1 niets gebeuren en wat men ook deed, of men al duwde, trok, heen en weer liep, het hielp alles nietshet schip verplaatste zich niet. Het spreekt van zelf, dat onmiddellijk op doeltreffende maatregelen werd gezon nen om «gang" in het vaartuig te krijgen en aan deze was het dan ook te danken dat, na anderhalf uur, (toen natuurlijk het grootste gedeelte van het publiek, des wachtens moede, was heengegaan) de «Ceram" zich in beweging zette en onder luide hoera's van de zich er op bevindende werklieden, statig van de helling gleed, tot groote voldoening van de nog aanwezige belangstellenden en van de betrokken belanghebbenden. Weinige minuten daarna lag het keurige schip, dat prachtig op het water ligt, langs de werf gemeerd. Dien zelfden avond werd alhier het even verras sende als bemoedigende nieuws verspreid, dat door de directie der Rotterdamscha Lloyd" (de firma W Ruijs Zoon) bij de Maatschappij «De Schelde" een groot ijzeren stoomschip was besteld. Bij onder zoek is ons gebleken, dat, ofschoon dit nieuws wel wat overdreven is en de bestelling nog niet heeft plaats gehad, inderdaad uitzicht bestaat dat een desbetreffend contract tusschen de «Rotterdamsche Lloyd" en «De Schelde" binnenkort zal worden afgesloten. Zelfs moe ten de gevoerd wordende onderhandelingen reeds zeer ver gevorderd zijn. De te bouwen boot zou een zee-stoomschip le klasse zijn, bestemd voor de vaart op Ned.-Indië en van nog grooter charter dan de eenige jaren geleden door de Maatsij. «De Schelde", mede voor de «Rotterdamsche Lloyd" vervaardigde «steamers" «Batavia" en «Soe- rabaia". Z. M. de Koning heeft ingeteekend op de uitgave «Nieuwe kaart van Zeeland" geteekend door J. Holm, gelithografeerd, gedrukt en uitgegeven door dhr. A. W. Den Doop te Middelburg. Tot verloskundige te Kolijnsplaat is benoemd mejuffrouw L. A. de Pauw te Oostburg. (7. N. Cf.) Naar men verneemt zal er met het oog op den dagdienst der maatschappij «Zeeland", een tweede sneltreinverbinding tusschen Londen en Ber lijn tot stand komen. De koeriertrein van K' uien naar Berlijn, welke nu te 8.5 's av. Keulen verlaat, 2at dientengevolge ongeveer 35 minuten later gesteld worden. (Amst Men schrijft ons uit 's-Gravenhage Zoo ge denkt, M. d. Rdat in de residentie alle aandacht gevestigd is op de Grondwetsherziening, dan zou ik u waarschijnlijk eene illusie moeten ontnemen De zaak van Kabelaar is en blijft het zwaartepunt van den dag en zoolang dia jeugdige koetsier niet op den bok zal zitten met de broederorde van den Neder- landschen Leeuw op de borst, zal dit niet veranderen. Juist de bekende brief van onzen burgemeester goot olie in 't vuurtje en verdeelde zijn burgerij in twee partijen, waarvan de overgroote meerderheid 't voor Kabelaar opneemt. Wanneer men weet dat daaronder de dames eene voorname plaats bekleeden, dan is het buiten twijfel of zij zullen wel zorg er voor dragen, dat de belar gstelling niet vei flauwt. Een dezer be wonderaarsters van den «ledder des vaderlands", de echtgenoote van den geneesheer bij wien K. als koetsier dienstbaar is, gaat bij de clientèle van den dokter rond met een lijst om gelden te verzamelen, ten einde K. een huldeblijk aan te bieden. Vrij algemeen heeft mevrouw succes en wordt er mildelijk gegeven, om den koetsier van dankbaarheid wegens diens zelf opofferende daad te doen blijken. Deze benaming is inderdaad volkomen passend, war,t toen K. van den bok sprong op het zien aankomen van een prar hol lende paarden, kon hij de botsing van het rijtuig der Koningin met een ander rijtuig niet voorzien en waren de paarden, na den slag een dezer voor den kop toe- gebiacht, niet tot staan gebracht, de moedige Kabelaar zou hoogst vermoedelijk 't slachtoffer van zijne mensch- lievendheid zijn geworden. Nog is er iets dat voor dien jeugdigen man spreekt. Hij wist noch kon weten dat het in vliegende vaart aam oliënd rijtuig dat van onze geliefde Vorstin en de kleine Prinses was. Nie mand bestuurde het, daar palfrenier zoowel als lakkeien 't onderweg hadden verlaten. Zijn besluit om ter red ding toe te snellen werd dus door de meest edele drijfveeren bestuurd. Na het rapport van den burge meester, waarvan de brief in de dagbladen een uit treksel was, zal K. echter wel komen te lijden or.der het bekende spreekwoord«in twijfel onthoud u", ofschoon men juist 't den burgfmeester zeer euvel duidt, dat hij dien stelregel niet in to-passing heeft gebracht. Men is er verre van gesticht over dat de heer Patijn dien bi ief de wereld heeft ingezonden. De noodzakelijkheid ervan wordt evenmin toegegeven als de juistheid beaamd. De dwaling is gewis te goeder trouw, maar blijft van critiek niet verschoond. Benoemd met 1 April tot deurwaarder bij de directe belastingen te Medemblik de heer H. V a n Kempen, te Tolen. Het Hbl. herinnerde bij het zoo algemeen gevierd Koningsfeest van 19 Februari in eenige sprekende cijfers «aan den treffenden vooruitgang, welke in de bijna 40jarige regeering van onzen echt-constitu- tioneelen Koning op zooveel deelen van ons volksleven valt waar te nemen." De Economist ziet in die cijfers «de proef op de som, ter beoordeeling van de richting, welke in al dien tijd het richtsnoer voor ons staatsbestuur is geweest." Hij wijst er vooral op, hoe tegenover een sterke ver meerdering van bevolking tevens staat een zeer sterke vermindering van het aantal bedeelden, klimmende cijfers van besparingen, daling van prijs der eerste levensbehoeften, en in tegenstelling van menig ander land een aanzienlijke vermindering der onechte geboorten. Vraagt het gerust aan ieder, die, vóór 1850 werkman geweest zijnde, thans nog in leven is, of het tegenwoordige groote bevolkingscijfer thans minder goed af is, wat het materiëele betreft, dan de vorige generatie. Volgens de M. Cf. zal mevr. Beersmans hoogst waarschijnlijk ook in Middelburg eene voorstelling geven ter viering van haar 25jarig jubilé met het drama Martelares. De dag is voorloopig bepaald op Donderdag 14 April. De Rijksmiddelen brachten in Februari jl. op 6 997 911.12, tegen ƒ7,206,073,80 in Febr. 1886. De opbrengst over de eerste twee maanden in 1887 was ƒ13 121,374,18% tegen ƒ13,763,869.35 in 1886. De raming over de twee maanden bedraagt ƒ17,826,733 20. De einduitkomst is, bij het vorige jaar vergeleken, als men alleen op het cijfer let, weder ongunstig waren wij bij het eind van Januari 434,000 ten achteren, thans is het nadeelig verschil tot 642,000 gestegen. Wederom ligt de schuld voor een groot ge deelte bij het successierecht, dat ƒ473,000 gaf tegen 545,000 verleden jaar, en den suikeraccijns die 199,000 opleverde tegen 475,000 in 1886. Van de directe belastingen echter was het niet het perso neel alleen, dat uit bekende oorzaken verleden jaar ruimer vloeide, maar ook grond- en patentbelasting. Doch wederom staat daartegenover gunstiger uitkomst der indirecte belastingen en van de meeste accijnzen. Ook invoerrechten, loodsgelden, posterijen en telegrafen, ja ook wijnaccijns en waarborg toonden min of meer vooruitgang aan. En daarom kan men, alles saamge nomen, de uitkomst weder niet bepaald ongunstig noemen. Vad. De lichting der militie van dit jaar be draagt 11000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee bestemd worden. In Zeeland bedroeg het aantal ingeschrevenen waar naar het aandeel der provincie is berekend, 1789. en het opgelegd aandeel 516. (M. Cf.) Bij kon. besluit is bepaald, dat het aantal kwartiermeesters bij het loodswezen ter standplaats Vlissingen, met wijziging in zoover van art. 6 van het bijzonder reglement op den loodsdienst in het Vie district, vastgesteld bij meervermeld be sluit, wordt gesteld op drie. Naar aanleiding van eenige in den Iaatsten tijd genomen ministeriëele besluiten, betrekking hebbende op het rijkstelegraafpersoneel, heeft zich dezer dagen eere deputatie van drie rijkstelegra fisten, door hunne collega's uitgekozeD, naar den Minister van waterstaat ter audiëntie begeven, ter overreiking en toelichting van een request met memorie van toelichting, waai in wordt aangetoond, dat omtrent het personeel en de belangen daarvan, ook met het oog op den vereenigden post- en tele graafdienst, niet altijd de juiste meening blijkt te b-staan. De deputatie had met den Minister een lang durig onderhoud, dat met de meeste welwillendheid werd gevoerdde belangstellende wijze, waarop de Minister een aantal grieven aanhoorde, billijkt de verwachting, dat de deputatie met voldoening op hare pogingen zal mogen terugzien. (IV. v. d. D.) Blijkens het dezer dagen bij de Tweede Kamer ingekomen verslag omtrent den toestand van het Kroondomein over 1886 is het kapitaal, ten name van het Kroondomein ingeschreven op het Grootboek der 2% pets N. S., in den loop van het afgeloopen jaar met 7300 vermeerderd, zoodat h-t op 31 Dec. jl. bedroeg 6,350.200. Blijkens de per soonlijke insprctiën door den administrateur, den heer Schimmelpenninck Van der Oye Van Nijenbeek, inge steld, verkeeren de goederen en bezittingen in goeden toestand, terwijl de gebouwen, waaraan vooral dit jaar op Noord-Beveland veel geld beschikbaar werd gesteld, alle tegen brandschade zijn verzekerd. De behandeling der landerijen geschiedt met zorg, en zoowel de wegen als dijken en de waterwerken zijn in voldoenden staat van onderhoud. De pachters houden zich stiptelijk aan de pacht- voorwaarden, terwijl de inning der pachten, hoewd de huurprijzen ontzaglijk zijn gedaald, met de meeste oi de en regelmaat plaats had. De Minister Fergusson heeft in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat vijf van de zes Regee ringen, die vertegenwoordigd zijn geweest op de conferentie te 's-Gravenhage betrekkelijk den verkoop van sterken drank op de Noordzee, tot de overeenkomst zijn toegetreden en dat thans de noodige stappen worden gedaan tot definitieve vaststelling. De Tijd meldt, dat de toestand van den Bis schop van Haarlem hoogst geruststellend is. De Gemeente-gasfabriek te Dordrecht gaf over 1886 een zuivere winst van ƒ39,894. Daarenboven werd van de op de fabriek rustende schuld ƒ25,000 afgelost en werd aan rente betaald ƒ11,400 en aan de gemeente ais vergoeding van door haar be wezen diensten 9000 uitgekeerd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. Chr. L. Laan, pred. bij de Ned. Herv. gemeente alhier, ontving gisteren, bij gelegenheid van de viering van zijn 40sten geboortedag, behalve andere blijken van sympathie, van een groot aantal gemeen teleden een net geëncadreerde gravure, voorstellende «Christus voor Pilatus", terwijl daaraan nog zal worden toegevoegd een album, bevattende de namen van hen, die daartoe hebben bijgedragen. Aan het einde der voormiddaggodsdienstoefening dankte ds. Laan voor de blijken van liefde hem ge schonken, terwijl de gemeente hem staande gez. 91 vers 3 toezong. Beroepen te Zutfen ds. P. J. Romijn P.Az., te Zieriksee. Ds. G. J. Barger te Driebergen heeft voor het beroep naar Middelburg bedankt. Beroepen te Tolen ds. T. J. Ringeling, te Krim pen aan de Lek. Ds. D. B. Van Smalen, pred. bij de Oud-Geref. Gem. te Rotterdam, is beroepen bij de Vrije Gemeente te Amersfoort. Zooals uit een bericht in ons vorig no. bleek is ds. Klaarhamer te Middelburg door het prov. kerkbest. van Zeeland uit zijn ambt bij de Ned. Herv. gem. ontzet. Tot dit besluit gaf ook vooral aanleiding een bij dat bestuur ingekomen schrijven van den heer Klaar hamer, waarin hij te kennen gaf zich af te scheiden vaa de Ned. herv. gemeente en zich aan te sluiten bij hen, die zich stellen onder de kerkorde van 16181619. Hij verklaarde in dien brief tevens.dat er aldaar reeds zulke gemeente op dien grondslag bestaat. Tevens is de heer Klaarhamer geschrapt als lid der Ned. herv. gemeente. Eene commissie uit den kerkeraad te Oldeboorn, behoorende tot den aanhang van ds. Homoet, is Zater dag op audiëntie geweest bij den Min. van binn. zaken. Vlissingen. Het onderlinge gehaspel tusschen »do- leerende" en «niet-doleerende" lidmaten der Hervormde kerk schijnt ook hier thans het stadium te hebben bereikt, waarop door eerstgenoemde tot handelen wordt overgegaan. Tot dusverre doleerde men nog slechts met woorden, behalve dat door den doleerenden ds. Klaarhamer van Middelburg een paar bijbellezingen werden gehouden, waarbij zijne geestverwanten in grooten getale tegen woordig waren en de vele nieuwsgierigen elkander haast verdrongenmaar overigens trad men nog niet handelend op. Thans echter schijnt alles voldoende te zijn voor bereid om zich «en club" te kunnen afzonderen en eene bepaalde doleerende gemeente te stichten. Althans men verneemt, dat door de doleerende «broeders en zusters" een van de groote huizen aan de Bierkade (het tweede huis van de Korenstraat) is gehuurd, met het voornemen, dat te doen inrichten tot het daarin houden van hunne bijeenkomsten en godsdienstoefeningen, die zullen worden geleid door bovengenoemden ds. Klaarhamer. Ais het nu maar bij zoodanig handelen blijft is het zoo erg niet. Hebr. XIII1 In de algem. Kerkeraadsvergadering der Herv. gem. te 's-Hage, 3 dezer gehouden, is naar aanleiding van een ingekomen aanzoek van de heeren Keuchenius, De Blaauw en Van Schouwenburg, om te gaan »do- leeren", de volgende motie met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen De Kerkeraad, gezien het adres van de hh. Keu chenius c. s., houdende verzoek, dat de kerkeraad, binnen eene maand na dagteekening van het adres, besluite de gehoorzaamheid aan de synode op te zeg gen overwegende, dat niet alleen de leden van den kerkeraad, krachtens de belofte, bij de aanvaarding van hun ambt afgelegd, persoonlijk gehouden zijn, de wette lijke verordeningen en het wettig gezag in de kerk te eerbiedigen en te helpen handhaven, maar dat ook de kerkeraad zelf al zijne rechten en bevoegdheden aan niets anders dan aan de bestaande kerkelijke wetgeving kan ontleenen, welke wetgeving het doen van den door adressanten verlangden stap ten eenenmale buiten sluit; dat mitsdien het adres van genoemde heeren feitelijk niet anders is, dan een aan den kerkeraad gesteld ul timatum, om in opstand te komen tegen de wettige overheidin aanmerking nemende dat de kerkeraad dergelijk adres, zonder aan recht en plicht te kort te doen, zelfs niet in overweging mag nemen; gaat over tot de orde van den dag. Van de aanneming dezer motie is besloten aan adres santen kennis te geven. Voor het toelatingsexamen tot de Rijks-normaal school te Tolen hebben zich 7 adspiranten aangemeld. De Minister van Binn. Zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1887 de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het lager en middelbaar onderwijs in de bovengenoemde vakken zullen worden afgenomen In de Fransche taalvoor het 1. o. in Aug., des noodig ook in het laatst van Julivoor het m. o. in Decdes noodig aanvangende in het laatst van Nov. in de Hoogduitsche taalzoowel voor het lager als voor het middb. on lerw. in Aug.in de Engelsche taalvoor het 1. o. in Aug.voor het m. o. in Dec des noodig aanvangende in het laatst van Nov.in de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteelt zoowel voor het lager als voor het middelb. onderw. in Aug in de gymnastiek voor het 1. o. in de maand Julivoor het m. o. in de maanden Nov. en Dec., gelijktijdig met de overige akte-examens voor dien tak van onderwijs en met de akte-examens voor 1. o. in handteekenen. Het tijdstip, waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. Op 2, 3, en 4 Augustus a. s. zal te Haarlem de jaarl. Algem. Verg. van het Nederl. Onderw.-Gen. plaats hebben. Rechtszaken. Door de Arr.-rechtbank te Middelburg werd Vrijdag nog veroordeeld wegens diefstal M. H. 19 jte Kloetinge tot 2 maanden gev.straf. Nog stond voor die rechtbank terecht zoo meldt de M. Ct. de 27jarige M. G., van Rilland-Bath, beklaagd van bedreiging met moord. Op 15 Januari jl. hadden in de herberg van zekeren L. aldaar onaangenaamheden plaats, welke tot eene vechtpartij aanleiding gaven. Eenige bezoekers ver trokken,doch keerden terug toen een hunner zijn sigaren koker miste. De toegang tot de herberg werd hun, op grond van hetgeen er te voren reeds gebeurd was. ontzegd en toen zij zich niet goedwillig verwijderden, zette volgens de beschuldiging bekl., die als zwager van den herbergier daar in huis was, een hunner een revolver op de borst onder het uiten van de woorden «als geniet teruggaat schiet ik je dood". Die beschuldiging werd volgehouden door drie ge tuigen d charge, die verklaarden dit feit gezien en i gehoord te hebben, terwijl twee getuigen a décharge die ook in de herberg waren geweest verzekerden dat bekl. het feit niet had gepleegd. De ambtenaar van het O. M. wees erop dat bij deze tegenstrijdige verklaringen aan de eene of de andere zijde meineed moest zijn gedaan en herinnerde de onder scheidene getuigen aan de straf waaraan zij zich in dat geval blootstelden. Zij bleven bij hunne verzekering. Op grond van de verklaringen der getuigen a charge requireerde de ambt. van het O. M., het feit wettig en overtuigend bewezen achtende, nu veroordeeling van bekl. tot eene gevangenisstraf van eene maand en in de kosten van het geding. De verdediger mr. Jacobse Boudewijnse was van oordeel dat het overtuigend bewijs van de schuld des bekl. niet geleverd was, en voerde aan dat bekl. uit noodweer had gehandeldop beide gronden conclu deerde hij tot vrijspraak. Uitspraak 18 Maart a. s. 's-Gravenhage. De Hooge Raad heeft heden uit spraak gedaan in vier cassatieberoepen van bij het palingoproer te Amsterdam betrokkenen. Omtrent drie (Faille, Heinsius en Scholten) is het arrest van het Hof vernietigd en de zaak verwezen naar het Hof te 's-Gravenhage; Bredius is ontslagen van rechtsvervol ging, daar de door hem gepleegde feiten niet straf baar zijn. Koloniën. Uit Atjeh wordt begin Febr. gemeld Nog immer worden onze patrouilles en afkomende wachten door den vijand beschoten en van meer dan eene zijde vernam men, dat een krachtdadiger optreden der Atjehers woidt verwacht. Op 1 en 2 Februari is de hoofdplaats weer door een bandjir geteisterd. In den staat van zaken ter Westkust is weinig ver andering gekomen. Toekoe Oemar's invloed is daar zoo gevestigd, dat de meeste hoofden in hem hun meerdere zien, enkelen zelfs uit vrees niet naar hun land durven terug te keeren. Op de Noordkust wordt Segli nog steeds beschoten, blijven onlusten heerschen in de bovenstreken van Gighen en zijn weer oneenigheden ontstaan tusschen de nabij Tamiang gelegen landschap pen Langsar en Modjopait. Met den gezondheidstoe stand gaat het betermen hoort weinig of niet meer van beri-beri. De 2e luitenant Overman, die laatst een schot in zijn bovenarm kreeg, is genezen uit het hospitaal ontslagen. OvergeplaatstBij de B. O. Werken opz. 2e kl. A. Legerstee, naar Amboina, ten einde aldaar als eerst-aanw. op te treden. Buitenlandse!) Overzicht. Het is weer erg lief tusschen Duitschlaml en Rus- land. Althans naar de bladen melden is Bismarck jl. Vrijdag bij gelegenheid van den verjaardag van den Czaar in persoon den Russischen gezant te Berlijn zijne gelukwenschen gaan aanbiedeniets wat hij in jaren niet had gedaan. Bovendien heeft de zoon van den rijkskanselier, graaf Herbert, de Russische orde van den Witten Adelaar ontvangen. Men beschouwt deze vriendschapsbetuigingen als bewijzen van goede verstandhouding en men acht mitsdien den vrede van die zijde verzekerd. Ook heeft het de aandacht getrokken, dat de Duit- sche kroonprins een bezoek heeft gebracht aan De Lesseps, die thans te Berlijn vertoeft, naar sommigen willen, belast met eene diplomatieke zending. Ook in dit bezoek wordt door velen een bewijs van vredelie vendheid bij beide rijken gezien. In Bnlgarije is het nog niet best in orde en Rus land heeft aan de mogendheden verklaard, dat de toestand zoo niet blijven kan, maar dat het niets zal doen zonder hunne medewerking of hun advies. Vol gens sommige telegrammen, maar deze zijn niet erg vertrouwbaar, zou er in Bulgarije sprake van zijn om het vorstendom met Oost-Rumelië onafhankelijk te verklaren en zou Turkije voornemens zijn om in dat geval Oost-Rumelië onmiddellijk te bezetten. De motie van wantrouwen van den heer Crispi is in de Italiaanscke Kamer verworpen, echter slechts met eene meerderheid van 20 stemmen. Of Depretis zich daarmede tevreden zal stellen is de vraag. Er is weder sprake van oneenigheid in het Engel sche Kabinetnaar men wil zouden enkele ministers aftreden en zou o. a. Churchill weder als minister optreden. Gemengde Berichten. Een vreedzame maar onafgebroken strijd werd Za terdag en vooral gisteren gevoerd tusschen de zon en he vige sneeuwbuien, waarbij de laatste vaak de overhand behielden, al kreeg de zon eindelijk het laatste woord. Daarbij was het, vooral Zaterdag, fel koud, en deed Maart ons, als was het ditmaal voor het eerst, duchtig gevoelen dat hij «zijn staart roerde". Maar het was dan ook wel te wachten, dat we na zooveel schoone dagen als er voorafgingen, niet op eenmaal in de Lente zouden worden geplaatst. Toch had men wel licht want menigeen was reeds aan hetziaienvan spinazie gegaan en kreeg het reeds in het hoofd aard appelen te poten en peulen en doperwten te gaan leggen niet meer zulke felle vorst gewacht, als die van Zaterdagnacht. Er was maar éen roep over het «barre" weer Zondag. Intusschenhet is nog vroeg en veel kan nog terecht komenmaar het is toch ook waar dat, al kwam met de sneeuw de kóu uit de lucht, de tuinman eene streep door de rekening kreeg Het voornemen schijnt te bestaan om den 13 Juli e. k. op het «Valclte Slot" bij Goes het 14de Zuider-zendingsfeest te houden. Op eene hofstede in Borsele hebben achtereen volgens twee koeien elk twee levende kalveren ter wereld gebracht. Vrijdag werd te Borsele publieke verkooping van eeo kapitalen boereninspan gehouden bestaande o. m. uit acht paarden en elf koeien. De hoogste prijs der paarden bedroeg 315 en die van de koeien 172. Drie paarden werden verkocht voor 300 per stuk. Van de overige vier beliepen de prijzen 147, 230, 265 en 275. Het eerstbedoelde was een jaar oud. Behalve ge noemde som van 172 voor de beste koe, warende koopprijzen van het melkvee 160, 150, 145, 140, 136, 131, 130, 120, ƒ118 en 92. Jong rundvee was evenredig duur. Varkens zeer hoog in prijs. Ook landbouwwerktuigen werden vrij goed verkocht.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2