1887. Nu. 25. Zaterdag 26 Februari. 74sle jaargang. WAARSCHUWING. PATENTRECHT Bij dit nowmep behoort een bijvoegsel. T R I CTÏÏN E N. treedt buiten werking Personeele Belasting Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Rechtszaken. &C&CS*- GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maahdao, Wobnsdas en Vrijj>a9AVOWD uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiên is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboor/a-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Diensteanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zij die op of kort na 17 Januari laatstleden Varkensvleesch, Spek of Worst van den slachter P. VAN HOVE op de Vlasmarkt hebben ontvangen en daarvan nog iets in voorraad mochten hebben, zuilen voorzichtig doen met dat vleesch te vernietigen (liefst te verbranden). Uit een door deskundigen ingesteld onderzoek toch is gebleken dat een varken van den heer KAKEBEEK.E van Welgelegen", waarvan de helft door voornoemden P. VAN HOVE is gekocht en in con- suratie gebracht, in zeer sterke mate met. trichinen bezet was en het gebruik van het vleesch van dat beest hoogstwaarschijnlijk de eenige oorzaak is van de bij verschillende personen voorkomende trichineuse ziekte verschijnselen althans, bij een onderzoek van het op 11. Maandag in de slachterswinkels alhier ook van voornoemden P VAN HOVE aanwezige varkens vleesch en spek is alles vrij van trichinen bevonden. Goes, 25 Februari 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Den ingezetenen wordt bekend gemaakt dat de in deze gemeente sedert enkele weken voorkomende ziekte, zich o. a. kenmerkende door pijnlijke zwelling van het hoofd en stijfheid in de ledematen, volgens mededee- ling van den waarnemend inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht voor Zeeland moet toegeschreven worden aan het gebruik van met TRICHINEN bezet varkensvleesch. Op.grond dat de aanwezigheid dezer dieren in het menschelijk lichaam voor de gezond heid hoogst nadeelige gevolgen kan hebben, wordt men ten ernstigste gewaar schuwd voor het gebruik van Varkensvleesch, Ham en Worst, tenzij dat vóór het gebruik goed gekookt of gebraden zij. Voornoemde heer inspecteur verzoekt mij er op te wijzen, dat bij het koken het vleesch met koud water moet opgezet en langzaam aan de kook moet worden gebracht, opdat het door en door gaar worde. Dit laatste moet bij het braden ook in het oog gehouden worden. Goes, 21 Februari 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Het op 20 Februari 1887 aangekondigde verbod van het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen in deze provincie, met middernacht tusechen den 25en en den 26en Februari 1887. Goes, den 25 Februari 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Het derde kwartaalskohier van het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1886—1887' is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente, zoodat ieder verplicht is zijneo aanslag ten ge6telden tijde te voldoen. Goes, den 24 Februari 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Het kohier no. 6 van de voor deze gemeente, over het dienstjaar 18861887, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente Goes, den 24 Februari 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 25 Februari 1887. Tot geruststelling van het publiek kunnen ook wij mededeelen, dat monsters varkensvleesch van verschillende slagers en verkoopers te dezer stede, scheikundig microscopisch zijn onderzocht en dat met uitzondering van twee monsters alles vrij van tri chinen is bevonden. De twee monsters, die daar mede wei bezet zijn bevonden, zijn afkomstig van één varken, dat op eene hofstede in de onmiddellijke nabijheid dezer gemeente is gekweekt en 17 Januari jl. is geslacht. Dit vleesch is gedeeltelijk door de kweekers in eigen gebruik genomen, gedeeltelijk aan een slager overgedaan, door wien het natuurlijk in den handel is gebracht. Bewoners der hofstede en verscheidene cliënten van den slager zijn dientenge volge door de trichinen-ziekte aangetast. Eene lijder-s is overleden; een betrekkelijk groot aantal vei keert in de periodp, waarin nog weinig omtrent het verder verloop der ziekte valt te zeggen. Bij sommigen schijnt bereids de vrees voor gevaar geweken. Als wij zeggen, dit tot geruststelling van het pu bliek te kunnen mededeelen, dan is die geruststelling slechts betrekkelijk en doelt zij op de onderhavige oorzaak, nl. dat waarschijnlijk geene nieuwe gevallen, in dit trichineuse varken hunne oorzaak vindende, zich zulleD voordoen. Maar als wij in aanmerking nemen, dat wij hier juist te doen hebben met een vaiken, hier om zoo te zeggen opgevoed en door een te goeder naam bekend staanden slager gedebiteerd, dan is er wel deugdelijk reden tot ongerustheid om trent het gebruik van varkensvleesch in het alge meen. Wie toch waarborgt ons, dat niet morgen, een volgende week, na eene maand of na een jaar weder ergens een trichineus varben aangetroffen en te goeder trouw in den handel wordt gebracht? In de M. Ct. van heden geeft dr. Couvée eene uit voerige beschrijving van de triehinenziekte en eindigt hij met het volgende «Te Amsterdam bestaan sinds eenige jaren door burg. en weth. aangestelde inspecteurs en keurmees ters van voedinzsmiddelen, t. w. drie inspecteurs (éen natuurkundige, éen scheikundige en éen veearts) wier werkkring nader bij instructie door burgemeester eu wethouders is vastgesteld. Hun zijn toegevoegd zeven verschillende keurmeesters Een der inspecteurs is in 't bijzonder belast met het botanisch en mikroscopiseh gedeelte der onderzoekin gen, bijv. van varkensvleesch, brood enz.de tweede inspecteur in 't bijzonder met het scheikundig gedeelte der onderzoekingen, zoowel van levensmiddelen als utensiliën, zooals vaatwerk enzterwijl de derde in specteur in 't bijzonder belast is met het zoölogisch gedeelte der onderzoekingen, o. a. van vee enz. enz. Zou het niet wenschelijk zijn dat znlke ambtenaren, als het maar eenigszins mogelijk is, ook in kleine steden werden aangetroffen Zoo men daar personen met zulk een onderzoek had belast, zou dan die epidemie te Goes wel voorgekomen zijn?" Vermoedelijk zou deze vraag ontkennend kunnen beantwoord worden, maar het zou niet baten al kon men in sommige steden dergelijke personen aanstellen het platteland en niet hst minst de groote massa boeren, die vetten en slachten ook voor eigen con sumptie, zouden voor de triehinenziekte nog een ruim veld opleveren. Dezer dagen zei een Israëlietisch slager tot den keurmeester»zie-je, Mozes wist het wel." In die weinige woorden ligt een radicaal middel om zich voor de ziekte te vrijwaren en een feit is het, dat niet alleen de Israëlieten, maar ook de Mobamedanen zich geheel van varkensvleesch onthouden. Waarschijnlijk zullen ook enkele Christenen na het hier gebeurde i>varkensvleeseh-onthouders" worden; maar wij stellen ons tevens voor, dat na eenige maanden het gebeurde vergeten zal zijn en men weer lastig varkensvleesch eten zal. Trouwens het spek zou voor de minder- gegoedea moeielijk te ontberen zijn. Daarom halen wij gaarne nog de volgende woorden van dr. Couvée aan «Zoo leven wij voort onbewust van de vele geva- «ren die ons omringen maar zal nu die epidemie «te Goes ons leeren voorzichtig te zijn en voorzorgen «te nemen tegen die met recht zoo zeer gevreesde vziekte? Zal voortaan het varkensvleesch en al wat «daarvan wordt bereid aan eene voldoende hooge «temperatuur worden blootgesteld voor het op tafel «wordt opgedischt" Ofschoon niet van alle hier vobrgekomen gevallen absoluut zeker is te bewijzen, dat zij ontstaan zijn door het eten van rauw of onvoldoend gekookt var kensvleesch, zoo is dit van een groot aantal wel be wezen, terwijl enkele personen, die van hetzelfde varken vleesch gehad hebben, óf gezond zijn gebleven óf in lichten graad zijn aangetast geworden, wat naar zorg vuldiger koken of braden heenwijst. Daarin dus schijnt het voorbehoedmiddel te liggen I Ieder doe er zijn voordeel mede 1 De Dijkraad van Oost-Beveland heeft gisteren uit het bekende drietal der voordracht den heer S Van der Vegt tot waterbouwkundig ambte naar van dien polder benoemd. Mlland-Bath. De feestcommissie in deze gemeente heeft besloten de vaandels, die bij den optocht op 19 Febr. dienst hebben gedaan, niet te verkoopen maar ze ten geschenke te geven en wello. Het vaandel met wapen der gemeente en inscriptie aan den burgemeester, voorzitter der commissie. 2o. Het vaandel voor die gelegenheid gemaakt om de hier be staande biljaitclub in den optocht te kunnen meeaemen, aan dr. Steenberg, eerelid der commissie en voorzitter d-r biljartclub. 3o. Het vaandel gewijd aan landbouw en veeteelt aan den heer Harison, eerelid der com missie en voorzitter van de landbouw-vereeniging Reij- gersbeig. 4o. Het vaandel gewijd aan nijverheid, hand werken en ambachten aan den heer C. Van der Wei ff. Naar het Vad. verneemt, heeft Z. M. de Ko ning aan Anton Kabelaar, koetsier van dr. Stein, die Zaterdag de hollende paarden voor het rij tuig van H. M. tot staan bracht, levenslang een we- kedijksche toelage van 5 toegekend. Kabelaar zal ook een medaille ontvangen. H. M. de Koningin heeft HDr. welgemeenden dank doen betuigen aan den korporaal Maartense, den hoef smid Van Beek en den huzaar De Viies, van het 3e regiment huzaren, voor den betoonden goeden wil om HD. ter hulp te komen bij het hollen der paarden op den 1 Jen Febr. jl. Ds Koningin van Engeland en de Koning en Koningin van Zweden hebben onzen Koning en Koningin doen gelukwenschen met den goeden afloop van het ongeluk op Zaterdag jl. Z. M. de Koning heeft het bescherm heerschap aangenomen van de onlangs opgerichte Vereeniging tot bevordering van de Nedsrlandsche visscherij. De uitgevers der N. R. Ct. loven twee honderd gulden uit voor dengene, door wiens aanwijzing ge vonden wordt de schrijver of drukker van het val- sche bulletin, dat op 's Konings verjaardag ten name van de Nieuwe Rotterdammer Courant ver spreid is. Het blad bevat een afdruk van het handschrift van een paar der adressen, omdat dit tot het ontdek ken van den dader zou kunnen leiden. De volgende amendementen zijn o p d a voorstellen van verandering in de Grond wet voorgesteld De heer Rooseboom wenscht alsnog eene verbetering gebracht te zien in de bepalingen omtrent de troon- en erfopvolging. Teneinde te voorzien zoowel in het geval, dat de kroon in een ander dan het regeerende stamhuis overgaat, als in het geval dat dit niet ge schiedt, wordt thans door hem voorgesteld art. 19 zoodanig te wijzigen, dat de wet, in dit artikel be doeld, tevens bepalingen omtrent de verdere erfopvol ging moet bevatten, zoodat het eerste lid van het be doelde artikel zou luiden «Wanneer bijzondere omstandigheden eenige veran dering in of eenige voorziening omtrent de troonop volging raadzaam maken, is de Koning bevoegd daar omtrent een vooistel te doen. dat te<ens bepalingen omtrent de Verdere erfopvolging moet bevatten." De heer Van der Kaay heeft op de bepalingen van Hoofdstak II, 6e en 7e afdeeling, eene nieuwe redactie voorgedragen, waarmede hij o. a. de mogeliikheid wil uitsluiten, dat eene algemeene wet de straffen op de overtreding van voorschriften van algemeene maat regelen van besluur zal bepalen. Volgens het voorloopig verslag over de voorge- gestelde uitbreiding der vrijstelling van patent recht zagen enkelen daarin eene aanmoediging voor schoolverzuim van de kinderen door de ouders gebruikt, en werd conti öle op het bezigen van kinderen van andere ouders bij het ambacht zeer moeilijk geacht. De meeste ltden die met deze verbetering niet tot eene geheele herziening der wet zouden willen wachten, ondersteunden de voorgestelde wijziging daar zeer velen van hen die thans vrijgesteld worden, het recht niet voldoen. Men vroeg of de militaire «Tehuizen", die geen winst beoogen, niet van patentrecht behoorden vrijgesteld te worden. In éene afdeeling wenschte men ook de ambaclits- en handwetk-.lieden, die met ésn jongen of knechtje werken, vrijstelling te verleenen. Vrij algemeen was men van gevoelen, dat de patentwet geen hinderpaal mocht zijn voor het houden van leerlingen. Op nieuw werd vrijstelling gewenscht voor weezen die bij ambachts- of handwerkslieden besteed worden. Ook bleef men aandringen op vrijstelling van klerken met een inkomen beneden 300, en op vermindering van belasting voor de binnenschippers, De vergadering van aandeelhouders in de maat schappij tot exploitatie van het katholiek dagblad Hel Ce nt r u m heeft besloten tot liquidatie en het vormen van een nieuwe Maatschappij, waarin houders van de oude aandeelen voor 15 pCt. zullen kunnen deeluimen. Zaterdag a s. treedt de tegenwoordige directie af. Directeur van de nieuwe Maatschappij is mr. Eug. Gompertz. Onlangs deelden wij mede, dat in de Groningsche kiesvereenigiBg «Burgerplicht" besloten was het bestuur der Liberale Unie uittenoodigen tot het beleggen eenor vergadering, teneinde over de uitbreiding van het kiesrecht te spreken in verband met de daarom trent aanhangige regeeringsvoorstellen. Het bestuur der Unie heeft thans eene missive het licht doen zien, waarin het zijne inzichten omtrent dat punt uiteenzet en het komt ten slotte tot het besluit, dat het, nu da Kamer spoedig de zaak zal ter hand nemen, niet wen schelijk is om de Liberale Unie als voorparlement eene beslissing te doen nemen. Blijkens een van den Gouv. Gen. van Ned.-Indië ontvangen telegram wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 434,990 pikols. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is men met de Grond wetsherziening genaderd tot paragraaf 5 van het eerste hoofdstuk «Het rijk en zijne inwoners". Na verwerping van verschillende amendementen is de re dactie der regeering aangenomen. Een voorstel van den voorzitter om ook heden met de Grondwetsher ziening voorttegaan werd verworpen, zoodat de dis cussie is verdaagd tot Maandag. Drietal te Tolends. Wolf te Odijk, ds. M. J. Bouwman te Meern, ds. F. J. Ringeling te Krimpen aan de Lek. De heer mr. L. W. C Keuchenius en twee andere leden der N. H. gem. te 's-Hage hebben zich tot den kerkeraad gewend, met een verzoek, dat deze zich aan het synodaal verband zal ontrekken. Mocht de kerke raad onwillens zijn dat verzoek in gunstige overweging te nemen, dan zouden de adressanten en die hun gevoelen deelen, verplicht zijn zelf die zaak ter hand te nemen. De R.-K. bisschop te Breda heeft benoemd tot kapelaan te Stoppeldijk den heer II. Verschootetot kapelaan te Aardenburg den heer G. G. Sweere. De examens voor onderwijzer en onderwijzeres zullen in dit voorjaar aanvangen op Maandag 4 April. De eerste dag is bestemd voor het schriftelijk werk. Inzending der stukken vóór 15 Maart. Schbl De Minister van oorlog heeft toegestaan, dat twee, door het hoofdbestuur van de Noord-Brabantsche Landbouw-maatschappij aan te wijzen, jongelingen aan de koninklijke militaire academie te Breda theoretisch en practiseh onderricht in het hoefbeslag kunnen ontvangen. Blijkens het tijdschrift Hufschmied is in Engeland en uit de waarnemingen van de veeartsen Uhlich te Chemnitz en Hartenstein te Dresden gebleken, dat het turfstrooisel zeer nadeelig werkt op de gesteldheid van de hoeven der paarden. De hoeven worden nl. tenge volge van de vochtige gesteldheid en het gehalte aan humuszuur van het strooisel, week en brokkelig en zeer gevoelig. In 1880, op een Decemberavond, kwam te Hansweerd een schip, dat wegens het vergevorderde uur niet meer in het kanaal kon bin'-iengelaten wor den en daarom, op aanwijzing van een der sluisbe- ambten, in de buitenhaven op eene bepaalde plaats werd gemeerd. Bij eenen 's nachts opgekomen storm sloeg het schip lek tegen de dukdalven, waaraan het was vastgemeerd en kwam dientengevolge te zinken, terwijl bij onderzoek bleek, dat het ongeval veroorzaakt was door een ijzeren bout, welke 7 centimeters uit den kop van de schoorpaal uitstak. De reederij stelde hierop den Staat der Nederlanden aansprakelijk voor de door zijne nalatigheid toege brachte schade tot een bedrag van p. m. 11,500, op grond der artt. 1401 en 1402 B. W. en, nadat door den Hoogen Raad bij interlocutoir arrest van Januari 1885 eerst een getuigenbewijs aan beide par tijen was opgelegd, werd bij arrest van November 1885 da eisch toegewezeu. Hiervan kwam de Staat in revisie, en gisteren werd die zaak opnieuw voor den Hoogen Raad, thans met vier leden vermeerderd, be pleit. De landsadvocaat mr. Van der Linden stelde alsnu de vraag, of de Staat civiel verantwoordelijk moet geacht worden voor de plaatsing der dukdalven, zoo als hij dat noodig oordeelde, en meende die ontken nend te moeten beantwoorden, omdat de Staat op publiek domein als eigenaar kon doen en laten wat hij wilde en tegenover niemand responsabel is. Art 1402 is geschreven voor burgers tegen burgers, hetzij dan zedelijke lichamen of personen, maar strekt zich niet over staatszorg uit.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1