1887. N°. 34. Zaterdag 19 Maart. 74ste jaargang. 33 IJ "V" O De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adveitentien voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR ta Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs Bleehts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 18 Maart 1887, zijn de navolgende personen veroordeeld: J. C. te Bergen-op-Zoom, A. P. te Sliedrecht, J. S., T. F. zwervend en J. D. te Wissekerke, wegens opeobare dronkenschap, ieder tot 0,50 boete subs. 1 dag h.N. L. te Ellewoudsdijk, G. M De H., P. L. te Haosweerd, wegens alsvoren tot 3 dagen h.J. De L. te Borsele, wegens alsvoren tot 2 maal 3 dagen h.C. B. te Hansweerd, wegens het open houden van zijn bierhuis na 't sluitensuur, tot 3 boete subs. 1 dag h.W. H. te Wissekerke wegens het zonder de vereischte vergunning verkoopen van ster kedrank in het klein, 2 maal gepleegd, tot 2 maal 5 boete, subs. 2 dagen h. voor iedere boeteC. De H., te Boschkapelle, J. B., te Hontenisse, wegens het vastmaken van hunne vaartuigen aan de steen glooiing van een waterkeerenden dijk in Zeeland, ieder tot f 10 boete, subs. 3 dagen h.J. L., G. L., J. L., te Kapelle, wegens strooperij, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 d. h.A. R., J. v. d. W., te Ierseke, wegens het bevisschen der Schelde zonder consent, ieder tot f 10 boete subs. 3 dagen h.C. v. d. P. te Ierseke, wegens het bevisschen der Schelde met een vaartuig zonder nummer in het zeil tot 5 boete subs. 2 dagen h.W. v. I. te Graauw, wegens het be visschen der Schelde en niet op eerste aanvraag ver- toonen van het consent aan de met het toezicht belaste ambtenaren tot fi boete subs. 1 dag h. A. T. en A. O. te 's-Heer Arendskerke, wegens het rapen van schelpvisch aan den voet van den dijk in ZeelaDd, ieder tot f 3 boete subs. 1 d. h.C. V. te 's Heer Arendsk., D. De R., te Wissekerke, wegens het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een wildstrik, ieder tot 10 boete subs. 3 dagen h.C. v. H., C. S. en P. E., te Hansweerd, we gens het verblijven in eene herberg na t sluitings uur, ieder tot 3 boete subs. 1 dag h.J. K. en C. K., te Hansweerd, wegens het verwekken van rumoer waardoor de nachtrust kan worden verstoord, ieder tot 15 boete subs. 3 dagen h.A. V., C. V. en J. S., te Kloetinge en B. N., te Ter-Neuzen, wegens alsvoren, ieder tot 3 boete subs. 1 dag h. Allen tevens in de kosten. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van heden, Vrijdag 18 Maart 1887, zijn veroordeeld: J. K. 20 j,, zonder beroep, te Krabbendijke, wegens diefstal, tot 4 maanden gev.straf; A. Van L. 28 j., landbouwer te Kamperland (Wissekerke), wegrns overtreding der hondenbelasting, tot 8 boete ten bate der gemeente Wissekerke, subs. 1 dag h.P. Van der V. 54 j., te Hansweerd, wegens beleediging des Konings, tot 25 boete subs. 14 dagen hechtenis. Allen in de kosten. Vrijgesproken isM. G. 27 j., te Rilland, beklaagd van bedreiging met moord. Liefdadigheid. In het begin dezer maand werd bij de destijds uit komende werkzaamheden, door de Commissie der (Economische Spijsuitdeeling de bedeeling aan valide personen gaandeweg gestaaktde sedert de laatste dagen echter ingevallen vorst en sneeuw stremt weder schier alle werk, en rekening houdende met de daar door ontstaande behoefte, heeft de Commissie niet geaarzeld daaraan tegemoet te komen, en beginnende met Zaterdag 19 Maart de uitreiking aan het volle getal bedeelden te hervatten. Is deze maatregel hoogst nuttig te noemen, de uit gaven welke hij vordert zijn natuurlijk aanzienlijk. De Commissie veroorlooft zich dan ook een beroep op de weldenkende ingezetenen te doen, om door bijdragen daarin tegemoet te komen, welke bijdragen door de bekende leden der Commissie gaarne zullen worden in ontvang genomen. Goes, 18 Maart 1887. De Commissie voornoemd, J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, Voorzitter. D. HILDERNISSE, Secretaris. Ingezonden Stukken. Ierseke, den 18en Maart 1887. In de gemeenteraadszitting van Maandag den 12en dezer vond de heer Van Oeveren goed om sprekende over het ingekomen verzoekschrift van 96 ingezetenen dezer gemeente, tot terugkoming op het genomen Raadsbesluit tot hooge schoolgeldbeffing te zeggen, dat uit het verzoekschrift bleek, dat velen gaarne bedeeld zijn. Ik ben er zeker van de tolk te zijn van alle onder teekenaren van dat verzoekschrift als ik hierbij verklaar, dat wij met verontwaardiging die beschuldiging van lage zelfzucht van ons werpen. Zeker verkeerde 's heeren Van Oeveren's geest niet in de hoogere sferen der poëzie, toen zijn mond dit proza uitte? Intusschen, als de dag der verantwoording daar is, zullen de 96 burgers van Ierseke de wonde indachtig zijn, die hun werd geslagen, en zij zullen rekenschap vragen aan den zwaardvechter die hen sloeg met het zwaard, dat hem te hunner verdediging was aangegord. Mijn groet aan groote deugd. J. Vervolg Raadszitting. Berekening van de exploitatie der gasfabriek met 20 pet. vermeerdering uitsluitend particulieren. ONTVANGSTEN. 118957 M®. gas ad 11 ets. per M®. f 13085,17 58920 0,069 ets. per Ms. 4065,48 Cokes (10883 H.L. steenkolen zie uit gaven, geven ad 140 pet. 15236 H.L. cokes; hiervan voor de stokerij en eigen gebruik 7000 H.L. blijft voor ver koop over8236 H.L.) ad 30 ets. 2470,80 Koolteer, 32649 H.L. ad 1,52 p. H.L. 496 26 Ammoniac water100, Huur van gasmeters 950, 21167,71 UITGAVEN. Om de benoodigde 217677 M». gas (particulieren 118957, straatverlicht. 58920, eigen verbruik 4800, verlies 16 pet. 35000) te kunnen produceeren zijn noodig wanneer de opbrengst per H.L. op 20 M3 wordt geraamd 10883 H.L. steenkolen a 0,606529,80 Arbeidslooni> 2600, Kalk150, Onderhoud retorten300, meters200, s gebouwen250, Lijn, raapolie, menie, bezems enz. 100, Slijtage gereedschappen100, Salaris Directeur1200, Verbagen360, Assurantiën, belastingen330, Administratie500, 12619,80 Ontvangsten 21167,71 Uitgaven 12619,80 Goed slot 8547,91 De financië le commissie heeft hieromtrent het vol gende gerapporteerd Uit het rapport der gascommissie blijkt dat volgens haar oordeel, gedeeld door burgemeester en wethouders, voor eene financieel en technisch gunstige caploitatie der gemeente-gasfabriek noodig is de beschikking over een bedrag van 38500 tot gedeeltelijke vernieuwing en vergrooting der fabriek en plaatselijke verbetering van kanalisatie- Afgaande op dit oordeel acht de financiëele com missie wenschelijk het verstrekken der noodige gelden, overtuigd dat hoofdzakelijk van eene goede inrichting der fabriek de financiëele resultaten der exploitatie afhankelijk zijn. De commissie geeft dit advies in de hoop, dat de vermeerdering van het gasverbruik blij vend zij en dat inderdaad reeds dit jaar worden verkregen de meer dere ontvangsten welke de gascommissie verwacht. Slechts in dat geval zullen rente en aflossing der be langrijke kapitalen in de fabriek vastgelegd zonder bezwaring der belastingschuldigen kunnen gedragen worden. Tegen het voorstel van burg. en weth.het nog ont brekende bedrag van 24000 te verkrijgen door het aangaan eener 4 pet. leening te sluiten, met de ge meentelijke instellingen, het gasthuis en Burgerlijk Armbestuur, heeft de commissie geen bezwaar. Voor publieke inschrijving toch schijnt het bedrag der leening klein, terwijl de kosten en kansen daaraan verbonden opwegen tegen het voordeel dat eene in schrijving boven pari geven kan. Eene lagere rente en daarbij behoorende uitgifte beneden pari verdient geene aanbeveling, waar het geldt eene leening tot het volle bedrag, op korten termijn aflosbaar. Bovendien worden op de voorgestelde wijze beide gemeente-in stellingen gebaat. Op grond dezer overwegingen adviseert de fin. comm. tot goedkeuring der voorstellen van het dagelijkscb be stuur en tot wijziging der begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 1887 gelijk bij die voorstellen wordt aangegeven. De Financiëele C -m missie (get.) C. L. M. LAMBRECHTSEN. B. M. DEN BOER. JONQUIËRE. Goes, 12 Maart 1887. Met een kort woord van inleiding wijst de Voor zitter er op, dat spoed in deze zaak hoogst gewenscht is. De langste dagen moeten voor een dergelijke uit breiding gebezigd worden en de leveranciers moeten met het oog daarop nog deze week antwoord hebben. Hij brengt daarop het punt in behandeling. De heer M. De Jonge Jz. zegt voor het voorstel te zullen stemmen. Toch releveert hij, dat vroeger minder berekend werd als noodig voor de uitbreidingnu wordt er veel meer gevraagd; daaromtrent wenschte hij gaarne eenige inlichting. De h er Ochtman antwoordt, dat de 20 pet. ver meerdering die, naar de commissie hoopt, spoedig zal toenemen, eene uitbreiding reeds volkomen wettigt. Maar bovenden zijn aan de nu voorgestelde uitbrei ding groote voordel len verbonden. Hij heeft nu zelf de werking der fabriek wat nauw keurig kunnen nagaan en verschilt thans met dhr. Polet op sommige punten van meening. Bovendien wordt nu een belangrijk grootere gashouder voor gesteld dan dhr. P. had bedoeld. Ook de kanalisatie zal nu verbeterd wordenniet dat die nu slecht is, maar ze leidt toch tot veel lekkage en gasverlies. Dit zal door het aanhangige voorstel worden verbeterd. De heer (juist heeft nu ook beter inzicht in de zaak gekregen. De fabriek wordt wel wat duurder, maar men zal nu ook 50 pet. gas meer kunnen leveren. Het verblijdt hem, dat de gascommissie en de direc teur zich zoo goed van hunne taak hebben gekweten hij heeft voor beiden allen lof. De heer dr. Callenfels sluit zich daarbij geheel aan. Hij heeft de gashouders gezien en de grootste was slecht. Die zal dus toch spoedig moeten worden ver nieuwd. Ook bij de tentoonstelling van verwarmings toestellen heeft de direct»ur alle mogelijke inlichtingen verstrekt. Hij zal voor het voorstel stemmen. Da heer De Jonge dankt voor de verstrekte inlich tingen, maar herinnert aan hetgeen ten vorigen jare een punt van verschil maakte tusschen B. en W. en de fin. commissie, betreffende een nader onderzoek door meerdere deskundigen. Op eene vraag van dhr. Quist antwoordde dhr. Ochtman, dat de vermeerdering van gasverbruik is ontstaan zoowel door nieuwe verbruikers als door meerder verbruik door de reeds bestaande. (Dr. Moens komt ter vergadering). De Voorzitter zegt alsnu, dat het Armbestuur en het bestuur van het Gasthuis bereid zijn de benoodigde gelden te verstrekken, doch die besturen wenschten wel, dat de som het laatste zal worden afgelost. Hij stelt daarom voor om, wanneer eenmaal beslot n is om gelden te leenen en wanneer die door de bedoelde besturen mochten worden verstrekt, over de aflossing nader te beslissen. De heer Lambrechtsen meent, dat daarbij wordt af geweken van het oorspronkelijk plan om minstens 4 pet. van het kapitaal aftelossen. De geheele leening zal nu niet in 25 jaren worden afgelost, maar in langer tijd. Hij zou wenschen, dat er nu 4 pet. van ƒ128,000 zou worden afgelost. De Voorzitter acht het gevaar lijk een besluit te nemen, waardoor een verandering zou worden gebracht in het vroeger aangegaan contract met de eerste leeners. De heer Ochtman wijst erop, dat er meer mag worden afgelost. Men behoeft dus niet per se in het 26ste jaar aan de aflossing der nieuwe leening te be ginnen. Na nog eene korte discussie tusschen den Voorzitter en den heer Lambrechtsen worden de discussiën gesloten en wordt lo. het voorstel omtrent de beschikbaarstelling der 38500 met algemeene stemmen aangenomen 2o. dat omtrent aflossing na de andere leening wordt aangenomen met 1 stem tegen (van dhr. Lam brechtsen) 3o. dat tot wijziging der begrooting met algemeene stemmen. VI. Alsnu wordt gelezen een missive van Ged. Staten van den 4 Maart jl. no. 713/7, 3e afd. hou dende eenige opmerkingen omtrent de onlangs vast gestelde verordening op de honden, ofschoon zij naar het gevoelen van dat college niet geacht kan worden met de wet in strijd te zijn. De Voorzitter zegt, dat deze opmerkingen door B. en W. zijn overwogen en zij gaarne aan den wensch van Ged. Staten hebben voldaan door de verordening in den geest dier opmerkingen te wijzigen, tengevolge waarvan zij een nieuw ontwerp in behandeling brengen. Dit ontwerp wordt eerst artikelsgewijze en daarna in zijn geheel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. VII. Alsnu komt in b handeling het ontwerp eener verordening in het belang der openbare gezondheid, daar de bestaande verordening, tengevolge van de in voering van het nieuwe wetboek van strafrecht, her ziening behoefde, en daarin geene bepalingen voor kwamen (welke ook in andere verordeningen niet voorkwamen) omtrent de keuring van visch en het toezicht op de vischmarkt. De gezondheidscommissie, zoowel als de commissie voor het ontwerpen der strafverordeningen hebben het concept onderzocht eu adviseerden, behoudens een paar kleine opmerkingen, tot vaststelling. B. en W. hebben van deze ppmerkingen gebruik gemaakt en de voor zitter brengt nu het ontwerp in behandeling. De heer Van der Hoek had gehoopt dat er eene verscherping ware gekomen ten opzichte van de keu ring van varkensvleesch met het oog op trichinen. Hij zou wenschen, dat de keurmeesters bij de slach ting van ieder varken tegenwoordig zijn en dat een gedeelte van het dier aan eene keuring wordt on derworpen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. wel aan een der gelijke bepaling hebben gedacht, maar op die wijze is er nog geene absolute zekerheid, dat er geen trichinen in het vleesch zitten. Bovendien gned gekookt of gebraden bestaat er geen gevaar en men kan desnoods een stuk gekocht vleesch laten keuren. Ook is het moeielijk, wanneer een varken gekeurd is later te constateeren of van dat dier alléén vleesch is verkocht. Dr. Gallenfels zegt, dat de gezondheidscommissie alles heeft gedaan, wat zij kon in zake de trichinen. Alles is voortgekomen uit dat éene beest van dhr. Peman Kakebeeke. Hij deelt dit mede ter geruststel ling van de ingezetenen. De artikelen van de ontwerp-verordening komen daarna in behandeling en de geheele verordening wordt na een paar inlichtingen van den Voorzitter op enkele vragen van jhr. Flugi Van Aspermont en dr. Callenfels met algemeene stemmen aangenomen. VIII. Als gevolg van bovenbedoelde verordening behoefde ook de Instructie voor den Keurmeester van. het Vee enz. eene wijziging. Die gewijzigde instructie wordt in behandeling gebracht. Dr. Callenfels zegt dat hij gaarne zou zien dat bij de aanstelling van een keurmeester of assistent bewijs werd geleverd, dat men eenige kennis van vleesch en visch heeft. Vele ziekten b. v. tuberkels enz. zijn in den aanvang moeielijk te constateeren en toch kun nen die ziekten worden overgebracht. Veelal is micros copisch onderzoek zelfs noodig. Er worden veel varkens en runderen ingevoerd, en bij een niet-deskundigen keurmeester krijgt men slecht vleesch te eten. De Voorzitter merkt op, dat men in de verorde ning niet kan opnemen, dat iemand zijn vak moet verstaan. Hij wijst erop, dat de Raad bij de keuze van een keurmeester op diens geschiktheid en kennis dient toetezien. Dr. Callenfels repliceert, dat hij alleen de wen- schelijkheid wil betoogen van het hebben van een be kwaam keurmeester. Ook zou desnoods onderzocht moeten worden het vleesch, dat rondgebracht wordt en dat elders is geslacht en in rollendes enz. wordt ter consumtie aangeboden. Hij doet echter geen voor stellen, hij uit slechts wenschen. De instructie in stemming gebracht wordt met al gemeene stemmen aangenomen. IX. Daarna wordt gelezen een voorstel van B. en W., luidende »De betrekking van keurmeester van vleesch en visch mag voorzeker een gewichtige genoemd worden. Da openbare gezondheid hangt voor een groot gedeelte af van een juiste en accurate uitoefening der daaraan verbonden taak. De uitgebreide invoer van Ameri- kaansch spek en van vleesch nit de omliggende ge meenten vordert een groot deel van den tijd van den ambtenaar, met die keuring belast. Daarbij komt dat aan den tegenwoordigen titularis ook de keuring en afsla» van visch is opgedragen, waarvoor, ook naar de meening der openbare gezondheidscommissie, geene gelden van hen, die hunne waren ter markt brengen ten voordeele van den keurmeester mogen gevorderd worden, eene belooning, die de vorige afslager wel genoot. »Een en ander geeft ons vrijheid u voor te stellen de jaarwedde van den keurmeester te verhoogen en deze te brengen van twee honderd op driehonderd

Goessche Courant | 1887 | | pagina bijlage 1