Door de leerlingen der openbare school is in het verloopen jaar door middel van de éen- en vijfcents formulieren 58,05 gespaard. Sedert de oprichting (8 Juni 1881) tot heden is er alzoo gespaard 624,04. Rechtszaken. Het Gerechtshof te 's-Hage nam jl. Vrijdag kennis van eene mishandeling, door het toebrengen van eenen schop, waaraan een inwoner van Goes zich schuldig maakte, nadat deze in eene herberg met een ander persoon had ruzie gehad en daardoor in drift was geraakt. De rechtbank te Middelburg veroordeelde den bekl. tot 14 dagen gevangenisstraf en 3 boete, maar hij gevoelde zich daardoor be zwaard, omdat, zooals hij beweerde, de andere man hem bij herhaling had geslagen en op den giond ge worpen. De verdediger, mr. Van der Bilt, advocaat te Middelburg, geloofde dat hier aan eene onderlinge mishandeling moest worden gedacht en verzocht ver mindering van straf. Adv.-gen. mr. Bijleveld meende, dat het appèl, namens bekl. ingesteld, niet-ontvankelijk was, doch door het beroep van het Openb. Min. kon het hof toch over de zaak oordeelen. Hij requireerde de ver nietiging van het vonnis wat den vorm betreft, en veroordeeling van bekl. tot de straf, reeds door de rechtbank opgelegd. De uitspraak is bepaald op 7 Januari. 's-Gravenhage. De Ilooge Raad heeft heden het cassatieberoep van A. J. Belderok, veroordeeld wegens aanplakking te Amsterdam van een biljet, smaad tegen den Koning inhoudende, verworpen. Buitenlandsch Overzicht. De Fransche minister van oorlog, generaal Boulanger, gaat voort zich zeer vredelievend uittelaten. Bij eene dezer dagen gehouden receptie verklaarde hij, dat Frank rijk niet aan een aanvallenden oorlog dacht en dat hij aan de militaire commissie alleen verklaard had in het voorjaar gereed te willen zijn, omdat de diplomatieke wereld vol was van sombere geruchten en omdat een toestand van onvoldoende weerbaarheid slechts de beurs speculanten in de hand zou werken. Bovendien achtte hij het voor handel en nijverheid geruststellend, wanneer verklaard kon worden, dat Frankrijk volkomen gereed is. Ook de president der republiek en zelfs de radicale afgevaardigde Clémenceau, die anders den mond vol heeft over een revanche-oorlog, lieten zich zeer gematigd uit, zoo gematigd zelfs, dat men geneigd is het spreek woord in herinnering te brengendie te veel bewijst, bewijst niets. De Duitsche Keizer herdacht op 1 Januari den dag, waarop hij voor tachtig jaren tot officier werd bevorderd. Het is natuurlijk, dat hem de meest hartelijke blijken van liefde en belangstelling op dien dag werden aan geboden. Zooals te verwachten was, heeft Lord Hartington er van afgezien om in het Engelsche ministerie zitting te nemen. Zoowel van de zijde der conservatieven als van die der liberalen was daartegen dan ook steik geopponeerd, zij bet dan ook om verschillende redenen. In plaats van den heer Churchill zal nu de heer Smith optreden. In Rusland is de heer Bunge opgetreden als mi nister van financiën, in plaats van den heer Wysch- negradski. Men verwacht daarvan eene wijziging in de Russische financiëele aangelegenheden. De tusschen de Regeeringen te Londen en te Berlijn gewisselde stukken betreffende de landstreek, welke door beide Rijken in Oostelijk Afrika bezeten wordt, zijn thans openbaar gemaakt. Het geheele Sultanaat van Zanzibar is onder Duitsche heerschappij gebracht, behoudens eenige formeele rechten, welke den Sultan toegekend blijven. De aan Duitschland behoorende landstreek strekt zich uit van ongeveer de Evennachts lijn tot den elfden graad Zuiderbreedte. Ten Noorden van dit gebied verbindt de Duitsche Regeering zich aan de Engelsche de vrije hand te laten. De Duitsche bezitting bevat het grootste deel der Oost-Afrikaan- sche groote meren en strekt zich Westwaarts uit tot aan de Zuiderhelft van het groote Victoria-Nyanzameer. Gemengde Berichten. De mazelen kunnen te Goes als geweken beschouwd worden. Sinds de vorige opgave zijn geen lijders meer bijgekomen, terwijl 4 als hersteld werden opgegeven, zoodat slechts een lijder meer in behandeling blijft. Van af 25 September, waarop de eerste opgave gedaan werd, zijn in het geheel 514 gezinnen aangegeven hiervan kunnen afgetrokken worden 22 gezinnen alwaar voor de tweede maal aangifte is gedaan, blijven alzoo 492. Het aantal aangegeven lijders bedroeg in het geheel 750, waarvan 15 overleden zijn. Gisteravond had iemand die naar Middelburg moest bij vergissing plaats genomen in den trein, die te 8 u. 3 m. van hier naar Rozendaal vertrekt. Toen hij de vergissing bemerkte sprong hij uit den trein, terwijl die reeds in beweging was, waardoor hij viel en zich licht bezeerde. Vrijdagmiddag kwam in de Wijngaardstraat alhier de diligence, rijdende op het Katsche veer, in botsing met een steekkar, die door een jongetje werd voortgeduwd. De boom der kar verbrijzelde een ruit van eene woning, waarbij de jongen aan de hand gewond werd, zoodat geneeskundige hulp moest worden verleend. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwamen er na twaalf uur vier personen bij den herbergier K. aan den 's-Gravenpolderschen straatweg aankloppen. K. echter weigerde hun sterkedrank te schenken waarop de personen de kastelein, de kasteleines en een muzikant mishandelden. Van een en ander is door de Rijks-politie proces-verbaal opgemaakt. 'g-Heer Arendskerke. Bij de Vrijdag 11. alhier ge houden drijf- of klopjacht, waaraan een twintigtal jagers deelnamen, kreeg een der helpers, de rijksveld- wacht-r Buurman, eenige verdwaalde hagelkorrels in hoofd en beenen, die moeielijk te verwijderen zijn. Het schot was op een snip gemunt, doch deze ontkwam, terwijl de getroffene zich dien dag niet meer normaal gevoelde. Toch schijnt er gelukkig geen blijvend letsel te vreezen te zijn. Ierseke. De mazelen zijn sedert de laatste opgave weer sterk toegenomen en komen nu ook meer onder kinderen der openbare scholen voor. Het aantal lijders bedroeg hedenmorgen 137. Hersteld zijn 7 en over leden 2. Middelburg. De mazelen-epidemie blijft alhier op dezelfde hoogtehet getal aangetasten bedraagt heden 25. Te Vlissingen is Vrijdag de eerste bezending schapen aangekomen voor de nieuwe lijn van het vee- vervoer over die haven naar Londen. Tijdens de molenaar J. H. te Warmond afwezig was is uit zijn molen ontvreemd ƒ140 aan bankpapier. Te Eindhoven is onder den naam van Leo Johan Van Ammers aangehouden en overgebracht naar de gevangenis te Breda, als verdacht van schuldig te zijn aan valschheid in geschrifte en diefstal, Leo Johan Van Tiffelen, 27 jaren, vroeger machinist-leerling te Hellevoetsluis en uit den zeedienst ontslagen ter zake van diefstal. Hij wordt tevens verdacht, onder beide namen, in verschillende plaatsen, vooral van Noord-Brabant en Zeeland, oplichtingen en valschheid in geschrifte te hebben gepleegd. ,-v De Officier van Justitie te Breda verzoekt nasporin gen, inlichtingen en bericht. In Gelderland en Overijsel werden in de laatste dagen voor Frankrijk en België vele prachtige stieren, ter veredeling van den veestapel, tegen hooge prijzen weggekocht. De eerste jongens uit de weesinrichting te Neer bosch zijn naar Noord-Amerika vertrokken, om zich te Oranje-City te vestigen. Nog drie anderen zullen spoedig vertrekken naar Grand-Rapids en éen naar Overijsel aldaar. Aan de noordelijke grens der gemeente Zaamslag, langs den oever der Schelde, zijn opgevischteen schippersboot, genummerd 873, bevattende eenig mos selzaad of broed, benevens 25 stuks dekluiken, 2 ver schansingsborden, eenige merkelhouten en planken, alsmede een groot roer, alles vermoedelijk afkomstig van een bij den laatsten storm verongelukt aakschip. Te Renkum is dezer dagen een meikever ge vangen. Bij den heer v. G., te Breda, woonde sedert eenige weken een jeugdig echtpaar, dat onlangs in Engeland moet getrouwd zijn en met de Kerstdagen te Breda nog moet gebruiloft hebben. Terwijl nu de man op reis was, om nog eenige koffers uit België te halen, vervoegde zich Donderdag middag plotseling de gemeente-politie in de woning der dame en nam haar in naam des Konings gevangen. Na gehouden huisvisitatie werd de dame, zeer deftig gekleed, onder geleide van den inspecteur van politie, per rijtuig naar de rechtbank vervoerd, en na aldaar een verhoor te hebben ondergaan, ging het in gestrek- ten draf naar de cellulaire gevangenis, waar de ar restante nu hoogstwaarschijnlijk een gedeelte harer wittebroodsweken zal doorbrengen. Volgens de loopende geruchten zou deze aanhouding met een in het buitenland gepleegden diefstal in ver band staanzelfs sprak men van den bekenden Bel gischen postdiefstal, terwijl ook, naar men zegt, de kamers bij den heer v. G. reeds 1 jaar in huur moeteu zijn geweest. Maandelijks zou hem de huur zijn overgemaakt, doch eerst eenige weken geleden moet het gehuurde zijn betrokken. Wat er van is, zal intusschen de tijd spoe dig nader leeren. Ook de echtgenoot der arrestante werd te Rozen- daal gearresteerd en gevankelijk naar Breda overge bracht; van beiden is door de Belgische regeering de uitlevering gevraagd. Op den Loosduinschen weg ontmoette een Hage naar een Westlander, die Woensdag in den echt was getreden. Schertsend vroeg bij hem «Waarom ben je zoo in de kon getrouwd, Kees Ik had het maar wat vroeger gedaan!" ««Och! was het antwoord, daarvoor moet je in de wieg gelegd zijn. Hoe later je in 'tjaar trouwt, des te minder tijd schiet er voor het wijf over, om in dat jaar dan ruzie met je te maken 1" »Ik kom je morgen Heil en Zegen wenschen 1" zei de ander. De volgende gulle bekentenis had dezer dagen te 's-Hage in een koffiehuis plaats. Iemand, die den tijd scheen te hebben en daarvan gebruik maakte, om de Tijd te lezen, werd daarin gestoord, doordien een binnenkomende boer hem op zijn schouders tikte en aan hetzelfde tafeltje plaats nam. «Jandoppie, zei de gestoorde, «wat doe jij van daag in de stad toch geen kindje aan wezen geven?" «Neen, antwoordde de binnengekomene, «ik heb me laten inschrijven in een levensverzekering voor 10,000, waarvoor ik twintig jaren lang maar eens in het jaar ruim 400 heb te betalen". «Maar kerel, wat heb je daaraan? Als je nu voor dien tijd dood gaat «Ze hebban me gezeid, als ik eerder krepeer, dan krijg ik ze direct! Neem je nog wat? het kan nou best lijen haagsche Cf.) De vorige Donderdag is den gemeente-ontvanger van Willemstad waarschijnlijk een ongeluk overkomen, daar hij toen spoorloos is verdwenen. Te acht uren dien avond was hij nog op de secretarie werkzaam en daarna is hij niet meer gezien. Hij was een be kwaam, werkzaam en ijverig beambte, en goed be kend met gemeente-, armen- en polderzaken en voor ieder even behulpzaam, zoodat zijn verlies een groot gemis voor de gemeente zijn zou. Door de maréchaussée te Gemert werd Zater dag gearresteerd een landbouwer uit Oeffelt, die, om eene straf van drie maanden te ontgaan, waartoe hij wegens mishandeling veroordeeld was, drie jaar ge leden naar Amerika was vertrokken, en thans zijne familie te Gemert kwam opzoeken, In de veronder stelling, dat de justitie hem wel vergeten zou zijn. Een landbouwer te Dongen spatte een druppel bloed in het oog, terwijl hij een aan miltvuur lijdend kalf slachtte. Tengevolge daarvan is hij aan bloedver giftiging overleden. Het oudejaar-schieten heeft te Ommen een slacht offer geëischt. Terwijl de dienstbode van den burge meester zich naar hare ouders wilde begeven, werd zij door een pistool- of geweerschot vrij ernstig aan het hoofd gewond. Een houten gebouw, dienende tot vuurmakers werkplaats, te Amsterdam, is geheel uitgebrand. De vermoedelijke oorzaak is het overkoken van een pot met hars op het vuur. Op 31 DecemberWel, BetjeWat ben je vroolijk van morgen. Wat is er aan de hand O, juffrouw, ik heb van nacht gedroomd, dat mijnheer me voor mijn nieuwjaar een shawl en u me een hoed hadt gegeven. Och kom 1 Betje, je weet, dat droomen gewoon lijk averechts uitkomen. Nou, dat is niks, juffrouw, dan geeft u me een shawl en mijnheer een hoed. In den laatsten tijd werden uit den goederen wagen op den Oosterstoomtramweg tusschen Ameron- gen en Driebergen pakketten gestolen. Een ingesteld onderzoek had ten gevolge, dat verschillende vermiste goederen werden in beslag genomen. De vermoedelijke dader, een postbode, is onmiddellijk in zijn ambt ge schorst. Weêr een lOOjarige. De weduwe Maria Catharina Schrop, geboren Van Graafeiland, te Rot terdam, een arme, kindsche vrouw, die bij een even behoeftige 71jarige dochter, óok een weduwe, (in 't Vrouwe Groenvelt's Liefdegesticht no. 2 aan de Weenastraat) te Rotterdam inwoont, viert Woensdag 5 Januari a. s. haar lOOn jaardag. Zij volgde in den slag van Waterloo 's lands strijders. Dat nu t na geslacht der mannen van 1813 zich dankbaar toone Een metselaar, werkzaam aan het dak van het «Kurhaus" te Scheveningen, is er af gevallen, zoo dat hij een been brak en nog verscheidene kneuzingen bekwam. De volgende advertentie komt voor in een Noord-Brabantsch blad «Huwelijk en Nering. Wordt gezocht een Water en Vuurhuis, niet al te klein (ik heb eenige spaar penningen) en door een vrouw wordt gedreven, die weduwvrouw is, om samen te trouwen en de zaak voort te zetten. Gezond en sterk, van goede getuigen voorzien zijnde, hoop ik hetzelfde te vernemen. Gelieve te schrijven onder motto «Water en Vuur" Bureau dezer Courant. PS. Vooral geen kinderen ten laste hebbende, die kan ik niet hebben. De mailboot «Willem Prins van Oranje" is gisteren eerst te half twee te Vlissingen aangekomen, tengevolge van evenredig late afvaart van Queenboro wegens zwaren mist. De passagiers en de post ver trokken te 1 u. 55 per extra sneltrein van Vlissingen. Het hoofdbestuur van den Nederl. Schaatsenrij- dersbond heeft besloten dat de internationale wedstrijd a. s. Vrijdag en Zaterdag zal plaatshebben. Op den stoomer «Nelson", die kort geleden van Australië te Southampton aankwam, bevond zich een vijfjarig meisje, dat om den hals een ketting droeg, waaraan een geldbeurs met een briefje, waarop het volgende stond geschreven«Ik heet Nellie Gneller, vader en moeder zijn dood, goede lieden hebben voor mij den overtocht betaald van het geld in dit beursje mag dagelijks een shilling voor mijn onderhoud worden genomen, er zijn in 't geheel 150 shillingen in. Breng mij als 't u belieft, bij mijn tante Charlotte Gneller, in Pruisisch-Silezië." Toen de boot te Southampton aankwam, was de geldvoorraad in het beursje van het meisje weer door de passagiers meer dan verdubbeld. Op 6 mijlen afstands van Fécamp werden twee mannen, die zich aan de kiel van een omgeslagen vaartuig vastklemden, in zee drijvende gevonden en door de bemanning van een stoomboot opgenomen. Het bleken twee broeders te zijn, eigenaren van de omgeslagen schuit, welke genaamd was: Dieu protege les deux frères. (God bescherme de twee broeders.) In een bierhuis te Dusseldorf werd onlangs een heer zijn overjas ontstolen. In de borstzak zat een portefeuille met belangrijke papieren, die echter voor den dief geen waarde bleken te hebben. Hij zond ze althans uit Crefeld franco per post aan den eigenaar terug. Te Jackson in Alabama is eene stoomboot ver brand, die tot woonplaats diende voor de werklieden bij den bouw eener spoorwegbrug. Te midden der grootste ontsteltenis en verwarring vonden 24 perso nen, meest allen negers, den dood in de vlammen of in de golven. Woensdagavond, bij de voorstelling van de Reis rondom de wereld in het Parijsche Théatre du Chatelet had de nieuwe cornac, die naar gebruik den olifant voor het voetlicht had gebracht, eenige oogenblikken te voren met zijn stok een paar slagen op den kop van het dier toegebracht. De olifant liet zich gedwee op het tooneel brengen, doch met den cornac achter de schermen gekomen, sloeg hij hem met de snuit op de borst, greep hem vervolgens bij het lichaam en slingerde hem twee meter ver tegen den muur. De ongelukkige werd in een deerniswaardigen toestand weggedragen, en er schijnt weinig hoop op behoud van zijn leven. Toen de olifant zijn wraaklust had voldaan, hield hij zich rustig. Te Weenen verschijnt, onder redactie van Ferd. Gross, een tijdschrift, getiteld«de Vrouwenvijand", dat zich ten doel stelt«de emancipatie van den man". Natuurlijk wordt het door de dames verslonden. Mystery gold, een goud-imitatie, wordt verkre gen door het samensmelten van 2,48 deelen zilver, 32.02 d. platina en 65,50 d. koper. Deze legering biedt weerstand aan de werking van salpeterzuur en heeft het voorkomen van 9 karaats goud. In den Marie-schouwburg te St.-Petersburg zweefden twee danseressen in het ballet«de dochters van Pharao", eenige dagen geleden, als gewoonlijk, aan een draad, zoogenaamd in de wolken, toen deze brak en de beide vrouwen met een doordringenden gil op het tooneel stortten en zwaar gekneusd wegge dragen werden. Daar er dringend behoefte is aan het bezetten van verscheiden vacante bisschopszetels, heelt de Paus besloten, dat het aanstaand consistorie vóór het einde van Januari gehouden zal worden. Met de eerste telephoonlijn tusschen Parijs en Brussel is vanwege de Fransche Regeering een proef genomen, die uitstekend slaagde. Binnen weinige dagen zal de dienst voor het publiek worden opengesteld. Een rijk heer te Parijs had van een juwelier eenige kostbare diamanten parures ontvangen ter waarde van ongeveer 12000 francs. Hij sloot ze in zijn brandkast, doch vergat den sleutel daarvan meê te nemen. Toen hij een paar uur later weder in zijn kamer kwam, waren de kostbaarheden verdwenen. Den dief is men nog niet op 't spoor. Een farmer nabij Quincy, Illinois, heeft een slim paard. Jaren lang is de farmer gewoon geweest 's Zaterdags naar de stad te gaan, en het dier schijnt dat te wetenwant als de boer 's Zaterdags morgens komt om in te spannen, is het paard kreupel, terwijl het de andere dagen goed kan loopen. Naar men uit Madrid meldt, heeft het hoog gerechtshof ongunstig beschikt omtrent het verzoek om gratie van Galeote, den moordenaar van den bisschop van Madrid. Het nut van het muilbanden der honden als een voorbehoedmiddel tegen de watervrees is te Weenen duidelijk gebleken. Vijf jaren lang moesten de honden daar gemuilband zijn en toen verminderde het aantal gevallen van dolheid tot twee per jaar; daarop werd het muilbanden afgeschaft en het aantal gevallen steeg tot 93 per jaar. Een flinke vrouw! De heer Gilta, officier van politie te Brussel, was afwezig. Er meldt zich bij zijn vrouw een stevige kerel aan, die verklaarde de te huur staande 2e verdieping te willen zien. Eerst verwees mad. Gilta hem naar den eigenaar, maar op aandringen van den huurder liet zij hem boven. Daar gekomen, greep hij haar bij de keel en dreigde haar het tractement af, dat haar man daags te voren had ontvangen. «Ik zal het u geven", zeide de aangevallene. Zij ging naar de lade van haar secretaire, haalde er een geladen revolver uit en mikte op den indringer. Hem werd de keus gelaten tusschen vertrekken of dood geschoten te worden. De kerel maakte nu spoedig lange beenen. Een Engelschman over de Chineezen. De Chinees wordt als mensch geboren, leeft als een hond en sterft als een ezel. V Avenir de l' Isère bericht dat het jongste onweder, 't welk over die streken gewoed heeft, vooral boven het dorpje St. Antoine, den oudsten kastanjeboom van Daupbiné, en misschien van geheel Frankrijk, om vergeworpen heeft. Deze reusachtige boom was 25 meters hoog en 9 meters 87 centimeters dik. Een zijner takken was een meter dik en de kruin over schaduwde een oppervlakte van 100 vierkante meters. De legende wil, dat deze reus in het midden der XVe eeuw door een monnik geplant is. De boom zou dus bijna 400 jaren oud zijn, toen hij viel. Een Parijsch aandeelhouder in een pas opgerichte ijsbaan is nog onder den indruk van den plotseling ingevallen dooi, die aan alle illusiën omtrent ijsver maak glad den bodem heeft ingeslagen. Daar slaat hij de courant op en leest de ontdekking van prof. Fiankl te Berlijn. Tot zijn vrouw: «Ka, vrouw, wordt toch wakker! Daar hebben ze me nu bacteriën ook al in het ijs gevonden. Nu is het heelemaal uit 1" De componist Karl Dibbern heeft een opera gemaakt «De Bulgaar", waarvan de held niemand anders is dan Alexander van Battenherg. Er komt een Bulgaarsche quadrille, een Bulgaarsche wals en een Bulgaarsche marsch, voor amazonen, in voor. Reeds verscheidene theaters hebben het recht verworven om de operette op te voeren. Uit Kroonstadt wordt geschrevenden 21 en December begaf generaal-majoor Mathias zich aan boord van een stoomschip met het doel om eene in spectie te gaan houden over de forten. Ter hoogte van het fort Alexander I raakte het schip vast tusschen het drijfijs. Twee Rijksvaartuigen kwamen ter hulp, maar zij moesten onverrichter zake naar de haven terugkeeren. Den 22n December worstelden die beide vaartuigen nog tegen het ijs, zonder uitzicht op de bereiking van hun doel. De toestand van hen, die zich op het vastge klemde schip bevonden, werd verergerd door het feit, dat, daar men dadelijk naar Kroonstadt wilde terug keeren, geen provisie meegenomen was aan boord. Te Stoupky in Rusland waait onze nationale driekleur. De heer D. Van der Made, president der Hollandsche Maatschappij tot zout-exploitatie in Rus land, heeft het telegrafisch bericht ontvangen, dat er Zaterdag reeds twee meter diep in het zout is ge graven. De toekomst dezer onderneming schijnt hier mede verzekerd. (A\ R. Ct.) Te Lyon is overleden mile. De Curien, die aan de gestichten dier stad haar geheel vermogen (3 mil- lioen frs.) vermaakte. Haar moeder had twee jaar geleden aan de stad Lyon 2 millioen nagelaten. Moeder en dochter hadden herhaaldelijk moeilijkheden gehad met het stedelijk bestuur; men ziet dat ze niet haat dragend waren. Laatste en telegraphische berichten. Vlissingen. In de maand December jl. werden met de mailbooten der Maatschappij «Zeeland" vervoerd van hier naar Queenboro' 2253 en in tegenovergestelde richting 2436, te zamen 4689 passagiers. In het geheele jaar 1886 maakten 68173 personen van de lijn VlissingenQueenboro' v. v. gebruik. 's-Gravenhage. Benoemd tot rijksontvanger te Bres- kens dhr. G. B. Wendel, thans te Makkum. Londen, 3 Jan. Op dringend aanraden van de lords Hartington en Chamberlain zou Goschen kanselier der

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2