1887. N°. 15. Donderdag 3 Februari. 74ste jaargang. G0ESC11 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 «t. In ons land vervoege men zich* voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 cm Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel Oerdeel over de enquête. De Tijd vindt de enquête op zich zelve niet af te keuren, maar acht aan haar bezwaren verbonden,' die med waarschijnlijk te licht geteld heeft. Nu men eenmaal a gezegd heeft, zal men b moeten zeggen, en zoo ver volgens. Met tal van stukken aan te toonen, dat de maatschappelijke verhoudingen niet deugen, en dat de werkman in veel gevallen niet behandeld wordt zooals recht is, zonder met krachtige middelen naar de verbetering dier toestanden en herstel van geleden onrecht te streven, zou zijnkoren dragen op den molen der socialisten. Men zou, als der Zauberlehr- ling van Göthe, geesten hebben opgeroepen, die men daarna niet bezweren kan. Wetsvoorstellen op den arbeid zijn dus van nu af noodzakelijk geworden. Doch terwijl het blad dit toegeeft, wenscht het ook de vraag te stellenZou het niet goed zijn geweest, met de openbaarmaking der getuigenverhooren tot de indiening dier wetsvoorstellen te wachten? Men zou dan de kwaal en het geneesmiddel tegelijkertijd hebben aan getoond veel valsche oordeelvellingen, en als gevolg daarvan veel verbittering en prikkeling van revolutio naire hartstochten, zouden achterwege gebleven zijn. Dit oordeel van De Tijd komt ons minder juist voor. Het bekend maken van de slechte toestanden, waar die zich voordoen, zal te sterker prikkelen tot het nemen van maatregelen. Wij zijn het dan ook meer eens met de Delftsche Ct., die zegt, dat een schier hopelooze toestand door de enquête aan het geheele Nederlandsche volk is bloot gelegd. Het geheele volk wordt er in zekeren zin voor aansprakelijk, want ter wijl er wel niemand in ons land is, die geen diep medelijden heeft met die slachtoffers van de nijverheid, kan thans niemand meer zeggen dat hij er geen kennis van draagt. Wij mogen niet berusten en zeggen: »wat zijn die menschen, wat zijn die kinderen ongelukkig!" Er moet iets gedaan worden; wij moeten dit doen uit menschënliefde, niet uit menschlievendheid. De ver andering in den toestand der arbeidende klasse moet geen werk zijn van philantrophie, maar een uitvloeisel van ons besef wat wij als menschen verplicht zijn jegens onze naasten. Wij zeggen niet: zoo wij, wei- gestelden en bemiddelden, daarin geen verandering brengen, zal het volk zelf die met geweld ons afdwin gen want zoo de arbeidende bevolking den tegen woordige!) toestand met geweld omver wierp, omdat er te hard moet gewerkt worden voor te weinig loon, dan verwachten wij daarvan alleen, dat er in het geheel niet zal worden gewerkt, omdat er geen werk zal gevraagd worden, als kapitaal en vermogen zijn verwoest, en de weelde en welvaart hebben opge houden te bestaan. Dan zal er in het geheel geen loon meer verdiend worden. Maar er zijn schikkingen moge lijk niet alle patroons toch bejegenen hunne onder geschikten op gelijke wijze. Er zijn industriëelen, die het welzijn van hen, waarvoor zij in zekeren zin geroepen zijn te zorgen, beter behartigen. Men kan dus allereerst de misbruiken tegengaan om dan voor den meer normalen toestand te zorgen, tot leiddraad nemende hetgeen door de enquête aan het licht zal zijn gebracht, en waarschijnlijk ook voorgelicht door hetgeen de werklieden zeiven naar aanleiding van die enquête in overweging zullen geven. Als de wil er is, zal ook de weg gevonden worden en de enquête kan en zal tot gids strekken op dien weg. aan bedeelde als niet bedeelde armen op gelijke wijze als dit door de Nieuwjaarscommissie geschiedt. Hiervoor is door het comité een bepaalde som uitgetrokken, die op zichzelf wel niet geheel voor die bedeeling toe reikend is, doch waarvan met vrij groote zekerheid de aanvulling mag verwacht worden. Ten opzichte van een vuurwerk zal het comité zien in hoeverre daartoe financiën beschikbaar zijn. Aan gezien er echter nog niet bepaald kan worden, welke de kosten der muziek zullen zijn, kan omtrent een vuur werk voorshands nog niets worden beslist. Omtrent de muziek werd medegedeeld dat de har monie uit Zele had kennis gegeven, dat zij verhinderd was het feest te komen opluisteren, evenals het muziek korps uit IJzendijke, dat bij de feesten daar ter plaatse moet assisteeren. Thans is het comité in onderhande ling met de harmonie-maatschappij «Constantia" te Borgerhout en tracht het nog een Nederlandsch muziek korps te eDgageeren. Het totaal bedrag, waarover het comité thans te beschikken heeft, is 775 behalve enkele giften, die ingekomen zijn voor eene bedeeling, waaronder eene van 25. Na deze verschillende mededeelingen opende de voor zitter de discussiën over het ontwerp-programma. Toen niemand daarover het woord wenschte te voeren en dit onder luid applaus werd vastgesteld, sprak de heer La Motthe namens het feestcomité een warm woord van dank aan de vergaderden voor dit blijk van sym pathie voor de plannen van het feestcomité. Hij achtte het hoogst vereerend en eene streelende zelfvoldoening voor de commissie, dat niemand eenige bedenking had en hij verzocht aan de burgerij, dat zij den steun, haar aanvankelijk geschonken, ook verder zou blijven verleenen. Hij wekte de aanwezigen op om door vlaggen, versieringen en illuminatie en door algemeene feest vreugde het bewijs te leveren, dat Goes in achting en liefde voor vorst en vaderland bij geene enkele plaats in Nederland wil achterblijven, waarop de vergadering door staande het volkslied aan te heffen een welsprekend antwoord gaf. Nadat de vereenigingen, die aan den optocht wenschen deeltenemen, waren uitgenoodigd daarvan aan den heer A. R. Breetvelt kennis te geven, voor zoover dit nog niet was geschied, en nadat op voorstel van den heer Roskes nog was besloten op 19 Febr. a. s. per tele gram een gelukwensch aan den Koning te richten, werd de bijeenkomst gesloten. Naar men ons van goederhand mededeelt, wordt door den Min. van Binn. Zaken, tengevolge van de in Engeland in sommige distrieten heerschen 'e long ziekte, thans geene vergunning tot invoer van fi.k- rundvee uit dat land meer verleend, en is den heer E. Van den Bosch deze week vergunning tot invoer van twee fokstieren geweigerd. Wij zagen bij den heer J. P. Van der Does, goud- en zilversmid alhier, zeer nette insignes voor het aanstaand Koningsfeest. Het portret van Z. M. is omgeven door een lauwerkrans van mat zilver, hangende aan een strikje van rood, blauw en oranje. Het geheel vormt een nette versiering om zich op 19 Febr. a. s. daarmede te tooien, terwijl de matige prijs van 50 cents het binuen het bereik van velen doet vallen. OPENBARE VERGADERING van den Baad der gemeeute Goes, op VRIJDAG den 4 FEBRUARI 1887, des namiddags te 2 uren. Goes, den 2 Februari 1887. De Secretaris, HARTMAN. Pdnten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Begrooting der ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur voor 1887. V. Rekening der administratie van de leenbank over 1886. VI. Kosten van de gemeente-apotheek over 1886. VII. Verzoek van A. Okkee, om afstand van grond in erfpacht. VIII. Verordening op de honden. IX. Adres van het feestcomité voor de viering van 's Konings zeventigsten jaardag. X. Verzoek van dr. N. J. F. Verschoor om ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur en der openbare gezondheidscommissie en (eventueel) vervulling der daardoor ontstane vacature in de openbare gezondheidscommissie. Kuyperiaansche Christelijkheid. Door lijn mede-leden van het Classikaal Bestuur is onlangs aan dr. Vos te Amsterdam een stoffelijk blijk van erkenning gebracht voor zijn bemoeiingen in den kerkelijken strijd aldaar. Hem werd een pels jas vereerd. Naar aanleiding daarvan schrijft de Heraut, die natuurlijk erg op dr. Vos gebeten is, het volgende aHeeft men hem een Bijbel aangeboden? Natuurlijk, dat ging niet. Men vereert geen bijbel aan iemand, die juist lijnrecht tegen hen die voor Gods Woord streden is ingegaan. Neen, men heeft blijkbaar symbolisch willen handelen. Geen eeretitel bood men hem, en geen ruimer in komen, neen, maar een symbolische hulde moest hem gebracht. En toen, ja, is het geschied, dat men, in zeer on betamelijke symboliek vervallende, op den Dam, in het zooveel besproken lokaal aan de Nieuwe kerk, plechtiglijk aan Vos heeft omgehangen het vel van een verscheurend dier. Een bonte dierenpels is hem cadeau gemaakt. En den man, wiens eigen naam van Vos reeds dit gansche jaar zoo droeve symboliek in zich droeg, en die heel het land door nu bekend staat als iemand, die aan zijn broederhart en aan zijn menscbelijk ge voel het zwijgen heeft opgelegd, om ten behoeve der Synodale Hiërarchie, zijn broederen in de vacht te vliegen dien man hangt men, in symbolischen zin, nu een huid om de schouders, waar de reuke van het wilde dier nog aan zit. Natuurlijk is niet die symboliek bedoeld. Integendeel, bedoeld kan door de gevers alleen zijn, wat warmte aan te brengen aan het wat al te koud geworden hart, dat zooveel van zijn liefdegloed ge- bluscht had. Maar de historieschrijver heeft toch ook een sym bolisch oog, haast zeiden we een symbolisch reukor gaan. En als het dan op het historieblad zal beschreven worden «In den jare 1886, toen het winter was, is het in de goede stad van Amsterdam komen te passeeren, dat een der dominees Vos heette, en deze dominee Vos wreedelijk, als stake in zijn borst geen menschen- en geen broederhart meer, zijn broederen in de vacht vloog en hun het hart openscheurde. En toen het daarop dat jaar in December wederomme winter werd, hebben de naastzijnde vrienden van dezen geweldenaar hem uit erkentelijkheid voor zijn drukke besogne in deze misselicke zake de pels ofte het vel van een verscheurend dier gepresenteerd en in hun saamvergaderinge om de schouders gehangen". Dan zal elk lezer er toch bij denken en meer dan één er bij fluisteren »Dit was meer dan casueel I" Tot zoover de Heraut. Is het niet ergerlijk, vragen wij, dat een blad, hetwelk zulke dingen schrijft, zich nog den titel van christelijk durft toeëigenen Zoo te schimpen en iemand te bespotten om den naam, dien hij-draagt, is dat wellicht christelijk? En waarom, dr. Kuyper 1 het symbool met uwe pen geteekend, ■wanneer gij zelf erkent, dat met de gift die symbo liek niet is bedoeld? Inderdaad, in stede van te spreken van het al te koude hart van anderen, ware het beter eerst de temperatuur van uw eigen hart eens aan den thermometer der christelijke liefde te toetsen. Ge zoudt dan zien, dat daarin het kwik tot ver beneden het vriespunt daalt. GOES, 2 Februari 1887. De vergadering der Goesche burgerij, door het comité tot regeling van het a. s. Koningsfeest tegen gisteravond in het slot »Ostende" belegd, werd door eene overtalrijke menigte bijgewoond en terecht leidde de voorzitter, de heer Z. D. Van der La Motthe, daaruit af, dat er iu deze gemeente eene klimmende belangstelling in dat feest bestaat, naarmate de 19e Februari nadert. Deze vergadering was in hoofdzaak belegd om het feestprogramma, door het comité in overleg met de verschillende vereenigingen en sociëteiten opgemaakt, aan de goedkeuring der ingezetenen te onderwerpen. Het programma is als volgt samengesteld Feestelijke ontvangst van de muziekkorpsen, die de feesten zullen opluisteren, aan het station. Optocht (alleen bij zeer gunstig weder) der school kinderen van alle lagere scholen. Vereeniging der kinderen in de verschillende schoollokalen, alwaar hun eene versnapering zal worden aangeboden. Parade der dienstdoende schutterij. Feestrede, uittespreken door dr. R. A. Soetbrood Piccardt in het gebouw der Ned. Herv. kerk. Feestcantate van den heer Coenen (woorden van Fiore della Neve), uittevoeren door een mannenkoor in de sWandelkerk". Optocht der verschillende vereenigingen en socië teiten. Avondfeesten in de verschillende sociëteiten en muziek op de openbare pleinen. Bovendien zal er eene bedeeling plaatshebben zoowel Bij de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen is benoemd tot klerk-telegrafist le kl.de heer B. W a b e k e aan het centraalbureau. Ierseke. Uitslag der herstemming voor een lid van den gemeenteraad op I Febr. Uitgebrachte stemmen 123, waaronder éen van onwaarde. Gekozen de heer C. A. E. Sauer met 71 stemmen. Ierseke. Na de kiesvereeniging «Recht voor allen" is vroeger reeds eene andere «O ra et Labora" opgericht. Gisterenavond is eene vergadering gehouden om eene derde vereeniging te stichten, die «Eendracht maakt macht" zal heeten en zich ten doel stelt mannen voor den gemeenteraad te kiezen, van eene christelijk godsdienstige overtuiging, en die van hunne godsdienstige beginselen doen blijken door een zedelijk maatschappelijk leven. Op hun kerkgenootschap zal niet gelet worden. Dien avond zijn 15 personen toege treden, die een voorloopig bestuur gekozen hebben, bestaande uit de heeren Ds. II. Vermaas, voorz., Joost Sandee, secr., M. Van Oosten, penningm. en C Van der Endt en M. Reijngoudt, commissarissen. Hansweerd. In eene gisteravond gehouden vergade ring, belegd tot bespreking van eene feestelijke herden king van 's Konings 70sten verjaardag werden tot leden der feestcommissie benoemd de heereu E. Spaan, E. Van Krieken, I. B. Van Acker, J. D. De Raad en L. Luik. Er werd besloten bij de ingezetenen eene lijst te doen circuleeren tot inning van geldelijke bijdragen waarvan 2/3 zal bestemd worden tot bedeeling der armen en het overige tot viering van een feestje. De heeren dr. Leo De Leeuw te Wemeldinge en P. A. De Jong Az. te Ierseke hebben aan oester handelaren een circulaire gezonden, inhoudende den toestand van den oesterhandel en de wilde concurrentie die daarbij heerscht. De beide laatste campagnes 1885/87 hebben gevoelig doen ondervinden dat dit artikel met onvaste prijzen tot op het scherpste punt van concurrentie liep, zonder dat er op gelet werd of de qualiteit der oesters niet boven andere stond in waarde. Ja, meest wordt er ook veel op het gewicht gelet en de waarde daarnaar berekend. Heeren adressanten meenen dit een bond nood zakelijk wordt om den handel te verbeteren, die hun een voordeel zal aanbrengen dat anders ten bate komt van groote binnen- en buitenlandsche handelaren. Gedu rende de campagne zou het comité der vereeniging eenmaal 's weeks vergaderen om voorkomende zaken te regelen; ook zouden telkens de prijzen van een maximum tot een minimum moeten worden vastgesteld, en zou de vereeniging na verkregen rechtspersoonlijk heid ook met groothandelaars in binnen- en buiten land de levering van groote partijen kunnen afsluiten ieder lid zou daaraan evenredig aan zijn voorraad kunnen bijdragen. Het belang der oesterteelt in het algemeen zou zoodoende de hand kunnen reiken aan de vereeni ging tot behartiging van de bilangen der oestercultuur gevestigd te Bergen-op-Zoom. Het bezit der circulaire geeft persoonlijk toegang tot de vergadering die gehouden zal worden Donderdag 3 Februari des voormiddags ten één ure in het café «de Schelde" te Ierseke. Men schrijft aan het li. Nbl. Toen ik uw mededeelingen uit Wolfertsdijk las over handelingen van den raad dier gemeente, schoot mij een voorval in de gedachten, dat een paar jaren geleden in Friesland plaats had. Do burgemeester van W., tevens lid van den ge meenteraad, werd wegens herhaalde openbare dronken schap door den Commissaris des Konings voorloopig in zijn functie (als burgemeester) geschorst. De oudste wethouder werd waarnemend burgemees ter en wie denkt u dat door den raad tot oudsten wet houder werd benoemd? Niemand anders dan] de ge schorste burgemeester Nu geheel Nederland zich aangordt om den aan staanden verjaardag van Z. M. den Koning waardiglijk te vieren, heeft jhr. II. C. Van der Wijck zich ge dwongen gevoeld, bij een in druk gegeven geschrift, de meening te uiten, dat geen schooner geschenk aan Z. M. den Koning zou kunnen worden aangeboden dan wanneer de Staten-Generaal mochten besluiten, aan H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden den Haar van rechtswege toekomenden titel van Prinses van Oranje toe te kennen. Jagbl Den dag vóór den 19den Februari hoopt nog een ander Vorst, een Koning op het gebied der knnst, zijn zeventigsten verjaardag te herdenken. De wereld beroemde schilder J. B o s b o o m, de waardige echt genoot onzer overleden talentvolle romancière mevrouw A. L. G. BosboomToussaint. viert den 18 den Fe bruari zijn 70sten verjaardag. Door vele schilders zal hem buide gebracht worden. O. a. is men voornemens dien dag een borstbeeld in maimer, vervaardigd door den heer Bart van Hove, in het Rijksmuseum te Am sterdam te plaatsen. (JV. B.) De Haagsche kouter in de Prov. Gron. Ct. breekt den staf over een ingezonden stuk, verleden 'week ir. het Dagblad opgenomen, welks schrijver den raad gaf, op den 19den Februari geen uiterlijk vertoon te maken, geen «luidruchtige" volksviering uit te lokken. «Neen", zegt hij, «het is mogelijk, dat de toekomst ons somber aangrijnstmaar den 19en Februari zullen wij, ondanks uw nuchteren raad, in het openbaar met vliegende vaandels en slaande trom, juichend en jubelend, zingend en dansend, lachend en springend, met wapperend dundoek, schitterende lichten en knetterend vuurwerk vieren. Wij houden te veel van ons Vorstenhuis, om aan den laatsten manne- lijken telg van dat geslacht, bij zijn zeventigste jaarfeest, geen schitterend blijk onzer verknochtheid te geven. «Dank zij de energie onzer Regeeringzegt de Ldb. Ct. blijft Nederland, trots de nabijheid van België, waar de longziekte sinds jaren voorkomt en blijft voorkomen (het laatste eenige geval, in Neder land, even over de grenzen in éen stal met, als wij goed zijn ingelicht, éen stuk rundvee, was meer dan waarschijnlijk aan Belgischen invloed toe te schrijven), sinds geruimen tijd van longziekte vrij. Gelukkig. Geen enkel Rijk kan zich tot heden op zulk een victorie beroemen." Men leest in het D. v. Z.-H. «Zijn wij wol geïnformeerd, en wij meeneB dat te wezen, dan is er bij onze regeering niets bekend van het voornemen van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-In liê van hetwelk in het Bata-

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1