1887. N°. 7. Zaterdag 15 Januari. jaargang. ste -Cjr> GOESdi De itgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woknsdau en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 fit, In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van N1JGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slei hts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL GOES, 14 Januari 1887. Wij herinneren belangstellenden aan de vergade ring van a. s. Maandagavond ter vaststelling van het programma van het Koningsfeest en wijzen er tevens op, dat de vereenigingen, die aan een eventu- eelen optocht wenschen deeltenemen, in die vergadering daarvan moeten kennis geven aan het voorloopig feest comité. Nu er op verschillende wijzen blijkt, dat eene feest viering op 19 Februari a. s. niet algemeen gewenscht wordt of dat althans de regeling van het voorloopig comité door sommigen wordt afgekeurd, hopen wij en het comité met ons dat de tegenstanders die vergaderi-'.g zullen bijwonen en hunne bezwaren zullen kenbaar maken. Het doel der vijf heeren, die tot de feestviering bet initiatief namen, is uitsluitend den 70sten geboortedag van den laatsten Oranjevorst in Goes niet onopgemerkt te doen voorbijgaan en der burgerij een dag van feestvreugde te bezorgen. Elk individueel belang en elk persoonlijk genoegen is daarbij op den achtergrond getreden en niets zal der com missie aangenamer zijn, dan dat hare alles behalve aangename taak aan andere handen worde toever trouwd. Wie derhalve andere plannen wenschelijker acht of het beter vindt geen feest te vieren, iate a. s Maandag vrij zijn licht schijnen. Alleen met onderling goedvinden kan er een programma worden vastgesteld, dat «elk wat wils" geeft en kan den 19 Februari maken tot een algemeenen feestdag, het Oranjehuis waardig. Wij herinneren belanghebbenden, dat morgen (Zaterdag) middag te 1 uur ten raadhuize de ver pachting zal plaats hebben van den gemeen tegrond voor de Zonstoof, gebruikt wordende tot moezerij. Kloetinge. Eene vergadering van een aantal inge zetenen dezer gemeente, Woensdagnamiddag alhier ten hnize van W. Akkenaar gehouden, ter bespreking en vaststelling van een plan tot viering van 's Konings 70en verjaardag, werd door den heer C Caboort, met eene schoone toespraak, die het vaderlandsche hart goed deed, geopend. Na eenige discussie bleek al spoedig, dat een meer uitgebreid feestplan geen kans van slagen zou hebben, vooreerst door de onmogelijkheid om een goed muziek korps te krijgen en ook door het gelijktijdig feestvieren van Goes. Het denkbeeld om op een anderen dag feest te vieren vond geen ingang, evenmin dat, om het feest met een godsdienstoefening of feestelijke bijeenkomst in de kerk te openen. Een voorstel om het feest, dat door het gemeente bestuur aan de leerlingen der openbare schooi zal ge geven worden, uittebreiden vanwege de burgerij tot de kinderen der hier bestaande twee bewaarscholen, mocht wet de goedkeuring der meerderheid verwerven, maar het getal tegenstemmers was naar het oordeel des voorstellers te groot, zoodat hij zijn voorstel introk. Daarop werd voorgesteld: eene buitengewone be deeling der armen en behoeftigen, ofschoon niet be deelden. Dit werd met algemeene stemmen aange nomen. Hiervoor werden nu door den voorzitter, met goedvinden van de meerderheid der vergadering, 11 der aanwezigen gekozen, die eene commissie zullen uitmaken, waarvan de heer Caboort zelf voorzitter en de heer A. Padmos secretaris zal zijn. Ondelande. Alhier vergaderde Woensdagavond «Nut en Genoege n". De spreker van dezen avond was de heer H a r t m a n uit Goes. Hij had zich voorgenomen zijnen hoorders de advertentiën eener courant voor te .zen en zou dit afwisselen met vertellen naar aanleiding van 'tgelezene, waardoor duidelijk uitkwam, dat lezen en lezen twee is, dat men onder lezen iets anders te verstaan heeft, dan de woorden vlug uitspreken. In de eerste plaats kregen de trouwberichten eene beurtvervolgens de geboorten, en omtrent beide rubrieken deelde de spreker aardige vergissingen mede. Kennisgevingen van overlijden; het waven zeker deze advertentiën, die veel stof tot overdenken gaven. Wat al schakeeringen in deze bekendmakingen. Een mansch is er gestorven op zeer jeugdigen leeftijd, op hoogen leeftijd of in de lente zijns levens, aan hoeveel leeds is er een einde gemaakt of wat al plan nen en verwachtingen is de bodem ingeslagen en zijn onvervuld gebleven. O, kondt gij den levensloop eens weten van hen, wier namen daar voor u staan I Aanvragen om betrekkingenook hier ruim veld voor overdenkingen Een meisje uit den beschaafden stamd, kennis hebbende van vreemde talen, zoekt eene 'betrekking. Kent gij de geschiedenis van dat meisje Van goeden huize, opgevoed in weelde, geene kosten aan hare ontwikkeling gespaard I En nu zal zij eerlang het brood van vreemden moeten eten Wij zijn eene nieuwe rubriek genaderdopenbare verkooping wegens vertrek naar Amerika. Naar Ame rika Daar in het land van belofte aan de overzijde des Oceaan's zal hij, die hier zijne goederen ten verkoop aanbiedt, zijn fortuin trachten te maken; zou het hem gelukken 1 Het zegt overigens nogal iets, zijn vaderland vaarwel te zeggen, voor altijd afscheid te moeten nemen van zijn geboortegrond of heeft bij geval het Volkslied van onzen Tol lens geen vat meer op Dl Welnu, ga dan en ont vang de verzekering, dat gij niet waardig zijt tot een vrij volk te behooren. Maar neen, veel tranen zullen gestort worden door hem, die straks voor altijd de duinen ziet wegduiken aan de Oosterkim. Maar genoeg, het moge u de overtuiging geven, dat een goed lezer in de advertentiën eener courant veel stof tot overpeinzingen kan vinden; ja, dat deze alledaagsche advertentiën ons soms een traan van weemoed kunnen afperser. In eene nette, gekuischte taal wist de heer Hartman zijne hoorders te boeien en het daverend applaus bij het einde zijner rede was wel een afdoend bewijs, dat men algemeen voldaan was. Allen riepen hem een tot weerziens toe Wolfertsdijk. Een talrijk publiek, dat zonder twijfel belang stelde in de wijze, waarop de afgevaardigden der ingezetenen de gemeentebelangen behartigen, woonde Woensdagmiddag de vergadering, waarin alle raadsleden tegenwoordig waren, bij. Na de vergadering geopend te hebben, sprak de voorzitter, de heer A. FoDtein Dz., ongeveer het vol gende In onze eerste vergadering van het jaar 1887 is het mij een behoefte u mijne heeren een hartelijk welkom toe te roepen en daarbij den wensch te uiten dat het u met uwe huisgenooten en allen, die u dier baar zijn, in alle opzichten moge welgaan dat u de krachten mogen worden geschonken om den bloei der gemeente te helpen bevorderen dat wij allen naar onze beste vermogens samen werken in het waarachtig belang der gemeente. Medegedeeld werd dat de begrooting voor den dienst 1887 door Ged. Staten is goedgekeurd en dat door genoemd college de ontvangst bericht is van het ge wijzigd reglement voor het burgerlijk of algemeen armbestuur alhier. Tengevolge dier wijziging zal het armbestuur voor taan uit vijf in plaats van uit drie leden"bestaan als over gangsbepaling is aan het reglement een nieuw artikel toegevoegd, inhoudende dat de tegenwoordige leden van meergemeld bestuur, om in die betrekkingen voor te kunnen gaan, vóór het tijdstip van het in werking treden van dit gewijzigd reglement (15 Januari 1887) herbenoeming behoeven terwijl die benoeming zonder aanbeveling door den gemeenteraad zal geschieden. In deze vergadering zou de benoeming van 3 nieuwe leden geschieden, en de, als gevolg der wijziging van het reglement, aftredende leden de heeren D. W. Den Herder en J. Kallemein herbenoemd worden, ten minste ieder weldenkend mensch kon zulks vermoeden. Beide heeren hebben sedert een groot aantal jaren zitting in het armbestuur gehad, en de belangen der armen steeds op de stiptste wijze, met de meeste toe wijding en ijver behartigdzoo was dan ook het oordeel van den Raad in eene der voorgaande vergaderingen, want de grootste lof werd daar zoowel aan het over leden lid, den heer W. Van Strien, als aan beide ge noemde heeren toegezwaaid voor de uitstekende wijze, waarop door hen de betrekking van armvoogd was waargenomen. Het getal leden moest dan ook niet uitgebreid worden, omdat de Raad het armbestuur geen vertrouwen meer schonk, doch enkel om den leden de waarneming hunner betrekking gemakkelijker te maken, alzoo verdeeling van arbeid over een grooter aantal leden, bovendien omdat vijf personen beter op de hoogte van den toestand en de behoeften der on- vermogenden kunnen geraken dan drie. De Voorzitter gaf te kennen, dat volgens het regle ment van orde voor de vergaderingen van den Raad dezer gemeente vo»r ieder lid afzonderlijk gestemd moet worden; aangezien de benoeming zonder aan beveling zou geschieden en er alzoo geen bepaalde candidaten bekend waren dan de aftredende leden de heeren D. W. Den Herder en J. Kallemein, welke respectievelijk nog tot 1889 en 1891 zitting hadden, konden de raadsleden voor de benoeming der drie overige leden op ettelijke vrije en herstemmingen rekenen. Doch het tegendeel was het geval en da duur dezer raadszitting werd veel verkort, want de be noemingen liepen vlug van stapel. Telkens werden zeven stembriefjes ingeleverd en telkens weiden met vier stemmen tot leden van het burgerlijk armbestuur benoemd de heeren Fred. Van der Bliek, Abr. Remijnse, Adr. Op 't Hof, allen landbouwers, C. Philipse, lid van den gemeenteraad, en M. Weststrate, gemeente ontvanger. Op den heer D. W. Den Herder werden drie en op dhr. J. Kallemein twee stemmen uitgebracht. De heer C. Philipse verklaarde onmiddellijk dat hij zijne benoeming aanneemt, waarna de Voorzitter hem gelukwenschte met de hem te beurt gevallen eervolle onderscheiding, de hoop uitsprekende, dat de benoemde al zijne krachten zal aanwenden om de belangen van i de armen zooveel mogelijk te bevorderen. Werd in eene voorgaande vergadering besloten, dat B. en W. de uitvoering van gemeente-werken niet meer mogen guonen dan met machtiging van deu Raad, wanneer de inschrijvingssom tien gulden te boven gaat, een gunstiger oordeel werd thans over het Dagelijlisch Bestuur geveld, wai t het kreeg per missie, het effenen en bezaaien van de begraafplaats te Oud-Sabbinge aantebesteden en te gunnen, wanneer de daaivoor op de begrooting voor 1887 geraamde som ad 27,85 niet wordt overschreden. Op de begrooting voor 1886 werd een nieuw artikel gebracht, ter bestrijding der kosten van het meerder werk aan de dokterswoning. Ten slotte gaf de heer Verschuure te kennen, dat hem gebleken is, dat de paden op de begraafplaats te Oostkerke niet in behoorlijken staat veikeeren en niet dan met groole moeite begaanbaar zijn. De Voorzitter beloofde een onderzoek te zuilen instellen en den aannemer, belast met het onderhoud dier begraaf plaats, op zijne nalatigheid te zullen wijzen. Ierseke. Op verlangen van belangstellenden, die een nadere bespreking wenschen in zake eene stoom tram verbinding Ierseke (haven)PostbrugVlake Hansweerd, zijlijn PostbrugWemeldinge en paarden tram Ierseke (haven)Hardenhoek, zijn door den heer A. Hartog Az. alhier verscheidene ingezetenen uitge- noodigd tot het bijwonen eener vergadering in het hotel Oasterbeurs op heden (14 Jan.) des namiddags te 3 uren. Ierseke. Gisteravond hield de kiesvereeni- g i n g »R°cht voor allen" eene vergadering tot het stellen van een candidaat voor den gemeenteraad, in de plaats van den heer Laban. Van de drie voor gestelde heeren C. A. E. Sauer, C D. Klos en P. Sandee werd de eerste met 12 van de 16 stemmen gekozen. De heer Sauer verklaarde de candidatuur aan te nemen. Daarna werd tot president der vereeniging gekozen de heer C. A. E. Sauer en tot vice-president de heer J. J. Van den Broeke en werden als nieuwe leden voor gesteld de heeren G. Verburg en E. De Jonge. Woensdag had te Arnemuiden op eenvoudige, doch indrukwekkende wijze, in tegenwoordigheid van honderden belangstellenden en nieuwsgierigen, de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. Kwekkeboom, rustend onderwijzer dier gemeente. Bij het schoolgebouw, waarlangs de lijkstoet zich bewoog, stonden de schoolkinderen, die zich daarbij aanstoten en het lijk grafwaarts volgden. Nadat de lijkkist was nedergelaten, hieven zij een afscheidslied aan, dat een treff-mden indruk maakte. Vervolgens werden door de heeren M. De Mol, rustend onderwijzer, A. De Priester, onderwijzer te Borsele en A. Cense, onderwijzer te Middelburg, allen oud-leerlingen van den overledene, en door den heer Bertel, godsdienstonderwijzer te Middelburg, eenige woorden van waardeering van den gestorven vriend uitgesproken. De heer J. Crucq schoonzoon van den overledene, dankte voor de laatste eer, zijn schoonvader bewezen. (M. Ct) St. Maartensdijk. Deze week werd alhier eene landbou wvereeniging opgerichtdie zich ten doel stelt om door gem-ensehappelijken aankoop op voordeeliger conditiën zich te voorzien van kunst meststoffen en zaaigranen. Het bestuur dezer vereeni ging bestaat uit de hh.N. Polderman, burgemeester, voorzitterC. Groenewege, secr.-penningm. Jb. Hage Jzn., D. Hage 1.0 at. en C. Gakeer, commissarissen. Woensdag werd alhier de jaarlijksche vergadering gehouden van aandeelhouders in de fair- bank. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat het totaal der ontvangsten bedrofg 347,65, het totaal der uitgaven 117,65 en alzoo de zuivere winst/230. Hiervan werd uitgekeerd als dividend per aandeel ƒ9,58, terwijl in de kas van het reservefonds 6,50 per aandeel gestort werd. Evenals in vorige jaren werd den weger 25 pet. der ontvangsten uitbetaald. Met ingang van 13 dezer wordt te Sirjans- 1 a n d een Rijkstelegraafkantoor met tele- phoondienst voor het algemeen verkeer geopend. Het afdeeiingsverslag is verschenen omtrent het voorstel-Schaepman tot wijziging van art. 194 der Grondwet. Over het algemeen werd de kans van aanneming van het voorstel gering geacht, èn omdat het van een lid der rechterzijde uitging èn omdat het slechts een persoonlijk voorstel was èn eindt lijk omdat het,, hoewel veel overeenkomst heb bende met het bekende amendement-De Beaufort, toch enkele bepalingen bevat, die het voor velen onaan nemelijk maakt. Toch prees men de goede bedoeling van den voorsteller om te trachten ten opzichte van art. 194 een oplossing te vinden. De Minister van oorlog brengt in de Staats-Ct. ter kennis van de belanghebbenden, dat dit jaar geen studenten in de geneeskunde aan de uni versiteiten hier te lande, op den voet der bepalingen van genoemd gewijzigd reglement, zullen worden toe gelaten tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Aug. 1880, om na h°t verkrijgen van den titel van arts eene benoeming tot officier van ge zondheid bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht aan te nemen. Catharina Beersmans gedacht dezer dagen hare vijf-en-twintigjarige loopbaan als tooneel- speelster. De groote gaven dezer kunstenares worden algemeen erkend en bij hare kunstreis door ons land zal zij zeker de bewijzen daarvan ondervinden. Ter herinnering aan hare loopbaan is door den heer M. Horn een korte levensbeschrijving in het licht gegeven. Te Rotterdam viel haar Dinsdag een zoo warme hulde bij haar 25jarige jubilé-voorstelling ten deel, als zelden voor een acteur of actrice is weggelegd. Reeds dagen vóór den feestavond was het onmogelijk zelfs op de galerij een plaatsje machtig te worden, en wat de massa bloemen en kransen betrof, welke haar werden vereerd, scheen het wel of geheel Rotter dam was leeggekocht, terwijl het gebouw onder de daverende toejuichingen, welke haar ten deel vielen, dreunde. De audiëntie, welke Z. M. de Koning jaar lijks aan de leden van de Eerste Kamer verleent, zal thans niet plaats hebben. Z. M. de Koning heeft echter gisteren den President der Kamer, jhr. Van Eysinga, ten gehoore ontvangen. Professor dr. G. D. L. H u e t te Leiden is be noemd tot correspondeerend lid van de Academie van wetenschappen te St. Petersbuig. Het voornemen moet volgens de Ass. Ct. be staan om de demonstratie voor algemeen kies- en stemrecht te Amsterdam te doen houden op 's Konings 70n verjaardag. Er moeten reeds onderhandelingen daaromtrent met het Gemeentebestuur gevoerd worden. Naar men verneemt, betreffen de door Nederland en België te nemen maatregelen tegen den zooge- naamden handel in jeugdige vrouwen en meisjes uitsluitend vrouwelijke minderjarigen, in huizen van ontucht opgenomen. Da bepal ngen van de te Brussel gewisselde verklaring zijn echter niet toepasselijk op aDdere dan genoemde geprostitueerden, en ook niet op voortvluchtige minderjarigen in het algemeen. Het Vaderland herinnert eraan hoe in de laatste zitting van de Tweede Kamer dhr. Van Kerkwijk vroeg, of het niet mogelijk was, spoedig een kleine wijziging der wet op de personeele belasting tot stand te brengen, waardoor het mogelijk zou zijn, verschillende bewoners van eenzelfde perceel afzonder lijk aan te slaan. De Minister bepaalde zich tot het bescheid, dat zulk een bepaling vroeger bestond, maar om redenen van ovei wegenden aard was gewijzigd. Voor de redenen van overwegend n aard, die thans tot terugkeer naar het vroegere stelsel nopen, scheen de Minister geen oog te hebben, ofschoon de he r Van Kerkwijk ze duidelijk aanwees. Immers nu het zeer waarschijnlijk wordt,, dat bij de additioneele bepalingen der Grondwet als voorloopig kiesstelsel zal worden ingevoerd de kiesbevoegdheid van hen die in de per soneele belasting zijn aangeslagen, is het noodig te zorgen, dat de bedoeling van dit stelsel tot haar recht komt. Deinst men terug voor de moeielijkheid eener opsomming van «capaciteiten", aan wie kiesbevoegd heid is toe te kennen, wil men den «gezeten werk man" kiesrecht verleenen, laat men dan ten minste zorgen, met het personeel den gezeten werkmin en den door zijn bekwaamheid aangewezene te treffen. Tal van ongehuwde particulieren, die op kamers wonen, en tal van werklieden, die toevallig in n groot per ceel huizen, worden naar het tegenwoordig stelsel van aanslag zonder billijke reden uitgesloten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Het congres der Nederduitsche Gereformeerde Gemeente werd Woensdag onder presidium van dr. Kuyper voortgezet. Ds. Van Son, het woord erlangende, betoogde dat men de belijdenis, Dinsdag afgelegd, moest waai maken door krachtige deelname aan dit congres. De handhaving dier belijdenis zou strijd kosten, dit ontveinsde hij zich niet, maar hij riep allen op om dien strijd dapper vol te houden en smeekte daarop Gods onmisbaren zegen af. Nadat nog van verschillende mededeelingen kennis was genomen, ging het congres, in classicale sectiën verdeeld, in provinciale sectiën over en werd het debat voortgezet. Dr. K 'ypir bracht de vechtsqoaestie ter sprake en

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1