De heer P. Aitema te Burgwerd herinnert in het Volksblad eraan hoe gemeld is, dat de Unie- collecte in 1886 212,64 was vooruitgegaan, en zegt, dat hij zeer goed kan begrijpen, dat zulk een uitkomst stof tot blijdschap geeft aan de voorstanders van de scholen met deri Bijbel, vooral omdat de collecte in 1885 het niet onaanzienlijk bedrag van 9332 mimi. r had opgebracht dan in 1884. Bovendien geeft zulk een bericht aanleiding om de gevers te versterken in h. t geloof, dat met het klimmen der cijfers het toenemen der belangstelling gelijken tred houdt en dit geeft weder moed en opgewektheid om de gaven een volgenden keer niet minder mild te doen vloeien. Volgens den heer Aitema was echter de opbrengst der collecte in 1885 111,096,87 en in 1886 107,309,51, zoodat er in het algelonpen jaar, in plaats van een vooruitgang van ƒ212,64. een achter uitgang heeft plaats gehad van 3787,36. Als deze cijfers juist zijn wordt er wel wat al te veel gespeculeerd op het goed geloof en het slechte geheugen van het groote publiek. Aan de Tweede Kamer is namens de «gemeente der Zevendedags-Baptisten" (die niet den Zondag, maar den Zaterdag als rustdag erkent) te Haarlem, een adres gezonden, met de betuiging, dat zij in de aanneming van de voorgestelde wet tot bevordering van de Zondagsrust eene krenking zoude zien van het goddelijke recht, eene zij het ook onopzettelijke verkrachting der gewetensvrijheid, eene verkorting van hun burgerrecht. In da vergadering van de natuurkundige afdee- ling der Kon. Academie van wetenschappen van 18 Dec. deelde prof. Forster den uitslag mede der onder zijne leiding door den heer Romeyn gedane onderzoe kingen over den invloed van alcohol-ge bruik op de stikstof- en phosphorzuur-uitscheiding bij den hongerenden menscb. Uit die proeven bleek, dat alchohol niet direct on der de voedsels voor den mensch kan worden gerang schikt, daar het een zoo gewichtig bestanddeel als phosphorzuur aan het lichaam onttrekt. Bij de dis cussie, die hierop volgde, verklaarde prof. Donders, dat hij door de gedane proeven de opvatting, als zou de alcohol niet tot cliemischen arbeid in het levend organisme in staat zijn, niet weerlegd achtte. In overeenstemming met deze belangrijke uitspraak zal luidens het programma, op de in den loop des jaars te Amsterdam te houden tentoonstelling van voedingsmiddelen geen gelegenheid bestaan om alcho- holica uit te stallen, tenzij in den vorm van vruchten op brandewijn. (Yolksr.) De Arnh. Ct brengt eene profetie in her innering, die totaal fiasco heeft gemaakt. In het begin van het jaar werd iedereen, die aan voorspellingen hecht, angst en schrik aangejaagd door een latijnsch versje, waarin vermeld werd, dat wan neer Paaschdag viel op Sint Marcus, Pinksteren op St. Antonius, enz. de wereld ach en wee zou roepen. Het samenvallen van die kerkelijke feestdagen had in 1886 plaats. Dat jaar is nu voorbij en er is niet meer ach en wee geroepen dan in andere jaren. Het goede en kwade woog weder tegen elkander op. Een lesje voor bijgeloovigen en »voor-gevoeligen". O.-Indié. Bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken is overgeplaatst van Padang naar de directie, en zulks met intrekking zijner toevoeging aan den chef der Vie waterstaats-afd., de opz. 3e kl. J. K. C. Fehr. Geplaatst in de resid. Pekalongan de ambt. voor den burg. dienst D. H. Van der Hoek. Koloniën. Volgens den Atjeh-correspondent der Soer. Cou rant zijn van de 400 man versch aangebrachte ver sterking voor Atjeh niet minder dan 40 pet. bevonden verdacht van beri beri." De moordzaak Swaving zal in deze maand door den raad van justitie te Samarang worden behandeld, wat dan ook wel tijd wordt daar het onderzoek nu éen jaar geduurd heeft. Volgens bericht van Hongkong is de «Sighalien" aldaar, terwijl dit stoomschip voor anker lag, aange varen en daardoor verhinderd tijdig te Singapore te zijn voor het overbrengen van de 3 Dec. van Batavia geëxpediëerde Europeesche mail. Hierin zal eebter voorzien worden door de «Melbourne" die 8 Dec. van Singapore naar Marsedie zou vertrekken, en de enkele dagen oponthoud gemakkelijk zou inhalen. Van Batavia wordt aan de Locomotief bericht Er is besloten tot het aanwerven in Nederlandsch- Indië van 1500 militairen. Over de vordering der regeering op de in de resi dentie Cheribon gelegen suikerfabrieken Glagamidang, Parangdjaja, Gempol en Ardjawinangoen zal geen rente worden geheven. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep bij de Ned. Ilerv. gem. te Hardenberg door dr. C. C. Schot Cz. te Tolen. Ds. N. De Jonge te Brussel heeft het beroep naar Chaam niet aangenomen. De Heraut noemt zich voortaan «De Heraut van de Gereformeerde Kerken in Nederland". Dr. Kuyper slaakt, dit feit mededeelende en toelichtende, een lang» gerekten triomfkreet. Vol lievigheden voor de irenische broeders, met wie hij fel gevochten heeft, zoolang ze samen in de kerk waren, maar wie hij nu toebidt, «dat ze in de worsteling, die ze nu vooitaan alleen met de modernen en Groningers zullen moeten voeren, blijk mogen geven van zulk een beginselvastheid en dapperheid, dat ze over beiden triomfeeren". Hij hoopt dan zelfs, dat er verzoening zij voor «hun harde daad" eu «hun zonde tegen de broederen in den lieven Hei land". Van hun «halve kracht" verwacht hij in de toekomst «een nieuwen oogst voor de Gereformeerde schare". Vad.) Het Classicaal Bestuur van Rotterdam heeft de heeren pred. Lion Cachet en Geesink voorloopig ge schorst; eveneens alle ouderlingen en diakenen, die voor het besluit stemden, om het juk der synodale hiïrarchie af te werpen.] Kolijnsplaat. Zeer bevreemdend is het, dat, terwijl elders zich tal van sollicitanten bij eene vacature van onderwijzeres aanmelden, er zich hier tot nu toe slechts een, uit Dokkum heeft aangemeld.En toch bedraagt de jaarwedde eer meer dan minder dan op andere plaatsen. Minstens 450 gulden, klimt zij voor elke drie volle dienstjaren, 't zij hier of elders doorgebracht, met 50 gulden op tot een maximum van 600 gulden. De heer P. Kwekkeboom, oud-hoofdonderwijzer te Arnemuiden. is aldaar overleden. Rechtszaken. De Amsterdamsche rechtbank heeft beslist, dat het beleedigend is voor de huisvrouw en grond ople vert voor scheiding van tafel en bed, als de man eene dienstbode in dienst neemt die door haar is weggezonden. De dienstbode van de familie II., in wier lo geerkamer in het Kurhaus te Scheveningen op I Sept. door onvoorzichtigheid de brand ontstond, is door het Gerechtshof te 's-Hage naar de terechtzitting der rechtbank aldaar verwezen. 's-Gravenhage. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep van Domela Nieuwen- huis verworpen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Vrijdag overleed te Amsterdam de verdienste lijke tooneeldirecteur A. Van Lier. Velen zijner vrienden en vereerders, die eene som bijeenbrachten om hem Zaterdag, ter gelegenheid van zijn 35jarig jubilé als tooneeldirecteur, het model van een kunstwerk aan te bieden, hebben thans besloten dit geld voor een grafmonument aan te wenden. Aan de société internationale des électriciens is door den heer Claude een nieuw stelsel van telegrafen aangeboden, voornamelijk geschikt voor het gebruik op spoorwegen De inrichting bestaat uit twee wijzerplaten waarvan de eene het station aanwijst dat seint en de andere het station, dat het bericht moet opnemen. Zoodra het signaal gewisseld is worden beide wijzers weer op het nulpunt gebracht. Alle stations kunnen met elkander correspondeeren, de lijn wordt nimmer ver broken en er kunnen tot twintig stations op éene lijn worden gebracht. De temperatuur der planeten. Zeer interessante onderzoekingen van Christiansen bewezen, dat de vol gende planeten de daarbij aangegeven temperatuur in graden Celsius bezaten: Mercurius 210°, Venus 57°, Aarde 15°, Mars 34°, Jupiter 150°, Saturnus 180°, Uranus 209° en Neptunus 21°. Hieruit blijkt dat dierlijk leven (o. a. op Mars door de astronomen aangenomen) hoogst onwaarschijnlijk is op de meeste planeten. Landbouw en Veeteelt. Rilland-Bath. De stier baron Gwijnne II, waarvan men eerst vermoedde, dat hij bij de schipbreuk van de stoomboot Egret was omgekomen, is thans be houden en in goeden welstand alhier aangekomen. Het beest draagt de bewondering van iederen kenner weg en dat is geen wonder als men bedenkt dat hij een afstammeling is van dieren, die wereldberoemd waren. De heer E. Van den Bosch, door wiens be middeling het beest voor den heer Jacob Blok is aangekocht, heeft getoond, dat hij ook in het bui tenland het goede wel weet te vinden, want dieren zooals dit zijn zelfs in Engeland niet alledaagsch. De kooper is dan oik zeer voldaan en aarzelt niette erkennen, dat het dier verre zijne verwachtingen overtrof. Rilland-Bath. Naar men verneemt zullen de ver bodsbepalingen van uit- en doorvoer van schapen, nu de schaapspokken geweken zijn, deze week worden opgeheven. Rilland'Bath. In de landbouwvergadering van 6 Jan. waren 20 leden tegenwoordig. Nadat de notulen voorgelezen waren en goedgekeurd, werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar. Da ontvangsten hadden 85,50 be dragen en de uitgaven 64,45%, waaronder 43 voor den ploegwedstrijd in den afgeloopen zomer ge houden, zoodat een goed slot in kas was van 21,04% Nu kwamen fenige voorstellen in behandeling om trent de herziening der statuten. Voorstellen over het introduceeren en den tijd van vergaderen werden aan genomen. Eveneens een voorstel om aan de vereeni- ging een naam te geven. Van drie opgegeven namen mocht «Reijgersberg" de goedkeuring wegdragen. De voorzitter die een voorstel wenschte te doen om de betrekking van secretaris-penningmeester te salarieeren, verzocht dezen zich tijdelijk te verwijderen. Teruggeroepen werd hem medegedeeld, dat de ver gadering besloten had hem voor het afgeloopen jaar een gratificatie van ƒ10 toetekennen en verder een jaarlijksch salaris van ƒ15. De secretaris bedankte de vergadering met een korte toespraak, waarin hij den wensch uitdrukte, dat de jeugdige veieeniging in bloei moge toenemen. Een lid der vergadering besprak nogmaals de op richting van een landbouwcursus. Eenige leden be loofden hunne zonen daarheen te zenden. (Aldus is geschied. Zaterdagavond is de cursus met tien jonge lieden begonnen.) Nadat de voorzitter nog beloofd had eene lezing over het vetmesten van vee in de volgende vergade ring te houden werd deze bijeenkomst door hem gesloten. Buitenlandsch Overzicht. Het Duitsche legerontwerp is na de behandeling in de commissie uit den Rijksdag in eene dwaze ge daante bij dit regeeringslichaam teruggekomen. Aan gezien nl. art. 1 verworpen is, is er nu niets bepaald omtrent het jaarlijksch contingent. Het lot, dat aan het ontwerp beschoren is, kan nog moeielijk bepaald worden. Zooals men weet wil het centrum niet meer dan drie jaren toestaan, doch de Katholieken zijn on derling verdeeld en de mogelijkheid bestaat derhalve, dat er nog zooveel voor het ontwerp stemmen, dat het wordt aangenomen. Valt de wet dan schijnt de ontbinding van den Rijksdag zeker te zijnwellicht geschiedt zij op hetzelfde oogenblik, dat de stemming bekend is. Aangezien echter vele leden bang zijn, dat zij bij ontbinding niet zullen worden herkozen, ver wacht men, dat velen uit vrees daarvoor alleen reeds voor het regeeringsontwerp zullen stemmen. De Fransche Kamers worden Dinsdag weder geopend. Het Engelsche ministerie is nog steeds niet voltallig. Men verwacht echter uit het standhouden van Salis bury veel goeds voor het behoud van den vrede, omdat hij steeds samenwerking tracht te verkrijgen met Duit- schland en Oostenrijk. Ook de verhouding tusschen Rusland en Oosten rijk schijnt gaandeweg beter te worden. Omtrent de Bulgaarsche quaestie zijn echter de onderhandelingen nog niet weder giopend. Gemengde Berichten. In de jongste vergadering der vereeniging «Ex celsior" alhier is de heer J. Korstanje benoemd tot penningmeester in plaats vau den heer L. Sampon, die wegens vertrek zijn ontslag had genomen. Er is eergisteren alhier weder een geval van mazelen voorgekomen, zoodat er thans weder twee huis gezinnen zijn, waar die ziekte heerscht. D. B., van wien wij in ons vorig Dommer meldden, dat bij in hechtenis was genomen, omdat hij van de afwezigheid van een ander, met wien hij zich te Middelburg als gisthandelaar had gevestigd, had gebruik gemaakt om het meubilair te verkoopen en zich naar elders te begeven, is voorloopig weder op vrije voeten gesteld. Zaterdagavond was het te Kloetinge, waar zoo genaamd «jongensavond" werd gehouden, nog al ru moerig. Niet alleen, dat er in de herberg veel lawaai werd gemaakt, maar des nachts hebben eenigen dat rumoer op straat voortgezet, terwijl men bovendien van" verschillende erven de hekken heelt weggenomen of verplaatst. De politie doet onderzoek naar de daders. Ierseke. Tot heden zijn als aan mazelen lijdende aangegeven 238 personen, waaronder een man van 26 en eene vrouw van 22 jaren. Hersteld zijn 18 en overleden 3. Borsele. In de vorige week kwamen alhier een drietal nieuwe gevallen van mazelen voor. Te Borsele viert de oudste ingezetene haren jaardag met Z. M. den Koning. Zij zal 19 Febr. haar 90ste jaar bereikt hebben. In genoemde gemeente circuleerde verleden week een adres van adhaesie aan het verzoekschrift uit Nieuwdorp om een halte aan den spoorweg in die omgeving. Niet minder dan 70 burgers verleenden hunne handteekening. Te 's-Heerenhoek bedraagt het getal onderteekenaren ruim 100. Kolijnsplaat. Door de mazelen zijn hier in 't ge heel aangetast 505 kinderen in 201 gezinnen thans zijn er van hersteld 498 in 199 gezinnen, zoodat nog in 2 gezinnen die ziekte heerscht bij 5 kinderen. Heden 10 Januari zijn de lessen aan de open bare lagere school weer hervat. Vlissingen. De leden der gymnastiek- en seherm- vereeniging «Luctor et Emergo" alhier gaven Vrijdag avond eene openbare uitvoering, welke uitnemend slaagde en, behalve door een belangstellend, zij het dan ook niet zeer talrijk publiek, werd bijgewoond door afgevaardigden van een viertal zustervereenigingen, t. w. «Achilles", «Oefening kweekt kracht" en «Zee- landia" van Middelburg en «Hercules" van Goes. Onder leiding van den directeur der vereeniging, den heer P. B. Oost Lievense, werd het programma over net algemeen vlot en goed teneinde gebracht, en het ontbrak niet aan daverende toejuichingen. Na de pauze voerde een viertal gymnasten van «Luc tor", met begeleiding van een door leden der vereeniging samengesteld orkest, ter afwisseling eene komische scène, genaamd «de Joodsche Bruiloft" (eene van de zoogenaamde Semmels) tentooneele en oogstte daarmede niet geringen bijval in. Tot slot werd door alle medewerkende turners in hun net bondscostuum eene apotheose als «finale" uitgevoerd, onder het zingen van ons volkslied en met Bengaalsche verlichting. Het aantal lijders der mazelen te Tolen is steeds stijgende. Zaterdag is de ziekte uitgebroken op eene hoeve buiten de kom der gemeente en in de gemeente is een volwassen persoon aangetast. Te Hoorn vierde men Vrijdag den 300n gedenk dag van de geboorte van Jan Pietersz. Koen. Moge het niet bij feestvieren blijven, maar de her innering aan die forsche figuur ook van iuvloed zijn op de daden van het tegenwoordige geslacht, dat Indië niet meer heeft te veroveren en er alleen wat meer nut van behoeft te willen trekken dan tegenwoordig geschiedt, zegt het Dagbl. Dezer dagen schreef iemand uit Amsterdam een briefje en voegde daarbij een postzegel van vijf cent voor antwoord. Dit antwoord kwam enkele dagen daarna en was geschreven ep een hriefkaart, terwijl het gezonden postzegeltje geplakt was op den 2% cents stempel der kaart. Het zegeltje was natuurlijk door de post afgestempeld. Een heer te Arnhem gaf een arm meisje, naar hij meende, vijf 2% centstukken als aalmoes. Eerst later bemerkte hij, in vergissing daarbij een gouden tientje gegeven te hebben, en deed daarom bij de politie aangifte. De moeder van het meisje was hem echter reeds voor geweest en had mede kennis ge geven van het abuis. Voor hare eerlijkheid werd de vrouw behoorlijk beloond. Het bevriezen van ruiten voorkomt men door ze te bestrijken met eene slappe oplossing van gly cerine in water. Ook voor het vullen van gasmeters is het mengsel zeer aan te bevelen. Aan de N. Rott. Ct- wordt bericht, dat de wedstrijden te Slikkerveer voor onbepaalden tijd zijn uitgesteld. Het weder zal hierop natuurlijk van grooten invloed zijn. De belangstelling voor de internationale hardrijderij op schaatsen is zeer groot. Bij het invallen van den dooi ontving het bestuur meer dan honderd telegram men uit Londen, Cambridge, Berlijn, Weenen, Hamburg, Christiania, enz. om te vernemen, of het feest al dan niet zou doorgaan. Onder de buitenlandsche mede dingers in den «professional" wedstrijd behooren Wallis, Tibet, Cultus, Goodman, secretaris van de «Eoglish Skating-association, en Werner, de beste schoonrijder. Men zegt dat ook Amerikanen zullen deelnemen. Hagen is op dit oogenblik echter zwaar ziek, zoodat hij wel niet zal mederijden. Paulsen daarentegen was nog niet vast besloten Zaterdag naar Canada te vertrekken. Voor den liefhebbers-wedstrijd hebben zich tot heden ongeveer vijf-en-twintig personen doen inschrijven, waar onder eenige studenten uit Leiden, Groningen, Amster dam en Delft. De weesjongens in het Godshuis te Veere zijn 's winters precies gekleed als in den zomer. Een van de twee daar verpleegde jongens deed aan het college van regenten aanvraag om zich voor eigen rekening eene winterjas te mogen aanschaffen, daarbij wijzende op de gestichten te Vlissingen en te Middelburg, waar zulks geoorloofd is. Het mocht niet batenregenten weigerden toestemming te geven, en de weesjongen is verplicht, al is het nog zoo'n bar en guur weer, zich in zijn kort buis langs 's Heeren straten te be wegen. NH. Ct.) Laatste en telegraphische berichten. Sedert middernacht 9 en 10 Januari is het ver voer op de kunstwegen in onze provincie beperkt. Middelburg. Naar men verneemt zal dr. Schaep- man, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op Woensdag den 2 Februari a. s., des avonds te 8 uren, alhier eene lezing houden voor de te dezer stede bestaande afdeeling van de «Vereeniging tot bevorde ring van fabrieks- en haudwerksnijverheid in Neder land" ieder lid zal alsdan met twee dames vrijen toegang hebben. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Met veel genoegen heb ik en velen, die met mij buiten Goes wonen, gezien, dat gij ten uwent plannen maakt om den 70n verjaardag van Z. M. den Koning luisterrijk te vieren. Ook in de gemeente, waarin ik woon, wil men hetzelfde, en naar ik van verschillende zijden verneem zeker in de meeste, zoo niet in alle gemeen:en van Zuid-Beveland. Maar hoe aangenaam deze talrijke blijken van belang stelling in 's Konings feest ieder waar Nederlander en Oranjevriend ook mogen zijn, voor de omliggende dorpen in de eerste plaats en ook voor Goes is d t gelijktijdig feestvieren m. i. een groot bezwaar, want bijna nergens zal het in Z.-B. goed kunnen slagen, vooral niet bij u in Goes, omdat er geen menschen van buiten in de stad zullen komen, misschien eenige van de naastbij gelegen dorpen, maar ook daar zal het beste deel der bevolking thuis blijven. En wat is een volksfeest zonder veel menschen? Waarlijk, moeiten en kosten zullen, zoo niet nutteloos, toch zonder het eigenlijke doel te treffen, besteed worden. Zou daarop niet iets te vinden zijn? Bijv. door de feestviering tot den volgenden Dinsdag 22 Febr. uit testellen Ongetwijfeld zouden er dan duizenden in de stad komen; bakkers, slagers, koffiehuishouders, enz. enz. zouden daarvan groot voordeel hebben en, wat hier het voornaamste is, het feest zou zeker slagen. Bovendien zoudt ge in de gelegenheid zijn om meer dan éen goed muziekkorps in de stad te krijgen. Of weet gij er iets anders op Misschien door ver eeniging met andere gemeenten? Zou er kans van slagen zijn om voor Zuid-Beveland éen groot centraal- feest te Goes te organiseerenhetzij dan op den 19n of op den 22n? Dit denkbeeld lacht mij wel toe, en ik geloof stellig, dat een groot aantal plattelands bewoners, vooral die wekelijks in Goes komen, aan zulk een feest wel iets zouden willen bijdragen. Men beschouwe nu, M. de R.dit schrijven niet als gedaan om uwe feestplannen in de war te sturen, integendeel, ik wensch ze zoo goed mogelijk te doen slagenomdat ik van meening ben, dat een goed vaderlandsch volksfeest in onze dagen van verdeeldheid en strijd grootelijks zijn nut kan hebben, daar het de pai tijen zoo al niet nader tot elkander brengende, aan allen doet zien en gevoelen, dat we, hoe ook verdeeld, éen gemeenschappelijk vaderland bezitten en liefhebben, en het aloude stamhuis van Oranje-Nassau, dat zooveel aan Neerlands vrijheid en roem heeft toegebracht, oprecht dankbaar en toegenegen zijn. Bij voorraad zeg ik u dank voor de plaatsing van het bovenstaande. Aanvaard Mijnheer de Redacteur de betuiging mijner hoogachting. Uw Dienstw., K., 9 Januari 1887. M. Wij kunnen den geachten inzender mededeelen, dat een denkbeeld als hij oppert, om de feestviering alhier op 22 Februari te doen plaatshebben een punt van bespreking heeft uitgemaakt in de vergadering jl. Za terdag door het feestcomité en de verschillende hier bestaande vereenigingen gehouden. Men achtte daaraan te groote bezwaren verbondeneensdeels toch is het nooit eigenaardig een feest, ter berinnering aan een bepaalden datum, op een anderen dag te vieren, maar bovendien zijn er met het oog op vermoedelijke op tochten, vooral die van de schoolkinderen, door het drukke rijtuigverkeer op marktdagen, vele gevaren aan verbonden, terwijl het houden der beurs en de vele zaken, die op Dinsdag hier worden afgehandeld, veel

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2