1887. N°. 34. Zaterdag 19 Maart. 74 ste Bij dit uonimep behoort een bijvoegsel. GOESff De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yrljdagarond, uitgezonderd op feestdrgen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adveitentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren NIJGH VAN DITMAR tv Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is va15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 18 Baart 1887. Op de voorloopig vastgestelde kiezerslijst voor ledeD van den gemeenteraad te Goes komen 440, op die voor de Prov. Staten en leien der Tweede Kamer 265 namen voor. Tengevolge van het opnieuw ingevallen strenge winterweder, waardoor bovendien de werkzaamheden buitenshuis weder gestremd zijn, heeft de commissie voor de Oeconomische spijsuitdeeling alhier besloten, de bereids ingekrompen bedeeling weder tot de voile rol uit te breiden en Zondag eene extra- bedeeling te doen. De ingezetenen zullen zeker met genoegen vernemen, dat op die wijze weder in den dringenden nood van velen wordt te gemofet gekomen en billijkerwijze mag de commissie verwachten, dat haar hierbij de eventueel noodige steun der burgerij niet zal ontbreken. Door de werkende leden der herleefde harmonie »De Volharding" zijn dhrn. Z. D. Van der Bilt La Motthe, G. H. Kakebeeke, S. De Meulemeester en Ph. M. Van der Mandere uitgenoodigd het voorloopig bestuur dier vereeniging te willen vormen, waartoe deze heeren zich bereid hebben verklaard. Hedenavond zullen de werkende leden uit hun midden een vijfde lid van dat bestuur verkiezen. Door Ged. Staten van Zeeland is vastgesteld het aandeel, door de verschillende gemeenten in onze provincie te dragen in de lichting voor de Nationale militie van dit jaar. Dit bedraagt o. a. voor Baar land 1, Borsele 2, Kats 2, Kolijnsplaat 3, Kortgene 3, Driewegen 2, Ellewoudsdijk en 's-Heer Abtskei ke 1. Goes 19, 's-Gravenpolder 2, 's-Heer Areadskerke 10, 's-Heerenhoek 3, Heinkenszand 4, Hoedekenskerke 3, Kapella 7, Kattendijke 3, Kloetinge 4, Krabbendijke 5, Kruiningen 7, Nisse 1, Oudelande 1, Ovezand 2, Rilland- Bath 6, Schore 2, Waarde 2, Wemeldinge 6, Wisse- kerke 12, Wolfertsdijk 7, Xerseke 8. Naar aanleiding van het onlangs gehouden ver gelijkend examen voor de Postspaarbank zijn drie pi r- sonen aangesteld, o. a. met no. 1, mrj. J. De Laat de Kanter alhier, met diploma eind-examen H. B. S. en akte M. O. boekhouden en, met no. 3, de heer J. K. Pilaar, te Middelburg, leerling van den heer J. Bevelander Schoo, te Groede. Ierseke. De opnieuw ingevallen vorst heeft hier een groote stremming in de werkzaamheden aan de o e s- tercnltuur en bij den landbouw veroorzaakt. Het panr.en afsteken en krabben is gestaakt moeten worden zoodat velen nu tijdelijk zonder werk zijn. De scherpe koude wind zal zeker weer heel wat schade doen aan de oesters op de ondiepe perceelen. Bij Min; R-sol. is J. J. Brevet, commies 3de klasse, van Hoedekenskerke naar Brouwershaven ver plaatst. De Staatscourant van 17 dezer behelst de sta tuten der naamlooze vennootschap Middelburgsche Bouw- en Verhuurmaatschappij", te Middelburg. middelburg. Gisteravond is door de vereeniging «Uit het Volk Voor het Volk" in de groote zaal van het Schuttershof alhier, eene kunstbeschouwing gegeven van eene verzameling van aquarellen van de eerste schilders, in eigendom toebeboorende aan den heer R. J. Kijzer te Amsterdam, en door dezen voor een avond welwillend ter beschikking van genoemde vereeniging gesteld. Deze prachtige verzam-ling be staat uit 70 stuks teekeningen, vervaard.gd o. a. door Allebé, Apol, Korff, Van de Sande Bakhuijzen, Bles, Bosboom, Israels, Ten Kate, Maris, Mesdag, Rochussen, Van Trigt, Verveer en anderen. Een druk bezoek viel aan deze tentoonstelling ten deel. Met algemeene stemmen is tot directeur der stoomtramweg-maatsch. Breskens-Maldeghem benoemd de heer G. H e u f f, civiel ingenieur te Winterswijk. Aan Hare Majesteit onze Koningin is de zeldzame onderschriding te beurt gevallen door den Keizer aller Russen te worden begiftigd met het grootkruis der in 1714 door Peter dsn Groote gestichte orde voor dames, van de heilige Groot martelares Katharina. Graaf Kapnist, de Russische gezant bij ons hof, zal audiëntie aanvragen, ten einde aan H. M. de insigniën der orde te kunnen aanbieden. Op'hoofd stuk III (kiesrecht) zijn nieuwe amendementen voorgesteld lo. van den heer Rooseboom, om achter het 1ste lid van het gewijzigde art. 76 der Grondwet te doen volgen een nieuw lid, aldus luidende »De wet bepaalt, in hoeverre de uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst voor de militairen bij de zee- en de landmacht voor den tijd, gedurende welken zij zich onder de wapenen bevinden". De voorgestelde wijziging heeft ten doel te voor komen, dat de latere wetgever ooit in de noodzake lijkheid gebracht wordt het kiesrecht te doen uitoefe nen door de militairen hij de zee- en de landmacht, zoolang zij zich onder de wapenen bevinden. 2o. van de heeren Van Houten en De Ruiter Zijl- ker om art. 76 der Grondwet te vervangen door het volgende artikel 8 De leden der Tweede Kamer worden gekozen door de kiezers, die da wet aanwijst en op de wijze, bij de wet te bepalen". Nader verneemt men, dat H. M. de Koningin (zie ons vorig no.) aan Kabelaar en aan den politite- agent Blom ieder 100, Van Deijk ƒ25 en aaneen derden agent 10 heeft geschonken. De stalhouder Wegman ontving een gouden doek speld met diamanten. Bovendien werd aan Kabelaar gisteravond namens 120 Hagenaars uit verschillenden stand een gouden remontoir-horloge aangeboden, als blijvende herinne ring aan zijne moedige daad op 19 Februari jl. Het horloge bevat in de kast het inschrift»Aan Anton Kabelaar, 19 Februari 1887". De wijzers zijn eveneens van goud, met diamanten steentjes bezet. Een gouden ketting behoort bij het uurwerk. Tevens is er bijgevoegd een gouden medaillon, in de achterkast waarvan het stedelijk wapen is gegrift. Het medaillon bevat de portretten van H. M. de Konin gin en H. K. II. prinses Wilhelmina. Voorts werd Kabelaar verrast met een prachtig ge- calligrapheerde naamlijst van de 120 schenkers, welk kunstwerk gevat is in een eenvoudige zwartbruine lijst en waarbij een vereerende opdracht, eveneens keurig gecalli- grapheerd, is gevoegd. Z. M. de Koning heeft aan den beeldhouwer Bart Van Hove te Amsterdam opgedragen een buste te maken van Prinses Wilhelmina, waarmee de heer Van Hove reeds is aangevangen. De kapt. luitenant ter zee B u ij s k e s, die com mandant was van de «Schorpioen" toen deze zonk tengevolge van de aanvaring met de sleepboot «Hercules", heeft, overeenkomstig de bestaande mili taire wetten, te dier zake voor het hoog militair ge rechtshof terechtgestaan. Hij is door dit college vrij gesproken van alle schuld aan het ongeluk, zijn schip overkomen. De heer J. C. Koning te Amsterdam vraagt met betrekking tot het adres aan den Koning betref fende land- en zeemacht in Ned.-Indië of het niet doen baar zou zijn aan Z. M. te toonen, dat het geheele volk met dat adres irrstemt? Omtrent de uitvoering van dit plan schrijft de heer Koniog «De verschillende kiesvereenigingen in den lande, zonder onderscheid van kleur, richting of politieke ge loofsbelijdenis, onderteekenen als éen man een adres van adhaesie aan het reeds gezondene, waaruit Z M. zal zien, dat heel het volk met den daarin geuiten wenschspoedige, afdoende maatregelen te nemen ter verbetering van leger en vloot volkomen instemst. «Aan het hoofd zou zich een onzer grootste kies vereenigingen moeten stellen, die het adres opstelt en haar zustervereenigingen ter teekening aanbiedt." De heer Koning zou dit adres tijdens de Apr ilfeesten te Amsterdam aan den Koning willen doen aanbieden door den Burgemeester van Amsterdam. In de Woensdag te Amsterdam gehouden alge meene vergadering der Vereeniging tot be strijding van de knoei er ij en in den boterhandel is besloten tot 't uitschrijven eener prijsvraag naar opsporing en mededeeling eener scherpe, zekere en eenvoudige methode om dierlijke of plant aardige bijmengselen in zuivere natuurboter te onder kennen. Voor 't beste antwoord, vóór Januari 1888, zal 1000 gegeven worden; die som is door eenige belangstellenden in den landbouw geschonken. De commissie, door de aandeelhouders van het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam belast met een onderzoek naar de middelen ter verbeter ing van de financiën, constateert dat van bezui niging weinig is te verwachten en de oorzaak der zwakte ligt in te weinig steun bij het meer aanzienlijk publiek. Daarom wil de comm. een geheele verande ring in de exploitatie en het gebouw verhuren aan een vereeniging van leden, die aan de aandeelhouders een vasle jaarlijksche uitkeering zou doen. In de Woensdag gehouden vergadering ondervraagd, of h' t Bestuur in dien zin pogingen zou aanwenden, antwoordde de heer A. C. Wertheim echter ontken nend, waarop de heer Huizinga een der 4 opge komen aandeelhouders repliceerde, er dan weinig van te verwachten, en voor zijn principalen aankon digde, liquidatie te zullen aanvragen als binnen drie 1 maanden geen verbetering komt. Ten slotte gaf de heer Wertheim de verzekering, dat het Bestuur gaarne alle pogingen daartoe zou steunen. Thans zijn volgens dr. Michel ook bacteriën gevonden als oorzaak der Egyptische oogont steking, welke riekte ook in Europa zulke groote verwoestingen heeft aangericht. Zrj bestaan uit kleine diplokokken, en geven binnen 2 dagen op voedings stoffen gelijkmatige grauwe tot meikwitachtige cul turen. Door inenting dezer bacteriën op het oogblind- vlies is de typische ontsteking voortgeplant, en wet den in de pathologische producten de beschreven bacteriën weder aangetoond. Aan een particulier schrijven uit Davos-Platz ontleenen wij het volg nde: De bazar ten behoeve van het «Diakonessenhuis", waarover ik vroeger het een en ander mededeelde, is thans afgeloopen. Zij heeft ruim 10.300 francs op gebracht. Zoowel aan de dames van het comité, als aan hen, die zich met den verkoop hadden belast, vielen vele dankbetuigingen ten deel. Verkeerden wij de vorige week in het denkbeeld, dat de warme zonne stralen ons spoedig van de sneeuw zouden bevrijden, wij werden daarin nu zeer teleurgesteld, daar de sneeuw reeds drie dagen achter elkander met nieuwe felheid den bodem bedekt. Voor ons kurgasten is thans de tijd van vroeg op staan weder aangebroken, daar het tegenwoordig in den morgenstond of in den namiddag de beste tijd is om groote wandelingen te ondernemenmidden op den dag wordt het daartoe veel te warm. Velen maken zich dan ook reeds tot het vertrek gereed, om zieh aan «Vierwaldstattersee" of elders in Zwitserland te gaan ophouden, ofschoon de dokters het meer geraden vinden daartoe de Meimaand aftewachtenhet aantal kurgasten bedraagt thans nog 1335, dit zal nu wel spoedig sterk verminderen. Staien-Ueneraal. TWEEDE KAMER. Het algemeen debat over het kiesrochthoofdstuk is gisteren voortgezet. De besr Ruijs bleef aan een vasten grondwettelijken census de voorkeur geven. De heer Van Houten verdedigde het algpmeen stem recht, en was voor onttroning van 't kapitaal in onze wetgeving, maar zou ten slotte toch ook stemmen voor het regeerings-voorrtel, indien zijn amendement werd verworpen. De heer Mees bestreed het algemeen stemrecht en verdedigde het regeeringsartikel. De heer Schaepman leverde een krachtig betoog voor de uitbreiding van het kiesrecht in den zin van het regeeringsartikel. De heer Zijlker bepleitte het algemeen stemrecht nader, en de heer Van Diggelen bleef de uitdrukking«maatschappelijke welstand" bestrijden. De minister b streed niet absoluut het amendement- Godin de Beaufort. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Naar men verneemt, zullen de volgers van wij len den voorganger Bakker, die den hoofdzetel had te 's-Gravenpolder, als hun hoofdman beroepen dm doleerenden predikant ds. W. F. A. Winekel, vroegtr Herv, pred. te 's-Gravenpolder. (D.) Bedankt voor het beroep naar 's-IIeerhendriks- kinderen en Wissekeike door ds. J. Van 't Hooft, te Koudekevke. In het Wageningsch Weekblad richt een rechts geleerde (volgens het blad een tot oordeelen over der gelijke quaesties zeer bevoegd juris") eene waarschu wing aan kerkvoogden. De tactiek der Neo-Geri formeerden, om niet gelijk vroeger ieder zijn lidmaatschap van de Neder), llerv. Kerk op te zeggen, en zich dus van dit kerkgenoot schap af te scheiden, maar door den kerkeraad te doen besluiten, dat de gemeente het «synodale dwang juk" afwerpt, is men kan het niet genoeg her halen geen daad van de in hunne consciëntie ge troffen personen, maar eene aardschgezinde poging om zich ten koste van andersdenkende gemeenteleden al het kerkelijk goed der gemeente toe te eigenen. Die poging is voor den kerkeraad zonder geldelijk risico bij mislukking verlipst hij niets dan de achting van een aantal leden der gemeent Voor de kerkvoogden is echter, zoo zij met den kerkeraad meegaan, de zaak zeer bedenkelijk. Zij ont vingen als bestuur van de goederen der gemeente het kerkegoed. Zij blijven daarvoor verantwoordelijk met hun vermogen. Die verantwoordelijkheid blijft bij over lijden op hunne nalatenschap kleven, en drukt dus dan op hunne vrouwenkinderenerfgenamen. leder wachte zich voor schade Volgens de Baniergeredigeerd door predikan ten van de streng rechtzinnige richting, heeft de vrije universiteit met groote bezwaren te worste'en De beide professoren Kuyper en Hoedemaker kunnen nog maar niet met elkander overweg. De president-curator dr. Felix heeft zich krachtig verklaard tegen het do- leeren dat uit de vrije, universiteit ontstaan is. De vacature ontstaan door htt ontslag van prof. Dilloo blijft nog maar altijd onvervuld. De candidaten der Vrije Universiteit, nog maar drie in getal, ofschoon die inrichting meer dan zes jaren bestaat, nemen niet zeer toe in aantal, terwijl de doleerende gemeenten geen haast schijnen te maken om hun, die klaar zijn, een beroep te bezorgen. Naar men bericht zijn de examinatoren voor de in April te houden onderwijzersexamens uitgenoodigd de vragen voor het schriftelijk werk der kandidaten vooraf in te zenden, opdat daaruit in eene vergadering van inspecteurs eene keuze kan worden gedaan, die voor al de verschillende commissiën zal gelden. Het schijnt dus dat de zoo gewcnschte eenheid thans zal verkregen worden. Schbl -i Boekaankondiging. «De Indische Mail" 2de jaargang, no. 6 van 15 Maart 1887, uitgave van Blom Oliviersa, be vat P. C. Huijser, Het leger in Nederlandsch-Iodië. Melatie van Java, Van slaaf tot vorst, VI. Onze leestafel. Een Indische hoogeschool. De week. XXX, Kronijk. Miles, Milittire brieven.Be richten van gemengden aard enz. Buiteniandsch Overzicht. Na de zaak toch niet meer geheim gehouden kan worden, komen er uitvoeriger berichten omtrent den aanslag op het leven van den Russisclien Keizer. Op den dag, dat de Czaar van Petersburg naar Gatschina zou vei trekken, begaf hij zich vooraf met de Keizerin en den Grootvorst-troonopvolgf-r per rijtuig naar de kerk tot bijwoning van de mis ter eere van den over leden Keizer. Op den weg van het paleis naar de kerk bevonden zich een drietal studenten, de een met een boek, de ander met een tasch, de d rde met een pakje. Deze voorwerpen bevatten zooals later bleek, toen de studenten waren gevat bommen met dyna miet en vergiftigde kogels. De misdadigers weiden gevat even vóór dat de Keizer het paleis zou verlaten en de te volgen route werd daarop plotseling veran derd. Toch beweren sommigen, dat er nog een bom naar het rijtuig van den Czaar is geworpen, die echter op de sneeuw niet ontplofte. Er hebben tal van arrestatiën plaatsgehad en het schijnt dat de politie vooraf was gewaarschuwd door de politie te Berlijn, waardoor eerstgenoemde reeds op de hoogte was van de plannen, die beraam i waren. Zij had dan ook de bedoelde studenten scherp in het oog gehouden, doch de arrestatie tot het laatste oogen- blik uitgesteld. De Keizerin vernam de geheele zaak eerst, toen zij in den trein naar Gatschina zat. Men is in vele Fransclte kringen weinig gesticht over de goede verstandhouding, die zich bij het bezoek van De Lesseps te Berlijn heeft geopenbaard. Men houdt het er voor, dat de grijze kanaalontwerper zoo wat is beetgenomen en men is niet zeer gesticht, dat de Fransche regeering juist op hem hare keuze heeft laten vallen. In den ministerraad schijnt daar te lande ook weder oneenigheid te bestaan, waarvan de oorzaak andermaal moet gezocht worden in dejeigenmachtige handelwijze van den genera tl Boulanger. Da Minister wil namelijk de polytechnische school niet meer gebruiken voor de opleiding van officieren en de legercommissie wil zich in dat opzicht houden aan het bestaande. Nu heeft de Minister het geschil verergerd door een scherpen brief over de zaak te schrijven aan de commissie en dezen te publiceeren en dat wel zonder er met zijn collega's over te hebben gesproken, en deze keuren dit ten sterkste af. Sommigen spreken zelfs reeds van een aanstaande crisis. De Opinione, het orgaan van den bekenden mi nister Robilant, betoogt, dat Italië's politiek het ge volg van Frankrijk's bezetting van Tunis is. Hierdoor zijn Italië's belangen in de Middellandsche Zee in ge vaar, vooral nu door de versterkte haven van Biserta Sicilië en Sardinië worden bedreigd. Italië is niet voornemens, zijn invloed in de Middellandsche Zee prijs te geven, en heeft daarom nauwere betrekkingen aangeknoopt met Engeland, O 'stenrijk en Duitschland. Toch heeft Frankrijk niets van Italië te duchten, in dien het slechts den vrede van Europa niet verstoort, en Italië's belangen in de Middellandsche Zee verder onaangetast laat. Ook wanneer Frankrijk deze voor waarden niet vervult, zal bij Italië geen oogenblik de gedachte opkomen, om zijn voordeel te doen met eene mogelijke nederlaag van de Fransche wapenen. Wie beweert, dat in zulk een geval Italië voor zich Nizza en Savoye zou eischen, is een lasteraar. «Onze woor den zijn duidelijk", zegt de Opinione. Dat dunkt ons ook,

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1