een huis van onderen zwart en van boven steenrood geschilderd was. Daar moest, volgens haar, een sociaal-democraat wonen. Zij hieven een anti-socialistisch liedje aan, en verwekten al spoedig zulk een volksoploop dat ernstige gevolgen wel niet lang zouden uitgebleven zijn, indien niet een vrij sterke politiemacht ware tussehen beiden getreden en ten laatste de bewoner een paar schilders aan het werk zette om de onderpui een ander kleurtje te geven. In de omstreken van Eindhoven houden twee benden de roode en de zwarte bijna iederen avond op de schandelijkste wijze thuis. Voortdurend worden er vensterglazen verbrijzeld, liefst de kostbaarste spiegelruiten. Eiken avond is men daar algemeen in spanning, wie thans wel aan de beurt zal komen om zijn eigendom vernield te zien. Zij, die de politie op eenigerlei wijze in het doen van haren plicht behulpzaam zijn, kunnen i-r zeker van zijn, dat er wraak op hen wordt genomen. In ongeteekende brieven woiden zij bedreigd, dat men, na hunne ruiten te hebben ingeworpen, hen zelf aan riemen zal snijden. Er zijn avonden geweest dat bij minstens een twintig tal inwoners de glazen ingeworpen werden. Een hoofd man of commandant geeft zijne orders uit dit is hoegenaamd geen geheim de mannen beraadslagen en dan is het bepaald, wie aan de beurt zijn, en dan gebeurt het van daag of morgen ook. De politie schijnt daartegen onmachtig te zijn, en zoover is het reeds gekomen, dat ieder zich wapent met geweer of revolver, om zelf leven en eigendom te verdedigen. Nu en dan hoort men dat de politie een van de belhamels te pakken heeft, doch op hetzelfde oogenblik loopt hij weer vrij rond en begint zijn spel van voren af aan. Het naburige Stratum verkeert reeds in eene soort van beleg, en bij publicatie is afgekondigd, dat men slechts met twee personen tegelijk zich na zes uren des avonds op straat mag bevinden, terwijl eene vroege sluiting der koffiehuizen is bevolen. Maar dit belet niet, dat bijna eiken avond zoowel te Stratum als te Eindhoven en omgelegen dorpen de wanordelijkheden worden herhaald. Bij een woning te Beetsterzwaag kan men een ooievaar zien stappen, die zich daar den geheelen winter reeds heeft opgehouden, trots sneeuw en ijs. Hij onderscheidt zich van andoren door veel minder vrees te hebben en durft zich gerust klepperend op straat vertoonen, bijna in het gezelschap van school kinderen. «Eiber" wist zich in het barre jaargetijde vrijwel te redden, doch werd gedurig gevoederd; vooral toen de winter zich duchtig liet gelden, hield men een oogje op hem. Werd het hem te erg, dan zocht hij een schuilplaats in de schuur, waar hij vrijen toegang had. Deze ongewone verschijning trekt veler aandacht, zoowel van ingezetenen als van vreemdelingen. De ooiesaar zal p. m. 3/4 jaar oud zijn en is te Beet- sterzwaag geboren. Te Bovencarspel is een lljarig meisje, dat 125 pond zwaar is. Een oude man uit Wassenaar, die met een brander.de pijp naar bed ging en dientengevolge zware brandwonden kreeg, is aan de gevolgen bezweken. Op de paardenmarkt te Weert verloor een koop man zijne portefeuille, waarin een bedrag van 1040 aan bankbiljetten was. Gepasseerden Zaterdag was schrpper C. Van den Klooster te Ouddorp bij den vuurtoren van Schouwen aan het garnalen korren, toen door den hevigen wind de mast van zijn hoogaarts brak. Gelukkig dat het vaartuig op het strand dreef, waardoor de bemanning zich konden redden. Gisteren is de hoogaarts afgebracht en in zinkenden toestand in de haven alhier gesleept. De schade is aanzienlijk. Een reusachtige sneeuwval te Karlsbad heeft alle verbindingen verbroken; men kan bij de bronnen slechts komen met behulp van sneeuwploegen. Een curieus geval heeft in het hospitaal te Périgueux plaatsgehad. Aldaar bevinden zich tegen woordig verscheidene lijders aan mazelen. Eén hunner, een slaapwandelaar, bij wien de uitslag op het hoogst was, stond 's ochtends te 4 uur op en sprong uit het venster in den tuin, eene hoogte van omstreeks vier meter. Hij werd wakker en liep eenigen tijd in het hemd op den tast rond. Het vroor 23° F. Eindelijk vond hij de woning van den concierge en eenige oogen- blikken later bracht men hem te bed. Den volgenden dag was hij volkomen hersteld. Hoeveel paardekrachten ontwikkelt een volwassen walvisch met zijn staart? Dr. Türner, professor aan de universiteit te Edinburg heeft berekend: 145. De velocipede is geen product van onze eeuw. In het stedelijk archief van Neurenberg is een wieier van 1633 bewaard en in de in 1703 verschenen historie van Neurenberg kan men lezen dat Stephan Farslers uit Altdorf een driewielig voertuigje had vervaardigd, waarmee hij, zonder eemge andere hulp dan die van zijn eigen handen en voeten, naar de kerk kon rijden. De volgende eigenaardige advertentie komt voor in een Duitsch blad«Ter eere van den geboortedag van Z. M. den Duitschen Keizer, zoowel als ter gelegen heid van het verjaringsfeest van zijne doorluchtige hoogheid Hendrik XXII, vorst van Reuss, zullen wij onbemiddelde man'.en of vrouwen kosteloos tanden en kiezen trekken. Hierop reflecteerenden kunnen zich 's morgens van 810 uur bij ons aanmelden." Volgt het adres. Het is zeer koud, ook te Parijs. Te Lyon is veel sneeuw gevallen. Te Genève woedde 24 uren achtereen een sneeuwstorm In de omstreken van Zurich lag de sneeuw Maandag minstens meter hoog, terwijl het er nog bleef voortsneeuwen. Volgens een telegrafisch bericht uit Augsburg, van eergisteren, zijn er op sommige plaatsen in Wurtemberg, tijdens het er drie dagen achtereen heeft gesneeuwd, herhaaldelijk lichte aardschokken waargenomen. In Spanje is tengevolge van geweldige sneeuwbuien, waardoor op sommige plaatsen de weg twee meter hoog met sneeuw bedekt ligt, het verkeer op de noorde lijke spoorweglijnen gestremd. Te Parijs bracht men een hond met het oor aan de telefoon, terwijl een ander hem verscheidene malen bij zijn naam riep. Bij eiken keer, dat het dier geroepen werd, wendde hij zich verrast omeindelijk werd de hond zenuwachtig en begon hard te blaffen, daar hij natuurlijk niets van de zaak begreep. Een dergelijke proef werd te New-York genomen met een hond, die weggeloopen was. Men deed hem het toestel aan het oor en hij herkende de stem van zijn meester door de telefoonhij blafte vroolijk en likte het toestel, waaruit hij misschien wel dacht, dat zijn meester te voorschijn zou komen. Laatste en telegraphisehe berichten. De heer P. Snoep, geboren te Goes, slaagde gisteren te Utrecht als candidaat in de Godgeleerdheid. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht: eerste soort afsteeksel 1,25. Ierseke. De justitie uit Middelburg kwam heden alhier naar men verneemt ter ontdekking van fraude gepleegd door een alhier wonenden gefailleerde. Middelburg. Onze geachte burgemeester, de heer mr. C. J. Pické aan wien op zijn verzoek door Z. M. onlangs, met ingang op 1 April a. s., wegens gezondheidstoestand eervol uit die betrekking ontslag was verleend is heden in den vroegen morgen, nog betrekkelijk onverwachts, op ruim 55jarigen leeftijd overleden eene hem gisteravond overvallen beroerte maakte een einde aan zijn zoo werkzaam leven. Sedert 1876 lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en van 1 Januari 1880 burgemeester dezer gemeente, be kleedde hij vroeger de betrekking van raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Zeeland, na bevorens de betrekkingen van officier van justitie bij de arron- dissements-reehtbank alhier en van kantonvechter te Tolen te hebben bekleed. Van Februari tot Mei 1866 had hij in het kortstondige ministerie-Geertsema zit ting als Minister van justitie. Tot zijn optreden als burgemeester was hij ook vele jaren schoolopziener in het le district van Zeeland. Zijn dood wordt hier al gemeen betreurd. Middelburg. Heden werd, onder tal van andere blijken van belangstelling, door een commissie uit de bij de Arrondissements-Rechtbank alhier ingeschreven advocaten aan hun deken mr. W. A. Van Hoek een sou venir aangeboden, ter herdenking van den dag waarop ZEd. vóór 25 jaren als advocaat werd beëedigd. Middelburg. Heden is aan het lokaal van het pro vinciaal gouvernement van Zeeland bij enkele inschrij ving aanbesteedhet maken van een bazaltmuur in de binnenhaven bij de groote sluis te Hansweerd. be- hoorende tot de werken aan het kanaal door Zuid- Beveland. (Raming 4300.) Minste inschrijver de heer P. J. Visser Pz. te Kruiuingen voor 3695. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Het algemeen debat over het hoofdstuk Kiesrecht is gesloten en de discussie aangevangen over het nieuwe Kiesrechtar tikel der regeering, bepalende de toekenning van het kiesrecht aan mannelijke Nederlanders boven 23 jaar behoudens de uitzonderingen die aan door de kies wet te stellen kenteekenen van maatschappelijken wel stand en geschiktheid voldoen. Vier amendementen zijn voorgesteld le. van dhr. Van Houten dat de geheele vrijheid aan den gewonen wetgever laat2e. van dhr. Ruijsgelijkluidend aan 't oorspronkelijk regeeringsvoor- stel, waarbij de maatstaf van huurwaarde wordt behou den; 3o. van dhr. Van der Kaay: om in plaats van ge schiktheid te lezenof andere kenmerken van vermoe delijke geschiktheid4o. van dhr. Rooseboom om te voorkomen de uitoefening van het kiesrecht door mili tairen onder de wapenen. De discussie daarover is aangevangen. Maandag voortzetting. - Het Dagelijksch Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen verpachtte heden in het «Slot Oostende" alhier, ten overstaan van den notaris A. Gallis Merens te Kapelle, 6 perceelen vis- scherij in de Ooster-Schelde nabij de vondehngsplaat no. 494 werd g-guud aan E. Minnaar te Wemeldinge voor 61, no. 495 aan P. De Zeeuw te Middelburg voor 50, no. 496 aan A. J. Arbrocher te Philip pine voor 61, no. 497 aan Maatschappij Ooster- schelde voor 98, no. 498 aan dezelfde voor ƒ135, no. 499 aan C. Bout te Tolen voor 64 per jaar. Het perceel in de Oosterschelde no. 369 werd gegund aan J. v. d. Berge te Bruinisse voor 90 per jaar. Twee perceelen derleische Oesterbank no. 185 werd gegund aan E. Lindenberg te Wemeldinge voor /28 per jaar, no. 190 werd gegund aan A. J. A. Hoog vliet te Baarland voor 240. Tot den aanleg van Oesterputten, drie perceelen der slikken onder Ierseke: XIII aan Jan Bom te Ierseke voor 42 per jaar, XXVIII aan Ph. Pikaar te Ierseke voor 1 per jaar, XXXII aan J. v. d. Burght te Ierseke voor 1 per jaar. Hel recht tot het weghalen van mosselzaad van de zeewerken aan het N W strand van het eiland Schou wen nabij de Oude Hoeve. le perc. aan J. v. d. Berge, Bruinisse, voor 140 per jaar2e perc. aan denzelfde voor 64 per jaar 3e perc. aan P. De Zeeuw te Middelburg, voor 73 per jaar; 4e perc. A. Jumelette B ruinisae voor ƒ43; 5e perc. aan J. Van den Berge te Bruin isse voor 82 6e perc. aan W. De Koning te BruiDisse voor 76 7e perc. aan A. Jumelet te Bruinisse veor ƒ140. De 9 eerste perceelen tot 31 Maart 1892, 10, 11 en 12 tot 31 Maart 1915, de 7 overige perc. van 1 Mei dezes tot 31 Maart 1888. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 18 Maart. Uua. 's morgens 8 's midd. 12% 's avonds 5 a 2 Wind richting. Toestand van de lacht. A H 4 s"ë A'S. 766 766 667 N.O. Zwaar bew. Bewolkt. Half bew. 0 4 3 0.7 Waarneming van hedenochtend 8 uur: Een depressie met een barometerstand in 't centrum van 755 m.M., bevindt zich ver van ons en Noord waarts. Een gebied van hoogen druk bevindt zich eveneens ver van ons en Noord-oostwaarts. Het grootste barometerstand-afwijkings-verschil was: Gisteravond acht uurHelder 2.3 m.M. boven Maastricht. Hedenochtend acht uur: Groningen 0.5 m.M. boven Vlissingen. Hedenmiddag 12% uur: het verschil werd grooter. Barometerstand te Utrecht om half een766 m.M. Verwachting: Noordoostelijke wind, veranderlijk weêr. Verkoopingen en Verpachtingen. D&tam. Plaats Voorwerpen. Information, 21 Mrt. Kwadendamme, beestenpeen, P. Overman. 22 Goed, manufacturen, De Vos. 22 Wieringen, boerenwoning enz., Van Leeuwen (Alkmaar). 23 Ond-Vosmeer, afbraak, Wagtho. 24 v Goes, afbraak enz., Mr. Liebert. 24 '8 Gravenpolder, mangels enz., P. Overman. 24 Oudelande, diversen, De Vos. 25 Ierseke, woonhuizen, Mulock Houwer. 25 Ierseke, oesters en pannen, Pelle. 26 w Hansweerd, afbraak schip, De Vos. 28 Kwadendamme, diversen, Mulock Houwer. 30 '8-Gravenpolder, beestenpeen enz., P. Overman. 30 Krniningen, herberginventaris, Prins. 30 Wolfertsdijk, woonhuis enz., Pilaar. 31 '8-Gravenpolder, bcestenpeen, Pelle. 7 Apr. Wolfertsdijk, broodbakkerij enz, Pilaar. Biezelinge, bouwhoeve enz., Gallis Merens. Druk. F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1887 | | pagina bijlage 2