1887. N°. 3. Donderdag 6 Januari. 74sle jaargang. GOESCHE De oitgave dezor Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. In ons land vervoeg! men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets Bij dirocte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen warden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel GOES, 5 Januari 1887. De talrijke opkomst in de vergadering, gister avond in het koffiehuis »de Prins van Oranje" alhier gehouden ter bespreking van eventueele feestviering op 19 Februari a. s. bij gelegenheid van den zeven tigsten verjaardag van Z. M. onzen Ko ning, bewees dat voor een dergelijk feest bij een zeker deel der Goetche burgerij warme sympathie bestaat. Toen dan ook de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, die namens het vijftsl ingezetenen, dat tot deze ver gadering het initiatief had genomen, met het eerste vers van ons volkslied de aanwezigen tot deelneming aan eene feestelijke herdenking van Zr. Ms. geboorte dag opwekte, waren de aanwezigen daartoe allen be reid. Allereerst zou nu eene feestcommissie moeten worden benoemd en de heer La Motthe achtte het wenschelijk, dat uit de verschillende vereenigingen hier ter stede een bestuurslid zou worden gekozen om deel van het feestcomité uit te maken. Het bleek echter, dat niet alle vereenigingen, veel minder hare bestuursleden, algemeen bij de vergadering be kend waren, weshalve besloten werd, dat het vijftal ingezetenen, die de -vergadering hadden belegd, een voorloopig comité zonden vormen, terwijl de vereeni gingen dan zouden worden uitgenoodigd, daaraan éen hunner bestuursleden toe te voegen, en mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester dezer gemeente, bij ac clamatie tot eere-voo rzitter en de heer M. J Souten- dam, majoor-commandant der dd. schutterij alhier, tot lid van het feestcomité werden benoemd. Alsnu werden verschillende middelen aan de hand gedaan om een feestprogramma samentestellen, welke punten aan het comiité ter bespreking zullen worden onderworpen, waarna dit programma in eene nader bijeenteroepen vergadering van belangstellenden zal worden vastgesteld. Allereerst werd besloten een mu ziekkorps te engageeren, zoo mogelijk uit Nederland, of, als dit ondoenlijk bleek, uit den vreemde. Voorts werden de volgende punten in overweging gegeven het aanbieden van een gelukwensch aan Z. M. den Koning een optocht van de kinderen van alle scholen met de muziek, waarbij de volksliederen zullen worden gezongenhet uitvoeren der feestcantate voor deze gelegenheid vervaardigd door den heer Coenen (woorden van Fiore Delia Neve) door de hier bestaande zang verenigingen een i;root vuurwerkilluminatie van het stadhuis en van particuliere woningenuitdeeling van levensmiddelen aan de bedeeldenhet bespelen van het carillon en het luiden der klok. Bovendien verklaarde dhr. Breet velt als voorzitter der vereeniging «Volksvermaken", dat die vereeniging bereid was op den 19 Februari a. s. door het geven van een feest tot opluistering van dien dag mede te werken. Ten slotte werd nog de wenschelijkheid geuit om aan de gemeente eene subsidie te vragen voor 'de feestviering, terwijl verder ter bestrijding van de kosten aan de ingezetenen eene inteekenlijst zal worden aangeboden. Nadat de voorzitter, dhr. Van der Bilt La Motthe, had toegezegd, dat de verschillende wenken door het comité zouden worden ter harte genomen en voorde verwezenlijking der plannen de noodige stappen zouden worden gedaan, sloot hij de vergadering, doch niet dan nadat dhr. I. D. Fransen Van de Putte namens de vergaderden een woord van dank had gebracht aan hen, die tot eene feestelijke herdenking van 19 Februari a. s. het initiatief hadden genomen. Aan het telegraafkantoor alhier wer den van 1 Januari31 December 1886 verzonden 10882, ontvangen 10173, doorgezonden 6698 tele grammen; alzoo totaal behandeld 27753 stuks. Wij herinneren er nogmaals aan, dat a. s. Vrijdag 7 Januari des avonds te 8 uren in het locaal boven de Korenbeurs alhier dhr. Schuijlenburg, direc teur van de Ned. Pensioenvereeniging voor werklieden, over de inrichting en werking van het Ned. werklieden fonds zal spreken in eene daartoe belegde buitengewone vergadering der werklieden-vereeniging «Eigen Hulp". De Gedep. Staten van Zeeland hebben het tijd stip, waarop de herijk der maten en gewich ten in 1887 zal plaatshebben, bepaald als volgt: Kortgene 29 MaartWissekerke 30 en 31 Maart Kolijnsplaat, ook voor Kats, 1 en 2 April. Goes, ook voor Kloetinge en Kattendijke, benevens 's-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke (gemeente 's-Heer Arendskerke), 18, 19, 20, 21,22,23,25,26, 27, 28 en 29 AprilWolfertsdijk 30 AprilHeinkens- zand, ook voor 's-Heer Arendskerke, 2 Mei en 3 Mei des voormiddags's-Heerenhoek, ook voor Borsele en Nieuwdorp (gemeente 's Heer Arendskerke), 3 Mei des namiddags en 4 MeiOvezand, ook voor Nisse, 5 Mei Ellewoudsdijk, ook voor Driewegen, 6 MeiBaarland, ook voor Oudelande, 7 Mei; Hoedekenskerke 9 Mei des voormiddags; 's-Gravenpolder, ook voor 's-Heer Abtskerke, 9 Mei des namiddags; Kapelle, ook voor Schore, 10 en 11 Mei; Wemeldinge, 12Mei; Ierseke, 13 Mei; Kruiaingen 14 Mei en 16 Mei des voormid- dags; Krabbendijke, ook voor Waarde, 16 Mei des namiddags en 17 Mei; Rilland-Bath, 18 Mei. Stavenisse, 6 Juni; St. Annaland, 7 en 8 Juni; St. Filipsland, 9 Juni; Oud-Vosmeer, 10 Juni; Tolen, 11 en 13 Juni; Poortvliet, 14 Juni; Scherpenisse, 15 Juni; St. Maartensdijk, 16 en 17 Juni. Ierseke. Op Maandag 17 Januari a. s. zal alhier eene verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad. Te Wemeldinge zijn de mazelen epidemisch heerschende verklaard. De maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt had weder de beleefdheid ons een exem plaar van haar jaarboekje ter kennismaking toe te zenden. Het boekje in het bekende handige formaat en omgeven door een stevigen band bevat als altijd vele opgaveD, die voor den landbouwer schier onmisbaar mogen geacht worden, terwijl deheerVor- sterman Van Oijen uit Aardenburg zijne opmerkingen over het paard, waarmede hij in den almanak van 1886 aanving, erin voortzette. Ü8 heeren J. C. enW. Al tor (Lr te Middelburg zorgden ook nu weder voor eene nette uitvoering. Het letterteeken, bedoeld in art. 2 der wet van 21 Juni 1881 houdende bepalingen omtrent de zee- visscherijen. is o. a. voor de gemeenten Middelburg M. G. Nieuw-Vosmeer N. V. Tholen T. H. Veere V. E. Vlissingen V. L. I. Ierseke V. E. Naar men verneemt, zoude de heer P. J. V e r- b i s t te Hontenisse, minste inschrijver tot het uit voeren van werken tot bedijking van buitengronden, gelegen in het Akselsche Gat of Braakman, gemeente Ter Neuzen, verzocht hebben daarvan ontslagen te worden, tengevolge van een begaan abuis bij de in schrijving, ter som van 25,500. De opvolgende in schrijving was 29,675 en de hoogste ƒ45,678. Z. M. de Koning heeft den heer F. Gediking, hoofd eener openbare school te 's-Hage, opgedragen aan H. K. H- Prinses Wilhelmina onderwijs te geven in de beginselen van het lager onderwijs zij ontving Maandag de eerste les. «Eigen Haard" leidt zijn nieuwen jaargang in met een biographie van Z. M. onzen Koning, ter gelegenheid van HD. 70n jaardag in Februari aanst., geschreven door Hofdijk en geïllustreerd o. a. met een welgelijkend portret van Z. M. en een gravure, bij 's Konings geboorte vervaardigd en daarvan een allegorische voorstelling gevende. Van de gelegenheid tot verzending per tele graaf van nieuwjaarskaarten schijnt geen druk gebruik te zijn gemaaktvan verschillende zijden ontving de Arnh. Ct. mededeeling, dat het gebruik dezer kaarten ver beneden dat van 't vorige jaar is gebleven. Toen was het een nieuwtjenu heeft men begrepen, dat de briefkaart, waarbij men niet gebonden was de uiting zijner wenschen tot een zeker maximum van woorden te beperken, evengoed aan het doel beant woordt. En dit voor slechts een derde van den prijs. Als een evenement in den boekhandel mag zeker wel vermeld worden, dat van de door de wed. J. R. Van Rossum te Utrecht bezorgde pracht-uitgave van dr. Schaepman's Aya Sofia de eerste oplage van ■1000 ex. binnen den tijd van 6 weken geheel is uit verkocht. Naar wij vernemen, is de uitgever reeds bezig met een tweeden druk, die in kleiner formaat zal verschijnen, vermeerderd met een narede van den schrijver, vooral over de verschillende recensiën. (Nbl. o. d. B.) Blijkens het overzicht, aan de Eerste Kamer overgelegd, is de Staatsbegrooting, met uit zondering van Marine, door de Tweede Kamer vast gesteld in uitgaaf ad 126,220.097 en in ontvang ad 115,973.075. Het gezamenlijk bedrag der ver minderingen, door de Tweede Kamer aangebracht, is 1,613.100. Men zal zich herinneren, dat de jongste alg. vergadering van leden der Vereeniging van Landmeters en het Kadaster een treurigen afloop had. Een onnoozel bestuursvoorstel, om een lezing op den eersten der beide vergaderdagen te doen houden, gaf aan 29 aanwezigen aanleiding om het debat in een Babelsche spraakverwarring en eindelooze stem mingen te doen verloopen en het besluit te doeu nemen om de vereeniging te ontbinden. Aangezien er echter slechts een derde der leden ter vergadering was, werd besloten, ook de afwezigen schriftelijk over dat voor stel tot ontbinding te doen stemmen. Deze stemming leverde dezer dagen het resultaat op, dat 110 leden ontkennend, 30 toestemmend antwoordden en 10 leden zich onthielden. In deze stemming zag het Bestuur, dat en corps in de laatste ver-gadering was afgetreden, en herkozen daarbij bleef volharden, een bewijs van vertrouwen, en het verzond nu ook aan da leden de onafgedaan gebleven gewijzigde statuten, om zoodoende en met vermijding van een buiteng. alg. vergadering de vereeniging te reconstrueeren. Aan het gelukken van deze poging wordt door zeer vele leden niet ge twijfeld. 1) In de gisteren te Amsterdam gehonden buiten gewone vergadering van aandeelhouders der Maat schappij tot exploitatie van Staats spoorwegen werd het voorstel tot conversie der 5 en 4 pets. leening der Maatschappij met 528 tegen 264 stemmen aangenomen. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over de opnieuw inde afdeelingen onderzochte voor stellen tot grondwetswijziging (kiesrecht en voorloopig kiesregkment) komt heden bijeen tot het voorloopig opmaken van het verslag. De ontslagaanvrage van den Minister van Marine is, naar men verzekert, nog altijd hangende. De geruchten, dat de ministerraad Z. M. geadviseerd zou hebben het verzoek van den heer Gericke niet in te willigen, en dat de Minister zich bij 's Konings wensch om aan het bewind te blijven, zou hebben nedergelegd, zijn nog niet bevestigd. De Minister heeft gisteren geen gel ruik gemaakt van de gelegenheid om bij Z. M. op audiëntie te gaaD. Men vermoedt dat geen beslissing op het aange vraagd ontslag in een anderen zin te wachten is voor dat de Eerste Kamer de kredietwet voor Marine zal hebben afgedaan. Vóór drie maanden mochten wij er op wijzen, dat voor 'teerstsedert 1881 de prijzen der voor naamste handelsartikelen dooreengenomen, een eeuigszins beteekenenden vooruitgang vertoonden. Men is gewoon de algemeene richting der prijzen aan te duiden door hunne verhouding, wat 22 voor name handelsartikelen betreft, op te geven tot die van ruim 30 jaren herwaarts. Stelt men den toenmaligen prijs van elk op 100, te zamen dus 2200, dan vindt men voor het verhoudingscijfer van Januari 1883 2442. Sedert is dit van jaar tot jaar gedaald op 1 Januari 1886 was het slechts 2023, op 1 April jl. 2017. Daarna is een langzame rijzing begonnen. In Juli was het cijfer 2026, in October 2108. In de drie laatste maanden des jaars is echter die hoopvolle wending niet voortgezet. In het eind des jaars waren een groot getal artikelen weder lager in prijs dan in Oct., zoodat het verzamelcijfer tot 2048 is teruggeloopen. Toch is dit cijfer nog hooger dan dat van het begin des vorigen jaars. Lager staan nog aanmerkelijk genoteerd ijzeren spoorstaven, koper, hennep, gerst en haver, rijst, vooral suiker, voorts thee en petroleum. Bijna alle overige artikelen zijn gestegen en de rijzing is belangrijk geweest in Schutsch ijzer, tin, wol, zijde, vlas en koffie. De vooruitzichten zijn, indien althans de vrede be houden blijft, ni-t ongunstig. Er begint meer leven te komen in den handel, vooral in Engeland en de Noord-Ameiikaausehen Unie. Hbld Koloniën. Het is bijna ongeloofelijk, dat, terwijl de beri-beri besmettelijk verklaard wordt en op Atjeh zelf out- smettings maatregelen genomen worden, dezelfde sioom- booten, die de beri-berilijders van Atjeh overbrengen, gébruikt worden om troepen naar Atjeh over te brengen, en zelfs daartoe volgepropt worden. Opeengepakt worden door hen op een van beri-beri-besmetting doortrokken boot somtijds negen dagen doorgebracht. Wil men het resultaat? Een vorige boot, die een 500 personen, voor Atjeh bestemd, aan boord ge kregen had, soldaten en vrouwen (en men begrijpt, dat men geen beri-berilijders naar Atjeh zendt), kwam te Oleh-leh aan met 49 aan beri-beri lijdende en 55 verdachte personen. De eersten worden in 't hospitaal opgenomen, om dadelijk weer terug te gaande anderen in een daartoe bestemde wijk gehuisvest. Een der offi cieren, L., pas gezond en wel van zijn vrouw en kin deren op Java vertrokken en, die nooit geweten had wat beri-beri is, werd na deze reis, twee dagen na aankomst, bevonden vrij erg beri-beri te hebben. (A. DU.) De redacteur der Soerab. Ct., beschuldigd van hoon en smaad aan 's Konings vertegenwoordiger, opruiing tot minachting tegen het gezag, hoon en smaad jegens Regeeringspersonen en colleges, is vrij gesproken op grond van gemis van bewijs van booze bedoeling. Da Soerab. Ct. schrijft tegenover de onlangs door haar vermelde gevallen, waarin bij uitzondering een enkele suikerfabriek nog met winst gewerkt heeft: In het Rembangsche is de suiker-cultuur voor het oogenblik dood. Het eertijds zoo prachtig rendeerende Toelis bijvoorbeeld, is reeds 'n paar jaar gesloten. Pamofan volgt dit jaar het voorbeeld, het komt onder den hamer althans van de derde fabriek (in aanbouw) werd de aanleg gestaakt. Eerst onder betere omstandigheden zal daar de suiker cultuur in het groot weer mogelijk zijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Oostburg door ds. J. G. Klomp te 's-Gravelandvoor Zwartsluis door ds. J. A. Van Boven te Oost- en West-Souburg. De toegang van het te Amsterdam gehouden Gereformeerd congres staat alleen voor zulke leden dar kerken open, «die niet schromen voor de belijdenis van het Koningschap van Christus tegenover de Syno dale hiërarchie uit te komen en dit met huu naam willen onderteekenen." Doel van het congres is; «eene algemeene beweging te wekken en te leiden, om al onze kerken van onder het juk der Synodale hiërarchie uit te brengen en aan Christus, haren'Koning, te hergeven." O. a. zal aan de orde komen het voorstel tot een petitionnement aan Z. M. den Koning, om onverwijlde intrekking van de kon. besl. tusschen 1816 en 1852 uitgevaardigd betreffende de tegenwoordige synodale organisatie, alsmede een onderzoek naar de beste wijze, om de zaak te brengen voor den burgerlijken rechter. De Theologische school te Kampen telde op 1 Jan. jl. 76 leerlingen. Van de 31 theologischen be- hooren er 13 tot het le, 10 tot het 2e en 8 tot het 3e of laatste studiejaar. In het jaar 1886 werd door de leerlingen van school B te Goes bij de rijkspostspaarbank ingebracht 284 op formulieren van 1 cent en 168 op form, van 5 cent, samen 452, tegen 419 in 1885. Naar aanleiding van een advertentie in zijn nummer vau 26 December schreef het Katholiek onder wijsblad Ons Recht: Katholieke hoofdonderwijzers worden attent gemaakt op de vacature van hoofd der school te Wiene en Zeldam, gem. Ambt Delden. De raad dier gemeente is voor verreweg de meerderheid Katholiek; komt er alzoo een Katholiek op de nominatie, zoo is hij zeker benoemd te worden. De school ligt aan den straatweg van Delden naar Goor op uur afstands van eerst genoemde plaats en kan daarom gemakkelijk van.uit Delden bediend worden. De tegenwoordige titularis was steeds aldaar woonachtig. Om zijn aangename ligging, gezellig verkeer en niet dure levenswijze is het stedeke Delden nogal gezocht." Deze opmerking geeft het Volksblad, het orgaan voor Volksonderwijs, de volgende woorden in de pen «Niet om Ons Recht over deze aanbeveling bijzon der hard te vallen, vermelden wij ze hier. Omgekeerd toch zijn de gevallen, helaas! niet zeldzaam, dat een gemeenteraad een in de eerste plaats voorgedragene niet benoemt, omdat hij Katholiek is. Protestanten en Katholieken doen in dit opzicht, vooral op het platte land, in bekrompenheid niet voor elkander onder. Maar droeve miskenning der beginselen, waarop de regeling van ons openbaar onderwijs berust, is het ontegenzeglijk, dat men zelfs reeds openlijk durft schrijven, dat, hoe verdienstelijk zijn mededingers ook wezen mogen, een Katholiek toeh bij voorbaat van de benoeming zeker is, alleen omdat hij Katholiek is." Het hoofd eener school maakt aangaande de opgaven omtrent het schoolverzuim in 1885 en '86 de volgende opmerking De maandelijksche uitkomsten voeren, zelfs in den tijd ven het meeste verzuim, tot geen hoogere per centen dan 35, 40 en 45dit schijnt klachten, als meermalen werden aangegeven over ontvolking der scholen, wel niet geheel teniet te doen, maar toch als overdreven te brandmerken. En echter waren deze klachten volkomen juist. Genoemde cijfers zijn gedistil leerd uit de verzuimen van alle. kinderen van 6 tot 12 jaarhet behoeft geen betoog, dat de jongeren onder dezen het minst schuldig zijn. Juist is de jaren van 10 tot 12, den tijd dus, die zoo vruchtbaar kon zijn, wordt het maximaalgetal gevonden. Berekent men voor dezen leeftijd afzonderlijk de percenten, dan ver anderen de getallen in 60, 70, 80 en meer. Men late zich dus door een kunstmatige, optimistische groepee ring van cijfers niet in slaap wiegen. Beursoverzicht. De laatste tonen op de effectenmavkten in den af- geloopen en de eerste klanken in den nieuw inge treden jaarkring waren redelijk opgewekt. Ook nu vormden deze dagen een zeldzaam contrast bij die, welke gewoonlijk bij elke jaarverwisseling wordeu door leefd. Meestal toch bestaan er door de absentie van vele personen weinig redenen om de koersen der toon gevende fondsen te doen balanceerenthans echter schenen er redenen te over om fluctuaties in het leven

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1