MANUFACTUREN, Openbare Verkooping. Meubilaire Goederen en Bedden, Aankondiging. 250 M3. ONDERHOUDS- GRINT, WINDKORENMOLEN, 3°. Een perceel Bouwland, gemaakte Kleederen .A.d-vert@ntien. op Woensdag 2 Februari 1887, 12 VARKENS. Openbare Verkooping. op Woensdag 2 Februari 1887, met Woonhuis, Schuur, Dijk en Tuin, 2°. Een dubbel Woon huis, Schuur en Tuin, Inmiddels uil de baud te koop. verkoopen: op Vrijdag 4 Februari 1887, Openbare Verkooping. op Vrijdag 4 Februari 1887, op Zaterdag 5 Februari 1887, veilen en verkoopen, ïangvereeniging geleidde hem naar het kerkgebouw en I long hem met eenige liederen hare heilwenschen toe. De heer Veriaaas was achtereenvolgens predikant te Gapinge, te Enter, te Ierseke, te Numansdorp, en sedert 1883 opnieuw te Ierseke. De dienstdoende diaken der Nederduitsche her vormde gemeente te Nijmegen ontving in het ar- memakje, bij eene der predikbeurten op Zondag 9 Januari eenige giften in papier gewikkeld en met ver melding »voor de Vrije Universiteit." Naar aanleiding van een en ander werd in de gods dienstoefeningen der Nederduitsch Hervormde gemeente, Zondag gehouden, van den kansel het volgende besluit van het college diakenen, bekend gemaakt. »Dat de diaconie, als rekenende zich te behooren tot de Nederlandsche hervormde kerk, geene giften wenscht in ontvangst te nemen met betrekking tot andere kerkgenootschappen of vereenigingen en in hoofdzaak geen andere gelden wenscht te beheeren, dan die welke dienstig zijn tot armverzorging. »Dat bijaldien voortaan andere giften mochten in komen, deze tot armverzorging zullen gebezigd worden." (N. B. Cf.) Bij de Ned. Herv. gem. te Middelburg is voor de vacature Herfkens het volgende viertal opgemaakt G. J. Barger te Driebergen, J. W. H. Kalkman te Monster, J. C. Van Schelven te Dieren en II. H. Veder te Schiedam. Daar het bekend is zoo schrijft men aan de Af. Ct., dat onder bovengenoemde predikanten mannen zijn, die het gereformeerd kerkelijk congres te Amsterdam hebben bijgewoond, en mitsdien door hunne schriftelijke verklaring, dat zij «de afwerping van het synodale juk voor plichtmatig houden", gebroken hebben met het Nederduitsch hervormd kerkgenootschap, en feitelijk daartoe niet meer be hooren, is het te verwachten dat het klassikaal be stuur van Middelburg in deze handelend zal optreden om de vorming van dat viertal onwettig en dit nietig te verklaren, en zoo mogelijk o.k de leden van het kiescollege te schorsen, die personen benoemen waar van het bovenstaande hun bekend is. De Midd. Ct. meldt dat ds. De Later, pred. te Wissekerke (N.-B.), II. Zondag in de vooi middaggods dienstoefening van den kansel kennis gaf, dat wegens de beroeringen in de kerk het H. Avondmaal niet kon worden gehouden. Landbouw en Veeteelt. Is de ondergrond van zoodanigen aard, dat hij door zijn rijkdom aan planten voedsel beter is dan de bovengrond, of kan het vermengen van de teellaag met den ondergrond de eerste in goede structuur doen winnen, dan moet men niet nalaten hem boven te brengen. Toch moet men hierbij de grootste voorzich tigheid in acht nemen en ik raad ook ieder aan, dat men niet tot verdieping overga voor dat men eerst eens de resultaten van het losmaken van den onder grond gezien heeft. Brengt men zoo maar voetstoots een laag grond boven, die eeuwen van de inwerking van lucht en licht is verstoken geweest, dan kunnen de nadeelen niet uitblijven. Vóór dat men tot ver dieping overgaat moet heel wat gewikt en gewogen worden. Is de kleilaag b. v. zeer dik, dan kan men heel wat losmaken of bovenbrengen. Heeft men eene dunne kleilaag, dan zou ik niet aanraden haar tot op het zand te verdiepen. Waarschijnlijk zouden zeer veel opgeloste grondstoffen door het zand spoedig naar de diepte gaan. Op de verschillende gronden komen verscheidene uiteenloopende gevallen van dien aard voor en elk landbouwer moet zelf daaruit kunnen op maken of het verdiepen van de bouwvoor al dan niet nuttig kan zijn en zoo ja, tot welke diepte hij zijn grond dan behoort te bewerken. Het verdiepen van den akker kan men op twee manieren tot stand brengen. Ten eerste kan men den ondergrond in éen jaar tot op de gewenschte diepte boven brengen en ten tweeden kan men na korteren of langeren tijd telkens wat dieper ploegen, tot men de gewenschte diepte heeft bereikt. De eerste manier is maar zelden de verkieslijkste, daar zoo'n ongewone diepe bewerking met eene zeer zware bemesting ge paard moet gaan en men maar zelden zooveel mest bezit. Wel is ook eene bemesting vereischte als men slechts weinig dieper ploegt dan gewoonlijk, doch deze bemesting behoeft weinig of niet grooter te zijn dan de gewone bemesting. Eene bemesting is in ieder geval bij diepploegen noodig en vooral moet men niet tot zeer diep ploegen overgaan, als men niet naar evenredigheid mesten kan. Door den mest wordt de grond sterker verdeeld. Dit doet voornamelijk kalk, dat ook vele ijzerzouten on schadelijk maakt. De mest doet den grond meer aan de inwerking van den dampkring bl iotstellen en be vordert de verweering. Door diepere grondbewerking gro ien de planten zeer welig, indien ze overvloed van voedingsstoffen kunnen vinden. De stoffen uit den ondergrond zijn voor het grootste gedeelte ill het eerste jaar voor de planten onopneembaar. De oplosbaarheid van die stof fen wordt bevorderd door de bemesting, die aan de planten tegelijk het noodige voedsel verstrekt. Wil men tot verdieping van de bouwvoor overgaan, dan moet men daarvoor den herfst kiezen en zoo vroeg mogelijk beginnen. De vorst kan dan gedurende den winter heel wat toebrengen tot het geschikter maken van dezen ondergrond. Het bovenbrengen van den ondergrond kan zeer gemakkelijk geschieden met een zoogenaamde ntweevoorder" of wel, men kan twee ploegen achter elkander laten volgen, waarvan de laatste van een hoog strijkbord is voorzien, zoodat de onder grond goed bovenop wordt gewerkt. Verdiept men den grond bij gedeelten, dan kan dit om de 3 of 4 jaren geschieden. Heeft de grond een maal de gewenschte diepte bereikt, dan behoeft men niet tolken jare tot op die diepte te ploegen, 't Is dan voldoende als men om de 7 of 8 jaren den grond opnieuw boven breDgt. woonhuis en erf aan de wed. H. Van Damme voor ƒ880 den hoop, schuur en erf aan J. P. Meijler voor 420 den hoop, 1.12.40 Heet. bouwland aan J. Bek voor 1180 den hoop, huis aan W. Meijler voor ƒ270, allen te Heinkenszand. Ingezonden Stukken. Naar aanleiding der viering rail 's Koniugs aan staande kroonjaar. Mijnheer de Redacteur 1 Het zal zeker wel het hart van ieder rechtgeaard Nederlander goed doen te vernemen, dat 's Konings aanstaande 70ste jaardag op vele, zoo niet op de meeste plaatsen van ons Vaderland wordt gevierd. In de wijze waarop dat vaderlandsche feest zal ge vierd worden, zal, dunkt mij, nog al verschil zijn op te merken. Natuurlijk, hoe wordt in den familiekring een Vkroonjaar" niet op de meest verscheiden wijze, meer of minder feestelijk herdacht! Zoo weet U, dat zoodanig feest onder de plattelandsbewoners in den regel aldus wordt gevierdMen verzoekt tegen dien feestdag een of meer der naaste betrekkingen, of vrien den of burenmen gebruikt veen lekker sloksje", 's middags worden er koeken gegeten en 's avonds wordt een kopje chocolademelk gedronken. Dit alles gebeurt onder gepaste vroolijkheid en gezelligen kout, en bij sommigen 's avonds bij 't leggen van een kaartje. Het spreekt van zelf, dat de jubilatis zoo'n dag of zoo'n avond de held of de heldin van het feest is dat zijn of haar verleden en zijn dan het hoofdonder werp van het gesprek uitmaakt en de guitenstreken en ondeugendheden van den feestvierende, die hij of zij wel eens mochten hebben uitgehaald, daarbij niet vergeten worden, Bij de gegoeden, die zulk een feest vieren, worden de ondergeschikten, of ook wel de armen van het dorp ook niet vergeten. Niet zelden gebeurt het zelfs, dat men dan 's Zondags d. a. v. in het kerk- of armen- busje een bijzondere gift heeft gevonden Zie M. de Red. op zoodanige wijze ongeveer zou, dunkt mij, ook op vele plattelandsgemeenten in Zuid-Beveland het aanstaande kroonjaar van onzen Koning kunnen worden gevierd. Eenvoudig niet waar doch zou dit geen waardige gedachtenisviering zijn Mocht 's Konings 70e jaardag maar overal zoo wor den herdacht Wel is waar zijn er helaas nog duizenden in den lande, die weinig of niets van den Koning of van zijne gewichtige betrekking tot ons Vaderland weten, maar daartegenover staan er minstens zooveel, die op 's Konings aanstaanden jaardag gaarne eens zouden doen, wat anders wel eens bij het vieren van een kroonjaar in den familiekring gebeurt zooals ik boven beschreef. «Maar, het is zoo'n slechte tijd dure gronden, hooge pachten, lage markten, weinig of geen verdiensten, hooge belastingenieder heeft waarlijk genoeg om zijn eigen pakje te dragen". Ik stel mij voor, dat ten plattelande zooal algemeen zal geredeneerd worden. En, wordt er desniettegen staande hier en daar nog eeDS ter eere van 's Konings verjaring op 19 Febr. e. k. een bijzondere bedeeling van levensbehoeften onder de armen gehouden en een feestje aan de schooljeugd gegeven, ik zeg bravo 1 dat moest zóo overal gebeuren of kunnen gebeuren, maar zou het in deze tot andere doeleinden vragen om of beschikbaar stellen van gelden gewettigd zijn of niet? Ik zeg neen, en daarom begrijp ik niet, hoe mijn geachte collega, dhr. Z. D. Van der Bilt La Motthe in uw blad van heden (Dinsdag) nog bijdragen der plattelandsbewoners vraagt of wenscht ten bate eener feestviering binnen Goes. Was het toch niet beter, dat ieder Zuid-Bevelander zijne gave schonk in den zin als door mij hierboven omschreven in de plaats zijner inwoning? en, dat hij dan ook daar op zijne wijze feestvierde? Worden de ingezetenen van Goes niet dagelijks op duizenderlei andere en betere wijze door de plattelandsbewoners van Zuid-Beveland bevoordeeld Geachte Goesenaren! gij roept ons niet op ten uwent te komen vieren den oude-jaarsavondhet Kerst- of Paaschfeest te recht. Laat ons ook alzoo den 19 Februari 1887 thuis vieren. J. WELLEMAN, Burgemeester van Hoedekenskerke. Liefdadigheid. De Commissie voor de (Economische Spijsuitdeeling mocht zich verheugen in de ontvangst eener gift van 25. Onder dankzegging aan den edelen gever, be veelt zij de aan hare zorg toevertrouwde armen ten zeerste aan. Namens de Commissie, J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, Voorzitter. D. HILDERNISSE, Secretaris. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bij publieke verkooping te Heinkenzand, gehouden door den notaris De Ronde Bresser is toegewezen een Onder dankzegging voor de inzage van bovenstaand schrijven van den heer Welleman neem ik de vrijheid dezen optemerken, dat hij aan mijn verzoek, in uw nommer van jl. Dinsdag geuit, wijder strekking toe kent dan in mijne bedoeling ligt en ook dan hij houde het mij ten goede daaruit kan worden getrokken. De heer Welleman toch stelt het voor alsof ik, namens ons feestcomité, giften wensch te innen, die anders wellicht tot eenig nuttig of aange naam doeleinde op 19 Febr. a. s. in de plattelands gemeenten zelf zouden kunnen worden aangewend. Niets ligt minder in mijne bedoeling. Maar, dat zij, die »van buiten" komen om ons feest bijtewonen, geneigd kunnen zijn ons eene geldelijke bijdrage te zenden om dat feest zoo goed mogelijk te doen slagen, is toch zeker niet zulk eene «onbegrijpelijke" veronderstelling. Die giften behoeven geen afbreuk te doen en mogen en zullen dit ook niet doen aan de bijdragen voor plaatselijke feesten te geven. Dat trouwens te plattelande ook nog andere mee ningen omtrent dit punt heerschen dan die van mijn geachten collega bewijst de gift, waarvan ik in uw vorig nommer melding maakte. U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte Z. D. VAN DER BILT LA MOTTHE. Burgerlijke Stand Goes van 26 tot 28 Jan. 1887. Ondertrouwd 27, Johannes Cornelis Albertinus Coppens, 25 j., jm. te Schipluiden en Johanna Maria Almekinders, 23 j., jd. te GoesLaurentius Ca- pello, 23 j., jm. en Elizabeth Pieternella Cornu, 21 j jd. Geboren 27, Neeltje, d. v. Marinus Schippers en Sara Martina Paassen. Overleden 26, Jannetje De Nooijer, 23 d.27, Nicolaas, 2 maanden, z v. Johannes Raas en Cor nelia Rijk28, Frederik Gelok, 25 jaar. Diakenen der Ned. Herv. gemeente alhier brengen hunnen hartelijken dank aan den milden gever voor de bij laatst ondergeteekende bezorgde 25 ten be hoeve hunner armen, die zij, bij toenemende zorgen, in de liefdadigheid ten zeerste blijven aanbevelen. Goes, 27 Januari 1887. Namens Diakenen, M. D. DEKKER, Voorzitter. H. J. ROSKES. waarn. Secretaris. Marktberichten. KRUININGEN, den 26 Januari 1887. Tarwe f 7,10, f6,70. Rogge f5,25, fS,— Winfergerst f 4,80, f 4,50. Zomergerst f 4,60, f 4,40. Haver f 3, f2,25. Erwten f 8,f 6,50, alles per hectoliter. MIDDELBURG, den 27 Januari 1887- De aanvoer van heden uit Walcheren was ruimer dan verleden marktdag en daar de meeste vaarwaters vrij van ijs zijn, was de handel wat levendiger. Nieuwe Tarwe voor verzending en verbruik gekocht van f 7,10 a t'7,25, Rogge f5,40 a fö,50, Wintergerst f4,90 a f 5, Zomergerst f4,40 a f4,50, Witte Boonen f9,50, Bruine Boonen f10,5" a f 10,75 Paardenboonen f6,10, Groene Kookerwten f 8,50 a f 9, Koolzaad f 7,50 a f 7,60 en Zomerzaad f8, f8,50 nominaal, Raapolie f 23, Patentolie f 25, Lijnolie f 26 per vat op 6 wekeD, contant f 1 korting, Lijnkoeken. Zachte f13, harde dito fll per 104 stuks. Boter f 0,80 a f 0,90 per K.G. Eieren f 5,per 100 stuks. Ondertrouwd J. C. A. COPPENS en J. M. ALMEKINDERS. Goes, 27 Januari 1887. M-f). S-» l Psalm 134 vers 3. Zoo de Heere wil en zij leven, f hopen onze geliefde grootouders PIETER ZUIDWEGT en JOZINA DE MUL, op den 2 Februari 1887, hunne 55jarige Echtvereeniging te vieren. Dat de Heere hen nog vele jaren moge sparen is de wensch van hun kleinzoon en achterkleinkinderz. 's-Heer Arendskerke, 29 Jan. 1887. Uit aller naam, JAN VAN SABBEN, A. VAN SABBEN, geb. Van WijnsberoeN. ij Aanstaanden Vrijdag 4 Februari 1887 hopen onze geliefde ouders WILLEM VREEKE en ELIZABETH DE LEEUW hunne 30jarige Echtvereeniging te gedenken. 8 Hunne dankbare kinderen. Nieuw lorp Februari 1887. j| De ondergeteekende betuigt ook langs dezen weg en ook namens zijne mede-eigenaren in den Wiihelmina- polder, warmen en oprechten dank aan de aanvoerders en manschappen der brandweer te Goes, 's-Heer Hendrikskinderen en Wol- fertsdijkvoor de bereidvaardige en krach tige hulp, verleend bij den omvangrijken brand op de hofstede «Hongersdijk" alhier. Aan de brandweer van Wolfertsdijk, die met onderling overleg op het terrein bleef en gedurende dertig uren met voorbeeldigen ijver aan het werk was, om, in samen werking met de spuit te Wilhelminadorp, tot de laatste sporen van het vuur te blus- schen, nog onze bijzondere erkentelijkheid. G. J. VAN DEN BOSCH. Wilhelminadorp. De Notaris DE RONDE BRESSER zal des voormiddags 10 uren te Heinkenszand, achter de herberg van M. Hoondert, pu bliek verkoopen EENfE PARTIJ benevens Planken, Latten, Damhekken, Graanzakken, Kruiwagens, Speel wagentje en Bij akte, op den 18den December 1886 voor den te Kapelle standplaats hebbenden Notaris ALLARD GALLIS MERENS ver leden, zijn de beide naamlooze vennoot schappen Visscherij de Wemeldingschc Compagnie en Visscherij de tweede We meldingschc Compagnie VEREENIGD en is OPGERICHT eene nieuwe naamlooze vennootschap, onder den naam van „Vis scherij de Wemelding8clie Compagnie", gevestigd te Wemeldinge. Deze akte, op welker ontwerp de Ko ninklijke bewilliging is verleend bij Z. M. Besluit van 20 Nov. 1886 no. 26, is in haar geheel opgenomen in de Staats-Cou- rant van 27 Januari 1887 no. 22. Voor de gemeente HOEDEKENSKERKE bennodigd te leveren vrij op de los plaats aan de haven te HOEDEKENSKERKE,voor 1 April 1887. Inschrijvingsbilieften in te zenden vóór 9 Februari 1887, bij den Burgemeester. Voorwaarden liggen te lezen op de Secre tarie. De Notaris J. M. PILAAR te Goes zal des voormiddags te elf uren, te Ellewouds- dijk, in de herberg bij J. Van der Hage, verkoopen: 1°. EEN STEENES te Ellewoudsdijk. groot 18 Aren. Te aanvaarden 1 April 1887. aldaar, groot 2216 Centiaren. aldaar, groot 6980 Centiaren. Te bevragen bij den eigenaar ADR. NIEUWENHUIJZE, te Wemeldinge, of ten kantore van voornoemden Notaris PILAAR. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal des voormidlags te 10 uren, aan de her berg van de Wed. Moeliker te Waarde 1 bruin Ruinpaard, 1 jongen Stier, 2 jonge ^Welschapen, 2 Geiten, Mestputloopers en vette Varkens, 10,000 KG. Mangels en Beesten peen, 2000 KG. Paardenpeen, 3 Amerikaansche Ploegen, partij Tarwe- en Haverstroo, Kanthooi, Aardappelen, Poters, Mest, Hooi- of Graanhark, Juinzaad, Geel- PaardenpeenzaadVeeren Bed met Peluw KachelStoelen Zonneblinden, Tonnen, Banken, Kisten, Blik- en Aardewerk, 1000 Dakpannen enz. ZINDELIJKE GOEDEREN kunnen bij- gebracht worden. De deurwaarder J. DE VOS te Q-oeszal des namiddags te 4 uren, in de herberg bij D. Krijger te Krabbendijkeen des namiddags te 4 uren, in de herberg bij C. Dane te Wemeldinge, eene groote partij EN als Laken, Buksking, Esquimo, Bombazijn, Katoen, Linnen, De kens enz.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2