1887. N°. 21. Donderdag 17 Februari. 74ste jaargang. -twfCïsG5=<*sCS»-- GOESCHE Da itgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buitan Goes, f d,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Bij di( Rommer behooi'l een bijvoegsel «lat afzonderlijk wordt verzonden. Bij het gisteren gehouden debat in de 2e Kamer heeft de Goesche afgevaardigde jhr. De Savornin Lohman weer eens een staaltje van zijn heftigheid geleverd en den liberalen aangewreven, dat zij trachten het monar chaal beginsel en het Huis van Oranje er onder te brengen, uitdrukkingen die van de linkerzijde door een hevig protest werden beantwoord, zoodat dhr. Lohman een oogenbhk verplicht was zijne redevoering te staken. Hij lichtte daarna de bedoeling zijner woorden nader toe door te verklaren, dat hij allermeest het oog had gehad op de geschiedenis van vroeger eeuwen, op het tijdperk der stadhouderlooze legeering, op Hugo De Groot, op de regentenfamiliën, die trachtten het stadhouderschap er onder te houden. Is het vroeg hij op den huidigen dag niet precies zóo? Wel geeft men den Koning alle verschuldigde eer, gelijk zal blijken op 19 Febr. a. s., doch het streven der liberale partij sinds 1838 is altijd geweest het over brengen der koninklijke macht op de Tweede Kamer. De Koning mocht niets doen, ziedaar het adagium. En dat middel heeft men bereikt, door het budget te weigeren aan eiken minister, die zich niet aan haar wilde onderwerpen. Tot zoover dhr. Lohman. Moet niet ieder, die de geschiedenis der laatste jaren nagaat, zich er over verbazen, dat dhr. L. zulke bewerin gen in 's lands vergaderzaal durft uitspreken 1 De libe ralen 's Konings gezag ondermijnen Maar van wie ging dan ten vorigen jare het verzet uit tegen de behandeling der Grondwetsherziening eene herziening, die door- den Koning was voorgesteld nadat de beslissing over ait. 194 was gevallen? Wie hebben de Kamerontbinding afgekeurd, die daarna door den Koning was bevolen Wie knnnen het nog steeds niet verkroppen, dat de wet van 1878 door den Koning is bekrachtigd Wie eindelijk verzetten zich tegenwoordig tegen de Synode, door bet Koninklijk gezag in het leven geroepen Zijn het niet steeds de antirevolutionairen, die, instede van zich aan de gestelde wet te onderwerpen, voortdurend het voorbeeld geven van onverzettelijkheid en van gemis aan eerbied voor het hoofd van den Staat Wanneer dhr. Lohman durft zeggen, dat de leus der liberalen is: «de Koning mag niets doen", dan is dit eene onwaarheid en een bewijs van verblindheid omtrent de gevolgen van eigen politieke richting. En wat eindelijk bet stukje geschiedenis betreft, dat dhr. Lohman ten beste gaf? Is dat wellicht de historie, zooals zij op de scholen met den Bijbel wordt geleerd? De regentenfamiliën, die zich tegenover het stadhouderlijk gezag stelden, waren toch zeker wel geene liberalen. Inderdaad de Christen-staatsman Lohman, die steeds in de voorste rijen staat van heD, die zich kanten tegen de wet, wanneer die niet overeenstemt met de wenschen der antirevolutionairen, heeft gistpren weder getoond wat mannen als Lohman onder Christelijke beginselen verstaan. GOES, 16 Februari 1887. Het naar buiten schutten van schepen aan het Goesche Sas bij sterken Oostenwind levert steeds veel moeielijkheden op. Ook thans hebben sommige schepen reeds 8 a 10 dagen, naar gelang van den inhoud van het schip en van de bevrachting, moeten blijven liggen vóór zij naar buiten konden en ten slotte hebben een drietal beurtschippers nog moeten beslui ten een sleepboot te ontbieden um zich te ?3ten sle pen. Zoodoende is de oostenwind, die toch nooit be vorderlijk is voor de vaart op Holland, dubbel lastig, omdat, zoolang de schepen niet op de Schelde zijn, ook het tij niet kan worden benut. Teneinde de belangrijke scheepvaart alhier (vooral ook voor de stoommeelfabriek) zooveel mogelijk tege moet te komen, hebben enkele schippers naar men ons mededeelt zich tot den gemeente-architect ge wend met het denkbeeld om van gemeentewege buiten de haven op stroom een boei te plaatsen, bestaande uit een ton, waaraan door middel van een ketting een steen is bevestigd en aan welke ton dan een ring is gemaakt. Door middel daarvan zouden dan de schepen buiten de haven kunnen warden gebracht. Van bevoegde zijde wordt echter de opmerking ge maakt, dat de remedie wel eens erger kon zijn dan de kwaal, aangezien de boei wel eens een gevaarlijke zaak voor het binnen komen van schepen kou zijn. Ook zouden er andere bezwaren in vei band met den waterstaat aan het plaatsen eener boei in den weg staan. Het is het feestcomité alhier gelukt ook nog het fanfaren-m uziekcorps »De Hoop" uit Ossen- drecht, ter sterkte van 25 man te angageeren om de feesten van 19 Februari a. s. te komen opluisteren. Het gezelschap zal dien dag te 1.17 alhier aankomen om te 2*4 uren aan den optocht deel te nemen. Naar wij vernemen zijn door het Burger). Armbestuur alhier, ter voorziening in de bij dat college bestaande vacatures, de navolgende aan bevelingen opgemaakt. Vacature-Knitel: 1. E. F. Van Kalmthout. 2. H. J. Stieger. Vacature- Verschoor1. A. Dekker Jz. 2. S. J. J. De Jonge Mulock Houwer. Maandagavond hield ds. P. Huet andermaal in het gebouw der Chr. Jongel. Ver. alhier eene bespre king, waarin hij aandrong oponthouding van sterkedrank. De inhoud zijner rede was natuur lijk gelijk aan die der vorige maal, terwijl van de gelegenheid tot debat slechts spaarzaam werd gebruik gemaakt. Staande de vergadering verbonden zich 13 personen tot algeheele of gedeeltelijke onthouding van sterkedrank en bier. De meesten hunner hadden het gebruik daarvan toch reeds laten varen, zoodat de onthouding voor hen geene bijzondere zelfbeheersching meer zal behoeven. Men verzoekt ons te melden, dat a. s. Zaterdag avond van 6 7 uren in de zaal boven «de Koop mansbeurs" voor de gewone en buitengewone leden der werk lieden-vereeniging Eigen Hulp" gelegenheid zal bestaan tot bezichtiging van het vaandel, door mej. M. A Hartman voor die vereeniging vervaardigd, alsmede van het album door «Eigen Hulp" als souvenir aan mej. Hartman aangeboden. Levert eenerzijds het vaandel het bewijs van de kunstvaardigheid op dat gebied van onze stadgenoote, anderzijds toont het album, dat op de drukkerij der firma F. Kleeuwens Zoon alhier keurig werk wordt geleverd. Wij kunnen dan ook den leden wel aanbevelen Zaterdagavond even beide kunst producten in oogeusehouw te gaan nemen. De heer A. Van Schelven, hoofd van school B alhier, nam het initiatief tot het doen circuleeren van een lijst tot inzameling van giften, waardoor een kleine doofstomme uit deze gemeente in de gelegenheid zal worden gesteld om in een doofstommen- instituut te worden geplaatst. De kosten bedragen 80 in eens voor de uitrusting en verder slechts 60 'sjaars. Men kan door een jaarlijksche gift of een gift in eens tot de bereiking van het beoogde doel mede werken. Reeds hebben verscheidene ingezetenen dezer stad van hunne hulpvaardigheid door een milde gift blijk gegevenwij hopen dat ook bij anderen niet te vergeefs zal worden aangeklopt. Z»o langzamerhand begint onze stad reeds een feestelijk aanzien te krijgen door de moeite, die boek handelaars, winkeliers, manufacturiers en hou iers van modemagazijnen zich geven om hunne ramen op eene of andere wijze te tooien met de nationale kleuren of het geliefde Oranje. Wij kunnen geen bepaalde namen noemenmaar dat behoeft ook nietieder kan zich overtuigen van de nette versieringen, die hier en daar zijn aangebracht, en voor het meerendeel met de portretten van de leden van het Vorstelijk huis prijkende. We twijfelen niet of ieder oprecht Vaderlander en Oranjeman zal zulks met genoegen bemerken en stellig zal het ook den leden van het feestcomité aangenaam zijn te zien, dat hunne bemoeiingen om 19 Februari in waarheid een feestdag te doen zijn, ook in dit op zicht bij de burgerij steun vinden. De heer G. A. VorstermanVanOijen van Aardenburg, die in 't laatst dezer maand eene spreekbeurt zou vervullen voor de vereeniging «Eigen Hulp" alhier, heeft bericht gezonden daarvan tenge volge van omstandigheden ditmaal te moeten afzien. Uit Wolfertsdljk deelt men ons mede, dat het adres, in het belang van den heer P. V a n der Voorde Tz. voor de betrekking van gemeente-se cretaris, nog voortgaande met geestdrift door onder- teekening wordt gesteund, waarbij ruim een 70tal kiesbevoegde leden der gemeente zich bereidvaardig hebben aangesloten. Uit Oudelande wordt ons gemeld dat Zondag jl. ook aan burg. en weth. dier gemeente van den heer E. Van Hoboken, heer van Oudelande, is ontvangen eene gift van f 100, grootendeels bestemd oin op 's Konings feest 19 Februari e. k. da armen en min vermogenden feestelijk te onthalen door uitdeeling van spek en brood. Voor het restant zal op gemelden dag de schooljeugd feestelijk op koekjes en chocolademelk worden getracteerd. Door de commissie voor de suiker bietenteelt is een uitgebreid rapport verzonden, in de eerste plaats bevattende een kort résumé van hare werkzaamheden en vervolgens het vroeger reeds door ons medegedeelde concept-contract. Dit laatste is aan onderstaande fabrikanten toegezonden met ver zoek aan de commissie te doen weten, of zij geneigd zijn op die voorwaarden contracten te sluiten Laane, Rogier, Daverveldt Cie. te Bergen-op- Zoom, De Suikerfabriek »St. Autoine" te Gastel, Jules De Cock Cie. te Moerbeke, Daverveldt, Binck 8c Cie. te Oudenbosch, J. O. Mechelijnck te Gent, J O Mechelijnck te Terdonk, De Ram Cie. te Rozendaal, Ravenswaaij, Fercken, Jaeger Cie. te Rozendaal, Suikerfabriek «Sas van Gent" te Sas van Gent, Van Breda, Dolk en Van Voss te Leur, Van der Linden Cie. te Bergen-op-Zoom, Paul Wittonck te idem, Paul Wittouck te Breda, Frantz Wittouck te Selzaete, Beetwortelsuikerfabriek »De Mark" te Oudenbosch, Sociélé «La Ruche" te Gent De Bosson en Houben te Zevenbergen, Labrat Cie. te Idem, Maatschappij voor Landbouw en Beetwortelsuiker- Industrie te Idem, Granpré Moliè-e, Jager Cie. te Oudenbosch, Ad. Meeus Cie. te Dordrecht, Beet wortelsuikerfabriek te Ondenbosch, Gastelsche Beet wortelsuikerfabriek te Gaste), Tijdgadt Cie. te Selzaete, Dosséa en Vergouts te Lillo, Van Loon Co. te Steenbergen, Suikerfabriek «de Phenix" te Zevenbergen. Slechts zeven antwoorden mocht de commissie ont vangen en het resumé daarvan deelt zij hieronder mede. r> Zonder opgaaf van redenen verklaarden zich slechts drie fabrikanten ongenegen op het bedoelde concept contracten te sluiten, waarvan de ééne de voor waarden zóó onaannemelijk scheen te achten, dat zijn antwoord slechts bestond uit de woorden «nooit niet en voor menigvuldige reden Het was ons daarom des te aangenamer van de vier anderen te vernemen, dat zij volmondig moesten erkennen dat de tegenwoordige wijze van verkoop der suikerpeen alleszins afkeuring verdient en dat bij hen reeds sedert langen tijd in ernstige overweging is ge nomen op welke wijze daarin verbetering zou zijn aan te brengen. Een dezer fabrikanten schreef zelf: «Het concept uwer commissie voldoet zeer zeker «aan den eisch eener juiste verhouding die er tussen en «den boer en den fabrikant moet bestaan, daar het «voorziet in eene bestaande leemte, dat is, dat heide «partijen niet even groot belang hebben in het ver- «krijgen van een rijken beetwortel" (rijk aan suiker). Verder werd aangevoerd dat in 't algemeen het stelsel van contraeteeren op suikergehalte, in Neder land hoogst moei- lijk zou zijn toe te passen, en wel omdat het aantal contractanten bij te kleine partijen peen te groot is, waardoor ook het te onderzoeken aantal monsters zoo aanzienlijk zou worden, dat eene nauwkeurige analyse ondoenlijk wordt. Bij contracten van minstens tien Hectaren werd het contract echter uitvoerbaar geacht. De dikwijls vrij groote afstand, waarop de peen van de fabriek zijn verwijderd en waardoor er dus eenige tijd moet verloopen voor ze verwerkt kunnen worden, wo-dt ook als bezwaar opgegeven, daar het suiker gehalte van het monster in verschen toestand geana lyseerd, niet zal overeenkomen met dat van de partij, vooral niet wanneer deze eenige dagen aan regen of zonneschijn is blootgesteld geweest; zoodat de bedoelde methode alleen zon kunnen worden toegepast op die velden, welke in de onmiddellijke nabijheid der fa brieken gelegen zijn. De door ons ontworpen schaal kwam aan éan wel wat hoog voor, en hij vestigt daaiom de aandacht op het feit dat het door analyse verkregen of bepaalde suikergehalte nimmer volkomen door een fabrikant is te bereiken, daar de wortelen wel nooit op hel zelfde oogenblik zullen kunnen worden verwerkt als waarop het monster is onderzocht en dat dit laatste dus ver keert in verschen en alroo in verschillenden toestand dan de partij. Niettegenstaande deze aangevoerde bezwaren ver klaarde zich toch éen fabrikant bereid op de voorge stelde wijze contracten te sluiten, onder voorwaarde echter dat de vtldrn op zeer korten afstand van de fabriek gelegen zijn. Toen wij in 't bezit waren van de hier voren mee gedeelde antwoorden, stelden wij ons de vraag ter beantwoording of de gewenschte verbetering uitvoer baar is. Hoewel door de fabrikanten de wensch was te kennen gegeven, dat de analyse der monsters zou geschieden aan de laboratoria der fabrieken z-lf, meenden wij dat een onderzoek aan het Rijks-proefstation te Wage- ningen de voorkeur zou verdienen. Om echter in staat te zijn de mogelijkheid van zulk een onderzoek te beweren, meenden wij niet beter te kunnen doen dan ons te wenden tot den directeur van 't proefstation prof. dr. Adolf Mayer, die ons met zijne bekende welwillendheid met zijn advies in dezen ter zijde stond. Zijne meening was dat, bij de tegenwoordige in richting van 't proefstation, reeds een aantal van twintig monsters, ieder bestaande uit een niet al te groot getal wortelen, gemakkelijk dagelijks zou kunnen worden onderzocht. Met deze wetenschap moeten wij wel erkennen dat j het proefstation te Wag-ningan onmogelijk in staat zou zijn om al de monsters te onderzoeken, wanneer door de Nederlandsche vei bouwers van suikerbieten werd besloten alleen en uitsluitend op suikergehalte te contracteeren, doch wij meen-m met gerustheid te mogen voorspellen dat wanneer het inderdaad mocht blijken, dat te Wageningen de krachten tekort schieten de Regeering wel onmiddellijk zal ge hoor geven aan den reeds meermalen uitgedrukten wensch tot oprichting van meer Proefstations, terwijl ook wellicht de laboratoria der Rijks-Hoogere Burger scholen daarvoor tijdelijk door de Regeering zouden kannen worden beschikbaar gesteld. De commissie beantwoordt dus die vraag toestem mend en aarzelt niet als hare meening uit te spreken, dat zij het tot stand komen van contracten op suiker gehalte van 'tgrootste belang voor de landbouwers acht." Een afdruk van het rapport is gezonden aan het hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw en vee teelt in Zeeland, met verzoek, het in de voorjaarsver gadering ter sprake te brengen. Door eenige grondeigenaren en belanghebbenden bij den landbouw is besloten tot oprichting van een veeverzekering-maatschappij, waaraan sedert geruimen tijd groote behoefte bestaat. Behalve bij de commissarissen, de heeren mr. W. C. Baron Van Pallandt te Neerijnen, Jhr. G. J Dom mer Van Poldersveldt te Berg en Dal, mr. D. J. R. Brants te HeerenveeD, H. J. E Gerlach te Middelburg, mr. C. baron De Bieberstein te Roermond, en B. Den Ouden te Opijnen, zijn bij mr. J. Moolenburgh, voor zitter der Zeeuwsche landbouwmaatschappij en lid der Eerste Kamer te Zieriksee, als voorstander dezer zaak de noodige inlichtingen te v-rkrijgen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 100000, verdeeld in 400 aandeelen, elk groot f 250.waar op bij de oprichting slechts 10 pet. of ƒ25,per aandeel moet worden gestort De inschrijving op dit kapitaal is opengesteld, waarvoor men zich wenden kan tot den heer J. C. Van de Blocquery te Gel- dermalsen. Door gedeputeerde staten van Zeeland is uitbrei ding gegeven aan de voorschriften betreffende a a n- teekeningen vau de uitkomsten der v ij fj aar lij k s c h e doorpeilingen aan de oevers der polders of waterschappen in deze provincie. Bij de betrekkelijke circulaire zijn den besturen dier lichamen toegezonden teekeningen van dwarsprofielen der rivieren en stroomen, zooals deze zich bevonden gedurende de onderzoekingen in 1882/3 en vroeger, op welke stukken in rood behoort te wordeo aangeduid welken vorm genoemde vaarwaters enz. in 1887 zullen hebben aan genomen, teneinde op die wijze door vergelijkingen bekend te worden met de werking of vervorming der stroomgeulen. Het bericht, uit de Z. N. overgenomen, dat de wethouders te Hoofdplaat hun ontslag zouden genomen hebben, is volgens de M. Ct. onjuist. Van een derge lijk besluit is nog niets bekend. Het volgende argument voor kerkelijk onderwijs op de scholen wordt door de Standaard aangevoerd «Een schuttersmaaltijd op 19 Februari e. k.waarop ieder van den Koning zweeg, en men, volkomen neu traal, geen dronk op den Koning instelde, zou wel ter dege krenkend zijn voir het Oranje-minnend hart. «En zoo ook is een school, waar een gedoopt kind jaren van zijn leven slijt, en waar zijn Heer en zijn Heiland stelselmatig geweerd blijft, wel terdege kren kend voor het hart dat den Christus mint". Welk een verwarring van begrippen I zegt de Arnh. Ct. Op een schuttersmaaltijd, ter eere van den Koning aangelegd, zou men wel degelijk den naam des Konings noemen, maar als de schutters exerceeren en manoeu vreeren, dan zou het geen pas geren, dat men gedu rende die oefeningen eene toespraak hield over de macht des Konings, de prerogatieven der Kroon, de erfopvolging en wat dies meer zij. Men komt samen om in den wapenhandel zich te oefenen en niet om met de staatsinrichting zich bezig te houden. De Standaard moet zijne vergelijking nog eens her zien zooals ze nu luidt, houdt ze geen steek. Ofschoon in de laatste dagen de vorst geen ge lijken tred hield met de vinnige koude, waren er in Schouwen reeds verseheidenen, die zich op 't bedriegelijk ijsvlak waagden. Geen zeldzaamheid was het echter, dat de eene of andere een wat al te frisch bad nam. Zeker vertrouwden bedoelde liefheb bers op de spreekwoordelijke kou van midden-Schou wen. Werkelijk is die daar vrij wat grooter dan in het westen en het oosten van 't eiland. «Eikerzee en Noordgouwe scheelt een rok", zegt men. Rondom de dorpen in de beida uitersten dezer streek vindt men nogal boomgewas, terwijl de middelmoot daarvan ge heel verstoken is. Daardoor ligt deze bloot voor alle windenen de over de Noordzee waaiende Boreas kan me zoo eventj-s snuiven. Bij zeer veel hofsteden ziet men dan ook óf aan alle kanten, óf a'laen aan de noordzijde boschjes, die als windbrekers dienst doen.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1