1887. N°. 23. Dinsdag 22 Februari. 74sle jaargang. w aTr schFwTn g. feestviering op 19 Febr. jl. vervoer van vrachten op de wegen RUPSENNESTEN CÖSSÖl De oitguve dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich* voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen warden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Uiterlijk morgenvoormiddag wordt een extra-nummer van dit blad uitgegeven, bevattende de verslagen der in deze gemeente en in de plattelands gemeenten van Zuid- en Noord-Beveland. Door de uitgebreidheid van een en ander kon het niet tegelijk met dit no. worden verzonden. Den ingezetenen wordt bekend gemaakt dat de in deze gemeente sedert enkele weken voorkomende ziekte, zich o. a. kenmerkende door pijnlijke zwelling van het hoofd en stijfheid in de ledematen, volgens mededee* ling van den waarnemend inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht voor Zeeland moet toegeschreven worden aan het gebruik van met TRICHINEN bezet varkensvleesch. Op grond dat de aanwezigheid dezer dieren in het menschelijk lichaam voor de gezond heid hoogst nadeelige gevolgen kan hebben, wordt men ten ernstigste gewaar schuwd voor het gebruik van Varkensvleesch, Ham en Worst, tenzij dat vóór het gebruik goed gekookt of gebraden zij. Voornoemde heer inspecteur verzoekt mij er op te wijzen, dat bij het koken het vleesch met koud water moet opgezet en langzaam aan de kook moet worden gebracht, opdat het door en door gaar worde. Dit laatste moet bij het braden ook in het oog gehouden worden. Goes, 21 Februari 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. Ingevolge bevel van den heer Commissaris des Ro llings in deze provincie is het overeenkomstig het reglement beperkt, welke beperking is aangevangen te middernacht tusschen den 20 en den 21 Februari 1887 De uitvoerige aankondigingen zijn ter gewone plaat sen aangeplakt. Goes, den 21 Februari 1887- De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De boomen en gewassen in de gemeente zullen vóór den 28 Februari a. s. van gezuiverd moeten zijn, op straffe va» een tot tien gulden, en de rupsen en rupsennesten onmiddellijk moeten worden verbrand op verbeurte van gelijke boete. Goes, den 21 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 21 Februari 1887. Gelijk uit bovenstaande waarschuwing van den burgemeester blijkt, is de oorzaak van de gelijksoortige ziektegevallen, welke bier in den laatsten tijd voorkomen, ontdekt en is zij aan trichinen toe te schrijven. Naargelang de eene lijder minder dan de andere geïnfecteerd is, is het verloop der ziekte gun stiger of ongunstiger. Het valt moeilijk meer uit te maken, waar de oorsprong dezer vergiftiging moet gezocht worden doch wij vermeenen ook de aandacht te moeten vestigen op van elders ingevoerde ham, worst of sommige soorten van saucisse, die vaak rauw of gerookt gegeten worden. Ook hiermee zij men voor zichtig en ete ze niet dan behoorlijk gekookt of ge braden. Zooals uit achterstaande annonce blijkt is het concert der zangvereeniging, oorspron kelijk bepaal i op a. s. Woensdag, uitgesteld tot Vrijdag 25 Febr. Als solisten zullen dan optreden mej. Joh. Seijn van Rotterdam (sopraan) en de heer Antoine Van Kerkoerle van Utrecht (tenor). De Chr. Jongelingsvereeniging Spreuken 3. vs. 6a had Vrijdag de lotelingen evenals het vorige jaar weer in haar lokaal genoodigd. Zij werden weder onthaald op broodjes, koffie, bier enz., terwijl zij zich konden vermaken met verschillende spelen, wat nog werd af gewisseld door orgelspel en voordrachten. Er werd van 's morgens 9 tot 's avonds 10 uren onophoudelijk van de gastvrijheid gebruik gemaakt. Niettegenstaande de goede bedoelingen, om het misbruik van sterkedrank tegen te gaan, en de groote opofferingen der jonge lingen kwamen er beschonkenen binnen, die onder de brutaalste bewoordingen de grootste wanorde wilden stichten. Sommigen lieten zich door zachte overredende taal leiden, doch voor anderen was men genoodzaakt herhaalde malen de politie te roepen. Het is te betreuren, dat er personen zijn die op zettelijk een goede zaak trachten tegen te werken. Men deed dan beter weg te blijven. De Jongelingsvereeniging bood Zaterdag den Koning haren gelukwensch aan. In de Christ. Gereformeerde kerk werd Zaterdag morgen door ds. De Pree een bidstond gehouden voor den Vorst, het Oranjehuis, land en volken gister morgen werd door hem een geschiedkundige leerrede over het huis van Oranje gehouden naar aanleiding van 1 Petrus 2: 176: «Vreest God, eert den Koning." Willem I, die door verkeerde staatslieden werd geleid, onderdrukte de Chr. Gereformeerden te vuur en te zwaard. Willem II trok zich de belangen der afge scheidenen in het geheel niet aan, doch onder Wil lem Ill's regeering kreeg men niet alleen vrijheid van godsdienst, maar werden zelfs ie Chr. Gereformeerden beschermd. De gemeente zond Zaterdag per telegram een ge lukwensch aan den Koning. Onlangs meldden wij, dat een brief, uit Goes verzonden aan het adres van dhr. Massee te Cockengen en die een aantal coupons bevatte, was vermist. Thans vernemen wij, dat die coupons teruggevonden zijn op de schrijftafel van den afzender of liever van hem, die meende afzender te zijn. Wij hopen dat allen, die medegewerkt hebben om het bericht van het teloor gaan van den brief te vermelden, ook het terugvinden der coupons zullen willen meedeelen, opdat op de ambte naren der posterijen geen onverdiende blaam blijve rosten. Heden is door het bestuur der Waterkeering v a n O o s t - B e v e 1 a n d, uit 87 sollicitanten, ter benoeming van een waterbouwk. ambtenaar door den Dijkraad voor dien Polder, het volgende drietal op gemaakt lo. S. Van der Vegt, opzichter bij da ver legging van den Maasmond te Drimmelen. 2o. A. G. Den Boester d, bouwkundige te Watergraafmeer. 3o. P. Dingemanse, opzichter bij het waterschap de Zeven Grietenijen en Stad Sloten, te de Lemmer. Men schrijft ons uit Middelburg: Het klokkenspel van den Abdijtoren kondigde tus schen Zaterdagmorgen 8 en 9 uren den aanvang der feestelijkheden aan. In den morgen werden de on- en minvermogende kinderen der verschillende schol n ont haald uitdeeling van bons voor eetwaren en brand stoffen door de daartoe uitgenoodigde nieuwjaarscom missie had plaats. Te een uur werd een groote pa rade van de schutterij en het garnizoen gehouden, waarna, onder geleide van het muziekkorps der dd. schutterij, een militaire marsch door de stad werd ge maakt. Onder weg ontmoette men de Koninklijke Fanfaren »de Neerschelde" uit Gent-Brugge, die door de marktbewoners was geëngageerd en te ongeveer half twee per boot uit Ter Neuzen was aangekomen. Aan de Sociëteit a De Vergenoeging" op de Groote Markt werd den Belgen de eerewijn aangeboden van half drie tot vier uren zouden zij in de op de Markt geplaatste muziektent eene uitvoering geven. Reeds na het tweede nummer noodzaakte evenwel de regen, die toen begon te vallen, zoowel de muzikanten als het overtalrijke publiek eene schuilplaats te zoeken in de koffiehuizen, die de Markt omringen, of in hunne woningen. Met angst vroeg men zich af, wat onder die om standigheden terecht zou komen van de illuminatie, waarvoor groote toebereidselen waren gemaakt. Ge lukkig klaarde tegen een uur of zes het weder op de regen hield op en de wind, die in den morgen tame lijk hard geblazen had, bedaarde, zoodat ten slotte het weder uitstekend geschikt werd voor de illumi natie, die dan ook uitmuntend slaagde. Een prachtig effect maakte o. m. het stadhuis, dat langs al de ramen met illumineerglazen was verlichtevenzoo de sociëteit »St. Joris". De kazerne en de hoogere burgerschool waren keurig met groen en bloemen ver sierd voor de laatste prijkten bovendien vier schoone beelden en eene grot van steen, waarin eene fontein hare stralen deed neerpiassen. Beide gebouwen waren met glazen, waaronder gekleurde, verlicht. De Lange Noordstraat, Lange Burg, Lange St. Pieterstraat en Lange Delft baadden in een zee van lichtvooral de Lange Burg en de Lange Delft muntten uit. In de eerste waren lampions en ballons zigzagsgewijs over de straat gehangenin de laatste hingen een drietal kronen van lampionB en verschillende guirlandes van groen en gekleurde glazen. Ook de bewoners van de Wagenaarstraat en de Spanjaardstraat hadden hunne wijken versierd, terwijl om het droogdok door de om wonenden een gansche rij van illumir,eerglazen was aangebracht. De verlichtingen van gemeentewege be schreven wij reeds in een vorig nommer. Talloos waren de particuliere woningen, die van buiten waren geïllu mineerd, of die in hunne verlichte voorkamer sier lijke tropeeën van groen en bloemen vertoonden. De schitterende étalages in verschillende winkels, waar onder in het bijzonder de smaak- en prachtvolle uit stalling in het modemagazijn van den heer Van der Weele uitmuntte, droegen tot een schoon geheel het hare bij. Het is te begrijpen, dat dit alles eene ontzaglijke menschenmassa op de straat lokte. Toen nu om 7 uur de maatschappij van Gentbrugge een fakkeloptocht hield, en toen om 9 uur de muziek der Middelburg- sche schutterij, voorafgegaan door het gemeentebestuur en door deofficieren der schutterij, een serenade bij den Commissaris des Konings bracht, kon men over de hoofden loopen. Van 8 tot 9 uur had de schut- terijmuziek zich op den Dam doen hooren, om 10 uur gaf de fanfaren van Gentbrugge eenige nummers op de Markt ten bestetoen werd tevens de stad huisloren met Bengaalsch vuur verlicht, hetgeen om 11 uren met de hoogere burgerschool gebeurde. Nog lang bleven velen op de straten en pleinen en in de koffiehuizen bijeenin het schuttershof werd een ge animeerd bal gehouden. Tot lang in den nacht duurde de feestvreugdevoor zoover bekend is alles in de beste orde afgeloopen. Van andere zijde meldt men ons uit de hoofdplaats der provincie: De feestdag van 19 Februari is ook hier in de beste orde afgeloopen en na al het reeds vroeger vermelde, vermeenen wij thans te kunnen volstaan met de mededeeling, dat de aangebrachte illuminatiën overal uitstekend zijn geslaagd. Duizenden menschers bewogen zich den ganschen avond langs de straten, zonder dat ergens de rust op eenigerlei wijze werd verstoord. Des avonds ten half tien bracht het dage- lijksch bestuur namens den gemeenteraad alsmede eene deputatie nit de officieren der schutterij, met de muziek der schutterij aan het hoofd, den Commissaris des Konings eene serenade met fakkel licht. Juist was op dit oogenblik de vSoirée dansante" daar in vollen gang en het was een verrassend gezicht, toen de blinden werden geopend en men een kijkje konde nemen in die prachtig verlichte en met bloemen versierde salons, waar een aantal dames en heeren in verschillende keurig uitgedoste costumes zich bewogen. Toen de commissie was toegelaten, werd de Com missaris des Konings door den waarnemenden burge meester, den heer F. Ermerins, met het feest van den dag geluk gewenscht, waarvoor de Commissaris in sierlijke woorden zijn dank betuigde en zijne rede be- sluot met een dronk intestellen op Z. M. den Koning. Hierna vloeide de nectar en werd de partij die door ruim een 80tal genoodigden werd bijgewoond tot laat in den nacht zeer geanimeerd voortgezet. Bij gelegenheid van 's Konings jaardag gaf een ingezetene van Zieriksee voor de armenbedeeling het vorstelijk geschenk van duizend gulden. Dreischor. We zullen hier ook een telephoon- kantoor krijgen. Reeds is, vernemen we, een per soon benoemd, die met de waarneming zal belast worden. Ook hier werd bij gelegenheid van 's Konings jaarfeest de schooljeugd onthaald op melk en krentenbroodjes Blijkens advertentie in de N. R. Ct. vanh'den is jl. Zaterdag te Nieder-Ingelheim overleden de schrijver Multatuli de heer E. Douwes Dekker, een man van groote kennis en groote begaafdheid, doch die helaas beide aanwendde om te strijden voor wat hij recht, billijk en waar achtte op eene wijze, die velen meer afstootte dan aantrok. Zijn talent als spreker, dat ook het Goesche publiek meermalen heeft kunnen bewonderen, evenaarde zijne gave als schrijverhet sleepte mede door het vuur der overtuiging, waarmede het was bezield, doch het stootte dikwerf af door de scherpte van toon en door de bijtende ironie, waarop het gesprokene werd geuit. Hij bezat slechts weinig vrienden en erkende dit meermalen zelf, doch gewoonlijk met een soort van trots, die aan excentriciteit grensde. Zoo wekte hij meer bewondering dan vriendschap bij degenen, die zijne theorieën konden of wilden huldigen, maar daar door zal hij ook thans na zijn dood meer vereerders van zijn groot talent dan vrienden van zijn persoon achterlaten. Niettemin zal hij onder de Nederlandsche schrijvers der 19a eeuw sloeds een eereplaats blijven innemen. De N. R. Ct. schrijft Men heeft de laagheid gehad, Zaterdag een valsch bulletin door het land te verspreiden, inhoudende de tijding, dat Z. M. de Koning p'otseling overleden zou zijn. Het bulletin is in eene massa exemplaren uit Rotterdam per post verzonden, geheel of gedeeltelijk onder kruisband, aan bepaalde personen geadresseerd. Het was gedrukt in eenen rouwrand, en bovenaan stond gedrukt«Bulletin van de Nieuwe Rotterdammer Courant Geheel de vorm was er op aangelegd om te mis leiden, blijkbaar met de bedoeling om in het feest, dat heden met zooveel opgewektheid door het Neder landsche volk wordt gevierd, stoornis te brengen. Te Breda is het bulletin omstreeks 10% uur ont vangen en in handen van de justitie gesteld. Ongetwijfeld zal ook te Rotterdam, waar de daders schijnen te schuilen, een gestreng onderzoek door de justitie worden ingesteld. Bij den burgemeester van 's-Hage is ingekomen van H. H. M. M. den Koning en de Koningin eene gift van ƒ1500 voor de armen van 's-Graven- hage bij gelegenheid van 's Konings verjaar dag. De schilder de heer J. Bosboom te 's-Hage herdacht Vrijdag zijn 70en verjaardag. Talrijk waren de blijken van waardeering die de gevierde kunstenaar mocht ontvangen, waaronder een borstbeeld door Bart Van Hove dat in het Rijks Museum zal worden geplaatst. De burgemeester hield hierbij een treffende toespraak. Naar wij vernemen, is de Directie der Nedl. Amerik. Stoomvaart- maatschij. van plan, om nog eenige harer grootste booten van eleetrisch licht te voorzien. Zooals men weet, is het laatst aangekochte stoomschip «Rotterdam" dezer maatschappij hiervoor reeds ingericht. (Ind. Mere.) De demonstratie ten gunste van alge meen stemrecht, welke Zaterdag te Amster dam zou worden gehouden, is uitgesteld. Het bestuur van den Nederlandschen uitgeversbond heeft in een adres aan Z. M. den Koning gewezen op de wenschelijkheid om het tarief van de verzending van dagbladen en andere drukwerken per post, tusschen België en Nederland, te verlagen en gelijk te stellen met het binnen- landsch tarief. Het wijst op de wenschelijkheid der vergemakkelijking van het verkeer, ter bevordering van de verbroedering der beide volkeren, maar meent de gewenschte verlaging ook in het belang der schat kist te mogen aanraden. De verzending van onze groote dagbladen uit Nederland naar België kost 5 cent per nummer van twee bladen. In België binnens lands kost de verzending slechts één centime. Zou het wonder zijn, vraagt het bestnnr, indien de uit gever van een Nederlandsch dagblad, die meerdere exemplaren in België plaatst, een correspondent over de grenzen zoekt, wien hij per sneltrein de exem plaren doet toekomen, om ze door hem per Bel gische post te laten verzenden Gesteld dat hij 500 inteekenaren *in België heeft, dan zou de porto uit Nederland hem jaarlijks 9000 kosten die hij dit land kan ontnemen door aan België 900 te be talen plus geringe onkosten aan spoorvracht. De heer Louis Regout heeft een open brief gericht tot de enquête-commissie, waarin hij de tegen hem ingebrachte beschuldigingen tracht te weerleggen. Hieruit blijkt, dat de commissie geweigerd heeft hem opnieuw te hooren, omdat hem volgens haar oordeel op 20 Januari jl. alle vragen gesteld zijn, die noodzakelijk waren om hem, tijdig en bij de com missie zelve, de gelegenheid te geven tot verdediging op de ingebrachte grieven. De Algem. Synodale Commissie heeft Zaterdag het navolgend adres van gelukwensching aan Z. M. den Koning aangeboden Sire t Met de gansche natie verheugt zich de Nederlandsche Herv. Kerk, die daarvan een zóó aanzienlijk deel uit maakt, over deo zeventigsten verjaardag, die heden voor Uwe Majesteit is aangelicht. Door den band der geloofsgemeenschap sedert on heugelijke jaren aan Uwer Majesteits doorluchtig Stam huis gehecht, roemt zij dankbaar in het groote voorrecht, U en in U haar door God geschonken. Moge dit is aller wensch Uwer Majesteits leven verlengd, Uwe levenskracht naar lichaam en geest versterkt en Uw levensavond verhelderd worden door den voorspoed van het land onzer vaderen, aan Uwe Majesteit dierbaar ook om hunnentwil I En zijn er in den loop der jaren zware offers van Uwe Majesteit gevraagd, de Algoede, die Uwen troon bevestigde en Uwer Majesteits in zóó menig opzicht gelukkige regeering bij voortduring zegende, spare ook vooral aan Uwer Majesteits zijde, Uwe waardige Gema lin, onze hoogst geëetbiedigde Koninginne, en neme de teedere, veelbelovende Prinses, die de hoop des Vaderlands is, onder het opgroeien, in Zijne veilige hoede

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1