1887. N°. 33. Donderdag 17 Maart. 74sle jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Haandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adveitentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. (MANT. De prijs der gewone advertentiën is vara 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den Baad der gemeente Geei, op VRIJDAG den 18 MAART 1887, des namiddags te 2 uren. Gobs, den 16 Maart 1887. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken en verslagen, waaronder rekening van het fonds van kaserneering over 1886 en rapport der bedeeling op het Konings feest. IV. Voorstel van B. en W. tot verbetering en uit breiding der Gasfabriek, naar aanleiding van een rapport der gascommissie, met advies der financiëele commissie. V. Bedenkingen van Gedep. Staten tegen de vast gestelde verordening op de honden, met ontwerp Vpr .eene gewijzigde verordening. VI. ÖiitWerp verordening in het belang der open bare gezondheid. Vil. Instructie voor den keurmeester van het vleesch enz. en diens adsistent. VIII. Voorstel tot verhooging van de jaarwedde voor den keurmeester. IX. Wijziging van het reglement voor de vereeniging van werklieden. X. Rekening van de revenuen der fondsen vau de vernietigde gilden over 1886. XI. Kohier der belasting op de honden voor 1887. XII. Benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur. GOES, 16 Haart 1887. Wij vestigen de aandacht op de voorloopig vast gestelde kiezerslijsten voor het jaar 1887/88 dis ter lezing zijn gelegdwij raden allen kiesgerech tigden aan, zich te gaan overtuigen of zij behoorlijk op die lijst voorkomen, daar eventueels vergissingen slechts kunnen worden hersteld, wanneer vóór den Sösten Maart a. s. wordt gereclameerd. Woensdag 23 Maart zal de heer E d. Bam berg alhier de reeds vroeger aangekondigde, doch toen uitgestelde, tooneelvoorstelling geven, bij welke gelegenheid zullen worden opgevoerds Engel en dui vel", »de Bloedzuigers" en »de Jubilaris". Wij twij felen niet of het Goesehe publiek zal deze laatste voor stelling van den hoogbejaarden verdienstelijken acteur met een druk bezoek vereeren. Tot penningmeester van de werklieden-vereeniging Eigen Hulp" alhier is gekozen dhr. Joh. C. De Beste Ai., en tot commissaris dhr. C. Den Boer. Men schrijft ons uit Wolfertsdljk nog het vol gende over de raadsvergadering, die Zaterdag (maar niet, zooals abusievelijk in ons vorig no. werd gemeld, Vrijdag) werd gehouden Ingevolge art. 105 der gemeentewet, in verband met art. 15 van het reglement van orde voor de vergade ringen van den Raad dezer gemeente, hadden B. en W. tot waarnemend, secretaris benoemd den heer P. Van de Voorde Fz., tot 31 December 11. ambtenaar ter secretarie alhier. Dat de Raad zich met die handeling van het dage- lijksch bestuur niet kon vereenigen, bleek uit het voor stel van den heer Jacob, om art. 15 van genoemd reglement in dier voege te wijzigen, dat niet B. en W., maar de Baad (m. a. w. de heeren Jacob, Verschuure, Philipse en Van Damme) den waarnemenden secretaris benoemen; gelijk reeds gemeld is en van zelf sprak, werd het voorstel met 4 stemmen aangenomen. Nauwelijks was dit besluit genomen of de vroede mannen werden door den heer Jacob met benijdens waardige vlugheid op een ander voorstel vergast. Gelijk men weet, verzocht dit raadslid, reedB kort na zijne installatie, den voorzitter om hem de Gem.stemhet Weekblad voor Burg. Adm., Staats- en Prov. bladen, welke voor rekening der gemeente aangeschaft werden, te laten medelezen, en de voorzitter stelde het zonder twijfel op hoogen prijs, dat de heer Jacob, op gevor derden leeftijd, nog met jeugdig vuur en ijver bezield is, om zich op de hoogte der gemeente-administratie te stellen. Of zijn studie in gemelde bladen niet de gewenschte vruchten draagt, dan wel of de heer Jacob door zijn adviseur verkeerd is ingelicht, is voorshands Bog een raadsel; doch het is onbegrijpelijk dat de heer Jacob, na het aannemen van zijn voorstel tot wijziging van het reglement van orde, het voorstel deed, onmiddel lijk door den Raad een waarnemend secretaris te doen benoemen. Bij zijne studie zal hij art. 53 der ge meentewet toch niet over het hoofd gezien hebben, en weten dat tengevolge der wijziging bedoeld reglement aas heeren Ged. Staten moet worden medegedeeld. Zag de heer Jacob deze kleinigheid over het hoofd, hij vond nog 3 medeleden even goed op de hoogte der zaak, want zijn voorstel kwam in stemming en werd met 4 stemmen aangenomen 1 Ierseke. In de Maandagavond gehouden raads zitting werd het nieuw gekozen lid de heer C. A. E. Sauer geïnstalleerd. Na lezing der notulen en vermelding der ingekomen Staats- en Provinciale bladen, werd bij loting de perio dieke aftreding der leden van het Algem. Armbestuur bepaald. De heeren S. De Koeijer en P. Poelman zullen aftreden den In Jan. 1888, de heeren G. Schipper en J. C. Van der Burght den In Jan. 1889 en de heer J. Lemson den In Jan. 1890. Ingekomen was eene kennisgeving van den Min. v. W., H. en N., dat de telegrammen op het telegraaf kantoor alhier in 1886 behandeld, hebben opgebracht 2505,30, dus meer dan de door de gemeente ge garandeerde som van 600. Voor de benoeming van een 3n onderwijzer aan school 1 was het volgende viertal opgemaakt: lo. C. Lacroix en 2o. J. L. Moerdijk, beiden alhier3o. J. De Jager te Kapelle en 4o P. A. Van Bloppoel te Zieriksee. Van dezen kreeg de eerste 4 en de tweede 3 stemmen, zoodat de heer Lacroix benoemd is. Van den Min. v. W. H. en N. was eene missive ingekomen, die eenige aanmerkingen inhield op het plan van vei bouw van het hulp post- en telegraaf kantoor en de mededeeling, dat de huur bij voltooiing niet meer dan 500 kan bedragen en door het Rijk niet in de kosten van den verbouw kan worden bij gedragen. De voorgestelde wijzigingen zullen de kosten doen stijgen. Deze brief werd voorloopig voor kennisgeving aan genomen. Het plan is in handen van den gemeente architect gesteld en zal later aan de goedkeuiing van den Raad worden voorgelegd. De Voorz. deelde mede, dat blijkens de ingekomen nieuwe kiezerslijsten het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en Prov. Staten met 18 (van 64 tot 82) ge stegen is en dat voor den Raad met 21 (van 146 tot 167). Van Ged. Staten waren ingekomen eenige aanmer kingen op de begrooting voor 1887, o. a. op de aflos sing der gemeenteschuld, zooals die na de conversie is bepaald, en op de overbrenging der ƒ700 subsidie van het Alg. Armbest. naar posten die betrekking hebben op zulke onderwijsuitgaven, waarvan het Rijk geen 30 pet. vergoeding geeft. Tot heden zijn die 700 ge geven voor het onderwijs in het algemeen. Wil het Armbest. daarin verandering, dan moet het daarom trent een bepaald besluit nemen. Aangaande de gemeenteschuld werd besloten de oor spronkelijke wijze van aflossing vast te stellen en verder werd besloten de begrooting in overeenstemming met de gemaakte aanmerkingen te wijzigen. Nu werd voorgelezen een request van 96 ingezetenen, die hun leedwezen betuigen over het raadsbesluit aan gaande de schoolgeldheffing. Zij achten dit voor velen te drukkend en te verre boven het schoolgeld op de Chr. school, redenen waarom zij den Raad verzoeken om op het besluit terug te komen en het schoolgeld, door B. en W. voorgesteld, te willen aannemen. De voorzitter zeide, dat het gevoelen van B. en W. onveranderd is gebleven en zij het met adressanten eens zijn, dat het schoolgeld ta hoog is. Da heer Sauer vroeg of het niet beter zou zijn de behandeling van het adres uit te stellen totdat Ged. Staten een besluit genonfen hebben. De heer Sinke wilde wel niet beamen dat het voorst, dolzinnig was, gelijk in de couranten gezegd is, maar hij vond het toch overdreven hoog. Hij had er vóór gestemd, omdat hij van begin af voor schoolgeldhef fing was, maar hij moest toch bekennen, dat het te drukkend was, en wilde liever dadelijk het request in behandeling nemen. De Voorz. was vóór de aanhouding maar meende ook dat het voorstel ondoordacht was. Er is waarlijk eene heele berekening noodig voor zulk een gewich tige zaak, en B. en W. hadden gerekend, gewikt en gewogen hun voorstel berustte dus op goede gronden. De heer Van Oeveren vond de verontwaardiging die de aanneming van zijn voorstel gewekt had vermake lijk, en er bleek uit, dat velen in de gemeente gaarne bedeeld willen worden. De heer De Korte had het voorst, in de Goesehe en in de Iers. en Th. Ct. dol zinnig genoemd, maar het was niet eens ondoordacht. Hij (de heer v. O.) had ook gerekend en meende nog, dat het schoolgeld niet te heog was. Daarna wilde hij in beschouwing treden over het door den heer De Korte geschrevene maar de Voorz. maakte de op merking, dat hij daardoor van het onderhavige onder werp afdwaalde en bracht de discussie weer op de schoolgeldbefllng terug. De heer Van Oeveren erkende, dat hij in de vo rige zitting verkeerd had gedaan met zelf te willen klassificeeren en gaf zijne berekening op, welke hem tot eene opbrengst van ƒ1500 gebracht had. De voorzitter vond dit te veel900 was genoeg, omdat het schoolgeld primitief was aangenomen met het oog op de verbouwing van school 1 en de uit breiding van het onderwijzerspersoneel. Die kosten konden uit de ƒ900 bestreden worden. Ten slotte werd met 6 tegen 1 stemmen tot de aanhouding van het adres besloten. Hierop verkreeg de heer v. O. vrijheid om, zulks verkiezende, op zijne klachten aangaande den heer De Korte terug te komen. De heer v. O. zeide, dat de kinderen van school 2 met het koningsfeest op de straat lang zoo mooi en zoo zacht niet gezongen hadden, als die der andere scholen en dat hij ook iemand over die school had hooren klagen, waaruit hij meende te moeten afleiden, dat de heer De Korte het te druk heeft met zijn werk voor de nieuwsbladen, hoewel hij overigens niet tegen publiciteit was. De Voorz. antwoordde, dat men met die klachten in het algemeen uitgesproken moeilijk rekening kon houden, dat men allicht klaagtdat er bij de school commissie nog nooit klachten waren ingekomen dat, al is het aangevoerde omtrent het zingen waar, men niet vergeten moet, dat de kinderen van beide scholen in sommige opzichten een werkelijk verschil opleveren en dat hij al dikwijls die school had bezocht en haar bijna dagelijks passeerde zonder iets onbehoorlijks ge zien of gehoord te hebben. Hierna werd de vergade ring gesloten. Kapelle. In deze gemeente zijn andermaal de schaapspokken uitgebroken op denzelfden stal, bij B. De Jager, waar zij de vorige maal het eerst zich hebben vertoond. De districtsveearts uit Dordrecht was gisteren hier en heeft de vereischte maatregelen genomendienten gevolge zullen heden 3 schapen en 4 lammeren worden onteigend en verbrand. Een schaap is reeds aan de ziekte gestorven. Tot sub-Ontvanger te Ierseke is benoemd de heer F. Van der P e ij 1 te Kruiniugen op een trakte ment van 75 's jaars. {Z. JV.) Kolijnsplaat. In den gemeenteraad, Maan dag 11. gehouden, is besloten eene oproeping te doen tegen 1 April a. s. van een arts, op eene jaarwedde van 800 tot 1000 gulden voor de eerste 5 jaren. Tevens is tegen 1 April a. s tijdelijk tot verloskundige alhier benoemd mej. L. A. De Pauw te Oostburg. Voor het dienstjaar 1887/88 zullen op de hoofd som der directe belastingen voor Zeeland worden gehevenop de personeele belasting 22 pa tentrecht voor het rijk 28 en op het patentzegel 50 opcenten. Bij het zich voordoen eener vacature van hoofd der school te Oost- en West-Souburg werd door den Raad diei gemeente de bezoldiging voor die betrek king van 850 tot 800 met vrije woning en tuin teruggebracht. Gedeputeerde Staten van Zeeland weiger den, op verschillende gronden, dit besluit goed te keuren. Naar aanleiding hiervan kwam de Raad bij Z. M. in beroep en argumenteerde o. m., dat zich op eene bezoldiging van 800 reeds 11waaronder zeer geschikte, sollicitanten hadden aangemeld. Bij door den Koning te dier zake genomen beslissing is o. a. overwogen, dat Oost- en West-Souburg tot de welvarendste gemeen ten van het platteland van Walcheren behoort en in aanzien en bevolking vooruitgaat; dat in eene dusdanige gemeente, waar 152 kinderen de school bezoeken, eene jaarwedde van 850 voor het hoofd der schooi met het oog op de levenseischen en het gewicht der betrek king niet te hoog is te achten, en er mitsdien geene reden bestaat om haar te verlagenen, met handhaving van het besluit van hh. Gedeputeerde Staten van Zeeland, het door den gemeenteraad van Oost- en West-Souburg ingestelde beroep ongegrond verklaard en mitsdien bepaald dat de jaarwedde van het hoold der openbare lagere school aldaar zal vastgesteld blijven op 850. (xY. R. Ct Van wege het Bestuur d-r Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen zal op 18 dezer te Goes in het openbaar bij opbod worden verpacht het recht tot het weghalen van mosselzaad van de hoofden of dammen, gelegen op het Strand van Reuesse nabij de Oude Hoeve op het eiland Schouwen. Tot nog toe kwam dit broed ten voordeele van den aannemer van het onderhoud dier Rijkswerken, die het mocht weghalen tegen eene bij contract bepaalde korting op de aannemingsom. De hoofden leveren zeer veel mosselzaad op, zooals bljjkt uit de volgende opgaven van de weggehaalde hoeveelheden. Van 1883 tot 1887 toch werd achter eenvolgens jaarlijks daarvan bij matige schatting ge roofd 760, 455, 966 en 662 ton. De tegenwooidige aannemer behoudt zijn recht tot 1 lo. Mei van dit jaar. Door het Bestuur der visscherijen zijn de hoofden verdeeld in 7 perceelen zoodat ook kleine visscherlieden mede kunnen dingen. Tegen beschadiging der hoofden en dergelijke han delingen zijn in de voorwaarden strenge bepalingen opgenomen. Ook op de in dit jaar te verwachten besteding van het driejarig onderhoud der Rijkswerken aan de Oude Hoeve zal de afzonderlijke verpachting van den aanslag van mosselbroed van invloed zijn. Nu toch zullen ook aannemers mede kunnen dingen die geene relaties hebben tot plaatsing van het hun toekomend broed. (Z. N.) Bij kon. besluit is J. P. Fokker, met ingang van 1 April 1887, opnieuw voor den tijd van drie jaren benoemd tot directeur uit den handel van het vrij-eLtrepot te Middelburg. De N. R. Ct. meldt thans met zekerheid, dat de uRotterd. Llovd" aan de Kon. Mij. >De Schelde" te Vlissingen den bouw van een nieuw stoomschip heeft opgedragen. Ter vervulling der vacature van leeraar in de wis- en natuurkunde en cosmographie aan de hoogere burgerschool en het progymnasium te Tiel, is door Burgemeester en Wethouders op de aanbevelingslijst geplaatst als no. 3 dhr. dr. P. C. F. Frowein, assis tent bij het onderwijs in de wis- en natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam. Gevolg gevende aan het Maandag in de Tweede Kamer geopperde denkbeeld tot splitsing van de addi- tioneele artikelen der Grondwet, welke het voorloopig kiesreglement bevatten, heeft de heer Godin de Beaufort een amendement ingediend, hetwelk tevens de gewenschte combinatie bevat van het definitief en het voorloopig kiesrecht in één ontwerp. Derhalve heeft de heer Godin de Beaufort vootgest ld in de preambule van het Ille Hoofdstuk tevens de 5e, 6e en 7e add. artikelen der Grondwet te vermelden; art. 80 laat hij onaangeroerdmaar de bepalingen omtrent het kiesrecht voor de Tweede Kamer maakt hij los uit het Hoofdstuk van de add. artikelen en brengt ze over in het Ille Hoofdstuk, overigens, wat de hoofdzaak betreft, geheel zooals de Regeering ze heeft geredigeerd. Een voorstel van de heeren Ruys en Reuther betreft de definitieve regeling van het kiesrecht overeenkomstig het oorspronkelijk artikel van de Regeering (huurwaarde en grondbelasting als maatstaf) en laat de add. be palingen onaangeroerd. Het Historisch Genootschap te Utrecht heeft o. a. tot gewone leden benoemd de heeren C. P Van Eeghen Jr. te Aardenburg en ds. G. M. Slothouwer te Leeuwarden. De officier van gezondheid De F o u w, van het regiment grenadiers en jagers, is tot nader order gedetacheerd in het m'litaire hospitaal te Haarlem. In Mei zal bij de Directie der marine te Helle- voetslnis een vergelijkend examen plaats hebben van jongelingen, die als m a c h i n i s t - 1 e e r 1 i n g 2e kl. wenschen te worden toegelaten. Het aantal te plaat sen jongelingen bedraagt achttien. (De St.-Ct. no. 61 bevat nadere bijzonderheden.) Krachtens een met 1 April e. k. in werking tredende rechtstreeksche uitwisseling van postwissels met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, bedraagt het van de afzenders hier te lande te heffen recht, voor elke afzonderlijke geldverzending naar de Vereenigde Staten, 15 cent voor elke 10 gulden of gedeelte van 10 gulden. Nauwkeurige invulling der formulieren, ten aanzien van de over te maken sommenvan de namen en voornamen van de geadresseerden en de afzenders; benevens de vermelding van het postkantoor van bestemming, alsmede van den Staat (state) en, zoo mogelijk van het district (county) waarin dat post kantoor is gelegen, wordt den belanghebbenden zeer bijzonder aanbevolen. Z. M. de Koning zal bij liet feest te Berlijn ter eere van den 90sten verjaardag van den Duitschen Keizer zich doen vertegenwoordigen door zijnen adju- dant-generaal, den gap. luit.-generaal jhr. Verspyck. O.-Indië. Ingetrokken de toevoeging aan den chef der Vie waterstaatsafdeeling van den opz. 3e kl. te Patjitan (Madioen) J. K. C. F e h r. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij het algemeen debat over hoofdstuk III der Grondwetsherziening verklaarden de heeren Kolkman en Reekers zich gisteren voor het regeeringsvi o stel, dat het kiezerskorps zal vernieuwen en de Kamer meer de uitdrukking zal doen zijn van den wil der

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1