1887. N°. 5. Dinsdag 11 Januari. 74ste jaargang. Het Israëlietisch Armbestuur, VERPACHTING IJk- en Herijk der Maten en Gewichten, Cf- üOBüffi De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdao en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nornmers 5 ct., met bijblad 10 et. In ons land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. van den grond aan den Oosthavendijk, bij de Meestoof „De Zon", sectie B no. 238, 239 en 250, in pacht ge weest bij C. Kloosterman, voor 7 jaren, ingaande den 1 Januari 1887, op Zater dag den 15 Januari a. s., des namiddags te éen uur, ten raadhuize dezer gemeente. De pachtsvoorwaarden liggen van heden af ter visie ter Secretarie, alwaar tevens nadere inlichtingen te bekomen zijn. Goes, den 8 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. 3—w3bm— De jaarletter voor den gedurende het jaar 1887 te bezigen, zal zijn de letter X in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk der gasmeters de KONINKLIJKE KROONterwijl het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, voor Middelburg, waaronder de gemeente Goes ressorteert, blijft bepaald op het cijfer 1^. Goes, den 8 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN De verificatie van de gewichten heneden het gram (milligram-gewichten) geschiedt, uithoofde der daartoe noodige fijne balansen, UITSLUITEND AAN HET ITKKANTOOR TE MIDDELBURG, en de herijk aldaar is voor dit jaar bepaald van den 11 Januari tot den 10 Februari a. s. Goes, den 8 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. aangezocht tot ondersteuning van een behoeftig gezin en voortdurend giften moetende uitreiken aan door trekkende noodlijdenden, zal op Woensdag den 12 Januari aanstaande aan de huizen van alle ingezetenen eene ALGEMEENE COLLECTE doen. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat de burgerij door ruime giften zal medewerken ora genoemd Armbestuur tot het volbrengen van zijn taak in staat te stellen, waartoe zij deze inzameling gunstig aan bevelen Goes, den 8 Januari 1887- Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 10 Januari 1887. Aan de oproeping door het voorloopig comité voor de feestviering op 19 Februari a. s. hadden Zaterdagavond een twaalftal sociëteiten en vereenigingen gehoor gegeven. Vertegenwoordigd waren de sociëteiten «de Unie", «Van Ongenuchten Vrij", j Eensgezindheid" en «de Vriendenkring", de zang- vereenigingen «Streven naar hooger" en «Excelsior", de tooneelvereeniging «Eloquentia", de gymnastiek- vereeniging «Hercules", de handboogschutterij «Jacoba van Beieren", de «Vereeniging voor Volksvermaken", de werkliedenvereeniging «Eigen Hulp" en de kolf- sociëteit «Prinses Marie". Het bleek dat het meerendeel dier vereenigingen bereid was betzij door eene financiëeie bijdrage, hetzij door een werkzaam aandeel, hetzij op andere wijze tot opluistering van het feest mede te werkeD, zoodat na breedvoerige discussiën kon besloten werden in eene weldra bijeen te roepen vergadering van belang stellenden het volgende feestprogramma ter goedkeu- ring aan te bieden Des morgens zullen de kinderen van alle scholen met de muziek eene wandeling door de stad maken, waarna zij in verschillende lokalen zullen worden ont haald. In de verwachting dat om 12 uren eene parade van de schutterij zal gehouden worden, zal na afloop daarvan de feestcantate, voor dezen dag vervaardigd door den heer Coenen, worden ten gehoore gebracht, ■waarvoor men vermoedelijk over 60 mannenstemmen zal kunnen beschikken. Daarna zal bij goed weder eene matinée musicale op de Groote Markt worden gegeven. Des avonds zal de vereeniging voor «Volksvermaken" in samenwerking met andere vereenigingen en met de verschillende sociëteiten een feest arrangeeren, ter wijl de dag zal worden besloten met een groot vuur werk. Voorts zal worden aangevraagd om het feest door klokgelui en bespeling van het carillon te doen opluisteren, terwijl pogingen zullen worden aangewend om een optocht te houden. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1886 uit 3116 m. en 3478 v., te zamen 6594. Zij vermeerderde in dat jaar met 228 geborenen (123 m. en 105 v.,) en 390 ingekomenen (167 m. en 223 vte zamen 618 (290 m. en 328 v„) en ver minderde met 172 overledenen (75 m. en 97 v„) en 341 vertrokkenen (146 m. en 195 v.) te zamen 513 (221 m. en 292 v.) Zij vermeerderde dus met 69 m. en 36 v. totaal 105 en bestond op 31 December 1886 uit 3185 m. en 3514 v. totaal 6699 ingezetenen. Er werden 44 huwelijken gesloten. Gedurende 1886 zijn in de Apotheek der gemeente gereed gemaakt 6910 recepten tegen 4045 in 1885. Het aanzienlijk meerder aantal moet aan de mazelen-epidemie worden toegeschreven. Terwijl toch in September slechts 362 en in October 462 recepten ter bereiding werden aangeboden, bedroeg dit getal in November 1003 en in December 874. Vrijdagavond deed de heer J. H. Schuijlenburg, directeur van de Nederlandsche pensioen- vereeniging voor werklieden te 's-Graven- hage, in de vergadering der vereeniging «Eigen Hulp" alhier eenige mededeelingen omtrent het doel en de werking van die pensioenvereeniging, met het oog op de bij haar bestaande verschillende tarieven. Wij kunnen die tarieven natuurlijk in ons blad niet in het hreede bespreken en wij willen dan ook alleen mededeelen, dat het tarief voor hot begrafenisfonds der vereeniging inderdaad zeer laag is en om die reden en om de soliditeit alleszins aanbevelenswaardig. Wat daarentegen de tarieven voor uitkeering na overlijden of op zekeren leeftijd betreft, de samenspreking daar over leidde tot de conclusie, dat, hoe laag zij ook gesteld waren, de som die wekelijks moet worden afgedragen voor de meeste werklieden moeielijk zal zijn optebrengsn, tenzij zij op zeer jeugdigen leeftijd (b. v. 15 jaar) in het fonds beginnen bijtedragen. Nog kwam een zeer belangrijk punt ter sprake nl. de quaestie van het verzekeren door den werkgever van zijn personeel. De heer Schuijlenburg was over het algemeen geen groot voorstander daarvan, omdat hij, ook voor den werkman, het aangenamer gedachte vond zelf te zorgen voor den ouden dag, terwijl in slechte tijden als na ook de werkgever zware lasten heeft te dragen. Wij gelooven, dat daarbij echter niet mag worden over het hoofd gezien, dat, wanneer de werk gever voor een deel de zorg voor den ouden dag van den werkman op zich neemt, daardoor een nauwer band wordt gevormd tusschen beide personen, wat toch zeker ook den werkgever ten goede zal komen, omdat hij daardoor minder aan verwisseling van per soneel blootstaat. Is hij bovendien door achteruitgang of geheele liquidatie van zaken genoodzaakt zijn per soneel te ontslaan, dan is het gestorte niet verloren, want er wordt, en dit onderscheidt het fonds van vele andere, altijd iets uitgekeerd. Wellicht zou ook den werkgever het recht kunnen worden toegekend de ge storte gelden van den eenen werkman op den anderen te laten overschrijven, mits beiden van denzelfden leeftijd en van goede gezondheid zijn Wij gelooven wel, dat een werkman, die op jeug digen leeftijd etn contract met de Ned. pensioenver eeniging aangaat, zelf zijne bijdragen kan missen voor hen, die echter reeds veertig jaren of ouder zijn, nu de vereeniging pas bestaat, zou het wenschelijk zijn, dat de werkgevers wat wilden medewerken. Het is te hopen, dat èn zij èn de jeugdige werklieden zullen kunnen besluiten van het fonds gebruik te maken. Door den heer Alex. Faassen, directeur van den nieuwen Rotterd. Schouwburg, is tegen Donder dag 20 Januari de Schouwburgzaal der Sociëteit V. O. V. aangevraagd tot het geven eener tooneel- voorstelling. Men schrijft ons nit Baarland van 6 Januari Heden overleed de heer P. Bruggeman, oud-bur gemeester van Baarland. Geboren den 29 October 1812, verloor hij reeds vroeg zijnen vader. Deze was veer man van Baarland op de verschillende havenplaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen. In December 1824 naar 't land van Hulst uitgevaren, keerde hij op 24 De cember terug. Onder den Baarlandschen wal gekomen, sloeg het scheepje om en vonden de vier personen, die er zich op bevonden, hun graf in de golven. Ter wijl aan redden geen denken viel, .varen vrouw en kind van den schipper I. Bruggeman ooggetuige van dit ontzettend schouwspel. De dood zijns vaders heeft voorzeker een diepen indruk bij den twaalfjarigen knaap achtergelaten. Door vlijt en met zijnen gun- stigen aanleg wist de eenvoudige schipperszoon zich op te heffen in de maatschappij. Het beoefenen der wiskunde was zijne aangenaamste bezigheid. Den 7 Augustus 1853 werd hij benoemd tot burgemeester van Baarland en bleef dit tot ultimo 1885. In Juli 1877 had hij ontslag aangevraagd uit deze betrekking, maar trok zijne aanvrage om ontslag weer vn op aandrang van den toenmaligen Commissaris des Konings in Zeeland, den heer jhr. Six. In verschillende kerkelijke waardigheden, als rentmeester van 't Am bacht Baarland en als lid van den gemeenteraad mocht de overledene zich aller achtmg verwerven, hetgeen duidelijk bleek bij zijn 25jarig jubilé als bur gemeester dezer gemeente. In 't vorig jaar mocht hij het genoegen smaken zijnen zoon A. Bruggeman be noemd te zien als zijnen opvolger in da betrekking van burgemeester dezer gemeente. Diep betreurd door allen, die hem nader leerden kennen, ontviel hij na eene echtverbintenis van 54 jaren aan zijne familie. Ondelande. Woensdag a. s. zal de heer Hartman uit Goes als spreker optreden voor de leden der Ver eeniging «Nut en Genoegen." Ierseke. Uit den loop der bevolking blijkt dat deze met 332 zielen is toegenomen en wat nog meer de aandacht verdient, dat ruim 3 maal zooveel geboor ten als sterfgevallen hebben plaatsgehad of 144 meer. Dit moet ongetwijfeld daaraan toegeschreven worden, dat gedurende eenige jaren veel mensehen van elders ingekomen zijn, die meerendeels in de kracht huns levens zijn, zoodat er betrekkelijk weinig oude menschen in deze gemeente gevonden worden. Ierseke. Op Woensdag 12 Jan. a. s. des avonds te 6 uren hoopt in het kerkgebouw der Chr. Ger. gem. alhier te spreken over het Christelijk krankzin nigengesticht Veldwijk de heer B. M. Den Boet te Goes, na een inleidend woord van ds. De Pree, mede te Goes. Kolijnsplaat. Door de ontslagaanvrage tegen 1 April a. s. van den heer B. B i rk e n fe 1 d als gemeente geneesheer lijdt deze gemeente, en wat ook al spoedig te wachten is, Kats, een gevoelig verlies. De heer Birkenfeld, die hier en te Kats reeds meer dan een halve eeuw (ruim 58 jaar) zijn praktijk uitoefende, zal, wat bij zijne hooge jaren wel te denken is, ook van liever lede zijne gewone praktijk verminderen. Bij niet spoedige vervulling der vacature waarvoor bij het gebrek aan dokters tegenwoordig te vreezen is, zal men zich dan vaak bij ziektegevallen te Kats gedwongen zien, te Wissekerke (een afstand van drie uren) genees kundige hulp in te roepen. Moge de gemeenteraad in zijne pogingen slagen om een flink dokter naar hier te roepen, dan zal het dezen gewis niet aan eene zich steeds uitbreidende praktijk ontbreken en zullen twee gemeenten op dit eiland er zeer mee gebaat zijn. Vlissing-n. Het stoomschip «Mercurius", gezagvoer der Dijk Blok, van de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Maatschappij te Amsterdam de dienstdoende boot der nieuwe lijn voor het vervoer van schapen van hier naar Londen (Deptford) vertrok Vrijdag avond voor de tweede maal met een transport vee naar Engeland. De lading bestond ditmaal uit ruim 800 stuks levende schapen, zijnde reeds het dubbele van het aantal bij de eerste reis overgebracht. Men hoopt echter het vervoer weldra nog belangrijk te kunnen uitbreiden. De leden der Eerste Kamer zijn tegen hedenavond te 8 uren tot hervatting der werkzaam heden opgeroepen. De jaarlijksche belooning, verbonden aan de va cante betrekking van deurwaarder der directe belastingen voor het district Oostburg, wordt, na af trek der kosten wegens reizen, drukwerk enz. ge raamd op 720. Men achtte het blijkens het afdeelingsverslag over het voorloopig kiesreglement zeer weinig rationeel Arnemuiden aan het district Goes toetevoegen en gewenscht om D.en Bommel, Ooltgens- plaat en Stad aan 't Haringvliet bij Zieriksee te houden. Het in November door de Staten van Zeeland gewijzigd vastgesteld reglement op de wegen en voetpaden heeft Z. M. de Koning goed gekeurd. H. M. de Koningin heeft 500 geschonken voor de uitbreiding van het Kinder-ziekenhuis te Rot terdam. Men schrijft ons uit 's-Hnge Het nieuwe jaar heeft voorgoed een einde gemaakt aan onze tramway-quaestie. De oude tram is over gegaan in handen der nieuwe Maatschappij, welke zich thans definitief bereid heeft verklaard de concessie voor 40 jaren te aanvaarden, onder da talrijke bepa lingen, haar door de gemeente opgelegd. Een van die voorwaarden, hoezeer facultatief gesteld, is de invoering van een electrischen tram naar 't Kurhaus te Sche- veningen. Is dit niet erg geavanceerd voor 't Haagje? De viering van 's Konings zeventigsten verjaardag wordt hier wel besproken, maar ik geloof niet dat 't er van zal komen, dat zij uit den boezem der bur gerij voortkomt, 't Gemeentebestuur zal natuurlijk niet achterwege blijven aan 't feest buiteDgewonen luister bij te zetten, terwijl de nationale zangschool, gesteund door eenige notabelen, een gelegenheids-cantate zal ten gehoore brengen, wat ook het plan is van den directeur van de Fransche opera, den heer Desuiten, die een cantate, door een hooggeplaatst Fransch militair ge dicht, door den componist den heer S. De Lange op muziek gebracht, door het geheele personeel der Fran sche opera zal doen uitvoeren. De commandant van de brandweer is met 1 Jan. niet in functie getreden. De heerDeWijs bezoekt verschillende voorname plaatsen van ons land om het brandweren te bestudeeren. Van andere zijde wordt beweerd dat de heer De Wijs nog niet opgetreden is, wijl hij moeielijk- heden ondervindt om als officier van het O.-I. leger te worden gepensioneerd. Hierin zal ik mij niet verder ver,liepen maar ook niet in het onderwerp, dat reeds in vier zittingen onzen Raad heeft bezig gehouden en eigenlijk geen andere strekking heeft dan om den koperen penning als uiterlijk teeken van betaalde hondenbelasting in eere te her stellen en de honden te belasten naar gelang hunner grootte. Volgens de N. li. Cl. hebben een aantal inge zetenen der gemeente Woensdrecht, zich noemende Roomsch-Katholieke en Protestantsche hoofden van huisgezinnen, aan de regeering verzocht te willen bevor deren, dat in de kom dier gemeente of in de zooge naamde Woensdrechtschestraat eene openbare school worde opgericht. Dit is, dunkt ons, alweder een bewijs voor de meer malen geuite bewering, dat de tegenzin in het open baar onderwijs bij de bevolking, zoowel Katholieken als Protestanten, niet zoo groot is als men van zekere zijde wil doen voorkomen en dat de groote schoolstrijd hoofdzakelijk aan het drijven van zekere personen te danken is. Waar die invloed zich niet doet gevoelen is er van strijd geen sprake en maakt men van het openbaar onderwijs gaarne gebruik. Het Vad. oppert de vraag, of de verhooren der enquête-commissie niet van tijd tot tijd, b. v. tweemaal per week, gepubliceerd kuunen worden, 't Zou de belangstelling wakker houden en aan het kennis nemen van de vruchten der enquête bevorderlijk zijn. Wacht men met de publicatie totdat alles is afgeloopen, dan wordt het publiek vergast op een onmogelijk dik, onhandelbaar, onverteerbaar boekdeel, dat men met wanhoop ter zijde legt, omdat men er den weg niet in vindt, en waarvan ook de pers zeer bezwaarlijk een beknopt en toch genoegzaam volledig résumé kan geven. Op verschillende plaatsen, o. a. te Bergen-op- boom, Venloo, Leeuwarden, heeft men plannen ofheb- Zen zich commissies gevormd tot viering van den 70sten jaardag van Z. M. den Koning. Te Bergen-op-Zoom is in beginsel aangenomen dat het feest het karakter moet dragen van een echt volks- en kinderfeest. Van militaire zijde zijn reeds verschil lende toezeggingen gedaan. Financiëeie ondersteuning zal aan het gemeentebestuur worden aangevraagd, terwijl reeds deze week een aanvang zal worden ge maakt met het inzamelen van giften laugs de huizen. Alle op dien dag reeds vastgestelde carnavals-partijen zijn verzet of onbepaald uitgesteld. De sympathie voor het feest is algemeen. Te Leeuwarden zal het programma voor den dag bestaan uituitdeeling aan de armen, onthaal en-, van de leerlingen der scholen voor on- en minvermo genden (openbare en bijzondere scholen), groote mili taire paradevolksspelenfeestrede in de Groote Kerk en zanguitvoering, vuurwerk, volksvoorstelling en vauxhall. Door «gedroogd spek" is blijkens re solutie van den Min. van financiën in den zin van het tarief van rechten te verstaan spek dat niet al leen gezouten, maar vóór het iDpakken in kisten in de lucht gedroogd is om het beter te kuDnen be waren. Dat spek, veelal afkomstig uit Amerika en belast met ƒ1.25 de 100 kg., is wel nog eenigszins vochtig, maar toch door zijne hardheid gemakkelijk te onder scheiden van het enkel gezouten spek, dat wegens zijn grooter specifiek gewicht slechts met ƒ1 de 100 kg. belast is. Tot invoering van het kon. besluit van 13 Dec. 1886, houdende bepalingen omtrent het gebruik van maltose in bierbrouwer ij en, welk besluit den 6den Januari in werking is getreden, zijn door den Minister van financiën eenige nadere toelichtingen aan de ambtenaren verstrekt, vooral om te wijzen op het gevaar dat deze stof oplevert uit het oogpunt van heimelijke bijstorting van grondstof.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1