1887. N°. 9. Donderdag 20 Januari. 74ste jaargang. Bij (lil nonimer behoort een bijvoegsel. GOESCHE De itgave dezer Courant geschiedt Maand ao, Woensdag en Vrijdaoavowd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nummers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advortentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, hnwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbend# dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 19 Januari 1887. De tweede algemeene bijeenkomst ter bespreking eener feestviering te Goes, bij gelegenheid van 's Konings 70en jaardag, had jl. Maandagavond in de bovenzaal van het »Café Hartman" plaats. Een hon derdtal belangstellenden was opgekomen. De Voorzitter van het voorloopig comité, de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, opende de vergadering met het doen van eenige mededeelingen. o. a. dat de Burgemeester het eere-voorzitterschap der commissie en de Majoor der schutterij het lidmaatschap daar van hadden aanvaard. Voorts, dat de vijf leden van het comité met de vertegenwoordigers van de ver schillende vereenigingen en sociëteiten eens vergadering hadden gehouden en daarin een ontwerp programma voor de feestviering was vastgesteld. In beginsel was besloten dat zal plaats hebben een algemeen volksfeest, terwijl aan de vereenigingen en sociëteiten zal worden overgelaten om in eigen kring nog amusementen te organiseeren. Voor het eerste zou de steun der vereeni gingen gevraagd worden en Spr. wenschte thans te ver nemen op welke bijdrage van ieder van deze het comité rekenen kon. Hij voegde er bij dat de vertegenwoor diger der sociëteit sVan Ongenuchten Vrij" verhinderd was deze vergadering bij te wonen, doch dat die sociëteit de groote zaal met het tooDeeldecoratief voor het avondfeest en de concertzaal voor de repetitiën van de cantate gratis zou afstaan, terwijl men voor ver lichting in overleg kon treden met den kastelein. Achtereenvolgens werden nu toegezegd door: het comité voor volksvermaken ƒ100, Eensgezindheid 50, Eigen Hulp, Jacoba Van Beieren, Unie, Vriendenkring, Prinses Marie en de Prins Van Oranje elk 10 en Streven naar Hooger 5. De vereenigingen Excelsior, Hercules en Eloquentia verklaarden geene fondsen te hebben, maar bereid te zijn, om, waar dit mogelijk is, mede te werken tot het welslagen der feestviering. Nog deelde de Voorzitter mede, dat het comité zich gewend had tot den gemeenteraad met verzoek om ondersteuning van de plannen tot feestviering, hetzij door eene geldelijke bijdrage, hetzij door illuminatie van het Stadhuis of op andere wijze eu dat het voor loopig programma luiddelo. Optocht van de school kinderen, gevolgd door onthaal in verschillende locali- teiten; 2o. Parade van de schutterij; 3o. Uitvoering der feestcantate van Coenen in de Wandelkerk; lo. Matinee musicale op de Groote Markt5o. Uitvoering van de VereenigiDg voor Volksvermaken; 6o. Vuur werk. Hij bracht dit programma nu in behandeling. De heer M. De Jonge Jz. vroeg het wcord en ver klaarde op de uitdrukkelijke oproeping in de courant met eenige partijgenooten te zijn opgekomen; anders zouden zij zich niet hebben vertoond. De commissie was samengesteld uit manuen van éene partij en tot de anti-revolutionairen was geene uitnoodiging tot deelneming gericht. Toen eene collecte moest gehouden worden voor de vervolgde Joden in Rusland en bij andere gelegenheden wist men de anti-revolutionairen wel te vinden, waarom na niet? Spr. is wel ingeno men met eene feestviering ter eere van den Koning, maar kan niet medegaan met het ontwerp-programma. Hij wil uitvoering der feestcantate en bedeeling der armen. Dit laatste komt hem, vooral met het oog op den benarden stand van zaken en het jaargetijde der feestviering, het meest geschikt voor. Desnoods wil bij ook onthaal der schoolkinderen, maar meer niet. Spr. ia met zijne partijgenooten opgekomen om het verwijt te ontgaan, van geen eerbied voor den Vorst te hebben, ofschoon ook dit onnoodig was, want bij gewone ver jaardagen van de leden van het Vorstelijk huis gaau de anti-revolutionairen voor met hunne feestvreugde aan den dag te leggen door bet uitsteken der vlag, hoeveel te meer dan thans. Doch de levensopvatting der anti-revolutionairen verschilt zoodanig van die der liberalen, dat zij niet te zamen feest kunnen vieren. De Voorzitter beantwoordde den vorigen spreker. Hij verklaarde het verwijt van partijdigheid, den leden van het voorloopig comité aangewreven, verre van zich te werpen. Het niet tegenwoordig zijn der antirevo lutionairen op de eerste bijeenkomst was het bewijs, dat die partij niet wilde medewerken tot eene feest viering. De heer De Jonge vergist zich, wanneer hij spreekt van zde commissie". Deze is er niet, althans non niet. Drie maanden geleden werd reeds tot spreker van verschillende zijden de uitnoodiging gericht om iets op touw te zetten, maar spr. nam eene afwachtende houding aan. Toen echter het tijdstip der feestviering al meer en meer naderde en niemand iets deed, heeft hij in vereeniging met vier heeren eene oproeping ge daan van belangstellenden, ten einde een algemeen feest te organiseeren. Die oproeping heeft de gewenschte gevolgen gehad, doch in de bijeenkomst, waarop alle vereenigingen en personen van allen rang en stand tegenwoordig waren, schitterde de antirevolutionaire partij door hare afwezigheiden dit is zeer te be treuren. Spr. heeft evenveel liefde voor den Koning als de antirevolutionairen, maar heelt ook evenveel recht om op zijne wijze feest te vieren. De heer De Jonge vergist zich echter, als hij meent, dat de uitvoe ring der plannen in verkeerde handen is, want er is nog geene commissie. De vergadering is vrij om straks eene commissie te benoemen, bestaande uit geheel andere mannen dan de leden van het voorloopig comité. Het tweede nommer van het door den heer De Jonge aangegeven programma lacht ook spr. toe, doch hij meent, dat de armbesturen zelf wel eene bedeeling aan hunne behoeftigen zullen doen. Maar spr. houdt ook van genoegen voor het volk. Vroeger zijn meer malen prettige feestvieringen georganiseerd en steeds in de beste orde afgeloopen Spr. wist niet, dat er menschen waren, die niet wilden medewerken tot het organiseeren van een eoWcsfeest. De heer De Jonge herneemt, gelezen te hebben dat er een permanente commissie was, en te moeten denken aan een partijzaak, dewijl zij uit vijf liberale heereu bestond. Hij erkent dat de Voorzitter is de rechte man op de rechte plaats voor eene feestviering, maar men had tot de anti-revolutionairen eene uitnoodiging tot deelneming moeten richten. Zelfs in hun orgaaD, De Zeeuw, is de advertentie tot oproeping niet geplaatst Spr. herhaalt, dat zij, anti-revolutionairen, zoo in levensopvatting met de liberalen verschillen, dat zij niet willen mededoen in de feestviering op de wijze als de liberalen voorstellen. Wil men eene bedeeling aan de armen, spr. zal de eerste zijn, die daarvoor zijne portemonnaie zal opendoen. Hij wil echter geen pret maken, want, naar zijn gevoelen, is de Koning daarmede niet gediend. De heer Hartman brengt nog in het midden, dat de heer De Jonge zich vergist als hij meent, dat er eene permanente commissie is Op de laatste bijeenkomst werd door den heer Fransen Van de Putte uitdrukke lijk gewenscht, dat de heeren als voorloopig Comité zouden blijven. Wat het verwijt aangaat dat geen op roeping in De Zeeuw is geplaatst, spr. gelooft dat het voldoende was die oproeping te plaatsen in de Goesche Courant en desnoods ook in het Volksblad, als de meest gelezen bladen der gemeente, terwijl rDe Zeeuw" nog slechts kortelings ontstond. Het bewijs is dan ook verkre gen dat de oproeping voldoende was, niet alleen door de talrijke opkomst van belangstellenden, maar ook door de aanwezigheid van den heer De Jonge en zijne partij genoten. Dat de armen bedeeld zullen worden, zal spr. zeer toejuichen, maar hij gelooft dat dit de plicht der armbesturen is en dat deze dat zullen doen, even als bij andere gelegenheden uit eigen fondsen. Waar het nu geldt den 70sten jaardag van deu laatsten raannelijken telg uit het huis van Oranje, mag wel een nationaal feest gevierd worden. Hij is een nazaat van den grooten Zwijger en heeft van dezen met het deviessik zal handhaven" ook het devies van den edelen Engelbert: sdat zal ik zijD, Nassau"! geërfd. Zijn volk kan niet anders dan vreugde betoonen in de heuglijke gebeurtenis, dat het zijn Koning tot op zijn 70en jaardag mag bezitten. Zijne dankbaarheid moet zich ook nu, evenals bij onze voorvaderen, uiten in een nationaal feest. Om aan het verlangen van den heer De Jonge echter te gemoet te komen, stelt hij voor, aan het programma toe te voegen, dat de arm besturen zullen worden uitgenoodigd, eene bedeeling aan hunne gealimenteerden te doen. De heer De Jongevoor de derde maal het woord voerende, zegt reeds verschooning te hebben gevraagd voor zijne meening dat het comité eene permanente commissie was. Overigens kan hij niet nalaten, te verklaren, dat de woorden van den heer Hartman beter waren geweest in den mond van het comité, dat waarlijk geen verdediger noodig heeft. Onze va deren vierden feesten, maar toen schonk de Oost- Indische Compagnie 166 pet en waren het dus betere tijden. Hij moet nogmaals herhalen, dat de anti-revo lutionairen omtrent het verschil in levensopvatting niet kunnen mededoen in de feestviering der liberalen. De heer De Vos zegt niet te zullen antwoorden op de insinuatiën door den heer De Jonge naar het hoofd der liberalen geslingerd. Wij weten nu, dat de anti revolutionairen niet zullen mededoen in het feest, en hij stelt voor, dat de vergadering bij acclamatie zich vereenige met het programma, behoudens bespreking der onderdeelen. De Voorzitter deelt mede, dat van den Burgemeester is ingekomen eene missive, houdende bezwaar tegen den optocht der schoolkinderen, om het jaargetijde. Het spreekt ven zelf, dat het comité geen recht heeft om te eischen dat de kinderen aan dien optocht deel nemen, maar eveneens, dat die optocht bij ongunstige weersgesteldheid niet zal doorgaan. Hij acht echter den optocht wel gewenscht, om het nationaliteitsge voel bij de kinderen optewekken. Een tweede wenk van den Burgemeester betreft het vuurwerk, waarvoor hij liever zou zien eene bedeeling van niet-bedeelde armen, en die wenk kan nader overwogen worden, Doch Spr. heeft nu nog éene vraag aan den heer De Jonge, en wel dezewat hij kan aanvoeren tegen het programma De heer De Jonge antwoordt, dat hij hoofdzakelijk om de kosten tegen het programma is. Overigens ge looft hij zijne gemoedsbezwaren niet te behoeven te openbaren. Hij stelt de commissie wel niet aanspra kelijk voor wat gebeuren kan, maar moet toch zijn vrees voor de gevolgen kenbaar maken. Even als de Burgemeester is hij tegen den optocht der school kinderen, en hij blijft aandringen op eene bedeeling.f De heeren M. De JoDge Jz. en gevolg verlaten de vergadering. Op verzoek van den heer Roskes komen nu de af zonderlijke nommers van het programma in behandeling. De heer Breelvelt deelt mede, dat het comité voor volksvermaken ook een algemeenen optocht wil orga niseeren en verzoekt de verschillende vereenigingen en sociëteiten, die daaraan willen deel nemen, dit aan hem kenbaar te maken, met opgave van de wijze waarop of van het doel, dat zij beoogen. De heer Fransen Van de Putte doet de vraag, of de vergadering vertrouwen stelt in het comité en of allen, die aanwezig zijn, willen medewerken tot het welslagen der feestviering? Deze vraag wordt met een algemeen applaus be antwoord. De optocht der schoolkinderen wordt nu onder de ge stelde reserve goedgekeurd, evenals de parade der schutterij, waaromtrent den Majoor verzocht zal worden deze wat vroeger dan gewoonlijk, bijv. te 10 uren, te houden. Vervolgens worden aangenomen: uitvoering der feest-cantate, matinée-musicale en volksconcert. De avondfeesten zullen geregeld worden door het comité voor volksvermaken. Eindelijk komt in behandeling het vuurwerk. De heer Fransen Van de Putte betoogt, dat dit nommer van het programma natuurlijk afhankelijk is van het geld, en vraagt, of het, met het oog op wat de burgemeester schrijft, niet goed zou zijn, de wen- sciielijkheid alleen uittespreken. De Voorzitter zegt, dat de leden der feestcommissie persoonlijk zullen rondgaan tot het doen der collecte en dat, als de uitkomst er vau bekend is, nog eene bijeenkomst zal gehouden worden ter definitieve be slissing. Het ontwerp-programma wordt voorloopig aange nomen en vastgesteld. Nu hadden nog eenige besprekingen van verschil lende onderwerpen plaatso a. de bedeeling aan niet bedeelde armen die zeer wenschelijk werd geachthet engageeren van een muziekkorps; het organiseeren van een algemeenen optocht, waarbij de heer Breetvelt den steun van het comité van Volksvermaken opnieuw toezegt, enz. Nadat op voorstel van den heer Van Schelven het voorloopig comité in een permanent bestuur was ver anderd, en het bestuur zich het recht had voorbe houden, uit de verschillende vereenigingen zich leden te assumeeren, werd d n voorzitter door den heer Van der Poll dank gezegd voor de leiding der ver gadering, en de bijeenkomst vervolgens gesloten. Gisteren werd in een der zalen van het koffie huis »de Prins van Oranje" eene vergadering gehou den van da afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, die door 34 leden werd bij gewoond. De Voorzitter, de heer E. Van den Bosch, bracht rapport uit over de zomervergadering van het hoofd bestuur, waaruit o. a. bleek, lo. dat de afdeeling Tolen een deficit had verkregen van p. m. 600, door het mingunstige weer tijdens de tentoonstelling, en dat uit de kas van het hoofdbestuur ƒ50 was geschon ken 2o. dat de landbouwcursus te Oostburg, die in October 1885 slechts door 2 leerlingen werd bijge woond, later tot 18 leerlingen gestegen was, waarom daarvoor een subsidie door het hoofdbestuur verleend was3o. dat de Friesche maatschappij adbsesie had verzocht aan een adres om eene belasting op het ka pitaal in portefeuille te verkrijgen, wdk verzoek was aangehouden 4o. dat dit jaar de tentoonstelling te Hulst zal plaats hebben en daarbij zal gehouden wor den een wedstrijd van vlaswerktuigen5o. dat het genootschap vau nijverheid in de provincie Groningen het verzoek had gedaan om een adres tot de Regee ring te richten ten einde eene verlaging van 30 pet. op de schatting der ongebouwde eigendommen te ver krijgen, doch dat dit verzoek was gerefuteerd, dewijl men in Zeeland niet te klagen had over de schatting en ook, omdat, werd het verzoek ingewilligd, al het werk der commission voor niet zou zijn geweest. De Secretaris, jhr. C. A. J. Van Citters, bracht rapport uit over de najaarsvergadering, waaruit bleek lo. dat de ploegwedstrijd te Zieriksee niet het resul taat had gehad dat men beoogde, waarom voortaan eene andere wijze van beoordeeling zal gevolgd worden 2o. dat de Comm. des Kouings eenige vogelen beeft uitgezonderd (tijdelijk) van da bescherming door de wet verleend; 3o. dat van de landhouw-vereeniging te Wolfertsdijk een geschrift was ontvangen over de suikerbietenteelt en de contracten daaromtrent; 4o. dat de heer J. Volkrijk Li-bert was herkozen als al gemeen penningmeester; 5o. dat voor den wedstrijd van vlaswerktuigen, dit jaar te Hulst te houden, eene commissie benoemd, doch tevens bepaald was, dat de werktuigen (braak- en zwingelmachines) niet mochten worden afgeteekend en dat de tentoonstelling aldaar laald is op 79 Juni 1887; 6o. dat als prijzen worden uitgeloofd ƒ450 voor zwingelmachines met drijfkracht, 350 voor braakmachines met idem en ƒ150 voor machines met handenarbeid. Vervolgens werden herbenoemd tot voorzitter de heer E. Van den Bosch met 28, tot secretaris jhr. C. A. J. Van Citters met 25, tot leden van het bestuur de heeren N. Van Stee met 26 en C. Zuijdweg met 22 stemmen. Daarna werd door den heer J. J. Van Weel'mede- deeling gedaan van de vereenigde vergadering met de dorps vereenigingen te Wolfertsdijk en te Kapelle omtrent de suikerbietenteelt, onder bijvoeging dat a, s. Donder dag te Middelburg antwoord wordt ingewacht, of men zich met den inhoud kan vereenigen. Alsnu werd door het bestuur medegedeeld, dat de kas der afdeeling in zulk een goeden staat verkeeri, dat zelfs met het oog op de tentoonstelling, die in 1888 alhier moet gehouden worden, wel eene som kan afgezonderd worden voor een nuttig doel en dat het bestuur, op advies van den heer Labrijn, voorstelde eene proef te nemen met kunstmeststoffen. Op verschil lende gronden bijv. zware kleigrond lichte zandgrond, middelmatige grond en watergvond, zou van een akker een gedeelte, bijv. van 50 of 60 roeden worden afge zonderd, liefst aan den openbaren weg, en met kunstmest bezaaid, terwijl het overblijvende op de ge wone wijze met stalmest zou worden bewerkt. Na langdurige discussiën werd het voorstel aangenomen, daarvoor 100 bestemd, en werden tot leden der commissie van bewerking en oordeel benoemd de heeren Labrijn te 's-Gravenpolder, J. Van der Voorde te Wol fertsdijk, J. Wouterse te 's-Gravenpolder, J. Oele Hz. te Kapelle. A. Padmos te Kloetinge en M. Van Iwaar- den te 's-lleer Abtskerke. Nog deed de Voorzitter mededeeling, datM. Overweel, die tegenwoordig de weerberichten levert, heeft ver zocht om eene bijdrage tot het aanschaffen van' een barometer, maar dat, aangezien de afdeeling heeft afgezien van de weerberichten, Overweel is verwezen naar de uitgevers vau de Goesche Courantwaarin die berichten worden opgenomen. Dit wordt goed keurend voor notificatie aangenomen. Ten slotte had eene verloting plaats van landbouw werktuigen, waarbij ten deel vielen: aan de heeren Zuijdweg een hooivork, Sinack een mestgreep, Nieuw- kamp een boor en De Rochefort een roskam. In verband met het in bovenstaand verslag voor komende nopens het verzoek van den beer Overweel om een baiometer in verband met de weerbe richten, nemen wij de vrijheid op te merken, dat de verwijzing vau dezen heer naar de courant ons minder juist voorkomt. De zaak der weerberichten, al worden deze niet meer van den toren te 's Heer- Arendskerke afgekondigd, is de zaak der afdeeling gebleven, welke daarvoor met Utrecht in verbinding staat. Krachtens besluiten in vorige vergaderingen genomen, betaalt de Goesche Courant jaarlijks eene bijdrage daarvoor aan de afdeeling, maar daarmede heeft de courant dan ook aan hare verplichting in dezen voldaan. Bij kon. besluit is aan dr. N. J. F. er- schoor te Goes, op verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland. Bij kon. besluit is vernietigd het besluit van burgemeester en wethouders van RillandBath, dd. 8 Sept. 1886, vergunning verleenende aan' L. van Baaien, tot verkoop van sterkedrank in 't klein in een winkel. Hierbij golden de overwegingen, dat op 1 Mei 1881 geen sterkedrank in die localiteit werd verkocht dat tijdens het verleenen door B, en W. der vergunning in die localiteit tevens eene andere winkelnering werd uitgeoefend dat geen gebruik is gemaakt van de aan Ged. St. verleende bevoegdheid om op voorstel van B. en W. vrijstelling te verleenen van het verbod om drank te verkoopen in eene localiteit, waarin eene andere winkel nering wordt uitgeoefend voor kommen van gemeen ten, waar, zooals te Rilland, op niet meer dan twee plaatsen sterkedrank in het klein wordt verkocht; dat dus bovenvermelde vergunning van B. en W. van Rilland in strijd is met de wet. Tegen 23 Febr. is de eerstvolgende oproeping bepaald van jongelingen bij bet instructie bataljon te Kampen. De aanvraag tot plaatsing moet tijdig bij den commandant geschieden.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1