BIJVOEGSEL GOESOHE COURANT. ZATERDAG 26 FEBRUARI 1887. No. 25. Buiteniandsch Overzicht. De volledige uitslag der verkiezingen in Duitscli- land is nog wel niet bekend, maar op t wee stemmen na is de regeering toch reeds zeker van de meerder heid, aangezien er 397 leden van den Rijksdag zijn en reeds 197 voorstanders van het Septennaat ge kozen zijn. Van de 60 herstemmingen, die nu reeds moeten plaatshebben, zullen er toch wel genoeg ten gunste van de regeering uitvallen om van de over winning zeker te zijn. Het baart verwondering, dat de Rijksdag reeds tegen 3 Maart is bijeengeroepen, dus nog vóór de herstemmingen zullen hebben plaats gehad. Als reden daarvoor geeft men aan. dat èn de legerwet èn de begrooting beide vóór 1 April moeten afgehandeld zijn en wanneer men nu eerst de her stemmingen nog afwacht, dan wordt het minstens 10 Maart alvorens de werkzaamheden zouden kunnen be ginnen. De vrijzinnige partij heeft de gevoeligste slag bekomenhare hoofden zijn zelfs niet eens gekozen of moeten in herstemming komen. In Elzas-Lotha- ringen heeft, zooals wij reeds meldden, de oppositie overwonnen, hetgeen men voor een deel toeschrijft aan huiszoekingen en arrestatiën, die in den laatsten tijd weder hebben plaatsgehad en waardoor de ge moederen weder opgewonden zijn geraakt. Intusschen houden de dagbladen zich bezig met beschouwingen over de gevolgen van het Septennaat en in het algemeen over de verhouding der groote mogendheden. Wij deelden in ons vorig nommer mede, wat de Nord en de Pol. Corr. schreven over Rusland en Duitschland en het is begrijpelijk, dat de Duitsche pers het antwoord daarop niet schuldig is gebleven. De Köhi. Zeit. zegt, dat Duitschland zich volstrekt niet bang laat maken en dat geschrijf als dat in de genoemde bladen allerminst geschikt is om den vrede te bestendigen. De Post hecht een andere beteekenis aan de bewering, dat Rusland de Bulgaarsche quaestie als een zaak van ondergeschikt belang beschouwt en zijne aandacht meer op Duitsch land gevestigd houdt. Dit zou volgens bedoeld blad eenvoudig door Rusland aangegrepen worden als een geschikt middel om zich uit zijn neteligen toe stand in het Oosten terugtetrekken. Iu ons vorig overzicht is gemeld, dat het nieuwe Italiaansclie ministerie gevormd was. Eensklaps echter heeft Depretis zijne taak van Kabinetformeerder neer gelegd, zoodat de crisis feitelijk nog voortduurt. Deze daad van Depretis schijnt hare oorzaak te hebben in eena herziening van de waarborgenwet, waarover onder handelingen worden gevoerd tusschen Italië, het Vati- caan en Duitschland. Volgens de Parijsche lélégraphe zou die herziening eene verzoening bsoogen tusschen de Italiaansche regeering en den Paus op de volgende voorwaarden Italië zou aan den Paus de volle souve- reiniteit afstaan over dat gedeelte van Rome, waarin het Vaticaau is gelegen en een gedeelte der omstreken tot aan de kust der Middellandsche zeeItalië zou ingeval van «orlog het recht hebben tot bezetting van het Pauselijk gebied de Italiaansche regeering zou niet vijandig tegen de Roomsche Kerk optreden en de aan den Paus gewaarborgde som zou verdubbeld worden en gebracht op 500,000 lires per maand. Gemengde Berichten. Gisteravond is aangezien het locaal der Chr. Jongelingsvereeniging niet beschikbaar was in de consistoriekamer der N. H. Gem. eene lezing gehou den door douarière Klerck, geboren gravinne Van Hogendorp, in het belang van den Nederlandschen vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewust zijn. In deze bijeenkomst werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat hier ter stede eene woning of een locaal mocht worden bestemd om wekelijks samen komsten te houden. Een zestal leden traden toe. Om aan het verlangen van velen te voldoen, zal de Rederijkerskamer «Eloquentia" hare feestvoor- stelling denkelijk herhalen, en wel op Donderdag 3 Maart a. s. in de Schouwburgzaal »de Prins van Oranje". Er zal een matige entrée worden geheven ter bestrij ding der te maken onkosten. Den geheelen winter, behalve bij vriezend weder, ging de verzending van Zeeuwsche aardappelen van hier en uit den omtrek naar Holland geregeld daardoor is de prijs die in 't najaar 2,25 a 2,50 per HL. bedroeg thans tot 3,25 en voor de pnikste tot 3,50 gestegen, welken prijs de vreemde kooplui zelf komen bedingen. De verkooping van den kapitalen boereninspan, die Woensdag te Borsele werd gehouden, was niet druk bezocht, vermoedelijk toeteschrijven aan de af gelegenheid der hofstede. Van de acht koeien werden er zes gekocht door den nieuwen boer voor 705 de beide anderen golden te samen 325. De minste bracht 82 op en de beste J 171. jTusschen deze twee bedroegen de prijzen respectievelijk 92, 110, 127 146, 148 en 154. De tien paarden zijn verkocht voor' 2335, waarvan het beste voor 350 en het minste voor 115. Vijf stuks gingen van de hofstede. De werktuigen of gereedschappen zijn niet duur ver kocht. Drie menwagens respectievelijk voor 30, 20 en 20. Een waleploeg voor 5. Zeeuwsche ploegen voor ƒ10. Toch verkeerde een en ander in goeden staat. Kolijnsplaat. Op 19 Februari II. is, ten huize van den koffiehuishouder, G. De J. alhier, in de buffetkamer een kastje, waarin in den regel de ontvangsten van den loopenden dag geborgen worden, opengebroken. De dief of dieven hebben een bakje, waarin p. m. 1 aan stukken van 2% cent aanwezig was, medege nomen, Een klein bedrag aan papier en specie is on aangemeld gebleven. Tot heden is de dader onbekend. Billand-Batli. Toen de heer Baarens uit Kruinin- gen zich Maandag per rijtuig naar deze gemeente be gaf. is hij bijna het slachtoffer geworden van de na latigheid der spoorwachtster, die verzuimd had de dammen te sluiten bij aankomst van den trein. Daar de weg onder langs den dijk loopt, kon de koetsier slechts naar éene zijde uitkijken en het hek open ziende reed hij doordoch nauwelijks op den over weg gekomen, zag hij den aankomenden trein in zijn onmiddelijke nabijheid. Door schrik snelden de paar den vooruit en rakelings ging het langs het rijtuig af. De machinist stopte onmiddellijk en er werd van een en ander proces-verbaal opgemaakt. De heer Baarens en de koetsier kwamen met den schrik vrij. Het aantal mazelenlijders in deze gemeente bedraagt thans tien. Ellewoudsdijk. Maandag was hier weder het gansche dorp in feestelijke stemming naar aanleiding van het zilveren huwelijksfeest van den heer Van Hattum en zijne echtgenoote. Alle inwoners werden door den heer Van Hattum onthaald, terwijl den armen bovendien nog eene rijke bedeeling ten deel viel. Het hoofd der school had voor deze gelegenheid op de wijze van het volkslied een feestlied gedicht dat door de schooljeugd gezongen werd. Ierseke. Er hebben zich na de laatste opgave geen nieuwe gevallen van mazelen meer voorgedaan, terwijl het aantal herstelden met een 15tal vermeerderde. Er zijn nu nog 134 lijders. Het geval van roodvonk is tot heden eenig gebleven. Men schrijft ons uit Blezelinge: Ook in ons dorp werd 's Konings verjaardag door de schoolkinderen recht prettig gevierd. Om 12 uur 's middags begaven de kinderen en vele volwassenen zich naar 't kerkgebouw der N. II. Daar werden ge beden en toespraken uitgesproken door dhr. O. Smalle- gange en dr. Van der Beke Callenfels. Te 1 uur ving het eigenlijke schoolfeest aan het werd geopend met het zingen van 't Wien Neerlands Bloed" door de oudste leerlingen en een korte toespraak van den Presideut der feestcommissie. Onderwijl werden de leerlingen der laagste klasse getracteerd op chocolade melk en krentenkoekjes. Daarna zongen dezen opge wekt en vroolijk aardige liedjes en werden de oudste leerlingen onthaald, 't Was voor de feestcommissie hoogst aangenaam, dat er zich in het schoolgebouw, hetwelk met groen, kunstbloemen, portretten en pla ten was versierd, voortdurend vele ouders en belang stellenden bevonden. Te 2 uren schaarden de kinderen zich in rijen, waarna zij in optoctbt door het dorp wandelden. De grootste jongen ging voorop met een Nederlandsche vlag in de hand, terwijl drie andere jongens elk een vaandel droegen. Op ode Markt" werden een paar lie deren gezongen. Nauwelijks hadden om kwart voor drie de kinderen weer plaats genomen in de school, of de Burgemeester trad met zijne moeder binnen. Beiden werd de dank der feestcommissie gebracht voor hunne gewaardeerde belangstelling, welke dank betuiging door den Burgemeester werd beantwoord. De heer v. d. Graaff vertelde den oudsten leerlingen op onderhoudende wijze een en ander uit 's Konings leven mej. Meerburg Snarenberg slaagde er uitste kend in hare leerlingen recht prettig bezig te houden. Om 4 uur was 't feest afgeloopen en al viel 't scheiden den kinderen niet aangenaam, zij werden opnieuw prettig gestemd, doordien elk der oudsten bij 't heen gaan een boekje: »Een Koninklijk feest" van Louwerse ontving en ieder der kleinen een portret van den Koning. De Biezeliogsche jongelingen hadden, door 't op richten eener groote eerepoort aan 't einde der Noord straat zich beijverd hunne ingenomenheid met het feest te toonen. 's Avonds staken zij op de markt teertonnen in brand en zotgen nu en dan een lied. Aan het vierde jaarverslag van de Inrichting voor Ziekenverpleging te Middelburg gedurende 1886 ontleenen wij het volgende: Een groot aanbod werd gedaan voor financiëelen steun, bij het oprichten van een verpleeghuis, maar, daar tot dit doel eerst vele bezwaren moeten worden uit den weg geruimd, werd er voorloopig van dit aanbod geen gebruik gemaakt. Evenwel blijven wij nog steeds voor de toekomst op het tot stand bren gen van eene dergelijke inrichting hopen. Wij willen niet ontveinzen, dat bij ons de wensch levendig is, dat onze Inrichting eenmaal in een nauwer verband mocht komen tot het stedelijk Gasthuis, een voor kranken van allerlei stand en allerlei aard zoo uit nemend gebouw, waardoor misschien de noodzakelijk heid voor een afzonderlijk verpleeghuis overbodig zou wezen. Doch al nam de Inrichting voor Ziekenverpleging nog niet in die uitgebreidheid toe, toch smaakten wij de groote voldoening dat zij telken jare meer er kend en gewaardeerd wordt, getuige de met ieder jaar in aantal toenemende aanvragen om verpleging en de vele, zoowel mondelinge als schriftelijke betui gingen van tevredenheid voor de hulp der verpleegsters aan de verschillende personen verleend. Er werden verricht322 dagdiensten, 80 nacht diensten, 48% week doorloopende diensten, 83 tus- schendiensten. De ziekten waarvoor diensten gevorderd werden, waren buiten Middelburgkraamziekten te Kamper land, Tolen, Hontenisse en Gapinge beroerte te Goes en longlijden te Domburg. Twee der verpleegsters geleidden herstellende zieken near elders. In 13 huisgezinnen werd er gratis verpleegd door de verpleegsters en in 8 door particulieren voor rekening van de Ziekenverpleging, waarvoor wij het plan in ons vorig verslag hebben aangegeven. Dat de vereeniging er toe in staat was om zoovele zieken kosteloos hulp te geven, dankt zij voornamelijk aan eene ruime gift, die haar tot dit do l opnieuw werd ter hand gesteld. In het Gasthuis waren de verpleegsters onder toezicht van dr. Bolle behulpzaam bij belangrijke operaties, bij het verbinden van lijders, bij het aanleggen en ver wijderen van gipsverbanden, enz. Het totaal der ontvangsten bedroeg 2822,31 waar onder aan giften 455 en verpleeggelden 440,65. De uitgaven bedroegen 2292,85, zoodat er een batig slot bleef van 529.46. Buitendien is in de spaarbank gedeponeerd een bedrag van 1441,39. Ten slotte verzoeken de dames, die zich met het bestuur der Inrichting belasten, dat men, in geval van bezwaren of opmerkingen over iets of iemand de Inrichting betreffende, de goedheid hebbe, deze ter ken- nisse van het bestuur te brengen. Ten alle tijde zullen zij bereid zijn die bezwaren te overwegen eD, zoo moge lijk, uit den weg te ruimen. Omtrent de Amsterdamsche ongereldheden meldt het Handelsblad nog Een vrij aanzienlijk aantal socialisten had zich in het koffiehuis van Penning verzameld, om dat te ver dedigen, indien daartegen weder baldadigheden wer den gepleegd. Eene groote menigte nieuwsgierigen had zich weder vuor het huis verzameld. Daar die menigte zich be hoorlijk gedroeg, bepaalde de politie zich tot hand having van het verkeer en tot aansporing der Oranje- lievende betoogers, zich rustig te houden. In den loop van den avond werd aan den kastelein de raad gege ven, de bezoekers van zijn koffiehuis huiswaarts te doen keeren, als beste middel om aan den oploop een einde te maken. Aan dien raad werd echter geen gevolg geheven. Over de wijze hoe de botsing is begonnen, loopen de lezingen uiteen. Volgens eene lezing, zoude een troep jongelieden onverhoeds getracht hebben binnen in het huis te dringen, en van daar toen een pistool schot zijn gelost, wat de politie noodzaakte binnen te komen en door ontruiming van het gebouw een einde aan de ongeregeldheden te maken. Volgens de andere lezing is van achter uit de nieuws gierige menigte een steen naar het huis geworpen, is daarop het schieten uit het huis begonnen, en hebben de verdedigers een uitval gedaan op de menigte, zoodat de politie moest tusschenbeide komen. Bij de schermutseling zijn 34 personen gewond, waaronder 5 politie-agenten. Slechts enkeleD zijn in het gasthuis ter verpleging gebleven. Van de gekwetsten bevinden zich nog 8 in het gasthuis, terwijl ongeveer 30 personen, meest allen socialisten, de een zwaarder, de ander lichter gewond, hetzij voor verhooren tot het opmaken der verbalen, hetzij als voorzorg tegen ongeregeldheden, in voorloo- pige bewaring aan de derde politie-sectie zijn. Onder deze gewonden zijn drie aanvoerders der socialisten, nl. Eckhardt, Van Nus en Schuls. Tusschen 6 der beste biljartspelers uit Amster dam en evenveel heeren uit Groningen zal te Gro ningen in de volgende maand een wedstrijd gehoudeu worden om het meesterschap. De hoofdprijs bedraagt f 150,—. Uit de gevangenis te 's Bosch is ontvlucht een milicien-stukrijder van het 3de regiment veldartillerie, beklaagd van desertie. Men is den vluchteling nog niet op het spoor. Nabij Bergen-op-Zoom is, vermoedelijk door het spelen van kinderen met lucifers, een woning afge brand. Het oudste kind, van 5% jaar is met brand wonden overdekt en zeer bedenkelijkhet jongste, van 20 maanden, is half verkoold gevonden. Twee uitersten. Te Utrecht vertoonden zich bij een kind, den lOden dezer geboren, drie dagen daarna reeds twee ondertanden en iemand te Lunteren kreeg op 7Ijarigen leeftijd nog een tand. Te Oldeboorn zijn Maandagavond bij 17 inge zetenen de glazen ingeslagen. Oorzaak de bittere ver wijdering op kerkelijk gebied, die er sedert de komst van ds. H. nit Putten onder de vroeger altijd zoo rustige burgers is ontstaan. De woning van ds. II. werd dan ook niet vergeten. De orde werd gelukkig hersteld, dank zij de goede maatregelen van den bur gemeester. Ds. H. heeft met zijn gezin reeds het dorp verlaten. Woensdagochtend tnssehen 5 en 8 uren werden er verscheidene schokken van aardbeving gevoeld te Toulon, Cannes, Avignon, Nizza en elders in Provence. Te Nizza is een huis ingestort en werden drie per sonen bedolven. Vele daken van huizen zijn ingevallen, en men verzekert dat er te Mentone verscheidene per sonen gedood of gekwetst zijn. De spoorwegdienst is gestaakt in afwachting vau een onderzoek der tunnels. Ook te Livorno en te Milaan lieeft men de aardbeving waargenomen. De aardbeving is te Turijn, Genua, Lncca, Pavia en Savona heviger geweest dan in Frankrijk. Verscheidene huizen zijn ingestort. Te Savona zijn elf dooden. Bij den brand van het Kontinentalhotel te Ber lijn bewees een reiziger, die op de tweede verdieping logeerde, hoezeer hij vertrouwde op de Berlijnsehe brandweer. Toen de brand woedde, werd hij uit een diepen slaap door een kellner gewekt, met de bood schap, dat het hotel in brand stond en dat hij zich moest haasten om het te verlaten. «Waar brandt het" vroeg de gewekte. «Boven op den zolder" luidde het antwoord. »Nu, als de vierde étage aan het bran den is, moet je me maar weer wekkenbij de voor treffelijkheid van de brandweer heb ik dan nog tijd ger.oeg om mij aan te kleeden". Hierop keerde hij zich om en sliep weer inhij behoefde niet weer gewekt te worden. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht: Ie soort af- steeksel 1. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Heden zijn ver scheidene kleinere ontwerpen aangenomen en conclu- siën in zake de dienstregeling op de lijn Stavoren Leeuwarden en een nieuw telegramtarief, waarbij op wettelijke regeling van het binnenlandsche telegram tarief wordt aangedrongen. De Minister verklaarde zich daartoe binnen den bekwamen tijd bereid. Maan dag Grondwetsherziening. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 25 Februari. Verwachting: Krachtige Zuidwestelijke wind, ver anderlijk weêr, buiig. Politie. Aan het commissariaat van politie zijn terug te verkrijgen Een zilveren bril, te bevragen bij H. J. Stieger een rotting, donkerbruin bamboeseen bloedkoralen armbandje met gouden sluitirg; een gouden speld; een parapluie een huissleuteleenig breiwerk een jacqueteen knijpmes een wit boezelaar een gou den oorbeleen zakdoekeen compleet jukeen breukbandeen gouden haarringeen halssnoer, zwarte koraleneen tabaksdooseen streng blauwe sajeteen jongensjas een mandje een sigarenpijpje een ijzeren hoepel met haakeen broche met bruine steentjeseen R. C. kerkboekjeeen schakelarm band een kinderkous twee portemonnaies met eenig geldeen sigarenkokereen ring met twee sleuteltjes en een handschoen. Burgerlijke Stand Goes van 23 tot 25 Febr. 1887. Geboren den 24, Catharina Cornelia, d. v. Gerardus Touw en Catharina Hubregtse den 25, Cornelis, z. v. Pieter Steutel en Geertruida Lakkéeen onechte zoon. Levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht van Johannes Marinas Jacobus Schrijver en Janna Meeuwse. Overleden: den 23, MagdalenaLamers, 93 j., onge huwd den 24, Anna Paulina Sloover, 47 j., gehuwd met Jan De Groot. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Jl. Woensdag is ten verzoeke van de erven Janna Jasperse wed. P. Trimpe, in de herberg van J. Wisse te Ierseke door den notaris A. Gallis Me- rens te Kapelle publiek geveild en verkochtlo.' een woonhuis, schuur en erf te Ierseke, groot 8.30 ares, toegewezen aan Adr. Goeman, voor f 900 f 10 voor losse goederen. 2o. 7 ares tuingrond aldaar aan C. A. E. Sauer, voor f 275. 3o. 53.80 ares bouwland aldaar aan J. Wisse, voor f 379,04. 4o. 64.30 ares dito aldaar aan D. Wisse, voor f 451. 5o. 27 ares dito aldaar6o. 24.50 dito aldaar aan G. Schipper, voor f 414,67. 7o. 36.23 ares dito aldaar aan M. V. d. Vreede, voor f 413,03. 8o. 28.10 ares dito aldaar; 9o. 27.70 ares dito aldaar aan J. C. Hieftje, voor 807,24; bijkomende 12% pet. onkosten. Datam. 26 Feb. 28 2 Mrt. 2 Verkoopingen en Verpachtingen. Plaats Voorwerpen. Information, huish. goederen enz, sigaren, boereninspan, kalkloodsen, boereninspan, Nieuwdorp, Ierseke, Kruiningen, Krabbendijke, Kortgene, Scbore, Wemeldinge, molen en Ovezand, diversen, Rilland, inspan, 's-H. Arendskerke, boereninspan, Heinkenszand, hofstede enz., *s Heer Arendskerke, inspan, Kloetinge, boereninspan, Middelburg, boutwaren, Kruiningen, hoefje, land enz., boereninspan, inspan, diversen, broodbakkerij, melkkoeien enz., 10 10 - 10/11 LI 11 12 14 f 14 16 /f 16 16 17 - 18 Heinkenszand. Wolfertsdijk, Kruiningen, Kamperlend, Hoedekenskerke, Wissekerke, Ellewoudsdijk, Wolfertsdijk, Ierseke, Ovezand Borsele, Ierseke, Ellewoudsdijk, Borsele, Bij Goes, Biezelinge, diversen, hofstede, diversen, bouwland, boereninspan, inspan, paarden enz., molen, huis en iand, meubels, De Roode Bresser. De Vos. Prins. Mulock Houwer. Roelof. Gallis Merens. Mulock Houwer. De Vos. Pelle. De Ronde Bresser. Pilaar. De Ronde Bresser. Pelle. Tak. Prins. Pilaar. De Vos. Prins. Huvers. Pilaar. Roelof en Huvers. P. Overman. De Vos. Prins. Mr. Liebert. Pelle. Mulock Houwer. Pilaar. Pelle. De Vos. Gallis Merens. an, verp. bouwland, Kloetinge, boefje met herberg enz., Mulock Houwer. Heinkenszand, mangelwortels, De Ronde Bresser. Goes, panden, Bank van Leening. Goes, verpachting visscberij, Gallis Merens. Marktberichten. KRUININGEN, den 23 Februari 1887. Tarwe f 7,20, f6,75. Rogge f5,25, f5,—Wintergeret f 4,80, f 4,50. Zomergerst f 4,50, f 4,25. Haver f 3,—, f2,25. Erwten f 8,—, f 6,50 Boonen f6,25, f5,25, alles per hectoliter. MIDDELBURG, den 24 Februari 1887. De aanvoer van Granen en Peulvruchten uit Wal cheren was heden redelijk. V oor sommige soorten was genegenheid tot koopen. Nieuwe Tarwe is voor verbruik en handel prijshou dend gekocht Rogge, Winter- en Zomergerst eender gebleven. Witte Boonen hadden wat meer attentie en zijn onveranderd in prijs betaald. BruÏDe Boonen weinig getoond en gekocht tot stijf vorige noteering. Paarden- boonen en Groene Kookerwten eender gebleven. Kool zaad zonder handel, de noteering is nominaal. Zomer- zaad opgeruimd. Nieuwe Tarwe f 7 a f 7,10, voor een enkel puik partijtje is hooger betaald. Rogge f5,40 a f5,50.Win- tergerst f 4,90 a f 5. Zomergerst f4,40 a f4,50. Witte Boonen f9. Bruine Boonen f 11,10 a f 11,20. Paarden- boonen f 6 a f 6,10. Groene Kookerwten f8,50 a f9. Koolzaad f'7,50 a f7,60 nominaal. Raapolie f23. Patent olie f 25. Lijnolie f 26 per vat op 6 weken, contant f l korting. Lijnkoeken. Zachte f 13. Harde dito f 11 per 104 stuks. Boter f 1,02 a f 1,10 per K.G. Eieren f 3,— per 100 stuks. Druk. F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1887 | | pagina bijlage 1