1887. N°. 2. Dinsdag 4 Januari. 74ste jaargang. GASFABRIEK GOESCH D® sitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdag en Vrhdaoavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. tn ons land vervoeg® men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NI JOH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone adzertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De gewone kantoortijd voor den directeur-boekhouder der is bepaald op eiken werkdag des voormiddags van 912 en des namiddags van 2—7 aren. Voor spoedeischende zaken zal echter ook buiten die uren gelegenheid tot aangifte aan de fabriek zijn. Goes, 3 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 8 Januari 1887. Aan den terugblik, dien de Delvenaar bij de jaarsverwisseling op 1886 werpt, ontleenen wij het volgende «Onderwijs, onderwijsZoo klinkt het ons van alle kanten tegen, dit is het redmiddel. De Pruisische schoolmeester heeft de Oostenrijkers overwonnen Hoe meer scholen, hoe minder gevangenissenDiefstal en moord, oproer en ontevredenheid ze komen allen uit die eene brononkunde. Kennis is macht, en kennis zal machtig blijken om eiken achteruitgang in zaken en loonen te keeren; zelfs de kwijnende landbouw in Nederland zal door vakscholen weer worden opgericht Zoo spreekt men ten onzent nog in 1886; en inmid dels omhelzen de openbare onderwijzers de denkbeelden van Multatuli of van de socialisten" enz. Het blijkt uit het bovenstaande genoegzaam dat de Delvenaar een anti-revolutionair orgaan is en derhalve behoort tot die partij, welke meent alleen het ware geloof te bezitten. Maar dat ware geloof brengt dan toch zeker allereerst waarheidsliefde mede en het komt ons daarom voor dat ieder weldenkende, hij zij liberaal of anti-liberaal, zich ergeren moet, wanneer hij ziet, dat men niet aarzelt met het schrijven van dergelijke onwaarheden een nieuwen jaarkring in te gaan. Want wij behoeven het toch zeker, zelfs voor andersdenkenden op politiek gebied dan wij, wel niet nader te betoogen, dat de voorstelling, die hier van de openbare onderwijzers wordt gegeven, met de waar heid in strijd is. Elk kent in zijne gemeente toch wel het personeel der openbare school en wie durft dan in gemoede te verklaren, dat bij hen een zweem van socialisme, d. i. van verzet tegen de openbare machten, niet alleen op justitieel maar ook op staatkundig ge bied, is te bespeuren. Neen, wanneer er waarlijk, be halve bij de aanhangers van Domela Nienwenhuijs c. s., in Nederland een zucht tot verzet tegen de wet be staat, dan is die niet te vinden bij de voorstanders van het openbaar onderwijs, maar veeleer bij hen, die o. a. in de kerk eene revolutie bewerkt hebben, die Nederland ernstig bedreigt. Wij zouden over deze aantijging tegen de openbare onderwijzers gezwegen hebben, ware het niet, dat de Standaard en hare partijbladen herhaaldelijk eene scheeve karakterschildering van deze personen geven, en er zijn helaas zooveel goedgeloovigen, die alles wat die bladen schrijven, voor goede munt aannemen. Immers, deze en dergelijke aantijgingen worden in de anti-revolutionaire bladen gedekt door onheilig ge scherm met «den God der vaderen", wiens naam men zich niet ontziet ieder oogenblik in het geding te brengen, wetende dat niet ieder tusschen gepast ge bruik en misbruik van dien naam onderscheidt. Daarom was, meenden wij, een enkel woord van protest onzer zijds niet overbodig 1 Onder verwijzing naar achterstaand ingezonden stnk, waarmede wij gaarne onze instemming betuigen, herinneren wij alle belangstellenden in de viering van den verjaardag van Z. M. den Koning aan de bijeenkomst, die morgenavond gehouden zal worden om over de feestelijke herdenking van dien dag van gedachten te wisselen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de vereeniging «Ijsvermaak" alhier, wanneer het vriezend weder blijft aanhouden, een wedstrijd houden voor minvermogende kinderen. Wij vestigen daarop de aandacht van alle belangstellenden onder mededee- ling, dat Woensdag en Donderdag voor dat doel giften rollen worden ingezameld. Wij hopen, dat het goede doel, dat de vereeniging beoogt in dit koude jaar getijde, warme ondersteuning zal ondervinden. Om alle verkeerde gevolgtrekkingen te voor komen, door het ontslag nemen van den heer J. A. G e i 11, geneesheer te Nisse, als gemeente- en armen- geneesheer te 's-Gravenpolder, diene, dat genoemde heer zich eene herbenoeming als zoodanig aldaar wederom heeft laten welgevallen. Van andere zijde schrijft men ons uit NisseDhr. J. A. G e i 11 alhier heeft zijn verzoek om ontslag als ge meente- en armengeneesheer te 's-Gravenpolder inge trokken, nadat eenige door hem gestelde voorwaarden zijn ingewilligd. Kloetiuge. Ook in deze g meentu begint men plan nen te maken om den 70n verjaardag van Z. M. den Koning met eenigen luister te vieren. Reeds is door bevoegde autoriteiten in overleg met het hoofd der openbare school vastgesteld om der schooljeugd op den 19 Februari een recht feestlijken dag te bereiden. Hoogstwaarschijnlijk zal er binnen eenige dagen eene feestcommissie worden gevormd. Wij hopen hartelijk dat de pogingen naar wensch zullen slagen. Kruiningen, Door den burgemeester dezer gemeente rs tot politie-agent alhier, standplaats Hansweerd, benoemd J. M. Van den Boogaart, vroeger te Leeuwarden. Kruiningen. De mazelen breiden zich hier sterk uit en zijn epidemisch verklaardzij heerschen dan ook reeds in ruim 100 huisgezinnen. De openbare school op het dorp is gesloten. Tot heden kwamen te Hansweerd slechts een paar gevallen voor. De benoeming van den heer F. M. Van der Beek van Maasbracht tot stationschef te Kapelle Biezelinge is ingetrokken. Hij is naar Vucbt verplaatst, terwijl in verband daarmee de stations assistent E. De Bruin van Oosterbeek (aangewezen voor Vucht), als dienstdoend stationschef naar Bieze linge verplaatst is. Deze heeft intusschen ook intrek king verzocht van deze verplaatsing, De surnumerair bij de posterijen H. J. M. A. Janssen zal te 's-Gravenhage zijn functiën uit oefenen. Het verlies door het overlijden van den heer C. Van R e e te Noordgouwe die gedurende 46 jaren de geneeskundige praktijk in die en omliggende ge meenten heeft uitgeoefend en tal van jaren de be trekking van lid van den Raad en ambtenaar van den burgerlijken stand bekleedde zal te meer ge voeld worden, daar iu de plattelands gemeenten op Schouwen-Duiveland grcot gebrek aan geneeskundigen bestaat. Slechts in vijf van de 17 gemeenten bevin den zich geneesheeren. De Z.Zeesche N.bode spreekt ten stelligste het bericht tegen, dat tusschen die stad en Brainisse een hondenpostkar-dienst zal worden in het leven geroepeD. «i Men schrijft ons Een deel van het werk bij den d ij k v a 1 te Wisse- kerke, namelijk het verhoogen van den bekenden spek- dam tot zeedijk, is ten einde gebracht en ter opleve ring gereed. Een verbazende hoeveelheid grond is daaraan gebruikt; want niet alleen dat genoemde ver hooging voldoende zou zijn geweest, maar ter verkrij ging eener basis van genoegzame breedte moesten een paar putten aan den kant, wier bodem 3.20 M. be neden gewoon peil lagen, worden aangevuld. De lood rechte hoogte, van den putbodem tot de dijkkruin, bedraagt juist 8 M. Dat deze kolos met zijn rijswerk (nu vlechtrijs, later steekrijs) en bekramming een gunstigen indruk maakt, behoeft geen betoog. Ten gevolge dezer beëindiging zijn tbans verscheidene werk lieden bedankt. Tegen den aandrang om bij faillissemen ten handelaren van hetzelfde vak als curators te doen optreden, oppert De Amst. ernstige bedenking. De leer der faillissementen vordert zooveel opzettelijke studie, dat de behoefte aan een daarin doorkneed rechts geleerde zich bij de regeling van die zaken dikwijls doet gevoelen. Onjuist is het ook, aan de regeling van de zaken door rechtsgeleerden het lage peil der per centen, die terechtkomen, toe te schrijven. Dit moet daaraan worden toegeschreven, dat vele zaken, vooral winkelneringen, zonder kapitaal, vaak met deficit worden begonnen; dat de leveranciers al te ruim zijn met het krediet verleenenja, dat vaak de leveringen, vooral door bemiddeling van reizigers, eer worden op gedrongen dan dat er voorzichtigheid bij betracht zou worden. Om het kwaad te keeren, waartegen de gewraakte verandering is aanbevolen, moesten de han delaars dus iets anders doen, namelijk een bond sluiten, wier leden geen krediet gaven dan op gezonde grond slagen. De Ter Neuz. Ct. meldt nader, dat door de op 29 Dec, jl. plaats gehad hebbende oeverafschui- v i n g aan den calamit. Eendrachtpolder aan de ver dediging geene schade ontstond daar de rand der af schuiving ruim 200 M. uit den dijksteen is verwijderd, brengt ze vooralsnog den toestand van den polder niet in het minste gevaar. Z M. de K o n i n g gevoelde zich in den nacht, volgende op zijn terugkeer in de residentie, licht on gesteld, zoodat om drie uren Zr. Ms. lijfarts werd ont boden. Donderdag was Z. M. echter reeds hersteld ook Vrijdag bevond hij zich wel, en Zaterdag kon de gewone nieuwjaarsreceptie ten Hove gehouden worden. De technische afdeeling van de Koninklijke Com missie voor een haven te Scheveningen heeft haar werkzaamheden volbracht en als vrucht daarvan een schets-ontwerp ingediend voor een binnen- en bui tenhaven van niet te groote afmeting, maar met be hoorlijken diepgang. Thans wordt deze aangelegenheid overwogen door de afdeeling voor de defensie. Aan de rijks-universiteit te Groningen kunnen studenten zich aanmelden om te worden aangesteld alsadsistent bij de verloskunde vóór 15 Jan. e. k. aan den Min. van binnenl. zaken. De Minister van Financiën maakt bekend, dat de recepissen voor 3 ten honderd rentegevende schuldbekentenissen aan toonder, ten laste van den Staat, uitgegeven krachtens de wet van 9 Mei 1886 Stblno. 102) ten kantore van den Agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam (Spinhuissteeg no. 3), te beginnen met Woensdag 5 Jan. a. s., op iederen werkdag van des voormiddags 10 uren tot des namiddngs 1 uur zullen kunnen verwisseld worden tegen definitieve schuldbekentenissen voorzien van twintig halfjaarlijksche rentecouponswaarvan de eerste verschijnt 1 April 1887. De te verwisselen recepissen moeten vermeld worden op daarbij over te leggen behoorlijk ingevulde en on- derteekende nummerlijsten afzonderlijk opgemaakt voor recepissen van fi 2000, f 6000, f 1000, f 500 en f 100. Formulieren dier nummerlijsten zijn van heden af ten kantore van den Agent kosteloos verkrijgbaar. De gelegenheid tot verwisseling van recepissen bij de betaalmeesters in de hoofdplaatsen der provinciën en te Rotterdam zal op een nader te bepalen tijdstip worden opengesteld. De heer H. L. Verspijck, geneeskundig inspec teur te Utrecht, vestigt de aandacht op een in den laatsten tijd uit Duitschland in Nederland ingevoerd zoogenaamd brooddeeg waarschijnlijk bestemd tot vernietiging van ratten, bevattende op éen gram twintig milligram rattenkruid (arsenik). Dit deeg ziet er vrij onschuldig uit, doch kan gemakkelijk aan leiding geven tot groote ongelukken, vooral bij kinde ren. Tevens waarschuwt hij tegen het gebruik van sommige geglazuurde pannen en wel van die, waarvan het glazuursel gemakkelijk loslaat, omdat het gebruik van spijzen, in dergelijke pannen bereid, aanleiding heeft gegeven tot vergiftigingsverschijnselen. Bel Nieuws van den Dag behelst een inge zonden stuk, dat, de voeding bij het leger betreffende, toch ook van uitstekend algemeen belang is, omdat het van toepassing is op het gebruik van vleesch door iedereen. Immers, uit een daarbij gevoegde teekening blijkt, hoedanig de verschillende deelen van een rund in voedselwaarde tot elkaar in verhouding staan en dus ook de koopwaardeze zijn zoo uiteenloopend, dat daarvan 18 soorten worden verkregen. Als no. 1 wordt verkocht voor een gulden per kilo, dan zijn nos. 2 en 3 op 85 cents te stellen, en zoo afdalende nos. 11 en 12 50 ets. en no. 18 tien ets. No 1 is het deel aan het eind van den rug, alzoo het beste vleesch, dat zeer karakteristiek den naam draagt van domino'sstuk. Te 's-Hage heeft zich thans een voorloopig bestuur tot het oprichten van een kookschool gevormd. Van de geschriften over sociale vragen, uitgegeven vanwege de Liberale Unie, is no. 2 ver schenen. Het is van de hand van dr. J. Th. Mouton en heeft tot titel: «Wettelijke voorschriften betreffende de gezondheid en veiligheid voor werklieden in fabrie ken en werkplaatsen." Nader wordt aan het Vad. medegedeeld, dat er op dit oogeDblik in Limburg acht gemeentebesturen aanschrijving van de Ged. Staten hebben ontvangen, om tegen 1 Jan. 1887 het aantal onderwijzers der openbare lagere scholen in overeenstem ming te brengen met het Kon. besluit van 3 Oct. 1884, en dat zeven van die besturen ook daarna weigerachtig zijn gebleven aan dit bevel te voldoen. Een der eerste gedenkfeesten van 1887 zal wel dat van den 8n Januari zijnden 300n verjaar dag der geboorte van Hoorn's grootrn burger, Jan Pieterszoon Koen, den stichter van Batavia. Te Arcen (Limburg) werd een vervolging inge steld tegen het hoofd eener bijzondere school, omdat hij geen hoofdonderwijzersrang had. Eene uroor- deeling volgde, waarop fot hoofd der bijzondere school van toen af werd benoemd het hoofd der open bare. De minister Heemskerk heeft thans uitgemaakt, dat tegen degelijktijdige waarneming van beide betrekkingen van wettelijk standpunt niets te zeggen valt. (Tijd) Uit Suriname deelt men aan het N v. d. D. mede, dat de opbrengst van de suiker dit jaar ver beneden de geraamde hoeveelheid, zelfs nog beneden die van verleden jaar (5 414.580 Kg zal zijn. De jaarlijksche uitvoer van dat product bedroeg een halve eeuw geleden nog 37.773.861 Amst. pd. gebrek aan arbeidszin bij de bevolking, lage suiker prijzen, ongunstige weersgesteldheid en gebrek aan ondernemingsgeest en kapitaal zijn de oorzaken van den achteruitgang van dat belangrijk product, waar aan de kolonie voor een groot deel haar voormaligen rijkdom is verschuldigd geweest. Dames-ambtenaren. "Volgens een bericht in «The Electrician" laten Verscheidene Engelsche dagbladen zich zeer ongunstig uit over den loketdienst aan de post- en telegraafkantoren, waar deze door dames ambtenaren wordt waargenomen. Niet alleen beklaagt men zich over de weinige voor komendheid van het damespersoneel, doch ook schijnt het bij den Engelschman tot een beginsel gewordene «Time is Money", weinig sijmpathie te vinden b'j het zwakkere geslacht. Dikwijls scheen een debat, naar aanleiding van het laatst verschenen nommer van een mode-journaal, of de vermoedelijke afloop van een feuilleton-roman de dames van meer bekentenis dan de belangen van het wachtende publiek of de werk zaamheden van toestel of kast. Ten einde te gernoet te komen aan de hierover inge- komene klachten wordt voorgesteld geene dames aan den loketdienst te doen deelnemen, dan onder toezicht van een mannelijk ambt-naar. Ons damespersoneel zal, hopen wij, de betere verwachtingen die de Nederl. administratie van haar koestert, niet teleurstellen, en een gunstige tegenstelling voimen met dit hun zeker niet welkome bericht. Tijdschrift voor Posterijen en Telegraphie.) O.-Indië. Gesteld ter beschikking van den direc teur van binnenl. bestuur de ambtenaar voor den burg. dienst D. H. Van der Hoek. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk te Chaam ds. N. De Jonge, te Brussel. (Z) Bij de Herv. gemeente te Wolfertsdijk is als ouderling in functie getreden J. Dingemanse en als diaken P. J. Van Damme, en zulks ter vervanging van de afgetredene kerkeraadsleden J. Op 't Hof en J. Polderman. Nadat door Notabalen de kerkvoogd C. Zuijdweg als zoodanig herbenoemd werd, is door den kerkeraad M. Houtekamer, ter vervanging van A. Kaan Az., tot lid bij de kerkvoogdij afgevaardigd. Ierseke. Een lid der Ned. Herv. gem., dat onbe kend wenscht te blijven, heeft op nieuwjaarsdag ds. H. Vermaas aldaar aangenaam verrast met een prach- tigen folio-bijbel met platen (uitgave Brummelkamp) op den predikstoel. De heer H. V. Hogerzeil, predikant te Amster dam, heeft in een brochure, getiteld. «Wat nu?" een ernstig woord gericht tot de leden der Nederl. Herv. gemeente te Amsterdam. Hij toont er eenvoudig en duidelijk in aan, wat de oorsprong is van den strijd in de kerkhoe de attesten-quaestie niets te maken had met de uitspraken der kerkbesturen, en dat enkele predikanten nit hun ambt ontzet zijn om de beheersquaestie, omdat zij poogden met behoud der kerkelijke goederen uit het kerkelijk ferband te tredenomdat zij een kerkelijke commissie, aan wie de zorg over de stoffelijke goederen was opgedragen, gelast heeft, zoodra er een conflict met de wettige besturen ontstond, alleen de geschors ten als den wettigen kerkeraad .te beschouwen. «De quaestie tusschen de afgezette broeders en ons komt ten slotte hierop nêer", zegt ds. Hogerzeil, «dat zij voor zedelijk geoorloofd houden, wat wij zedelijk ongeoorloofd noemen". Dit toont hij uitvoerig aan. Hij wijst er op, hoe de breuk in de gemeente ontstaan is en hoe het twist vuur dagelijks grooter afmetingen aanneemt. «Zelfs tot in de huisgezinnen werkt die verdeeldheid door", zegt hij, «zoodat ouders tegenover hunne kinderen, en dezen tegenover vader of moeder staan". Kerkvoogden der Hervormde gemeente te Kollum (Friesland), wier kerkeraad en predikant uit synodaal verband zijn getreden, hebben besloten na I Januari jl. geene uitgaven, de kerkvoogdij betreffende, meer te betalen, tenzij daartoe schriftelijke last van den president of administreerend kerkvoogd is gegeven. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare school te Geersdijk, gemeente Wissekerke, hebben zich twee sollicitanten aangemeld. Kolijnsplnat. Hoewel er, zooals wij vroeger berichtten, plan was de school den 3en Januari te openen, hebben burgemeester en wethouders op advies van den genees heer besloten, daaitoe nog niet over to gaan.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1