doorgenomen groote Nederlandsche bedevaart naar Rome, bij gelegenheid van 's Pausen feest. De be doeling van den tocht naar Lourdes naar het lieve- hngsoord der Onbevlekt Ontvangene, is volgens de ontwerpers ook «haar daar te smeeken, door haar machtige tusschenkomst het feest van Leo XIII tot een blij en gelukkig feest voor de gansche Christen heid te maken". Ged. Staten van Zeeland hebben vernietigd een besluit van den Raad der gemeente Schoondijke, waar bij met 1 Jan. 1888 de jaarwedde van de in functie zijnde onderwijzers waren verlaagd. (Af. Cf.) Rechtszaken. C. B., logementhouder te Ter-Neuzen, heeft cassatie aangeteekend van het Vrijdag door het ge rechtshof te 's-Gravenhage tegen hem gewezen vonnis. (M. Cf.) Buitenlandse!) Overzicht. Waar wij in dit overzicht een blik willen slaan op hetgeen buiten Nederland in Europa op politiek ge bied voorviel, daar ligt het niet in onze bedoeling om de geschiedenis van elk land afzonderlijk te be handelen. Wij zullen ons bepalen tot eene korte be schouwing van de staatkundige verhouding der ver schillende groote mogendheden, omdat daardoor de politieke toestand van geheel Europa vrijwel wordt beheerscht. Reeds sedert verscheidene jaren ligt het gevaar voor het behoud van den Europeeschen vrede in het Oosten van ons werelddeel. Ieder is overtuigd, dat het Turk» sche sultanaat niet langer in Europa te huis behoort en alleen de vrees, dat door verdrijving der Turken te groote machtsuitbreiding van eene der andere mogendheden zou plaatsvinden, heeft aan het rijk van den Sultan het leven verzekerd. Toch houden de mogendheden, vooral Rnsland en Oostenrijk, elkander steeds scherp in het oog en het is hoofdzakelijk om Turkije voor eene overvalling te vrijwaren, dat tus- schen dat rijk en Oostenrijk en Rusland eenige kleine staatjes zijn gehandhaafd, die een soort van veilig heidsketen vormen tegen onverhoedsche aanslagen. Deze staan in meerdere of mindere mate onder het oppertoezicht van de groote mogendheden en bezitten weinig vrijheid van beweging en het is dus niet te verwonderen, dat de met zooveel hardnekkigheid, maar ook met zooveel moed gevoerde oorlog tusschen Servië en Bulgarije door de groote rijken met be langstelling werd gadegeslagen. Zoolang evenwel de strijd tot die twee landen bepaald bleef, werd de rust in Europa weinig verstoord, maar toen de heldhaftige vorst van Bulgarije Alexander van Bottenberg de koene daad volvoerde om zijn vorsten dom te alliëeren met Oost-Rumelië en de sultan van Turkije daarover het patronaat zou verwerven; toen Griekenland en de andere staten in het Oosten, mee- nende dat het politiek evenwicht door die alliantie was verbroken, zich ook wederrechtelijk in het bezit van eene Turksche provincie wilden stellen, toen weid Rusland dat steeds in Bulgarije grooten invloed had bezeten, bang dat het dien zou moeten afstaan aan Turkije. Waren de groote mogendheden op dat oogenblik krachtig opgetreden om het tractaat van Berlijn te bandhaven, veel ware er voorkomen van wat later is geschied. Maar in stede van door te tasten bleven de meeste lijdelijk den gang van zaken aanzien en Rusland trad daardoor steeds stouter op, tot het zich eindelijk niet ontzag om zich meester te maken van den Bul- gaarschen vorst, die een oogenblik getracht had zijn land meerdere vrijheid te schenken. Ook na dien ver- metelen aanslag op de vrijheid van Alexander van Battenberg hebben de mogendheden het geschikte oogenblik laten voorbijgaan om doortastend te werk te gaan en hebben zij Bulgarije aan een toestand van beroering en binnenlandsche verdeeldheid prijs gegeven, die door Russisch geld niet weinig is aange wakkerd. Bang voor te grooten invloed van het Czaren- rijk in Bulgarije, is Oostenrijk echter langzamerhand wakker geworden en heeft het zich nauwer bij Duitsch- land aangesloten, dat toch reeds lang met Rusland, niettegenstaande den Keizersbond, op eenigszins meer gespannen voet verkeert. Geen wonder, dat Frankrijk zich meer Russischgezind begon te tooneD, terwijl Italië, beducht voor zijne grenzen en niet zeer F ransch- gezind, mede uit zijn slaap oprees. Van daar dat, thans op het einde van 1886, terwijl Bulgarije, de eigenlijke oorzaak van deze gisting in Europa, nog steeds zonder vorst is en terwijl de de putatie van dat vorstendom de groote mogendheden voor haar land tracht te winnen, deze slechts luttele aandacht aan die afgevaardigden wijden, maar zich roet destemeer ijver toeleggen op de uitbreiding van leger en vloot. Het valt dan ook niet te ontkennen, dat de Euro- peesche vrede wordt bedreigd. Zal die bedreiging ver wezenlijkt worden? Op die vraag zal 1887 het antwoord geven. Hopen wij, dat de vredelievende berichten der laatste dagen waarheid bevatten en dat werkelijk de ellenden van een Europeeschen oorlog worden voor komen door het wijs beleid der groote staatslieden van dezen tijd! Gemengde Berichten. Gisteren stortte alhier in de St. Jacobstraat een muurtje in achter eene woning aldaar, waardoor een werkman, die bezig was den muur af te breken, ge troffen werd. Gelukkig zijn zijne wonden niet ernstig. Gisteren hadden eenige aankomende jongens de on voorzichtigheid zich op het broze ijs in de vest alhier te wagen, met het natuurlijk gevolg, dat een hunner, zekere P. v. d. L., er door zakte. Op zijn|luid schreeuwen kwamen eenige anderen hem ter hulp en brachten hem op het droge, zoodat hij er met een nat pak afkwam. De doodgewaande stier, aangekocht door den heer Blok te Rilland-Bath, waarover wij in ons nommer van jl. Maandag schreven, blijkt nader in goeden wel stand aan land te zijn gekomen. Het dier heeft zich met zwemmen gered. Heinkenszaud. De Nieuwjaarscollecte ten behoeve van mingegoeden heeft in deze gemeente ruim ƒ200 opgebracht. Ierseke. Het aantal lijders aan de mazelen bedraagt thans 76. Eenigen zijn hersteld. De ziekte is tot heden niet kwaadaardig. Bij nader onderzoek meent men te moeten aannemen dat het jonge paard, waarvan we verleden week melding maakten, zijn manen en staart niet door afsnijding verloren heeft, maar doordat een jonge stier, die los in den stal gevonden werd, ze heeft afgezogen. Die dieren schijnen meermalen van zoodanige [liefhebberij blijken te geven. Kloetiuge. De stand der mazelen is als volgt: In 't geheel aangetast 80, hersteld 23, nog in behan deling 57. Deze komen voor in 30 gezinnen. Verleden week schoot de ambachtsheer dezer ge meente met zijne vrienden in drie klopjachten ruim 250 hazen en eenig ander wild. Wissekerke. Donderdagavond omstreeks negen uren komt bij den veldwachter de meid van een boer, die een kwartiertje buiten het dorp woont. «De baas vraagt, of je niet eens komen wilt, want er is volk op de hofstee." Vage aanduiding: volk. Edoch, twee politiedienaren, tot de tanden gewapend, spoeden zich er heen. Bij hun komst op de boerderij treffen zij daar alleen vrouw, kinderen en meid aan, terwijl de baas bij buurman aan de overzij van den weg is. Op de vragen der politie vertelt de huisvrouw, dat vierman op de hofstee zijn geweest. «Ja, veldwachter, ze hadden zoo'n ding bij 'er, zoo'n pot met een stokje er in (de vrouw maakt met de vingers een op- en neergaande beweging), en dat maakte zoo'n lillek, brommerig geluud. En morgen avond komme ze terug." De veld wachters hebben op het dorp toevallig eenige polder gasten met een rommelpot zien loopen, een instrument, dat hier onbekend is. Ze begrijpen dus, dat het dit moet geweest zijn, en weinig gesticht over hun ver- geefschen tocht, gaan ze ook eens even bij den over buurman kijken, die hun verhaalt, dat de bezoekers met hun rommelpot ook bij hem geweest zijn, terwijl zijn vrouw er bij voegt, dat zij wat mooi zongen, waarom ze hun een dubbeltje heeft gegeven. Zoo is dan het huiveringwekkende raadsel opgelost! Woensdag is aan den calamiteusen Eendracht- polder te Zaamslag tusschen peilraaien 23 en 26 eene oeverschuiving ontstaan, lang ongeveer 200 en breed ongeveer 70 meter. Te Utrecht heeft zich weder een geval voorge daan, dat de wenschelijkheid aantoont om koemelk vóór het gebruik te koken. Bij een kind van ouders uit den gegoeden burgerstand heeft nl. de geneesheer «tongblaar" geconstateerd, en bij nasporing als oor zaak daarvan gevonden, dat het kind ongekookte melk had gedronken van eene aan die ziekte lijdende koe. De suikerfabriek te Sas-van-Gent heeft haar werkzaamheden voor deze campagne op 11. Maandag geheel geëindigd. Ruim 11.000.000 kg. suikerbie ten werden verwerkt, waaruit verkregen is ongeveer 900.000 kg. suiker. 175 werklieden verdienden ge durende ruim 2% maand ruimschoots hun brood. Een zeldzaam bewijs van rechtschapenheid heeft, naar men uit Kimswerd meldt, zekere J. S. R., thans hoofd eener school in Zeeland, geleverd. Vóór eenige jaren ondersteund door 't Burgerlijk Armbestuur van Kimswerd en door dat van Arum, heeft hij thans de aan hem bestede gelden geheel terugbetaald, zonder daartoe aangezocht te zijn. Van de Veluwe meldt men, dat de handel in varkens ter verzending naar Engeland daar in vollen gang iswekelijks worden honderden verzonden. Bij vluggen handel en veel vraag wordt gemiddeld besteed 34 a 36 ets. per Ned. pond (ruw). Vette schapen zijn in den laatsten tijd geducht in prijs gedaald; zij gel den thans ƒ17 a ƒ19 en de magere dito om vet te maken ƒ10 a 12 per stuk. Maatschappij van Landbouw: Voorzitter: De wetenschap, mijn vrienden! bevor dert den bloei van alles. Ik ben, gij weet het, niet ongelukkig in mijn ondernemingen; weina, ik wijt het alléén daaraan, dat ik eerst aan de Amsterdamsche handelsschool en toen aan de Utrechtsche Academie gestudeerd heb Boer: Ja! Dat ken ik me zoo denken! want ik hadde laest een kalf dat aen twee koeien zoog, en hoe meer het kalt zeug, hoe grooter kalf die ook werd Een reeds meermalen door ons aangeprezen mid del om de laarzen te beveiligen tegen het doordringen van sneeuw en water, kan zegt het IV. v. d. D. op de volgende wijze bereid worden: Boven een matig koolvuur smelt men te zamen een halven liter gekookte lijnolie, 24 lood of decagrammen schapenvet, 15 lood zuivere witte bijenwas en 9 lood hars. Dit mengsel wordt warm (niet kokend heet) met een kwastje of een schuier op het vooral goed schoongemaakt en droge leder, ook op de zolen en vooral goed in de naden uitgestreken. Het leder blijft daardoor zeer buigzaam en berst minder gemakkelijk. Dinsdagnacht is er te Leiden ingebroken bij een winkelier in porselein en zijn er uit de chiffonnière ontvreemd eenige gouden en zilveren voorwerpen benevens on go veer 500. De politie doet onderzoek. Eerstdaags zullen aan sommige gebouwen te Amsterdam vierkante kastjes bevestigd worden, waar men verschillende voorwerpen op zeer doelmatige wijze, zonder tusschenkomst van bedienend pensoneel, kan koopen. Wil men b. v. een briefkaart hebben, men werpe eenvoudig 3 centen in het kastje en er komt on middellijk een briefkaart te voorschijn, en heeft men behoefte aan iets anders, dan werpe men zooveel geld er in als het tarief zulks zal aanwijzen. Dat tarief wijst aan wat te verkrijgen is. Men schrijft aan het L. D.: Het is winternacht. Hoort hoe de uilen roepen in het bosch welk een klagend geluid I Dat zijn de pootuilen of druipen, zeggen de boeren, en zoolang je die hoort, jongen, zijn we van het buiig weer nog niet af. Het vriest, het regent, het sneeuwt, het hagelt beurtelings, de wind zit overal en de zee geeft telkens buien op. Eergister avond om half tien weerlichtte het en rommelde de donder als in Augustus. Raar weer, waarop geen peil te trekken is. Daar zijn er die nu reeds aan een kwak- kelwinter beginnen te gelooven. Daar zijn er ook die bijna geen winter meer verwachtenstout gesproken in de Kerstweek. Zoo meent ieder zijn uil een valk te zijn, en de profetiën blijven niet ontbreken. De ouden zeidenals de dagen lengen, gaan de nachten strengen. Veiligheidshalve kon men zich voorloopig bij deze uitspraak nederleggenvroeg of laat toch doet de winter zijne rechten gelden. Komt hij niet in Louwmaand, dan nog dikwijls in Grasmaand, zelfs in Bloeimaand. Intusschen fluiten de spreeuwen reeds een deuntje op den dorpskerktoren en de kraaien zwerven met de kokmeeuwen zóo broederlijk over het groene weiland of ze geen zorg voor de toekomst hebben. In de Verlengde Vondelstraat te Amsterdam is een der huizen, deels op Amsterdamsch en deels op N.-Amstelsch grondgebied gebouwd, en de eigenaar in de grondlasten voor N.-Amstel aangeslagen voor 2 centen. Naar het Dagblad verneemt, heeft Z. M. de Koning, ten genoege van H. K. H. prinses Wilhel- mina, eene fraaie collectie pluimgedierte doen aan- koopen en in de volières en vijvers van het «Huis ten Bosch" doen opnemen. Iu den tuin van genoemd paleis zijn verschillende nieuwe hokken, tillen en kooien gebouwd. Uit goede bron verneemt men, dat Vrijdag jl., na de teraardebestelling van het lijk van den heer L. Steenmeijer, in diens tuin te Sexbierum, in den grond is gevonden een pot, inhoudende aan goudgeld eene waarde van 14,000 en aaD zilvergeld een be drag van ƒ2000, alzoo te samen een sommetje vau 16,000. De heer Steenmeijer bereikte den ouderdom van bijna 93 jaren, en had aan de mede reeds bejaarde, bij hem inwonende echtelieden, vóór zijn sterfuur, aan dezen aanwijzing van de aanwezig zijnde som gedaan. Het moet gevonden zijn in een broeibak, en aldaar voor ongeveer 12 jaren aan den schoot der aarde zijn toevertrouwd. De bewuste Zigeunertroep kampeert nog altijd in den omtrek van Eisden. Uit een nader onderzoek hunner papieren moet zijn gebleken, dat slechts 17 Oostenrijksche onderdanen, en 28 van Grieksche her komst zijn. Dit bemoeilijkt zeer de onderhandelingen over hunne opzending naar Oostenrijk. Intusschen gaat het rijk voort met in hun onderhoud te voorzien, wat dagelijks op 13 te staan komt. Te Pesth is een 86-jarige man in den echt ge treden met een meisje van 25 jaren. Uit zijn eerste huwelijk had hij 20 kinderen, die allen leven en ge trouwd zijn, en hij is 141-maal grootvader. Da geheele familie woonde het huwelijk bij. Het hof van cassatie van Brussel heeft het beroep van den kanunnik Bernard tegen het vonnis van het hof van appèl verworpen en hem tot de kosten ver oordeeld. Bernard is thans in Engeland. Gladstone vierde Woensdag zijn 77n verjaardag. Als een bewijs dat hij Dog werkzaam is, kaD dienen, dat hij voor het Januari-nummer van de «Nineteenth Century" een critiek heeft geschreven over Tennysons laatste werk. Het Gerechtshof te Brussel heeft Defuisseaux, thans voortvluchtig, schrijver van den Grand Gatéchis- me du Peuple, tot 4 jeren gevangenisstraf en 1000 francs boete veroordeeldden drukker en De Wit, die het werkje in het Vlaamsch heeft vertaald, tot 2 maanden gevangenisstraf en 500 francs boete. Een hevige sneeuwstorm, die zich over bijna geheel Engeland heeft uitgestrekt, heeft Maandagavond te Londen veel schade aangericht. De telegrafische ge meenschap was bijna geheel afgebroken. De Duitsche bladen zijn vol bijzonderheden over de schade en de verliezen, welke de jongste sneeuw storm heeft veroorzaakt. In Saksen was de gemeenschap tusschen de eene stad en de andere, zelfs tusschen nabij elkander gelegen punten, gedurende drie volle dagen gestremd. De studenten der Universiteit van Leipzig konden niet met Kerstvacantie naar huis. De uitge breide boekhandel van Leipzig vooral heeft groote schade geleden. Bij duizenden telt men de bestellingen van boeken, geïllustreerde werken, gravures enz., die niet tijdig konden afgeleverd worden. Een der groote boekhandelaren verloor daardoor 75,000 mark. Ook de handel in pelterijen leed vee! schade. Een vreeselijke ontploffing had te Birkenhead plaats aan boord van het stoomschip «Patriana", dat met 2000 toD petroleum van Batoum was gekomen. 4 personen, waaronder de kapitein, werden gedcod, velen zwaar gewond. Het schip zelf leed weinig schade. Zorgvuldige proeven hebben prof. Frankl te Ber lijn tot de ontdekking gebracht, dat ook in ijs bacte riën voorkomen en dat het gebruik van het gewone ruw ijs beslist af te keuren is, waar wij het in dran ken gebruiken of waar het in de chirurgie bij het behandelen van wonden wordt toegepast. Alleen zuiver ijs is vrij van bac'eriën. Te Rabber (Oost-Friesland) is 3 voet onder den grond een goudstuk gevonden, hetwelk een Merovin- gische Triens uit de 7e eeuw schijnt te zijn. Het stuk vertoont op de eene zijde een paardekop, op de andere een kruis. Twaalf jonge Malgachen zijn van Madagascar naar Frankrijk vertrokken, om zich op de hoogte te stellen der Europeesche beschaving. Naar aanleiding van dit feit schrijft een der redacteuren van den Con- slitutionnel het volgende: De buitenlanders, die voor hunne opvoeding naar Parijs komen, nemen gemakkelijk de boulevard-zeden aan. Zoodra zij echter in hun land terugkomen, leven zij weer als vroeger. Indertijd, toen ik nog op het collége Rollin ging, zat er met mij in de klasse een zoon van den sultan van Dahomey. Die jonge Afrikaan wist zich zeer spoedig te gewenneu aan het Parijsche leven. De Fransche wijn scheen hem uitstekend te smaken, en ondanks zijn donkere tint was hij zeer in trek bij het schoone geslacht. Toen hij zich verbeeldde dat zijne opvoeding voltooid was, ging hij r - I vaderland terug, en volgde zijn vader in de r en in den harem op. Ik las toen in de limes dat op den dag de. fenis mijn beminnelijke medescholier driehonderi op het graf zijns vaders had laten dooden. Ze vreemd rouwbetoon voor een oud leerling Collége RolliD. j Laatste en telegraphische berich' Ierseke. OESTERBEURS. Niets verkocht. Ingezonden Stukken. M. d. R. Bij deze verzoek ik een bescheiden plaatsje i> I veel gelezen blad. In het no. van jl. Maandag van «de Zeeuw" ik een verslag van de vergadering der werkl.-vei I; ging «Eigen Hulp" alhier, Vrijdag 24 Dec. gehou Daarin vond ik eene vermelding, die niet juist v en waarin gezegd wordt, dat de firma Kakebeeke I werkvolk zou verplichten lid van genoemde ver' ging te worden. Dit is geheel bezijden de waa. genoemde firma verplicht hen wel om lid van of ander «ziekenfonds" te worden, welke bi stede zijn gevestigd, doch geeft geene bepaald eeniging aan. Zij laat hen vrijdus ieder kal zij hij R. K. is, «Patrimonium" of «Eigen Hulp zind is, zich van genoemde vereenigingen bedien En dat door die vermeende verplichting het lei tal van «Eigen Hulp" zoo verbazend is toegenon moet ik eenigszins betwijfelen, daar, vóór dat noemde firma haar werkvolk onder verplichting st reeds een aantal werklieden van genoemde firm van «Eigen Hulp" warenbuiten hen melden zii 't ware elke week nieuwe leden aan. Ook het ledental bedraagt geen 66, maar 70, nevens nog een 6 a 7 die, wanneer zij een be van gezondheid overleggen, als lid in aanmerking I or Alleen om hetgeen in bedoeld bericht gezegd v omtrent de verplichting om tot «Eigen Hulp" to treden, verzoek ik u beleefd plaatsing. Goes, 31 Dec. '86. Een lid v. »E. H. Weerkundige Waarnemingen. GOES, Vrijdag 31 December 1886. Verwachting: Zwakke wind, goed wéér. Burgerlijke Stand Goes van 29 tot 31 Der. 1886. Geboren den 29, Maarten Willem, z. v. Ja De Kok en Francina Meeuwse; den 31, Jan B Franciscus, z. v. Jan Baptist Adrianus Gijsbertus 1 en Pietemella Almekinders. Overleden den 29, Anske Visser, 75 j., w< van Christiaan Overmeijer; den 30, Cornelia, - v. Cornells Schrijver en Johanna De Dreu. Afloop Aanbestedingen en Verkoopinq Woensdag zijn te Hoedekenskerke o. a. ceelen bouwland uit den boedel van een gef: verkocht, groot 2 H. 34 A. 70 cA., voor cl van 4100 in massa. Kooper werd de heer te Goes. Verknopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Infori 3 Jan. Kwadendamme, diversen, Mulock 5 f Goes, paarden en runders, Pelle. 5 f Wissekerke, boomen, Mr. Lie' 6 f Ondelande, boomen, Vd. KI 6 Kruiningen, boomen, Prins 6 Nieuwdorp, beesten, Pelle. 7 Driewegen, vee enz., Pelle. 7 Waarde, boomen, mr. Li<; I 10 Wemeldinge, boomen, Gallis 12 t Wissekerke, hofstede enz., Roelof en 13 Ondelande, hoefje en land, P. Overi 14 Ondelande, diversen, P. Over* 19 's-H. Ilendriksk., diversen, Pelle. 20 n Ovezand, hoefje en land, P. Oven1 21 Nisse, huish. goederen enz., P. Overl 17 Feb. Rilland, inspan, Pelle. 23 Borsele, boereninspan, "V. d. KI 24 t Kruiningen, inspan, Prins ei 25 Kruiningen, inspan, Pelle. J 2 Mrt. Kortgene, boereninspan, Roek 3 Rilland, inspan, Pelle. Marktberichten. KRUININGEN, den 29 December 1886 Tarwe f 6,85, f6,50. Rogge f5,25, f S,Wir f 4,75, f 4.25. Zomergerst f 4,40, f 4,—. Haver f2,25. Eiwten f 8,f 6,50, Boonen f6,f5,5 per hectoliter. MIDDELBURG, den 30 December 1886. De aanvoer uit Walcheren was hedeD evenals di gering, tengevolge der gepasseerde feestdagen eind des jaars. In de prijsnoteering is geen vera: Boter f 1,a f 1,08 per K.G. Eieren f 6,— stuks. -A.cL"v©rt©nti©rA. Bij den aanvang van 1887 wenscht ide ondergeteekende al zijnen vrienden, beksi n- den en begunstigers, zoowel binnen buiten de stad, heil en zegen. L. NATHAN, in MeubeleD, Langevorststr» Goes, i Januari 1887. Heil- en zegenwensch aan al mijne beg1 stigers en vrienden, zoowel buiten als bin deze gemeente. 'r. J. C. BRUGGEMM' SchildeA® Goes, 1 Januari 1887. KV Bij het intreden van 1887 wensA ondergeteekende zijn vrienden en beg1 stigers Gods besten zegen toe. J. FABERV DE JONGT0' Horlogemaker.''® Goes, 1 Januari 1887.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2