voor de winners der volksspelen beschikbaar gesteld zijn20. Een wagen, waarop plaats nemen de mede dingers naar de uitgeloofde prijzen. Na den optocht, die des avonds met fakkellicht her haald wordt, znllen volksspelen plaatshebben. De Burgemeester werd in deze vergadering met al- gemeene stemmen tot eere-voorzitter benoemd. De uitteloven prijzen zullen uitsluitend bestaan in levens middelen en kleedingstukken. Sedert Vrijdag hebben zich slechts 4 nieuwe gevallen van mazelen voorgedaan, maar ook 2 sterfgevallen. Totaal zijn aangegeven 648 lijders, hersteld 478 en overleden 10, zoodat er nu nog 160 lijders zijn. Het spreekt wel van zelf, zou men haast geneigd zijn te zeggen, dat het ijs weder menschenlevens kost. Ook ditmaal is het zoo ten minste: te Ammerstol, te Doodewaard, te Geldersch-Veenendaal, te Breda ver dronken knapen die zich te vroeg op het ijs waagden. Een zeer treurig geval heeft te Alblasserdam plaats gehad. Van den heer H., watermolenaar aldaar, zijn drie kinderen, van 7, 10 en 13 jaar, nabij den molen door het nog zwakke ijs gezakt en verdronken, in het bijzijn van de moeder, die, aan vertwijfeling ten prooi, vergeefs alle inspanning deed om haar lie velingen te redden. Te Amersfoort hebben vijf huzaren bekend den paarden de staarten te hebben afgesneden. Zij hebben het haar verkocht bij een zadelmaker, bij wien het haar gevonden is. Dezer dagen heeft de inspecteur der posterijen weder een langdurig bezoek gebracht aan het post kantoor te Waalwijk. Daarna is iemand ontboden om de sloten op de laden der beambten na te zien en zoo noodig te veranderen. Die maatregel schijnt niet overbodig te zijnvelen meenen te hebben opgemerkt dat er den laatsten tijd gebruik werd gemaakt van een gesloten trommel in eene gesloten lade. Zondagavond gleed te Breda eene vrouw van 72 jaren bij de Gasthuis-kazerne in het water en verdronk. De soldaten hebben het lijk er uit gehaald. In het gebouw der volksgaarkeuken te Leeuwar den is, ten behoeve van werklieden, de gelegenheid opengesteld om voor ƒ0,40 per nacht en f 2,per week nachtverblijf te houden. Te Szegedin stierf onlangs een cavalerie-officier. Na zijn dood legde zijn paard daarover droefheid aan den daggedurende 48 uren weigerde het dier alle voedsel, en op een goeden morgen vond men het dood in den stal. Het trouwe paard was blijkbaar van ver driet gestorven. Hevige stormen en overstroomingen hebben in de westelijke Staten van Amerika gewoed en groote verwoestingen aangericht. Te Louisville werden ver scheidene huizen en kerken vernield en men had ook het verlies van menschenlevens te betreuren. Bij da jongste algemeene verkiezingen in Groot- Brittannië bleek het, dat 1.6 pet. van de kiezers in Engeland niet schrijven kunnen voor Schotland is dit cijfer 1.3, voor Ierland 18.5 pet. Ingezonden Stukken. SLAAPBOLLEN-CULTUUR. Het is eene onloochenbare waarheid dat de mensch slaaf van zijne vele behoeften is geworden. Men be hoeft geen fijn opmerker te wezen, om op allerhande gebied, dit waar te nemen. In de huizen der rijken, zoowel als in die der minderen, en der armen, is dit te aanschouwen, en elke stand stelt eischen, die vroe ger niet, als mogelijk, bij name gekend waren. Om mijne stelling te verduidelijken, wil ik u in onze woonkamer rondleiden, waar men de vroegere klei- en leien vloeren veranderd ziet in planken, waarop matten of tapijten zijn uitgespreid. De vroegere harde ruwe stoelen zijn veranderd in nette matten of mahoniehouien luie stoelen, voorzien van zachte zittingen of springveren. Het eenvoudige keukenlampje of de vetkaars is thans onbekend en overal v.ndt men hanglampen, die onophoudelijk veranderen en waar onder de lampe Beige toon geeft. Het stroo- of kaf bed in eene bedstede heeft plaats gemaakt voor ledikant met pluimen of donzen bed en tot overmaat van zacht heid daaronder een springveren matras. Ook de kleeder dracht bij mannen en vrouwen heeft hare eenvoudig heid verloren, daar modezucht onophoudelijk werkzaam is om de schoone vormen van het lichaam te ver wringen en groote mismaaktheden doet geboren worden. En als ik alle veranderingen, op elk gebied, wilde aanstippen, die de wisselingen der tijden hebben te weeg gebracht, waarin het ondermaansche al heeft moeten deelen, en den mensch het juk heeft op gelegd, dan zeker zou er wel een begin maar geen einde te vinden zijn. Genoeg is het, dat de mensch oneindige behoeften heeft, waarin hij, door gewoonte moet trachten te voorzien, waardoor groote uitgaven zijn ontstaan, die vaak de inkomsten verre overtreffen en die maar al te dikwijls gegronde bezwaren na zich slepen. De eenvoudigelevenswijze der Chineezen kan ons tot leering dienen, daar zij te vreden zijn met een matje om op te liggen en een paar plankjes die door een bamboe zijn verbonden tot hoofdkussen, wel eenvoudig en zonder nu de Chineezen in alles te willen navolgen zal het toch waarheid blijven, dat »Die zijn tering naar de nering zet, Staat vrolijk op en gaat gerust naar bed". Geen wonder is het. dat elk mensch naar middelen grijpt, die onder zijn bereik komen, om te trachten het evenwicht te bewaren tusschen uitgaven en in komen. De landbouwers zijn reeds begonnen kanarie-, mosterd-, juin- of karweizaad te zaaien, of chalotten en veel aardappelen te telen, maar nog te veel zijn er, die veel te veel suikerbieten zaaien, waardoor arme boeren, arm land, arme paarden en tuig veroorzaakt wordt. Ik weet het, dat het moeielijk is om eene juiste keus te doen wat te zaaien en daarom waag ik het eene vrucht aan te bevelen, waaraan onze grond geheel vreemd is, en daardoor mogelijk eene goede opbrengst kan verkregen worden. Enklaar, »de vriend van den landman", is mijn gids, en hij is het die eenmaal de cultuur der slaap bollen, man- of maankoppen, aanbeval. De slaapbol is een oliegewas en kan zeer goed het koolzaad vervangen, waarvan de opbrengst tegenwoor dig zoo variabel is. De slaapbol is een makkelijk te telen plant, die geene nadere omschrijving behoeft, daar ieder dezelve kent onder den volksnaam van heul- bol. De slaapbollen vereischen een lossen, vruchtbaren grond, van ten minste middelmatige deugdelijkheid, en die zich nog in goede mestkracht bevindt of op zettelijk gemest moet zijn. Het land moet voor den winter goed geploegd zijn of gespit Op het mul ge worden land zaait men in April, ook wel in Maart tot het begin van Mei en brengt het met de rijf ol lichte egge onder den grond. Is het weder gunstig, dan komen de slaapbollen binnen acht of tien dagen op Wanneer de jonge plantjes zooverre opgegroeid zijn, dat de kleine blaadjes een kruis vormen en men dezelve op 50 of 60 schreden onderscheiden kan, moet men dezelve met de houweel zuiveren, maar tevens, waar ze te dik staan, uitdunnen. Zuiveren en uitdunnen moet herhaald worden, zoodat de planten 2 of 3 palm van elkander komen te staan. De bollen komen dikwijls in Augustus tot rijp heid wanneer dezelve goed droog en hard op het ge voel zijn en tevens het zaad inwendig rammelt, dan snijdt men dezelve boven aan den stengel af, doet ze in zakken en brengt ze op een luchtigen zolder; zijn de bollen door den regen nat geworden, dan wordt de oogst uitgesteld tot droog weder wordt verkregen. Muizen en vogels vallen zoo wel op het land als in de schuur op de bollen aan, veroorzaken soms groote schade, weshalve men dezelve zooveel mogelijk moet trachten afteweren. Uit de gedroogde bollen wordt het zaad op verschillende wijzen te voorschijn gebracht door uitloopen als de bollen met een mes worden opengesneden door uitdorschen op een linnen kleed door kortsnijden, en door de slaapbollen te malen. Het op de een of andere wijze gereinigde zaad wordt op linnen kleeden een halven voet dik geschud om be hoorlijk te drogen. Het zaad levert bij koud persen en zindelijke behandeling eene olie van uitnemend zuiveren smaak, welke zelfs boven de gewone boom olie te verkiezen is. Thaer zegt in zijne Grundsatze der rationelle Land- wirthschaft het volgende: De slaapbollen verlangen eenen humusrijken en zorg vuldig toebereiden grond. Bij het verbouwen iu het open veld kiest men zooveel mogelijk eene beschutte plaats. Een ned. pond op een bunder is voldoende als men in rijen zaait op een afstand van 3 palmen kan men met veel minder zaad toekomen. Men kan bij goede behandeling omtrent 20 mudden van den bunder maken. Ziet daar een kort uittreksel uit Enklaar; de kui tuur is te beproeven, onderzoekt alles maar behoudt het beste. De marktprijs is aannemelijk, daar de 50 kilo ruim 19 genoteerd staan. Elk kan het in het kleine beproeven, en mochten de resultaten naar wensch slagen, dan zal mijne belooning groot zijn, als ik door dit schrijven mijne mede-landbewoners mag op gewekt hebben iets te onderzoeken, dat tot instand houding mag dienen tan den g.'drukten landbouwer. Informatiën genomen bij den zaadhandelaar C. G. Van Tubergen te Haarlem, naar den prijs van het blauw slaapbollen-zaad, is mij geantwoord, dat Zijned. dit tegen 50 cent per kilo aflevert. Nisse, 7 Februari 1887. J. A. GEILL. Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Grondwetsher ziening. De heer Clerci was tegen de motien en vóór de herziening, mits art. 194 inbegrepen. De heer Schaepman bestreed ook de motien, daar alleen door een voorafgaande kiesrechtherziening mogelijkheid be staat tot herziening van art. 194. De heer De Beau fort bestreed den heer Lohman en spoorde de over zijde aan tot toenadering. De heer Schimmelpenninck Van der Oye wijt mis lukking der grondwetsherziening aan de liberalen als zij niet meewerken tot kiesrechtherziening. De heer Rooseboom achtte herziening noodig voor defensie regeling de heer Heldt verzekerde dat het volk wel herziening wil, maar niet deze waarbij niet aan de volkswenschen wordt voldaan. De heer Van Diggelen formuleerde eene nieuwe redactie van het kiesrecht artikel en vroeg het advies der regeering. De heer Reuther bestreed de herziening met het oog op de onwaarschijnlijkheid van slagen en omdat zij te veel aan den gewonen wetgever overlaat. De heer Beelaerts bestreed de herziening en den aanval van den heer Gleichman. Morgen voortzetting. Ter openbare civiele terechtzitting der Arron- dissements-R-chtbank te Middelburg van heden (16 dezer) is dhr. mr. J. Loeff te Koudekerke als advo caat beëedigd. Posterijen. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn, over de 2e helft der maand November 1886. Meegens, Amsterdam. Van het hulpkantoor 'sHeer Arendskerke: Jacobus Meeunse, 's-Gravenhage. Krabbend ij ke: Pastana, Sneek. Verzonden geweest naar Amerika. Van het hulpkant ior Heinkenszand: C. M. Van Noppen, Durham. I e r s e k e Jacobus Van den Boomgaard, Ottawa. Over de le helft der maand December 1886. Vrouw Hol, Steenwijk. Van het hulpkantoor Hansweerd: S. Van Aarde, sG-ravenhage. Heinkenszand: Ilestog, Nieuwe diep. Krabbendijke: Ceuleman, Tiel. Verzonden geweest naar Amerika. D. C. Hennij, Chicago. Van het hulpkantoor K 1 o e t i n g e Jan Schou ten. Mason. Rilland: J. Dekker, Kenoscha. Engeland. Van het hulpkantoor Ierseke: Sort Febor, Londen. Bayter, Londen. Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1887 | | pagina bijlage 2