OPENBARE VERGADERING VAN DEN Raad der gemeente Goes, op VRIJDAG den 18 MAART 1887, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig 11 leden en de Secretaris. Afwezig de heer Ramondt met kennisgeving, en bij den aanvang dr. A. Isebree Moens. J. De notulen der vergadering van den 4 Februari jl. worden gelezen en goedgekeurd. De heer Ochtman vraagt het woord en zegt onge veer het volgende M. de VoorzitterNiet om eene aanmerking te maken op maar naar aanleiding van het slot van de voorge lezen notulen wenschte ik aan den Raad medetedeelen dat het beweren vaa den heer Den Boer dat door het personeel der gasfabriek op Zondagavond bij het uit gaan der Chr. Gerf. kerk lantaarns zonden zijn gepoetst niet overeenkomstig de waarheid is en ik dus moet aannemen dat de heer Den Boer geheel verkeerd is in gelicht geweest. Ziehier wat er is gebeurd volgens een door mij ingesteld nauwkeurig onderzoek. Naar aanleiding van bjj hem ingekomen klachten nopens onvoldoende verlichting in de Hervormde en Chr. Gereform. kerken was de directeur der gasfabriek op den bewusten Zondag zich daarvan gedurende de Godsdienstoefening persoonlijk gaan overtuigen en constateerde hij bij het verlaten van de laatstge noemde kerk dat twee lantaarns door een verstopping vaa den brander nagenoeg geen licht gaven en dus een gedeelte van de straat in duisternis verkeerde. Onmiddellijk heeft hij toen den fitter Van Oosten gelast op de gewone wijze hierin te voorzien en aangezien nu eenmaal een lantaarn niet anders dan met een ladder is te bereiken kan de zegsman van den heer Den Boer gezien hebben dat de fitter bezig was den brander door te steken om voor betere verlichting te zorgen, maar hij kan niet gezien hebben dat het personeel der Gasfabriek op Zondag lantaarns poetste en glazen schoonmaakte, eene bezigheid ten eenenmale overbodig daar dit juist de vorige week was geschied. Ik kan tot geruststelling in de toekomst nog mede- deelen dat de directeur geen oogenblik er o»er heeft gedacht en ook nimmer het plan heeft gehad derge lijke werkzaamheden des Zondags te doen verrichten, doch ik acht mij verplicht er tevens b j te voegen dat hem door mij de last is verstrekt om, wanneer des Zondags de publieke dienst en de verlichting dit ur gent vorderen, doch ook alleen dan, voorttegaan met die werkzaamheden te verrichten, die volstrekt nood zakelijk zijn. Nog een enkel woord ten slotte M. de Voorzitter en laat men mij wel begrijpen, het is niet om inbreuk te maken op het recht van interpellatie dat elk lid van den Raad natuurlijk bezit, maar het is in het belang van een richtigen gang van zaken dat leden van den Raad wanneer er klachten zijn tegen den directeur zich dan direct wenden tot de gas- commissiegeldt het de verlichting of het ondi rge- schikt personeel dan wende men zich direct tot dm directeur, en wachte niet op eene openbare zitting van den Raad. Ik geef u de meest stellige verzekering, dat fea di recteur èn gascommissie niets liever verlangen dan met alle inspanning te zorgen dat de gasfabriek aan de billijke eischen van het publiek beantwoordt en dat klachten steeds met den meesten ernst zullen worden onderzocht en bij gebleken gegrondheid daaraan alle voldoening zal worden bewezen. De heer Den Boer zegt dhr. Ochtman dank voor zijn inlichtingen. Hem was gezegd, dat de bedoelde wei kzaamheden des morgens waren geschied. Hij hoopt intusschen dat de werkzaamheden op Zondag zooveel mogelijk worden beperkt. De heer Ochtman verklaart zich bereid om dhr. Den Boer nadere inlichtingen te geven, doch verklaart dat de noodzakelijke werkzaamheden, door hem gere leveerd, des avonds zijn geschied. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen dat namens den gemeenteraad en de burgerij op 19 Febr. jl. Zijne Majesteit den Koning per telegram de deelneming in den nationalen feestdag is betuigd en daarvoor eveneens per telegram eene dankbetuiging is ontvangen dat een verzoek van D. Klemkerk om nog 5 Aren 30 Centiaren grond aan de 's-Heer Hendrikskin- derenbarrière in erfpacht aan hem af te staan, in voor bereiding ter behandeling is c. dat twee doode boomen zijn verkocht voor 5. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht Missives van Ged. Staten, houdende berichten der goedkeuring van de raadsbesluiten tot afstand van grond in erfpacht aan A. Okké, en tot dekking van het tekort op de administratie der Leenbank over 1886. Berichten der installatie van de heeren dr. J. L. Goemans als lid der openbare gezondheidscommissie, J. E. Mulock Houwer als lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs en mr. J. G. De Witt Hamer als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, tevens dat de laatste tot voor zitter en de heer dr. A. Isebree Moens tot secretaris dier commissie zijn benoemd. c. De jaarverslagen der commissiën van toezicht op het onderwijs en der gcmeentegeneesheeren, die bij het verslag der gemeente gevoegd zullen worden. d De rekening van het fonds van kazerneering over 1886, die door B. en W. is goedgekeurd in ontvang op f 429,47, in uitgaaf op f 320 60, alzoo met een goed slot van 108,87, tevens met machtiging op den ontvanger, om telkens, wanneer in kas zijnde gelden zulks toelaten eene inschrijving van 100 op het grootboek der 3% pet. N. S. ten name van het fonds aan te koopen. Nog is ingekomen het bericht der goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot het verleenen eeuer bijdi age voor de bedeeling op het Koningsfeest, met opgave van de commissie ad hoe der gedane uit gaven, waaruit blijkt, dat nog 36,60 tekort komt. De Voorzitter zegt, dat B. en W. gemeend hebben, in den geest van den raad en diens vroeger genomen besluit te bandelen, door uitzicht te verleenen, dat dit tekort uit de kas der gemeente zou gedekt worden, evenals de kosten voor het bespelen van het carillon opdien dag ad ƒ15, en vraagt daarop de goedkeuring van den raad. Deze wordt zonder beraadslaging en zonder hoofde lijke stemming verleend. V. Aan de oi de is het plan tot verbetering en uit breiding der gasfabriek. De daartoe betrekkelijke stukken luiden als volgt: Aan den Raad der Gemeente Goes. Toen wij indertijd aan uwe vergadering het voorstel deden tot overname der gasfabriek, wezen wij er op, dat die fabriek, wel verre van in een gunstigen toe stand te verkeeren, integendeel met vele gebreken be hept was. Evenwel werd algeheele vernieuwing niet terstond noodig geacht en deelden wij u mede, dat eerst kon worden afgewacht of er toeneming in het gasverbruik zou zijn, alsmede dat vooreerst het nood zakelijkste zou worden verricht. Die noodzakelijke werk zaamheden zouden naar ons plan in het voorjaar van 1887 worden uitgevoerd, en daarvoor kon worden aan gewend de pl. m. ƒ14,000 die van het kapitaal, dat opgenomen was voor de conversie der oude leeningen en de beëindiging der concessie aan de Nederlapdsche Gasverlichting- en Verwarmingsmaatschappij, nog over bleef. Eerder nog dan wij durfden verwachten is de tijd van handelen aangebroken, in dien zin, dat ook tot uitbreiding zal moeten worden overgegaan, wil de fa briek in staat zijn aan het toenemend debiet het hoofd te bieden. Is dit verschijnsel gunstig te noemen, het brengt mede dat ook, vroeger dan wij verwacht hadden, het nieuwe kapitaal zal noodig zijn, dat wij indertijd in 't vooruitzicht hebben gesteld. En nu de gemeente tot dezen zeker niet ongewensch- ten maatregel zal moeten overgaan, bracht de bedacht zaamheid mede naar de meest afdoende wijze van in richting en verbetering der fabriek uit te zien. De gascommissie, bijgestaan door den directeur der fabriek en door dén bouwmeester der gemeente, heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar den toestand der verschillende onderdeelen van de inrichting en zij heeft de resultaten van haar onderzoek medegedeeld in een rapport, dat wij de eer hebben hierbij aan u over te leggen. De commissie beeft haar gevoelen daarin duidelijk en onomwonden medegedeeld. Eene algemeene nadere uiteenzetting der feiten en voorstellen komt ons daarom niet noodzakelijk voor. Toch willen wij enkele punten nader toelichten, aangezien de financiëele gevolgen wat verder reiken dan vroeger in het plan lag en omdat natuurlijk op de begrooting nieuwe posten voor aflossing en rente zullen moeten gebracht worden. Al dadelijk kunnen wij echter hier bijvoegen, dat naar ons door de gas commissie verstrekte gegevens, die nieuwe posten vrij zeker door een gelijk bedrag aan meerdere ontvangst beloven gecompenseerd te worden. Immers in Januari en Februari 1887 is, vergeleken met dezelfde maanden van 1886, het gasverbruik be reids met ca. 20 pet. toegenomen, en hierin ligt dan ook de aanleiding dat wij niet dralen durven met voorstellen om tot de uitbreiding en verbetering over te gaan, welke bij toenemend gasverbruik als onver mijdelijk in 't vooruitzicht waren gesteld. Het rapport der commissie nu wijst op onvoldoend productievermogen, min gunstigen toestand van eenige onderdeelen der fabriek en gebrekkige kanalisatie. Al deze punten zijn behandeld in het rapport. Alleen zij hit ons vergund het voorstel der Com missie omtrent de kanalisatie nader toe te lichten. De kanalisatie is gebrekkig zegt de commissie. Zij be doelt daarmede echter niet, dat de pijpen en buizen slecht zijnintegendeel, zooals wij indertijd hebben aangevoerd, blijken de gaspijpen in goeden staat te zijn en zoudeqg ze in het plan der commissie grooten- deels alle wider kunnen dienen. Maar de commissie bedoelt dat de wijze van aanleg en de aansluitingen gebrekkig zijn, tengevolge waarvan geene behoorlijke en daardoor voor de exploitatie geene voordeelige cir culatie van het gas kan plaats hebben. Zoo zijn o. a. op verschillende punten der gemeente pijpen van klei nere afmeting de aanbrengsters van het gas voor pij pen van meerder vermogen. Zoo ontbreekt op andere punten eene behoorlijke aansluiting en wordt die zelfs op sommige plaatsen geheel gemist. Dit heeft ten ge volge, dat er aan de fabriek eene sterkere drukking moet worden gegeven tot vervoer van het gas ge woonlijk 48 millimeters, en met 's Konings jrardag onlangs tot 55 millimeters, terwijl men gemiddeld met 35 millimeters moet kunnen volstaan hetgeen een groot gasverlies veroorzaakt. Eene radicale en ratio neels verbetering hierin aan te brengen is slechts een daad van wijs beleid, die tot voordeeliger exploitatie bij beter licht aanleiding zal geven. Het stellen van een nieuwen gashouder blijkt mede zeer noodzakelijk. Behalve dat twee van de drie aan wezige gashouders in minder goeden staat zijn, zoodat de vrees bestaat, dat zij althans een van hen zich op een niet ver verwijderd tijdstip zullen begeven, kan bovendien, gelijk in het rapport der commissie is uiteengezet, door den geringen inhoud der gashouders des daags niet genoeg gas in voorraad geproduceerd worden. Dientengevolge moet des avonds alle mogelijke inspanning aangewend worden, om voldoend gas naar de stad te kunnen zenden, hetgeen een ongunstigen invloed op het gehalte van het gas uitoefent. Met den grooten gashouder, dien men wenscht te plaatsen, zullen de bedoelde twee kleinere vervallen en dan kan ruimschoots in da behoefte worden voorzien, zoodat aan de voortbrenging van gas geregeld kan worden doorgewerkt en tevens het hoofd geboden worden aan een eventueel grooter gasdebiet. Uit de teekeningen, die bij het rapport der gas commissie gevoegd ziin, zal men voorts ontwaren, dat bij uitvoering van haar plan eene groote regelmatig heid in de inrichting der fabriek verkregen wordt, iets, dat niet alleen aangenaam is, maar ook de wer king der fabriek zeer vergemakkelijkt. Wij durven dan ook het plan der gascommissie ge rust ter uitvoering aanbevelen en ten zeerste onder steunen. Twee vragen, die wellicht zullen gedaan worden en die de financië-le zijde van het plan betreffen, willen wij nog korteiijk bij voorbaat beantwoorden. a. Hoe zal de gemeente aan het kapitaal komen 1 b. Is de opname van geld, door de rente en aflos sing, niet te drukkend voor de gemeente? Sub a. Van het tengevolge der onlangs gesloten geldleening verkregen kapitaal is nog een bedrag van ruim 14600 overig, zoodat voor de uitvoering der aangegeven verbetering en uitbreiding (waarvan de kosten geraamd zijn op pl. m. 38500), ongeveer 24000 te kort komt. De twee armen-instellingen der gemeente (Burgerlijk Armbestuur en Gasthuis) hebben door de conversie der vroegere leeningen dat bedrag ruim beschikbaar, en wij hebben de zekerheid, dat niet alleen de besturen dier instellingen bereid zullen zijn de gelden ad 4 pet. te verstrekken, maar dat ook Gedep. Staten hunne goedkeuring daaraan zullen schenken. Sub b. Waar de vroegere eigenaren der gasfabriek, wel is waar met een gasprijs van 14 cent per stère, de winst der fabriek per jaar gemiddeld op ruim 8500 durfden berekenen (en dat nog wel terwijl door een onvoorzien en ook niet meer te wachten ongeval, een jaar een gevoelig verlies geleden werd) daar twijfelen wij geen oogenblik, of het vermeerderd gebruik van gas, gevoegd bij zuiniger beheer en betere werking der fabriek, zal de gemeente in staat stellen, de rente en aflossingen ook van deze leening te dragen. Wij ontkennen niet dat tengevolge van den grooteren gashouder en van de voorgestelde verandering in de kanalisatie, de kosten van uitbreiding en vernieuwing hooger worden dan aanvankelijk geraamd was, doch wij hebben de overtuiging, dat zij leiden zullen tot besparing in de exploitatiekosten en dat de fabriek dan in een toestand zal verkeeren, waarin de toekomst met vertrouwen kan worden tegemoet gegaan. Wij nemen alzoo de vrijheid u voor te stellen: a. Voor de gascommissie beschikbaar te stellen een bedrag van acht-en-dertig duizend vijf honderd gulden tot verbetering en uitbreiding der fabriek, op de wijze als in haar rapport is aangegeven. b. Die gelden te vinden door ons te machtigen tot het aangaan eener leeDing bij de besturen van de ge meente-instellingen (het Gasthuis en het Burgerlijk Armbestuui) te zamen tot een bedrag van vier en twintig duizend gulden, en elk tot zoodanige som, als met onderling overleg wordt goedgevonden, tegen eene rente van vier percent en aflossing van vijf honderd gulden 'sjaars aan elk der instellingen of duizend gul den te zamen, tot dekking van welke rente en aflos sing de middelen en inkomsten der gemeente worden aangewezen. c Tot aanvulling van die som, teneinde het ter beschikking van de gascommissie gestelde kapitaal te verkrijgen, te beschikken over .veertienduizend vijf honderd gulden van het eventueel batig saldo der rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1800 zes entachtig, zijnde het nog uit de eerste leening beschikbare bedrag. d. De begrooting vao ontvangsten en uitgaven over 1800 zeven en tachtig te wijzigen en aan te vullen als volgt I. ONTVANGSTEN. Hoofdstuk I, art. 3. Prelevement op het goed slot der rekening over 1886 14500 Hoofdstuk V, afd. I, art. 1. Geldleening voor uitbreiding en verbetering der gas fabriek d 24000 Te zamen 38500 II. UITGAVEN. Hoofdstuk IV, afd. II, art. 1. Uitbrei ding en verbetering der gasfabriek 38500 Goes, den 7 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders, J. G. DE WITT HAMER, De Secretaris, HARTMAN. H t rappoit der gascommissie luidt als volgt: De gascommissie ziet zich verplicht het volgende te brengen onder de aandacht van den gemeenteraad. Gelijk bekend was bij de overname der fabriek had deze imichting de volgende gebreken: le. onvoldoend productievermogen; 2e. slechte toestand van verschillende onderdeelen der fabriek; 3e. gebrekkige kanalisatie. Het te geringe productievermogen was voor de vroegere eigenaren der fabriek het hoofdbezwaar tegen verlaging der gasprijs. Had deze verlaging vermeerde ring van gebruik tengevolge, dan ware daaraan volgens hun beweren slechts bij belangrijke uitbreiding der inrichting te voldoen. Het is aan de gascommissie gebleken, dat dit beweren vólkernen gegrond was, en dat reeds thans de fabriek te klein vermogen heeft om bij het huidige gasverbruik te leveren voldoend bereid gas en te exploiteeren met vereischte zuinigheid. De condensor en de inrichting van het zuiverhuis hebben een vermogen van 500 M'. gas, de stations meter van omstreeks 800 M3. gas per etmaal, terwijl in drukke wintermaanden 1100 a 1200 M3. in het etmaal wordt verbruikt. Ook oningewijden zal het bij raadpleging dezer cijfers duidelijk zijn, dat het gestookte gas onvoldoend gecondenseerd (van teer ontdaan) en onvoldoend gezu verd naar de stad moet worden afge leverd. Niet minder wordt het productievermogen der fabriek gediukt door de te kleine gasberging. De drie bestaande gashouders hebben een totalen inhoud van 560 M3. Meer dan deze hoeveelheid kan niet in voor raad worden gemaakt; het meerder benoodigde; in de wintermaanden ongeveer 600 M3 daags, moet worden bereid gedurende de uren van verbruik. Men is hierdoor verplicht te stoken met meerdere ovens dan noodig zoude zijn bij grooteren gasvoorraad. Deze omstandigheid drukt zeer de exploitatiekosten. Eene zuinige exploitatie eischt het onafgebroken werken met een beperkt aantal retorten, over dag tot het maken van den voorraad, 's nachts tot het leveren van hetgeen aan den voorraad kan te kort komen. Het tusschentijds aanleggen is steeds financiëel Zijn hiermede in het kort aangeduid de gevolgen van het te kleine vermogen der fabriek, het brengen van verbetering in dat gebrek zal motten gepaard gaan met vernieuwing der toestellen. Al ware het bestaande in den besten staat dan nog zoude uitbrei ding der inrichting niet kunnen plaatshebben zonder vervanging van de voornaamste onderdeelea. Daarbij verkeeren thans in het bijzonder de mainwaarin de retorten het gestookte gas afvoeren, en de zuiver- toestellen in een toestand, welke dringend voorziening eischt, terwijl behoud van de bestaande condensor wegens hare gebrekkige inrichting onraadzaam is en éen der kleine gashouders bepaalde gebreken heeft. Werd aanvankelijk geoordeeld, dat de gebreken der kanalisatie hoofdzakelijk fe verbeteren waren door het aanbrengen van een nieuwen zinker in de kade, waar door een belangrijk deel der gemeente op ruimere schaal van gas zoude voorzien worden, bij nadere overweging blijkt, dat de buisleiding zeer onoordeelkundig verdeeld is, zoodat vaak ruimere leidingen door kleine worden gevoed. De toestand der kanalisatie eischt hoogen gasdruk, hetgeen zoowel gasverlies bij lekkage als gasverlies bij het branden tengevolge heeft. Ook in dit opzicht derhalve financieel nadeel bij de exploitatie. Het voorgaande heeft de gascommissie, in overleg met den directeur en den gemeente-bouwmeester, geleid tot het ontwerpen eener verbouwing, waarbij de ver schillende bezwaren worden opgelost. Het ontwerp bestaat uit éen nieuwe gashouder, groot 900 M*. geraamd op13600. vier zuivering»kisten, geraamd op 2704, éen wasscher-scrubber762, éen condensor1290, éen rruin met toebehooren 650, buisleiding op de fabriek geraamd op. 1000, éen stationsmeter875, afsluiters geraamd opv 480, nieuwe toestellen totaal van 21361,— Fundeering gashouder, nieuwe kolenloods, nieuw zuiverhuis, ondermetseling nieuwe toestellen, afsluiting en afwatering van het terrein, alles een noodzakelijk gevolg van de vernieuwde inrichting, globaal geraamd door den gemeente-bouwmeester op 13000. Plaatselijke verbetering der kanalisatie, met inbegrip van den nieuwen zinker geraamd op 4127. Alzoo een totaal van 38488. Het is dit zeer belangrijke bedrag, waarvan de gas commissie de beschikbaarstelling nood-g acht in het belang der exploitatie vaD de fabriek. Met dit bedrag zal niet alleen de fabriek in elk opzicht in goeden staat worden gebracht, doch de inrichting zal na deze verbetering kuDnen voldoen aan vermeerdering van het gasverbruik met 40 a 50 pet. der tegenwoordige pro ductie. Bij vergelijking van het thans noodig geoordeelde met het vroeger geraamd bedrag ad 25000 blijkt, dat het verschil hoofdzakelijk moet gezocht worden in de meerdere kosten voor den nieuwen gashouder en in de verbetering der kanalisatie. Werd aanvankelijk ontworpen een nieuwe gashou der m«t behoud van de drie bestaande, nadere over weging deed de voorkeur geven aan het doen vervallen der twee kleinste, samen slechts groot 280 M3., waar van éen, gelijk reeds gezegd, in gebrekkigen staat ver keert, en aan het bouwen van een geheel nieuwen gashouder, groot 900 M3. Buiten de meerdere kosten, vereischt voor deze grootere inrichting, moest ook voor de fundeering een belangrijker bedrag worden geraamd, dan bij het avant-project kon worden verondersteld. Uitstel der verbetering leidt niet tot vermindering van kosten, doch bestendigt slechts de technisch on voldoende en financiëel minder voordeelige exploitatie, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat elk oogenblik éen of meer der gebrekkige toestellen aan den dienst ont vallen. Eene zeer bespoedigde beslissing is dringend nood zakelijk om nog dit jaar het werk uittevoeren, daar het geheel moet voltooid zijn in den loop der maand Augustus, wil de exploitatie ondanks de verbouwing geregeld verzekerd zijn. Het is dan ook aan de gas commissie gebleken, dat op meerdere technische gron den de beschikbare tijd reeds zeer krap te achten is. DE GAS-COMMISSIE. Zie vervolg in het bijvoegsel.) Rechtszaken. Ter aanvulling en wijziging van het verslag der rechtszaak tegen den heer R., in ons vorig no. uit de Midd. Ct. overgenomen, meldt dat blad dat, in plaats van art. 268 er sprake was van art. 266 en de vordering van het O. M. strekte, in plaats van subs, tot 30 dagen gevangenisstraf, tot 30 dagen hechtenis. Marktberichten. KRUININOEN, den 16 Maart 1887. Tarwe f 7,—, f 6,60. Rogge f 6,30, f 6,— WintergerBt f 4,75, f 4,50. Zomergerst f 4,50, f 4,25. Haver f 3,—, f2,—. Erwten f 7,75, f 6,50, alles per hectoliter. MIDDELBURG, den 17 Maart 1887. Heden was de aanvoer uit Walcheren klein Tarwe en Witte Boonen waren er het grootst gedeelte van. Tarwe is voor consumtie en handel gekocht tot vo rige noteering. Rogge. Winter- en Zomergerst eender in prijs. Witte Boonen niet veel begeerd en zonder prijsverandering genomen. Biuine Boonen gevraagd, weinig aangeboden en met vorige prijzen betaald. Paardenboonen en Groene Kookerwten onveranderd. Koolzaad is nominaal genoteerd. Zomerzaad opgeruimd. Nieuwe Tarwe f 7 a f 7,10, enkel daarboven. Rogge f 6.40 a f 6,50. Wintergerst f 4,90 a f 6 Zomergerst f 4.50. Witte Boonen f 8 40, algemeen hield men op f8,50 vast Bruine Boonen f 11,25. Paardenboonen f6,10. Groene Kookerwten f8,50 a f9. Koolzaad f 7,50 a 17.60 nominaal. Raapolie f 23. Patenfolie f25. Lijnolie f26 per vat op 6 weken, contant f 1 korting Lijnkoeken. Zachte f 13. Harde dito f 11 per 104 stuks. Boter f 0,90 a f 0,98 per K.G. Eieren f 3,20 per 100 stnks.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2