1887. N°. 19. Zaterdag 12 Februari. 74sle jaargang. GOESGHE De uigave dezer Courant geschiedt Maandio, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct, met bijblad 10 et. tn ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. WH KAM De prijseer gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 eert. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorie-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 11 Februari 1887. In de laatste dagen zijn hier verscheidene personen aangetast, door een zeilde ziekteverschijnsel, dat zich openbaart door opgezette oogleden, welke het zien belemmeren, zwelling van aangezicht en ledematen spierpijnen, stramheid, vermoeidheid, slecht slapen, in enkele gevallen koorts. In sommige gezinnen zijn alle of bijna alle leden aangetast. Aanvankelijk werd ge dacht aan trichinen-vergiftiging, doch met grond meent men thans dat andere oorzaken in het spel zijn. Het programma voor de feestelijkheden op 19 F e b r. a. s. alhier te houden, zooals dat hedenavond door het hoofdcomité aan de feestcom missie ter goedkeuring zal worden aangeboden, luidt als volgt: I. Des voormiddags 8%9 uur luiden der klok. II. Des voormiddags 8% uur samenkomst van de feestcommissie, ten huize van den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, vanwaar zij zich in rijtuigen zal be geven naar het station voor de ontvangst van het Harmonie-gezelschap «Constantia" uit Borgerhout. Te rugkeer van het station naar de Groote Markt. III. Bespeling van het carillon. IV. Des voormiddags 9% uur: samenkomst der leerlingen van de verschillende lagere scholen op het plein van het Slot Ostende, vanwaar zij met de mu ziek eene wandeling door de stad zullen maken. De route, welke daarbij gevolgd zal worden, isSlot Ostende, Korte Kerkstraat, St.-Adriaanstraat, Wijn gaardstraat, Vlasmarkt, Waterstraatje, Beestenmarkt (Oostzijde) OprilMagdalenastraatKoningstraat Groote Kade, St.-Jacobstraat, Lange Vorststraat, Klok- straat, Lange Kerstraat, Groote Markt (Oosl-, Noord en Westzijde), Korte Kerkstraat, Slot Ostende. Daar wordt de stoet ontbonden en iedere school begeeft zich naar haar gebouw, alwaar aan de kinderen eene ver snapering zal worden uitgereikt V. Des voormiddags 11 uur: parade der dd. schut terij. VI. Des namiddags 12uur: feestrede in het kerk gebouw der Ned. Herv. Gem., uittespreken door dr. R. A. Soetbrood Piccardt. VII. Des namiddags 1 uurfeestcantate van den heer Oenen (tekst van Fiore della Neve), uittevoeren in de Wandelkerk door een mannenkoor, met begelei ding van twee piano's en orgel. VIII. Bespeling van het carillon. IX. Des namiddags 2uur: Optocht van ver schillende vereenigingen en sociëteiten, samengesteld als volgt: 1. Piket te paard. 2. Het wapen van Goes. 3. Het muziekgezelschap van Borgerhout. 4. Het hoofdcomité in rijtuig. 5. Het vaandel der vereeniging «Volksvermaken". 6. Drie bestuursleden dier vereeniging te paard. 7. Een rijtuig, waarin 4 meisjes voorstellende de nationale kleuren (rood, wit, blauw en Oranje). 8. Het doel der vereeniging, voorgesteld door ge- costumeerde personen Melpomene, Terpsichore, St. Nicolaas, Orpheus en Apollo, gezeten in een gedecoreerden wagen. 9. Een bestuurslid der sociëteit «Eensgezin iheid" te paard. 10. Rijtuig, waarin 4 meisjes, voorstellende de nationale kleuren. 11. Rijtuig, waarin bestuursleden van de sociëteit «Eensgezindheid". 12. De Koninklijke handboogschutterij «JacobaVan Beieren" te voet met 2 vaandels. 13. Het vaandel der vereeniging «Hercules". 14. Rijtuig waarin bestuursleden. 15. Triomfwagen waarin leden van «Hercules" in costuum. 16. Rijtuig met bestuursleden van de sociëteit «De Vriendenkring" 17. Vaandeldrager te paard van de «Schippers gezellen". 18. Een wagen met boot, waarin 5 schippersgezellen manschappen voor en achter. 19. Vaandeldrager te paard van de vereeniging «Help u Zeiven". 20. De leden der vereeniging te voet. 21. Vaandeldrager te paard van den stoombloem- molen «De Vos". 22. Het vaste personeel der fabriek te voet. 23. Gedecoreerde wagen der fabriek. 24. Vaandeldrager te paard. 25. Vaandeldrager der vereeniging «Excelsior" en leden te voet. 26. De kolfsociëteit «de Prins van Oranje' met vaandel in een gedecoreerden wagen. 27. De loterijvereeniging «Aanhouden wint" met vaandel, in rijtuig met leden. 28. De gezamenlijke smidsgezellen in sierlijken wa gen met Tubalkaïn aan het hoofd. 29. Het vaandel der kolfsociëteit «Prinses Marie". 30. Vaandeldrager te paard van de graanhandel nijverheid. 31. Triomfwagen getrokken door 4 paarden. 32. Leden in open rijtuig. 33. Banier der vereeniging «Eigen Hulp" met leden te voet. 34. Vaandel der vereeniging «Streven naar hcoger" met leden te voet. 35. Vaandel der rederijkerskamer «El quentia" te paard. 36. Rijtuig met leden dier vereeniging. 37. Muziek. De optocht zal vertrekken van het slot Ostende en deze route volgenSlot Ostende, Korte Kerkstraat, Groote Markt (west-, noord- en oostzijde), Lange Kerk straat, Klokstraat, Ganzepoortstraat, Voorstad (tot den heer Kakebeeke, op wiens erf tevens zal gekeerd wor den) Voorstad, Laurens Pieter Van de Spiegelstraat, Wijngaardstraat, Vlasmarkt, Beestenmarkt, Nieuw- straat, 's-Heer Hendrikskinderenstraat, Turfkade, Groote Kade, Kleine Kade, Keizersstraatja, Magdalena straat, Groote Markt (noordzijde), Lombardstraat, Lange Vorststraat, Ganzepoortstraat, Keizersdijkje, Kreukelmarkt, Slot Ostende. X. Na terugkomst van den optocht op het slot Ostende: luiden der klok. Des avonds zal rn het koffiehuis «de Prins van Oranje" door de Sociëteit «de Unie" eene soiiée worden gegeven, waarbij de zangvereeniging «Excelsior" en de gymna- stiek-vereeniging «Hercules" hare medewerking hebben toegezegd, terwijl ook een paar tableaux vivants zullen worden gegeven en e enige verrassingen bereid. Na afloop bal. De soiree wordt geopend door de muziek van Borgerhout. In de Sociëteit V. O. V. zal de vereeniging van Volksvermaken eene soirée geven, die geopend zal worden door de muziek van Borgerhout, terwijl verder de heeren Z. D. Van der Bilt La Motthe en M. C. J. Pilaar twee fragmenten uit het drama «Joan Woutersz" van H. J. Schimmel zullen opvoeren (le bedrijf 7e en 8e tooneel, 4e bedrijf 5e en 6e tooneel). Verder zal de rederijkerskamer «Eloquentia" onder de zinspreuk «Elk naar zijne krachten" een paar tooneelstukken opvoeren. Na afloop bal. Voorts is er des avonds muziek op verschillende pleinen der stad. Nog zal doch dit gaat buiten de feestcommissie om des avonds in de Kaai een schip door de Kaai- bewoners worden geïllumineerd en zullen daar teertonnen branden. De muziek zal zich op het schip doen hooren. Verschillende ingezetenen hebben het plan hunne wonin gen te illumineeren. Nisse. Bij de verkiezing van een lid van den ge meenteraad, in de plaats van L. Nieuwenhuijse, die bedankt heeft, zijn 27 geldige stemmen uitgebracht. Op W. L. Hirdes W z. zijn 16, op C. De Blaeij 9 en op A. Wattel en C. Smit ieder 1 stem uitge bracht, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Rilland-Bath. In de Woensdag gehouden land- bouwvergadering werden tot bestuursleden gekozen de heeren Cb. G. Harison en A. Bruijozeel. Vervolgens werden de statuten zooals zij in de vorige vergadering veranderd waren nog eens ia hun geheel voorgelezen en goedgekeurd. Een voorstel om dezen zomer, evenals in het vorige jaar, weder het een of ander in het belang van- den landbouw te doen, werd aangehouden tot de verga dering van Maart, welke, hoewel niet in de statuten vermeld zijnde, door de leden gewenscht werd geacht. Een voorstel om tegen September een vergadering te houden, ten einde over toezendingen aan da ten toonstelling te Ossendrecht te spreken, werd met al gemeene stemmen aangenomen. Nadat de heer H. J. Augustijn zich aangemeld had om in eene volgende vergadering als spreker op te treden, werd door den secretaris eene korte lezing gehouden over hel vetmesten van vee in den winter. Deze werd gevolgd door eene andere, waarin de vraag werd behandeld, wat voordeeliger isde opbrengst van een gemet haver te verkoopen of te vervoederen. Beide stukjes waren uit het Engelsch vertaald. Het eerste was van den gunstig bekenden heer Primrose Max Connells, die eene hooge waarde toekent aan gestoomd voeder tot vetmesting. In verband daarmede werd nog een derde stukje voorgelezen over de gun stige werking van gestoomd voeder op de qualiteit der melk. Over dit onderwerp werd ten slotte eenige discussie gevoerd. De Jury voor de gisteren te Zieriksee gehouden Tentoonstelling van Zaaigranen en Zaden heeft o. a, de volgende bekrdhingen toe gekend Zeeuuische Zomergerstverbouwd op gemengden kleigrondC. J. Labrijn te 's-Gravenpoldereen Diploma. Zeeuwsche lange HaverBestuursprijs, Landbouw- vareeniging «Nieuw- en St Joosland." Kroon Erwten, le prijs (Diploma), Landbouw-ver- eeniging «Nieuw- en St. Joosland." Groote platte Boonen, le prijs (Diploma) A. Nijssen te Kapel le. Gewone Bruine Boonen2a prijs (Getuigschrift), Van Heel Co. te Goes. Ronde Bruine Boonen, le en 2e prijs (Diploma en Getuigschiift), Landbouw-vereeniging «Nieuw- en St. Joosland." Mosterdzaad, le prijs, Landbouw-vereeniging «Nieuw en St. Joosiand." Gele Mangelwortel, le prijs D. J. v. d. Have te Kapelle. Boode of gele Paardepeen, le prijs D. J. v. d. Have te Kapelle. Provence Lucernzaad, 2e prijs D. J. v. d. Have te Kapelle. Bood iV. Brab. Klaverzaad, 3e prijs D. J. v. d. Have te Kapelle. Rood Maasch Klaverzaad, le prijs D. J. v. d. Have te Kapelle. Rood Keulsch Klaverzaad, ie prijs D. J. v. d. Have te Kapelle. Rood Amerik. Klaverzaad, 2e prijs D. J. v. d. Have te Kapelle. Brabantsch Wit Klaverzaad, 2e prijs D. J. v. d. Have te Kapelle. Buitenl. Wit Klaverzaad, 2e prijs D. J. v. d. Have te Kapelle. Zweedsch bastaard Klaverzaad, 2e prijs D. J. v. d. Have te Kapelle. Hoppe Rups, le prijs D. J. v. d. Have te Kapelle. Verzameling Graszaden, le prijs D. J. v. d. Have te Kapelle. Middelbnrg. Gisteren heeft ten raadhuize alhier de verloting plaats gehad van vrouwelijke handwerken en andere voorwerpen teD behoeve der armen dezer stad. Er waren 1140 loten tegen 1 het lot geplaatst, terwijl 384 fraaie prijzen waren bijeengebracht. Onder deze muntte uit een prachtig eetservies, aangekocht uit het legaat van wijlen vrouwe Caland, door deze iD der tijd aan die commissie bemaakt, met last om uit de reuten daar van jaarlijks een prijs aan te koopen. Middelburg. Den 19 Febr. a. s. wordt door den Commissaris des Konings in deze provincie eene «Soireé" gegeven, waartoe alle autoriteiten en vele particulieren met hunne dames zijn genoodigd. Zoo als reeds vroeger is gemeld, zal ZEx. dien avond door het gemeentebesluur eene serenade met fakkel licht worden gebracht. De heer Schaepman heeft zijn antwoord ingezonden op het voorloopig verslag over zijn voor stel betrekkei ij k art. 19 4. Hij houdt zijn voorstel vol, dankt voor de welwillendheid waarmede het is ontvangen, en spreekt de overtuiging uit, dat, zoolang geheele grondwetsherziening aan de orde is, ook die van art. 194 moet worden beproefd. Hij acht nog steeds de neutrale school voor zijne geestverwanten in het algemeen onbruikbaar. Tengevolge van enkele wijzigingen luidt het voorstel thans als volgt Het geven van onderwijs is vrij. Het toezicht van de overheid op het onderwijs in het algemeen, de inrichting van het openbaar onder wijs en, voor zoover het lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid, worden door de wet gereg ld. Het openbaar lager onderwijs wordt op zoodanige wijze ingericht, dat den ouders, voogden en verzorgers de gelegenheid niet ontbreke, om de kinderen, die onder hunne macht zijn of aan hunne zorg zijn toevertrouwd, in het genot te stellen van voldoend lager onderwijs, waarbij hunne godsdienstige overtuigingen niet worden gekrenkt. De kosten van het lager onderwijs, verstrekt aan kinderen van bedeelden of van hen, die, ofschoon niet bedeeld, onvermogend zijn schoolgeld te betalen, wor den, naar een bij de wet vast te stellen maatstaf, aan iedere school, door zoodanige kinderen bezocht, uit de openbare kassen vergoed. De Koning doet van den staat der hooge-, middel bare en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven. Naar men verneemt zal Coenen's natio nale feestzang in meer dan 25 plaatsen ten gehoore worden gebracht, in sommigen zelfs 2 en 3 maal. Wel eene groote voldoening voor den begaafden componist en voor den dichter van den tekst, mr. M. G. L. Van Loghem (Fiore della Neve) te Bussum. Tot lid van de Prov. Staten van N.-Holland is te Amsterdam gekozen de heer P o r t i e 1 j e (I.) met 1147 st., tegen 351 op den heer Hovy (a. en k.) Ter verkiezing van een raadslid moet herstemd worden tusschen de heeren Van den Wall Bake (I,,) die 965 en Becker (I.) die 915 van de 2403 stemmen verkreeg. Op mr. Th. Heemskerk (a. en k.) waren er 467 uitgebracht en op den heer Itter, ver tegenwoordiger van het algemeen stemrecht, 26. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch heeft van iemand, die onbekend wenscht te blijven, eene gift van 10 000 ontvangen voor aankoop van land bij genoemde inrichting. Op 's Ko nings verjaardag zal met den bouw van een nieuw weeshuis worden aangevangen en een gedenksteen gelegd. Door het bestuur der weesinrichting is het besluit genomen voortaan op eene te Putten op de Veluwe bestaande weesinrichting toezicht te gaan houden en deze stichting aan de te Neerbosch bestaande inrichting te verbinden. Ofschoon de inrichting te dier plaatse eerlang met nog een weeshuis zal worden vergroot, zal hoogst waarschijnlijk met de aanhoudende uitbrei ding, zooals die in de laatste jaren heeft plaats ge had, niet meer knnnen worden voortgegaan; boven dien is men tot het besluit gekomen, om ook op andere plaatsen van ons land dergelijke inrichtingen te vestigen, waaraan steeds dringend behoefte bestaat. Het bericht dat, als eene hulde aan het buiten gewoon talent van I. Bosboom, de door Bart Van Hove vervaardigde marmeren buste van dien schilder op zijn 70sten verjaardag, 18 Februari a. s. in het Rijksmuseum zou worden geplaatst, is minder juist. Zeer zeker zal men den schilder op dien dag eere bewijzen, maar van het onthullen zijner marmeren buste kan nog geen sprake zijn, daar het kunstwerk nog maar alleen in klei bestaat en waarschijnlijk eerst dezen zomer in marmer gereed zal komen. (iV. B. Ct.) In 1886 werden aan het Rijksproefstation te Wageningen totaal 1026 onderzoekingen verricht (w. o. 344 van meststoffen, 245 van zaden en 203 van veevoederstoffen), tegen 919 in 1885 en 1181 in 1884. De heer mr. S. A. Vening Meinesz, Bur gemeester van Rotterdam, heeft aan het slot der raad zitting van gisteren verklaard, dat hij als zoodanig ontslag bij den Koning zal aanvragen, naar aanleiding van de aanneming van eenige amendementen op de verordening op de brandweer, waarbij het ten uitvoer leggen van het voorschrift betreffende het alarmeeren hij brand en het verdeelen van de gemeente in grenzen, waar binnen de brandspuiten dienst zullen moeten doen zoolang zij niet buiten die grenzen opgevorderd worden, aan Burg. en Weth. is opgedragen, niettegen staande dit college niet slechts het door hen verdedigde afdeelingsstelsel met beperkt alarmeeren bleef hand haven, maar, afgescheiden daarvan, het stelsel dat nu aangenomen is niet begreep; het, voor zoover zij het begrepen, onuitvoerbaar achtten en gevolgelijk aan datgeen wat zij niet begrijpen, onmogelijk uitvoering kunnen geven. Door den heer M. D. graaf van Limburg Stirum wordt in het Dagblad het denkbeeld uitgesproken om een bronzen standbeeld op te richten voor Koning Willem III. De ontwerper verklaart zich zeiven te oud om daadwerkelijk aan het verwezen lijken van dat plan deel te nemen. Hij wenscht dat er eene commissie zich vormen zal, die deze taak aan vaardt. Alleen geeft hij in overweging om het beeld te plaatsen tegenover het ruiterstandbeeld van den Zwijger in het Noordeinde te 's-Gravenhage. Uit berichten uit Atjeh blijkt, dat de verwon ding van den 2den luitenant J. II. A. P. Overman geschiedde bij de beschieting van een transport tus schen Lampeneroet en Lamreng. Z. M. heeft den kapt. ter zee W. I. A. G e - ricke, op verzoek, wegens lang hingen dienst, met ingang van 16 dezer, op pensioen gesteld, onder toe kenning van den titnlairen rang van schout-bij-nacht, en van een jaarlijksch pensioen van ƒ3572, benevens eene verhooging van dat pensioen van 600 'e jaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. De Maasbode deelt mede dat de «verdeeldheid te Rotterdam niet enkel in de kerk blijft, maar ook in de maatschappij en zelfs in het huisgezin over gaat. Doleerenden en niet doleerenden onthouden elkander de cliënteele winkeliers verliezen klanten, die zij lange jaren gehad hebbener zijn er zelfs onder de twee partijen, die elkander op straat niet meer groet: n. Iu de huisgezinnen gaat de vader naar den eenen en de moeder naar den anderen dominee, en menig kind maakt van deze verdeeldheid onder de ouders gebruik om naar geen enkelen dominee te gaan. Men verhaalt van een meisje, dat krankzinnig is geworden, omdat zij haar dominee, die naar de do leerenden ovevgeloopen is, en aan wien zij zeer gehecht was, niet heeft kunnen volgen, daar zijn gedrag naar haar meening tegen het «Woord" streed". Juist, wat wij voorspeld hebben

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1