Januari.. 74ste jaargang. Donderdag 13 1887. N». 6. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich' voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Do prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slerhts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct?. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. ■vve-raÈsafcoasA-»- GOES, 12 Januari 18S7. De Gotscbe correspondent van het Dagblad schrijft naar aanleiding van het feest op 19 Fe bruari a. s. alhier te houden: »Die dag kan dus voor allen een ware feestdag wordenmaar bij het ontwerpen van het feest heerscht nog een kleine wanklank er is een weinig partijzucht in 'tspel. Een viertal liberale heeren hebben nl. tot de feestviering het initiatief genomen en riepen alle Goesenaren ter vergadering, maar richtten tot geen enkele corpo ratie of lichting een uitnoodigirg, en de niet- liberalen schitterden toen op de vergadering door hun afwezigheid. Nu betrenrt men dat, maar 't was te verwachtenwaarom begon men niet dadelijk met kleurloos op te treden Geen verwijt is zeker minder verdiend dan dit. In de eerste plaats toch is, lang voor dat er sprake was van het vormen eener feestcommissie, onzerzijds de hoop geuit, dat 's Konings jaardag hier niet onop gemerkt zou voorbijgaan. Waarom heeft men dan niet van andere dan van liberale zijde het initiatief daartoe genomen 1 In de tweede plaats zijn allen opgeroepen, die van meening zijn, dat die dag feestelijk moet her dacht worden en zijn later alle vereenigingen, die genegen zijn een werkzaam aandeel in de feestviering te nemen, uitgenoodigd een bestuurslid te willen aan wijzen, om deel uiltemaken van het feestcomité. Waarom schitterden in beide gevallen de niet-liberalen door hunne afwezigheid Ten slotte zij nog opgemerkt, dat op voorstel van de vier (eigenlijk vijf) liberale heeren door de aanwezigen bij acclamatie tot lid van het comité werd gekozen dhr. majoor-commandant der dd. schutterij, een man, die zeker wel door niemand tot de liberalen zal worden gerekend. Als men ook aan dit feest weder een partijdig karak ter geeft, dan is het stempel der partijzucht daarop voorzeker niet van liberale zijde gedrukt. Aanstaanden Vrijdag 14 Januari herdenkt de heer J. P. S. Jonquière, thans Rijks-ontvanger alhier, zijne 25-jarige ambtsvervulling als ontvanger. Door de commissie voor de suikerbieten- quaestie in deze streken is het onderstaande ontwerp-contract opgemaakt x Tusschen de ondergeteekendenfabrikant te en landbouwer te is het vol gende overeengekomen. Laatstgenoemde verkoopt aan eerstgenoemde, die dit aanvaardt, de opbrengst suikerwortelen, welke zullen wassen op H. AAren Centiaren land gelegen in polder te en welke hij tot den teelt dezer plant bestemt. Het zaad wordt kosteloos verstrekt door den fabrikant. De prijs is vastgesteld op 9 p»r duizend kilo netto wortelen met een suikergehalte van twaalf per honderd. Van 12 tot 11 per honderd zal de vermindering van prijs éen gulden per duizend kilogram bedragen en dus 10 cent voor elk tiende per honderd Van 12 tot 13 pet. suiker vermeerdert de prijs met éen gulden per 1000 kilogram en alzoo 10 ets' voor elk Via pet. suiker. Van 13 tot 14 pet. suiker vermeerdert de prijs met 1,50, alzoo 15 ets. voor elk "/n pet. suiker. Van 14 tot 15 pet. suiker verhoogt da prijs met 2,per 1000 kilogram en alzoo met 20 ets, voor elk Vio pet. suiker enz. enz. De prijs is alzoo bepaald als volgt: 8,- voor 11 pet. suiker 9 8,10 9 117.. 9 9 9 8,20 9 11'-/,. 9 9 9 9, 12 9 9 9 9,10 9 12V,o 9 9 9 9,20 9 127. o 9 9 9 40, 9 13 9 9 9 10,15 9 137.0 9 9 9 10,30 9 132/io 9 9 9 11,50 9 14 9 9 9 11,70 9 147,a 9 9 9 11,90 9 147,0 9 9 9 13, 9 15 9 9 9 15,50 9 16 9 9 enz. Het scheikundig onderzoek zal de hoeveelheid suiker in honderd kilo's wortelen en geenszins die, in hon derd kilo's sap vervat, vaststellen. Het monster zal door afgevaardigden van beide partijen zooveel mogelijk acht dagen vóór het begin der rooiing genomen worden. Er zal op elk blok een monster van 20 wortelen worden getrokken, waarvan 10 door iedere partij. Ten einde verlies van sap te voorkomen, zullen de bladeren der wortelen van het monster met de hand afgetrokken worden. Het monster zal in een verzegelden zak of kist tot onderzoek naar het proefstation te Wageningen worden opgezonden, waar de prijs n3 onderzoek en volgens de hierboven gemelde voorwaarden wordt vastgesteld. De verkooper heeft recht op betaling voor iedere scheeps- of waggonlading 14 dagen na de levering. De levering der wortelen zal plaats hebben van af den 15n September tot den 15n November, op aan vraag van den eerstgenoemdezij zullen worden ge leverd aldaar worden gewogen voor rekening van eerstgenoemde. Bij de levering dienen zij van aan hangende aarde zorgvuldig ontdaan te zijn en de koppen moeten worden afgesneden onmiddellijk bene den het gedeelte, waaraan de bladeren gegroeid zijn. De tarra zal op het oogeablik der lading genomen worden. Indien zij meer dan 15 ten honderd beloopt, zullen de vervoerkosten van het verschil van het bruto ge wicht, hieruit voortspruitende, den laatstgenoemde aan gerekend worden. fJDeze overeenkomst is alleen geldig, wanneer zij de handteekeningen van den kooper en den verkooper, alsmede die van den agent des koopers draagt. Aldus overeengekomen te De agent, De kooper, De verkooper, Uit de Tiolerwaard schrijft ra-n aan het Han delsblad: Sinds eenige weken reizen vele agenten van beetwortelsuikerfabrikanten de fgeheele Betuwe af, ten einde met de landbouwers contracten te sluiten voor den verbouw van beetwortels in '87. De voorwaarden, welke de agenten aanbieden, zijn veel gunstiger dan in het vorige jaar, zoodat men zeggen zoo, dat de fabrikanten stijging der suikerprijzen verwachten. Hier en daar, te Ophemert, Wadenooien, Varik enz. geven de agenten 70 voorschot per heet. en 10 a 10.50 per 100 KG. beetwortels, of ƒ11 maar dan geen voorschot. Reeds zijn zeer veel contracten op die voorwaarden met de landbouwers gesloten, en het is te voorzien, dat de cultuur aanmerkelijk grooter zal zijn dan in '86, toen de voorwaarden van f 1 iet' ƒ1.50 minder waren. Geen adres zoo schrijft men aan het Dag blad heeft wellicht zooveel sympathie onder ronden als dat om een halte Zuid-Kraaijert op de lijn RozendaalVlissingen. Wordt dat verzoek te eeni- ger tijd ingewilligd, dan echter moeten, om veel voor deel van zulk een halte te trekken, de wegen in dat deel van Zuid-Beveland een geheele verandering onder gaan, wijl deze thans voor het grootste deel zand- en kleiwegen zijn, vooral in dezen tijd van 't jaar alles behalve aangenaam of gemakkelijk, noch voor voet gangers, noch voor rijtuigen. Moesten de wegen zóó blijven als ze thans zijn, dan zou men met een halte al bijster weinig gevorderd zijn. Ierseke. In eene gisteravond gehouden gecombineerde vergadering van het Burg. of A1 g e m. Arm bestuur met heeren burg. en weth. is in beginsel besloten het aantal leden van eerstgenoemd bestuur, dat steeds 3 bedroeg, tot 5 te vermeerderen. Aanstonds zullen de noodige stappen gedaan worden tot verwezen lijking van dit denkbeeld, waarvan de eerste is aan den gemeenteraad toestemming daartoe te verzoeken. Tevens werd in beginsel aangenomen in 't vervolg een paar verouderde toestanden op te ruimen. Misse. Naar wij vernemen, zal men alhier eerlang overgaan tot het bouwen van eene onderwijzers- woning, daartoe in staat gesteld door een buiten gewoon Rijkssubsidie; terwijl dan tevens een nieuw Gemeentehuis zal gesticht worden, waartoe de afbraak van het oude schoolgebouw zal benuttigd worden. Ook de gemeente Oosterland zal door tele- phoongeleidlng met het telegraafkantoor te Bruinisse verbonden worden. (Z. i\') Dnivendijke. Bij het opmaken van hrt kohier voor den hoofdei ij ken omslag zal, evenals in som mige andere gemeenten, tot maatstaf van aanslag genomen worden het vermoedelijk inkomen, waarbij het percentage van belasting progressief zal zijn. Op I Juni a. s. moet het werk voor de stoom tram Bergen-op-Zoom Antwerpen op geleverd zijn. Hieronder is evenwel niet begrepen het maken van kunstwerken, zooals heulen en bruggen, waarvoor eene tweede aanbesteding is uitgeschreven. De weg wordt daardoor eerst in October voor het publiek verkeer opengesteld. (iV. R. Ct.) Koltjrvsplaat. Een zeventiental ingezetenen onzer gemeente hadden alle belangstellenden in eene feeste lijke viering van Zr. Ms. 70sten j a a r d a g tegen Maandagavond 11. opgeroepen, om eene eventueele feest viering alhier te bespreken. Verscheidenen hadden aan de roepstem gehoor ge geven en toonden hunne instemming met de bedoeling der commissie. Een uitvoerend comité werd benoemd, bestaarde nit de heerenJhr. W. I. De Jonge pres., L. A. Vink penn., J. Vermeulen seer., J. H. Overman en W. D. Van der Moer. Jnteekenlijsten circuleeren reeds. De hoofdgedachte isop dien dag eene buiten gewone uudeeling aan de armen van beide kerken en een schoolfeestje te houden, terwijl de nog overige gelden aan verdere festiviteiten zullen besteed worden. Dinsdagavond was er al reeds voor een aanzienlijk bedrag getetkrnd. Statistiek van Oesters over 1883, opge geven door de Oestercultuur-Maatscbappij »de Schelde". Uit Zeeland verzonden (per Staatsspoorwegen) Naar Nederlandsche markten 196,857 kilogr.. naar Duitsch- land 628,368, naar België en Frankrijk 395,134, naar Engeland 1 213 737, totaal in 1885 2 434,096 kilogr. In 1884 bedroeg dit getal 2,142.449 kilogr., in 1883 1,597.868, in 1882 1,107.299. in 1881 1,547.331, in 1880 1.172,215, in 1879 787,390. in 1878 569,447, in 1877 766,277, in 1876 2,896,979 kilogram. Stelt men het gewicht van 1200 oesters op ge middeld 85 kg., dan omvat het vervoer van 1885 de volgende hoeveelheden naar Nederlandsche markten 2,755,998 oesters, naar Dnitschland 8,797,152, naar België 5.531,876, Engeland 16,992,318, totaal in 1885 34,077 344 oesters. In 1884 was het totaal 30,246,339 oesters, in 1883 22,558136, in 1882 15.632,450, in 1881 21,844,672, in 1880 16,548,918, in 1879 11,116 095, in 1878 7,193.200, in 1877 9,679,200, in 1876 36.580,000 oesters. Tegen den middelprijs van 55 per 1000, verte genwoordigt deze uitvoer uit Zeeland eene waarde van ongeveer 1,874 235. Er diene hierbij nog opgemerkt te worden, dat niet al het uitgevoerde langs de spoorwegen wordt ver zonden. De geheele hoeveelheid oesters, in 1885 afge leverd, wordt op pl.m. 45 millioen stuks geraamd. (N. R. Ct.) 's Rijks middelep brachten in December jl. 9,553.573 74% op en in 1886 109,098,945,22, tegen een raming van 106,152,215 en een opbrengst van ƒ106,680,209,70 in 1885. Met 1 Januari jl. zijn de premiën voor bekeu ringen wegens jacht - en vischerijovertre- dingen bij koninklijk besluit vastgesteld. De premiën zijn bepaald als volgt: voor een bekeuring zonder verzwarende omstandigheden bij dagop 2 voor visscherij-, op 3 voor jachtovertredingen, op ƒ4 voor overtredingen met gebruik van wild- of konijnen- strikken voor bekeuringen bij nachtop 4 bij vis scherij-, op 5 bij jachtovertredingen en op 6 wanneer de bekeuring heeft plaats gehad, bij dag of bij nacht, vergezeld van verzwarende omstandigheden; op 15 voor bekeuringen wegens het aanwenden enz. van tirassen. Aan de departementen van waterstaat, handel en nijverheid kunnen, na vergelijkend onderzoek twee of meer klerken aangesteld worden op eene jaar wedde, aanvankelijk van ƒ400 voor ieder. Zie verder Staatsct. van 11 dezer. Dr. A. Winkler deelt in de Geneesk. Ct. een geval, met zeer snel verloop en doodelijken afloop, mede van suikerziekte bij een kind van 4 j rren. De schrijver verklaart daarbij, dat »de belangrijke hoeveelheid suikerwater, die door het patientje verorberd was, een belangrijken invloed, zoo al niet op het ontstaan, dan toch zeker op de ontwikkeling dar glyccsurie zou hebben uitgeoefend". Hij haalt daarbij aan, dat Catani heeft bevonden, dat de go- legenheidgevende oorzaak der glycosurie op 218 ge vallen 98 maal in het onmatig gebruik van sterk gesuikerde voedsels bestond. De begrafenis van den heer A. Van Lier had Maandag op eenvoudige doch indrukwekkende wijze plaats. Nadat honderden den vorigen avond een laatste hulde hadden gebracht, toen hij in de in eene chapelle ardente herschapen koffiekamer van het Grand Théatre lag, vond men in den lijkstoet allen weder, die in Am sterdam met het tooneel in verbinding staan. Aan gezien niet was afgeweken van het Israëlietisch voor schrift, dat de uitvaart zonder praal moet geschieden, bevonden zich geene muziekkorpsen in d n stoet, doch hadden zij zich op enkele punten, waar deze langs trok, geplaatst. Aan het graf voerden verscheidene sprekers het woord om het vele goede en nuttige, door den heer Van Lier in zijn werkzaam leven verricht, dankbaar te herdenken. De heer F. W. Mondriaan ontwikkelt in bet Dagblad het denkbeeld om de sigaren niet de pijp tabak te belasten. Hij geeft daartoe in overweging sigarenzegels te maken, in den trant van postzegels en die op de sigaven te plakken. Als die zegels de waarde hadden var, eene halve cent zon, volgens zijne bereke ning, de Staat daardoor jaarlijks ruim twee millioen ontvangen. De zegels zouden van zoodanig pipier moeten zijn, dat, wanneer zij van de sigaren werden afgenomen, zij verschrompelden en voor verderen dienst onbruikbaar werden. IWgaggttMi!.'.*1''''"»11 in De heer Mondriaan grondt zijne berekening op de onderstelling, dat er 600.000 rookers in ons land zijn, die gemiddeld twee sigaren daags rooken, dat is dus 1.200.000 per dag, of 438 millioen per jaar. Behalve de sigaren zou men ook belasting-etiquetten kunnen aanbrengen op cigaretten-doozen, pakjes fijne tabak, zoogenaamde geheime geneesmiddelen, blikjes verduurzaamde lekkernijen, aanplakbiljetten en wat dies meer zijn. Met betrekking tot de sigaren doet zich echter ook de quaestie voor, dat de kleefstof eene bewerking moet ondergaan om aan hare bestemming te beantwoorden en men lait niet gaarne iedereen aan zijne sigaar likken. In de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd bij de behandeling der staatsbegrooting de opmerking gemaakt, dat meermalen in de Staats-Courant be sluiten van gemeentebesturen worden opgenomen, waarbij nieuwe vergunningen, boven het vastgestelde maximum, worden verleend, zonder dat die besluiten zijn gemotiveerd. Naar aanleiding van een brief van den Minister van binnenlandsche zaken is thans de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op het voorschrift van art. 2, 8e alinea, der drankwet. De Minister acht het onvoldoende, dat als motief worde vermeld, dat er sprake is van een bijzonder geval, of dat de machtiging van Gedeputeerde Staten, in casu vereischt, verkregen is, en wenscht dat de omstandigheden, waaruit blijkt dat men met een bij zonder geval te doen heeft, in het besluit zelf en in de Staats-Courant worden opgegeven. Over de arbeidsenqnéte schrijft de Haag- sehe correspondent van de Zutph Ct.Leden van de commissie hebben mij verklaard, dat de thans afge nomen getuigen ver hooren reeds het bewijs hadden ge leverd, dat het alleszins mogelijk zon zijn aangaande de arbeidstoestanden door de enquête veel licht te verspreiden. En op mijne vraag of er niet van de zijde der werklieden wantrouwen tegen de commissie bestond, werd mij geantwoord, dat reeds de eerste week ook sociaal-democratische werklieden voor de commissie waren verschenen, die belangrijke verkla ringen hadden afgelegd. Zelfs was het reeds voorge komen, dat een werkman, die bij zijn komst in ronde woorden zijn wantrouwen had uitgesproken, na een uur larg ondervraagd te zijn, bij zijn heengaan ver klaard had, thans met geheel andere indrukken naar de hoofdstad terug te gaan en ook zijnen kameraden daarvan meedeeling te zullen doen. - Dezer dagen is verschenen het eerste nommer van den zevenden jaargang van het Maandblad der Vereeniging tegen de Kwakzalverij. Een exemplaar hiervan wordt gratis toegezonden aan elk, die het aanvraagt bij den uitgever H. Van Belkum Kz. te Leeuwarden. In dit nommer worden meer of minder uitvoerig behandeld: Painexpeller, Miraculo-praeparaten, Tand- halsbandjes, Maagpoeder, de vergiftige Haarmiddelen, Homeriana, Revalenta en het zoogenaamde Racahout der Arabieren, terwijl ook de samenstelling van de middelen van graaf Mattel, de Peschier-pillen tegen lintwormen en het dronkenschapsmiddel van R tzlalf wordt opgegeven. Wie over een dezer middelen wenscht ingelicht te worden kan dus door aanvraag van een gratis-nommer bevredigd worden. Een eigenaardige handelwijze heeft de redactie dit maal te baat genomen, om hare nuttige waarschuwingen weer eens in een nieuw kleed te steken. De laatste helft van het Maandblad voert namelijk een afzon derlijk opschrift, luidende: Het Schertsblad, of hoe een Courant van en voor Kwakzalvers er zou kunnen uitzien. Dit gedeelte bevat een hoofdartikel, binnen- en buitenlandsche berichten, advertentiën eDZ., alles alsof het door kwakzalveis ten behoeve van hunne tegenwoordige of toekomstige vakgenooten geschreven was, natuurlijk zoodat het doel, de bestrijding der kwakzalverij, ook hierdoor woidt bevorderd. I'MI IIBiil l'l'it ifl I l lU"ltrSViAgKSSaarjKA38SiaSTragKT?Byrrif!rrr'rrgPTCiTCvrTrTT-=rmi Staten-Generaal. In de Maandagavond gehouden zitting van de Eerste Kamer werd alleen mededeeling gedaan van in gekomen stukken en van door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerpen. Nadat de afdeelingen opnieuw .varen samengesteld werd de zitting weder gesloten. Boekaankondiging. Inhoud no. 12 van het Algemeen Ncderlandsch Familieblad, tijdschrift voor Geschiedenis, Geslacht-, Wapen-, Zegelkunde, enz., onder leiding van A. A. Vorsterman van Oyen De registers der graven in de Kloosterkerk te 's-Gra- venhage, door J. C. van der Muelen (vervolg) Geslacht van Loon, (vervolg), door P. J. E. van Loon Omslagvel, titel, inhoud, bladwijzer op de familienamen en errata op den jaargang 1886.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1