u 0 •wilde het recht op het kerkegoed door den burger- 1 lijken rechter uitgemaakt zien. Deze zaak werd com missoriaal gemaakt. Ds. Geesink sprak voor andere personen over den kerkelijken strijd in de 17e eeuw. Mr. D. P. D. Fabius bracht namens de Commissie voor het adres aan den Koning rapport uit. De rap porteur deed opmerken, dat men thans aan den Koning vragen moest, dat het Z. M. mocht behagen strikt en onpartijdig recht te doen geschieden in deze, en te gelasten, dat niet door de handelingen der politie enz. werd vooruitgeloopen op de beslissing van den bur gerlijken rechter. Een dergelijk adres ga lo. uit van het bureau van dit congres, onder verwijzing naar het hier gebeurde2o. de verzending daarvan worde op gedragen aan eene commissie, dus stelde de rapporteur voor, terwijl op voorstel van dr. Kuyper bepaald werd, dat3o. men daar binnen twee maanden mee zou gereed moeten zijn. Deze conclusiën werden aangenomen. In de vergadering van gisteren voerde ds. C. A. Renier het woord ter inleiding dezer zitting «namens den Amsterdamschen kerkeraad", waarna dr. Kuyper eenige mededeelingen deed omtrent de zakelijke sectiën, die thans vergaderen gingen. Zij warensectie vier (kerkvoogden), voorzitter mr. Lohmanzes (synodalen), voorz. dr. Kuypereen (doleerende kerken), voorz. dr. Rutgers. Terwijl de zakelijke sectiën vergaderden, zette ds. Geesink zijne lezing van eergisteren over doleerende kerken voort. Na de pauze rapporteerde de commissie over de rechts-quaestie dat gemeen overleg moest gevoerd en de commissie als bureau benoemd moest worden met recht van assumtie. Als leden van het bureau werden gekozen de heeren Lohman, Fabius, De Geer en Rutgers. De heer Kuijper deed mededeeling van belangrijke giften en wekte tot meer ondtrsteuning op. Hierna werd weder de sectie-arbeid voortgezetvoor niet- deelnemers sprak de heer B. Van Schelven over het karakter en het goddelijk recht der doleerende kerken. Aan den orthodoxen predikant dr. J. Th. De Visser, predikant te Almeloo, werd wegens zijn be danken voor het beroep naar de gemeente te Vlis- singen door eigen geestverwanten, zonderonderscheid, een geschenk in geld vereerd, terwijl hem door eene commissie, namens tal van liberalen, een buffet ten geschenke werd aangeboden. Dezer dagen overleed te Amsterdam de Zeereerw. pater Christianus Henricus Hyacinthus Tielens, pastoor der St.-Dominieus-paroehie. Hij was geboren te Goes den 2n Dec. 1819, studeerde te Megen, trad in de orde van den H. Dominicus te Uden in April 1840, deed zijn plechtige geloften aldaar op 6 April 1841 en werd priester gewijd op 4 Aug. 1842. Volgens De Tijd is de bisschop van Haarlem sedert eenige dagen ongesteld. Tegen den 2 Mei e. k. is een bedevaart van uit Nederland naar Lourdes georganiseerd. Van de verschillende plaatsen in ons land zullen de pelgrims zich te Rozendaal vereenigen, om van daar de reis per extra-trein te vervolgen. De terugkeer in Nederland zal den 13 Mei d. a. v. plaatshebben. Het Schoolblad heeft een onderzoek ingesteld naar de onderwijzers zonder betrekking in ons land en komt tot bet besluit dat er vooralsnog niet gedacht kan worden aan de volledige uitvoering der Wet, en evenmin aan de opheffing van een groot aantal nor maalscholen. De vormschool ter opleiding van christelijke be waarschool-onderwijzeressen zal, naar de Sld. verneemt, te Amsterdam denkelijk binnen enkele dagen geopend worden, en wel in het schoolgebouw van den heer H. J. Emous. Voor het examen hebben zich reeds een 50 personen aangemeld. Naar men verneemt, is de heer F. J. Udo, onder wijzer aan de openbare school te Beesd, voor Gedepu teerde Staten van Gelderland geroepen, om zich te verantwoorden op de tegen hem ingebrachte beschul diging van verzet tegen het hoofd der openbare school, den heer M. Mieras, aldaar. De heer R. Derksen te Rotterdam komt op tegen de bewering van den heer Aitema te Burgwerd in het Volksblad geuit, dat de opbrengst der Unie-collecte dit jaar belangrijk minder zou zijn geweest dan in 1885. De heer Aitema had over het hoofd gezien, dat in het eene geval het totaalbedrag de extra-giften wel, in het andere niet waren medegerekend, zoodat hij tot eene valsche conclusie kwam. Boekaankondiging. De Indische Mail 2de Jaargang, no. 2 van 15 Januari 1887, uitgave van Blom Olivierse, bevat: P. C. Huijser, Meerdere rijzing der koffie-prijzen. Melati van Java, Van Slaaf tot Vorst II. Uil, Brieven uit Java's Oosthoek. T., Een programma voor Ned.-Indië. U., Een nieuwe phase van de Tjiomas-zaak. E., De toestand onzer Oost-Indische Bezittingen. De nieuwe uitbesteding der Stoom vaart, Bonjour, Atjeh-Details. Kronijk. Mail- Overzicht. Batavia, 17 en 23 Nov. Rechtszaken. Woensdag heeft de socialist C. Croll, na inge volge oproeping aan het parket van den officier van justitie te zijn verschenen, zich in arrest begeven tot het ondergaan van zes dagen gevangenisstraf, die in de plaats is getreden van de na aanmaning niet be taalde boete van 50, tot welke hij wegens beleedi- ging van een openbaar ambtenaar bij gedrukt en verspreid geschrift veroordeeld is. Naar men verneemt zou F. Domela Nieuwen- huis verklaard hebben gebruik te maken van den bij de wet gestelden termijn van zes dagen, iederen ver oordeelde opengesteld voor het indienen van een ver zoek om gratie. Een ander bericht meldt, dat hij zijne gevangenisstraf te Utrecht zal ondergaan. Plaatsgebrek belette ons tot nu toe melding te maken van een paar drukpersdelicten, waarvoor de uitgever der iV. R. C. wordt vervolgd. Het eene betreft het bericht, dat een paar jongelieden geboeid door de maréchaussées zouden zijn medegesleept. De tweede vervolging was ingesteld wegens eene mededeeling, dat de geneesheer B. te Delft bij vergissing een genees middel, een morphinedrank, bestemd voor de moeder, aan een kind had doen geven, tengevolge waarvan dit gestorven was. Later werd dit bericht gerectifi ceerd de vergissing was begaan door de huisgenooten. Het openbaar ministerie eischte twee boeten, eene van 500 en eene van f 1000 tegen den uitgever, die de berichtgevers niet wilde noemen. Mr. Reepmaker verdedigde dien in zijn pleidooi; hij zeide onder anderen, het geval van een genees heer, die maar met geniale non-chalance opium voor schrijft zonder de patient gezien te hebben, als schan daalmakerij te beschouwen. Daarvan hangt iemands eer en goede naam niet af. In de andere zaak waren niet bepaalde maréchaus sées, maar was de politie in het algemeen bedoeld en was over eene wijze van vervoer, die pleiter zelf schandelijk noemt, met verontwaardiging geschreven. Hij concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op a. s. Maandag. Buiteniap.dsch Overzicht. De discussiën over de legerwet duren in den Duit- schen Rijksdag nog steeds voort. De debatten bepalen zich echter thans meer tot een strijd tusschen Bis marck, Richter en Windthorst, die op de buitenland- sche politiek weinig of niet betrekking hebben. Heden verwacht men de beslissing. De buitenlandsche pers laat zich over het algemeen gunstig uit over hetgeen door Bismarck in de zitting van Dinsdag is gezegd. Zoowel de Russische als de Oostenrijksche bladen zien er eene bevestiging van den vrede in en ook de Fransche organen achten de kansen op een oorlog veel verminderd. John Morley presideerde de eerste meeting van de nieuwe liberale en radicale unie in Engeland. Een voorstel om geen pogingen te doen da liberale en radicale partij te Londen tot aaneensluiting te brengen, werd ver worpen en het voorstel ten gunste dier aaneensluiting met bijna algemeene stemmen aangenomen. Dat is in zoover van beteekenis, dat de oneenigheid tusschen beide partijen te Londen een der oorzaken was van de minderheid der Home rule-partij in het Parlement. Uit Turkije wordt aan de Times gemeld, dat de Engelsche gezant eene scherpe houding heeft aange nomen tegenover de Porte, en in krachtige termen Engeland's misnoegen heeft uitgesproken over het be leid der Porte in de Balkan-aangeleg«nheden, in het bijzonder ten aanzien der missie van Zankoff. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan het zelfde blad heeft de gouverneur van Kreta gemeld, dat Grieksche gewapende benden onlangs de vesting Epis- copi des nachts overrompeld hebben. De plaats werd later heroverd door Turksche troepen. Voorts meldt de gouverneur dat onder de geheele bevolking op Kreta de gisting toeneemt. Hij heeft nadere instructiën gevraagd. De Porte is voornemens den staat van beleg en de krijgswet op Kreta toe te passen. De Daily News verneemt uit Belgrado dat de toe stand van het Servische leger der regeering zorg in boezemt. De officieren heeten allen door Rusland omgekocht, terwijl ook op de gewone soldaten niet te vertrouwen valt. De minister van oorlog bepleit eene onmiddellijke hervorming van het leger. Gemengde Berichten. Woensdag vierde de zangvereeniging «Excelsior" in de Prins van Oranje alhier haar vijf-jarig bestaan in den huishoudelijken kring der werkende leden. Een recht feestelijke avond was der jarige bereid; de opvoering van een paar comediestukjes en keuiig uitgevoerde tableaux verhoogden niet weinig de feest vreugde. Tevens werd den heer L. Sampon bij zijn vertrek naar elders bet eerelidmaatschap der vereeniging aan geboden. Men meldt ons Te Kruiningen, waar de mazelen van huis tot huis zijn, is gebleken dat zij niet altijd te onpas komen. In een gezin, waarop hedenmorgen délogement zou worden toegepast, waren gisteren de mazelen gekomen. De deurwaarder meende niet tot de ontruiming te mogen overgaan. Ierseke. Het aantal mazelenlijders neemt nog sterk toe. Tot heden zijn reeds 351 aangegeven, waarvan 18 hersteld en 3 overleden. Op het oogenblik zijn in hetzelfde huisgezin 3 personen van 14, 15 en 20 er door aangetast. Kolijnsplaat. Het aantal telephoonberichten in het verloopen jaar alhier behandeld bedroeg 1401, als 718 verzonden en 683 ontvangen. Het grootste aantal berichten kwam voor in December met 157 berichten, het minste getal in Mei met 83 berichten. De bewoners van noordelijk Schouwen hebben een weervoorspeller, die vaak goede diensten bewijst de zee. »De zee schelt hoog", d. i. aan de oost-ijde, zegt men»we krijgen of houden goed weer". Of «de zee schelt laag", d. i. aan den openen kant «het zal er opzitten". De verklaring schijnt niet moeielijk te geven. Praktijk en wetenschap leeren, dat de golfbeweging veelal sneller is dan de wind, die haar in het leven riepvandaar dat wesier- en noordwesterstormen dikwijls voorafgegaan worden door een breede deining, op onze kust gericht. Het geluid daarvan overstemt het gewone geruisch, zoo dat dan alleen het eerste gehoord wordt. Verneemt men slechts het laatste, het «hoog schellen", dan zijn de elementen in rust. Middelburg. Door den waarnemenden Inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht in Zeeland is verklaard dat de mazelen hebben opgehouden in deze gemeente epidemisch te heerschen. Deze week kreeg de postdirectie te Breda bericht van het vermissen van een aangeteekenden brief met 1000 geldswaarde, afgezonden uit Woudrichem en bestemd voor Goes. Nadat eerst alles in de weer was geweest en zelfs de justitie in de zaak was gemengd, kwam het corpus delicti deze week plotseling boven water. De brief was bij abuis naar Givet in Frankrijk gezonden. Naar men aan het U. D. mededeelt, worden door den Minister van justitie maatregelen genomen, om de zigeuners, die in den laatsten tijd ook weder over onze grenzen willen binnenkomen, naar hun land terug te voeren, en wel in een spoorwegrijtuig 3e klasse zoo mogelijk rechtstreeks doorgaande naar Passau. Toen het Woensdag 5 dezer zoo erg sneeuwde kroop een kruideniers- en manufacturiersjongen, met een wagentje met het deksel er op, bij Ofwegen, daarin, doch bij ongeluk sloeg het deksel op slot. Gelukkig bemerkte een schipper, die voorbij kwam, dat er een kerel in het wagentje zat, maakte den wagen open en vond den kleiner, kruidenier met het schuim op den monden verloste hem uit zijne doodkist. De jongen kwam gelukkig bij en is weder gezond als te voren. Negen jaren geleden werd de wissel wachter V. L. aan den overweg van den Staatsspoorweg nabij het fort Isabel, 's-Hertogenbosch, des morgens dood op de rails gevonden. Toen werd aan een ongeluk gedacht; doch thans zou zijn uitgelekt, dat hij 's avonds te voren door een ander op ergerlijke wijze mishandeld en op de rails geworpen zou zijn. Men meent den dader op het spoor te wezen. De heer De Groot, predikant te Gulpen, de ge volmachtigde van de moeder, wier kind, Anna Gertrude Allié, na hare loslating uit het klooster te Schin op Geul, op zoo raadselachtige wijze verdwenen was, heeft thans van zijn ambtgenoot te Wetter in Duitschland bericht ontvangen, dat het meisje bij hare moeder is teruggekomen. Te Oudenbosch in de suikerfabrieken der firma Daverveldf, Binck Co. had een weikman aan de turbine het ongeluk tusschen den suikerbreker te ge raken, met het noodlottig gevolg, dat de ongelukkige meer dood dan levend te voorschijn werd gehaald. Zijn toestand is hopeloos. Een dienstbode in Den Haag, die pas in haar dienst was gekomen, lag bij het stoffen der kamer op haar knieën, in de onmiddellijke nabijheid van den heer des huizes, die zich haastte zijn laarzen aan te trekken. H.j stak het rechterbeen omhoog, om dat met alle geweld in het bekrompen schoeisel te brengen, toen een der stroppen brak, het been uitschoot en de meid daardoor op zeer gevoelige wijze getroffen werd. Niet gewoon op zoo'n manier tot werken aange spoord te worden, legde zij stoffer en blik neer en ging er doodeenvoudig van door, ondanks gemaakte excuses. Een der oudste firma's in zaden en oliën in Frankrijk, Bone-Hardouim, te Kamerijk, is failliet. Het passief bedraagt 2 millioen frs. Pater Mc. Glvnn, die uit New-York naar Rome was ontboden, om zich te verantwoorden wegens zijn openlijk verdedigen van Henry George's theorieën, heeft geweigerd aan 's Pausen verlangen te voldoen. Lord Lyons, de Engelsche gezant te Parijs, vond op zekeren dag Grévy sprookjes lezend. «Rust u uit van de politiek 7" vroeg Lyons. «Neen", antwoordde de president, «ik moet al die boekjes lezen. Mijn kleindochtertje heeft mij gezegd, dat zij haar bekomst had van de oude verhaaltjes die ik haar deed en nu leer ik nieuwe". Ongeveer hondeid personen, die te Carlisle het middagmaal gebruikten, zijn ziek geworden, doordien de erwtensoep een tamelijk groote dosis soda bevatte, die men aan de spijs had toegevoegd om de erwten- schillen zacht te maken. Gelukkig is niemand gestorven. Te Washington is iemand gestorven, uit Thurgau afkomstig, die 8 millioen naliet aan de armen van zijn kanton. In een Fransch stadje werd in een tent een leeuw vertoond. Een heer uit Parijs, die in het plaatsje was, ging een kijkje nemen en bekeek het dier op merkzaam. Toen de dierentemmer begon«Dit is de groote Afrikaansche leeuw", viel hij hem echter in de rede met de woorden«O neen, het is volstrekt geen leeuw, maar het is mijn Newfoundlander, die mij ver leden jaar ontstolen is". Hij riep zijn hond bij den naam en zie, dadelijk sprong de «leeuw" luid blaffend en kwispelend in de hoogte en begroette met de m est ondubbelzinnige blijken zijner vriendschap zijnen ouden meester, die hem ontdeed van zijne manen, welke bestonden uit een oud geel voetkleedje, dat den armen hond om den kop gebonden was. Te Hartford in Amerika hebben een aantal jonge dames een club opgericht, die zich de «tong bedwinger" noemt. Ieder lid moet, wanneer zij gaat kwaadspreken, voor ieder woord eene cent boete be talen. Verscheiden banken van Hartford hebben groote sommen aangeboden voor het voorrecht om de fondsen van de nieuwe club te beheeren. Een jongmensch, die door de directie van een bank te Biella alleen meester over de kas gelaten werd, is met ongeveer 10 000 lire op de vlucht geto gen. Ofschoon een nette jongen en van goede familie, was de verleiding hem te sterk en moet zijn ongeluk eigenlijk geweten worden aan zijn patroons, die voor zulk een post van vertrouwen, als die van kassier, een jonkman aangesteld hadden, die nog niet vast genoeg in zijn schoenen stond. De snelste vaart door het Suez-kanaal, die ooit werd gedaan, geschiedde dezer dagen door het Fran sche stoomschip Salazie, met gebruikmaking van het electrische lichtapparaat. Het stoomschip deed den ge- heelen doortocht in 16 uren. De Belgische Koning moet voornemens zijn een toevluchtshuis te stichten voor verongelukten en ge kwetsten in den arbeid. In het monnikenklooster van Fontefroide, bij Nar borne, drongen tien met revolvers gewapende vreem delingen in hut vertrek van den prior en eischten van dezen geld. Hij toonde hun de ledige secretaire en waarschuwde hen, dat zij met hun tienen en de broeders met hun zestigen waren. Tegelijkertijd bracht hij de klok in beweging en kwamen terstond de andere broeders, waarop de dieven vuur gaven en vervolgens np de vlucht gingen. Drie monniken werden gekwetst. Er is onlangs een visch gevangen die voeten heeft. Bedoelde zeebewoner bezit zooveel kwade eigen schappen, dat bij den naam draagt van zeeduivel. Volgens prof. Möbius te Berlijn verslindt hij dage lijks minstens 60 pond, en zijn muil is gewapend met eenige honderden tanden. Het hier bedoelde exemplaar woog 137 pond, toen het aan de Ilolsteinsche kust werd gevangen, en bevindt zich thans in het museum van natuurlijke geschiedenis te Berlijn. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht: twijfelaars a 30. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden zijn veroordeeld: J. V., 20 j., te Goes, J. S., 21 j., te Wilhelminadorp, A. v. d. B., 21 j., te Wolfertsdijk, allen wegens mis handeling, tot 8 of 8 dagen; I. S., 21 j., te Kloetinge, wegens mishandelingtot 12 of 12 dagenJ, K., 23 j„ te Kloetinge, wegens mis handeling, tot 8 of 8 dagen; J. De B., 18 j., en M. P., 16 j., beiden te Kruiningen, wegens mis handeling, ieder tot 8 of 8 dagen; A. R.,17j., te Goes, wegens mishandeling van een ambtenaar, tot 7 dagen gevangenisstraf. 's-Gravenhage. De R-geering heeft ingediend een wetsontwerp omtrent den zoutaccijns. Het strekt tot invoering van het stelsel van afloopend krediet, met vrijlating van overponden en tot betere verificatie van het ingevoerde zout door dubbele weging. Vrijdom wordt nu ook voorgesteld voor zout tot ontdooiing van spoorwegrails, tot het maken van boter en kaas, die naar het buitenland worden uitgrvoerd en tot herzouting tot doorvoer. Het bedrag van den accijns blijft onveranderd, terwijl de strafbepalingen tegen fraude op de grenzen worden verscherpt. Berlijn, 14 Dec. De Rijksdag verwierp het Septen- naat door aanneming van een amendement-Stauffenberg met 186 tegen 154 stemmen, bepalende eene driejarige legerversterking. Terstond deelde daarop Bismarck het Keizerlijk besluit mede tot ontbinding van den Rijks dag. De verkiezingen zijn bepaald op 21 Februari. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 14 Januari 1887. Uur. "ïd -d I a pp Wind richting. Toestand van de lacht. si i-® go M e sli s" 0^ ■9 00 S"M 111 's morgens 8 771 N. O. Betrokken. 2 'smidd. 12% 771 D 2 's avonds 5 771 3> 2 Waarneming van hedenochtend 8 uur Een depressie, met een barometerstand in 't cen trum van 750 m.M. bevindt zich ver van ons en Noordwaarts. Een centrum van hoogen druk bevindt zich vrij nabij en N.-Oostwaarts van ons. Het grootste barometerstand-afwijkings-verschil was: Gisteravond acht uurGroningen 2.7 m.M. boven Maastricht. Hedenochtend acht uur: Groningen 2.7 m.M. boven Maastricht. Hedenmiddag half een: 't verschil bleef hetzelfde. Barometerstand te Utrecht om half een: 770.4 m.M. VerwachtingZwakke Oostelijke wind, goed weêr. Verkoopingen en Verpachtingen, Datum Plaats, Voorwerpen. Informatie?. 19 Jan. 's-H. Hendriksk., diversen, Pelle. 19 H Ellewoudsdijk, inspan, V. d. Kloes. 19 tf Ellewoudsdijk, inspan, V. d. Kloes. 20 H Camperland, molen enz., hoefje en land, Roelof. 20 0 Ovezand, P. Overman. 20 0 Ovezand, bouwland, P. Overman. 20 Goes, huisraad enz., De Vos. 21 H Nisse, huish. goederen enz., P. Overman. 21 M Ierseke, huizen en erven, Mulock Houwer. 25 Goes, woonhuis, Pilaar. 26 0 Goes, roerende goederen, Pelle. 27 0 Heinkenszand, hoefje en woonhuis, De Ronde Bresaer. 29 Goes, verp schorren enz., Ontv. Regisr. 2 Feb Ellewoudsdijk, molen, woonhuis enz. Pilaar. 15 0 Goes, koffiehuis, Pilaar. 17 0 Rilland, inspan, Pelle. 23 H Bor3ele, boereninspan, V. d. Kloes 24 H Kruiningen, inspan, Prins en Roelof, 25 Kruiningen, inspan, boereninspan, Pelle. 2 Mrt Kortgene, Roelof. 2 H Schore, boereninspan, Gallis Merena. 3 0 Rilland, inspan, Pelle. 4 's-H. Arendskerke, boereninspan, De Ronde Bresser. Liefdadigheid. Het Israëlietisch Armbestuur te Goes maakt dank baar melding, dat de door hetzelve gehouden collecte met inbegrip eener nagift heeft opgebracht 55.94 Het Armbestuur voornoemd, J. BANNET. A. NETER. Marktberichten. KRUININGEN, den 12 Januari 1887. Tarwe f 7,f6,75. Rogge f5,25, f5,Wintergerst f 4,70, f 4,50. Zomergerst f 4,50, f 4,—. Haver f 3, f2,25. Erwten f 8,f 6,50, alles per hectoliter. MIDDELBURG, den 13 Januari 1887. Alleen uit Walcheren was er een ruimere aanvoer van granen en peulvruchten dan voorgaanden markt dag. Prijzen bleven ouveranderd. Nieuwe Tarwe begeerd en gekocht van f7,10 tot f7,25. Rogge f5,50 Winter gerst f 4,90 a f 5. Zomergerst f 4,4<> a f 4,50. Witte Boonen f9,50 Bruine Boonen (10,50 a f 10,75- Paar- denbocnen f6 af 6,10 met kooplust Groene Kookerwten f 8,50 a f9. Koolzaad (7,50 a f7,60 en Zomerzaad f8 a f8,50 nominaal- Oliën en Koeken onveranderd. Boter f 0,75 a f 0,86 per K.G. Eieren f 5,20 per 100 stuks.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2