1887. N°. 27. Donderdag 3 Maart. 74sle jaargang. WAARSCHUWING. Voorjaar s- Veemarkt T E G 0 E S De lijst der kinderen GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Trijdogavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 cent, elke regel meer 10 eent. Bij directe opgaaf van driema 'aatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweetnaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Den ingezetenen wordt bekend gemaakt dat de in deze gemeente sedert enkele weken voorkomende ziekte, zich o. a. kenmerkende door pijnlijke zwelling van het hoofd en stijfheid in de ledematen, volgens mededee- ling van den waarnemend inspecteur vati het geneeskundig Staatstoezicht voor Zeeland moet toegeschreven worden aan het gebruik van met TRICHINEN bezet varkensvleesch. Op grond dat de aanwezigheid dezer dieren in het menschelijk lichaam voor de gezond heid hoogst nadeelige gevolgen kan hebben, wordt men ten ernstigste gewaar schuwd voor het gebruik van Varkensvleesch, Ham en Worst, tenzij dat vóór het gebruik goed gekookt of gebraden zij. Voornoemde heer inspecteur verzoekt mij er op te wijzen, dat bij het koken het vleesch met koud water moet opgezet en langzaam aan de kook moet worden gebracht, opdat het door en door g.aar worde. Dit laatste moet bij het braden ook in het oog gehouden worden. Goes, 21 Februari 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat de eerste zal gehouden worden op Dinsdag den 5 April 1887. Goes, den 26 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. boven zes en beneden twaalf jaren, die zieh op 1 Jannari van het loopende jaar in de gemeente be vonden en niet voorkomen op de staten der leerlingen van de openbare en bijzondere scholen van lager onderwijs of die huisonderwijs genieten, is opgemaakt en zal ter secretarie voor een ieder ter lezing liggen fedurende de maand Maart op eiken werkdag van eB voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren Goes, den 2 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 2 Maart 1887. Het tooneelgezelschap van den Nieuwen Rotterd. Schouwburg zal in de Schouwburgzaal der sociëteit »V. O. V." alhier op Vrijdag li Maart a. s. opvoeren het gunstig bekende stuk «Inkwartiering" van G. Von Moser en Schönthan. Met ingang van 1 Maart a. s. wordt te Kruiningen eea Rijks-telegraafkantoor met telephoondienst voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werkdagen van 9 tot 11 uren voor- en van 2 tot 4 en 7 tot 9 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 2 tot 3 en 7 tot 8 uren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige kantoren in Nederland is het uniforme binnenlandsch tarief van toepassing. Met het beheer van het kantoor 's-Gravenpolder is belast de heer F. A. Lambrechtsen, surnu merair a/d Provinciale Inspectie Middelburg. (Z. A.) Vanwege het proefstation der Rijks-landbouw school te Wageningen is thans openbaar gemaakt de lijst der zaadhandelaars, die onder toezicht van ge noemd proefstation hunne gras- en klaverzaden ver knopen. Deze lijst houdt in de percentsgewijze garantie der gebruikswaarde en het maximum der schadelijke onzuiverheid der zaden, benevens den prijs per K.G. De volgende handelaars o. a. verleenen garantie: E. v. d. Bosch te Goes en D. J. v. d. Have te Kapelle. De heer B. Birkenfeld te Kolijnsplaat, die als gem.-geneesheer ontslag h»eft genomen, heeft ver klaard, tot 1 April die betrekking te sullen blijven waarnemen, maar na dien datum in geen geval. Dien tengevolge stelt de gemeenteraad alle pogingen in het werk om vóór dien tijd een opvolger te verkrijgen. (D.) Op de heden in de Staats-Courant geplaatste lijst van nalatenschappen van personen, die bij de Marine hebben gediend, komt voor eene som van 142,36%, nagelaten door Jacobus Moes, geboortig van Arnemuiden, behoord hebbende tot de rol van Z. M. stoomschip «Koningin Emma der Ne derlanden", en overleden den 19 Aug. 1885 in het hospitaal te Simpang. DeJ jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging van de Officieren der Schutterij in Neder land zal dit jaar in de maand Juli a. s. t« Middel burg worden gehoudenhieraan is ook een Schietwed strijd verbonden. Een groot aantal gaabonneerden op het week blad Lelie- en Rozeknoppenmet mej. Bertha Sib- macber Zijnen uit Middelburg aan het hoofd, boden Maandag der hoofdredactrice, mej C. Alberdingk Thym, een fraai bureau ministre aan, tot herinnering aan de vijf jaren, dat zij genoemd weekblad voor jonge meisjes heeft geleid. Naar ons is meegedeeld, hebben de heeren A. Hammacher en Stipriaan Luiscius, die op de aanbe velingen stonden voor directeur der stoomtram Breskens Maldeghem, kennis gegeven dat zij voor die betrekking niet meer wenschten in aan merking te komenen is, als gevolg daarvan, Maandag avond eene nieuwe aanbeveling opgemaakt, bestaande uit de heeren G. Heuff te Winterswijk en D. E. C. de Voogt te Zwolle. Deze namen zijn gelijkluidend met die, welke in vorige berichten in ons blad voorkwamen. Ook vernemen wij dat de heer H. G. Hammacher, notaris te Groede, zijn ontslag als commissaris heeft ingetrokken en weder als scriba van commissarissen is opgetreden. (M. Ct.) Westelijk Zeeuwscli Vlaanderen. Eindelijk heeft de stoomtram da geheele baan afgelegd: verleden week werd een bezoek gebracht aan Maldeghem, doch slechts bij wijze van proefneming. Men berekent, dat op het einde dezer maand de weg voltooid zal zijn. De vorige week had een der machinisten verzuimd, zijne locomotief van water te voorzien. Men weet, welke gevolgen dit verzuim kan hebben. Hierop volgde ontslag van den betrokkene. Tot nogtoe bleef het gelukkig bij twee offers, die de tram in het begin van dit jaar eischte. Men gaat dan ook op alle mogelijke wijzen voorzichtig te werk. Het schrikken van paarden komt zeldzamer voor nu onder het rijden slechts gebeld wordt, terwijl vroeger ook het schrille gefluit zich hooren deed. Het gunstige weder van den afgeloopen winter droeg er niet weinig toe bij, om het aannemer en werkvolk zooveel mogelijk naar den zin te maken. Op voordracht der daartoe aangewez n commissie hebben HH. MM. den Koning en de Koningin o. a. als pensionnaire voor 1887 aangenomen den heer W. N. Hendriks e, schilder te Antwerpen, vroeger te Middelburg. Door de heeren Farncombe Sanders Van der Feltz, Van Osenbrucgen, Van Houten, De Meijier, Har- toglr, Kielstra en Rooseboom is voorgesteld, d i laatste zinsnede van art. 12 der Grondwet (bepalende den overgang van de Kroon op de dochters van den overleden Koning bij ontstentenis van mannelijk oir) aldus te lezen «en voorts in het algemeen alle na komelingen, welke geboren zullen worden uit een hu welijk, aangegaan door d-'n Koning met g-rn-en over leg der Staten-Generaat, of door eenen Prins of eene Prinses, door geboorte tot het Koninklijk Huis be- hoorende, na voorafgaande toestemming bij de wet verleend". De strekking van dit amendement is, den zin van de bepalingen der tegenwoordige Grondwet duidelijker te doen uitkomen, volgens welken wettelijke goedkeu ring slechts vereischt wordt voor huwelijken van den Koning en de overige leden van het Koninklijk Huis, door geboorte daartoe behoorenie, en niet ook voor de huwelijken der nakomelingen van de Prinsessen, die door huwelijk in een ander Huis zijn overgegaan. Als de Tweede Kamer de Grondwet blijft behan delen op de wijze die zij tot hiertoe volgde, dan zal zij daarmede niet gereed zijn vóór de verkiezingen in Juni, en mochten de voorstellen worden aangenomen, dan zou er na de periodieke verkiezing weder eene verkiezing moeten plaatshebben wegens de ontbinding. Om dit te voorkomen oppert het Hbl het denk beeld, eene gelegenheidswet tot stand te brengen, waarbij de verkiezingen in Juli of Augustus werden bepaald, zoodat dan de periodieke verkiezing zou samenvallen met die, welke uit de ontbinding voort spruit. Naar het Rott. Nieuwsbl. verneemt meent men, en lang niet zonder grond, op het spoor te zijn van den schrijver der adressen van het bulletin, dat op 's Konings verjaardag werd verspreid, althans treffende overeenkomst heelt men ontdekt tusschen de hand dier adressen en het schrift van iemand uit Rotter dam. Het bulletin zelf is ook aan enkele drukkers ter bezichtiging gegeven. Tot heden loopen de mee wogen dezer vakmannen uiteen. Een hunner acht het niet onwaarschijnlijk, dat ook de drukker in Rotterdam moet gezojht worden. De Haagsche Kouter in de Pr. Gron. Courant schrijft o. a. het volgende «Na den 19n Februari, na het ongeval met het Koninklijk rijtuig, dat zulke vreeselijke gevolgen had kunnen hebben, is Koningin Emma dan ook hoog gestegen in de hoogschatting en vereering van onze natie. Men heeft kunnen zien, welk een kloeke, moedige vrouw zij is en met welk een zelfbeheersching en karakter zij het groot gevaar, waarin zij met haar kind verkeerde, onder de oogen heeft gezien. Met vastheid van wil besluit de Koningin, na dien door- gestanen rch k, onmiddellijk weer uit te rijden, zonder zelfs den Koning van het gebeurde te doen inlichten, opdat Z. M. niet schrikken zou. Dat teekent een bui tengewone vrouw, een die geestkracht en vastheid van wil bezit, een Vorstin, die zal weten te handelen en zich niet door den indruk van het oogenblik zal laten medeslepen. «Tiouwens zij, die de Koningin van nabij kennen, weten sinds lang, dat H. M. helder verstand en vasten wil bezit en dat, wanneer zij eenmaal als Regentes mocht optreden, zij uit haar omgeving diegenen zal weten te kiezen, aan wie zij een wezenlijken steun kan hebben." Door den heer j h r. m r. 0. D e J o n g e, lid van het gerechtshof te 's-Hage, is een open brief aan den heer Keuchenius gericht, omtrent het door hem gesprokene in de Tweede Kamer over het vonnis in de zaak van Domela Nieuwenhuis. De heer De Jonge meent dat de heer K. geen aanval had mogen doen op de onafhankelijkheid van den rechter, die vrij moet blijven in zijn oordeel over de zaken die aan zijn beslissing worden onderworpen, en laakt het in den heer K. dat hij de straf «zwaar" vond, daar de rechter, van schuld overtuigd, geen andere straf ouder de bestaande wet kon toepassen. Het Dagblad bevatte gisteren een ingezonden stuk onder het opschrift: «Schoone woorden baten weinig of niets zoolang de daden nog min schoon blijven", waarin o. a. het volgende wordt opgemerkt «Twee voorbeelden: Eenige anti-revolutionairen her halen de schoone woorden: «wij volgen als richtsnoer de Heilige Schrift". Die Schrift intusschen waarschuwt o. a. van elk ijdel woord zal rekenschap moeten ge geven worden (Matth. 12: 36)die Schrift vermaant: de een achte den ander uitnemender dan zichzelven (Phil. 23). De lofspraak der anti-revolutionairen op hun richtsnoer baat weinig of niets, zoolang zij lo door uitbundige redekavelingen op zoo verre gaande wijze de orde miskennen, dat zij daartoe in vergaderingen door voorzitter en leden herhaaldelijk moeten worden terugg roepen; 2o. bepaaldelijk ten aanzien van Oranjegezindheid zichzelven veel uitnemender achten dan anderen, vooral, gelijk, zij soms beweren, wat het verledene betreft. Tweede voorbeeld. Vele anti-rev. hei halen, dat be paaldelijk door hen het Koninklijk gezag geëerd wordt, zoodat ook in dat opzicht zij uitnemender zijn dan anderen. En intusschen veroorlooft men zich juist van die zijde veroordeelingen ter zake dat het Koninklijk privilege van gratie niet wordt uitgeoefend ten gunste van schotschrijvers, door den bevoegden rechter ver oordeeld bepaaldelijk wegens hoon en smaad van het gezag, hetwelk anti-rev. herhalen zoo uitnemend te vereeren." De Ned. Vereeniging van Gemeente ambtenaren heeft Zaterdag in een le Amsterdam gehouden vergadering een voorstel behandeld om, met wijziging van de statuten, voortaan in de omschrijving van het doel der vereeniging het bevorderen van de algemeene belangen der gemeente voorop te stellen, o. a. door haar het orgaan te doen worden, dat de verschillende administratieve vereenigingen voor de behartiging van algemeene belangen met elkander in betrekking zal stellen en dat hel resultaat van het onderling overleg tot het gewenschte effect, zoo mogelijk, zal doen komen. Hieruit volgde tevens, dat ook de naam der vereeniging een verandering moest ondergaan, en voortaan zal wezen «Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen". Doel en werking der vereeniging zijn nu aldus omschreven: «het bevorderen van de algemeene be langen der gemeenten in Nederland en van haar ambtenaren door: lo. het beramen en aanbevelen van midde'en zoowel tot verwijdering van al wat met die belangen in strijd is, als ter voorziening in hetgeen die belangen als een behoefte doen kennen 2o. het aanwenden of begunstigen van middelen tot vorming van bekwam: personen in het administratief recht en in de praktijk van het gemeentelijk secre tariaat". De contributie is bepaald op 1 's jaars. (O) De kleine vraatzuchtige nachtslak (Limax agrestis) richt in de moezerijen en serreB (vooral in voehtige) soms aanzienlijke schade aan. Om dit dier in massa te vangen, doope men vlakgebogen stukken boomschors in bier of bestrijke koolbladeren aan de onderzijde met ranzige boter (misschien is kunst boter hier geheel op hare plaats!) en legge een en ander op plaatsen waar de slakken vooral véél schade doen. Eiken morgen zal men geheele verzamelingen bijeen vinden onder de stukken schors of de koolblade ren, en kan dan door die weg te nemen en te ver nietigen zich snel van deze dierenplaag verlossen. Op bier vooral zijn slakken bepaald verzot. (Ldb. Ct.) Ziekte onder de beetwortels. In de zitting van de «Académie des Sciences" van 21 Februari jl. kwam o. a. ter sprake e»ne nieuwe plaag, waardoor de beet wortelen bezocht worden. De beetwortel heeft ook zijn phylloxera, en de ver woesting, die zij aanricht, doet zich ten zeerste in het Noorden van Dnitschland gevoelen. Het schijnt dat men in verscheidene streken, voornamelijk in een ge deelte van Saksen, genoodzaakt is geweest de cultuur van den beetwortel, waarvan het suiker-rendement zoo aanzienlijk is verminderd dat de verbouw niet meer loonend is, te laten varen. De vijand van den beetwortel is een aaldiertje van de soort nématoden, zoo genoemd naar de verhuizingen, die hij zonder nadeel kan ondergaan. Deze nématode huist onder den fijnen bast der worteltjes, vangt de voedings-sappen der wortels op hunnen weg op, ver menigvuldigt zich sterk tot alles vernielende families en brengt de plant ten slotte in het laatste stadium van pbysiologische ellende. Maar al is de plant eenmaal dood en uit den grond getrokken, dan sterft het aaldiertje niet, maar hecht zich aan het landbouwgereedschap en aan de weeke deelen van den wortel, vclgt die in zijne vel schillende vormen, dringt er mede in de ingewanden der dieren, sluimert in den mest, komt zoo in den grond en be gint daar opnieuw verwoestingen aan te richten. Men zal moeten trachten in de suikerfabrieken eene behandeling der pulp uit te vinden, waardoor de kiemen van deze plaag worden verwoest. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft gisteren het eerste van de ontwerpen van Grondwetsherziening aangenomen met 47 tegen 33 stemmen. Alle aanwezige leden der rech terzijde, ook de heer Schaepmao, stemden tegen. Het debat over hoofdstuk II is daarop aangevangen, ter wijl besloten werd ook Vrijdag met de Grondwets herziening voort te gaan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door eenige heeren, o. a. K. J. H. Wasch en J. F. Rest te Middelburg; jhr. mr. J. A. Singendonck, mr J. P. J. A. graaf Van Zuylpn van Nijevelt, dr. L. R. Beijnen, mr. O. W. Star Numan te 's-Hage H. Höveker en dr. J. W. Gunning, beiden Amsterdam, alsmede dr. J. J. Doedes te Utrecht, is een circulaire gericht aan de leden der Ned. Herv. kerk naar aan leiding van het optreden der «Gerefo1 meerden" en de a. s. herziening van art. 168 der Grondwet. In dat schrijven wordt o. a gezegd «Wij achten het een vrucht van historische ont wikkeling dat de Kerk niet uitsluitend voor «Gerefor meerden" openstaat, maar dat daarin allen kunnen worden gedoopt en onderwezen en in de gelegenheid zijn, de blijde boodschap des heils in onzen Heer Jezus Christus te vernemeu. Deze voorrechten en zegeningen hebben wij aan de onbelemmerde prediking van het Evangelie in de Ned. Herv. Kerk te danken, en hoe zouden wij dan ons protestantsch beginsel van vrijheid, vooruitgang en ontwikkeling kunnen verloochenen door ons weder te buigen onder het juk eener geheel verouderde kerk- orde. die onze «Gereformeerde" mede-Christenen zeg gen weder in te voeren, maar die zij zeiven wel ge noodzaakt zijn op kardinale punten ter zijde te stellen?" De schrijvers hopen dat «ieder lid onzer keik, die het wél met haar meent er zich voor zal wachten, door deze strooming te worden medegesleept, en zich niet alleen onthouden zal van elke daad waardoor zij zou worden bevorderd, maar vooral ook ijverig en nauwgezet de middelen te baat nemen, die de tegen woordige kerkorde in haar stem- en kiesrecht aanbiedt om dezen verkeerden invloed te stuiten." Ds. Winckel te Oudewater, die II. Zondag in de Herv. Kerk des ochtends moest optreden, heeft in de school met den bijbel zijne openbare godsdienstoefe ningen voortgezet. Gedurende de maand Februari is op school B te Goes bij de Rijkspostspaarbank ingebiacht op for mulieren van I cent ƒ18. van 5 cent 6 zonder formulieren ƒ2, samen ƒ26.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1