1887. N°. 18. Donderdag 10 Februari. 74slc jaargang. GONE De itgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nouuners 5 ct, met bijblad 10 et in ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het AIgemeenAdvertentiebure.au van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Do prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 eert. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstsanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en cofttant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 9 Februari] 1887. De commissie in zake de suikerbietenteelt hield gisteren hare laatste vergadering te Goes. Daarin werd het uittebrengen rapport vastgesteld, dat weldra het licht zal zien. iStraatprediking" was als onderwerp voor de tweede lezing vanwege de Chr. Jongelingsvereeniging alhier tegen gisteravond aangekondigd, en onwille- keurig zonder te profaneeren dachten wij aan bekende personen, die een groot gehoor rondom zich weten te verzamelen, dat zij boeien en vermaken, en waar aan zij tevens hunne waar weten te verkoopen. De heer D. Wilkens uit 's-Gravenhage, dia nu reeds meer dan 18 jaren de stiaten der residentie doorkruist, eerst in vereenigicg met wijlen den heer J. Esser, en na diens dood alteen, om het Evangelie te verkon digen, gaf eenige schetsen uit zijn werkkring ten beste. Die schetsen getuigden van 's mans ijver voor de zaak en van de moeielijkheden, die aan de volvoering der opgenomen taak verbonden zijn. Doch ook de heer Wilkens trachtte zijne waar aan den man te breDgen en hij deed dit op eigenaardige wijze. In den aan vang zijner toespraak deelde hij namelijk mede, dat de ondervindingen, door wijlen den heer J. Esser en hem opgedaan, gezamelijk waren te boekgestel! en dat dit werkje reeds een derden druk beleefd had, wel een bewijs, dat het de aandacht trok. En nu moest blijkbaar zijne lezing ook dienen, om dit boekske nog meer aftrek te bezoigen. Want telkens als hij door een paar woorden van eene ontmoeting uit zijn werkkriDg de nieuwsgierigheid zijner hoorders had opgewekt, werd het verhaal afgebroken met: «Neen, dat vertel ik u niet, want dat staat in het boekje!" Wij kunnen het ons best verbeeldendat als de heer Wilkens, «gekleed in chamber-cloack en slaap muts" zuoals hij zeide, des avonds staat te prediken, veie menschen zich rond hem scharen, en dat het dan zeer goed mogelijk is, - dat de een zegt: «die kerel pakt je maar dadelijk in je gewetenje hebt voor een maand genoeg, als je hem gehoord hebt", terwijl de ander den spot met zijne woorden en hande lingen drijft. Dat de heer Wilkens, ondanks al het goede dat hij heeft, en ondanks den ijver dien hij voor de evangeli satie aan den dag legt, geheel juist is in zijne gevolg trekkingen, zouden wij Diet durven beweren. Als hij O. a. vertelt, dat wijlen Koningin Sophia vele pakken traktaatjes van hem deed koopen, en hij leidt daaruit af, dat deze vorstin de straatprediking aanmoedigde, dan achten wij de conclusie wel wat stout genomen. Toch hebben wij geen spijt den heer Wilkens gehoord te hebben. Hij heeft de woorden maar voor het grijpen en een aangenamen toon in zijne redeneering. Omstreeks Kerstmis 1886 is uit Goes een brie f verzonden, gericht aan den heer I. J. Massee te Cocken- gen bij Utrecht, inhoudende de navolgende coupons 4 a Z. R. 625 aandeelen Groot Russ. spoorw. no. 382981/5, 552641/5, 560446/50, 561741/45, ver vallende 13 Januari 11. 5 a Z. R. 125 aandeelen Groot Russ. spjorw. no. 106746, 196816. 198512, 48028, 196817, ver vallende 13 Januari 11. 3 a Z. R. 625 aandeelen 5 pet. Groot Russ. spoorw. no. 435421/25, 430516/20, 575906/10, vervallende Januari II. 8 a Z. R. 125 aandeelen 5 pet. Groot Russ. spoorw. no. 281062, 102315, 22984, 79722, 79723, 213018, 263339, 260123, vervallende Januari 11. Deze brief is niet aan zijn adres bezorgd. De officier van justitie te Middelburg verzoekt be leefdelijk bericht, zoo iemand een of meer dier coupons mocht ontvangen. Mr. C. J. P i c k heeft, wegens ziekte, den Koning tegen 1 April zijn eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Middelburg. (M. Ct.) Bij Kon. best, is L. K. Van der Harst' apotheker te Middelburg, benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland. Bij kon. besluit is, voor het tijdvak van 1 April 1887 tot en met 31 Maart 1888, benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg J. P. M. R e ij e r sleeraar aan het gymnasium aldaar, met machtiging om gemelde ambten gelijk tijdig te bekleeden. De slotsom van het nader rapport van den heer Th. Stang te 's-IIage, in zake een drinkwater leiding voor Middelburg is, dat de heer Stang verklaart, dat in de duinen bij de Oranjezon, tusschen den Gerstepolder en het Slikkebosch duinwater in over vloed voorkomt, voor e<n eventueel te maken duin waterleiding voor Middelburg, dat hij de aanbieding van de gemeente Vlissingen, om haar waterleiding tevens voor Middelburg bruikbaar te maken, niet in bet belang acht van laatstgenoemde gemeente en dat hij verklaart, dat exploitatie van gemeentewege de voorkeur verdient boven een concessie. Tot leden der jury voor de tentoonstpl- line van zaaigranen enz., a. e. Donderdag te Zieriksee te houden, hebben zich bereid verklaard voor de eerste afdeeling, zaaigranende heeren P. Lande- gent te Burgsluis, S. J. De Rijke te Sirjansland en J. E. Mulock Houwer te Zieriksee; voor de tweede afdeeling, zaden de heeren F. J. Van Pesch te Wape ningen, N. W. Hocke te Ellemeet en P. Smallegange te Nieuwerkerk. In gespannen verwachting werd zoo wordt aan de Af. Cf. uit Hoofdplaat geschreven natuurlijk de beslissing des Konings verbeid, nadat bekend was geworden dat de heer Van Sloten als burgemeester ontslag had aangevraagd Ofschoon menigeen de juist heid van mijn bericht betwijfelde, was het toch vol komen waar. Wat er verder is voorgevallen, valt moeilijk te zeggen. Nadat het bericht der herbenoe ming Vrijdagavond bekend werd, viel die tijding Zater dagmorgen velen als een donderslag uit de lucht, toen zij door het knallen van een paar moordslagen uit kleine kanonnen verbreid werd. Verslagenheid c-ener- zijds, vreugde aan den anderen kant. Des avonds toog een zingende en jubelende menigte door de dorpsstra ten en bracht den burgemeester herhaaldelijk ovaties. Volgens de Z. N. zonden de wethouders dier ge meente hun ontslag genomen hebben. De gemeenteraad van Vröuwepolder heeft vol gens de M. Ct. aan den hulponderwijzer aldaar eene tijdelijke gratificatie van ƒ75 per jaar toegekend, om daaruit da onkosten van een remplacant te bestrijden, dien hij bij de aanstaande loting voor de nationale militie hoogstwaarschijnlijk zal behoeven om in de mogelijkheid te zijn het onderwijs te Vrouwepolder voort te zetten. Wij achten dit, hoe gelukkig het voor den betrok ken onderwijzer ook zijn moge, in beginsel een ver keerd middel om zich goede onderwijskrachten te ver zekeren. Dat men de onderwijzers behoorlijk salariëert, opdat zij voldoende in hun onderhoud kunnen voorzien en ook door hunne kleeding niet schijnen in rang en stand beneden hunne leerlingen te staan, achten wij goed. Maar wanneer ieder degelijk ambtenaar zich een remplacant koa aanschaffen voor rekening van de ge meente, de provincie of van den staat, dien hij dient, dan zou dit toch zeker wel op zijn zachtst een beden kelijke zaak mogen genoemd worden. In het pas verschenen laatste gedeelte van het w«rk van Prof. Buys: Toelichting en Kritiek der Grondwet, handelt de bekende hoogleeraar ook over het vraagstuk der herziening van art. 194. Hij schrijft daaromtrent «Ds ervaring, sedert 1848 opgedaan, spreekt in dat opzicht waarlijk duidelijk genoeg. Het wordt daarom hoog tijd, dat wij ons ook bij de herziening van ait. 194 door dezelfde beginselen laten leiden als wij nu bereid zijn te aanvaarden voor de regeling van het kiesrecht, de rechtsspraak en het defensiewezen. De grondwetgever trekke zich ook hier terug op zijn na tuurlijk terrein; hij late de regeling van het onder wijs aan den wetgever over en verdedige slechts wat te midden van alle wisselingen en wenlingen onver anderlijk recht moet blijven, en dus hier eenerzijds de vrijheid van onderwijs en anderzijds het recht van het individu op eene school, waar deskundigen onder wijs geven en zijne godsdienstige overtuiging niet wordt gekrenkt, 't Is waar, door zoo te beslissen, wordt geen stap gedaan tot oplossing van de schoolquaestie, maar meent men dan inderdaad dat art. 194 wel een stap in die richting geweest is of ooit worden kan Of er immer zulk eene verzoening volgen zal is het geheim van de toekomst, maar dit staat in elk geval vast, dat de Grondwet dan het meest tot het gewenschte einddoel bijdraagt, wanneer zij door soberheid van hare voorschriften, aan de pogingen van hen, die in deze richting mochten willen arbeiden, geenerlei onnatuur lijke belemmering in den weg legt". Van beteekenis is ook het oordeel van prof. Buys over de wijze van Grondwetsherziening. Het stelsel om door Kamerontbinding aan nieuwe Kamers de eindbe slissing in handen te geven, zonder recht van amen dement, is ook het zijne. Slechts zou hij wenschen, dat de nieuwe Kamers niet over hoofdstukken alleen, maar ook over artikelen stemmen, terwijl hij 't aan bevelenswaard zou achten, de Kamers in vereenigde zitting te doen beslissen. Maar de buitengewone meer derheid wordt door hem niet gerechtvaardigd, ja ge vaarlijk geacht. Dat stelsel kan ons dwingen met een zedelijk veroordeelde Grondwet voort te leven. Men wil thans in 't bestaande berusten. «Moge Nederland over dat berusten nimmer rouw dragen I" roept de hoogleeraar uit. In een drietal artikelen over «de kansen der Grondwetsherziening" komt de Arnh. Ct. tot de vol gende conclusie «Thans moet het voor en boven alle andere zaken om eene voorloopige, maar voldoende regeling van de kiesbevoegdheid gaan. Kan de liberale partij in de Tweede Kamer die, met medewei king van Regeering en de andere partijen, tot stand brengen, dan zal zij met voldoening op een volbracht nuttig werk kunnen terugzien. Veilig kan zij zich dan aan de proef der ontbinding wag >n, en het werk der verdere hervorming onzer grondwettige instellingen overlaten aan de Ka mer, die deze zal opvolgen, en uit de aanraking m- t het echte volk van Nederland de scheppingskracht en wetgeverswijsheid zal putten, welke aan de tegenwoor dige Volksvertegenwoordiging maar al te zeer ont breken." Da rehearing heeft opnieuw ingediend hei door de jongste Kamerontbinding vervallen vuorstel tot uit breiding der vr ij stelling van patent recht over hen, die zonder werklied, n alleen of met hunne vrouwen en kinderen, de bedrijven en hand werken, vermeld in de tabellen I en XII, uitoefenen en niets reeds krachtens vorige bepalingen van dit artikel zijn vrijgesteld. Op verschillende gronden kan de Minister in verdere uitbreiding der vrijstelling niet toestemmen. De mede arbeidende vrouwen en kinderen van bazen, met een, twee of meer leerlingen of knechts arbeidende, worden óok niet onder het aantal werklieden begrepen Onder kinderen worden behuwd-kinderen begrepen. De voorgedragen vrijstelling behoort, naar het gevoelen van den Minister, niet uitgestrekt te worden tot weezen, die bij ambachts- of handwerkslieden besteed worden. Naar het Handelsblad verneemt, heeft de com missie ut de Tweede K ui r. in wier handende stuk ken betreffende de Tjiomaszaak zijn gesteld, meer inlichtingen van de regeering gevraagd, en wordt daarover nu met het Indisch bestuur gecorrespondeerd. Deze zaak zal daarom wel niet in de eerste maanden aan de orde komen. Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat personer, ten behoeve van derden gelden bij de R ij k s p o s t- spaarbank inlegden, met het klaarblijkelijk doel, om aan hen, te wier namen de boekjes gesteld werden, een gift te doenen daardoor tevens bij die personen den lust tot verder sparen, door het leggen van een grondslag daartoe, op te wekken. Het hiervoor aangeduide, zoo edele doel, is vaak niet bereikt geworden. De overgroote meerderheid der b giftigden heeft namelijk zeer spoedig nadat de gelds bedragen waren ingelegd die wederom hetzij geheel, hetzij grootendeels teruggevorderd. De gevers hadden dit kunnen voorkomen, door gebruik te maken van de bevoegdheid, hun toegekend bij art. 7 van het koninklijk besluit, van 10 Januari 1881 (Stbl. no. 2), benevens bij art. 16 van no. 1130, en bij art. 2 van no. 1142 der verzameling van voorschriften nopens den d'er st der posterijen. Volgens deze voorschriften kan men, ten behoeve van derden inleggende, binnen zeker tijdsverloop de terugvordering der ingelegde sommen beletten, door in de zoogenaamde verklaring, een stuk, in te vullen en te onderteekenen ter gelegenheid van de uitreiking der boekjes, eene beperkende bepaling, in dien zin, te dom opnemen. Van deze bepaling wordt alsdan, niet alleen in de boekjes zelve, maar óók op de rekeningencourant, aan gehouden wordende ter centrale directie te Amsterdam, melding gemaakt. Bij de commissie, door de algemeene vergadering van Tesselschade benoemd tot het uitschrijven en beocrdeelen eener prijsvraag: «Handleiding tot het geven van classicaal onderwijs in kunstnaald werk, toegelicht door teekeningen", is ingekomen éen antwoord onder het motto«R. chlindis". Dit eene antwoord getuigt van grondige kennis van het kunstnaaldwerk, van degelijke studie der ornamen tiek, voor zoover die aan dit vak ten grondslag ligt, en zal zeker bij eventueele uitgave aan menige onder wijzeres, werkster en dilettante als nuttig handboek welkom zijn. De commissie heeft daarom besloten aan de schrijf ster van genoemd werk mej. J. W. B. Naber te Am sterdam, dé bekroning toe toe te kennen. De directeur-generaal der Maatschappij tot ex ploitatie van Slaatsspoorwegen heeft bepaald, dat voor het personeel, werkzaam aan het Centraalbureau te Utrecht, Zaterdag de 19e dezer, als hulde aan de na tionale f'estviering van den zeventigsten verjaardag van Z. M. den Koning, zal worden beschouwd als een Zondag, zoodat het personeel dien dag v r ij van dienst zal zijn. Pref. B. II. Pekelharing te Delft en dr. II. C. Muller te Amsterdam hebben, volgens het Gr. Wbl., met een aantal andere heeren een adres aan de regee ring opgesteld, waarin zij aandringen op het indienen eener wet, waarbij politieke gevangenen niet worden gelijkgesteld met gewone misdadigers. Maandag vergaderde het Centraal Comité der anti-revolutionaire kiesvêreeni- gingen, in zake de houding door de anti-revolutio naire partij bij de aanstaande discussie over de Grond wetsherziening aan te nemen. Aldus meldt de Standaard. Wat er verhandeld of besloten is, houdt het blad geheim. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden Kof fieveiling, door de Nederl. Handelm., werd ge middeld 1 cent boven taxatie besteed, zijnde in door snede 42 cent voor goed ordinaire Java. Uriel da Costa, van Karl Gutzkow, ver taling van dr. P. C. F. F r o w e i n, wordt morgen in het ThéaterVan Lier te Amsterdam opgevoerd, ter benefice van den heer L. B. J. Moor. Van den hear Hartog, ingenieur te Rotterdam, is bij het gemeentebestuur van Hulst eens aanvrage ingekomen om concessie voor den aanleg van een stoomtram van Hulst naar Walsoor den, en gedurende 15 jaar eene subsidie van 300 's jaars. O. -Indië. Door den directeur der burg. openb. werken is toegevoegd aan den chef der 4e waterstaatsafd. de opt. 3e kl. J. K. C. F e h rwordende hij in verband daarmede van de directie naar Patjitan (Maiioen) over geplaatst. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren diende de heer Schaep- man een motie in, de wenschelijkheid uitdrukkende dat alsnog eene splitsing van groote gemeenten in kiesdistricten worde voorgesteld, opdat te dien opzichte blijke van de meening der kamer, die Diet duidelijk uitgedrukt is in het afdeelingsverstagvermoedelijk wegens lacune daarin. De heer Van Delden vroeg na dere opheldering omtrent de bedoeling van dhr. Schaep- man, waarop deze verklaarde te doelen op de niet onderteekening van het verslag door den heer Van der L'nden, rapporteur der derde afdeeling, terwijl vele liberalen met de gehee'e rechterzijde voor eene split sing waren. De heeren Van Delden, Van Houten en De Bruijn Kops constateerden dat het verslag op de gebruikelijke wijze was vastgesteld, terwijl de heer Van der Linden, het gebeurde in de derde afdeeling be vestigend verklaarde dat hij door verhindering niet had medegewerkt tot vaststelling der verslagen, en daarom geweigerd had die mede te onderteekenen, opdat er geen schijnvertooning zon plaats hebben. De mot e-Schaepman zal Maandag behandeld worden. De heer Keuchenius zeide een voorstel tos betrek kelijk de samenstelling der vertegenwoordiging. De regeling der werkzaamheden is daarop bepaald overeenkomstig het in ons vorig nommer medegedeelde plan. Aangenomen werd, met 66 tegen 10 stemmen, een voorstel van den voorzitter om Maandag de discussie over de grondwetsherziening te beginnen. De heer Vermeulen wilde echter eerst het antwoord op het soorstel-Schaepman afwachten, in verband met de nog altijd door hem verlangd wordende prioriteit van art. 194, maar de heer Lohman adviseerde met het alge meen debat te beginnen en daarna uit te maken of het wellicht beter is twee ontwerpen te behandelen in plaats van alle hoofdstukken der grondwet. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Zieriksee door ds. J A. Pr.ns, te Dockum. Van de 165 v!) sollicitanten, die zich hadden aangemeld voor de vacante betrekking van hoofd der school te Loosduinen, kwamen Dinsdag bij het vergel. examen 114 op. Landbouw en Veeteelt. St Maartensdijk. Vanwege de landbouwvereeniging alhier is bij inschrijving aanbesteed de levering van Chili-salpeter, superphosfaat en zwavelzure ammoniak. Van de 3 inschrijvers was de minste de heer J. J. Kortman, van Rotterdam, die inschreef: Chili-sal peter 16 pet. voor 11,70; superphosfaat 14 pet,, voor 3,41 zwavelzure ammoniak 20 pet. voor/16,36, alles per 100 K G. Rechtszaken. Door de arr.-rechtb. te Middelburg zijn gisteren o. a. veroordeeldF. T., 30 j., vroeger stationschef te Arnemuiden, thans zonder bekende woonplaats, wegens misbruik van vertrouwen tot 1 maand gev.J. De V., 34 jte Goes, wegens diefstal tot 6 m. gev. Beursoverzicht. Was het verloop der fondsen in de laatste twee weken die wij bespraken teleurstellend voor den bezitter, de nu achter ons liggende Februari-dagen

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1