1887. N°. 13. Zaterdag 29 Januari. 74sle jaargang. Bij dil Hommer behoort een bijvoegsel. treedt buiteu werking -tWCSsCfCSsCS*- fiOSSCH De citgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Veijdagavokd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen al» buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad iö et. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DJTMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 een Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sief hts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen warden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL Na aanstaanden Dinsdag 1 Februari wordt over de nog onbetaalde abonne- ments- en advertentiegelden per post- quitantie beschikt. Heeren Correspondenten, die tot nogtoe verzuimden hunne nota over 1886 in te zenden, wordt verzocht die inzending vóór 1 Febr. a. s. te doen plaatshebhen. De Administratie. Het op 20 Januari 1887 aangekondigde verbod van het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen in deze provincie, met middernacht tusschen den 27en en den 28en Januari 1887. Goes, den 27 Januari 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER GOES, 28 Januari 1887. Men schrijft onsnaar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Lenshoek het volgende: «De heer L. wenscht hulde gebracht te zien aan de voorbeeldige ijver en orde van de Wolfertsdijksche brandweer bij gelegenheid van den brand in den Wilhelminapoïder betoond. Het is altijd aangenaam te bemerken, wanneer iemand in het openbaar de partij opneemt voor de kloeke handelingen van anderen en ais zoodanig zullen de brandweermannen van Wolferts- dijk zeer zeker dankbaar zijn voor hetgeen de heer L. over hun ijver schreef. Maar er is toch nog iets anders waarvoor zij dankbaar kunnen zijn misschien nog meer dan voor de sympathie van den heer L, namelijk de spoedige uitbetaling van het geld, waarvoor zij met hunne spuit op het terrein van den brand zijn gebleven. Toen men namelijk den brand meester was werd door het bestuur van den Wilhelminapoïder aan de brandweer der gemeenten Woifertsdijk en 's-Heer Hendrikskinderen verzocht nog ter plaatse te blijven, teneinde de smeulende en rookends puinhoopen verder te bewaken. Aan de brandweer van 's-Heer Hendrikskin deren is daarvoor 25 betaald; de Wolfertdijksche brand weer ontving eene betaling per man, naar gelang van het aantal uren dat het personeel is gebleven. Dit doet nu alles niets te kort aan den onvermoeiden ijver van de Wolfertdijksche brandweer, maar het ware daarom te meer goed geweest indien de heer L. dit erbij had gemeld. Nu heeft het den schijn alsof het hem meer te doen was U eene hatelijkheid te zeggen, dan om zijne dorpsgenooten te verheerlijken en dat mag toch van hem niet worden verondersteld". Tot zoover het ons gezonden schrijven, waarvoor wij onzen dank betuigen. Omtrent de bedoelingen van den heer L ten onzen opzichte zu'len wij niet in beschou wingen treden, 't Is ons volkomen bekend hoe die vork in den steel zit. Maar dat hij zich minstens aan voor barigheid heeft schuldig gemaakt blijkt uit de heden in ons no. voorkomende advertentie, waarbij wij berichten kunnen, dat bereids aan de brandweer der betreffende gemeenten schriftelijk dank is betuigd. Kruiniugen. Door den gemeenteraad is tot gemeente geneesheer benoemd de heer B. H. R a u f f a e r t arts te Oosterwijk. De Staats-courant van gisteren bevat de statuten der naamlooze vennootschap: «Visscherij de Wemeidingsche compagnie" te Wemel- dinge, 18 Dec. jl. blijkens akte, voor den notaris A. Gallis Merens te Kapelle verleden, opgericht. De zetel der vennootschap is gevestigd te Wemel- dinge ten huize van den directeurzij eindigt den 30 April 1915. Het kapitaal is bepaald op 150,000, verdeeld in 300 volgestorte aandeelen van 500. Als commissarissen zijn benoemd de heeren Cornells Linden- bergh, admr., Louis Paul Zocher, Kornelis Domiuicus, jhr. Pieter Maria George Von Fisenne, Jan Kraaijeveld, terwijl dr. Ferdinand Leo De Leeuw als directeur is benoemd. 's-Heer Arendskerke. Aan de oproeping tot bespre king van de wijze, waarop de verjaardag van Z. M. den Koning zoude worden herdacht, hadden verscheidene ingezetenen gevolg gegeven. Nadat de vergadering door den Burgemeester was ingeleid, werd Z.E.A. door de vergadering bij acclamatie tot eere-voorzitter be noemd. Daarop werd overgegaan tot vaststelling van een programma voor de feestviering, die bij voldoende deelneming zal bestaan in eene bedeeling aan de armen, een schoolfeest voor de jeugd, vermoedelijk eene zang uitvoering in de kerk door de hier bestaande vereeniging «Crescendo" en tot besluit eenig vuurwerk. Voorts is tot regeling van een en ander eene com missie benoemd, die zich deze taak iiet welgevallen. Ierseke. In de Raadszitting van Woensdag avond waren o. a. ingekomen le. de goedkeuring bij Kon. Besluit van de traktementsregeling van den burge meester, den secretaris en de wethouders; 2e. kennis geving dat de heer G. Schipper zijne benoeming tot lid van 't Burg. of Alg. Armbestuur aanneemt3e. ken nisgeving dat de heer P. Poelman herkozen is tot lid van 't Burg. of Alg. Armbestuur en 4e. kennisgeving dat de Minister geen bezwaren meer heeft tegen ge bruik van het ziekenhuis voor de zitting van den land meter van het kadaster den heer Van den Bout. De kerk der Ned. Herv. gemeente is gebouwd op grond, die voor een gedeelte, groot 90 c.A., aan de gemeente toebehoort. Althans volgens het kadaster doch dit is ook de eenige titel van eigendom. Op voorstel van burg. en weth. werd besloten die 90 c.A. kosteloos aan het kerkbestuur over te dragen mits de kerk de kosten van overdracht vo ir haar rekening neme. Een ingekomen verzoek van het Burg. of Atg. Arm bestuur om het ledental van dit bestuur van 3 op 5 te brengen werd met algemeene stemmen ingewilligd en burg. en weth. werden gemachtigd het reglement voor dat bestuur dienovereenkomstig te wijzigen. Het contract tusschen het gemeente- en het kerk bestuur omtrent den torenbouw en het gebruik der klok, bij notariëele akte opgemaakt, werd voorgelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van het in de vorige zitting gevallen besluit tot uitstel van de aanstelling eens 3en onder wijzers op school 1 heeft de districts-schoolopziener eene conferentie gehad met burg. en weth. Daarna heeft de eerste aan burg. en weth. een schrijven ge zonden van den volgenden inhoud (zakelijk)le. op 1 Januari II. moest die 3e onderwijzer reeds in functie geweest zijn. De aanstelling mag niet verschoven worden tot na de vergrooting der school2e. beide scholen zijn overbevolkt. Er is plaats voor 100 kinderen te weinig. School I (dorp) ligt het eerst aan de beurt om vergroot te worden. Daa:om wordt den Raad in overweging gegeven onverwijld tot het bijbouwen van 2 lokalen op het plein over te gaan3e. aangezien daardoor weer een zware last (van ongeveer 6000) op de schouders der gemeente gelegd wordt en ook met het oog op eene eerlijke concurrentie met de bijzon dere school alhier, acht de schoolopziener eene matige schoolgeldheffing billijk en redelijk. Punt voor punt bracht de Voorzitter dit schrijven in behandeling. Tot de aanstelling van een onderwijzer werd beslo ten (de Voorz. had liever eene onderwijzeres gewild) de vergrooting der school werd met 5 tegen 2 stem men uitgesteldde schoolgeldheffiog op beide open bare scholen werd met 6 stemmen tegen 1 in beginsel aangenomen. Over het bedrag en de wijze van heffing zal later worden beslist. Daarna werd met algemeene stemmen aangenomen een voorstel om machtiging te vragen tot het bekos tigen van den aankoop der zijkanten-weg uit het ba tig slot. Het Burg. Armbestuur geeft 700 voor de kosten van het openbaar onderwijs, en het Rijk vergoedt van die 700 niet de 30 pet. Daaromtrent kwam dus eene aanmerking voor van Ged. Staten op de begrooting Nu heeft evenwel het Burg. Armbestuur te kennen gegeven, dat die 700 gegeven worden voor de sala rissen der onderwijzers en niet voor de onderwijskos ten in het algemeen. Daarom werd besloten zich niet bij de aanmerking van Ged. Staten (vermindering der inkomsten met ƒ210) neer te leggen, maar de 700 naar een ander hoofdstuk over te brengen, waardoor men ook de 30 pet. er van vergoed krijgen zal. Een verzoek van eenige bewoners der Dwarsdrijvers straat, om plaatsing van een lantaren, zal bij de plaat sing der 5 nieuwe lantarens in overweging worden genomen. Een verzoek van het kerkbestuur om den muur om de kerk te vervangen door een ijzeren hek werd in gewilligd, al moet daardoor ook de aloude klapbank vervallen. Het geschil met den heer Van Heel is opgeheven, nadat deze een nadere uitlegging aan zijn brief gege ven had. Ten slotte stelde de Voorzitter voor dat het gemeen tebestuur het initiatief zoude nemen tot de viering van 's Konings 70sten verjaardag. Hij zou wenschen dat de Raad een subsidie toestond, dat inteekenlijsten circu leerden en dat alie kindeven, ook die der bijzondere school, feestelijk onthaald werden. Hij wenschte allen een exemplaar der pas verschenen «Levensbeschrijving van Z. M." als een blijvend aandenken te schenken en verder te onthalen op broodjes en melk of iets derge lijks. Kan er dan nog iets anders gebeuren, zooveel te beter. Daar er heel wat te regelen zal zijn zou hij eene feestcommissie willen samenstellen uit de raadslelen, dei hoofden der scho'en en de heeren ds. Vermaas, ds. Van Vlaanderen, Sauer, P. Sandee, Van der Endt, Muller, Hage, Nunhebei, Lemson en Molhoek, welke tot deelneming zullen worden uitgenoodigd. Hij stelde voor dat de Raad eene subsidie van 50 toesta. Dit werd met algemeene s'emmen aangeno men en daarna de vergadering gesloten. De Min. van Binn. Zaken, overwegende, dat blijkens ingekomen ambtsberichten de epizoö ie van schaapspokken uit Zeeland is geweken, heeft bepaald dat, met ingang van 31 dezer, de artt. 1 en 2 van het Koninklijk besluit nopens de vee ziekten nist langer van toepassing zijn op de in ge melde beschikking vermelde gemeenten Klinge, Graauw, Kapelle en Rilland-Bath. Ierseke. Door het initiatief van den voorz., den heer Nonhebei, en de samenwerking van verschillende krach ten, vierde ons Nutsdepartement gisteravond een allergenoegelijkst feest, nl. het éeojarig bestaan van het departement. Na de feestrede van den voor zitter over het motto »De liefde is de band der vol making" werd door éen viertal leden onder algemeenen bijval een tooneelstukje opgevoerd «Een oude rat in de val"; de zangvereeniging «Oefening en uitspanning", die genoodigd was, gaf bij wijze van verrassing een drietal zangstukkende vier gebroeders Van Dijke gaven een tweetal strijkquartetten en verschillende heeven ernstige of geestige bijdragen. Het programma, dat dus aangenaam afwisselde, sloot met «Die Reise nach Jerusalem", in Holiaudsche bewoordingen, het welk het meest stof tot lachen gaf. Door verschillende heeren werden hartelijke woorden van dank en waardeering gesproken, o. a. door den Burgemeester, die betuigde dezen avond vereerd te zijn Burgemeester vau Ierseke te wezen. Deze feestavond zal zeker niet spoedig vergeten wor den en naar wij hopen medewerken tot vermeerdering van den bloei en het ledental van ons Departement. Middelburg. In de gisterenavond gehoudene alge meene jaarlijksche vergadering der onlangs alhier opgerichte Vereeniging tot bevordering van animale koepokinenting werd het eerste jaarverslag uitgebracht, waaruit o. a. bleak dat de vereeniging als rechtspersoon was erkend, dat het getal contribueerende leden en donateurs 106 bedroeg en dat 360 vaccinatiën, alsmede ruim 300 hervacci- natiën waren verricht. De rekening over 1886 werd goedgekeurd in ontvang op 1130,49 b,; in uitgaaf op 1103,49, alzoo een batig slot van 27,00%; onder de ontvangsten zijn begrepen de door het rijk, de provincie en de gemeente toegekende subsidiën. De begrooting van 1887 werd in ontvang en uitgaaf op 1153 vastgesteld. De secretaris, de heer A. De Vulder van Noorden, die aan de beurt van aftreding was, werd herkozen. Tot militair lid van den militieraad in Zeeland is benoemd luit.-kol. Folkerts, prov.-adj. in Zeeland, en tot zijn plaatsvervanger kapt. Bouman, van het 3e regt. inf. Woensdagavond werd te Middelburg eene com missie geconstitueerd om op den 70en jaardag van Z. M. den Koning aan de kinderen van de scholen voor on- en minvermogenden schoolfeesten te bereiden. Het bestuur bestaat uit de heeren jhr. mr. W. M. De Brauw, Commissaris des Konings, eere voorzitter W. J. Sprenger, wethouder, voorzitter jhr. mr. W. II, Snouck Hurgronje en mr. Gratama. Verder behooren tot de commissie eenige invloedrijke ingezetenen, benevens de hoofden der scholen, waar onder ook die van de diaconie-school met den bijbel. Het getal kinderen, waaronder ook van de bewaar scholen behooren, zat ongeveer 1700 bedragen. Ook aan de armen van alle gezindten zullen levens middelen worden uitgereikt, zoo de bijdragen van de ingezetenen de commissie daartoe in staat btellen. In verschillende straten vormen zich buurtcommissiën ter gezamenlijke versiering van de door hen bewoond wordende straten. Van eene repetitie te Utrecht van den nationalen feestzang van de heeren Fiore deila Neve en C. Coenen, die op 19 Februari a. s. ook hier zal worden uitge voerd, zegt het U. D. De verzen zijn fraai, zoet vloeiend en gevoelvol, zonder al te week te worden de muziek is zangerig, welluidend, liefelijk en toch krachtvol, en er komen passages in voor, die inder daad indrukwekkend en aangrijpend zijn. De stenographen van de Kamer hebben dezer dagen, naar men ons meedeelt, een bewijs geleverd van buitengewone bekwaamheid. Bij een der enquóte-verliooren kwam een getuige voor, die Hol- landsch sprak noch verstond. Het geheele verhoor moest in het Fransch plaats hebben. Da vragen en antwoorden kruisten elkaar met de gewone snelheid een uur lang. En binnen een kwartier na den afloop lag het verbaal, waarin woord voor woord het gansche vet hoor was opgenomen, in het Ilollandsch uitgeschreven gereed ter tafel. (IV. R. Ct.) 't Was in 1853, zegt mej. Mercier in haar boek over arbeiderswoningen, dat onze Koning bij een bezoek aan de hoofdstad de treurige wijze had opgemerkt, waarop ons volk voor een groot gedeelte gehuisvest is. De kelders en krotten diep in den grond, waar duizenden begraven waren reeds vóór hun dood, hadden Zr. Ms. aandacht getrokken, en in de residentie teruggekeerd, was het eerste werk des Konings een opdracht aan het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, om een on derzoek intestellen naar en rapport uittebrengen over de eischen eener goede arbeiderswoning en de middeleD, om in den bestaanden toestand verbetering te brengen. Dat rapport werd uitgebracht, en de Koning liet het voor eigen rekening drukken en zoo algemeen ver spreiden. Sedert de verschijning van dat rapport zijn de han den ineengeslagen. De behoefte aan verbetering lag daarin zoo bloot voor aller oog, dat de ondernemingsgeest spoedig vaar dig werd over honderden, die aan 't bouwen togen, terwijl de gezondheidscommissie tegelijkertijd tot de ontdekking kwam, dat zij te lang in de bestaande treurige toestanden had berust. 's Konings woord was het sein, en in enkele jaren was de toestand verbeterd, zóo belangrijk verbeterd, dat velen zich den ouden toestand thans niet meer kunnen voorstellen. Om de gevolgen te kunnen berekenen van eene mogelijke vrijstelling van grondbelasting voor schoolgebouwen, die toebehooren aan als rechts persoon erkende vereenigingen, waarop bij de behan deling der staatsbegrooting voor 1887 in de Tweede Kamer is aangedrongen heeft de minister van binnenl. zaken, ten behoeve van zijn ambtgenoot van financiën, aan de commissarissen des Konings eene opgaaf ge vraagd van de in elke gemeente gevestigde al of niet gesubsidieerde scholen van vereenigingeG, met vermel ding van den naam der school en der vereeniging be nevens den aard van het daarin gegeven onderwijs. Ten bewijze met hoeveel voortvarendheid van 's ochtends vroeg tot 's avonds 10 uren (met electrisch licht) aan het gebouw voor de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam wordt gearbeid, kan dienen, dat de eerste opgaande stijl Maandag 10 Januari werd gezet en thans reeds na genoeg het geheele geraamte van het hoofdgebouw is verrezen. De president der hoofJcommissie, de heer A. J. C. J. S. Bergsma, is naar Leipzig vertrokken, om de internationale tentoonstelling voor volksvoeding en kookkunst bij te wonen. Onder de geleerden, die voor de jury dezer tentoonstelling zijn uitgenoodigd, is ook Pi of. Forster van Amsterdam (lid van de regelings commissie voor de Amsterdamsche tentoonstelling). Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. geschreven Met de werving van troepen voor het leger in Nederlandsch-Indië' moet het, naar luid van vertrouwbare inlichtingen, zeer slecht gesteld zijn. Er bieden zich, in dezen tijd vau mindere werkzaam heden zelfs, maar zeer weinigen aan, en voor die enkelen zijn de eischen om aangenomen te worden zoo hoog gesteld, dat nauwelijks l/3 daaraan voldoet. Na dat gisteren een detachement van 44 man alhier embarkeerde, moet de manschap in het werfdepot te Harderwijk, met inbegrip der invaliden die in het hospitaal opgenomen zijn, ternauwernood het getal van 25 te boven gaan. Nu is 5 Februari als d ig aan gewezen waarop te Rotterdam 33 man moeten em- barkeeren, als er nl. zich voor dien dag nog aanmelden. Het 14-daagsch verlof van den kolonialen militair vóór zijn vertrek uit het moederland moet dan ook reeds tot 3 dagen ingekrompen zijn, terwijl niettegenstaande de aanvraag der militaire autoriteiten uit Indië om 5000 man troepen in den loop van 1887, het con tingent door de regeering op 2000 man is bepaald. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Tolen ds. Pop te Hagestein. Heinkenszand. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier C. Hartwigsen, candidaat te Utrecht. Ierseke. Woensdag vierde Ds. H. Vermaas zijn 25-jarige ambtsvervulling. De deelneming was alge meen en gelukwenschen en geschenken stroomden hem toe. Zoo werd hem onder de kleinere verrassingen een beker op zilveren voet en een prachtuitgave vau Milton's Verloren Paradijs vereerd, en door zijne gemeenteleden werd hein een prachtige pendule met coupes van cuivre poli en een kristallen fruitschaal met zilveren monteering als een blijvende herinnering aan dezen hengelijken dag aangeboden. De koraal-

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1