1887. N°. 10. Zaterdag 22 Januari. 74ste jaargang. vervoer vau vrachten op de wegen, NATIONALE MILITIE, Strijd op kerkelijk gebied. GOESC Cï^SsCïsCïsCS^- Do itgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdao en Vbïjdasavokd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kvzartaai, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DIT MA R, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. cöiiiwr. De prijs der gewone advertentiën is vaD 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Ingevolge bevel van den heer Commissaria des Ko- ninga in deze provincie is het overeenkomstig het reglement beperkt, aanvangende te middernacht tu&schen den 20n en den 21n Januari 1887. De uitvoerige aankondigingen zijn ter gewone plaatsen aangeplakt Goes, den 20 Januari 1887. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER Het Register van inschrijving, met de daaruit opge maakte Alphabetische lijst voor de over 1886, voor de lichting van 1887, liggen van beden tot en met 28 Januari e k. ter inzage. Gedurende dien tijd kunnen tegen register en lijst bezwaren worden ingebracht bij den heer Commissaris des Ronings in dit gewest, door tusschenkomst *an den burgemeester dezer gemeente, zulks op oogezegeld papier, maar door de noodige bewijsstukken gestaafd. Goes, den 20 Januari 1887- Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Toen dr. Kuyper in zijn haat tegen het openbaar onderwijs ook de hoogescholen in den ban deed en eene welgeslaagde poging aanwendde om eene vrije universiteit" te stichten, was het te voorzien, dat zich in een niet te verre toekomst het groote bezwaar zou opdoenhoe den theologanten, die deze inrichting zal afwerpen, een predikantsplaats te bezorgen. Aangezien de vrije universiteit het recht mist om den doctors titel te verleenen, zou voor hen geene plaats te ver werven zijn onder de predikanten bij de Ned. Herv. Gem., tenzij zij promoveerden aan éeu der s verderfe lijke" rijks-universiteiten. De Christelijk Gereformeer den hebben hunne theologische school te Kampen, die in de behoefte aan leeraren bij die gemeenten voorziet en de andere godsdienstige secten zouden wel evenmin hare voorgangers bij de vrije universiteit gaan zoeken. Het spreekwoord «komt tijd, komt raad" deed echter in de eerste jaren ook in dezen de bezorgdheid niet zeer stijgen, doch toen eindelijk het oogenblik begon te naderen, waarop Knyper's stichting hare leerlingen der volmaking nabij zag komen, moest een uitweg worden gevonden. De Amsterdamsche quaestie over het beheer der kerkelijke goederen met de inbezitneming van ker ken enz., die zich verleden jaar heeft voorgedaan, ligt nog te versch in het geheugen om daarover nader uitte- weiden en wij kunnen volstaan met erop te wijzen, dat zij het sein gaf en misschien wel opzettelijk was in het leven geroepen om een reden te hebben, ten einde zich aftescbeiden Dat juist het beheer der kerkelijke goederen werd aangegrepen als een middel om twee dracht te brengen in de Hervormde kerk gaf het voordeel, dat, indien eens die goederen geheel of gedeel telijk moesten worden afgestaan, al dadelijk een fonds bestond, waardoor voor een groot deel de financiëele bezwaren, aan het stichten eener nieuwe kerkorde ver bonden, waren opgeheven. De beslissing der Synode in de Amsterdamsche quaestie is bekend en het gevolg daarvan is geweest, dat velen zich aan het synodaal verband hebben ont trokken en zich vereenigd hebben tot een genoot schap, dat voorshands de vdoleerende" kerk wordt ge noemd. Want en hierop dient vooral gewezen te worden zij die zich bij dr. Kuyper hebben aange sloten en zich dus aan de Synode hebben onttrokken, staan thans feitelijk buiten de Ned Herv. kerk door de scheuring, die zij zelf hebben teweeggebracht. De jdoleerende" kerk, bestaande uit hen, die hier en daar zich hebben afgescheiden, zal zich moeten organiseeren en een eerste stap daartoe is geweest het onlangs te Amsterdam gehouden congres en wanneer dan die organisatie heeft plaatsgehad zal zij het kerk genootschap zijn, waarbij de studenten in de godge leerdheid der vrije universiteit als voorgangers zullen kunnen optreden. Intusschen mist die kerk voorshands de noodige fondsen. Wel zullen haar verschillende giften toestroo- men de heer Hovy schonk zooals wij op gezag van het Katholieke blad de Tijd mededeelden niet minder dan een ton gouds, doch wanneer in meerdere gemeenten kerken moeten worden gesticht, zal er wel een groot fonds noodig zijn om al de kosten te kunnen dragen en hetzij die gelden zullen worden beheerd door een centraal comité, hetzij iedere gemeente op eigen wieken moet drijven, er zal een herhaald beroep moeten worden gedaan op de offervaardigheid van hen, die zich bij die vdoleerende" kerk aansluiten. Nu is het voorzeker een feit, dat zelden met milder hand wordt gegeveD, dan waar het geldt de stichting of handhaving «van een kerkgenootschapmaar men zie in dezen niet voorbij, dat een groot deel der giften zal moeten worden gebezigd om de vrije universiteit zeifin stand te houden. Immers, zij moet in de eerste plaats gesteund worden, wil zij aan haar doel: de kweekschool der benoodigde predikanten te zijn, vol doen en dat de kosten voor die universiteit niet gering zijn is te begrijpen, wanneer het o. a waar is, wat onlangs werd beweerd en wat niet is tegengesproken, dat de professoren aan die inrichting een traktement genieten van 5000 's jaars. Wanneer men dan daarbij nagaat, dat éen dier professoren, onze Goesche afgevaardigde jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, als zoodanig nog 2000 geniet, dan is het te hopen, dat hij van die 7000 op bescheiden voet zal kunnen leven. Meer dan dat mag niet verwacht worden, immers anders zou toch hunne liefde voor den naaste dien heeren professoren in de eerste plaats verplichten zich zelf met wat minder tevreden te stellen, om zoodoende de offervaardigen ook wat minder dikwijls in den zak te doen tasten. Intusschen al die offers zullen wellicht met bereid willigheid worden gebracht en zelfs de armste zal gaarne zijn penningske afzonderen, wanneer dit het eeuige middel is om zijne behoeften op geestelijk ge bied te kunnen voldoen. Maar dit is het eenige middel niet. De bestaande reglementen der Ned. Herv. kerk zijn vrijgevig ge noeg om zoowel orthodoxen als modernen in dat kerkgenootschap te vereenigen en er bestaat dus voor de eersten geen reden om zich daaraan te ont trekken. Door de toenemende orthodoxie zijn in de laatste jat en de modernen meer en meer uit de kerk teruggedrongen en zijn hunne tegenstanders op kerke lijk gebied in meest alle plaatsen de heerschende partij geworden. Zoo ooit dan is er nu wel de minste reden om zich aftescheiden en al de predi kanten met dr. Kuyper incluis hebben hunne oplei ding aan de rijks-universiteiten genoten en zich onder worpen aan het beginsel, dat de Synode het hoogste kerkbestuur is. Maar thans moest er eene beweging op touw worden gezet, wilden niet de studenten der vrije universiteit, die zich goedwillig aan de leiding van dr. Kuyper hadden toevertrouwd, op een gegeven oogenblik broodeloos zijn en teneinde aan die bewe ging eenig motief, eenig beginsel ten grondslag te leggen, wordt verkondigd, dat alleen de terugkeer tot den tijd der Dordtsche Synode de eenige wijze is om zijn godsdienst behoorlijk te belijden. Eerst voor zijne universiteit, thans voor zijne discipelen vraagt dr. Kuyper de geldelijke offers om in het eind daarvoor hetzelfde te geven wat ook de Ned. Herv. kerk geven kan en ook werkelijk geeft. En wat zullen nu de gevolgen ziju van deze kerke lijke beroeringen In de eerste plaats een eindeloos getwist over de meerdere of mindere rechtzinnigheid van de predi kanten tusschen orthodoxen, die vóór en andere die tegen de vrije universiteit zijn. Die strijd zal zich wellicht van den kansel, maar ook in het huis dijk leven doen gelden en twist en tweedracht zaaien, in plaats van tot verbroedering te leiden, zooals dan toch wel zeker een der hoofdbeginselen van den christelijken godsdienst is. Maar in de tweede plaats zullen Kuyper's universi teit en zijne »do!eerende" kerken offers eischen, die natuurlijk aan de diaconieën onthonden worden, terwijl de thans ontstane scheuring op zichzelf reeds de in komsten dier lichamen belangrijk zal verminderen. Zoodoende zullen vermoedelijk de armen ten slotte de meest lijdende partij zijn van het heilloos twist vuur door dr. Kuyper en zijne garde ontstoken. Vooraan in den strijd staan natuurlijk eenige heeren professoren der vrije universiteit, die alleen door de instandhou ding dezer inrichting hun professoraat kunnen behou den, en verder de nu afgezette Amsterdamsche predi kanten, die volgens eene mededeeling in verschillende bladen zich bij de ndoleerende" kerk voorloopig zullen tevreden stellen met een traktement vanvier duizend gulden. Maar bet ergste van alles is het voorzeker wel, dat door een en ander de kerk opnieuw de bron wordt van strijd, van broederstrijd, waardoor al weder een groot deel van hen die de kerk trouw bleven, zich van haar zal afwenden, omdat zij niet geelt wat zij als het hoogste goed beschouwenliefde, vrede, eenheid, die zoo schoon door de kerk kunnen bevorderd worden. Het ergste is, dat de overblijvende aanhangers der kerk in jammerlijke verdeeldheid een bitteren strijd tegen elkaar gaan voeren, die te heviger is naarmate leiders als Kuyper daarvan aan het hoold staan. Het ergste is dat de liefde meer en meer uit de kerk verdwijnt en het zwaard daarvoor in de plaats wordt gesteld. Het ergste is dat op zoo revolutionaire wijze het voor beeld wordt gegeven om zich aan het wettig gezag te onttrekken en zelt als regeering op te treden, ter wijl men de wettigheid van het vroeger gezag een voudig ontkent. Niemand zal dr. Kuyper of wien ook het recht ontzeggen zich aftescheiden van eeu bestaand kerkgenootschap, maar dit mag niet gepaard gaan, zooals in dezen, met opvordering van wat aan de ver laten wordende vereeniging behoort. Inderdaad er wordt gevaarlijk spel gespeeld. Van alle kanten teekenen, dat op sociaal gebied groote dingen te wachten staan. Dr. Kuyper en de zijnen hebben gezorgd dat daarnaast de godsdienststrijd wellicht nog gevaarlijker dan die op sociaal gebied, ontbrande. Wie weet wat in ae laatste jaren derI9e eeuw over ons land beschoren is. Hoewel wij anders geene beschouwingen over kerke lijke quaestiën in ons blad leveren, vooral niet wanneer zooals nu de strijd zich bepaalt tusschen orthodoxen onderling en de liberalen of modernen er geheel buiten staan, zoo meenden wij toch voor ditmaal eene uitzon dering te moeten maken, teneinde te waarschuwen tegen de onderneming van dr. Kuyper door aantegeven met welke bedoeling de scheuring is tot stand gebracht en wat hare gevolgen zullen zijn. Te eerder gevoelden wij ons daartoe genoopt nu meer en meer blijkt dat men in enkele plaatsen in onze provincie niet wars is van het denkbeeld om zich van de Herv. Kerk aftescheiden en nu bovendien een ander Zeeuwsch blad zich ook op kerkelijk gebied blijk baar onder dr. Kuyper's vanen schaart. Aan ieder thans de keuze, of ook hij aan diens leiband wil loopen, hem en de zijnen steunen in hun opzet en rampspoed over kerk en vaderland brengen wil. GOES, 21 Jauuari 1887. De ontzettende brand in de nabijheid onzer ge meente, waardoor een groot deel van onze brandweer was uitgerukt; sterfgevallen, waardoor eenige anders trouw opkomende families verhinderd waren, ziedaar bekende oorzaken waarom onze Schouwburgzaal bij de opvoering van het tooneelgezelschap van den heer Alex Faassen gisteravond slechts zeer matig bezet was. Wij wagen het, eene derde oorzaak te onder stellen en wel dat tog al verscheidene personen zijn thuis gebleven, alleen op de titels van de opgevoerde stukken afgaande. Het doet ons leed te moeten zeggen dat »de af wezigen ditmaal geen ongelijk hadden". Een vrijge zel in de klem moge, wat bekort en beschaafd, stof in zich bevatten voor een nastukje, het is ten eenen- male onvoldoende om als hoofdnummer voor een avond te dienen. Blijkbaar kon dan ook noch de inhoud van het stuk noch de uitvoering ervan aan het publiek bevallen. Zoo mogelijk was dit in nog erger mate het geval met het nastukje Kiespijn"dat in éen woord ontzettend flauw was. Bij geen enkel bedrijf was dan ook zelfs een eenigszins tamelijk applaus te bespeuren 't Komt ons voor, dat de heer Alex. Faassen zich eene verkeerde voorstelling van ons publiek maakt als hij meent dat het met dergelijke stukken tevreden is. Wij weten niet of er bijzondere bezwaren bestonden om hier, evenals te Middelburg en te Bsrgen-op-Zoom, de Salon-luitenant op te voeren, maar wij meenen den heer Faassen zoowel als het publiek een dienst te bewijzen, wanneer wij openlijk hier verklaren, dat de opvoering van gisteravond volstrekt niet voldaan heeft. Toch wordt het Rotterd. gezelschap hier op prijs gesteld, wat zeker blijken zal wanneer het met betere stukken komt. Wij geven dan ook dan heer Faassen in overweging een volgenden keer in dien geest den goeden naam van zijn gezelschap te hand haven en de gunst van ons publiek te komen herwinnen. Het Rott. N.blad bevatte dezer dagen een arti kel: »Het aanstaand Koningsfeest", dat we met genoegen lazen en waarvan een kort uittreksel wellicht in onze omgeving nog enkele lauwen of on verschilligen zou kunnen opwekken om dien dag met meer dan gewonen luister te vieren, waartoe het blad zeer aanspoort. Wel is in dien tijd erkent het voor openbaar vreugdebetoon het seizoen niet bepaald in ons voor deel. Men loopt eenig gevaar, het een of ander onder deel van het programma te zien mislukken. Maar de tweede helft van de maand Februari kan toch soms zoo verrukkelijk mooi zijn, dat men de lente reeds tot volle heerschappij waant te zijn gekomen. Maar al is zulks nu, onverhoopt, dit jaar het geval niet, wat zou het dan nog Maak eenvoudig uw rooster van werkzaamheden" zoo ruim en zoo veel zijdig, dat het eigenlijk niet hinderen zal, al wordt een gedeelte van de plannen door boos weder verijdeld; er zal dan nog genoeg van terecht komen, om de feest viering lang in het geheugen bewaard te doen blijven. Laat ons ook een beetje vertrouwen op ons gelukkig gesternte, en op de traditioneele Oranjezon. «Misschien zal ergens de bedenking worden geopperd, dat de tijden te slecht zijn om feest te vieren. Jawel, voor pessimisten en zwaarhoofden zijn natuurlijk de tijden nooit goed genoeg, maar die soort van lui zullen we nu eens niet aan 't woord laten. Zou het inder daad sóo naar met ons gesteld zijn, dat het ons ontbreekt aan opgewektheid om met het geëerbiedigd Hoofd van den Staat ons eens een dag te verheugen over den grooten zegen, die aan Nederland is geschonken doordien hij ons tot in hoogen ouderdom gespaard blijft; om gemeenschappelijk den wensch uit te spreken, en dien ook in het gemoed onzer kinderen te doen rijzen(wij cursiveeren Red dat nog vele jaren aan zijn leven zullen worden toegevoegd? Bovendien, als het waar is dat de tijden niet best zijn, dan zal de druk daarvan wel het meest door de behoeftigen gevoeld worden: Wat belet ons, om juist hun een ruim aan deel in de vreugde te bezorgen? Feestvieren kost geld, dat is zekeroch, er is geld geno* g als men de koorden der beurs maar niet al te angstvallig vastgeknoopt houdt. »Dat God hem vreugd en voorspoed geef en menig tiental jaren", zoo klonk vaak ons lied. Het volbrengen van het zevende tiental, de intrede van het achtste, welks einde wij ook eenmaal met den Vorst hopen te vieren, dat mogen wij wel een heuge lijk feit noemen. Volken, die aan hun vorstenhuis ge hecht zijn, plegen dergelijke datums niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Onze vreugde zal een frisschen lauwer vlechten om de grijze lokken van den Vorst. De 19e Februari van 1887 moet een soort van herhaling worden van de Meidagen van 1874, toen we 's Vorsten vijf-en-twiutigjarig regeerings-jubilaeum vierden." Door Ged. Staten zijn ter bepaling van het aandeel door de gemeenten te dragen in het ge deelte, hetwelk door de provincie in de lichting voor de nationale militie van 1887 moet worden geleverd, o. a. samengevoegd de gemeenten Ellewoudsdijk en 's-Heer Abtskerke. Gisteren is te Amsterdam gevormd eene Neder- landsche Vereeniging van meelfabrikanten. Zij stelt zich ten doel, door alle geoorloofde middelen de gemeenschappelijke belangen te bevorderen der meel fabrikanten in Nederland. Tot bestuurder is o. a. ge kozen de heer M. Salberg te Goes. 's-Heerenltoek. Door een suikerfabrikant wordt in deze streken 12 besteed per 1000 kilo netto suikerbietendit is zeker een prijs die voor vele landbouwers aanlokkelijk schijnt, maar met het oog op de lage prijzen van de suiker, is het toch veel gewaagd, want de fabrikanten, die zulk een prijs besteden, kunnen niet anders zaaien, dan een soort van bieten welke rijk aan suiker, maar van een zeer kleine opbrengst voor den landbouwer zijn. Men kan soms met ƒ10 per 1000 kilo beter zijn bij een goed soort vau bieten dan aan 12 bij bovenge noemd soort. Wissekerke. Woensdagavond werd alhier onder voorzitterschap van dhr. M. Hooze eene vergadering van ingezetenen gehouden, ten einde te bespreken om 'sKonings 7 On jaardag alhier feestelijk te herdenken. Er werd besloten: lo. Feest te vieren; 2o. ter bestrijding der kosten een adres te richten tot den gemeenteraad om eene bijdrage uit de gemeente kas; 3o lijsten in de gemeente te doeo circuleeren tot inschrijving van vrijwillige bijdragen en 4o. vast- testellen als voorloopig programma: a. extra-bedeeling aan de armen; b. vuurwerkc. ontsteken van vreugde vuren en d. illuminatie. Bij stemming werden tot leden der feest commissie benoemd de heeren: M. Hooze, J. L. Kluijt, G. L. v. d. Heijde, A. T. C. Swenne, An. Boone, Q. J M. Janssen, J. Marcusse Mz., W. Bioekhoven, H. Meulen- berg, J. v. d. Berge, L. Bierens, C. N. v. d. Heijde, At. De Looff Lz. en P. Willemsen; terwijl bij accla matie tot eere-voorzitter dier commissie werd benoemd de heer W. J. Vader, burgemeester. De commissie zal ter aanvanging harer werkzaam heden eene vergadering houden op a. s. Maandag. De vergadering werd door den voorzitter met een opwekkend woord tot gepaste feestviering gesloten, nadat op zijn voorstel door alle aanwezigen, staande en met ongedekten hoofde, het Volkslied was ge zongen. De betrokken eigenaren der aange wezen gronden voor eenelnlaagkade te Ellewoudsdijk zijn tegen Woensdag 26 dezer uitgenoodigd om te verschijoen voor de Rechtbank te Middelburg ten einde aldaar te worden gehoord over de onteigening hunner perceelen, die zij tot dusver wegens geringen prijs niet in der minne konden over dragen. Zooals vroeger werd gemeld hebben 14 belangheb benden van de 20 overeenkomsten aangegaan. De adsistent A. W. J. Jansen is met 1 Febr. overgeplaatst van Waalwijk naar het post- en telegraafkantoor te Tolen. Vlisslngen, De reeds vroeger vermelde uitvoering van Worp's nieuwe kindercautate «Vacantie", door en het daaraan verbonden feestje voor de leerlingen van den zangcursus van «Vlissing's Mannenkoor", had-

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1