87. N°. 1. Zaterdag 1 Januari. 74ste jaargang. Hoofdelijken Omslag IS SS. goesche Da uitgave deier Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. os land vervoege men zich- voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau as NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen werden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. ■t tweede suppletoir kohier van den 1886, zooals het door den gemeenteraad in zijne gadering van 17 December jl. werd vastgesteld, is or Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit 28 December 1886 no. 65 goedgekeurd, en op en aan den ontranger ter invordering uitgereikt, k kohier, in afschrift, gedurende vijf maanden ter etarie voor een ieder ter lezing zal liggen, kun- e binnen drie maanden na de dagteekening der lagbiljetten bezwaren tegen den aanslag, op onge- papier, bij den gemeenteraad worden inge st- efl, den 30 December 1886. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. II. boegen de gebeurtenissen, waarop wij in het eerste eelte van dit jaaroverzicht de aandacht vestigden, karakter van langs ordelijken weg den bloei van en provincie te willen bevorderen, niet overal in land bleek in 1886 de zucht levendig te zijn om pinnenlandsche rust, waarin Nederland door al de lingen in Europa der laatste vijftig jaren heen zich mogen verheugen, te handhaven. Met name de minontwikkelden en minbevoorrechten open de zi«:h af en toe in onze groote steden en ook in de kleinere een geest van ontevredenheid, die, aan- akkenl door het gevaarlijke woord van eenige so- tische leiders, somwijlen tot kleine schermutse len tuiischen de openbare macht en overprikkelde Roofden aanleiding gaf. Gelukkig is het echt Hol- karakter te kalm, somwijlen zelfs te flegmatiek, dra zulk eene poging van verzet in de ge- kunnen smoren, wat evenwel niet belet, dat slag op de openbare rust iederen weldenkende juanklank in de ooren moet klinken, evenwel dan die socialistische oploopjes was van oproer, dat in den afgeloopen zomer in am heeft plaats gehaden hoewel wij gelooven, "gzaarn gebleken is, dat veel meer haat tegen dan tegen de maatschappelijke verhoudingen .uk van dit zoogenaamde palingoproer moet aangenomen, zoo was toch de uitbarsting iet geringer, terwijl het feit, dat de toevlucht lomen worden tot het requireeren van troepen i 1 der orde een maatregel, in ons land ge- chts zelden toegepast genoegzaam bewijst, hoogte een oogenblik de verbittering was gelukkig de eenige bloedige bladzijde uit 's geschiedenis over 1886 en wij haasten ons cht onzer lezers daarvan afteleiden door erop hoe toch ook voor een niet gering deel de nheid onder de lagere volksklassen hareoor- lt in den gedrukten toestand, waarin handel heid verkeeren, een toestand, waardoor me- .man de grootste moeite heeft om voor zich lijnen het hoogst noodige te verdienen. Die hangt ten nauwste samen met tal van oor- ■io thans in dit overzicht niet kunnen worden maar zeker is iedere poging, die aange- dt om langs ordelijken weg het lot van den te verbeteren, een weldaad. Een eerste ver- iaartoe is evenwel nauwkeurige bekendheid ooden en behoeften van den arbeidenden stand foodenig was de samenstelling der bekende ommis8ie zeker een stap op den goeden weg. al hierdoor het lot van den werkman niet verbeterd worden, maar de maatregel kan de toekomst dit gevolg hebben, dat de ver- tusschen werkgever en werknemer op betere i en wordt vastgesteld, e a ndere commissie benoemd door Z. M. den -!•- nl. de landbouwcommissie werd eene niet l elangrijke taak opgedragen. Ook zij is, al jermoedelijk een meer permanent karakter 'ine soort commissie van enquête. Wij hopen dat het haar gelukken moge niet alleen ;en van den kwijnenden toestand van den te vinden, maar ook die opteheffen. ieide commissiën, waarvan de eene door de i de andere door de regeering werd benoemd, ;ns van zelf op het gebied vao het staats- in van de binnenlandsche politiek, en wat 1886 is voorgevallen is voorzeker belangrijk m er, vooral ook met het oog op da toe- ig een oogenblik de aandacht aan te wijden, litieke toestand werd dit jaar hoofdzakelijk t door de Grondwetsherziening, een arbeid, ngdurige voorbereiding eindelijk in het voor- 1 ter hand genomen. Jammer genoeg moest lelijks aangevangen, weder worden geëindigd i onverzettelijkheid der anti-liberalen, bekend I titel van tnon-possumus-politiek." De onwil van de helft der 2e Kamer om aan de Grondwets herziening mede te werken, wanneer niet in allen deele aan hare eischen ten opzichte van hoofdstuk onderwijs werd voldaan, was oorzaak, dat die herzie ning, door gansch Nederland als noodzakelijk, als dringend zelfs beschouwd, moest worden gestaakt. Kamerontbinding was van een en ander het gevolg n de heftige verkiezingsstrijd van den afgeloopen zomer, waarbij de liberalen zooals bekend is de overwinning behaalden, ligt zeker ieder nog versch in het geheugen. De regeering nam na het gebeurde haar voorstel tot wijziging van art. 194 der Grondwet terug en vermoedelijk zou dit punt, wanneer straks de herzie ning andermaal ter hand wordt genomen, niet weder ter sprake komen, wanneer dr. Schaepman niet gemeend had een geheel persoonlijk voorstel tot wijziging daar van te moeten doen. 't Is te hopen, dat de rechter zijde dan zal begrijpen, dat, welk lot ook aan art. 194 ten deel valt, de natie van hare werkstakings beginselen niet is gediend en dat zij niet andermaal zich weigerachtig toont om aan de Grondwetsherziening hare krachten te wijden. Het wordt toch inderdaad meer dan tijd, dat de beginselen, waarop in 1848 ons staatsbestuur werd gegrondvest, meer in overeenstemming worden gebracht met den geest en de eischen des tijds, waarvan voor een goed deel de ontwikkeling des volks de maatstaf moet zijn. Met name ten opzichte van het kiesrecht is wijziging hoogst noodzakelijk en dat de liberale partij te dien opzichte een open oog heeft voor de belangen des volks bleek genoegzaam, toen zij den Minister van Binnenlandsche Zaken aanspoorde de regeeringvoorstellen daaromtrent nogmaals aan eene herziening te onderwerpen. Deze gaf aan dien wenk gehoor en voegde daaraan een nieuwe indeeling van het land in kiesdistricten toe. Dit alles ligt thans ter behandeling gereed en ongetwijfeld zal voor Nederland's binnenlandsche politiek mitsdien het jaar 1887 van grooten invloed zijn. Ook voor het ministerie was de Grondwetsherziening van belang, omdat zij als 't ware de kurk was, waarop het kabinet bleef drijven. Hoewel de liberale partij den heer Heemskerk niet tot de haren mag rekenen, begreep zij te goed 's lands belang te behartigen, door hem, den vader der regeeringsvoorstellen, te handhaven, dan dat zij een poging zou gedaan hebben om hem te doen vallen. Toch mocht het jaar 1886 niet eindigen zonder aan éan lid van het ministerie het politieke leven te kostende minister van marine zag zich ge noodzaakt zijne portefeuille ter beschikking van den Koning te stelle". Wij hebben nog kort geleden den loop der discussiën bij de b> handeling dsr marine- bagrooting uiteengezet en onverholen te kennen gegeven, dat de liberale partij zich daarbij niet voorzichtig heeft gedragen. Maar daarom betreuren wij het te meer, dat de antirevolutionaire bladen niet ophouden eene scheeve voorstelling aan de zaak te geven door te blijven betoogen, dat de liberale partij geen hart heeft voor de werklieden der rijkswerf te Amsterdam. Het is voldoende bewezen, dat al hadden de plannen van den minister van marine ten opzichte van het bekende ramtorenschip eigenlijk was er van plannen nog niet eens sprake de goedkeuring der Kamer kunnen verwerven, dezen winter daarvoor toch geen arbeid aan die werf zou zijn verricht. Dan, wij kunnen die zaak hier verder onbesproken laten. Wij gelooven niet, dat, hetzij den minister Gericke zijn ontslag wordt geweigerd, hetzij er een ander aan bet hoofd van het marine-departement zal komen te staan, de Grondwetsherziening daardoor ver traagd zal behoeven te worden. Wij wenschen van harte, dat de Grondwet van 1848 door eene van 1887 zal worden vervangen. Ook voor de zoozeer bedreigde suikerindustrie in onze O.-I. bezittingen was 1886 in zooverre een gun stig jaar, dat zij den steun zij het dan ook een tijdelijke van het moederland mocht verwerven. In hoeverre die tak van nijverheid daarmede gered zal zijn, zal de toekomst moeten leeren, maar zeker is er door de bekende suikerwetten van 1886 een stap in de goede richting gedaan. Niet onopgemerkt mogen in dit overzicht blijven de kerkelijke geschillen te Amsterdam, en die van daar overgeplant werden in verschillende andere gemeenten van ons land. De vrede, die zeker allereerst door het godsdienstig beginsel moet worden gepredikt, werd daardoor op eenmaal verbroken en helaas trad weder helder aan het licht, hoe de godsdienst, instede van de menschen nauwer aan elkander te verbinden, gan- sche groepen meer en meer van elkander vervreemdt. Dat ook bij deze geschillen de heersch- en eerzucht van enkele leiders niet zelden een dar drijfveeren was, trad meermalen aan het licht, vooral waar de volge lingen, instede van hen te vermanen zich te onder werpen aan de uitspraak derhoogere kerkelijke machten, werden aangespoord tot verder verzet. Het gevo'g van al deze quaestiën zal wellicht zijn de stichting van weder eene nieuwe secte in ons kleine vaderland, die, althans op kerkelijk gebied, meer tegenover dan naast de reeds bestaande zal optreden. De heftigheid, waar- r. de van de zijde dei nu uitgetredencn de kerkelijke strijd is gestreden, doet dit althans vermoeden. Tenslotte herinneren wij aan enkele personen, die aan de maatschappij ontvielen. Van de gekroonde hoofden overleed Koning Lndewijk van Beieren, wiens laatste levensdagen, reeds zoo treurig op zich zeiven, op zoo droevige wijze eiDdigden. Op het gebied der kunsten en wetenschappen leed Nederland het niet te vergoeden verlies van zijn grootste schrijfster mevr. BosboomTuussaint en kort na haar dool leed de Nederlandsche letterkunde het gevoelig verlies van Busken Huet, wiens scherps pen aan zijne geschriften wel is waar somwijlen een toon gaven, die niet aan genaam aandeed, doch in wien niettemin een onzer beste critici ten grave daalde; dr. Salverda, inspecteur van het M. O.dr. Sicherer, oud-hoogleeraar en dr. J. J. De Hollander, professor aan de K. M. A. In Duitschland overleden o. a. Von Scheffel, de groote historicus en Liszt, de niet minder groote toonkunste naar. Aan staatslieden had Nederland het verlies te betreuren van den grijzen Wybenga, den warmen strijder voor het liberale beginsel en sedert lange jaren afgevaar digde ter 2e Kamer voor het district Sneekvoorts van de heeren K. De Jong, oud-afgevaardigde voor Hoorn en Dirks, oud-afgevaardigde voor Amsterdam, beiden sieraden der Kamer, tot zij zich om persoonlijke re denen uit het parlementaire leven meenden te moeten terugtrekken. Voorts overleden in 1886 nog mr. Geertsema en mr. Van der Lek de Clerq, oud-leden der Eerste Kamer, en dhr. Attema, oud-lid der Tweede Kamer. Als militaire specialiteiten noemen wij den gouverneur van Atjeh Demmeni, een man in wien het Indische leger veel heeft verloren en den kolonel dtr art. hier te lande W. C. Hojel, terwijl eindelijk de grijze bisschop Paredis aan de R. K. geestelijkheid ontviel. En hiermede gelooven wij ook uit Neêrland's ge schiedenis over het afgeloopen jaar de voornaamste punten te hebben aangestipt; voor wat daarbuiten voorviel verwijzen wij naar het buitenlandsch overzicht in dit nommer. Wij eindigen onze beschouwingen met den oprechten wensch, dat 1887 voor Nederland's staatkundig en maatschappelijk leven, voor zijn land bouw, handel en nijverheid en voor al zijne burgers een jaar moge zijn van orde, bezadigdheid en voor spoed, een jaar van kalme ontwikkeling, zich kenmer kende door een gematigd vooruitstrevenden geest. GOES, 31 December 1886. Bij kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan J. Van II a e 1 s t. als plaatsv. dijkgraaf van het waterschap Groot- en Klein Isabella, en zijn benoemd: tot plaatsverv. dijkgraaf van den Houwer polder G. B o 1 i e r en tot gezworen van den Molen polder A. Van der Burght. Gisteren werd bij de directie der marine te Amsterdam in het openbaar herbesteed de levering van zwemvesten. Minste inschrijver daarvoor was wed. J C. Massee Zoon, te Goes, voor 6,10 per stuk. Ierseke. Gisteravond werd door de Zangver- eeniging «Oefening en Uitspanning" alhier de eerste openbare zanguitvoering gegeven. Het vrij talrijke publiek gaf blijken van tevredenheid en de heer De Korte meende mede, uit naam der aan wezigen, hulde te mogen brengen aan den directeur den heer I. Van Dijke, die iu den tijd van een maand of vier zoo gunstige resultaten van zijn arbeid zag. Hij gaf zijn vreugde te kennen over dit bewijs van geestelijk leven in Ierseke en eindigde met den wensch, dat de vereeniging op de baan van vooruitgang en ontwikkeling steeds voorwaarts mocht streven. De president, de heer Moerdijk, dankte den spreker, maar gedacht ook den stichter der vereeniging, den heer Van Bakergem, thans te Amsterdam, doch toe vallig dezen avond hier aanwezig. Deze echter meende, dat de gunstige resultaten waren te danken aan den tegenwoordigen directeur, die met zooveel zorg de plant, waarvan door spreker de kiem gelegd was, tot ontwikkeling had gebracht. BatU. Naar men verneemt, zal het don 1 Jan. a. s. 25 jaar geleden zijn, dat onze ingezetene P. Dansen als postlooper fungeert; eerst van hier op den Ier- sekendam, en in de laatste jaren van deze plaats naar het station Rilland-Bath. Voorzeker zal men dien dag niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Volgene ontvangen mededeeling moet de Minister van waterstaat, naar aanleiding van het adres der gemeentebesturen van Bruinisso en Oosterland, voor nemens zijn, een rijkshondenpostrit tusschen Zieriksee en Bruinisse in te voeren. De gemeentebesturen van Ooltgenspiaat, Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet, gelegen op het eiland Goeree en OverfUkkee, hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met verzoek om in de tabel voor de verkiezing van leden dier Kamer, voorkomende in het ingediend wetsontwerp tot verandering in de Additioneele Artikelen der Grondwet, zoodanige wijzi ging te brengen, dat de gemeenten van dat eiland als door de geïsoleerde ligging dezelfde belangen hebbende, bijeen gehouden mogen worden en wel bij het district Zieriksee, zoodat dan ook Ooltgenspiaat, Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet niet bij het district Brielle worden gevoegd, maar bij het district Zieriksee blijven, waartoe zij reeds 38 jaar behooren. Het Tijdschrift voor Posterijen en Telegraphie, dat als officieus orgaan van het Hoofdbestuur wordt beschouwd, belicht, dat, met uitzondering voor het eerstvolgend examen, voortaan de examens van surnumerair inderdaad voor den vereenig- den post- en telegraafdienst zullen wor den gehouden. Als zeker wordt ons verder gemeld, dat in 1887 de administratie voor een groot gedeelte op de ver- eenigde kantoren niet meer afzonderlijk zal worden gehouden. (HM.) Een 25tal Nederlandsch-Indische suikerfabrikan ten en belanghebbenden bij de Indische suikerindustrie, hier te lande wonende, bezochten Woensdag de machine fabriek van de heeren Gebrs. Stork Co. te Hengeloo, ter bezichtiging eener diffusiebatterij, die dezer dagen naar Java wordt verscheept. Zij is de eerste inrichting van dien aard, welke voor het geregeld bedrijf eener suikerfabriek op Java dienst zal moeten doen en is bestemd voor de fabriek Klaling, van den heer H. H. Borel te 's-Gravenhage. De batterij bestaat uit 16 diffuseurs en zal per etmaal 5000 picols riet kunnen verwerken. Het riet wordt in eene horizontale snijmachine gesneden. De firma Stork vervaardigde de installatie met medewerking van een der beste deskundigen op dit gebied in Duitschland, den heer F. Walkhoff. ingenieur te Maagdenburg, die zich met de firma S. volkomen van het succes der diffusie op Java overtuigd houdt. De heer Borel is niet alleen de eerste particulier welke op Java eene volledige diffusieinstallatie in zijne fabriek in werking brengt, maar heeft tevens getoond sympathie te gevoelen voor, en vertrouwen te stellen in de bekwaamheid van eene vaderlandsche machine fabriek. Uit het tweede jaarverslag der Vereeniging tot Christel ij ke verzorging van Krank zinnigen en Zenuwlijders in Nederland, loo- pende van 15 April 1885 tot 29 April 1886, blijkt dat door de opening vaD de eerste Tehuizen op «Veld wijk" een begin is gemaakt «met den noodigen en heerlijken arbeid, die het doel was van de oprichting der Vereeniging en die nu haar zich steeds uitbreidende taak is". Ia de laatste dagen zijn vier nieuwe Tehuizen geopend, zoodat er nu plaats is voor ongeveer 100 personen. Twee Tehuizen, bepaaldelijk voor onrustigen, zijn reeds in aanbouw en zullen in het begin des vol genden jaars nog 40 patiënten kunnen herbergen. In plaats van wijlen dr. R. Klinkert is dr. C. Vermeulen A.Dz. als waarnemend geneesheer-directeur opgetreden. Het kortelings ontdekte handschrift van mr. J. van Lennep is afkomstig uit des schrijvers vroege jeugd en bijgevolg niet bestemd of geschikt om door deo druk te worden openbaar gemaakt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Ouielanla door ds. D. Wielinga, te Kruiningen. De heer R. Bokma, predikant te Krabbendijke, heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Hoek bedankt. Naar de Heraut mededeelt heeft de Ned. Ge reformeerde kerk (doleerende) te Amsterdam alleen aan collecten dit jaar reeds meer dan een halve ton gouds ontvangen en beloven de hoofdelijke inschrijvingen even veel. Een zilveren doopbekken is reeds als geschenk ontvangen en een stel avondmaalzilver toegezegd. De heilige Doop is Zondag voor het eerst in «Fras- cati" bediend; bij de hervatte catechismusprediking aldaar waren 4000 menschen opgekomenslechts de helft kon een plaats vinden. Aan 25 kinderen is de Doop toegediend. Op de twee Kerstdagen werd 6000 gecollecteerd. De kerkeraad heeft een geschikte vergaderplaats en alle kerkelijke diensten worden vrijwillig verricht. Verschillende heeren, in Nederland en België, aangezocht ook door den Paus en de Kardinalen Jacobini, Simeoni en Macchi, om een nieuwe Ne derlandsche bedevaart naar Rome te organiseeren, hebben besloten om een pelgrimstocht te ondernemen, doch niet naar Rome, maar naar Lourdes. Deze be devaart zal geschieden omstreeks Mei 1887, alzoo niet te dicht bij het tijdstip eener reeds vroeger 'V

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1