1887. N°. 17. Dinsdag 8 Februari. 74ste jaargang. vrijwilligers bij (Ij iYat. Mililie -es GOESCHI De uitgave dezer Conrant geschiedt Maandas, Woensdag en Vrijdaoavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder hij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. i De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 eert Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zij, die genegen zijn om als voor deze gemeente op te treden, kunnen zich daartoe in den loop dezer maand op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren ter ge meentesecretarie aangeven, wordende door het gemeen tebestuur f 25 als premie voor ieder man uitgeloofd, welke premie dadelijk, na goedkeuring door den mi litieraad, kan worden ontvangen. Zij, die zich als vrijwilliger aanmelden, behooren te zijn ongehuwd of weduwnaar zonder kinderen, ingezetene, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1,56 meter lang, tusschen 19 en 35 jaren oud, terwijl alleenlijk vroeger gediend hebbenden tot het volbrengen van hun 40ste jaar kunnen worden toe gelaten. Zij moeten voorts tot op het tijdstip der optreding aan de militie voldaan hebben en een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwijl de ingeschrevenen voor de militie alleen worden toegelaten voor die gemeente, in welke zij ingeschreven zijn, tenware zij geene verplichtingen ten aanzien, der militie meer te vervullen hebben. De door de vrijwilligers over te leggen stukken zijn lo. een getuigschrift van den burgemeester der woon plaats, tot afgifte waarvan ter secretarie alhier zal worden gevaceerd op Vrijdag den 18 dezer, des namiddags te éen uur 2o. het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien der militie voldaan te hebben 3o. voor gediend hebbende personenhet bewijs van ontslag en het getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den bevelhebber van het korps, bij 't welk zij laatst gediend hebben, en 4o. voor minderjarigeneen bewijs van toestemming van hun vader of voogd. Goes, den 5 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 7 Februari 1887. Het tweede concert, in dit seizoen te geven door de zangvereeniging afd. Toonkunst alhier, zal plaatshebben op Woensdag 23 Febr. e. k. Het programma zal o. a. bevatten: «Psalm 23", Richard Hol; «Ein Geistliches Abendlied", Carl Reinekeen «Die Flucht der Heilige Familie", Max Bruch. Nu door andere bladen tegen het verlangen van de vergaderden toch een verslag is geplaatst van het verhandelde in de b ij e e n k o m s t van oester handelaren te Ierseke, meenen wij het ons Vrij dag verstrekte bericht evenzeer te mogen plaatsen. Het luidt als volgt Twintig oestertelers en handelaren waren Donder dagmiddag in het café «Dj Schelde" te Ierseke bijeen; 18 heeren hadden derhalve aan de uitnoodiging der circulaire, door de heeren dr. Leo De Leeuw te Wemel- dinge en P. A. De Jong Azu. te Ierseke, gezonden, gevolg gegeven. Dr. Leo De Leeuw leidde de vergadering. Na eene korte discussie was men het spoedig in principe eens, dat men zich tot een bond moest vereenigen. Tot leden der commissie tot het ontwerpen der statuten werden gekozen de heeren dr. Leo De Leeuw te Wemeldinge, P. A. De Jong Azn. te Ierseke, G. Schippers aldaar, jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort te Bergen-op-Zoom en B. A. Overman Jr. te Tolen. Van twee heeren, die niet ter vergadering konden tegenwoordig zijn, was daarvan bericht ontvangen, waarbij zij tevens hunne ingenomenheid betuigden met het ontworpen plan. Andere bekende vakmannen, die men ook genoodigd had, waren niet aanwezig men hoopt die op de eerstvolgende vergadering, waarop de te ontwerpen statuten behandeld zullen worden, tegenwoordig te zien. Dr. Kuyper heeft voldaan aan den eisch van het Wageningsch Weekblad door in het laatst ver schenen nommer van de Heraut amende honorable te doen in zake hetgeen in dat blad was geschreven «ver ds. Vos. Het blad schrijft nu «Voor het overige wilden we van achteren wel om wat liefs, dat heel ons stukje over den pelsjas van dr. Vos in de pen ware gebleven. «Voor den geesel der satyre was deze zaak te ernstig. «Alleen een toon van diepe, heilige verontwaardiging ware voegzaam geweest, waar zulke droeve tafereelen het ambt in Cbristus'heilige kerk beleedigen. «Bij déze zaak was de toon der satyre niet de eigen aardig gepaste. «Wat we daarover schreven, nemen we daarom met betuiging van leedwezen, volgaarne terug". Intusschen wat geschreven is blijft geschreven, en dr. Kuyper mocht in deze en andere zaken wel eens verzinnen eer hij begon. 's-Heer Arendskerke. Vrijdagavond hielden de leden der zangvereniging «Crescendo" alhier bunjaar- lijksch winterfeest, ditmaal in de school die daartoe bereidwillig beschikbaar was gesteld. Zij gaven bij die gelegenheid voor begunstigers en verder publiek eene openbare opvoering bestaande uit een 18tal nommers, meerendeels voor gemengd koor. De herhaalde toejuichingen getuigden van het ge noegen dat de toehoorders smaakten. Vooral was dit het geval na een paar voordrachten in de pauzen op verdienstelijke wijze voorgedragen door een der onder wijzers. Na afloop der opvoering bleven de werkende leden en enkele genoodigden nog lang bijeen en brachten het verdere van den avond allergenoegelijkst door. Het voornemen schijnt te bestaan dat het gezel schap zich op 's Konings jaarfeest nogmaals zal doen hooren. Kruiningen. Verleden Vrijdag had de aangekon digde lezing in de vergadering van het departement der Maatschappij tot Nut yan 't Algemeen alhier plaats door den heer J. H. C. H e ij s e, van Zieriksee, daar toe door het hoofdbestuur aangewezen. Het onderwerp: «Het ware en valsche Socialisme", werd met onverdeelde aandacht aangehoord en de begaafde spreker aan het einde zeer toegejuicht; het door den voorzitter van het departement gesproken woord van dank, namens het talrijk opgekomen publiek, werd dan ook door daverend applaus gevolgd. Daar de rede var. den spreker reeds meermalen in dit blad besproken is, behoeven wij over den inhoud ervan niet verder uitteweiden. Hoedekenskerhe. Op den 19en dezer hoopt ook iemand in onze gemeente den 70sten verjaardag te vieren, eene weduwe in het armhuis van de diakonie. Wie helpt een handje om haar dien dag tot een dubbelen feestdag te maken Hoedekenskerke. De gemeenteraad heeft besloten den kinderen der openbare school op het dorp en dien der Roomsch-Katholieke school te Kwadendamme op 19 Februari a. s. een schoolfeest te bereiden. Voorts hebben alle ingezetenen der gemeente eene gedrukte circulaire ontvangen om hen op te wekken den gemeenteraad in de gelegenheid te stellen dien dag eene bedeeling onder de armen te houden, ter wijl hiertoe ook eene som uit de gemeentekas dispo nibel gesteld is. Baarland. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad op 4 Februari jl. waren 27 stemmen uitgebracht. Hiervan verkreeg de heer J. Van W i n - gen 18 stemmen en de heer A. J. A. Hoogvliet 6 stemmen, terwijl de overige over verschillende per sonen waren verdeeld, zoodat eerstgenoemde gekozen is. De kinderen der openbare school alhier zullen op 's Konings verjaardag onthaald worden; te vens zal er eene bedeeling onder de armen gehouden worden. Borsele. Door den gemeenteraad is besloten op 19 Februari aan elk schoolkind uittereiken een boekje als feestgeschenk ter eere van Z. M. Eene commissie vau negen leden heeft zich belast met de inzameling van vrijwillige bijdragen der inge zetenen voor een schoolfeest en eene uitdeeling van brood enz. aan de armen en minvermogenien, zich bereid verklarende deze beide nuttige zaken tot uit voering te brengen. Kolijnsplaat. Door den gemeenteraad alhier is Donderdag II. geene onderwijzeres benoemd, daar no. 1 der voordracht wegens hare benoeming elders bare sollicitatie had ingetrokken. Aan no. 2 der voor dracht werd besloten eene tegemoetkoming van 15 gulden voor reis- en verblijfkosten toe te kennen ten einde hier eene proefles te komen geven. Aan het verzoek der feestcommissie ad hoe om subsidie werd in zooverre voldaaD, dat zij bij een mogelijk tekort over een bedrag van hoogstens 25 galden vanwege de gemeente kan beschikken. Nog werd besloten het lossen en vervoeren van 400 M3. grint ondershands aan te besteden. Aan dr. IJ. K e y z e r is, op verzoek, eervol ont slag verleend als lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Middelburg, en benoemd tot lid van genoemd college van regenten N. E p - k e m a, luit.-kol., militie-commissaris te Middelburg. Vllssingen. De menigvuldige afleveringen van pe troleum uit de aan de tweede binnenhaven alhtar gelegen «ntrepèts van pakhuismeesteren te Rotterdam zijn oorzaak, dat de in die magazijnen aanwezige voor raad aanmer kelijk is verminderd en thans Weder moet worden aangevuld. Te dien einde is het thans te New-York liggende Engelsche (Nova-Scotian) driemastschip «Constance", kapitein W. Tingley, gecharterd om eene volle lading petroleum (ruim 10000 vaten) van Amerika naar hier over te brengen. Deze is de zevende groote aanvoer van petroleum, die sedert de oprichting van bovenbedoelde entrepöts in deze wordt opgeslagen en de derde die met de «Constance" herwaarts wordt overgebracht. Kapitein Tingley, van bovengenoemd schip «Con stance", dat op 21 Januari van Rotterdam te New- York arriveerde, rapporteert, dat hij den lOenJan. op 40° N. Br. en 68° W. L. werd overvallen door een hevige bui, waarin de fokkemast werd getroffen van den bliksem en in zijn val den grooten mast mede- nam, terwijl ook de bezaansteng naar beneden sloeg. Door den val der masten en van het tuig werden bovendien de pompen vernield. Dit alles had plaats in minder dan vijf minuten Het schip dreef daarop gedurende vijf dagen 170 mijlen Oostwaarts, toen den 15en Januari, op 41*30' N. Br. en 64° W. L. het Eogelsche stoomschip «Sa lerno", van Stettin naar New-York, de «Constance" op sleeptouw nam en in laatstgemelde plaats behouden binnenbracht. Toegekendde rang van brigadier-majoor-titulair aan den rijksveldwachter der 2e klasse (brigadier) P. H. A. Van der Plaat, te Zieriksee; van bri gadier-titulair aan de rijksveldwachters der 3a kl, L. C. S t r a u b, te Serooskerke, en C. Snoep, te Bruinisse. Vrijdagavond hield de heer dr. S. P. Heringa van Renesse in de afdealing Brouwershaven dar Maat schappij tot Nut van 't Algemeen een merkwaardige voordracht. In een opstel, getiteld «de macht van het kleine", schetste hij den grooten invloed, in natuur en menschenleven door geringe oorzaken teweeg gebracht. Vooral het eerste gedeelte van sprekers rede, een doorwrochte, doch populair-wetenschappelijke studie over koraaldieren vooral, werd met de meeste aan dacht aangehoord. Een talrijk publiek woonde de lezing bij. Op Schouwen komt ook buiten Zieriksee leven met betrekking tot de viering van 's koning s jaardag. Te Renesse, Serooskerke, Duivendijke, Brouwershaven, Zonnemaire, Dreischor zal die dag op een of andere wijze feestelijk herdacht worden. Op de meeste plaatsen zal de schooljeugd onthaald worden, hetwelk hier gepaard zal gaan met, daar vervangen zal worden door een bedeeling aan de armen. Het plan bestaat, om na de hervatting der zit ting van de Tweede Kamer, de Grondwetsherziening dadelijk ter hand te nemen. Men is dan voornemens, telkens de eene helft der week aan de herziening der Grondwet, de andere helft aan anderen wetgevenden arbeid te besteden. De gezellen aan 's R ij k s munt, waaraan de werkzaamheden zoo goed als stilstaan, genieten, zoo lang de werkloosheid bestaat, een vaste bezoldiging van ƒ600 'sjaars. Uit Amsterdam schrijft men ons We hebben hier a. s. Dinsdag een dubbele verkiezing, namelijk van een'lid voor de staten onzer provincie en van een vertegenwoordiger in den raad der gemeente. In den regel loopt bier de machine bij dergelijke ver kiezingen niet erg warm. Ditmaal echter is er, althans wat de keuze van een raadslid betreft, wat meer beweging waar te nemen, wel waard om er de aan dacht op te vestigen, 't Is een bekend feit, dat de zoogenaamde middelstand of middelklasse tot dasver niet in den raad vertegenwoordigd is. De heer mr. N. A. Calisch met vele amleren deze uitsluiting niet langer wenschelijk achtende, heeftin de kiesvereeniging «Bur gerplicht" daarom eene lans geveld voor het breken met de traditie, en op zijn voorstel is door die ver- eeniging met 41 van de 79 stemmen tot candidaat voor den gemeenteraad geproclameerd de heer J. Becker, lid der firma Becker Van Elbing, winkelier en magazijnhouder alhier. Deze candidatuur en vooral de motieven daarvoor zijn in de bladen druk besproken. Ook in onderteekende advertenties wordt op de ver kiezing van dan heer Becker aangedrongen. Toch acht ik ditmaal de kans van slagen voor genoemden candi daat niet groot, daar een ernstig tegen-candidaat, de heer R. W. J. C. Van de Wall Bake, in «Burgerplicht" reeds 33 stemmen op zich vereenigde en bovendien ook door «de Grondwet" als candidaat gekozen is. De kiesvereenigingen «Nederland en Oranje" (antir.) en «Recht en orde" (Kath.) hebben beiden den heer mr. Th. Heemskerk candidaat gesteld voor het lid maatschap van den raad. Voor de Prov. Staten is door «Burgerplicht" en «De Grondwet" de heer J. P. Portielje, en door «Nederland en Oranje" en «Recht en orde" de heer W. Hovy als candidaat gekozen. Op 's Konings verjaardag zullen de departementen van algemeen bestuur in den Haag ge sloten zijn. Ook de scholen in het geheele land en waarschijnlijk ook de grifflën, secretarieën enz. behalve voorde aangiften van den burgerlijken stand en de meeste andere openbare en particuliere instel lingen. De Pers zal waarschijnlijk dien dag ook wel rust nemen, ter wille van het personeel van zetters en drukkers enz. Zal, vraagt men, de posterij daarop eene uitzondering maken De wenscli wordt geuit, dat voor dien dag de Zondagsdienst zal worden toege past, zegt d8 Arnh. Ct. Onzerzijds zonden we den maatregel toejuichen maar het spoorwegpersoneel dan Regenten van het Ned. Isr. Jongensweeshuis te Amsterdam hebben besloten op 's Konings aanstaanden verjaardag twee weezen boven het gewone getal op te nemen in dat gesticht. Door een gunstiger verhouding tusschen belast bare opbrengst en grondbelasting over 1887 is de aanslag dit jaar belangrijk minder dan den vorigen dienst Van dit voordeel zijn alie grondeigenaars ver stoken die goederen in calamiteuse polders bezitten, aangezien het dijkgeschot ten behoeve der zeewering enz. zooveel hooger zal zijn als het minder bedrag der grondbelasting beloopt. Blijkens een van den Gouverneur-Generaal van Nederlandseh-Indië ontvangen telegram wordt degouVer- nements-koffieoogst op Java voor dit jaar volgens zeer voorloopige raming geschat op ruim 441,000 pikols. Door de mildere bepalingen, waaronder de sui kerfabrieken het volgend jaar zullen werken, komt er meer levendigheid in dien tak van nijverheid. Verscheiden fabrieken zullen, volgens de Soerab. Crt., de machinerieën, gereedschappen enz., die tot nu toe uit zuinigheid slechts opgelapt werden, de noodige flinke reparatiën doen ondergaan. i-rirrr-Trvir-yBrr Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Voor de toezegging van beroep naar Hoek heeft ds. M. A. Rauwenhorst, te Waarde, bedankt. Bedankt voor het beroep naar Scherpenisse door den heer C. Bouthoorn, van Sprang. Ook de kerkeraad van Oude-Wetering heeft, onder aanvoering van ds. G. L Van Schelven, zich van de Hervormde kerk afgescheiden. De Synodale commissie, die Woensdag II., ter zake van de jongste gebeurtenissen in de Nederland- sche Hervormde kerk voorgevallen, tot eene buiten gewone vergadering bijeenkwam, is Zaterdag weder gescheiden. Grootendeels was de zitting gewijd aan de beraadslaging over de te nemen maatregelen tot be teugeling der revolutionaire beweging in de Ned. Herv. kerk en tot haudhaving vau orde en wet. Be langrijke besluiten werden te dien aanzien genomen, waarvan echter vooralsnog geene mededeeling geoor loofd is. Met een woord van warme waardeering herdacht de president de groote verdiensten van den overleden quaestor-generaal, den heer J. R. Scholten, die gedu rende 19 jaren uiterst stipt eu nauwgezet de finan- ciëele belangen der Ned. Herv. kerk had behartigd. In zijne plaats is nu opgetreden zijn secundus, de heer P. Mom te Amsterdam, die als fungeerend quaestor-generaal werkzaam zal zijn, totdat door de Synode eene definitieve benoeming is gedaan. Ingekomen is eene kennisgeving van den Min. vaD binn. zaken, dat de maatregel om op aanvrage een tijdelijk verlof te verleenen aan toekomstige theolo ganten, die als milicien bij het leger ingelijfd zijn, verleden jaar voor één jaar bij wijze van proefneming genomen, ook voor dit jaar zou toegepast worden. Naar da N. Sprokk. verneemt bestaat bij de Rotterdamsche doleerende Gemeente het plan om bin nenkort over te gaan tot het beroepingswerk in de bij de Herv. Gemeente bestaande vacature-dr. L. De Geer. Het predikantstraktement moet bepaald zijn op 3000. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de heeren Lion Cachet en Geesink, zoolang zij niet afgezet zijn, altijd nog hon traktement als pred. bij de Herv. Gemeente genieten, dan snijdt bij hen het mes aan twee kanten en kunnen zij dus niet anders dan de voortdurende bestendiging van het «status quo" ver langen. Wij betreuren het dat bij de kerkelijke rechts pleging de zaken zoo uiterst langzaam gaan. Naar een «doleerend" diaken vertelde, moet in de drie weken van 't bestaan zijner gemeente ongeveer 2100 gecollecteerd zijn. Aan de Universiteit te Utrecht is bet candidaats- examen Theologie I afgelegd door den heer H. J. N oteboom. Amsterdam. De heer W. Kraijenbelt, sedert 6 jaren predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, genoot jl. Vrijdag het zeldzame voorrecht zijn 50jarige ambts vervulling te vieren eu herdacht Zondagavond in de Noorderkerk alhier die heugelijke gebeurtenis met eene hartelijke rede. De waardige grijsaard mocht van velerlei kant ervaren, dat de kerkelijke troebelen den sympathieken band, waardoor velen zich aan hem verknocht gevoelen, gelukkig niet hebben ontrafeld. Een nieuw opmerkelijk staaltje van het drijven van dr. A. Kuijper c. s.Sedert tal van jaren was het Predikbeurtenblad (uitgever J. H. Kruijt alhier) steeds het gemeenschappelijk orgaan voor de aan kondiging der godsdienstoefeningen bij alle protes- tantsche gemeenten te Amsterdam. Tot dusver kwamen

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1