1887. N°. 16. Zaterdag 5 Februari. 74sle jaargang. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Wobnsdao en Vrijdaoavohd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 een Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 4 Februari 1887. Een hoogst belangrijk vonnis is onlangs door de rechtbank te Middelburg uitgesproken, dat om de verkeerde meening, die veelal nog bij de landbouwers wordt aangetroffen nopens dit punt, door ons onder de aandacht onzer lezers wordt gebracht. Algemeen bekend is het, dat 30 jaren ongestoord bezit als recht van eigendom geldt, en daar door wordt ook wellicht aanleiding gegeven tot de onderstelling, dat dit mede van toepassing is op wege- lingen en andere servituten. De wetgever maakt daar- tusschen echter een groot verschil, daar een servituut een lastdie op eene bezitting van derden drukt, en geenszins een bezit is. Bij vonnis der genoemde rechtbank, dd. 22 Dec. 1886, is het Gasthuisbestuur te Goes in het gelijk gesteld in zijnen eisch tegen een landbouwer, die be weerde over een perceel dier administratie sedert on- heuchelijke tijden een uitweg te hebben, en wel op grond lo. dat een uitweg slechts kan verkregen wor den krachtens rechterlijk gewijsde of krachtens over eenkomst, en 2o. dat door den gedaagde is verklaard, dat hij niet in het bezit was van eenigen titel. De gedaagde werd veroordeeld zich te onthouden van op of over het eigendom van het Gasthuisbestuur te gaan of te rijden, alsmede van alle handelingen strekkende om een uit- of overweg over het eigendom des eischers te vestigen of bruikbaar te maken, en verder in de kosten van het geding. Op den door den heer Eduard Bamberg te ondernemen Jubileums-tocht, bij gelegen heid van zijn 60-jarige Tooneelloopbaan en 70-jarigen ouderdom, heeft hij het voornemen met het tooneel- gezelschap Jean Charlier Co. van Amsterdam ook ten onzent eene voorstelling te geven, die, evenals op alle andere plaatsen, zal bestaan uit de stukken: «Engel en Duivel", blijspel in 1 bedrijf naar 't Fransch «De Bloedzuigers", oorspronkelijk blijspel in 1 bedrijf door A. Ruysch; en «De Jubilaris", blijspel in 1 bedrijf, voor den heer Bamberg expresselijk voor deze voorstellingen geschreven door J. H. Róssing. In al deze stukken zal de jubilaris de hoofdrol vervullen, terwijl in het laatste stukje door den heer Bamberg een couplet van het Volkslied gezongen wordt. De voorstelling alhier is bepaald op 17 Februari a. s. in de Schouwburgzaal der Sociëteit V. O. V. In ons no. van 18 Januari jl. meldden wij, dat de heer Musquetier, ingenieur bij 's rijks water staat te Vlissingen, met 1 Mei a. s. naar Utrecht werd overgeplaatst. De M. Ct. wist den volgenden dag te vertellen, dat omtrent die verplaatsing nog niets zekers bekend was. Het was «wêer een van die loopende geruchten, welke reeds openbaar worden ge maakt vóór ze waarheid zijn geworden". Het blad maakte daarvan op verzoek melding. Op wiens verzoek dit geschiedde is ons niet geble ken. Maar hoe dit zij, thans meldt men aan de M. Ct. «met zekerheid", dat dhr. Musquetier naar Utrecht is overgeplaatst en dat in zijne plaats dhr. Jolles uit Assen te Vlissingen zal komen. Het bericht was dus juist. Door den gemeenteraad van Willemstad is tot secretaris en gemeente-ontvanger benoemd de heer G. E. C. R i b b i u s, secretaris te Wolfertsdijk. Kapelle. Tegen gisteravond waren door de onder wijzers alhier de verschillende ouders der schoolgaande kinderen en anderen ter vergadering in het schoolge bouw opgeroepen, ten einde te trachten met 's K o - nings verjaardag den schoolkinderen een feestje te bereiden. Ruim een twintigtal personen waren op gekomen en terstond werd een commissie benoemd tot regeling van het feest. De wijze, waarop feest zal ge vierd worden, zal afhangen van de gifteD, die door die commissie zullen worden bijeenverzameld. Hoewel door eenige ingezetenen van Krabben- dijke pogingen waren aangewend om met 19 F e b r. a. s. de schooljeugd eene versnapering aan te bieden, moesten zij door te geringe medewerking hun voor nemen laten varen. Evenwel namen eenige jongelui daarmede geen genoegen, en deze zijn thans druk bezig alle mogelijke pogingen aan te wenden, om het plan voor een schoolfeestje te volbrengen. Het is te hopen, dat zij de welwillendheid der burgerij en den steun van het gemeentebestuur zullen mogen ondervinden. Men schrijft ons uit 's-Hcer Arendskerke In de gisterenavond gehouden vergadering is door de feestcommissie verslag uitgebracht der ontvangen geldelijke bijdragen, waaruit bleek dat ruim 150 was bijéengebacht. Aan eene bedeeling van de armen, schoolfeest voor de jeugd, en eene kleine bijdrage aan de zangvereni ging «Crescendo" kon worden voldaan, doch no. 4 van het programma «vuurwerk" moest vervallen, om dat over geen geld meer kon worden beschikt. Door den Voorzitter werd nog een voorstel gedaan, om door de ter vergadering aanwezigen een sommetje voor «vuurwerk" bijeen te brengen, doch de beurzen bleken te zijn gesloten. Dat zal dus hier 's avonds een «Leve de Koning" zijn. Ierseke. Het behandelde in de gisteren gehouden vergadering tot oprichting eener ver- eeniging die de belangen van den o e s - terhandel zal behartigen, is vooralsnog niet voor openbaarmaking vatbaar gekeurd. Na eene volgende vergadering zal die waarschijnlijk toegestaan worden. Erniningen. De mazelen zijn, op het dorp, zoo danig afgenomen, dat Woensdag de school kon geopend worden te Hansweerd daarentegen zijn zij in de laatste dagen zoozeer uitgebreid dat de school aldaar op den zelfden dag gesloten is. Blijkens bericht van den waarn. inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland hebben de mazelen te Borsele opgehouden epidemisch te heerschen. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. behandeld het beroep van Oost- en West Souburg, van een besluit van Gede puteerde Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van dien Raad tot vast stelling der jaarwedde van het hoofd der school aldaar. Duiveland. 't Is al meer beweerd, maar ook telken male tegengesproken, dat van Zieriksee naar Bruinisse de postdienst met paarden zal verricht wor den. Nu wordt het weer beweerd, en mag men het gelooven dan zijn reeds onderhandelingen aangeknoopt met personen, die genegen mochten zijn dezen dienst aan te nemen. Maar bij dit allesde postbode loopt nog dagelijks van Zieriksee naar Bruinisse v. v. Middelburg. Omtrent den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de maand Januari 11. strekt het volgende: Het totaal der overledenen bedraagt 41. Aan hartgebrek stierven 6, aan ouderdomszwakte 5, aan longtering 3, aan levenszwakte 2, aan kliertering 2, aan beroerte 2, aan diarrhee 2, aan nierziekte 2, aan aangeboren gebrek 1, aan Engelsche ziekte 1, aan kanker 1, aan waterzucht 1, aan typhus 1, aan hersen ontsteking 1, aan longontsteking 1, aan slepend long lijden 1, aan borstwaterzucht 1, aan stuipen 1, aan kinkhoest 1, aan maagzweer 1, aan darmbeklemming 1, aan beenbreuk 1, aan zelfmoord 1, terwijl van 2 de ziekte niet is opgegeven. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden het jaar 5, van 15 jaren 5, van 510 jaren 1, van 1015 jaren 1, van 2025 jaren 1, van 4045 jaren 2, van 5055 jaren 1, van 5560 jaren 3, van 60—65 jaren 3, van 6570 jaren 1, van 7075 jaren 6. van 75—80 jaren 6, van 8085 jaren 3, van 8590 jaren 1 en van 9095 jaren 2. Geboren zijn 16 jongens en 21 meisjes. Gehuwd 2 paren. Tlissingen. De leden der regelings-commissie voor de feestviering, welke alhier zal plaatshebben op 's Konings 70sten verjaardag, collecteer den jl. Woensdag aan de woningen der ingezetenen een totaal bedrag van 786. In een paar wijken was echter dien dag de inza meling nog niet geëindigd en men berekent dan ook dat met de nagiften de feestcommissie over een be drag van ongeveer 1000 zal kunnen beschikken. Vlissingen. Woensdagavond is van Amsterdam al hier aangekomen het stoomschip »M i n e r v a" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij, zijnde de tweede boot bestemd om dienst te doen voor het vervoeren van levende schapen van hier naar Londen (Deptford). De «Minerva" is eene vrachtboot van middelmatig charter en van gelijke afmeting en inrichting als het stoomschip «Mercurius" van dezelfde Maatschappij, waarmede reeds sedert het begin dezes jaars geregeld iederen Maandag en Vrijdag een transport schapen van hier werd geëxpedieerd. De laatste bezending, op Maandag jl. verscheept, bestond uit 1900 stuks. De handelaars en begeleiders roemen zeer de uit muntende gelegenheid tot stalling der schapen alhier. Ter aanvulling van het bericht omtrent het aan leggen van een oesterput in de haven te D r e i- schor, kan nog het volgende dienen: Dat goede resultaten op deze onderneming gewenscht worden, behoeft geen betoog, maar anders is het met de ver wachting van sommigen. Want wat is het geval Op twee plaatsen wordt door stoomgemalen het overtollige polderwater in die haven gemalen. De vloed (gewoonlijk wordt bij lagen waterstand gemalen) dringt het polderwater terug en houdt het eenigen tijd in die haven als het ware opgesloten. Dit water nu moet volgens sommigen (deskundigen of niet?) voor de jonge oesters zeer nadeelig zijn, zoo nadeelig velfs, dat er niets van terecht komt. We hopen dat die meening niet bewaarheid wordtde tijd zal 't leeren. In zake de herziening van de belast bare opbrengst der ongebouwde eigen dommen, waaraan reeds vier jaar gewerkt is, en wat men dacht in twee jaar klaar te hebben, deelt men aan de Arnh. Ct. mede, dat de schalen van schatting en de belastbare opbrengst der typen inge volge het 2e lid van art. 21 der wet van 25 April 1879, Staatsblad no. 89, weldra door de hoofdcom missie zullen worden vastgesteld. Met de berekening der polderlasten, dat een zeer omslachtig en moeilijk werk is, zijn de commissieleden in de meeste districten nog bezig. Na de vaststelling der schalen van schatting volgt het tweede gedeelte van het werk, de afschat- ting. Als hieraan nu in de vroegen lente van dit jaar kan worden begonnen, dan is het te voorzien dat in 1888 de werkzaamheden geheel zullen afloopen. Volgens een particulier schrijven uit Davos-Platz hebben de aldaar tijdelijk verblijvende 130 Hollanders besloten, om ook aldaar den 70en jaardag van Z. M. den Koning luisterrijk te vieren en is eene commissie van vijf leden benoemd om die feestelijk heden nader vasttestellen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan 's Konings commissarissen in de provinciën de volgende aanschrijving gericht. In het afgeloopen jaar is van meer dan eene zijde bij de regeering aangedrongen op het nemen van maat regelen om te verkrijgen dat het o n d e r w ij s in teekenen allerwege in de openbare lagere school worde gegeven. Overtuigd dat dit onderwijs van groot belang is om de algemeene vorming en ontwikkeling der jeugd te bevorderen, stel ik mij voor te overwegen, wat zou kunnen geschieden tot uitbreiding en verbetering van het elementair teekenonderwijs op de lagere school. Daartoe is het in de eerste plaats noodig, beter dan tot dusver, met den tegenwoordigen toestand van het teekenonderwijs bekend te worden. Ik heb mitsdien de eer, uwe tusschenkomst en medewerking der ge meentebesturen te verzoeken, ten einde de hierbijgaande exemplaren eener tabel betreffende het teekenonderwijs aan de hoofden der openbare en bijzondere dagscholen van lager onderwijs ter invulling te doen toekomen. De Tijd bevat eene ingezonden mededeeling, waarin b ij v a 1 wordt betuigd aan de scherpe afkeuring door de Stand, van M a c k a y 's b e s In i t, om de kabin fts-formatie af te wijzen. De schr. heeft die on verantwoordelijke daad van een bondgenoot steeds met den mantel der liefde bedekt, maar nu het hoofdor gaan der anti-revolutionairen er rond voor uitkomt, aarzelt hij niet ook zijne afkeuring uit te spreken. De weigering van Mackay heeft aan het prestige der rechterzijde afbreuk gedaan, behalve dat zij haar eene kans heeft doen verliezen om de liberalen er onder te krijgen. «Dit laatste is echter vroeger nog eens gebeurd. Door Wintgens uit de Kamer te bonsen, heeft Lohman ons de meerderheid doen verliezen. «Alles wel beschouwd, heeft ons dus de heer Loh man nog meer kwaad gedaan dan de heer Mackay. En toch heeft de Standaard er nooit van gerept. Nimmer hoorde men hem uitroepen: «Lohman, geef ons de meerderheid terug 1" Waarom wordt nu Mackay zoo hard gevallen Waarom den een uitkleeden, terwijl men den ander ongedeerd laat? «Wij vinden geen andere reden dan dat Lohman volbloed anti-revolutionair is, en Mackay een corservatieven tint heeft. Maar dit verschil bestond altijd. Dan had de executie op heeterdaad moeten komen. Wie zegt ons de reden? Wij hebben geen iust alvorens wij er achter zijn". De Arnh. Ct. teekent hierbij aan «De Tijd zou gaarne de reden weten van de incon sequentie. Wij zijn er minder nieuwsgierig naar, en stellen ons tevreden met het nu gebleken feit, dat de heeren van de overzij het hoe langer hoe meer oneens worden, wanneer het niet geldt hun haat jegens de liberalen". Er heeft zich eene voorloopige commissie ge vormd tot oprichting van een Nederlandschen Politiebond, die alle politie-ambtenaren en be ambten zal moeten omvatten. De heer J. Van 't Linden hout ontving uit Noord-Amerika bericht, dat men met de eerste weesjongens, die aldaar zijn aangekomen, zeer is ingenomen en tevens de vraag om nog 8 weesjongens voor den landbouw. Naar aanleiding van de personaliteiten van d r. Kuyper tegen dr. Vos zegt het Wag. Weekbl. «Mogen we dr. Kuyper vriendelijk vragen deze woor den en de verdere beleedigmde uitdrukkingen terug nemen Zoo niet, dan hebben we ons laatste woord over deze grove mishandeling van een broeder, die den Christus verkondigt, nog niet gesproken". Dr. S. Sr. Coronel heeft in het Handelsblad de bekende verwijten gereleveerd, gericht tot d r. D o z y, den inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht in Noord-Holland, naar aanleiding van de resultaten van diens verhoor door de Enquête-commissie. Volgens dr. C. ligt de schuld niet bij dr. Dozv, maar bij de organisatie van het Staatstoezicht zelve. «Hoe toch geschiedt in den regel de keus van ge neeskundige ambtenaren Wordt er in de eerste plaats gevraagd, of de candidaat de noodige kennis bezit voor de richtige vervulling van zijo betrekking? Ik meen, dit op goede gronden te moeten betwijfelen. Op welke personen heeft de Regeering voor het meerendeel hare keuze gevestigd Het waren voornamelijk officieren van gezondheid, die in onze koloniën of bij de marine werkzaam zijn geweest. Van de hygiënische toestanden in Nederland was hun dus weinig bekendzij hebben met de burgerlijke geneeskundigen en met de burger lijke praktijk weinig of geen kennig opgedaan. Nu wensch ik dit oordeel niet als een persoonlijke grief tegen de tegenwoordige dignitarissen en voormalige dignitarissen te doen gelden, want het waren juist deze ambtenaren, die den meesten ijver bij hun ambt en voor de zaak der hygiëne in het algemeen hebben aan den dag gelegd. Mannen als O verbeek De Meijer, Carsten, Ruysch en ook de heer Dozy staan goed aangeschreven in de wetenschappelijke wereld en zijn of waren recht verdienstelijke ambtenareo, volgens sommigen zelfs wat te voortvarend. «Maar die mannen moesten bij de aanvaarding van hun ambt zich eerst theoretisch en practisch in de zaken inwerken, en als het ongeluk trof, dat geen man van wetenschappelijk gezag als inspecteur hun ter zijde stond, dan kostte het heel wat moeite om zich wetenschappelijk en practisch op de hoogte van de zaken te brengen. «Nu heeft de heer Dozy in nog geen zes jaren drie standplaatsen gehad, en werd na vier jaren in functie te zijn geweest, op eens geplaatst aan het hoofd van de belangrijkste provincie van ons land te midden van de hoofdstad des Rijks, die als een ware Augiasstal aan de spits onzer hoofdsteden staat. «Dat de heer Dozy nu niet dadelijk zich gezet heeft aan een grondig onderzoek van al de fabrieken en werkplaatsen in de hoofdstad, is niet te verwon deren, en daarvan mag men hem allerminst een grief maken. Men zou daarin eer Ier het bewijs kunnen zien, dat hij den omvang en de beteekenis van dit onder werp goed begrijpt. «Het gaat toch niet aan, om onder de vele admi nistratieve zaken, die het Geneeskundig Staatstoezicht den ambtenaren oplegt, geheel alleen dit omvangrijke en ingewikkelde onderwerp ook op zijn schouders te leggen. Daartoe zou hij de medewerking vaa minstens het geheele personeel van den Geneeskundigen Raad behoeven, en ik betwijfel, of éen lid daartoe lust of bekwaamheid bezit". Ierseke. Multatuli zegt ergens (met andere woor den): «De minderheid heeft gelijk." Dat kwam eer gisteren, toen eene vergadering voor het aanstaande kinderfeest op 's Konings verjaardag gehouden werd, uit. Althans de minderheid kreeg gelijk4 heeren, voorstanders der Christ, school wonnen het van een 14tal, of liever men liet het hun winnen om des lieven vredes wille. Gelijk reeds gemeld is, had de Raad besloten 50 voor het feest te geven, mits daarvan in de eerste plaats een blijvend aandenken aan het feest in den vorm eener levensbeschrijving van Z. M. met portret zou gegeven worden. Dit werd dan ook door de ver gadering unaniem in beginsel goedgekeurd. Maar toen er uit de verschillende uitgaven moest gekozen worden en de Burgemeester, die als voorzitter fungeerde, o. a. ook melding maakte van een werkje van den heer Louwerse, verklaarden ds. Van Vlaanderen en de andere vooi standers der Christ, school geen boekje te kunnen of mogen goedkeuren, waarvan de schrijver niet van een Christelijk standpunt was uitgegaan. Dat streed tegen hun beginsel. De Voorz. las een paar fragmenten uit het genoemde werkje voor, maar die waren ds. Van Vlaanderen te kleurloos; er kwam niet eens de naam van God in voor. Toen las de Voorz. eene bladzijde, waarin die naam wel genoemd wordt, maar dat was niet genoeg, de geheele beschrijving moest van het Christelijk be ginsel doortrokken zijn. Ds. Vermaas stemde dit toe. Welnu, zeide de Voorz., dan zullen wij het bestuur der Christelijke school een boekje laten kiezen in zijn geest. Neen, werd er tegen aangevoerd, dat is nog niet genoegwij mogen ook niet medewerken om anderen kinderen iets verkeerds in de handen te stoppen. Met onuitputtelijk geduld trachtte de Voorz. bedoelde heeren tot een ander gevoelen te brengenop allerlei wijze werd hun de hand ter verzoening aangeboden,

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1