Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Werklieden-Vereeuiging „Eigen Hulp" Nu er in langen tijd in Goes geene t o o n e e 1- voorstelling is gegeven koesteren wij gegronde hoop, dat de voorstelling op morgen door het gunstig bekende gezelschap van den heer Alex. Faassen door een talrijk publiek zal worden bijgewoond. Wij hopen dan ook, dat velen van deze gelegenheid zullen gebruik maken om weder eens eene tooneelvoorstelling te genieten, die, afgaande op de goede keuze van stukken welke het gezelschap van den heer Faassen bezit, zeker wel weder een genoegelijken avond zal bezorgen. De Christelijke Jongelingsvereeniging «Ken den Heere in al uwe wegen" alhier hieft weder besloten, gelijk ten vorige jare, haar lokaal open te stellen ge durende de lotingsdagen voor de Nationale Militie voor de jongelingen, die er aan deel moeten nemen, ten einde ze zoo mogelijk op deze wijze uit de herbergen te houden gratis zal er weder koffie, bier enz. te verkrijgen zijn. Ierseke. Bij de plaatsgehad hebbende verkiezing voor een Gemeenteraadslid hebben van de 146 kiezers 98 hunne stem uitgebracht. Hiervan ver kregen de heeren C. A. E. Sauer, J. Boone, J. Lemson en P. Sandee respectievelijk, 38, 22,13 en 6 stemmen. De overige waren over 7 verschillende personen ver deeld, terwijl 5 van onwaarde waren. De herstemming tusschen de twee eerstgenoemden is bepaald op 31 Jan. Als aan mazelen lijdenden zijn aangegeven 474. Hiervan zijn 58 hersteld en 6 overleden. Met 1 Jan. jl. is dhr. J. C. Van der Keilen, stationschef 5e kl. te Rilland-Bath, bevorderd tot stati onschef 4e kl. Kruiningen. Ook in deze gemeente zal men den 70en verjaardag van Z. M. den Koning niet onopge merkt voorbij laten gaan. Eene gisteravond gehoudene, op initiatief van eenige ingezetenen bijeen gekomen vergadering op de bovenzaal van den heer Zijlmaas, werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond en daarin eene commissie van elf leden, met den burgemeester als eere-voorzitter benoemd, tot vaststelling van het programma der feestvieringdeze commissie zal aan staanden Vrijdagavond daartoe en om zich te coo- stitueeren vergaderen, terwijl reeds dadelijk tot secretaris-penningmeester benoemd werd de heer H. C. J. Dominicus. Het fanfaren muziekgezelschap «Een dracht maakt Macht" heeft zich beschikbaar gesteld om de feesten op eene of andere wijze opteluisteren of een concert te geven. Omtrent de Zaterdagavond gehouden bijeenkomst te Wolfertsdijk tot bespreking van de viering van 's Konings jaardag vernemen wij het volgende Nog al velen waren ter herberg bij V. Strien op gegaan, in afwachting plaats nemende in de gelag kamer. Op het gestelde uur verschenen de heeren Lenshoek, Weststrate, de oppositieleden uit den ge meenteraad met enkele aanhangers hunner partij en namen zitting in de aangrenzende vergaderkamer. Toen de deuren eenige oogenblikken daarna geopend werden, en men eene toespraak cf uitnoodiging ver wachtte, werd door den kastelein slechts gezegd «Wie wil, kan naar binnen gaan 1" Niemand voldeed hieraan, zoodat de deuren gesloten werden. Naar het schijnt heeft men toen daar binnen toch eene feestcommissie benoemd, waartoe bereids 4 van hen behoorden, die toen uitgegaan zijn om de 4 overigen in persoon daarvoor uittenoodigen. Bij een der aangezochten werd bepaalde afwijzing ondervon den maar bij twee anderen werd wel lang tegenstand ontmoet, doch aan den sterken aandrang moet, naar men zegt, eindelijk toegegeven zijn. Of het nu reeds gelukt is, nog iemand te vinden, is nog niet gebleken. Kortgene. Ook hier heeft zich eene commissie ge vormd met het doel den aanstaanden Koningsver jaardag feestelijk te herdenken. Z j bestaat uit de heeren J. Z Risch als voorzitter, K. Van Rooijen, J. Hoebeke, A. Maas en P. Verburg Jr., de laatste als secretaris-penningmeester. Er zal eene lijst circu- leeren en bij genoegzame deelneming op 19 Februari eene bedeeling plaats hebben aan de armen, onthaling der schoolkinderen en verder volksspelen en festiviteiten. Te Middelburg is overleden de heer J a c. De K a n t e r, aan wiens nagedachtenis de M. Cf. een woord van hulde brengt. Als lid van de Kamer van koophandel, van de commissie van toezicht op het midd. ond., van het bestuur der ambachtsschool, als penningmeester van het Nuts-departement, heeft hij steeds getoond voor de publieke zaak hart te bezitten. Op nog menig ander gebied heeft hij de belangen van Middelburg behartigd en was een warm voor stander en bevorderaar der liberale beginselen. Naar het Vaderland, verneemt hebben zich tot nogtoe, voor de reeds 4 weken geleden opengevallen, toch waarlijk niet te versmaden betrekking van griffier bij de Rechtbank te Zieriksee, pas drie kandidaten bij de leden van dat college aan gemeld. Benoemd tot leden van den militie raad in Zeeland, lichting 1887, tot voorzitter graaf Van Lijndentot plaatsvervanger mr. D. A. Berdenis Van Berlekom, leden der staten van Zee land, tot lid W. J. Sprenger, wethouder en tot zijn plaatsvervanger, mr. A. P. Snouck Hurgronje, raads lid van Middelburg. Bij kon. besluit is o. a. benoemd tot] surnumerair bij het bestuur der directe belast., invoerr. en acc. dhr. B. H. P. Janssen. De miliciens der 1 i c h t i n g 1 8 8 6, be- hoorende tot het wapen der infanterie, voor zoover zij niet door het lot voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen, zullen den 30n April met onbepaald verlof vertrekken, terwijl de overigen den 12n Sept. in het genot van dat verlof zullen worden gesteld. Da Min. van Binn. Zaken heeft den Raad van Epe doen mededeelen, dat zijnerzijds bezwaar staat, om de verordeningen van dien Raad tot heffing en invordering eener belasting op het gebruik en genot van de grintwegen, te betalen door die inwoners, welke paarden in eigendom of gebruik hebben, aan Zijner Majesteits goedkeuring te onder werpen 's Ministers bezwaren gronden zich daarop, dat de voorgestelde heffing in strijd zou zijn met art. 240 der Gemeentewet, volgens welk artikel geen andere trekdieren dan honden voorwerp van plaatse lijke belasting mogen zijn en art. 235 dier wet ten deze niet toepasselijk kan worden geacht. 's-Gravenhage. Domela Nieuwenliuis, die niet vol daan had aan de oproeping om zich bij de Justitie aan te melden tot het ondergaan zijner straf, is heden voormiddag te 11 uren in het socialisten-locaal Wal halla gearresteerd en voorloopig naar het huis van bewaring gebracht. Alhoewel eene nieuwsgierige volks menigte op de been was, werd de orde niet verstoord. Het voorstel om de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde te ontbinden is met 127 tegen 4 stemmen verworpen; van de 160 leden stemden er 132. De inrichting wordt eenigszins gewijzigd de Vereeniging zal zich voortaan uitsluitend de belangen van het kadaster, en niet ook die der ambtenaren, aantrekken. Door het departement van binnenlandsche zaken is uitgegeven eene kaart, aantoonende het getal inrichtingen tot verpleging van zieken, dat der geneeskundigen en dat der vroedvrouwen in elke gemeente des rijks in het jaar 1886. Door ver schillende teekens is een en ander aangeduid. Het geheel levert een even duidelijk als volledig overzicht op van de geneeskundige hulp in Nederland. In eene beschouwing over de houding van som mige woordvoerders der Gereformeerden, die tegen de Rijksuniversiteiten uitvaren en ze kweekplaatsen des ongeloofs noemen, maar toch hunne zonen daar hunne opleiding laten genieten, uit de heer M. Van Noort in het Utr Dagbl. de vrees, dat na het Gereformeerd congres de doleerende Kerk dolende gemeenten zal stichten. Als maar de dolende gemeenten geen dolle gemeenten worden, die de orde ook buiten de Kerk verstoren, merkt de Arnh. Ct. op. Een beschouwing van De Werkmansb. over het zetten van de tering naar de nering in het ar beidersgezin was slechts een breede inleiding om te komen tot een korte opmerking. De hoogleeraar Beaujon heeft in de «Bijdragen" van het Statistisch Instituut de wenschelijkheid aanbevolen om huishoudboekjes aan te leggen en, ten einde daaraan te komen, de mede werking ingeroepen van geestelijken, bezoekbroeders, armverzorgers enz. De Wmb. maakt nu de opmerking, dat bestuurders en leden van arbeidskringen daarbij vooral van dienst konden zijn, omdat de berekeningen niet uitsluitend van belang zijn voor die gezinnen, welke door bovengenoemde heeren worden bezocht, maar geen geschikter middel is aan te wijzen om op de hoogte te komen van den algemeenen toestand, dan zulke gegevens ook uit den arbeiderskring, met loonen van 7.50 tot 15 50, in verschillende streken des lands, te verzamelen en aan een beredeneerde vergelijking te onderwerpen. Tot het samenbrengen van zooveel mogelijk gegevens van dien aard spoort De Wmb. alzoo dringend aan. Onder de in den laatsten tijd bekend geworden feiten en redeneeringen over Pasteur's inenting tegen de hondsdolheid, verdient bijzondere op merking hetgeen de proffessor in de ziektekunde Peter heeft bekend gemaakt. Hij is nl. uit de waarneming van een geval, waai bij Pasteur herhaaldelijk een ge beten patient had ingeënt, tot het besluit gekomen, dat de dood van dien lijder het gevolg is geweest niet van den beet des honds (die misschien niet eens dol geweest is), maar van de inenting met de vergiftige zenuwstof zelf. In casu zou het dus eigenlijk meer eene inenting van de dolheid, dan tegen de dolheid zijn. Intusschen zijn allen, ook in de Academiën te Parijs, het nog niet eens over Peter's opvatting. Nader is gebleken zoo meldt men aan de N. R. Ct dat niet prof. dr. G. D. L. Huet te Leiden is benoem tot correspondeerend lid der Aca demie vaa Wetenschappen te St.-Petersburg, maar de heer De G o e j eproffessor in de Arabische taal bij de universiteit te Leiden. Aanschouwelijk stelt het weekblad De Amsterd. het deze week in plaat voor, dat alle Souvereinen en Potentaten van Europa «de v r e d e s p ij p" rooken, met vaten dynamiet en buskruit om zich heen, met kanon, geweer en zwaard en puntkogels voor zich, terwijl in een hoekje weggedoken de Hollander, met zijn Goudsche pijp in den mond, lekker is ingedut bij de lectuur van de Grondwet 1 Eenige leden der Eerste Kamer meenen te weten, Jat in onze Oostindische bezittingen valsche rijks daalders in omloop zijn, van geen grootere waarde dan 0 60. Is. werd in een der Begrootinsverslagen gevraagd, de R-geering met dat feit en den omvang er van bekend Wat denkt zij er tegen te doen Bedankt voor het beroep naar Aalsmeer door ds. Van den Bergen te Kortgene. Ook te Vlissingen heerscht op kerkelijk gebied beweging en worden plannen gemaakt om zich bij de «doleerenden" te Amsterdam aantesluiten. Er zou of zal eene deputatie naar Amsterdam gezonden worden, om te trachten eenen der afgezette predikanten te bewegen, te Vlissingen oefeningen te komen houden. Voor zoo ver bekeud houden de drie predikanten te Vlissingen zich tot nog toe buiten de quaestie. (W. R. Ct.) Naar de Tijd verneemt zou de heer W. Hovy een ton gouds hebben gegeven aan de doleerende kerk te Amsterdam. Naar men verneemt, zal de quaestie over het rechtmatig eigendom van de kerke-goederen van Am sterdam in het midden der volgende maand voor den Iloogen Raad worden behandeld. Zoodra nl. tengevolge van het kerkelijk conflict twee kerkelijke commissiën tegenover elkander stonden, die beide aanspraken deden gelden op de uitkeering van de rente van kapitalen, ten behoeve der Herv. Kerk op het Grootboek vast gezet, weigerde de directie de uitbetaling daarvan, wat nu reeds een jaar aanhoudt, zoodat de dienst doende predikanten op dit oogenblik allen een som van ƒ1100, het zg. gemeente-tractement over 1886, ten achter zijn. Daarin deelen ook de geschorste en thans afgezette vijf predikanten tot op den 6n Dec. 1886, den dag waarop de eindbeslissing der volle Svnode hun bekend werd. In die beslissing heeft de Synode uitdrukkelijk gelast, dat het inhouden van het tractement niet zou gerekend worden van de schor sing noch van de beslissing der Synodus contracta, maar van de beslissing der Synodus plena, waardoor de heeren een buitenkansje beliepen van ongeveer fi 400. Van vertrouwbare zijde wordt medegedeeld, dat de vijf predikanten te Amsterdam, die thans tot de zg. «Doleerende Kerk" behooren, financiëel in beter doen geraken dan de predikanten der Ned. Herv. Kerk; hun tractement zou nl. op ƒ4000 a ƒ4500 zijn be paald. Aan alle leden der «Doleerende Kerk" is een circulaire gericht, waarin gevraagd wordt, de verdien sten of het inkomen van éen week slechts van het geheele jaar aan de opzieners enz. af te staan, welk offer bereidvaardig wordt gebracht. Omtrent de deelnemii g aan het dezer dagen ge houden Gereformeerd Kerkelijk Congres wordt van die zelfde zijde gezegd, dat daarbij tegenwoordig wa ren ongeveer 400 personen die tot de afgescheiden gemeenten beho ren, benevens velen die als dissenti- eerende tot geenerlei erkend kerkgenootschap behooren. Prof. Hoedemaker zal weldra het hoogleeraarsambt aan de «Vrije Universiteit" neerleggen en wordt ver vangen door dr. Geesink. (D.) De commissie voor de zaken der Waalsche kerken heeft tot haren president gekozen den heer J. H. Gerlach, Waalsch predikant te Middelburg. Door de Permanente Commisse tot de algemeene zaken van het Nedeil. Israël, kerkgenootschap zijn bij circulaire alle gemeenten in Nederland aandachtig ge maakt op het heuglijk feest, dat op 19 Februari voor Z. M. den Koning zal worden gevierd. De commissie verzocht, dat ter gelegenheid van dat feest in de syna- goges een buiter,gewone bidstond zal worden gehouden. Ook de Kerkeraad van Klundert heeft den band met de Synode verbroken. St. Annaland. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier de heer A. Geluk van Poortvliet. De St.-Ct. no. 14 bevat het programma voor het in de maand Juli e. k. te houden examen tot toelating aan de Rijkskweekscholen voor onderwijzers, bedoeld bij art. 25 der regelen voor de Rijkskweek scholen, vastgesteld bij Kon. besluit van 28 Mei 1879. Wolfertsdijk. Vanwege de Vereeniging: «Land bouw en Veeteelt" alhier werd, ter voldoening aan een voorstel door een der leden in de laatst gehoudene gewone vergadering ingediend, jl. Maandagavond eene buitengewone vergadering gehouden. Dit voorstel was gegrond op art. 3 der statuten, aldus luidende «De Vereeniging gegrond op het associatie-stelsel, of het bevorderen van gemeenschappelijke belangen door on derlinge samenwerking tracht tevens bevorderlijk te zijn aan de belaDgen van den arbeidenden stand, door: a. het zooveel mogelijk verschaffen van arbeid ge durende den winter; b. het verleenen van hare medewerking tot het oprichten van spaarkassen en ondersteuningsfondsen voor zieken en voor bejaarden, die voor den arbeid ongeschikt geworden zijn c. de inlichting en het beheer dier fondsen worden bij afzonderlijke statuten geregeld, enaan speciale commissiën opgedragen." Na uitvoerige bespreking van de wijze, waarop de Vereeniging het doelmatigst het gedane voorstel in toepassing zou kunnen brengen, werd eene commissie benoemd en aan deze opgedragenhet beramen van zoodanige werkzaamheden, waarmede de behoeftige klasse in den winter eenige verdiensten zoude erlan gen. Door een lid dier commissie werd ten slotte nog een punt ter sprake gebracht, in het belang van zieke en bejaarde arbeiders, hetgeen bepaaldelijk tot een na Ier onderzoek heeft geleid. ZESDE JAARVERSLAG VAN DE TE GOES. Geachte Leden! Wederom is de tijd daar, om u op de hoogte te stellen van hetgeen er gedurende het verloopen jaar vanwege de vereeniging is gedaan. In de eerste plaats moet gemeld worden dat onze vereeniging in allen deele vooruitgegaan is. In allen deele zeggen wij. Want niet alleeD is het aantal der gewone leden sterk toegenomen, maar ook de gelde lijke aangelegenheden verbeterden. Een bepaling in een reglement van de firma Wed. J. H. C. Kakebeeke Gz., waarin gezegd wordt dat alle vaste werklieden lid eener instelling moeten zijn, die ingeval van ziekte geldelijke uitkeering verstrekken, is zeker wel oorzaak geweest dat er zich een 6 tal arbeiders na de in werking treding van dit reglement zich bij onze vereeniging aanmeldden. Vóór het in werking stellen van dit reglement hadden zich reeds 14 arbeiders van die firma bij onze vereeniging aan gesloten. Ook zijn er die de voork»ur geven aan het lidmaat schap van andere hier bestaande vereenigingen, b.- v. de St. Josephs-vereeniging of de afdeeling van de vereeni ging «Patrimonium' en zich daarbij aansluiten. En wat de geldmiddelen der vereeniging betreft, het spreekt van zelf dat bij eene toeneming van het ledental de opbrengst wegens contributie vermeerdert daarbij gevorgd het geringe aantal zieken in verge lijking met vorige jaren en een aanzienlijk goed slot van het dienstjaar 1885, dan mogen wij zeggen dat onze vereeniging bloeit. Doch in dien toestand kan ook verandering komen, het aantal leden kan verminderen en het getal der -te doene uitkeeringen kan vermeerderen. Het bestuur meende dan ook wel te doen met een voorstel in behandeling te brengen om een reserve kas te scheppen door verhooging der wekelijksche contributie met 2 cent, welke 2 cent moesten kunnen dienen voor verschillende doeleinden, zooals het ver strekken van uitkeering wanneer er leden zijn die langer dan 12 weken buiten staat zijn te werken, em genoegelijke bijeenkomsten daarvan te houden enz. Maar het bestuur moest zijn voorstel [prijs geven, omdat er bij de behandeling een niet geringe tegen stand bij de leden werd waargenomen. Voorloopig, verklaarde de voorzitter in de vergade ring van 9 Juli 1886, zal het voorstel om eene reserve kas te scheppen door het bestuur worden ingetrokken. Het bestuur was op 1 Januari 1886 samengesteld als volgt L. Sampon, voorzitter; D. C. Seller, vice-voorzitter J. J. G Van den Broeke, 1 e secretarisF Hillebrarid, 2e secretarisB. C. Gesquièrre, penningmeester J. C. De Beste Az. en A. M. Sampon, Commissarissen. De heer Van den Broeke nam in den loop van het jaar zijn ontslag als secretaris en tevens als lid van het bestuur. In zijne plaats werd gekozen L. F. Fagel Jr.. die tevens het secretariaat op zich nam. Tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren L Sampon, F. Hillebrand en J. C. De Beste Az. met 31 December 1886 had op den 24 dier maand eene verkiezing plaats en werden de twee laatsten herkozen. De heer Sampon verzocht niet meer in aanmerking te komen tengevolge van zijne benoeming als amanu ensis aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Groningen. In zijne plaats werd gekozen de heer J. J. G. Van den Broeke, die de benoeming aannam. Een woord van lof zij hier gebracht aan onzen af getreden voorzitter. Van af het bestaan der vereeniging in het bestuur zitting gehad hebbende, toonde hij te zijn«de rechte man op de rechte plaats" en was hem volkomen het voorzitterschap toevertrouwd Veel heeft Sampon voor de vereeniging «Eigen Hulp" gedaan en hij liet niet na, den bloei van de vereeniging zooveel in zijn vermogen was te bevorderen. Dat de leden zijnen arbeid waardeerden hebben zij getoond door hem het lidmaatschap van verdienste aantebieden en hem een stoffelijk bewijs van aandenken te schenken. Wij wenschen dat het hem en zijn gezin in zijne nieuwe omgeving steeds wel moge gaan en hopen dat hij onze vereeniging zal blijven gedenken. Evenals in vorige jaren hebben wij getracht den leden eenige aangename en nuttige avonden te ver schaffen, door het uitnoodigen van eenige heeren om voor de vereeniging lezingen te houden. Wij hadden het genoegen onze pogingen met gun- stigen uitslag bekroond te zien. Reeds twee lezingen hebben plaatsgehad eene door den heer B. H. Heldt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Amsterdam, en eene door den heer H. G. Hartman Jz., Secretaris der gemeente Goes. De twee andere lezingen wachten u binnenkort en wij uiten den wensch, dat de heeren Breetvelt en Vorsterman van Oyen een even groot gehoor mogen hebben als aan den heer Heldt ten deel viel. De opkomst bij de lezing van den heer Hartman was niet grootzoowel van de leden onzer vereenigiDg als van de niet-leden. Gaarne zag het bestuur dat de opkomst op de vol gende lezingen bewees dat volksvoordrachten gewenscht zijn. Evenals vorige jaren hadden de lezingen plaats ge heel buiten bezwaar van de kas der vereeniging en ook ditmaal zonder kosten voor de sprekers. Door het circuleeren eener inteekenlijst hebben wij getracht een garantiefonds te verkrijgen en dit is ons volkomen gelukt. De inteekeningen stellen ons in staat om, zoo de opbrengst der entréegelden onvoldoende is, tot dek king der kosten op de lezingen vallende, deze uit dat garantiefonds te bestrijden. Het bestuur onzer vereeniging werd in den loop van het jaar vanwege de commissie van enquête uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzocht om be antwoording van de schets van hoofdpunten van het onderzoek naar de werking en uitbreiding van de wet van 19 September 1874 (Staatsblad no. 130) en naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen. Zooveel mogelijk heeft zij die schets beantwoord. Het reglement van orde voor de vergaderingen der vereeniging, door het bestuur ontworpen, mocht de goedkeuring der algemeene vergadering verwerven. Ziedaar de voornaamste punten in ons zesde ver- eenigingsjaar behandeld. De rekening van den penningmeester over het afge- loopen dienstjaar is als volgt Ontvangsten: goed slot dierstjaar 1885 470,28 contributie gewone leden 322,80 bijdragen buitengewone leden 78, entree gelden 6,25 boeten3,62 rente spaarbank 1885/86 14,72 Samen 895,67 Uitgaven: drukwerk in 1885 10.59 gas 4,54 keuring leden3,50 uitkeering bij ziekte 259, onkosten lokaal,50 bodeloon15, concierge5, porto's,24 Samen 298,38 Zoodat de rekening over 1886 sluit met een voordeelig soldo van597,29 Gaarne brengen wij een woord van dank aan den heer Gesquièrre voor de wijze waarop hij zich van zijne taak als penningmeester ook dit jaar wederom heeft gekweten. In 1886 zijn 25 personen tot de vereeniging als gewoon lid toegetreden. HET BESTUUR.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2